en omgeving lets over Espelo Eerste weekend kampioenschappen T.C. Holten Vleeswaren als hoofdschotel De naam PETTfNGA BV HOLTEN bezoekt vait-v. aug Nog twee andere Espelo's Voorschriften over landbouw en veeteelt Goederen in Espelo Kerkbezoek Twee schoolhoofden Den Ulft De verzorging van kamerplanten Heren enkel Dames enkel Mixed Heren dubbel Tweede ronde Dames dubbel Komend weekend Tijden finale HOLTENS NIEUWSBLAD 27 AUG. 1976 PAGINA 5 Mr. J. W. Racer, geboren op 1 juli 1736 te Delden en later gewoond hebbende in Oldenzaal, vermeldt in zijn Overijssel- sche gedenkstukken, dat de naam Espeloo reeds wordt gevon den in een stuk uit het jaar 1188. Etymologen (beoefenaars van de woordafleidkunde) menen, dat Espelo (o) „espenbos" betekent. Een esp is volgens Van Dale een ratelpopulier. Aldus wordt ook de plaatsnaam Espel in de Noordoostpolder wel verklaard. Een rasechte Holtenaar noemt Espelo gemaks halve Spelo. (Ypelo bij Enter betekent „iepenbos"; iep is een ander woord voor olm). Eiijfeillllllkhilil' ''l^rrdir Bij Osnabrück ligt Espel, dat in de 12e eeuw Espelo heètte. Mr. R. E. Hattink, mr. G. J. ter Kuile sr. en C. J. Snuif o.a. hebben gepubli ceerd over Espelo bij Enschede, de voormalige hoofdhof van het ka pittel van St. Pieter voor de bezit tingen in Twente. Op een hof wa ren meijera gevestigd, d.w.z. zij bewoonden een hoofdboerderij en oefenden een functie uit op het terrein van bestuur en rechtspraak. De hofmeijers waren o.a. rent meester en belast met de handha ving van hofrechten. De verschil lende erven gingen bij het hof „te recht". Het ontstaan van de ook in Holten niet onbekende familie- naam Hofmeijer is hiermee tevens verklaard. Espelo behoorde evenals Heihuizen vaak aangeduid als de Hel(l) tot de marke van Holten. Op 10 juni 1613 bepaalde de markeverga dering, dat de pachters „to Espeloe und in die Hell is toegelaeten twie dachwerck alle jaer schelltorff to stecken, und dat ut oersaecken syluiden wit wijd, ver) vant veene g'eseeten sind". Onder dagtekening van 2 april 1761 werd gepubliceerd, dat Nelk en een ieder zal hebben zorge te draagen dat door het vhee geen de minste schaade aan de zandhaver in de zandstuyven te Espeloo- en iWn- kelaarveen worde toegebragt, op verbeurte der boeten daartegen gestatueerd". In laatstgenoemd jaar, op 21 augus tus, wordt geconstateerd, dat de groengronden zodanig worden af geweid „door het graasen der me nigvuldige troupen gansen in het Holter- en Espeloërbroek, dat de beesten naauwlijks behoorlyke subsistence erlangen kunnen". De boeren mochten vanaf die datum slechts „4 oude gansen en een gente" houden. Tientallen jaren eerder was al gerapporteerd, dat „Weggestapel in Holterdijk Dij- kerhoek) ende andere grote trop- pen gansen in 't Broeck houden". Krachtens markebesluit van 8 aug. 1765 was het de niet tot de marke behorende personen verboden „eenige schadden in het rouwe veld, in Espelo gelegen, te steeken op verbeurte van een boete van 10 goudguldens". Vijf jaar later wordt vastgesteld, dat in het Espeloër Broek een schouw zal worden gehouden over ,leyde- en zeegravens en over alle zodane andere leydegravens als ter afvoeringe van het water nog zul len dienen gegraaven te worden. Deze schouwe zal beginnen bij de gravens in het Espeloër Broek van de Helhuyser landen, van de Hel- huyser maate en het Espeloër veld tot aan de caterstede (cater kleine boer) de Sluyse, en zig ver volgens vandaar ontlastende door de sluyse na Okkenbroek en door het veld na Heeten". De erfvijand water was in de naaste omgeving wel bekend. Op 4 maart 1784 zijn er twee dijkdoor braken geweest, nl. in de Snippe- lingsdijk en de Klinkenbeldsdijk, beide onder Diepenveen. Tussen de wheme en het kerkhof van We- sepe stond het water zo hoog, dat men er met een schuit kon varen. Alle koeien en varkens van de meijer (pachter) van Boxbergen verdronken. In 1799 werd in We- sepe een kind gedoopt van Willem Holleman en Jenneken Regter- schot, wonende op Helckert (naam houdt verband met een slaghek in de landweer) te Diepenveen, maar tengevolge van de hoge waterstand logerende op 't Regterschot, res sorterende onder de kerk van We- sepe. De eerste koster-schoolmees ter van Wesepe noteerde voorts: „Den 18 Febr. 1756 heeft men hier alsmede op veel plaatsen een ligte schudding of aerbevinge gevoeld". Uit het verslag der gemeente Hol ten van 1832 blijkt, dat bij de voorjaarsschouw vele „waterleiden op het Holter- en Espeloërbroek nog zodanig met water waren be zet, dat er geene uitgravingen of verdiepingen konden plaats heb ben". Overigens waren de .sloten behoorlijk van „ruit" (m.i. wordt bedoeld „roet" onkruid) gezui verd. De weg van Holten naar Den Ulft" moest worden verhoogd omdat men steeds moeilijkheden had met de waterafvoer van deze weg. In verband met klachten van Es- pelose boeren werd op 21 septem ber 1815 besloten „dat er niemand in het Espeloder Broek mag mud den baggeren), op een boete van 7 gulden". Hiervóór kwamen de „zandstuy ven" al ter sprake. Met een variant op de grondwet van 1815: zij waren aanhoudend voorwerp van de zorg der marke. In de markevergade ring van 18 augustus 1796 werd het noodzakelijk geacht „de zandstuyve tussen Holten en Espelo desselfs voortgang te beletten". Er werd „braam gezaayt" en ook werden „rysen" gelegd. In 1827 werden de zandverstuivingen gestuit door bij het erve Lubbers (Lubbersen?) in de Heihuizen zandhaver te zaaien. Twee jaar later werd aan Jan Wil lem Krikking of (op?) Braakman grond afgestaan om hem in de gelegenheid te stellen zelf maat regelen te nemen om de verstui vingen te kunnen tegengaan. Wel moest hij zich met boer Haverslag verstaan^ want deze had daar een recht van overweg. Krikkink was in 1381 al bekend als erve bij Heeten. Egbert Herinck had nl. de twee tienden (grof en smal) van de twee huizen Crickinc. De „heeren van Almelo" waren eens grootgrondbezitters, die een gesloten domein bezaten, dat een gehele „buurschap" besloeg. Daar naast hadden zij in andere „buur schappen" nog losse hoeven. In de lijst van goederen der „heeren van Almelo" wordt bijv. vermeld: „Dat Goed tot Espelo in den Karspel van Holten gelegen". Uit deze lijst blijkt ook, dat er in Holten een erve en goed Nijenbeeck is ge weest. In „De registers en rekeningen van het bisdom Utrecht 1325-1336", deel 2, van mr. S. Muller Fzn., staat op de lijst der leenmannen in Zallant: Item Gelmer Coenraets hout den tienden grof ende smal over Godevaert Rodebaerts goet tot Es- pele in den kerspel van Holten. Item den tienden grof ende smal over Joerdaens goet van Bake tot Espelo in den kerspel van Holten. Item Albert van den Reve hout den tienden to Espelo, den die) Henric ter Bruggen onder (zich) heeft". Een andere Henrik ter Bruggen was in 1447 pachter van „De Waar- denborch" en twee daarbij beho rende erven in Holten.) Het tiendinstituut is van kerke lijke oorsprong. De tienden werden onderscheiden in grove (o.a. koren tienden), smalle (o.a. tuinvruch ten) en krijtende tienden (jonge dieren). Rond de laatste eeuwwis seling werden ernstige bezwaren aangevoerd tegen het tiendrecht. De tiendheffer profiteerde van de voordelen, die de landbouwer ge noot, maar deelde niet in zijn ver liezen. De tiendplichtigheid is se dert 1 januari 1909 vervallen. Voorts beschik ik over een aan- tekeening< dat in 1378 in Espelo (kerspel Holten) een erve Wolber- ding, later Wulferdink genoemd, was gelegen. J. G. J. van Booma, thans werk zaam bij het centraal bureau voor genealogie, vermeldt in de inven taris van het archief der hervorm de gemeente van Holten, dat reeds van oudsher verschillende erven belast waren met een jaarlijkse „uitgang" ten behoeve van de kos- terie, bestaande uit het z.g. mis- koorn. Deze inkomsten bestonden uit twee oude Deventer schepels rogge uit de Espelose erven Mei link en Will ems, en één schepel uit de erven Braakman, Runne- boom en Teunissen, eveneens te Espelo, alsmede uit de erven Brink (s) en Roelofs in Heihuizen. „De weinige Roomschgezinden, die in de buurtschappen Espelo en Holterdijk Dijkerhoek) van het kerspel Holten wonen, verrigten hunne godsdienstoefening in Kol- meschate. In dit geheel Schout- ampt (van Holten) is geene Sta tie", zo staat in deel 32 van „Ne derland in vroeger tijd". Zou deze mededeling voor wat Es pelo betreft niet in twijfel moeten worden getrokken? In Haarle stond immers al omstreeks 1700 een katholieke kerk. In 1973 werd deze vernieuwd en verfraaid. De pastoor van Haarle had ook de verplichting eens per twee weken op een boerenhofstede de dienst te verrichten. De kerk van Heeten dateert uit 1791. Haarle of later Heeten ligt m.i. meer voor de hand dan Colmschate Diepenveen. Te genwoordig kan men in Holten ter r.k. kerke gaan. De hervormden en gereformeerden uit Espelo kunnen samen op weg gaan naar Holten^ waar de deuren van de hervormde en de gereformeerde kerk voor heh openstaan. De hervormden kunnen ook terecht in „Bethanië" in Dijkerhoek of in Okkenbroek, waar in 1863 al een commissie be stond ter bevordering van de ves tiging ener zelfstandige kerkelijke gemeente. Daarvoor was een ker kelijke grenswijziging nodig ten aanzien van de buurtschappen Dij kerhoek en Espelo. De kerk van Holten heeft hieraan eerst na ver loop van jaren haar medewerking verleend. Over de schoolhoofden van Espelo, de heren Bos, Haanstra, Hiddink, Hol, Pleiter, Rozendaal, Snijders en Wierda (is deze vermelding volledig?) hoor ik hoewel ik niet op inspectie ben geweest alleen maar goeds. Behalve de he ren Haanstra en Rozendaal heb ik hen allen meer dan eens ontmoet. Twee van hen wil ik hier wat meer naar voren halen. Eerst noem ik Folkert Haanstra sr„ geboren op 7 april 1884 te Am sterdam en gehuwd met Jansje Schuiveling, ter wereld gekomen in Abcoude. Kort na hun huwelijk kwamen zijn naar Espelo, waar de school nog aan de zandweg stond. Het echtpaar had er de tijd voor om bij de boeren van Espelo op bezoek te gaan. De heer Haanstra was al gauw genoodzaakt een kip penren bij zijn huis te maken, want na elk bezoek aan een Espe lose boerderij was hij weer een kip rijker geworden. Mevrouw Haan stra hoorde eens enkele wandelen de toeristen zeggen: „Hier staat een school, dan moeten hier toch ook ergens mensen wonen!" Op 8 januari 1914 werd in Espelo hun zoon Johan geboren. Deze werd opgeleid aan de rijksacade mie voor beeldende kunsten en werd later docent aan de academie voor kunst en industrie te Ensche de, alsmede lid van de raad voor de kunst. In 1954 werd hem de Geraert ter Borchprijs toegekend. Hij is inmiddels gepensioneerd en hoopt zich op een boerderij in Friesland te vestigen. Hun tweede zoon Willem Albert aanschouwde op 22 februari 1915< eveneens in Espelo, het levenslicht. Wim Haanstra is werkzaam bij het raadgevend bureau Berenschot. In het huis Espelo 4 kwam op 31 mei 1916 ter wereld de in binnen- en buitenland bekend geworden cineast Albert (Bert) Haanstra, thans woonachtig in het Gooise Laren. Hij was zo vriendelijk mij voor dit onderdeel nog enige wel kome informaties te verstrekken, waarvoor ik hem ook op deze plaats gaarne mijn dank betuig. Voor het doen van de geboorte aangifte van Bert was de heer Haanstra vergezeld van de land bouwer Gerrit Jan Struik en de veldwachter Hendrik Kaatman, beiden 33 jaar oud. Folkert Haanstra jr., de vierde zoon, is woonachtig in Vries en werkzaam als docent aan de kunst academie in Groningen. In het jaarboek Twente 1966 wordt over Haanstra senior gezegd, dat hij wegens ziekte vroegtijdig werd gepensioneerd en daarna een nieuw levensdoel koos, nl. schilde ren. Ook hij kwam in het bezit van de Geraert ter Borchprijs. Ter gelegenheid van zijn 70e verjaar dag zorgde Sandbergh ervoor, dat hij kon exposeren in het „Stede lijk" van Amsterdam. In 1967 is de heer Haanstra sr. op 83-jarige leef tijd overleden. Mevrouw Haanstra- Schuiveling is thans 83 jaar en woont nog in Goor. Het andere „hoofd ener school" was Komelis Bos, geboren 4 april 1873 te Slochteren, overleden 28 januaii 1955 in Holten. Hij was ge huwd met Francina Maria Müller, geboren op 11 mei 1876 te Rijssen, overleden op 9 april 1958 te Hol ten. Hun kleinkinderen Kees Bos en Francina Maria ter Doest-Bos voornamen Francina Maria zijn af komstig van Francina Maria Wart- jouw, die gehuwd was met ds. J. G. P. Müller, van 1830 tot 1885 her vormd predikant te Holten. .Mees ter" Bos beperkte zich bij de aardrijkskundelessen veelal tot Ne derland volgens mijn zegsvrou we „want jullie zullen toch nooit in het buitenland komen". De O AD had zich toen nog niet iii Holten gevestigd. Het object Espelo 28, dat met „Den Ulft" wordt aangeduid, was vroe ger een herberg. Het goed is thans als boerderij in gebruik bij de gebroeders Wansink (Meerman), daarvoor woonde er de landbou wer De Grote en nog eerder Breu- kink. In Stokkum, Gorssel en Lochem zijn of waren erven met de 'naam Wansink, terwijl erven Breukink worden of werden aan getroffen in Markelo. Haaksbergen en Steenderen. In 1706 vestigden zich in „Den Ulft" Hendrik Scherff, gehuwd op 15 juli 1694 te Helelndoorn met Willemina Duijrs, beiden toen ko mende uit Raalte. De vader van de bruidegom was Jurriën Scherff, gedoopt op 1 april 1628 te Deven ter, overleden vóór 25 november 1680. Jurriën Scherff, ook wel Georg genoemd, werd op 24 no vember 1647 ingeschreven op het atheneum te Deventer< op 25 sep tember 1649 te Groningen en in 1651 te Utrecht. Hij was aanvanke lijk verwalter schout en werd op 24 oktober 1660 schout van Hellen- doom, terwijl hij in Deventer woonde. In 1676 kwam hij naar Rhaan ónder Hellendoorn en heeft daar waarschijnlijk de laatste jaren van zijn ambtsperiode op het kas teel gewoond. De schout was ge huwd met Margerite Vervoort, een weduwe uit dorp Hellendoorn. Juriëns ouders waren Derk Scherff gedoopt in 1591 te Deventer, bur ger van Deventer in 1636, en He lena Rouck (Roeck), gedoopt op 15 augustus 1600 te Deventer. In „De Nederlandsche Leeuw" van februari 1947 schrijft mr. H. Kro nenberg, dat het met de afstam melingen van de Hellendoomse schout snel bergafwaarts is ge gaan; zij vervielen in twee ge slachten tot de kleine boerenstand. Margarite Vervoort overleed op 23 augustus 1708. Zij was eerst ge trouwd met jonker Roedolphe Wichman, die tijdens de scheuring in de staten van Overijssel als ka pitein van een hulpkorps in 1657 voor de stad Hasselt in de buurt van Rouveen het leven verloor. Een zoon van Gerrit Dikkers, her bergier in „De Rinkelaar", en van Maria Vincent, nl. - Jan Dikkers, gedoopt op 22 april 1714 te Holten, kocht in 1741 de herberg ,Den Ulft", waar hij en zijn vrouw'Cor nelia Mensink, dochter van Jan Mensink in „De Ulft" en van Wil lemina van Duuren, de scepter zwaaiden. De volgende waard van „Den Ulft" was de ongehuwd ge bleven Jan Dikkers Jzn. „Den Ulft" diende evenals „Het Bonte Paard" in Dijkerhoek tot pleisterplaats, tot uitspanning. Maar ook de inwendige mens kwam aan de beurt. Mulder, de laatste postbode, die lopende de post van Holten naar Raalte bracht zal ongetwijfeld „De Ulft" hebben weten te vinden. In Espelo was later ook nog een tapper/slijter gevestigd, nl. Jannes Weieman, die op 21 december 1819 bij schout Jan Pakkert aangifte deed van de geboorte van zijn zoon Gerrit, uit het huwelijk met Antonia Kotting. De landbouwers Waander Meijlink en Harmen Struik vergezelden de tapper naar het gemeentehuis. Wie Espelo zegt, ik deek het in dit artikel moet eigenlijk ook de na men noemen van huidige erven of van bewoners, die uit andere buurtschappen zijn ingekomen. Welnu, nog een klein aantal dan: Bekkernens (zijn voorletters F. W. W. H. verraden zijn relatie tot het adellijke geslacht Van Coeverden), Blankena, Boode (een bode was bewoner van een bodegoed; hij verleende de richter hulp bij het incasseren vangeld en hij moest de boeren bepaalde mededelingen doen; hij „deed hen dus bod"), Ten Dam, Hegeman, Kemper (Kaamp), Leunk, Markvoort, Rensen en Slijkhuis ook wel Slikhuis, bekend als erve bij Gorssel, in 1411 Schlyckhuis; slijk of slik is drassig gebied). Wie over Oost-Nederland se familienamen (hun ontstaan en hun betekenis) meer wil weten, raadplege het uitstekende boek van B. J. Hekket, dat in 1975 verscheen bij de Twents-Gelderse uitgeverij W. G. Witkam te Enschede. Hilversum W. OTTEN N.B. Gaarne mijn dank aan nievv. H. Slijkhuis-Zandvoort te Espelo, die mij enkele aanvullende gege vens verschafte. Nu honderdduizenden mensen jaarlijks met auto's, vliegtuigen en bussen heel Europa doorkrui sen, merken ze wel op, als ze weer thuiskomen in Nederland, dat meer dan waar ook hier in al lé huizen de vensterbanken vol staan met een groot assortiment kamerplanten. „Holland-Bloemenland" slaat niet alleen op onze bekende bollenstre ken, onze mooie tuinsteden, maar voornamelijk op de vele potplan ten, die voor alle ramen staan. De grote ontwikkeling van de ver koop van kamerplanten schrijft men mede toe aan het feit, dat in Nederland nu al zovele jaren een zo uitzonderlijk kamerplantenvoed- sel bestaat. Zeer belangrijk is, dat men in de winkels, die Pokon ver kopen, plaatjes van de planten, die men thuis heeft, met achterop de verzorging van de plant, gratis kan krijgen. Enkele tips lichten wij uit deze verzorgingsaanwijzingen: Licht: Nagenoeg alle planten die verder, dan 0,5 m. van het raam af staan, komen licht te kort. Water: Gooi na het gieten van planten, het water dat op het schoteltje blijft staan, weg. Lucht: Houdt de aarde aan de oppervlakte los, zodat lucht kan toetreden. Voedsel: Geef uw planten lx per week plantenvoedsel. Vleeswaren zyn in de meest verschillende gedaanten in de han del: vers gebraden, zoals bijvoor beeld rosbief, gerookt, zoals rook vlees en rauwe ham, gekookt, zo als gekookte ham en pekelvlees, in de vorm van alljB mogelijke worstsoorten en ook in blik, on der andere ham, rolpens en vele soorten knakworstjes, borrelworst jes enzovoort. Met twee van deze vleeswaren kunt u een makkelijke en aparte hoofdschotel bereiden: ham en Casseler rib. Hieronder het recept. Ham/Casseler rib schotel 200 gr gekookte ham; 100 gr Cas seler rib; 250 gr champignons; 0,5 1 melk; 50 gr boter; 50 gr bloem; eetlepel gehakte peterselie; halve citroen; zout; peper; 0,5 vlees bouillonblokje. Maak van de boter, bloem en melk een witte saus, waaraan u Op woensdag 11 augustus j.l. gingen Jfl/. relaties van Pettinga B.V. te Holten Ov.) naar het Koninklijk Kweek- bedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have B.V. te Kapelle Zldop excursie. Om hier aan een feestelijk tintje te geven werd door Pettinga B.V. voor deze gelegenheid een Fokker F 27 van de NLM gecharterd. De reis ging 's morgens om 7 uur vanaf Door de technische commissie werd een uiterst strak schema aangehouden. Zo kwamen we dan ook in 2 dagen 3 ronden verder. In de eerste ronde verliep alles volgens plan. Uitslagen: E. BaST. Keestra 1-6, 1-6; J. Jansen-Ten Woldhuis 2-6, 2-6; P. RaketP. v. Iddelein- je 1-6, 0-6; M. Beekman—C. v.d. Mey 7-6, 6-1; J. BoerW. Dog- terom 6-3, 6-1; R. WillemseJ. H. ten Kampen 4-6, 2-6; R. v. Dijk—R. Lefebre 4 6, 3-6; A. BeekmanR. Langedorp 6-3, 4-6, 6-2; D. NaayerN. Hartkamp 6-1, 1-6, 2-6; F. TurinH. Kern- pers, tweede speler wint door af wezigheid eerste: H. E. Metkamp C. van Geet 0-6, 2-6; D. Hovink M. Wille 6-0, 6-1; H. Wadekker Jacobs, Jacobs niet gekomen; R. KuiperDannink 3-6, 3-6; D. HouwerE. Ladiges 3-6, 6-2, 3-6; De nummer één geplaatste R. v. Iddelingen had een vrye. Tweede ronde: R. van Iddelinge T. Keestra 6-3, 6-0; Ten Wold huisP. van Iddelinge 4-6, 4-6, prima party van Piet (Goena- Goena) van Iddelinge; M. Beek manJ. Boer, Beekman wint; J. H. ten KampenR. Lefebre 5-7, 7-5, 7-6. Verrasing van de dag. De als tweede geplaatste A. Brekman verliest in een slopende partij van B. Hartkamp 3-6, 6-7. Hiermee kan B. Hartkamp als de revelabe van het toernooi gezien worden alhoewel gesteld mag zijn, dat we op het laatst het halve bouillon- blookje toevoegt. Laat dit 5 minu ten trekken. Was de champignons en snijd ze in plakjes. Doe in een steelbraadpan een klontje boter, dat u op een zacht vuur laat smelten. Zet dan de vlam iets hoger en bak de cham pignons in de boter bruin en gaar. Kruid ze met zout en peper en wat citroensap. Doe daarna de champignons bij de witte saus. De plakken ham en Casseler rib rolt u op en legt ze naast elkaar in een vuurvaste schotel (even tueel in twee rijen op elkaar). Giet de champignonsaus over de vleesrolletjes en strooi er tenslot te de gehakte peterselie over. Plaats de schotel in een matig warme oven en laat het gerecht in een half uur a drie kwartier warm worden. Opdienen met puree of rijst en kropsla. vliegveld Twente naar lucht haven Zestienhoden. Vanaf Rotterdam werd de reis voortgezet per touringcar. Allereerst vjerd het Van der Have kweekbedrijf te Rilland bezocht, speciaal de mais- en grassenproefveldenDe bezoe kers konden nu met eigen ogen zien hoeveel inspanning tijd en geld het kost nieuwe maisrassen, zoals Fronica en grassenrassen te ontwïkke- Arjan wel eens in een betere vorm zagen steken. H. Kempers C. van Geel 2-6, 4-6, waarbij Han zijp huid duur verkocht. D. HovinghWardekker 6-0, 6-0 en E. LadigesS. Dammink 6-2, 6-1. Derde ronde: R. van Iddelinge P. van Iddelinge, Piet geeft het, door rugklachten getergd op. In bokstermen zoiets: een technische knockout. H. BeekmanJ. H. ten Kampe, verplaatst naar a.s. vrij dag. Volgende verrassing: W. Hartkamp wint van C. van Geel 6-1, 6-0. Mooie partij van de dag de zeer wisselend verlopen wed strijd tussen D. Hovingh en E. Ladiges, waarbij het gezegde, dat de partij pas gewonnen is na de laatste balwisseling opnieuw op geld doet. Uiteindelijke winnaar D. Hovingh 2-6, 6-1, 6-1. Dit belooft a.s. zaterdag en zon dag het nodige te gaan bieden, waarbij uw correspondentvoor de eerste plaats tipt op een her haling van de uitslag van verle den jaar in omgekeerde volgorde, met als oudsider M. Beekman. Bij deze krachtspeler zal de vraag zijn of de conditie genoeg is, voor het grotere werk. R. HeykingR. Bojens 6-4, 6-4; M. BontjeD. Kramer 6-4, 6-4; M. DurieuxD. v.d. Meulen 6-2, 6-3 en B. de VriesV. Boer 1-6, 2-6. Bij de dames blijft het eer lijk gezegd wat te makkelijk, zelf de gezichten, bekende uitslagen. De finale van verleden jaar zal dan ook wel herhaald worden. Ook hier tippen we op de zelfde fina- listes, met als favoriet R. Hey king. Eerste ronde. Te beginnen met 'n geweldige uitsmijter, het echt paar v.d. Assen wint van de als le geplaatsten R. Heyking en A. Beekman 6-4, 6-3. Prima werk. E. v. Beek-A, Raket winnen van liet echtpaar Dogterom 6-2, 6-3; A. Hovingh en J. Boer winnen van G. en W, Glandemans 6-4, 6-7, 6-1, P. Durieux en C. van Geet verliezen van J. van Idde linge en C. van Geerestein 6-7, 2-6, R. v. Iddelinge en M. Du rieux winnen van B. Lefebre en J. v.d. Meulen 6-2, 6-1. "Waar echtelijke trouw toe leidt (lijdt?) bewezen A. en R. Bogers vs D. en J. Kramer in hun jaar lijkse act voor twee heren en da mes 3-6, 7-6, 2-6. R. van Dijk en J. Pfeffer verslaan M. Bontje en G. ten Kampe 6-2, 6-1. De partij V. Boer E. Ladiges vs M. Beek man en S- Hovingh werd door eersten gewonnen met 7-6, 2-6, 6-3. Eerste ronde. De nummer 1 ge plaatsten K. v. Iddelinge en E. Ladiges winnen van Bojens en Husstege met 6-2, 6-0. J. Boer en F. Fenh winnen van Damikke len, alvorens de praktijk hier van op grote schaal kan profiteren, 's Middags werden het hoofdkantoor en de ver werkingsbedrijven te Kapelle bezocht, waar de ontvangst, droging, schoning en het ver pakken van o.a. mengsels voor graslandinzaai plaats vindt. Na een bijzondere inte ressante dag werd om ca. 21.30 uur veilig geland op vliegveld Twente. rends en Raket winnen van Doj- en Houwe 6-3, 1-6 en 2-6. R. Be- lerom en van Dijk 6-7, 6-4, 6-4. Gebroeders Lefebre winnen van Jansen en Langedom 6-3, 5-7 en 6-1. M. Beekman en A. Beekman winnen van J. H. ten Kampe en H. ten Woldhuis 6-3, 6-7, 6-1. C. v.d. Mey en B. Pfeffer verliezen van P. v. Iddelinge en C. van Ge westen 2-6, 3-0. T. Kerstra en H. ter Kampe winnen van E. Bus en H. Emmelkamp 6-2 en 6-2. C. van Geet en D. Hovingh tenslotte lo pen over W. Hartkamp en G. ten Kampe heen 6-0, 6-3, R. van Iddelinge en E. Ladige winnen van J. Boer en F. Turin. R. Berends en A. Raket winnen va de beide Lefebre's 6-3 en 6-3. In een emotionele partij, waarbij M. en A. Beekman een compli ment moet worden gemaakt ten aanzien van het bewaren van de rust meisjes gelederen winnen de ze van het koppel P. v. Iddelinge en C. van Gevestein 7-5 en 6-1. T. Keestra en A. ten Kampe ten slotte gaan tenonder tegen C. van Geet en B. Hovingh 4-6', 2-6. D. van Assem en R. Heyking winnen van P. Durieux en Y. Twin met 6-0 en 6-2. E. van Beek en N. Leonhart winnen reglemen tair van N. Bodewes en J. v. Id delinge 6-0 en 6-0. V. Boer en M. Durieux winnen van R. Bojens en A. Hovingh. Op het contrecourt werd hier een van de aardigste partijen gespeeld met voor het publiek aantrekkelijke rally's. In voorgaande edities prezen we al de veelzijdigheid van de cantine commissie dames, jammer dat u tegen deze twee jonge, oude rot ten moesten. Uitslag 6-4, 4-6 en 6-2. A. Kramer en J. v.d. Meu len winnen tenslotte van Vojt en Glandermans 6-1 en 6-1, Komend weekend staan de finales op het programma, waarbij te vens de jeugd aan bod zal komen. De jeugd speelt gedurende de week zijn en haar voorrondes, 'n genot om naar te kijken en een bezoek aan de tennisbaan waard. Neem behalve kennissen ook een vriendelijk gezicht en een zonnig humeur mee, de prijs blijft toch hetzelfde. Moge „meedoen" be langrijker dan winnen daarbij geen loze kreet zijn, overigens hier aan vas1 koppelend dat win nen wel weer aardiger is dan ver liezen. In ieder geval allemaal veel succes. Op zondag 29 augustus worden de volgende finale partijen gespeeld: 9.00 u. mixed dubbel; 10.30 uur dames dubbel; 12.00 uur heren en kel; 13.30 uur dames enkel; 15.00 uur heren dubbel. Deze partijen worden op baan 1 gespeeld. Op baan 2 worden gespeeld: 9.00 uur jongens enkele finale; 10.30 uur meisjes enkel; 12.00 jongens dubbel; 13.30 uur mixed dubbel; 15.00 uur heren enkele finale pou le B (verliezersronde). Afgelopen weekend is gestart met de kampioenschappen, waarbij vanaf het begin de verrassingen niet van de lucht waren. Zowel individueel als in de dubbel verdwenen ge plaatste spelers en speelsters van het toneel, kwamen nieuwe sterren naar voren. Als deze lijn zich voortzet kan nog het een en ander verwacht worden.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 5