Sporthal 't Mossink Dertig jaar bij fa. Godeschalk Middenstandsbeurs en koopavond op komst N.V.V.-afdeling ontstemd over verlies werkgelegenheid Oricntaringsrii Maatregelen gevraagd De Holtense Boerendansers gaan voor de derde maal dit jaar op de intern, tour Kursus Hinderloper schilderwerk A. ten Dam (2) had sneïlste duif Activiteiten MINTONETTE Liberaal café van de VVD in Holten Koopavond Voor kankerbestrij ding HOLTEN 17 SEPT. 1976 PAGINA 7 Zondag 19 september organi seert de M.A.C. „De Holterberg" de laatste oriënteringsrit in dit seizoen. De start vindt plaats om 14.00 uur bij clubhuis café „De Biester" (Stationsstraat). Er kan weer gestart worden in 2 klassen: gevorderden en begin ners. De rit over een afstand van pl.m. 36 km. is uitgezet rond Holten. Voor de M.A.C.-leden is dit de laatste rit, die meetelt voor het clubkampioenschap '76. (Vervolg van pagina 6) De sport, gymnastiek, bewegings onderwijs of 'lichamelijke oefening hoe ik mag het noemen? heeft vele funkties. De gymnastieklessen zorgen voor compensatie van het tekort aan beweging. De leerlingen zitten de hele dag in een onnatuurlijke hou ding in de klas en als ze van lokaal naar lokaal lopen, zullen ze met een veel te zware tas op de rechterheup een afwijking naar links is dan niet denkbeel dig Tijdens de lessen lichamelijke oefening kunnen de leerlingen een zekere agressie kwijt. Zij hebben hier de gelegenheid om de behoef te aan strijd, aan rivaliteit, te be vredigen. In deze lessen kun je een klasgenoot die bij de leervak ken altijd hoge cijfers heeft, met meedoet. Doel is de leerlingen de been zetten. Tijdens de Godelympiscne spelen kan bijvoorbeeld een goede zwem mer laten zien, tot wat voor pres taties hij op zijn sportterrein in staat is. Echter, wij willen bij ons op school meer dan alleen de prestatiege richte^ sport. Binnen een groep/' klas zijn er altijd zeer veel leer lingen voor wie de wedstrijdsport met is weggelegd, of die er geen belangstelling of tijd voor heb ben. Het is nodig, dat ook voor deze leerlingen de lessen lichame lijke oefening aantrekkelijk zijn, zodat ook deze groep gemotiveerd en op deze middagen hebben de te doordringen van het belang van het lichamelijk bezig zijn, het bexvegen, zodat zij hopenlijk ook na het doorlopen van de school iets aan sport zullen blijven doen. In het kader van de buitenschool se aktiviteiten komen beide fa cetten aan bod. Bij het maken van de lesrooster zijn wij van het volgende uitge gaan. Op woensdag- of donderdag middag hebben alle klassen vrij en op deze middagen hbben de gymnastiekdocenten geen les. Iedere woensdag- en - donderdag middag zijn twee gymnastiekdo- cnten aanwezig om met de leer lingen iets te don. Dat iets kan zijn een wedstrijd tussen 4 en 5 havo, een volleyball- wedstrijd tussen docenten en leer lingen of 'n toernooi van de derde klassen, enz. Maar, daarnaast is er ook ruimte voor sport en spel, waaarbij ik mij kan voorstellen, dat er niet 6, maar 8 of 4 mensen in een vak staan 'bij volleyball, met andere woorden: dat er op zuiver rekreatieve wijze aan sport wordt gedaan. De N.R.C. wijdde maandagavond in een artikel aandacht aan het massaal bewegen. Uit dit artikel blijkt, dat men het er nog niet over eens is, wat moet worden verstaan onder „rekreatiesport" en hoe men het moet stimuleren. Onze docenten lichamelijke oefe ning kunnen op deze vragen ook nog geen antwoord geven. Wij wil len echter als school met deze prachtige accommodatie en met enthousiaste leerlingen de basis leggen voor deze sport. Wie weet burgemeester zal ik dan straks bij de ingbruikneming van ons vierde gymnastieklokaal spijt hebben, dat het geen sportzaal is geworden! Vakleerkrachten basisonderwijs Namens de Stichting sportbelan- gen zei de heer J. Warrihk dat met de totstandkoming van deze sporthal een lang gekoesterde wens van de bevolking in vervul ling is gegaan. Hij pleitte voor aanstelling van vakleerkrachten lichamelijke opvoeding bij het ba sisonderwijs, want met accomoda. ties zonder voldoende geschoold kader zag hij de zaak niet com-, pleet. De heer Warrink zei hier over: Met de tot stand koming van deze sporthal is voor een deel van de Holtense bevolking een lang ge koesterde wens in vervulling ge gaan. Ik zeg met opzet voor een deel, omdat ik me zeer wel bewust ben dat niet iedereen daar zo over denkt. Nog steeds zijn er mensen, die het beoefnen van sport maar matig kunnen waarderen. In de naoorlogse jaren is er in de acceptatie van het sportgebeuren gelukkig een heleboel ten goede vranderd. Met vreugde kunnen we constateren het beoefenen van sport niet alleen meer is voorbe houden aan bevoorrechte groepen in onze maatschappij. Het is steeds meer een voïksgebeuren geworden. Dit schept verplichtingen, in de eerste pl aats, ten aanzien van eerste plaats ten aanzien van en in de tweede plaats aan de op voeding of begeleiding. In dat opzicht wekt het slechts verbazing, dat het onderwijs in dezen zo slecht zijn taak verstaat. Lichamelijke opvoeding wordt daar blijkbaar nog steeds als een ondergeschoven kind beschouwt. Ik doel hier op het ontbreken van de vakleerkrachten bij het basis onderwijs. Ten aanzien van de geestelijke ontwikkeling van onze jeugd vervalt men van de ene vernieuwing in de andere, terwijl ten opzichte de lichamelijke op voeding op de basisscholen ge sproken kan worden van een grote starheid. De welvaart heeft ons in de afge lopen jaren vele positieve dingen gebracht.De bewegingsarmoede heeft zich echter ook in positieve zin ontwikkeld. Acties als sport- real geven blijk dat men dit ook in Den Haag deze problematiek onderkent. Misschien dat men ook nog eens tot de ontdekking komt het bewe gen geleerd moet worden en dat de meest aangewezen groep daar voor onze jeugd is, te beginnen met onze lagere schooljeugd. De accomodaties nodig voor een verantwoorde lichamelijke opvoe ding zijn in de afgelopen jaren sterk verbeterd. Zonder voldoende geschoold kader is de zaak ech ter niet compleet. Als vertegenwoordiger van de sportwereld van Holten ben ik bij zonder blij met de tot stand ko ming van dit prachtige gebouw. Of het multifunctionele voldoende uit de verf is gekomen zal in de nabije toekomst moeten blijken. Ik sta hier met lege handen, het enige wat ik u aan kan bieden is de belofte dat sportmensen van Holten er voor zullen zorgen dat u over de bezettingsraad in de toekomst niet te klagen zult heb ben. Verbroederingsfunktie Namens de firma Vaessen dankte de heer Den Hollander dat zijn firma de bouw heeft mogen reali seren. Hij bracht ook dank aan de dienst gemeentewerken vöOr de goede samenwerking die er is ge weest tijdens de bouw. „We hebben prettig gebouwd in Holten. Dankzij het enthousiasme van de bewo ners dragen wij dit gebouw thans aan u over. Als blijk van dank bieden wij u graag een versiering aan voor de gevel van dit ge bouw.. bestaande uit de vijf olym pische ringen, symboliserende de verbroedering middels de sport van de vijf continenten. Hiermee willen wij onze wens tot uitdruk king brengen dat deze sporthal ook mag dienen tot verdere ver broedering van de bevolking m deze mooie gemeente", aldus de heer Den Hollander. Argusogen Namens de buurtvereniging Chur- chillstraat-Vrijheidslaan zei de heer Bloemendal aanvankelijk met argusogen te hebben gekeken naar het bouwwerk dat verrees. „Maar toen de schutting werd verwijderd kwam er toch een fraai geheel te voorschijn waar we blij mee mo- <*en zijn", zei hij. Hij sprak daar bij wel de wens uit dat de nog braak liggende gronden spoedig een betere bestemming zullen vin den zodat een goed geheel in de omgeving van deze sporthal ont staat, ,,'t Mossink Zoals bekend ontleent de sport hal zijn naam aan de vroeger op die plaats gestaan hebbende erve ,,'t Mossink". Naar aanleiding hiervan trad de heer Rien Wittenberg, onderwijzer aan de basisschool te Verwolde, die als laatste in genoemde boer derij werd geboren naar voren en sprak namens de familie zijn dank uit voor het feit dat met deze naamgeving de herinnering be waard blijrt van genoemde erve en bood, als dank daarvoor, een plantencheque aan. In zijn antwoord aan de sprekers dankte burgem. Enklaar allen die deelgenoot waren in de vreug de van deze dag, waaronder allen die een bloemstuk hadden gezon den. Hij deelde nog mede dat Hor_ Negen meisjes van de gym nastiekvereniging BAT O ga ven aan de officiële opening een bijzonder cachet met een perfect uitgevoerde lintoefe ning bij infra schijnwerpers. logerie Bouwhuis alsmede het ver zekeringsbedrijf Oolbekkink bei den een klok voor de sporthal hadden geschonken en de brouwe rij Skol een gift in contanten, waarvoor hij zijn erkentelijkheid uitsprak. Tenslotte bood hij aan de heren R. Wittenberg en M. Aanstoot bei de een boekje aan als blijk van er kentelijkheid voor de door hun gedane suggestie om de sporthal de naam ,,.'t Mossink" te geven, een suggestie die, uit de vele in zendingen ten slotte door de raad werd overgenomen. Open Huis Na aflooop van deze officiële bij eenkomst werden de genodigden in de gelegenheid gesteld de ge hele accomodatie te bezichtigen en werd hen een consumptie aan geboden. Met medewerking van „H.M.V." werd 's avonds open huis gehou den waarbij de bevolking in de gelegenheid werd gesteld de sporthal te bezichtigen. Sportdemonstraties Woensdag, donderdag en vrijdag werden door alle sportverenigin gen in Holten sportdemonstraties gegeven, terwijl zaterdag een cul turele avond zal worden gehouden. Door de Holtense P.D.V. „De Bergvliegers" werden voor de wedvlucht St. Ghislain (België) - Holten (275 km.) 120 duiven in- gekorfd. Lossing: 6.40 uur. Eer ste duif geklokt: 9.51 uur. Ge middelde snelheid: 86 km. 1, 2, 5, 6, 17 A. ten Dam (2); 3., 12, 16, 20, 21 G. J. Egberts; 4, 7, 8, 10. 14 A. ten Dam (1); 9 M. Lodewe- ges; 11, 15 G. Steunenberg; 13 18, 19, 22 J. Aaftink; 23 comb Schuppert/Kreijkes; 24 H. Wil- lems. Deze vlucht was de laatste in het seizoen 1976. Voor A. ten Dam (2), die het hele seizoen met zijn duiven bijzonder goed gevlogen heeft, was deze vlucht zeer goed geslaagd. Zijn eerste en tweede duif behaalden name lijk in het rayon „Berg en Dal" (in totaal vlogen 2361 duiven op deze vlucht mee) een eerste en vijftiende plaats. Voorwaar een mooi succes In de komende week staan voor Mintonette de volgende activitei ten op het programma: Zaterdag 18 september:Tournooi Goor (meisjesgroep) vertrek 9.30 uur; Tournooi Nijverdal (jongens- groep) vertrek 9.30 u. Dinsdag 21 september: Beker wedstrijd heren 1-Rac om 21.00 uur; Training gaat gewoon door. Vrijdag 24 september: competi tiewedstrijden: 19.00 uur Minto- nette-Volley A (jongens); 20.00 uur Mintonette 1-Rivo (dames). Oefenwedstrijden: 19.00 uur Mintonette 2-Markelo 2 (dames); 20.00 uur Mintonette 2-Markelo 2 (heren)20.00 uur Mintonette 1- Markelo 1 (neren). In de maandagavond in hotel Vosman gehouden ledenverga dering van de afdeling Holten van het NVV heeft een aantal leden zijn ernstige bezorgdheid uitgesproken over het vertrek van het Wegenbouwaannemingsbedrijf v/h J. Krekel en Zn. naar Rijssen en over het vertrek - naar verluidt - van het gehele Kunststofemballagebedrijf (plasticfabriek) Vaessen, Schoemaker en Co. naar Goor. Men toonde zich zeer ontstemd dat met het verdwijnen van deze bedrijven een belangrijk stuk werkgelegenheid voor de gemeente Holten verloren dreigt te gaan en vroeg zich af of het gemeentebestuur aan dit dreigend verlies van werkgelegenheid wel voldoende aan dacht heeft besteed. „Er zullen maatregelen moeten worden getroffen dat de arbeidsgelegenheid in Holten niet verder afbrokkelt en dat zo spoedig mogelijk gezocht wordt naar compensatie, van dit ernstig verlies aan arbeidsplaatsen", aldus de unanieme mening van de vergadering. Men toonde zich voorts niet erg dagen" vervolg van „Madame de gelukkig met de vorming van re gio- of districtsafdelingen door de onderscheidene vakbonden. Plaat selijk geeft dit nogal wat proble men o.a. wat de financiële kant van het plaatselijk vakbondswerk en de onderlinge verhouding tus sen de leden der afdelingen be treft. De afdeling kwam onder meer bijeen voor de vaststelling van het winterprogramma. De jaarlijkse voorlichtingsdag van de afdeling Overijssel van het F.N.V. zal gehouden worden op zaterdag 13 november in de „Le ren Lampe" te Raalte. Gesproken zal worden over „De verhouding onderwijs en werkgelegenheid". Inleider is mr. J. N. M. Richelle, plaatsvervangend directeur „On derwijs eh vorming werkende jon geren" van het Ministerie van On derwijs en Wetenschappen. In het forum zullen naast de inleider zit ting nemen de heren drs. IJ. J. G. M. Daniëls, directeur van het Districtsbureau voor de Arbeids voorziening in Overijssel, W, Baart, onderwijsdeskundige van de F.N.V. en J. Masman te Zuna, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A. De aanmeldingen vor de ze bijeenkomst lopen via de bon den. In februari hopt men weer te starten met de cursus „Inkom stenbelasting voor gevorderden", waaraan in de periode 1975/1976 zeven cursisten hebben deelgeno men en waarbij als instructeur op trad de heer A. Moeilijker te Hol ten. Op zaterdag 23 oktober wordt de gebruikelijke ledenbindingsavond gehouden. De toneelclub „O.C.H." hoopt dan voor het voetlicht te ko men met het toneelspel „Donder- Boerin". Voor het verzorgen van 'de verloting zijn aangewezen de heren G. Stegeman, J. W. Harme- link en G. Oplaat. Voor donderdag 25 november staat een F.N.V.-forumavond op het programma in zaal Vosman, met als onderwerp „Actuele za ken". Het forum zal bestaan uit de heren J. C. Moolekamp, dis trictsbestuurder en H. Deupman, bestuurder N.V.V. Ook een kinder middag staat op de rol, maar de uiteindelijke data zijn nog niet vastgesteld. De openingsweek van de sport hal ,,'t Mossink" heeft terecht ieders aandacht opgeëist. Na deze week hoopt de VVD u op maandag 20 september om .20.00 uur te ontmoeten in „Libe raal Café", waar één van onze kandidaten voor de 2e kamer, de heer Hermans, een jeugdige oude bekende voor ons café, een in leiding zal houden over „Ont wikkelingshulp". In tegenwoordigheid van di- rektie en personeel zijn woens dagvoormiddag in de bedrijfs kantine, die leuk was versierd, de heren A .Klein Velderman en H. Wansink gehuldigd in verband met het feit, dat ze beiden der tig jaar bij de Fa. Godeschalk werkzaam zijn geweest. De heer J. J. Godeschalk noem de dit een uniek gebeuren, wat in 'zijn bedrijf nog niet eerder is voorgekomen. Hij sprak een woord van waardering tot de beide jubi larissen, die in het belang van het bedrijf veel en belangrijk werk hebben gedaan. Hij liet zijn dankwoord vergezeld gaan van een geschenk in couvert. H. WANSINK Zoals reeds eerder gemeld, gaat de Holtense Handelsvereni ging op 6, 7 en 8 oktober een middenstandsbeurs houden in de voormalige bakkerij De Halm aan de Industriestraat. Zij is voornemens de beurs ieder jaar te houden in de eerste helft van oktober. stelling van een koopavond op donderdag over te gaan, con form het ontwerp-besluit. A. KLEIN VELDERMAN Daarvoor heeft zij vergunning nodig van het gemeentebestuur, welke inmiddels is aangevraagd Zij wil daarbij ontheffing van de winkelsluitingstijden tot 22.00 u. De mogelijkheid is daartoe ge schapen in de Winkelsluitings wet, ingevolge welke bepalingen de gemeenteraad voor ten hoog ste een en twintig, door hem aan te wijzen werkdagen per jaar, vrijstelling vn verschillende ver bodsbepalingen kan verlenen, o.a. van het geopend hebben van een winkel op werkdagen na 18.00 uur, zonder dat daartoe de goed keuring van de Kroon zal zijn vereist. Van 'de 21 dagen zijn tot nu toe slechts de data 25, 26, 27 en 28 november (jaarlijkse winkel week tot 21.00 uur, Red. H.N.) aangewezen. Teneinde aan het verzoek van de Holtense Handelsvereniging- te voldoen, stellen B. en W. de gemeenteraad voor de desbetref fende verordening zodanig te wijzigen, dat alsnog de vijf werk dagen, vallende in de eerste volle week van oktober, worden aan gewezen voor de verkoop van artikelen op de beurs tussen 18.00 en 22.00 uur. De aanwij zing van de bedoelde vijf werk dagen houdt tevens in, dat ook de winkels ter plaatse tot 22.00 uur geopend mogen zijn. De Holtense Handelsvereniging heeft tevens aan het gemeente bestuur het verzoek gericht tot het instellen van een koopavond, ingaande de tweede week van oktober, op donderdag, bij wijze van proef. De instelling van een koop avond beoogt tie consumenten, die overdag niet in de gelegen heid zijn rustig inkopen te doen, daartoe 's avonds gelegenheid te bieden. Dit is, aldus B. en W. in hun voorstel aan de raatl, voor al van belang voor het uitzoe ken en aanschaffen van duur zame gebruiksgoederen. Het instellen van een koop avond is niet onderworpen aan enige goedkeuring. Wel moet de Kamer van Koophandel en Fa brieken worden gehoord, alvo rens tot vaststelling van zo'n ver ordening wordt overgegaan. Het district Salland van de Kamer van Koophandel te Deventer kan zich met de donderdag en het openhouden van de winkels tot 21.00 uur verenigen. Hoewel de Holtense Handels vereniging de proef tot 31 maart 1977 wenst te nemen, heeft de Kamer van Koophandel geadvi seerd de koopavond in te stel len tot de datum van inwerking treding van de nieuwe Winkel sluitingswet 1976. Ingevolge de nieuwe wet is de raad VERPLICHT een koop avond in te stellen, ongeacht de bevindingen van de winkeliers ter plaatse tijdens de proefpe riode. Vóór het inwerking tre den van de nieuwe wet moeten alle vastgestelde verordeningen ingevolge de Winkelsluitingswet 1951 worden herzien en opnieuw worden vastgesteld, dus ook de koopavondverordening. B. en W. delen de raad nog mede, dat in de gemeenten Rijs sen en Hellendoorn een koop avond is ingesteld voor de don derdagavond, terwijl in Bathmen en Deventer hiervoor de vrijdag avond is aangewezen. Zij stellen de raad voor tot in- De folkloristische boerendansgroep De Holtense Boerendan sers vertrekt vandaag naar Wadgassen in Duitsland, waar zij medewerking zal verlenen aan het 750-jarig bestaan van de gemeente aldaar. Er worden in het komende weekend 64 internationale groepen verwacht uit o.a. Nederland, Spanje, België, Frankrijk, Portugal, Oostenrijk e.v.a. met meer dan 2000 deelnemers, zodat de Holtenaren zich weer op hoog internationaal niveau gaan begeven als Nederlandse afge vaardigde. Op dinsdag 5 oktober start in het 'Paalhuus' aan de Beuseber- - gerweg een kursus in het befaam de hindeloperschilderwerk. Deze 8 lessen zijn bedoeld voor begin ners en omvatten onder meer het behandelen en uitvoeren van het hindeloperschilderwerk, de oor sprong en technieken hiervan, waarbij houten voorwerpen wor den beschilderd in de trant van de middeleuropese en skandinavische „bauernmahlerei." Elke deelne- mer(ster) krijgt ruim de moge lijkheid om naar eigen inzicht en "ideeën vrije ontwerpen te maken en kan daarbij een beroep doen op de ruime kennis en ervaring van de kursusleidster mevrouw Bergsma uit Holten. De kosten -voor deze beginnerskursus bedra gen f 75,- inklusief het nodige werkmateriaal. Daarnaast kunt u in overleg met de leidster voor werpen aanschaffen dié beschil derd kunnen worden. De lesuren staan vastgesteld van half twee tot half vier en verdere inlichtin gen kunt u verkrijgen in het.'Paal huus', Beuseberg 63, tel, 2755. De Holtense dansers zullen in deze week ondergebracht worden, bij de dansers van de Duitse dans groep ,Volksbühne Rosseltal' uit Hostenbach, de groep die in de Braderieweek 1975 een succesvol bezoek bracht aan Holten. Maandag 20 en dinsdag 21 sep tember worden er optredens ver zorgd o.a. in Saarbrücken en in Völlclingen, waarna woensdag 22 september de terugreis via Frank rijk (waar nog even een kort be zoek gebracht zal worden aan de Franse dansgroep „Trimazo de Lor raine" in Metz)De dansers wor den woensdagavond ca. 22 uur in Holten terug verwacht. In juli zijn reeds twee buiten landse reizen met groot succes af gesloten, 3 en 4 juli waren de dan sers te gast in Duitsland in Kröv aan de Moesel met ondersteuning van de boerenkapel „De Gröss- meyers" uit Markelo waar geza menlijk medewerking werd ver leend aan de Weinfeesten en het Internationales Trachtentreffen waar de boerendansers en boeren kapel tot de lievelingen van het dankbare Duitse publiek behoor den. 10, 11 en 12 juli waren de dan sers wederom in Duitsland, nu echter in Bitburg met ondersteu ning van de boerenkapel „De Kno 1 lentrekkers" uit Borculo, waar wederom enorme successen werden behaald door beide Nederlandse verenigingen. De Holtense dansers kregen van de burgemeester van Kröv en van Bitburg een leuke herinnering en bedankten voorzit ter Jan Mossink voor de schitte rende demonstratie van beide ver enigingen en spraken de wens uit de Holtense boerendansers nog vele malen met hun boerenkapellen zo wel in Kröv als in Bitburg te kun nen begroeten gezien 'de enorm goede reactie van de Duitse men sen en de Duitse pers. Wat het nationale programma be treft hebben de dansers ook bij zonder weinig rust;, het ene op treden is nog niet klaar of de an der ligt reeds weer te wachten. In de maand juli werd er bijna elke avond een optreden ergens in Ne derland verzorgd, o.a. opgetreden in Rotterdam op de Seniorweek mmv de boerenkapel „De Grapen- dSalers" uit Terwolde, in Eerbeek, Groesbeek, de Meerpaal in Dron- ten, Raalte, Apeldoorn, Havelte en vele andere plaatsen. De jaarlijkse collecte voor het Koningin Wilhelminafonds heeft in. Holten opgebracht f 5.012,98. Het plaatselijk comité dankt de vele collectanten die hun vrije tijd hebben gegeven en allen die voor dit prachtige doel hebben gé- geven. den. Uit net verenigingsleven en Na deze buitenlandse reis vol gen de optredens in de bejaarden tehuizen. Er wordt in de komen de maanden opgetreden o.a. in Oisterwijk, Baarle Nassau, Eindho ven, Leiden, Leusden, Amersfoort, Arnhem, Nijmegen Havelte etc. en zullen de dansers weer heel veel bejaarden mensen een plezier doen met hun dansen die altijd weer uit stekend begeleid worden door Küppers-Jenske met zijn knechten Jan Aal tink en Arie Jansen en waarbij Gaitjan van Achteren zijn steentje met zijn conference en mondorgelsolo's weer tot het wel slagen bijdragen. De gemeente Hol ten wordt, zoals u ziet, door de dansers enorm in de belangstelling gebracht in binnen- en buitenland en aan de dansers zal het niet lig gen dit nog verder uit te breiden.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 7