Isolement en laager m m M Klachten terzake van schadeverzekeringen Inzaaien Westerwolds en Italiaans raaigras De donkere python Apartheid (3) WAAR GAAN WE HEEN? De „verkrampte" Afrikaner Identiteit door zuiverheid De ..Laager-stelling" OUDE BEROEPEN RIJSSENSE GEBOUWENSLOPERIJ nuchtere stierkalveren Voor het Wereld- natuurfonds eSlèi'a?'1 WimCt0U inded"den! HOLTENS NIEUWSBLAD 6 AUG. 1976 PAGINA 5 Wanneer de minister van Bantoe zaken, de heer Potgieter, verklaart op een desbetreffende vraag van Transkei-chief Mantazima, dat hy best wil bevorderen dat Xhosa- gedeporteerden teruggaan naar de Transkei, maar dat ze nimmer burgers van Zuid-Afrika kunnen worden, is hiermee duidelijk wat de regering met haar Homeland- beleid in politiek opzicht voor heeft. Gescheiden bevolkingen met eigen staten, die op den duur on afhankelijk van elkaar samen leven. Zou deze politiek niet de naam .apartheid" hebben meegekregen en niet vergezeld zijn gegaan van tal van discriminerende maatrege len in het sociale vlak, dan zou zij als een soort statenbond op cultu rele grondslag niet ondenkbaar zijn. Door echter de Xhosa of de Zoeloe, of de kleurling die zelfs in het geheel geen „eigen land" heeft, in het hoofdland Zuid-Afrika niet alleen zonder stemrecht te laten (wat dan uit deze politieke scheiding zou zijn af te leiden), maar ze ook als tweederangs mensen te behandelen en dat in wetten vast te leggen, is de wezen lijke kritiek die de buitenstaander op dit beleid heeft. Een kritiek die ook in Zuid-Afrika zelf steeds lui der klinkt. Bijna geen krant, of er staan wel kritische artikelen in, juist over deze politiek der kleine (sociale) apartheid. Er gaan ook steeds meer stemmen op om haar zo snel mogelijk te beëindigen. En in feite wordt aan de afbraak daarvan al op diverse fronten ste vig gewerkt. Vele grote industrie- en bijv. zijn bezig hun belonings systeem drastisch te hervormen en over te schakelen op gelijke belo ning voor gelijke prestaties zonder onderscheid van blank, bruin of zwart, waarmee de „goedkope" arbeid wordt afgebouwd. Ook ver dwijnen stilaan de bordjes „blan- kes", ,,nie-blankes" van openbare gebouwen, vooral in de Kaap en in Durban. Transvaal en vooral Noord-Transvaal zijn nog het meest fanaat en juist tegen de grenzen van Rhodesië en Mozam bique wonen de Afrikaanse „ha viken", die met een rechtlijnig cal vinistische instelling sterk vast houden aan de in wetten vastge legde verschillen. De Engelsen in East-London heb ben het over die „verkrampte" Afrikaners. Hun kritiek is vooral, dat sociale verschillen die er nu eenmaal in de praktijk zijn, niet in wetten hadden moeten worden vastgelegd. De Afrikaners daar entegen wilden duidelijkheid en een wettelijk patroon. Ook dat heeft zijn historische oorzaak. Nadat Engeland in 1806 defini tief de Kaapkolonie in bezit nam, begon het daarna spoedig met de introductie van de verlichte idee- en die in Europa na de Franse Revolutie ingang hadden gevonden. Een daarvan was de bescherming van de arbeid, verricht door Iiot- tentotten. Dit en nog vele andere omstan digheden. waaronder ook land- honger, werden de oorzaak van de „Grote Trek", die in 1837 begon. Vele Boerenleiders, zoals Piet Relief, Louis Trigardt, Van Rens- bui-g, Maritz, Pretorius, verzamel den groepen families rond zich om gezamenlijk weg te jrekken op zoek naar nieuw land, waar men g en onafhankelijk, niet onder Engelse druk, kon leven. Die Grote Trek is een stuk ge schiedenis, dat niet zonder reden voor vele jongensavonturenboeken tot onderwerp gediend heeft. Het is een aaneenschakeling geweest van ontberingen, spanning, ge vechten met mensen en wilde die ren, ziekten, gebrek en verdriet. Ruim 20 jaar heeft deze periode van volksverhuizing geduurd. Toen waren er drie Boerenrepublieken opgericht: Oranje Vrijstaat, Natal en Transvaal. In Transvaal kwa men uiteindelijk de meest onaf hankelijke anti-Britse trekboeren terecht, die vandaar uit streefden naar eenwording en onafhankelijk heid van de gehele Unie van Zuid- Afrika. Die anti-Britse mentaliteit had tot gevolg een sterke behoefte aan een eigen identiteit: de Afrikaanse taal, het Calvinistische geloof, de eigen boeren-cultuur. Daaruit is te verklaren dat juist bij deze groe pering een streven naar zuiver heid, naar eigen, ongemengde, volksaard ontstond wat zich uitte in het zich afzetten niet alleen tegen de Britten, maar ook tegen alle andere volkeren, de Bantoes, de kleurlingen. Vermenging daai-- mee zou de eigen aard en identi teit schaden en in de verbeten strijd naar onafhankelijkheid moest de kracht mee gevonden worden in een duidelijke selectivi teit. De vondst van diamant en goud in Transvaal bracht miljoenen blanken en niet-blanken naar de oorspronkelijk arme boeren-repu- bliek. Voor de Transvalers waren deze nieuwelingen „uitlanders" die niet tot het eigen volk van Transvaal behoren. De boerenoor log tegen de Engelsen, die op deze goudvondsten afkwamen, versterk te die drang naar eigen identiteit en zuiverheid. Naderhand werd het streven om binnen de onafhankelijke republiek van Zuid-Afrika de macht in han den te krijgen en te houden de voedingsbodem om het Afrikaanse karakter te versterken. Immigra tie werd verminderd en geselec teerd. Alleen wie paste bij het Afrikaanse pi-ototype werd binnen gelaten en huwelijken tussen blank en niet-blank werden verboden. Dat zou vermenging geven en daardoor de blanke positie ver zwakken, zo meende men. Men vond daax'toe uit de z.g. „Immora- lity-act" (de ontucht-wet)die sexuele omgang tussen blank en niet-blank verbiedt. Dit is thans een van de meest aangevochten apartheidswetten, die het sterkst indi-uist tegen de gevoelens van ïensenrechten, waarmee zij wel gespannen voet staat. O O Het is tevens een sterk voorbeeld van de „verkrampte" behoefte aan wettelijke regulering van de „zui verheid" van de Zuidafrikaan, die vanuit zijn oorspronkelijke „Laager-stelling" vocht en vecht voor het behoud van eigen identi teit en onafhankelijkheid. Met- die Degenen die tussen 1 juli en 15 augustus Westerwolds en Italiaans raaigras voor veevoederdoeleinden inzaaien, kunnen dit vóór 1 sep tember a.s. laten registreren bij de districtsbureauhouder (DHB) en de gewestelijke raad van het Landbouwschap in hun provincie. In Limburg bovendien bij de zaak voerders van Landbouwbelang. De registratie houdt in de be- reidvex-klaring van een akkerbou wer bovengenoemde gxassoort(en) te telen voor voederdoeleinden ten behoeve van een geregistreerde veehouder en de bereidverklaring van een veehouder genoemde gras soort (en) te zullen afnemen van een geregistreex'de akkerbouwer. De geregistreerde (zowel akker bouwer als veehouder), die het ri- sico loopt van het mislukken van de inzaai, kan aanspraak maken op een uitkering van f 300,- per ha. Mocht zulks het geval zijn, dan kan de risicodrager zijn aanspra ken op uitkering van het garantie- bedx-ag vóór 15 september 1976 in dienen bij de hoofdingenieur-di recteur voor de Bedrijfsontwikke ling in zijn gebied. De indiening van aanspraak op uitkering moet vergezeld gaan van een opgave van het aantal hectares waaiwan de inzaai is mislukt en het bewijs dat de desbetreffende hectares ge registreerd' zijn. Registratie van de veehouder „Laager-stelling" wordt gedoeld op de oorspronkelijke Trekboeren die hun eigen verdediging vonden in het laager", dat is de ring van ossewagens waarbinnen mannen, vrouwen en kinderen verbeten vochten tegen de vijand, die van buiten van alle kanten aanviel. Die solidariteit van de eigen stam binnen het laager, die met de rug tegen de muur moest vechten, is mede oorzaak van de mentali- teitsverschillen die nog steeds tus sen de oude bevolking van de Kaap en Afrikaanse bevolking van de noordelijke staten bestaan. De kx-itiek op de apartheid hoort men dan ook veel sterker in de Kaap provincie en langs de kust dan in het noordelijke binnenland. De grote fout, die het buitenland en Nederland in het bijzonder in de laatste jaren maakt, is het isolement waarin het Zuid-Afrika heeft gedx-ongen. Dat isolement, dat „iedereen-tegen-ons", ver sterkt in Zuid-Afrika de „Laager- mentaliteit" en werkt iedere pro gressieve poging om intern tot wijziging van de wetgeving te ko men sterk tegen. Het jaagt de mensen gezamenlijk in één hoek, de hoek waar de verbeten oude Afrikaanse nationalist het laatste woord heeft. Een zeer duidelijk voorbeeld hiervan is de uitspraak van de be kende schrijver van het boek „Tra nen over Johannesburg", Allan Paton, die onlangs in een rede verklaarde dat, hoezeer hij ook gebeten was op de apartheidswet geving, hij toch niet zou aarzelen voor Zuid-Afrika te vechten als de Cubanen of andere buitenlandse troepen het land binnen zouden trekken. Het begint er op te lijken, dat de negatieve ongenuanceerde en ook volstrekt ondeskundige benadering, waarmee Europa - met Nederland voox-op - Zuid-Afrika isoleert, de weg tot vermindering resp. oplos sing van de apartheidsproblema- tiek blokkeert. Met deze boycot-isolatie ver sterkt men de „Laager-mentali- teit" en snijdt men de wegen af die tot ontspanning zouden kunnen leiden. Onlangs werd hiervoor nog eens gewaarschuwd door Mr. Abrahamse, direkteur van de Ned. Bank voor Zuid-Afrika en Pretoria. Het is duidelijk, dat de vijanden van de westelijke wereld er belang bij hebben om Zuid-Afrika in het isolement te jagen, juist opdat daardoor de Laager-mentaliteit wordt versterkt en de regering niet meer bij machte is door intern krampachtig conservatisme de „apartheid" te humaniseren, c.q. op te lossen. Daardoor blijft de „apartheid" de steen des aan stoots, de stok om er de blanke "mindex'heid mee te slaan en er uit eindelijk de motieven voor geweld dadige „bevrijding" te vinden. Uiteindelijk wordt daarmee dan het achterliggende hoofddoel ge diend: uitschakelen en verwijde ring van de westelijke invloed in Zuid-Afrika. Daaraan heeft dan de westelijke wereld met. groot enthousiasme meegeholpen. T ex-wijl de enig goe de weg die het westen zou moeten gaan is: de steun geven aan de modernistische krachten binnen Zuid-Afrika door het land niet te isoleren, het te beschermen tegen buitenlandse interventie en het de tijd te geven om thans snel tot een SB U bent altijd welkom bij het Chinees-Indisch Restaurant Dagelijks geopend van 11.00 tot 23.00 uur Voor maaltijden afhalen zelfde uren. Vele Chinees-Indische specialiteiten Ook voor partijen en familiefeestjes. Gezellig en sfeervol. U kurvt ook tafels bespreken. Holten. Dorpsstraat 68, Telefoon 05483-2399 Ommen, Brugstraat 28, Telefoon 05291-2393 Zondag as. geeft de ganzenhouder van de H. J. Wansink- straat een demon stratie. Vertrek 11.30 uur Tweedehands balken - planken - deuren - ramen - ijzeren balken en buizen, enz. Verder allerlei nieuw materiaal, o.a. golfplaten ondulie plastic - asbest - plastic dakgoten - riool- en afvoerbuizen - kranen - clo setpotten - wastafels, enz. FIRMA Braakmansdijk - Rijssen Telefoon 05480 - 2298 - 2875 - 2116 „Voor iedere belanghebbende bestaat de mogelijkheid inlich tingen in te winnen of klachten in te dienen over een over eenkomst van schadeverzekering. Hiertoe dient men zich te wenden tot het Inlichtingen en Klachtenbureau voor Schade verzekeringen (I.K.B.), Groot Hertoginnelaan 8, postbus 3370 in 's Gravenhage (telefoon 070-469237). Het Inlichtingen- en Klachtenbureau verricht zijn taak op basis van een reglement, vastgesteld door de algemene verga dering van de Nederlandse Unie van Schadeverzekeraars d.d. 27 maart 1973. Dit gepubliceerde reglement, dat op aanvraag door de Unie verstrekt wordt, waarborgt dat het I.K.B. zijn functie onafhankelijk en naar eigen inzicht uitoefent. Het zal geen instructies van wie dan ook aangaande de uitoefening van zijn functie aanvaarden. De leden van de Unie hebben te kennen gegeven aan de adviezen van het I.K.B. uitvoering te zullen geven. Het I.K.B. brengt eenmaal 's jaars verslag uit over zijn werkzaamheden aan het Algemene Bestuur van de Unie van Schadeverzekeraars. Van meet af aan zijn deze verslagen onverkort gepubliceerd." Aldus het verslag van de werkzaamheden van het I.K.B. over het jaar 1975. Aantal behandelde zaken In het verslagjaar werden 1346 zaken schriftelijk behandeld waar. van 38 aangemeld in 1974 en 1308 in 1975. Niet is hierbij geteld een naar schatting vijftigtal zaken dat betrekking had op levens- of lijf renteverzekeringen. Deze werden in handen gesteld van de ombuds- eigen oplossing te komen van de, uit menselijk oogpunt, onaanvaard bare aspecten van de apartheid en geleidelijk integreren van zwart, blank, bruin en anders gekleurd. Te beginnen met de sport, de kunst, de openbare diensten. En vervolgens bij het ondeTwijs, de lagere bestuursorganen en vooral die zaken die de desbetreffende bevolkingsgroepen zelf,in hun da gelijks leven het nauwst raken. Daartoe te komen behoeft tijd. De wil is groeiende, maar die wordt zeer in het nauw gebracht door de isolatie-politiek van de rest van de wereld. Als nu Zuid-Afrika en diens blan ke bevolking het pand gaan wor den waarmee óf Rusland óf Ame rika de gunst van de zwarte Afri kaanse staten wil kopen, wox-dt het hoog tijd dat Nederland een ande re houding gaat innemen die er meer op gericht is om zonder bloedvergieten naar een vrediger situatie te leiden in Zuidelijk Afrika. (Slot volgt.) (NADRUK VERBODEN) Ten behoeve van de ruwvoedervoorziening van de rundvee houderij is een regeling'getroffen ter bevordering van de in zaai van Westerwolds en Italiaans raaigras. De regeling voor ziet in een garantieregeling bij mislukken van de inzaai; een transportsubsidie voor afstanden boven 30 km en bij elkaar brengen van vraag en aanbod. houdt in dat, wanneer deze een overeenkomst aangaat met een ge registreerde akkerbouwer, het ver voer van genoemde raaigrassen van de akkerbouwer naar de vee houder - voorzover de afstand gro ter is dan 30 km - onder de sub sidieregeling valt. Deze regeling moet nog nader worden uitgè- werkt. De hoogte van de tx-ansportsub- sidie zal, naar gelang de afstand, variëi-en van 1/3 tot gedeelte van de genormaliseerde transport kosten. Ook voor het gemengde bedrijf, waar in het algemeen voederge wassen voor eigen gebruik worden geteeld, bestaat de mogelijkheid dat het ingezaaide raaigras in de loop van de komende maanden aan andere veehouders wordt verkocht. In verband met het in aanmerking komen voor de borgstelling, zal dan opgave van het in te zaaien areaal kunnen plaatsvinden. Registratie alleen houdt geen ga rantie in, dat een akkerbouwer het geteelde gras zal kunnen afzetten of een veehouder het gevraagde ter beschikking krijgt. Teneinde dit te verzekeren, zullen overeen komsten moeten worden afgeslo ten Het registratiebureau bemid delt hierin door aan geregistreerde akkerbouwers en veehouders inza ge in de hiervoor aangelegde lijs ten te verschaffen. Een reus, zo mogen we de donkere python (Python mo- lurus bivittatus) die feitelijk de donkere, Oost-Aziatische variëteit van de tijgerpython is, best noemen. Dat hij toch een plaats in onze reeks over onopvallende Blij dorpburgers krijgt, dankt hij aan twee fei ten. Het belangrijkste daar van is dat hij zo'n rustige be woner van één van die klei nere verblijven is, waar we op onze speurtocht nu juist speciaal op letten. Verder is hij een reptiel en zorgt hij zo doende voor de nodige afwis seling in onze portrettenga lerij. De donkere tijgerpython behoort tot de gx-ootste slangen ter wereld. Hij kar. wel 10 meter lang worden en maakt dus met recht aan spraak op de benaming reuzen slang. Reuzenslangen vormen te zamen een afzonderlijke groep, die zich van de rest van het slan- gendom onderscheidt en niet al leen door hun afmetingen. Zij de- monstrex-en dat zij net als alle an dere slangen van hagedisachtige voorouders afstammen door het bezit van resten van het bekken en van de achterpoten, die bij de mannetjes („mannen" zeg je niet van dieren, maar lijkt hier wel toepasselijk) zelfs nog klau wen dragen. Die achterpoten zijn overigens wel zo sterk geredu ceerd dat er van enige functie bij de voortbeweging geen sprake meer is. Reuzenslangen kronke len dan ook, maar ze kunnen ook rechtlijnig vooi'tglijden door hun buikwand vooruit te schuiven en er daarna de rest van hun lichaam achteraan te trekken. Zwemmen en duiken doen ze als de beste en dat ze hele einden de zee op zwemmen bleek wel na de alles vernietigende uitbarsting van het vulkaaneiland Krakatau tussen Java en Sumatra. De eerste rep tielen die daar na de ramp weer verschenen waren pythons! Als alle slangen zijn ook reuzen slangen doof en stom. Zij kunnen alleen wat sissen om vermeende vijanden de zenuwen op het lijf te jagen. Hun gezicht en hun reuk zijn daarentegen prima. Dat slan gen hun prooi zouden hypnotiseren is overigens een fabeltje. Dat zal wel ontstaan zijn doox-dat de oog leden tot een doorschijnend dek sel vergroeid zijn. Daardoor kan een slang niet met zijn ogen knip peren, maar blijft hij star voor zich uitkijken, wat nogal onheil spellend aandoet als men niet weet hoe het komt. Ook ongehyp- notiseerd kan zo'n prooi overigens een hele kluif zijn. Weliswaar zal een python de voorkeur geven aan makkelijke hanteerbare buit, zo als knaagdieren, vogels en derge lijke, maar heeft hij toevallig iets groters te pakken dan staat hij zijn mannetje. Een pyhton van 7V* meter lang at een varken van bijna 55 kg. op en later een geit van 47,5 kg. Toch betekent dat niet, dat het on verzadigbare monsters zijn. Een reuzeslang eet per jaar maar wei nig meer dan zijn eigen gewicht aan voedsel. De prooi wordt ge dood door omstandigheden en vex-- stikking. Van fijnknijpen van alle botten (ook zo'n fabeltje) is daar bij geen sprake. Pythons leggen eieren waar het wijfje zich omheen wikkelt om ze te bebroeden. Ondanks het feit dat het koudbloedige dieren zijn, ziet de moederpython toch kans haar nageslacht in de dop een aantal graden boven de temperatuur van de omgeving te verwarmen. Een vriendelijke gedachte, die wellicht iets wegneemt van de kwade reuk waarin deze boeiende dieren ten onrechte nogal eens staan. Drs. H. Hoogenhout Uit: Blijdorp Geluiden. man voor het levensverzekerings bedrijf. Uit steekproefsgewijs uitgevoerde tellingen blijkt voorts dat in stij gende mate telefonisch contact ge zocht wordt met het I.K.B. Naar schatting in meer dan 2000 geval len. Velen kunnen op deze wijze geholpen worden aan de gewenste informatie en menigmaal kunnen door enkele telefonische contacten communicatiestoornissen of mis verstanden op vlotte wijze opgehe ven worden. Aantal nieuwe zaken per branche Een splitsing van de 1308 in de loop van 1975 nieuw aangelegde dossiers over de voornaamste branches van de schadeverzeke ring, levert het volgende beeld op (aantallen resp. in 1975, 1974 en 1973): Automobiel, motor en bromfiets 631, 855, 971; Algemene aanspra kelijkheid (particulieren en bedrij ven) 171, 195, 243; Brand, inbraak, storm- en waterschade e.d. 132, 137, 193; Ziekte, zieketekosten, ongevallen- en arbeidsongeschikt heid 213, 224, 190; Transport incl. pleziervaartuigen 50, 57, 53; Di verse andere branches en algeme ne kwesties 111, 121, 134; Totaal 1308, 1589, 1784. Van de in 1975 afgehandelde zaken werd in 176 gevallen geconstateerd dat er sprake was van een ge rechtvaardigde klacht. In verre weg de meeste dezer gevallen bleek, na ondei-zoek door het I.K.B.dat een verzekerde of (bij w.a.-verzekering) een tegenpartij, geen of onvoldoende schadevergoe ding was toegekend. In een veel geringer aantal gevallen lagen de geschillen op het terrein van pre mies, voorwaarden, acceptatie of opzegging. Soms was er sprake van administratieve knopen of traagheid in de afwikkeling. Al deze gevallen wei-den na interven, tie door het I.K.B. prompt gere dresseerd. Slechts in één geval was het I.K.B. genoodzaakt aan de betrokken verzekeraar een ad vies uit te bx-engen dat daarna terstond werd opgevolgd. Eén ge val deed zich voor waarin de klacht een tussenpersoon betx-of, georganiseerd in de Nederlandse Vereniging van Assurantie-advi seurs, waardoor de klacht in han den gesteld kon worden van het Tuchtcollege der N.V.A. Nadat de klacht door dit college was ondex-- zocht verklaarde deze haar ge grond. Snelle hulp dubbele hulp Het streven van het I.K.B. blijft er op gericht klachten zo snel mo gelijk af te handelen. Van de 1308 in behandeling genomen nieuwe dossiex-s in het verslagjaar wax-en er 788 binnen een week afgedaan. Binnen 2 weken 202 zaken, binnen 3 weken 110 zaken. Langer dan 3 weken vergden 186 zaken, terwijl per 1 januari 1976 nog 22 gevallen uit het verslagaar in behandeling waren. Voorkomen is beter dan genezen Nu het I.K.B. bijna drie jaar werkzaam is lijkt het gerechtvaar digd te constateren dat van zijn activiteiten tevens een preventieve invloed uitgaat. Zo is het opge vallen, dat nadat gedurende de eerste 16 maanden tegen een be paalde verzekeraar een tiental klachten gerechtvaardigd was ver klaard waarvan het in vier geval len voor het redresseren daax-van nodig bleek dat het I.K.B. een reglementair advies uitbx-acht, se dertdien geen enkele klacht meer tegen deze verzekeraar werd ont vangen. Hoewel in vorige jaarvex-slagen hieraan reeds de nodige aandacht werd gewijd, leert de praktijk dat nog zovelen onbekend zijn met de juiste betekenis van deze formu lieren, dat het alleszins gewettigd is hiervoor nogmaals de aandacht te vragen. De overheid heeft het chronische personeelsgebrek bij de politie korpsen aangegrepen om 'n nieuw proces-verbaal beleid in te voeren, hetgeen er op neerkomt dat in een veel geringer aantal gevallen pro ces-verbaal door de politie wordt opgemaakt. Hoewel de taak van de politie uiteraard is toegespitst op de strafrechtelijke kant van een verkeei-songeval, betekenen het ambtsedig opgemaakte proces verbaal en de daarin opgenomen verklaringen van getuigen in de regel een grote steun bij het vast- stellen van de aansprakelijkheid. Van veel geringer betekenis hier voor is een politierapport, waar aan geen bewijskraclxt kan wor den ontleend en dat dikwijls wordt opgesteld op basis van de gege vens door één der betrokken auto. mobilisten verstrekt. Het enkele jaren geleden door autoverzeke raars ingevoerde aanrijdingsfor mulier (Europees schadeformu lier) is hierdoor voor verzekerden van zeer groot belang geworden, mits het goed gebruikt wordt. Dat wil zeggen als het ter plaatse van het ongeval zo nauwkeurig moge lijk door beide partijen wordt in gevuld en ondertekend. Dan beant woordt het aan het doel, nl. het zoveel mogelijk vastleggen van de juiste feiten, hetgeen later voor het bepalen van de aansprakelijk heid van eminent belang kan zijn. Aangevoerd; 38 varkens. Prijzen: 38 biggen van f 120,- tot f 127,- per stuk. Algemeen overzicht han del: vlotte handel met hogere prijzen. GEVRAAGD» voor de mesterU: H. J. BERENDSEN Markelo - Tel. 05731 - 344 2 meisjes- fietsen '5-8 jaar 8-10 jaar) EN SPARTA BROMFIETS A. LUBBERDINK Neerdorp 52 - Holten De drie tienjarige vriendje» Erik ten Dam, Johan Koopman en Ype Sijtsema hebben in de garage van de fam. Koopman, Pastorie straat 21 te Holten een expositie ingericht over de natuur. Er zijn opgezette vogels en er worden dia's vertoond. De expositie is tot 15 aug. elke dag geopend van 10.00-12.00 uur en van 16.00-18.00 uur. De entreeprijs bedraag 15 cent (men mag natuurlijk meer geven) en de opbrengst is voor het We- reldnatuurfonds. Hartelijk aanbevolen! WANDELFIETSTOCHT IVNs Zon dag 8 aug. fietswandeltocht naar het landgoed Hoenlo. Vertrek 14 uur vanaf het Dorpshuis in Diepen veen. CINEMA, Lange Bisschopstr. 69, tel. 11100. Weekfilm do. 5 t.m. wo. 11 aug.: Shout at the Devil 14 jr. Nachtvoorstelling vr. 6, za. 7 aug. resp. 23 en 24 uur: Lady sings the blues - 2e week 14 jr. Matinee dagelijks 14 uur: Herbie rides again a.l. Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 u., za. 18.45 en 21.15 u., zo. 16, 18.45 en 21. 15 u. E.D.B.-THEATER, Smedenstr. 10, tel. 13615. Weekfilm do. t.m. wo. 11 aug.: Emanuelle deel II - 2e week 18 jr. Nachtvoorstelling vr. 6, za. 7 aug. resp. 23 en 23.30 u.: Borsalino 18 j. Matinee za. 7, zo. 8 aug. 14 u.: Maciste en de tirannen a.l. Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 u., za. 18.30 en 21 u„ zo. 16, 18.30 en 21.15 u. LUXOR THEATER. Brink 20, tel. 18662. Weekfilm do: 5 t.m. wo. 11 aug.: Irma la Douce 14 jr. Nachtvoorstelling vr. 6 aug. 23.30 u.: Onder het rokje stoot het bokje 18 jr. Matinee za. 7-, zo. 8, wo. 11 aug. 14 u.: De gelaarsde kat als kracht patser a.l. Aanvangstijden weekfilm: dage lijks 20 u„ zo ook 16 u. GOETIEK DE ROZIJNENKORF, Grote Poot 19, tel. 11848, Geopend: ma. t.m. za. 14-8 u., vr. ook 19-21 u. Tot 27 aug. Jan Schol ten, keramiekobjecten. KUNSTPOOT, Adres en openings tijden als Rozynenkorf. Tot 12 aug. Reis-indrukken - Frans de Jong, Bart Boumans, René Treumann. CAVE DU TERTRE. Jaarsma Wooncentrum, Bergstraat 48, tel. 18494. Geopend: Gewone winkeltijden (ma. gesloten). Permanent: histo rische meubelontwerpen. KUNST RONDOM, Openbare Lees zaal, Brink 70, tel. 13506. Geopend: di. t.m. vr. 10-17.30 en 19-21, za. 10-17 u. Tot 29 aug. Bemd Bevers en Reinier van de Voorde, etsen en schilderijen; Jacqus Maa- gendans, kleinplastieken. GALERIJ LENTEN. Kletterstraat 25-27, F.pse, tel. 21815. Geopend: wo. t.m. za. 10-18, zo. 14-17 u. Permanent: beeldhouw werk, schilderijen, grafiek, kera miek. KUNSTHOEK RABOBANK, Kei zerstraat 2, tel. 17573. Geopend: ma. t.m. vr. 9-6, vr. ook 19-21 u. Tot 11 sept. Marjanne Hofstra-Schutte. grafiek. STADSBIBLIOTHEEK, Klooster 3, tel. 16512. Geopend: ma. t.m. vr. 10-12 en 13-17, wo. ook 18-20.45 u.: Vogels in prent door de eeuwen. ALBERT SCHWEITZER CEN TRUM, Brink 89, tel. 19675. Geopend: di. t.m. vr. 9-12 en 14-17, za. 13-16 u.: Permanente expositie over leven en werk van dr. A. Shweitzer. MUSEUM DE WAAG, Brink 55, tel. 14556. Geopend: di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17, zo. 14-17 u.: Antieke fietsen, zilver, aardewerk, keukens. MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink 56, tel. 14556. Geopend als de Waag MUSEUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED. Noord-nbergstr. 9. tel. 19739. Geopend als de Waag. REDERIJ SCHEERS, w.s. Eureka. Worp, tel. 15914 b.g.g. 13254. Dagelijks behalve zaterdags ge legenheid tot het maken van een boottocht. Vraagt vaarschema bij WV of Rederij Scheers. LEBUINUSTOREN, Grote Kerk hof 41. T.m. 14 aug. gelegenheid tot be klimming: ma. t.m. vr. 10-12, en 14-16, za. 10-12-, volw. 1,35, kind. f 0,70. BOLWERKSMOLEN, Bolwerks- weg. Te bezichtigen: di. en za. 9-17 u. LEBUINUSKERK, Grote Kerkhof 42. Vrijdag 6 aug. 12.30 u. Marktcon- cert door Gijs van Schoonhoven. Zaterdag 7 aug. 20.15 u. Orgel concert door John Clough. DEVENTER REN- EN TOERIS TENVERENIGING „DE ZWALU WEN", inl. W. Bekking, Amstel- laan 20, tel. 21247. Elke zaterdag fietstoertocht start 8.30 u. vanaf Clubhuis D.K.C. Hellas, Rielerenk. Deelname ook voor niet-leden gratis. CAFÉ-RESTAURANT DE PES- SINK, Lochemseweg 2, Epse. Donderdag 5 aug. aanvang 19.30 u. (uiterste tijd voor deelneming): Bridge-instuif Deventer Bridge clubs. JEUGDVAKANTIE- AKTIVITEITEN. Sporthal-instuif do., vr., ma., di., wo. 14-17 u. Puzzelwandeltochten wo. 10 u. Oude Plantsoen vanaf Huishoudschool, Nieuwe Rantsoen vanaf Kwekerij Worp, Worp vanaf Bolwerksmolen, Wijtenhorst vanaf toegangshek, Speelkar 10, 11.30, 1.30 en 15 u. do. 5-8 Speeltuin De IJsel, Deltaplein; Winkelcentrum Keizerslanden; vr. 6-8 Oostrik spoorlijn, Rivierenwijk, Stuitjes- school; Enkhuis-programma inl. tel. 11323; Houtdorp Borgele 9-17 u. ma. 9-8, di. 10-8 Opbouwen, wo. 11-8 Verkiezing bestuur. DOE EEN DAGJE DEVENTER. 17 suggesties voor recreatie in Deventer. WAT IS ER VOOR U TE BEZOE KEN IN UW VAKANTIE? 33 suggesties voor recratie in da wijde omgeving. Gratis verkrijg baar bij WV Deventer. ALMELO VAROSSIEAU Donderd., vrijd., maand., dinsd., woensd. 14.30 en 20.00 u.: Terence Hill, The genius 14 jr. Zaterd. 18.45 en 21.15 u.: Terence Hill, The genius 14 jr. Zaterd. 23.15 u.: Gejodel onder Tiroler rokjes 18 jr. Zondag 14.30, 18.45 én 21.15 u.j Te rence Hill, The genius 14 jr. PALACE Dagelijks om 14.30 18.45 en 2100 u.: Lucky Lady 18 jr. Zaterd., zond., woensdagmiddag

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 5