li Minder kleine en middel grote bedrijven UtilliTI Programma Interkerkelijk Recreatiewerk (7-15 aug,) Weekenddienst Kindervakantieweek uitstekend geslaagd Creatief fotograferen met Profoto Buurtver. „Schoolkring Dijkerhoek op reis Balletdansen in Holten gaat weer van start Diploma zwemmen PY „De Bergvliegers KERKDIENSTEN Gevonden-verloren Gemeente Holten Officiële publikatie Oefenprogramma SV Holten PV Snelle Wieken HOLTENS NIEUWSBLAD 6 AUG. 1976 PAGINA 3 Elk jaar opnieuw komen er kleine en middelgrote bedrijven bij en verdwijnen andere ondernemingen. Al geruime tijd is het aantal bedrijven dat dicht gaat groter dan het aantal nieu we ondernemingen. Ook de detailhandel in het midden- en kleinbedrijf kent deze ontwikkeling. Het aantal ondernemin gen in detailhandel in Nederland daalt voortdurend. In 1963 werd vastgesteld, dat er in de detailhandel 126.000 on dernemingen zijn met 204.000 winkels. Na 10 jaar (in 1973) waren er 29.000 ondernemingen minder. In 1974 en 1975 zijn er nog eens 4.000 afgevallen. In de periode 1963-1975 is het aantal winkels met 44.000 gedaald. Meer dan 200 kinderen be leefden dol plezier aan hel cabaret „Snater". NED. HERV. KERK 8.30 uur ds. A. Schellevis (viering H. Avondmaal), 10.15 uur ds. A. Schellevis, bevesti ging ouderling. Extra coll. Jongerenkoor „Helicon" Oppasdienst: mevr. Slette- rink, Gerrie ten Brake en Meineke Schellevis. Na de tweedei dienst koffie drinken met de gasten in ge bouw „Irene". GEREF. KERK 8.30 - 10.00 en 19.15 uur cand. G. van Arragon van Kampen. In alle diensten ig de eerste coll. voor de kerk en de twee de voor rente en aflossing. Tijdens de tweede diens® kin deroppas in gebouw „Reho- both" en na de tweede dienst „koffiie-uurtje" met de va kantiegasten in gebouw ,,Re- hoboth". Kinderoppas: meivr. Veldhuds- Willems, Henriëtte Kolkman (resp. mej. D Verveda.) Koffieschenken: mevr. Veld huis - Willems, mevr. Klein ..Naigelvoort - Middeles, Ria Stam en Bea Brinkman. R.K. KERK (Gebouw „Irene") "Zaterdag 17.00 uur, zondag 9.30 Interk. Recreatiewerk (Tent Borkeldwefe) 10.00 uur ds. G. W. H. Pedde- 'mors, medewerking Jongeren. '"koor „Helicon". DIJKERH0EK .30 uur ds. A. W. Berkhof, ..extra coll. Jongerenkoor „He licon". 'Zaterdag 19. 8.00 en'11.00 NvEUW HEETEN uur, zondag De kindervakantieweek Holten in het officiële programmaboekje aangekondigd als een week vol spelletjes, wedstrijden, handenar beid, maar vooral erg veel ple zieris vrijdag afgesloten met een groot „Doe-feest" waarbij het grote erf rond het „Paalhuis" in. de Beuseberg was verandert in een echte markt met een aantal kramen waarop van alles en nog wat was uitgestald en waarop de jongelui gelegenheid hadden om te kleien, timmeren en figuurzagen, solderen, spatten en stempelen, verven en tekenen, werken met waardeloos materiaal (waaruit toch nog erg leuke dingen werden gemaakt) cenrtifugespatwerk enz. enz. Ieder kind kon zelf uitzoeken waaraan het wou meedoen en zich naar hartelust uitleven. De drie meisjes, Berta Jansen, Wilma Markvoort en Marleen Ja- link (die de leiding van de „Doe- dag" hadden) bakten heerlijke pannekoeken en ze konden maar nauwelijks aan de vraag (eetlust) van de meer dan 150 kinderen vol doen. Aan het eind van het „Doe-dag" genoten de kinderen op de deel van het „Paalhuis" van een leuk cabaret programma dat gepresen teerd werd door het gezelschap SRTS Vrijdagmiddag 5 u. t.m. maandagmorgen 8 U- dokter J. F. Sijtsema, Pastoriestraat 50, tel. 1870. Voor boodschappen bellen: 11.00 en 4.00 uur. WIJKVERPLEGING Zuster J. E. Duncan, Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat tel. 1436 (b.g.g. 1288) Spreek uur wijkverpleegkundigen en uitlenen magazijnartikelen: werkdagen van 13.30-14.30 u. Groene Kruisgebouw. ZIEKEHVERVGER J. Aanstoot, tel- 2980 en 1338 b..g.g. A. MüWeï-, tel. 1745 TANDARTS A. E. Witkop, Wierdense'straat 118, Rijssen, tel- 05430-2260. Spreekuur spoedgevallen: 5.00- 5.30 uur n.m. DIERENARTS W. C. Wamelink, Houtweg 18, tel. 05483-2004. GEZINSVERZORGING Maandag t.m. vrijdag van 8.30-9.30 uur, Dox-psstr. 16, tel. 2784. Tijdens de weekends zijn Maatschappelijk werk en Ge zinsverzorging tel. bereikbaar onder no. 05486-16465. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting voor Maatsch. Dienst verlening „Midden-Overijssel" Doi-psstr. 16, tel. 2784. Spreek uren: maandag t.m. vi-ijdag van 8.30-9.30 uur, donderdags avonds van 6-7 uur en volgens afspraak. FYSIOTHERAPIE Alle werkdagen behalve dins dagmiddag en donderdagoch tend in he^ Groene Kruis gebouw, Gaardenstraat, G. J. Kraaij. tel. 2299. OPPASCENTRALE J. v. d. Meer, Canadastraat 35, tel. 1549 (tussen 8.30 en 10.00 uur). WABHTDIENST VLEESKEURINGSDIENST Tot en met zondag 8 aug. W. ter Schure, Verzetstraat 54, tel. 2715. Maandag 9 t-m. zon dag 15 aug. C. Dijkstra. Schou tenstraat 35, tel. 1833. Aangif te van gestoi-ven dieren op za terdag van 9-11 uur aan het slachthuis, tel. 05483-1318 STORINGSDIENST Van zaterdag 7 t.m- vrijdag 13 augustus: Electra: H. Heijink, Kolweg 44, tel. 2124. Gas: W. C. v. d. Weerthof, Voorboersstraat 2 tel. 1793. POLITIE Telefoon: 1352 2665 en 2655. 's Nachts bellen: 05200 - 71234. BRANDWEER Telefoon: 2222 (Dag en nacht) „Snater" dat bestond uit Monique en Henk Reitsma, Wolter Wier- bos, Eric Cammeraat en Matthie Brands. Een bont programma met schetsjes, conference, liedjes met als topper de heerlijke mee zinger het KVW lied. De heer Herman Kampman, hoofdleider Stichting voor Sociaal en Cultu- reelwerk voor Holten noemde de Kinder Vakantieweek 1976 uitste kend geslaagd dankzij het gun stige weer (de belangstelling van de kinderen was alle dagen zeer groot) en de assistentie van een groot aantal vrijwilligers die spon. taan en met grote inzet hebben meegewerkt. In dit artikel zullen enkele eigen schappen worden genoemd van zowel ondernemers die hun bedrijf nog uitoefenen als van die welke ermee zijn opgehouden. Ook zul len enkele oorzaken worden ge noemd die hebben geleid tot de voortdurende daling van het aan tal detailhandelsondernemingen. In het kort zal worden ingegaan op de problemen die zich voor doen wanneer een ondernemer ermee moet ophouden en aan dacht zal worden gevraagd voor één van de mogelijke oplossingen, namelijk bedrijfsbeëindigingshulp. Bestaansduur van het bedrijf en leeftijd ondernemer Een onderzoek dat door het Cen traal Registratie Kantoor Detail handel en Ambacht en de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf is ingesteld, is er ondermeer op gericht na te gaan hoe lang een winkelier gemiddeld genomen werkzaam is of is geweest. Dit betreft het eerste deel van het zogenaamde resistentie-onderzoek, welk onderzoek in drie fasen zal worden uitgevoerd en waarvan dit eerste deel nu is afgesloten. De resultaten hebben onder ande re betrekking op de leeftijd van de ondernemer en de duur van zijn ondernemerschap. De gemiddelde bestaansduur van de op 1 januari 1975 nog aanwezi ge ondernemers in de detailhan- Geboren: Jan Willem zv I-I Stam en J Veldhuis Gerrit zv G Boo- de en A M B Goorman Susan dv A Boode en J G T M Muller (geboren te Deventer). Ondertrouwd: J Jansen, oud 55 jaar, Holten en D de Vries, oud 51 jaar, Holten H J Kolkman, oud 37 jaar Holten en H C D van Putten, oud 36 jaar Holten. Overleden: B Schippers-Broek- huis, oud 72 jaar, Holten G Schuppert-Klein Hegeman, oud 68 jaar, Holten. Woensdagmorgen 21 juli vertrok een groep Dijkerhoekers per luxe touring-car voor een twee-daagse reis naar Rüdesheim. Na de grens passage kon men genieten van 't natuurrijke Sauerland. Er werd een bezoek gebracht aan een prachtige oude kerk, die door monnikken in kiezelsteen is ge bouwd. 's Avonds werd er met de vele andere buitenlandse vakan tiegasten van het uitgaansleven in Rüdesheim genoten. De nacht betekende voor velen, de eei\ste keer slapen in een ander bed. Goed uitgerust, kon men de volgende ochtend genieten van 'n boottocht op de Rijn, waarna de bus gestart werd voor een rondrit door het Ahrdal. Een afscheidsdi ner in Winterswijk betekende he laas alweer een veel te vroeg ein de van deze prachtige reis. Woensdag 28 juli gingen de meer jongere leden voor een dagtocht Verloren: Blauw spijker-jas; lap jes-kat; zwarte knip-portemonpaie met overlapping, inh. f 35,- fo to's; witte sneeuw-gans; blauw bruin trainings-jack; bruine da mesfiets, mei-k Gazelle; groene dames-fiets, merk Fongers; brai- ne portemonnaie inh. f 7,50; l'/« jaar oude zwarte bouvier, gecou peerde oren, reu „Remo"; bruine heren zonne-bril, bot montuur. Metsier Zeiss; nummerplaat 95- AE-62; tamme kraai; bruin zak je, inhoud 8 pakjes met totaal f 150,-; schaap lammetje. Gevonden: gouden kettinkje; zwarte kam; hondepenning nr. 71004. naar Noord-Brabant. Het Evoluon in Eindhoven werd bezichtigd. Daarna bracht de bus de reizigers naar het Eurostrand in Valkens- waard, waar men zich in het pret park kon vermaken. De reis werd vervolgd met. een tocht door het door droogte zeer dorre land van de Meierij. Het derde hoogtepunt was een be zoek aan Lips Autotron in Drunen. Honderden old-timers en andere vehikels gleden aan de ogen van de toeschouwers voorbij. Op het afscheidsdiner in Brammen wer den de' ervaringen van deze dag nog eens besproken. Door het or ganiseren van deze reizen bleek het bestuur van de buurtvereni ging een goede keuze te hebben gemaakt. del, is ongeveer 7'/t k 8 jaar. Van de ondernemers in de detail handel valt 31% af binnen 5 jaar, 45% binnen 10 jaar, 55% bestaat niet langer dan 15 jaar en 69% zal binnen 25 jaar verdwenen zijn. Van alle ondernemingen in de de tailhandel bestaat na 25 jaar nog 31%. Een ander resultaat van het onderzoek is de gemiddelde leef tijd van de winkeliers. De gemid delde leeftijd van de winkeliers bij vestiging van een onderneming is 40 jaar, die van bestaande win keliers 51 jaar en bij het sluiten van de onderneming 55 jaar. Oorzaken Er zijn veel oorzaken die geleid hebben tot de voortdurende daling van het aantal winkels. In welke samenstelling en in welke mate deze oorzaken tot deze ontwikke ling hebben geleid, is moeilijk te bepalen. Toch kunnen wel enkele oorzaken worden genoemd, zonder aanspraak te willen maken op volledigheid. De sterke loonstijgingen van voor al de laatste jaren worden vaak beschouwd als één van de belang rijkste, zo niet dé belangrijkste, oorzaken van de opmerkelijke ver mindering van het aantal winkels. Hoewel de welvaart en daarmee de omzetten van winkels zijn ge stegen, is dat niet voldoende ge bleken om de kasten stijgingen van vele bedrijven goed te ma ken. Bovendien is het consumentenge drag veranderd. Met het stijgen van het inkomen wordt minder aan voedings- en genotmiddelen uitgegeven. Werd in 1960 nog 37,2van alle uitgaven besteed aan deze goede- rengroep, in 1974 was dat percen tage gedaald tot 24,8%. Naar ver houding wordt aan duurzame ver- bruiksgoederen, zoals bijvoorbeeld electrische apparaten, hetzelfde uitgegeven, namelijk 27,2% in 1960 en 27,6% in 1974. De uitgaven aan overige goederen, zoals va kantie, huren, medische verzor ging, verzekeringen, electriciteit, gas en water zijn dus sterker ge stegen; van 35,6% in 1960 tot 47,6% in 1974. Ook hebben zich veranderingen voorgedaan in de distributie zelf. Voor het kopen van levensmidde len was het 15 jaar geleden nog gebruikelijk dat vier of vijf win kels moesten worden bezocht. Door onder andere de invoering van zelfbediening en het wettelijk toestaan van verkoop van ver schillende produktsoorten in één winkel, zijn de grote zelfbedie ningszaken en supermarkten ont staan. In oude stadswijken treft men veelal kleine winkels aan die, on dermeer door het wegtrekken van Op donderdag 2 september gaan de balletlessen van de Stichting voor sociaal en cultureel werk in Holten weer van start. De lessen zullen evenals het afgelopen sei zoen weer onder leiding staan van de balletpedagoge Ine van der wal. Afhankelijk van het aantal aanmeldingen zullen er zes a ze ven groepen worden gevormd voor kleuters, kinderen, jonge ren en volwassenen. De lessen vinden elke donderdag tussen 4 u. 's middags en 10 u. 's avonds plaats in het gymnastieklokaal van de scholengemeenschap in de Haarstraat. Heeft u belangstelling dan kimt u voor verdere informatie en aan melding terecht bij mevr. van der Meer, Canadastraat 35, Holten, (tel. 1549). Aanmelding moet ge schieden voor 20 augustus. de bevolking naar nieuwe buiten wijken, klanten tekort komen. In de moderne winkelcentra komen dan wel nieuwe en grotere win kels, maar hun aantal is kleiner dan dat van kleine winkels die moeten verdwijnen. Het Centraal Registratie Kantoor (CRK) vraagt elk jaar aan een deel van de ondernemers die hun bedrijf sluiten, wat de reden daar voor zijn. Ongeveer 40% van die onderne mers geeft min of meer duidelijk aan, welke reden voor hen door slaggevend is geweest. In 1975 is 40% van die ondernemingen niet voortgezet door ouderdom, ziekte of overlijden van de ondernemer. 12% zag het als zelfstandig onder nemer blijkbaar niet meer zitten en is in loondienst gegaan. Ca. 20% vond het bedrijf niet renda bel, terwijl ongeveer 28% door an dere oorzaken genoodzaakt was het bedrijf te sluiten. Enkele van deze oorzaken kunnen zijn stads- sanering, faillissement en emigra tie. Bedrijfsbeëindigingshulp Voor ondernemers die er voor hun 65ste jaar mee op willen houden en onvoldoende of helemaal niet hebben kunnen sparen, zyn de problemen groot. Tot het berei ken van de 65-jarige leeftijd moe ten zij op een andere wijze in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Meestal hebben zij weinig kans om in loondienst te komen, voor al wanneer zij reeds op gevorder de leeftijd zijn. Omscholing op die leeftijd Is moeilijk te realiseren. Voor deze ondernemers kan be- eindigingshulp uitkomst bieden. Tot het moment waarop ander werk wordt verkregen of tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd kan men dan, onder bepaalde voorwaarden, een uitkering krij gen. Voor beëindigingshulp kan men in aanmerking komen als men on- andere aan de volgende voor waarden voldoet: de ondernemer is jonger dan 65 jaar de ondernemer moet tenminste vijf jaar een onderneming in het midden- en kleinbedrijf hebben gehad in een bepaald jaar mag het fiscaal inkomen uit de onder neming verkregen niet meer bedragen dan een bepaald be drag (voor 1975 mocht het fis caal inkomen over 1973 niet meer zijn dan f 24.300,-) de Stichting Ontwikkeling en Sanering mag de ondernemer als werkzoekende bij een ar beidsbureau inschrijven. Het bedrag van de uitkering is on dermeer afhankelijk van inkom sten uit andere werkzaamheden. Uiteraard zijn er omstandigheden die ertoe kunnen leiden dat uitke ringen worden gestaakt. Twee daarvan zijn: indien passend werk wordt ge weigerd en wanneer men zich opnieuw als ondernemer vestigt. Eind 1975 ontvingen ongeveer 5.000 ex-ondernemers een uitke ring van de Stichting Ontwikke ling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf. Ten slotte By het al of niet voortbestaan van een bedryf spelen vele facto ren een rol. Over deze factoren is nog te weinig bekend. Hierover zal door middel van onderzoekin gen meer klaarheid moeten ko men. De resultaten van deze nieu we onderzoekingen kunnen leiden tot nieuwe inzichten en maatre gelen, welke ten goede kunnen ko men aan bestaande bedrijven en ondernemers die ermee op willen houden. Daarbij moet een belang rijke plaats ingeruimd blijven voor de bedrijfsbeëindigingshulp. (Nadruk verboden) Burgemeester en wethouders van Holten delen mede, dat tengevolge van een wijziging van de Kleuter onderwijswet, in werking getre den op 1 augustus 1976, het moge lijk is kinderen die vóór 1 oktober 4 jaar worden reeds in de maan den augustus (dus eventueel bij de aanvang van het schooljaar) toe te laten tot de kleuterschool. Door deze maatregel krijgen ook de jongste kinderen de gelegen heid 2 jaar kleuteronderwijs te volgen, alvorens zij, 2 jaar later (dan zijn ze nog geen 6 jaar oud), tot de lagere school worden toe gelaten. Aanmelding, voorzover nog niet geschied, kan plaatsvinden bij de hoofdleidsters: Openbare kleuterschool a.d. Tuin straat: mej. R. M. A. Gorkink, Oranjestraat 67, tel. 1913 (mevr. t. Velde). Openbare Kolkleuter- schoolmevr. E. A. Wittenberg- Geers, Jan Steenstraat 34, Deven ter, tel. 05700-14387. Openbare Haarkleuterschoolmevr. G. Slotman-Post, Oranjestraat 75, tel. 1335. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. Enklaar, burgemeester. G. J. Langenbarg, secretaris. In het natuurbad „Twenhaarsveld" had woensdagmiddag voor de der de keer in dit seizoen diploma zwemmen plaats. Het examen werd afgenomen door chef-badmeester G. van Lemel en badmeester A. J. Eiling. Namens de K.N.Z.B. was aanv/ezig mej. Van Hasselder te Enschede. Geslaagd voor diploma A: H. van Zeijts, H. Beldman, A. ten Kley, M. PasopG. Wesseldijk, B. A. Vincent, F. R. Verboom, A. Lo- huis, E. B. Meijerink, G. H. Vin cent en H. Ruys. Voor diploma B slaagden: Karin Schnintz, Anke Meijerink, Jeroen Vincent, Edwin Wissink, Albert Jan Oolbekkink, Hetty Elbersen, L. Aanstoot, I. Slotman, H. C. van Lemel, G. Meijerink en Gert Flik- kema. S.V. HOLTEN (zondag 8 aug.) WVV 8-Holten 10, 10.30 u„ ver trek 9.30 u.; WVV 9—Holten 11, 10.30 u., vertrek 9.30 u.' De Tuk kers 6—Holten 9, 10.00 u., vertrek 9.00 u. Voor de spelers van de lagere elftallen waarvan de oefenwed strijden geen doorgang vinden, is er zondagmorgen gelegenheid om te trainen. Aanvang: 10.00 u. Wedvlucht Hasselt. Afstand 233 km. Aantal duiven: 233. Lossing 6.30 uur. Eerste duif binnen: 8.47.52 uur. 1, 2, 3, 4, 5, 7 J. Scholte in 't Hof, 6, 7 Joh. Maatkamp, 9, 10 H. Voortman. Wedvlucht Strombeek. In con cours 84 duiven. Afstand: 212 km. Lossing: 7.40 uur. Eerste duif ge klokt: 10.51.06 uur. 1, 3, 6, 7, 9 en 17 A. ten Dam (2), 2 en 12 G. J. Egberts, 4, 5, 10 en 11 M. Lodeweges, 8 E. Veneklaas, 13 J. W. Willems, 14, 15 en 16 A. ten Dam (1). Zaterdag 11 september start de fotoclub Profoto met een cur sus kleurenfotografie. Deze cursus bestaat uit 6 cursusdagen, die om de andere zaterdag worden gehouden in de clubruim te, ,,'t Paalhuus", Beuseberg 63. De cursus wordt geleid door de free-lance fotograaf Wout Gil huis die op 'n ongedwongen manier de cursisten leert creatief te fotograferen. Het lesprogramma is afgestemd op beginners. Hoewel er tij dens de cursus wordt gewerkt met dia's, kunnen ook de zwart wit werkers profijt hebben van deze cursus. Een deel van de cursus is ingeruimd voor theorie, maar een groot deel van de tijd wordt besteed aan de praktijk en zelfwerkzaamheid. Ook niet-leden kunnen aan deze cursus deelnemen. Men kan zich aanmelden voor deze cursus bij onderstaande adressen; P. Rozenberg, Verzetstr. 83, tel. 1242 G. J. te Winkel, Churchillstr. 44, tel. 3102. Zij verschaffen ook graag nadere informatie. Zaterdag 7 ,fm-- zaterdag 21 augustus Babyhuis Schuppert wegens vakantie gesloten. 13.30 uur Viswedstrijd voor da mes bij de Wippertstuw in de Schipbeek. Org. H.H.V. „De Rietvoorn". Zondag 8 augustus 14.00 uur Discobal in café „De Wippert" (zie adv.) 19.30 uur Dansen in bar-dancing „Boode" te Bathmen (zie adv.) Donderdag 12 augustus 20.00 uur Zeer belangrijke verga dering volleybalvereniging in Kegelcentrum „Dikkie Down" (zie bericht) Zaterdag 14 augustus Na-inzameling van lompen in en kele buurtschappen t.b.v. HMV 15 - 22 augustus Jaarlijkse actie voor Holtens Fonds voor Internationale Hulp verlening (Landbouwproject Gha na) Vrydag 27 augustus 20.00 uur Feestavond Schoolkring Espelo. Zaterdag 28 augustus School- en Volksfeest in Espelo ZATERDAG 7 AUGUSTUS: 20.00 uur: Volksdansen. ZONDAG 8 AUGUSTUS: 10.00 uur: Kampdienst in de tent op de Borkeld. Voorganger ds. G. W. H. Peddemors. Medewerking: Jongerenkoor „Helicon". MAANDAG 9 AUGUSTUS: 20.00 uur: Kampvuur met expressie en kampliedjes. DINSDAG 10 AUGUSTUS: 10.3013.00 uur: Pick-nick (brood meenemen). 20.00 uur: Barbecue. Opgave vóór dinsdag. WOENSDAG 11 AUGUSTUS: 21.00 uur: Dierengeluidspel. DONDERDAG 12 AUGUSTUS: 19.00 uur: Twentse koffietafel m.m.v. Boerendansers. Opgave vóór donderdag. Kost'/i f 5'Kinderen f 3,50. VRIJDAG 13 AUGUSTUS: 14.00 uur: Vossenjacht. ZATERDAG 14 AUGUSTUS: 20.00 uur: Disco. ZONDAG 15 AUGUSTUS 10.00 uur: Kampdienst m.m.v. Herv. Kerkkoor. Elke morgen van 10.0012.00 uur: Kindermorgen Wij als team, wensen U heel veel plezier in de recreatie-tent, Marlon Wolters, Hans Jaspers Fayer, Henriette Rietberg, Germa Beldman-Rietberg

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 3