Sporthal 't Mossink" officieel geopend y°'v"' I f 0°0 1 Burgemeester mr. W. H. Enklaar verzucht in openingsrede: Door paternalistische hogerhand dreigen wij democratische besluitvorming te verzanden in chaos van zoveel hoofden zoveel zinnen invloeden van met vertragende Weekoverzicht sporthal ,/T MOSSINK" 20 te m. 26 september HOLTEN 17 SEPT. 1976 PAGINA 6 In aanwezigheid van talrijke genodigden, waaronder het voltallige gemeentebestuur en raadsleden, hoofden van scholen, deputaten van plaatselijke sportverenigingen en allen die bij de totstandkoming op enigerlei wijze waren betrokken, vond jl. dinsdagmiddag de feestelijke opening plaats van de sporthal 't Mossink. Tijdens zijn openingstoespraak maakte burge meester Enklaar van de gelegenheid gebruik zijn ongenoegen te uiten over het feit dat het bestuur van land, provincie en gemeente zó ingewikkeld is geworden dat een snel en slagvaardig beleid helaas eenvoudig vergeten kan worden. „Doordat steeds meer groepen, commissies en comités tot meespreken wor den geroepen dreigen wij met onze democra tische besluitvorming te verzanden in de chaos van het zoveel hoofden zoveel zinnen", verzuchtte hij en wees hierbij met name op de scholenbouwprocedure. ,,De nieuwbouw van de scholen gemeenschap stond bepaald in hel scholenbouwplan 1974-1976, hetgeen betekende dat begin 1976 met de bouw van deze school moest wor den begonnen. Doch van de in geldnood verkerende minister werd niets meer vernomen. Ik moet zeggen dat ik een dergelijke gang van zaken bepaald niet erg behoorlijk kan vinden", aldus mr. Enklaar, die zich overigens ver heugd toonde in de realisering van de nieuwe sporthal, welke reeds nu als een katalisator is gaan werken onder onze burgerij en onder de verenigingen. Aldus kon deze bij dragen tot een versterking van het saamhorigheidsgevoel in onze Holter gemeenschap. Hij dankte allen die aan de realisering daar van hun steentje hebben bijgedra gen en wenste de gehele gemeen te Holten geluk dat het verzor gingsniveau dezer gemeente niet onbelangrijk is opgekrikt door de totstandkoming van deze sporthal. Volledigheidshalve laten wij hier- bij de volledige tekst volgen. Openingsrede mr. W. H. Enklaar „Het verheugt het gemeentebe stuur dat zovelen met hem van daag een ogenblik willen stilstaan bij de totstandkoming van deze sporthal, welke de raad van deze gemeente heeft genoemd naar het zich vroeger hier bevindende erve ,,'t Mossink". Dames en heren, ik heet U hier allen bijzonder wel kom. In de kwaliteit, waarin het ge meentebestuur U heeft uitgeno digd, hebt U allen in enigerlei opzicht met deze hal iets te maken of te maken gehad. De één heeft door het beschikbaar stellen van gelden de totstandkoming van de ze hal juist over de streep getrok ken, de ander heeft bij de voorbe reiding der plannen administratief of technisch een belangrijk aandeel gehad bij de totstandkoming van deze hal. Weer anderen uit ons midden hebben, als aannemer, on deraannemers en werklieden het bouwplan gerealiseerd. Ik begroet gaarne de raad dezer gemeente, die met het verlenen van de ere- - dieten ook de verantwoordelijkheid: neeft aanvaard voor de totstand koming van dit gebouw. Welkom voorts aan de representanten van de sportverenigingen, die in de uren waarin de hal niet door de scholengemeenschap zal worden gebruikt, van deze accommoda tie een dankbaar gebruik zullen gaan maken. Rector, conrector, leraren, leraressen en overig schoolpersoneel vanzelfsprekend verheug ik mij erover dat U van middag hier aanwezig zijt. Tua res agitur, het gaat immers voor een groot deel om Uw zaak, om Uw gymnastiekaccommodatie, welke in de eerste plaats ter be schikking staat van Uw school. Velen hebben in de achter ons lig gende jaren hun gedachten laten gaan over de mogelijkheid om ook in Holten te kunnen beschikken over een sportaccommodatie, wel ke een sporthal zou kunnen bie den. Uit het verenigingsleven en uit de burgerij werd op de realise ring daarvan sterk aangedrongen. Deze wens onderkennende, de mo tieven, die daaraan ten grondslag- lagen als juist en redelijk erken nende, was het voor de gemeente besturen, die sedert 1969 tot ver- arttwoordelijkheid waren geroepen e§n opgave om mogelijkheden te vinden, waardoor de bouw van een sporthal in deze gemeente tot een verantwoorde besteding zou kun nen leiden. In de eerste plaats immers moes- .en de middelen worden gevonden 'vaaruit de exploitatie- en kapi- aalslasten zouden kunnen worden oetaald. voorts zou te voren aan- ïemelijk moeten zijn dat het ge- jruik, dat van een dergelijke portaccommodatie zou worden :emaakt, de financiële offers uit le publieke middelen zou recht- •aardigen, Het budget van een [emeente als Holten zou bepaald nvoldoende zijn geweest om een porthal als deze, welke meer an twee miljoen gulden kost, te unnen exploiteren, wanneer niet ndere ijzers uit het vuur konden 'orden gehaald. Tengevolge van e stijgende werkloosheid kwa len fondsen ter beschikking van e Dienst Aanvullende Werken, 'aaruit 75% van de subsidiabele erkelijke kosten voor de bouw an een sporthal werd toegekend, ijnde f 765.700.-. Voorts bood het jit, dat de reeds sedert jaar en ag bestaande bouwplannen ter itbreiding van de scholenge- ïeenschap ten langen leste in het :holenbouwplan van het Ministe- e van Onderwijs en Wetenschap en 1974 tot en met 1976 was op enomen, de mogelijkheid om op e voorgeschreven procedure te iticiperen, waardoor onder de •uk, dat anders het D.A.C.W.- tbsidie verloren zou gaan, van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen een bijdrage werd verkregen van rond f 775.000.-. De totstandkoming van deze sporthal was derhalve afhankelijk van het beschikbaar komen van de ver kregen D.A.C.W.-subsidie en het over de brug komen van het Mi nisterie van Onderwijs en Weten schappen. Wanneer deze twee voorwaarden niet zouden zijn vervuld, dan zou den wij thans nog wachtende zijn op deze sportnal. In dit verband mag ik erop wijzen, dat wij erken telijk mogen zijn, dat van de zijde van hen, die belast zijn met de zorg voor goed gymnastiekonder wijs, volledig begrip is getoond voor het feit, dat gymnastiekonder wijs weliswaar het beste in gym nastieklokalen kan worden gege ven, maar dat toch de gemeen schap, waarin een school als de onze is gevestigd, met een sport hal' verreweg het beste kan worden gediend. Ik meen, dat op een dag als deze dit constructieve stand punt van rectoraat en leraren van onze scholengemeenschap, nog eens uitdrukkelijk Uw aandacht verdient. Ik roep deze gang van zaken op dit vreugdevolle ogen blik nog eens even in Uw herinne ring terug, omdat vanaf het ogen blik, waarop wij in Holten zijn gaan denken aan een sporthal, n.l. omstreeks 1969 en nu een lan ge tijd. een te lange tijd, is gele gen. Het kon echter niet vlugger, althans wat het gemeentebe stuur betref. Het bestuur van land, provincie en gemeente is zo ingewikkeld ge worden, zij die tot besturen geroe pen zijn, vinden zoveel belemme ringen op hun weg, er moet aan zoveel voorwaarden worden vol daan, de procedures zijn zo inge wikkeld geworden, dat een snel en slagvaardig beleid helaas eenvou dig vergeten kan worden. Ik wil hiermee geen verontschuldiging aandragen waarom wij al niet eer der bijeen waren om de ingebruik stelling van deze sporthal te vie. nuis komen te staan, waarop het gerecht, dat besluit heet, moet worden gekookt. Wij dreigen aldus verder gaande en ons niet een wjjze zelfbeperking op leggende met onze democrati sche besluitvorming te verzanden in de chaos van liet „zoveel hoof den zoveel zinnen". Ik heb met vorengaande niet wil len zeggen dat de totstandkoming van deze sportnal vertraagd is door een moeilijkhe besluitvor mingsprocedure, ik heb U zojuist gezegd dat ^financiële problemen in voorgaande jaren de oorzaak waren dat niet eerder de troffel en de hamer konden worden ge hanteerd. Ik had er echter toch wel behoefte aan om in Uw gezel schap mijn verzuchting te uiten over de moeizame wijze, waarop het overheidsbestuur in deze tijd voorttobt over de weg die hij te gaan heeft. Ik zeide U reeds dat deze sporthal in feite een onderdeel vormt van de nieuwbouw van „de Scholengemeenschap Holten". De minister neeft goedgevonden, dat wij, voorafgaande aan de verdere bouw reeds dit voorschot namen. De minister heeft ook reeds be taald. In dit vertrouwen in de mi nister zijn wij bepaald niet be schaamd geworden, in de verdere voortgang van de scholenbouw procedure echter te meer. De bouw van de scholengemeen, sclxap stond immers bepaald in het scholenbouwplan 1974-1976, hetgeen betekende, dat de administratieve voorbereiding begin 1976 moest zijn voltooid en dat alsdan met de bouw moest zp begonnen. Een duidelijke tijdschema is van de zij de van het ministerie gesteld, waaraan wij ons pijnlijk nauwkeu rig hebben gehouden. Helaas, de minister verkeert in geldnood. Er geschiedt daarom niets en is het doodstil geworden, geen medede. lnig dat het tijdschema moet wor den gewijzigd, niets wordt ge zegd. Slechts een benadering on zerzijds van het ministerie bracht aan het licht dat de minister met zjjn handen in zijn financiële haar werd officieel geopend door burgemeester mr. W. H. En klaar. V.l.n.r. de lieren Den Hollanderdirecteur Vaesen's Bouwbedrijf, Vught, wethou der J. RietbergG. C. Buys, inspecteur VWOwethouder L: Kaan, drs. P. Bakker, rec tor Scholengemeenschap en gemeentesecretaris G. JLan- genbarg. ren, ik wil er slechts de vinger bij leggen, dat het in het Nederland van heden moeilijk eerder had ge. kund. Een gemeentebestuur heeft bij het voorbereiden van besluiten nu eenmaal te maken met zijn fi nanciële mogelijkheden, met dat gene, wat de burgerij er van vindt en voorts met de vaak wel zeer paternalistische invloeden van ho gerhand. Democratie veronderstelt vertrouwen, dat van onderop en ook van bovenaf moet worden ge geven. Democratie betekent m.i. gedelegeerd vertrouwen dat de gekozenen van de kiezers hebben ontvangen, een vertrouwen dat overigens wel kritisch behoort te zyn. Van dat gedelegeerde, zij het kritische, vertrouwen zouden ho gere organen ook wel eens wat meer blijk moeten geven. De bur_ ger verwacht van de overheids organen een slagvaardig beleid, hij beklaagt zich over de traag heid van handelen van de over heid, doch hij heeft er onvoldoende weet van hoezeer de perfectione. ring van onze democratie een na delige invloed neeft op de slag vaardigheid van het overheidsbe stel, hij realiseert zich evenmin, dat dat de overigens respectabele wens tot inspraak, zijnde openheid en openbaarheid, aanleiding kan zijn tot belangrijke vertraging in de besluitvorming. Steeds meer overheidsinstanties, groepen, com missies, comité's, enz. worden tot medespreken geroepen, waardoor er steeds meer koks om het for. zit. Ik moet zeggen dat ik eet, dergelijke gang van zaken bestuur lijk bepaald niet erg behoorlijk kan vinden. De schoolleiding van de scholenge meenschap zit intussen met de consequenties. Een rooster moest worden gemaakt dat verre van ideaal is, zo niet onaanvaardbaar, nevenruimten, ook in deze sport hal, moesten dienstbaar worden gemaakt aan de lokalennood, nu 1080 leerlingen moesten worden ondergebracht. Ik kan niet nalaten mijn ernstige kritiek te laten horen op de on zorgvuldigheid waarmede het bouwbeleid van het ministerie van Onderwijs wordt gevoerd. Wanneer afspraken worden gemaakt moet men zich daarop kunnen verlaten. Wanneer men zich daaraan om be paalde redenen niet kan houden, dan dient men dit te zeggen en zich niet in stilzwijgen te hullen, daarmede de daardoor ontstane problematiek aan het bevoegd ge zag en schoolleiding ter oplossing overlatende. .Nu terug naar de sporthal „'t Mossink'" de vreugde van van daag wint het van de teléurstel- ling, waarover ik zojuist tot U sprak. Vreugde over het feit dat met hulp van velen deze sporthal tot stand is kunnen komen, dank baarheid dat zovelen in onze gemeente zoveel initiatieven heb ben ontwikkeld om aan deze inge bruikstelling een bijzonder accent te geven. Voldoening ook dat deze sporthal reeds nu als een katali sator is gaan werken onder onze burgerij en onder de verenigin gen. Aldus kan deze bijdragen tot een versterking van ons saamho righeidsgevoel in onze Holler ge- Sieenscnap. Een comité, onder leiding van de rector van de scho lengemeenschap, gesteund door on ze gezamenlijke sportambtenaar Wissink. bestaande uit vertegen woordigers van de verenigingen, die van deze Sporthal gebruik ho pen te gaan maken, heeft zich in de afgelopen maanden ingespan nen om in de komende dagen een demonstratie te geven van de wij ze waarop deze Sporthal gebruikt kan worden. Ik wil gaarne reeds op voorhand dit Comité danken voor het door hem ontwikkeld ini tiatief, voor de toewijding waar mede het zich van zijn taak heeft gekweten. Erk#ntelijkheid past ons jegens de n.v. Vaessen, die in de persoon van haar direkteur de heer Den Hollander aanwezig is, voor het ge bouw, dat zij aan ons heeft opge- zijn verricht, de heren van Dru- nen en Gerritsen, met hun men sen, aan de onderaannemers en leveranciers, aan het stratenma- kersbedrijf Klein Horstman. Ge meentewerken van Holten heeft ook zijnerzijds veel zorgen be steed aan de totstandkoming van dit gebouw en aan de aankleding daarvan. De heren Prak en Hel ler en dan met name de laatste hebben gedurende de bouw de vin ger bij voortduring aan de pols ge houden. Ik mag hen voor hun werk en aandacht vandaag daarvoor bij zonder danken, alsmede alle an dere gemeentelijke diensten en ambtenaren die het hunne hebben bijgedragen. Mijnheer de rector van de scho- lengemeenscnap het beheer over deze hal zullen het gemeentebe stuur en U tesamen moeten de len. U gedurende de lesuren, wij in de tijd die daarna overblijft. Wij hopen ons daarbij te kunnen bedienen van de goede diensten van de heer Arfman. Ik vertrouw dat de heer Arfman het ons mo gelijk zal maken om onze be heerstaak niet al te zeer als een drukkende last op onze schouders te voelen drukken. Moge deze sporthal het onderwijs in de lichamelijke oefening op goe de wijze dienen-. Moge deze hal óók overigens haar bijdrage leve ren tot de ontplooiing van een goede sportbeoefening door de burgerij van deze goede gemeen te en aldus een stimulans zijn voor een gezond en opgewekt ver enigingsleven. Ik wens de gehele gemeente Holten geluk dal vandaag het verzor gingsniveau dezer gemeente niet onbelangrijk is opgekrikt door de totstandkoming van deze sporthal. Ik dacht dat net de moeite waard was om daar vandaag een ogen blik bij stil te staan. Ik dank U allen dat U daartoe zo duidelijk bereid zijt geweest". Floorshow Na de openingsrede van burge meester Enklaar werden de 'lich ten gedoofd en brachten een ne gental meisjes onder blauw infra- licht een perfect uitgevoerde lint oefening' voor het voetlicht, het geen door de aanwezigen zeer werd gewaardeerd. Deze meisjes betroffen leerlingen van de scho lengemeenschap die tevens lid zijn van de S.V. „Bato" waarmee werd gesymboliseerd 'dat de sporthal zowel door de scholengemeen schap als het plaatselijk vereni gingsleven zal worden gebruikt. Toen aan het einde van deze leu ke show de lampen weer werden ontstoken bleek elk der meisjes voorzien te zijn van een letter die tesamen de naam van de sporthal ,,'t Mossink" vormde. Zowel het idee als de uitvoering van deze snow ontlokte bij de aanwezigen een enthousiast applaus. Vierde gymzaal hard nodig Vervolgens werd het woord ge voerd door Drs. P. Bakker, rector van de scholengemeenschap alhier, die verklaarde geweldig blij te zijn met deze sporthal omdat nu aan de leerlingen de lessen kunnen worden gegeven waar ze recht op hebben. Echter, hij voorzag nu al DINSDAG 18.30-22.30 training volleybalvereniging Mintonette. WOENSDAG 16.30-18.00 volleybal leraren Scholengemeenschap; 20.00-22.00 training badmintonclub Holten. DONDERDAG 19.00-22.00 KNVB zaalvoetbalcompetitle. VRIJDAG 19.00-22,00 competitie volleybalvereniging Mintonette. dat met ingang van het cursusjaar 1977_'78 voor 12 uren gymles ruim te tekort zal zijn en vroeg nu reeds een onderzoek te willen instellen naar de mogelijkheid van een vier de gymnastieklokaal. Ook hij sprak de hoop uit op een spoedi ge nieuwbouw van de scholenge meenschap. De heer Bakker zei ondermeer: U kunt zien voorstellen, dat je als rector geweldig blij bent wan neer je school kan beschikken over. twee nieuwe gymnastieklo kalen. Jarenlang hebben onze leerlingen één uur gymnastiek ge had en soms hadden ze een jaar lang helemaal geen gymnastiek. Het is nu mogelijk om alle leerlin gen de lessen te geven waar ze recht op hebben. Helaas zal dit niet zolang duren, want met in gang van de cursus 1977-1978 ko men wij waarschijnlijk voor 12 lesuren ruimte tekort. Voor de cursus 1978-1979 wordt dit aantal weer groter. Ik wil hierbij het Bevoegd Gezag i.e. Burgemeester en Wethouders vragen, een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid van een vierde gymnastieklokaal, waar wij binnen niet al te lange tijd fiver zouden kunnen beschikken. Overigens zal alleen al het vinden van een plek hiervoor een groot probleem opleveren. Indien dit la- kaal geplaatst kan worden in de rienting van de Haarschool, zou dit ook voor die school een ver betering zijn. U ziet, burgemeester, hoegro ter de school wordt, des te meer huiswerk krijgt u van ons. Dames en heren, u hebt mij dui delijk horen zeggen, dat wij als school blij zijn met de twee nieu we gymnastieklokalen. U weet. dat ze samengevoegd zijn tot één sporthal, die door middel van een scheidingswand weer tot. twee ruimtes gemaakt kan worden. Twee ruimtes, niet twee gymnas tieklokalen. Nog afgezien van het ontbreken van de ringen, missen wij nog niets. Het is maar een kleinigheid, althans uitgedrukt in vierkantemeters, maar voor het lesgeven erg belangrijk. Er is na melijk geen vouwwand bij de loe- schouwersaccommodatie. In de praktijk geeft dit toch meer over last. dan we oorspronkelijk dach ten. Het uitleg geven aan de ene groep, terwijl dé andere gróep een spel speelt, is onoaogelijk. Zonder dit stukje wand zullen de docenten gymnastiek als een ééneiïge twèè- ling moeten optreden, tenzij de gemeente ook dit „gat" weet te dichten. Dames en heren, de laatste tijd houdt iedere school zich bezig met de motivatie van de leerlingen. Hier en daar worden onderzoeken gèdaan en ook wij zijn bezig lite ratuur te verzamelen over dit on derwerp. In alle artikelen kom je de naam en dë uitspraken van Maslow tegen. Deze psycholoog heeft een rangorde van behoeften opgesteld. Hij onderscheidt 5 ni- veau's. Niveau l is de behoefte aan voe ding. kleding, huisvesting de fy siologische behoefte; niveau 2 is de behoefte aan vei ligheid, zekerheid; niveau 3 is de behoefte aan saam horigheid niveau 4 is de behoefte aan ach ting, erkenning, waardering; niveau 5 is de behoefte aan leren, zelfontplooiing. Maslow tekent hier nog bij aan, dat de behoefte op een hoger ni veau pas door de betrokkene zal worden nagestreefd, indien de be hoeften op een lager niveau re delijk bevredigd zijn. Voor de lessen lichamelijke oefe ning kunnen wij stellen, dat aan de eerste behoefte huisvesting is voldaan en dat er nu volop gewerkt kan worden aan de moti vatie van de leerlingen. Moeilijker ligt dit bij de andere vakken. Je gaat je langzamerhand toch wel afvragen of alle lokalen wel een redelijke huisvesting geven. Soms bieden ze niet meel den warmte en onderdak, met 's zomers de nadruk op warmte. Terecht is het gemeentebestuur voorzichtig met het, doen van in vesteringen in de F-lokalen, om dat deze lokalen misschien binnen kort zullen verdwijnen. Voor do centen en leerlingen valt het ech ter niet mee om gemotiveerd te werken in lokalen, waar het door het ontbreken van een adequate zonwering ontzettend heet is. Hopelijk krijgen we eind septem ber eindelijk toestemming om door te gaan met de voorbereiding van de nieuwbouw. Dames en heren. Hoe stellen wij ons het gebruik van de sporthal voor? We gaan ervan uit, dat het vak lichamelijke oefening een be langrijke plaats inneemt en moet innemen in ons onderwijs. Het heeft geen zin om allerlei onder zoeken aan te halen om aan te tonen hoe belangrijk dit vak is. Ook ga ik het niet vergelijken met andere vakken. Mét de expressievakken is licha melijke oefening belangrijk om dat hel afwisseling brengt en an dere facetten van ons menszijn ontwikkelt dan de leervakken. (Vervolg op pagina 7)

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 6