AGENDA met 50.000e NS-dagtripper pony terug uit Slagharen Weet je wetje, laat je rijden Holten vertoont lichte verbetering werkloosheid Heeft overleg met bouwvak patroons plaats gevonden? Weekenddienst Diverse vragen AR- en CMl -fracties Teleaccursus „Engels voor beginners" Wegenbouwbedrijf Krekel naar Rijssen VERBOUW HAARSCHOOL Sauerlandse poëzie Nieuwe praktijkcursussen op verschillend niveau VERKOOP GRONDEN Beslissing van B en W door Ged. Staten vernietigd Shetland Ponypark in trek bij treinreizigers HOLTEN 13 AUG. 1976 PAGINA 3 Omdat enige van haar kinde ren nog nooit in de trein had den gezeten, werd mevrouw M. A. Zwinkels-Schoenma- kers donderdagmiddag de ge lukkige bezitster van een tweejarige Shetland pony en kan haar echtgenoot L. P. M. iZwinkels, tuinder in Wate ringen, zijn auto nog een keer laten staan, want de NS ver goedde alle reiskosten voor het hele gezin met een reis- cheque, die recht geeft op nog eens een dag uit. En dat alle maal vanwege het feit, dat de tuindersvrouw de vijftigdui zendste dagtochtkaart met bestemming Shetpland Pony park Slagharen in haar bezit had. „De kinderen hebben de laatste jaren al wat gezeurd of ze nou ooit eens een pony kregen en nou ditzei een 'verraste mevrouw Zwinlcels. „We hebben in onze va kantie van onze camping in Ben- nekom af vele autotochten ge maakt, maar op algemeen verzoek werd voor vandaag besloten de trein eens te nemen. Onze jongste kinderen hadden nog nooit per spoor gereisd en dat moest gewoon eens gebeuren," aldus tuinder Zwinkels. Een blij gezin (zonen Rudi van 14 en Rob van 12 en de dochters Caroïien van 13 en Yvonne van 8) werd toegesproken door de heer H. C. ter Riet, chef Passage-Expeditie van de NS in Zwolle, die wees op de steeds groeiende belangstelling voor de NS Dagtochten. „In 1974 werd Slagharen in het programma opgenomen en reeds het eerste jaar bleek Dagtocht 35 een succes. Meer dan twintig duizend passagiers maakten er gebruik van. Vorig jaar waren dat er ruim tienduizend meer en terwijl het seizoen 1976 nog niet afgelopen is, zijn het er nu al vijftigduizend. Wij hebben voor de naaste toekomst beste ver wachtingen en zullen alles in het werk stellen het vervoer van onze dagtrippers naar Slagharen zo pro bleemloos mogelijk te laten ver lopen." De heer H. J. Bemlboom, direc teur van het Shetland Ponypark, dat in 1975 opklom naar de derde plaats in de NS-dagtoehtenparade, was eveneens verheugd over dit succes. „Het is nu duidelijk merk baar, dat Noord-Oost Overijssel in alle delen van het land een be kende klank heeft gekregen." De heer Bemboom wilde bij dit gebeuren in het bijzonder de DVM betrekken, de Drentse Vervoers maatschappij, die er voor zorgt dat dagelijks soms meer dan honderd extra bussen de passagiersstroom van de stations Hardenberg, Zwolle en Hoogeveen, in vlekkeloze banen wordt gehouden. Het Shetland Ponypark, een van de grootste attractieparken van Nederland, heeft dit jaar al meer dan een half miljoen bezoekers binnen de poorten gehad. De gelukkige familie Zwin kels uit Wateringen (bij Den Haag) geflankeerd door links) de heer H. J. Bem boom, nichtje Mirjam Vijver berg en (rechts) de heren Brinksrayonchef NS Zwolle en de heer Ter Riet. Namens de WD-fractie heeft mevr. F. M. ter Doest-Bos het col lege van B. en W. vragen gesteld over een tweetal onderwerpen. De fractie heeft vernomen, dat het Wegenbouwbedrijf Krekel zich in RÜssen gaat vestigen. Omdat deze ontwikkeling in verband met de werkgelegenheid in Holten en ook, omdat het hier 'n oud Hollands be drijf betreft, de fractie ongewenst De fracties van de A.R. en de C.H.U. willen graag weten van het college van B. en W. in welk sta dium de wijziging van het be stemmingsplan „Dijkerhoek" ver keert, zulks met het oog op even tuele woningbouw aldaar en hoe ver de planologische arbeid gevor derd is ten aanzien van een even tuele renovatie van de vooroorlog se woningen aan de Burgemeester van der Borchstraat. Zij hebben daar destijds, vragen over. gesteld bij de algemene beschouwingen over de begroting 1976. Ook willen ze weten of de Pas- opsweg niet van een asfalt-laag kan worden voorzien en zo ja, wel ke prioriteit dit bij het college heeft. De aanwonenden hebben zich destijds ingezet voor de be reikbaarheid van. hun percelen, maar de gebruikte mijnsteen vol doet niet aan de verwachtingen, doordat dit type verharding veel onderhoud vraagt. Ten slotte schrijft de heer H. J. Westerik, namens beide fracties, dat in de raadsvergadering van 15 maart j.l. door de beide fracties is gevraagd naar de mogelijkheid om, in samenwerking met het „Kom- plan", parkeerruimte te scheppen achter het perceel van de Fa. Stokkers aan de Oranjestraat (ei genaar F. M. Pluygersj red. H. N.). „Kan uw college daar op dit mo ment (augustus) al een antwoord op geven?" vraagt de heer Weste rik. In „De Boekenbus" van de RONO op zondag 15 augustus (19.00-19.10 uur) leest dr. Siegfried Kessemeieï uit Munster drie van zijn gedichten in het dialekt van Sauerland voor. De Nederlandse Prof. dr. H. Entjes geeft een toe lichting op deze poëzie, die aan- De werkloosheid in alle gemeenten in het rayon Deventer is de afge- lyopen maand weer gestegen, be halve in de gemeente Holten waar het aantal werklozen terugliep van 55 in juni naar 50 in de maand ju li of in percenten uitgedrukt van 3.9% naar 3.6%, aldus blijkt over het maandoverzicht van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Deven ter. Ook in de verslagmaand druk ken de jongelui, die de scholen verlaten hebben, een belangrijk stempel op het verloop van de ge registreerde arbeidsreserve (werk loosheid). In de leeftijdsgroep tot 23 jaar nam dit aantal met 50 toe tot een totaal van 181. Verwacht wordt, dat dit aantal nog zal toe nemen. De werkloosheid nam met name toe in de bouw- en de me taalnijverheid. Ten gevolge van de sluit bij moderne lyriek in het al gemeen. Siegfried Kessemeier werd in 1930 geboren in Oeventrop aan dei Ruhr. In 1975 werd hem de Klaus Groth-prijs verleend. Bij Schuster in Leer verscheen in 1971 zijn bun del „Gloipe inner dör" - „Kier in de deur". Het bijzondere van deze streektaalpoëzie is, dat ze het dia- lekt omvormt tot poëzie en toch de taal van de mensen die in die taal leeft, weer te laten bestaan in eigen rechten en voorrechten. Naar aanleiding van een, dooi de A.R.-fractie ontvangen afschrift van een brief van de Holtense bouwvakpatroons d.d. 28 juli j.l. gerifcht aan het college van B. en W., naar aanleiding van door haar in de laatst gehouden raadsverga dering gestelde vragen, over in schakeling Holtense bouwvakpa troonsbond bij de verbouw van de Haarschool en het hierop door het college gegeven antwoord, ver klaart de heer A. J. Nijkamp, me de namens de heer J. Wiggers, er behoefte aan te hebben op deze zaak nog even terug te komen. De Holtense bouwvakpatroons bond stelt in deze brief dat er van de zijde van de gemeente, met betrekking tot het verlenen van opdracht tot deze verbouw, geen enkel contract met haar bond is geweest. Dit laatste is duidelijk in tegen spraak, schrijft de heer Nijkamp, met hetgeen wij uit Uw antwoor den op onze vragen hebben menen te mogen beluisteren. De A.R.- fractie zou dan ook gaarne van het college willen vernemen, hoe een en ander precies in elkaar zit en wat juist is. ken werd het aantal studie richtingen belangrijk uitge breid. Afhankelijk van de beroepsinteresse kan thans worden gekozen uit Indus triële elektronica, Proces- elektronica, Medische elek tronica, Industriële elektro techniek, Elektrische instal latietechniek, Distributie- en antennesystemen, Meet- en regeltechniek, Toegepaste va- cuümtechniek, Verwarmings- en koeltechniek, Hydrauliek en pneumatiek, Hef- en trans portinstallaties en Communi catie en organisatie. Reeds in sept. a.s. starten weer nieuwe bijschoiingscur- sussen voor hen die zijn belast met onderhoud, reparatie, bediening of installatie van bedrijfsapparatuur. Tegemoet komend aan de vele verzoe- NED. HERV. KERK 8.30 en 10.15 uur ds. C. C. Ad- dink. In beide diensten zal dok ter J. G. Oosterink over Ghana vertellen. Extra collecte: pro vinciaal kerkewerk. Oppas dienst: mevr. Bolinfc, Miny Stegeman en Janny Veltkamp. GEREF. KERK 8.30, 10 en 19.15 uur ds. G. W. H. Peddemors .In alle diensten is de eerste collecte voor de kerk en de tweede voor rente en aflossing. Oppasdienst: me vrouw Kruithof-Kruimelaar en mevr. Aanstoot-Beldman (res. mevr. Van Leeuwen-Beldman), mevr. Stam-Stam en Tonny Hulsman (res. Hetty Lande- veerd). R.K. KERK Zaterdag 17 uur; zondag 9.30 uur. Interk. Recreatiewerk (Tent Borkeld) 10 uur kampdienst, voorganger ds. H. van Twillert, afsluiting vakantieseizoen 1976. DIJKERHOEK 9.30 uur ds. A. Schellevis. Extra collecte provinciaal ker kewerk. OKKENBRCEK 9.30 uur ds. M. de Heer. Uit gangscollecte toerustings- en vormingswerk. NIEUW HEETEN Zaterdag 19 uur; zondag 8 en 11 uur. Op 22 augustus a.s. start Teleac met de cursus „Engels voor begin ners", die eerder werd uitgezon den in het seizoen 1972/1973. De cursus is gemaakt voor iedereen die geen Engels spreekt, maar het wel zou willen leren: met recht een Bij aanswijs door het kadaster is gebleken, dat door een geringe wijziging van liet tegelpad, uit komende op de Houtweg gelegen in het bestemmingsplan „de Haar", een strookje grond gelegen tussen het tegelpad en de aangrenzende percelen Houtweg 7, 13 en 15 ter grootte van ongeveer 39 m2, in eigendom bü de gemeente is ge bleven. Deze gronden aldaar zijn destijds verkocht aan de Fa. J. Voordes Zn te Holten die daarop een acht tal woningen heeft gebouwd. De verkaveling van deze bouwterrei nen en de bemiddeling bij de verkoop zijn toen in handen ge- gevèn van de Bouwontwikkelings- maatsehappij Vincent B.V., Dorps straat 33, alhier. De gemeente wil nu deze strook grond van plm. 39 m2 aan de aangrenzende eigena ren verkopen. De bewoners van de percelen Houtweg 7, 13 en 15, zijn echter hoewel zij deze strook grond in gebruik genomen heb ben niet bereid deze alsnog aan te kopen. Wel is de Bouwontwikkelings- maatschappij Vincent, die in de verkoop heeft bemiddeld, bereid gevonden de strook grond van de gemeente aan te kopen voor de prijs van f 34,- per m2, totaal derhalve f 1.326.-, exclusief om zetbelasting, onder de verplichting, dat de strook grond wederom „om niet" wordt overgedragen aan de eigenaren van de drie genoemde percelen aan de Houtweg^ binnen drie maanden na de goedkeuring door Ged. Staten. Koopster en haar eventuele rechtverkrijgenden zijn voorts verplicht dé eikeboom, staande op deze strook grond, over te dragen aan de eigenaar van wo ning Houtweg 13, te laten staan. De commissie ..gemeentewerken kan zich met het voorstel vereni gen. B. en W. willen aan de heer K. Soer, Gaardenstraat 53, een stukje grond ter grootte van plm. 25 m2 grenzende aan de tuin van de heer Soer, aan deze verkopen voor de prijs van f 20,-, totaal der halve voor f 500,-. B. en W. zijn van mening, dat de prijs redelijk is. De commissie gemeentewerken kan zich met de verkoop vereni gen. cursus „Engels voor beginners". Uitgangspunt is het leren spreken en verstaan van de Engelse taal, alle aandacht wordt dan ook be steed aan het dagelijks woordge bruik. De cursus is samengesteld uit 30 televisielessen. Elke televisieles be staat uit film en oefengedeelten en duurt in totaal een half uur. Als basis-materiaal voor deze cursus van 30 lessen zijn een drietal kor te Engelse films gekozen („The Green Umbrella", „The seven key" en „The Mysterie on the Moor"), die elk een afgerond verhaal vor men en per film in 10 televisie- lessen worden uitgezonden. De woorden, begrippen en zinscon structies uit de film worden na der uitgewerkt in het oefengedeel te van de televisieles. Behalve de 30 televisielessen krijgt iedere cursist de beschikking over studiemateriaal en kan hij 12 studiebijeenkomsten volgen (kos ten f 120,-). Uitzendtijden De cursus start op zondag 22 au- gustiis a.s. De uitzendingen vinden plaats op zondag van 18.15-18.45 uur via Nederland 1 en worden herhaald op vrijdag van 18.15-18.45 uur via Nederland 1. De toetsen worden uitgezonden op zondag 21 november 1976 zondag 20 februari 1977 en zondag 15 mei 1977 van 18.15-18.45 uur via Nederland 1. Cursusduur De cursusprijs bedraagt voor: boeken grammofoonplaat f 82.50 of boeken geluidscassettes f 92,50 en de 12 studiebijeenkomsten f 120. U kimt zich als cursist aanmelden door overschrijving van het cur susgeld op postrekening nummer 54 42 32 t.n.v. Teleac-Utrecht, on der vermelding van „Engels voor beginners". Een sterk punt van deze leer gangen is het slagvaardig inhaken op nieuwe ontwikkelingen. Dit ge beurt mede dank zij suggesties en spontane inbreng van het bedrijfs leven. De leergangen zijn onderverdeeld in korte, zelfstandige cursussen die op elkaar aansluiten. Hierdoor kan een eigen pakket worden gekozen dat uitgaat van de reeds verwor ven kennis en is gericht op het te bereiken niveau. In de methodiek staat de prak tisch benadering centraal. De cur sussen beschikken daartoe aver moderne leermiddelen en leersy- stemen om de theorie daadwerke lijk te kunnen toepassen. Boven dien wordt met kleine groepen ge werkt. Hierdoor zijn niet alleen een goede overdracht .en begelei ding mogelijk, maar heeft ook een regelmatige terugkoppeling plaats in de vorm van gesprek, huiswerk, praktijkoefeningen en toetsen. Uiteraard worden daarin tevens ac tuele bedrijfssituaties betrokken. De docenten kennen namelijk de praktijk! De deelnemers komen uit vrijwel alle sectoren van het bedrijfsleven, zomede uit tal van instellingen en overheidsbedrijven. De geboden programma's zijn immers passend voor iederè technicus die snel en kundig moet handelen. Een stuk gedegen praktische kennis kan in zijn werk nu eenmaal niet worden gemist. De nieuwe najaarscursussen heb ben een vaste lesavond per week, telkens van 19 tot 22 uur en zullen starten in Amsterdam, Arnhem, Bergen op Zoom, Breda, Eindho ven, Enschede, Groningen, Heeren veen, Maastricht Rotterdam, Venlo, Utrecht en Zwolle. Daarnaast blijft de mogelijkheid de cursussen in tern te organiseren. De studiegids met uitvoerige in formatie wordt op aanvraag toege zonden door het centraal bureau van de Stichting Nederlandse Tech nische School, Jacob Marisstraat 61, Amsterdam 1017. telefoon (020) 15 72 22. vakanties in deze bedrijfsklassen is de realisering van de bemiddeling vertraagd. De droogteperiode had voorts tot oorzaak, dat in de loon bedrijven (landbouw) enig perso neel werd afgestoten. In de metaalbedrijven kan in het algemeen van enige opleving ge sproken worden. Men is echter zeer voorzichtig met het aantrekken van personeel, omdat het volgens meerdere werk gevers „minstens zo moeilijk is overcompleet of ongeschikt perso neel te ontslaan als om geschikt personeel aan te trekken". Het ge volg hiervan is^ dat veel daartoe geëigend werk 'wordt opgedragen aan de Sociale Werkplaats, die dan ook dringend personeelsbe hoefte heeft De gezamenüjke actie van' het gemeentebestuur van Deventer, de Deventer Kring van werkgevers en het G. A B. om de speciale aandacht van de werkgevers voor de jeugdwerkloosheid te vragen heeft nog maar weinig respons op geleverd. Over enige aanvragen is overleg gaande met de consulent van het leerlingwezen. Vrouwen Ook de ontwikkeling van de vrouwelijke geregistreerde arbeids reserve wordt beïnvloed door afge studeerde meisjes. Een toename van 37 tot 117. In verband met de krappe arbeidsmarkt bestaat zowel bij de jongens als bij de meisjes belangstelling om een of andere voortgezette opleiding te volgen. Wat de bouw betreft kan uit het aantal openstaande aanvragen een voortgaande opleving in de bouw activiteit worden opgemerkt. Ge-- bruikelijk in de bouwnijverheid is, dat tegen de bouwvakvakantie op aflopende werken arbeidskrachten worden ontslagen, terwijl na de vakantie veelal met nieuwe wer ken wordt gestart. De werkloosheid per gemeente in het rayon Deventer in absolute cijfers en in procenten van de af hankelijke mannelijke beroepsbe volking bedroeg ultimo juli als volgt: Tussen haakjes de cijfers over juni 1976: Bathmen 27, 4,5*/. (26, 4,3%); Deventer 1149, 6,8% (1097, 6,5*/»); Diepenveen 86, 5,4% (82, 5,1%), Holten 50. 3,6% (55 3,9»/»); Olst 64, 4,7% (57, 4,2%) en Raalte 193, 5,6% (185, 5.4»/»), totaal rayon Deventer 1571 (1505). Ten opzichte van het vorige jaar mag van een lichte verbetering worden gesproken (1678). voorkomt, wil mevrouw Ter Doest graag weten of de fa. Krekel ook geïnformeerd heeft naar de moge lijkheden zich te vestigen op het industrieterrein in Holten en zo ja, waarom dit niet tot resultaten heeft geleid. (Het kantoor blijft in Holten gevestigd, red. H.N.) Tot haar grote teleurstelling heeft de fractie vernomen, dat er met de bouw (uitbreiding) van het on overdekt zwembad pas in 1978 be gonnen kan worden. Bij haar rij zen in verband daarmede de vol gende vragen: a. Is het zeker, dat de ruilver kavelingssubsidie ad f 425.000 nog steeds beschikbaar is en kan dit bedrag direct opgevraagd worden? b. In april jl. besloot de raad te kiezen voor een uitbreiding van 't zwembad met een onoverdekte ac commodatie. Sindsdien zijn al weer 4 maanden verstreken, Welke stap pen zijn er in die tijd ondernomen en wat is uw beleidslijn voor de toekomst in deze aangelegenheid? Nu de koopkracht van de ruil verkavelingssubsidie na zo lange tijd sterk is gedaald (ongeveer 50 pet.) en deze inflatie zich onge twijfeld zal voortzetten dringt de fractie er met de meeste klem op aan, dat de gestelde prioriteit, het zwembad dus, zo snel mogelijk wordt gerealiseerd. Het is haar in ziens beslist noodzakelijk, ook al gezien de enorme behoefte aan meer zwemruimte, die deze zomer duidelijk gebleken is, dat dit werk in ieder geval in het voorjaar 1977 uitgevoerd zal zijn. Hiertoe zullen volgens de WD alle zeilen moeten worden bijgezet. Zaterdag 14 augustus Na-inzameling van lompen in enkele buurtschappen t.b.v. de Holtense Muziekvereniging Zaterdag 7 t.m. zaterdag 21 aug. Babyhuis Schuppert wegen3 va kantie gesloten (zie adv.) 15-22 augustus Jaarlijkse aktie voor Holtens Fonds voor Internationale Hulp verlening (Landbouwproject Gha na) Zondag 15 augustus 14 uur Discobal in café De Wip- pert (zie adv.) 19.30 uur Dansen in Bar-dancing Boode te Bathmen (zie adv.) Maandag 16 augustus 19.30 uur Openbare raadsverga dering ten gemeentehuize (zie agenda) Dinsdag 17 augustus 20 uur Hervatting repetities Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" in gebouw Renoboth, Sta tionsstraat. Nieuwe leden zijn heel hartelijk welkom! Zaterdag 21 augustus 9 uur Aanvang keuring Paarden- fokdag „Holbatheo" bij café-restau rant Het Bonte Paard in Dijker- hoek (zie adv. en bericht) Zondag 22 augustus 14 uur Start Oriënteringsrit M.A.C. „De Holterberg" bij clubcafé De Biester, Stationsstraat (zie adv.) Donderdag 26 augustus 18.30 uur Tafeltenniskampioen schappen in Ontmoetingscentrum Meermanskamp. Aanmelding t.m. 21 aug. (zie bericht) Vrijdag 27 augustus 20 uur Feestavond met revue Schoolkring Espelo Zaterdag 28 augustus School- en volksfeest in Espelo ARTS Vrijdagmiddag 5 uur - zater dagmorgen 10 uur J. F. Sijtse- ma, Pastoriestraat 50, tel. 1870. Zaterdagmorgen 10 uur - maan dagmorgen 8 uur W. R. van Souweiaar, Holterenkstraat 18, iel. 2750. Voor boodschappen bellen: 11.00 en 4.00 uur. WIJKVERPLEGING Zaterdag 14 aug. zr. J. Bleien- berg, Ab Jansenstr. 7, tel. 1662. Zondag 15 aug. mevr. zr. G. Honig-van Spijker B 82, telef. 35731-445. Spreekuur verpleeg kundigen en uitlenen magazijn artikelen werkdagen van 13.30 - 14.30 uur Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat. ZIEKENVERVOER J. Aanstoot, tel. 2980 en 1338 o.g.g. A. Müller, tel. 1745. TANDARTS J. A. M. Becker, Stationsstr. 8 Nijverdal, tel. 05486-12146. DIERENARTS DIERENARTS: Th. A. Oosten- brug, Diessenplasstr. 5, telefoon 05483-1515. GEZINSVERZORGING Maandag t.m. vrijdag van 8.30- 9.30 uur, Dorpsstraat 16, telef. 2784. Tijdens de weekends zijn tdaatschappelijk werk en Ge- ïtnsverzorging tel. bereikbaar onder no. 05486-16465. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting voor Maatsch. Dienst verlening „Midden-Overijssel" Dorpsstr. 16, tel. 2784. Spreek uren: maandag t.m. vrijdag van 8.30-9.30 uur, donderdags avonds van 6-7 uur en volgens, afspraak. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen behalve dins dagmiddag en donderdagoch tend in 't Groene Kruisgebouw Gaardenstraat, G. J. Kraaij, tel. 2299. OPPASCENTRALE J. v. d. Meer, Canadastraat 35, tel. 1549 (tussen 8.30 en 10 uur). WACHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST Pot en met zondag 15 aug. C. Dijkstra, Schoutenstr. 35, telef. 1833. Maandag 16 t.e.m. zondag 22 aug. H. J. Moleman, Lage- weg 13, tel. 1974. Aangifte van gestorven dieren op zaterdag van 9.00-11.00 uur aan 't slacht huis, tel. 05483-1318. STORINGSDIENST Zaterdag 14 t.e.m. vrijdag 20 ELECTRA: H. Dam Industriestraat augustus Wiechers, el. 1217. GAS: W. C. v. d. Weerthof, Voorboersstraat 2, tel. 1793. POLITIE Telefoon: 1352 - 2665 en 2655. 's Nachts bellen: 05200-71234. BRANDWEER Telefoon 2222 (Dag en nacht).

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 3