Glorieus optreden KNF-feugd Road Band in Holten m ACTIE HOLTENS FONDS INTERN. HULPVERLENING Zomer concerten GESLAAGD 15 tot 22 augustus GEZAKT Staande ovaties Holtens Fonds voor Intern. Hulpverlening Zelfstandige volleybal vereniging in Holten Tailleuse Y V Y -vakantieprograni Viswedstrijd P (15 tot 22 augustus 1976) Oriënteringsrit ,De Dieken' ingezet voor f 412.000 HOLTENS NIEUWSBLAD Advertentieprijs 22 cent per mm. (bij contract lager) Abonnementsprijs f 9— per half jaar, f 18— per jaar: Losse nummers 35 cent. Betaling Vrijdag 6 augustus 1976 28e jaargang - no. 32 Uitgave van de Stichting .„Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur J. Wiggers, Kolweg 14, tel. 05433-1356 Secretaris/redacteur: W. Beijers, Holterberg 13, tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel, Verzetstraat 70, tel. 05483-2699 Administratie: Mevr. L. J. Kers-Lam- mers, Gaardenstraat 17 tel. 05483-2995. op giro 875587, Rabo-Bank Holten, t.g.v. Holtens Nieuwsblad Het Overijssels Philharmo- nisch Orkest gaat deze maand voordat 't seizoen begint, een aantal concerten geven, waar bij ook de regio wordt aange daan. Zo wordt behalve op 12 augustus in Losser, op 13 aug. geconcerteerd in het Parkge bouw te Rijssen, op 16 augus tus in de N.H. Kerk te Raalte, op 17 augustus in de Ontmoe- tingskerk te Goor en op 24 augustus in het Herv. Cen trum te Nijverdal. Tussen 12 en 30 augustus worden op de ze manier elf zomerconcerten gegeven'. De leiding en de presentatie berust bij Jan van der Waart, die op dinsdag, 27 juli voor de N.C.R.V.-televisie de serie, die als titel heeft „Licfht klas siek met variaties" op een al leraardigste wijze presenteer de. Als Van der Waart, dat op de zelfde wijze doet tijdens de 1 zomerconcerten in de regio, dan is dat al de moeite waard om zo'n concert te be zoeken, afgezien natuurlijk van de muzikale klanken en het optreden van de sopraan Henny May en de bas Henk Smit, die als solisten zijn aan getrokken. Men brengt een bijzonder aantrekkelijk programma, met o.a. muziek en zang uit lichte opera's en operettes; echt iets voor een zomer avond. Zover we weten is 't O.Ph.O. nog nooit in Holten opgetre den. Er zijn wel eens sumiere contacten gelegd, maar het heette altijd, dat er geen be hoorlijke zaal was waar de muziek tot haar recht kwam. Er wordt echter ook gecon certeerd in kerken en het zou ons verbazen als niet ook on ze beide kerken voor dit doel geschikt waren. We vragen ons af of het niet op de weg van de supporters vereniging van H.M.V. zou kunnen liggen om contacten op te nemen met het O.Ph.O.- bestuur of met het bestuur van „Vrienden van de O.Ph.O. in Enschede", (w.b.) ggggmgpl Weest van harte gul paraat voor het werelddiaconaat Geeft in augustus aan uw deur bewust royaal en niet in sleur. Donderdag 12 augustus wordt een belangrijke dag voor het volleybal in Holten. Zoals reeds eerder in dit blad gemeld, wordt dan door de afdeling Volleybal van s.v. BATO het voor stel tot afsplitsing behandeld. Door de gestadige groei van de recreatieve en wedstrijdsport binnen s.v. BATO kwam de vereniging voor een belangrijke beslissing te staan, namelijk hoe moet de organisatie aange past worden: le. een groter opgezette organisatie met de daarbij behorende bestuursuitbreiding, of 2e. kleinere verenigingen, dat wil zeggen dat de verschillende afdelingen zelfstandig worden. De nieuwe sporthal in Holten werd woensdagavond officieus ingewijd op een wel zeer bijzondere wijze. Door het wat kille weer werd het concert van de muziekkoepel verplaatst naar de nieuwe sporthal en zo viel aan de K.N.F. Jeugd Road Band de eer te beurt om deze prachtige ruimte muzikaal in"te wij den. Dit vakantieorkest is samengesteld uit jonge blazers uit diverse streken van ons land. Van 28 juli tot en met 12 augus tus geven zij concerten, in elke provincie één concert. Te Zwolle is geslaagd voor Tail leuse mej. R. Rensen, Espelo 53 te Holten. Zij werd opgeleid door Modevakschool Wessels-Nijland te Rijssen. Namens H.M.V. heette de heer Westerink het in grote getale op gekomen publiek welkom en daar na speelde als inleiding van deze avond het Jeugdorkest van HMV o.l.v. Henk Bouwhuis. Uitgevoerd werden enkele werkjes van Lus- senburg en de jonge HMV-ers lieten daarbij horen, dat ze op de goede weg zijn, waarbij vooral de ronde beschaafde klank opviel. De K.N.F. Jeugd Band bestaande uit 70 muzikanten was hierna aan de beurt. Onder de enthousiaste leiding van Wybren Falkema uit Sneek liet dit ensemble horen, dat ze tot fris en bekwaam musiceren in staat is. Als we de weinige re petities in aanmerking nemen, mag gesteld worden, dat de resul taten verbluffend zijn. Wat men heeft bereikt op het terrein van klankleur, klankbalans, samenspel en muzikaal musiceren staat op hoog peil. In het begin was .éven de zuivei-- heid wat minder, maar dit werd beter naarmate het koncert vor derde. Ook was men in staat de intenties van de dirigent na een MAANDAG 9 AUGUSTUS: Bezichtiging manege Beldman F.N.R.S. rijschool. Markeloseweg 8. van 14-16 uur. U kunt een kijkje nemen in de stalling en ma nege. Er is een foyer waar consumpties verkrijgbaar zijn. Toegang gratis. DINSDAG 10 AUGUSTUS: Iedere dinsdagmorgen om 10 uur natuurwandeling onder leiding vanaf parkeerplaats dagcamping (Holterberg) Bezichtiging kaasboerderij Cats. In de buuntschap Beuseberg B 93 oude weg Laren volgen tot bij bord Kaasboerderij. Aanvang 14 en 15 uur. U krijgt geen bereiding te zien, alleen uitleg. WOENSDAG 11 AUGUSTUS: Bezichtiging manege ..Snorrewind" tegenover Rest. de Poppe van 14-16 uur. U kunt een kijkje nemen in de manege of in de stalle. Toegang gratis. DONDERDAG 12 AUGUSTUS: Iedere donderdagmiddag om 14 uur natuurwandeling onder lei ding vanaf parkeerplaats dagcamping (Holterberg). Bezichtiging kaasboerderij (zie dinsdag). VRIJDAG 13 AUGUSTUS: Warenmarkt van 1418 uur (centrum dorp-Kerkstraat). Van 20.00 tot 21.30 uur rondleiding en natuurfilm in het museum „Piet Bos". De heer Bos is een gezellige causeur en vertelt U veel over de fauna van de Holterberg. Laatste rondleiding in dit seizoen. ALLE DAGEN: Demonstratie steenslijpen. Steenslijperij Over- meen. HochtiWeg 1 (grens Holten-Markelo). Geopend van 10-17 uur, zondags van 14-17 uur. Dia-vertoning met geluidsband. Prijs volwassenen f 1.25, kinderen f 0.75. Op eigen gelegenheid wande len. Mapje met 7 wandelingen f 2._ bij de VW. Op eigen gele genheid fietsen. Mapje met 7 fietstochten f 2, Verkrijgbaar bij het VW kantoor. zo korte voorbereiding goed te volgen. We mogen wel vaststellen dat dirigent Falkema door zijn exacte en indringende leiding veel bijdraagt aan de positieve resul taten van het orkest. De opening met „Fanfare and So liloquy for Band" van Trevor Sharpe was zonder meer impone rend, al was de zuiverheid in het hout even spelbreker. Een prach tig modern werk en zeer muzikaal gebracht. In de „Hymne a la Mu- sique" van Serge Lancen bleek, dat het orkest ook tot sonore klankresultaten in staat is. Haydn Wood is de komponist van „Man nin Veen", een symfonisch ge dicht. Dit zeer moeilijk te realise ren werk bleek na weinig repeti ties al behoorlijk uit de verf te komen met vooral een boeiend slotgedeelte. Zeer enthousiast rea geerde het publiek op de voortref felijk gespeelde „Florentiner mars" van Fucik. Een van de opvallende nummers qua uitvoering waren de „Four Contrasts for Wind'i van Trevor Ford, waarbij vooral het tweede en laatste deel bijzonder fraai van karakter waren. Hierna werd uit gevoerd de „Pavane" van Ted Huggens met leuke soli van trom pet en alt-sax, waarna het kon cert voor de pauze werd besloten met een ongewone mars van Or- somando met elegante zachte ge deeltes naast stralende forti. Na de pauze kwam het lichtere genre aan de beurt en hierbij zouden we vooral de aandacht willen vestigen op de subliem uit gevoerde „Choral and Rock out" van Huggens en de door 8 trom pettisten met orkestbegeleiding zeer fris gespeelde „Holiday for Trumpets" van Laseroms. Met de Aan de door de H.H.V. De Riet voorn bij de Wippertstuw in de Schipbeek gehouden wedstrijd na men 35 hengelaars deel. De vangst was zeer matig. 1 A. Nijenhuis, 2 D. Nijenhuis, J. Spenkelink, 4 J. A. Paalman, 5 W. Nijenhuis. Stand kampioenschap: 1 W. Nijen huis 2 J. A. G. Oolbekkink, 3 B. Groot Obbink, 4 Jan Zijthof, 5 M. Kers. Zaterdag 7 aug. wordt bij de Wip pertstuw een wedstrijd gehouden voor dames. De KNF Jeugd Road Band concerteerde voensdagavond o.l.v. Wybren Valkema in de nieuwe sporthal. Het voor programma wérd verzorgd door het Jeugdorkest van HMV o.l.v. Henk Bouwhuis. Beide orkesten kregen vele malen een spontaan applaus. „Beatles in Concert" (arr. W. Houtvast) werd het koncert be sloten. Deze muziek is dit jonge orkest op het lijf geschreven. Dat het enthousiaste publiek in deze sfeervolle omgeving staande nog een toegift afdwong zal iedereen duidelijk zijn. Ter zake en char mant waren ookde aankondi gingen door Dini Worm van de landelijke K.N.F. jeugdcommis sie. H.F. Woensdagmiddag speelde de band voor de bewoners van het bejaar dencentrum „Diessenplas". Me vrouw M. Sprokkereef-Stam ver tolkte in een korte toespraak de dank en waardering van de bewo ners eri bood aan dirigent Wy bren Valkema een geschenk in couvert aan. Het bestuur van s.v. BATO heeft voor de tweede mogelijkheid ge kozen, hetgeen betekent dat de afd. gymnastiek/judo en de afd. volleybal als zelfstandige vereni gingen verder kunnen gaan. Door de scheiding van gymnastiek/judo en volleybal, met ieder hun spe cifieke belangen, hoopt het bestuur dat de behartiging van de sporten beter gerealiseerd kan worden. In de praktijk zal de afsplitsing het volgende betekenen: de afd. gymnastiek/judo blijft bestaan onder de naam BATO de afd. volleybal wordt een zelfstandige volleybalvereni ging. Het bestuur van de afd. volleybal kon met het voorstel tot afsplit sing en het als zelfstandige vere niging verder gaan, volledig ac- coord gaan. Alle volleyballeden zijn op don derdag 12 augustus om 20.00 uur bij Dikkkie Down uitgenodigd om het voorstel tot afsplitsing te be handelen. Indien de leden met het voorstel instemmen heeft het hui dige volleybalbestuur, bestaande uil Wim Husslage, Ria Bogers, Arie Langendoen, Bert van Har- melen en Jelis Hesse, zich bereid verklaard ook het bestuur van de nieuwe volleybalvereniging te willen vormen. De leden zullen zich dan o.a. moe ten beraden over een naam voor de nieuwe vereniging en over de vaststelling van de contributie. Met de besturen is overeengeko men, dat alle leden die nu als vol leyballid van s.v. BATO staan in geschreven, automatisch lid zul len zijn van de zelfstandige vol leybalvereniging, tenzij men an ders te kennen geeft. Het hoeft geen betoog dat de aanwezigheid van alle volleyballeden, zowel re creanten als wedstrijdspelers, op de vergadering bij Dikkie Down van belang wordt geacht. Ook degenen, die nog niet bij de volleybal afdeling van BATO be trokken waren, zijn op deze ver gadering van harte welkom. Voor inlichtingen over de nieuwe vereniging kan men zich wenden tot Ria Bogers (secr.), Fazanten- weg 32, tel. 2536 of Bert van Har- melen (publiciteit), Vixseboxse- straat 17, tel. 3117. Voor de woensdagavond door de Holtense Motor? en Automobiel club „De Holterberg" georgani seerde oriënteringsrit bestond een matige belangstelling. De rit was uitgezet in de Beuseberg en het Holterbroek. De prijzen die be stonden uit kunstvoorwerpen wer den door voorzitter D. J. Schooien uitgereikt in cafe Jachtlust te Loo- Bathmen. A-Klasse: 1 G. Nijenhuis, Colm- schate 40 strfp., 2 W. Klein Vel- derman, Holten 117 strfp., 3 D. J. Schooien, Holten 135 strfp., poedel prijs J. Wansink, Holten 359 strfp. B-klasse: 1 Hanewinkel, Holten 51 strfp., 2 D. Willems, Holten 137 strfp., 3 van Dijk, Amersfoort 139 strfp., 4 A. Pekkeriet, Holten 140 strfp., poedelprijs H. Oolbekkink, Holten 281 strfp. De vaste bijdragers van het Holtens Fonds voor internationale hulpverlening brachten f 2200 bijeen. Ook kunt zich tijdens de actie als vaste bijdrager opgeven. Daar de opbrengst van de actie ook dit jaar weer grotendeels bestemd is voor een land bouwproject in Noord-Ghana, en dit landbouwproject onder deel uitmaakt van een groot hulpverleningsprogramma, waar in ook de zending participeert geven wij thans een overzicht van Diaconaal Dienstbetoon in Noord-Ghana. G. D. E. Tuitert electrotekenaar bij het G.E.W.B. te Deventer slaagde te Arnhem voor het diplo ma sterkstroommonteur. Dat de zending hierin participeert is hier van belang omdat de stam- godsdienst voor de Dagombas gaat verbleken en zij bepaald geïnte resseerd zijn in het overgaan tot een andere godsdienst, waarbij zij voor de keuze staan van de Islam of het Christendom. Hoewel diaco naal bezig zijn soms „hulp zonder meer" moet zijn is hier hulpver lening en evangelieverkondiging over een breed front met elkaar verbonden. Het ziekenhuis te Bawku: voor 150.000 mensen een ziekenhuis met vier artsen. Het is er altijd druk. Er zijn altijd problemen. Er wordt hard gewerkt, want de mensen maken een intensief gebruik van deze mogelijkheid. De Mobiele Kliniek: Twee land rovers bestrijken een gebied onge veer zo groot als de N.O. Polder. Daar worden 12 stations bezocht, sommige wekelijks, andere een maal in de 14 dagen. Gemiddeld worden ongeveer per dag 350 kin deren onder de zes jaar behan deld. Het Landbouwstation: In zeer korte tijd heeft het landbouwsta tion zich een geweldige plaats ver overd in de boerengemeenschap. Nieuwe ploegen, kunstmestsoorten en zaden worden geïntroduceerd, uitgeprobeerd en aangenomen vol gens een eenvoudig coëperatief systeem waarbij de mensen zelf ingeschakeld zijn. Het Voedingswerk: Verschillen de daartoe opgeleide inheemse voedingsdeskundigen bezoeken 'n groot aantal dorpen waar zij de moeders voorlichten over hoe er "ben beter gebruik gemaakt kan worden van aanwezige voedsel-in- grediënten. Dankbaar werk, voor al omdat er veel belangstelling voor1 bestaat. Het Literacy-programma is een groot sucecs: ongeveer 300 mensen pakken elke avond hun leesboekje om te leren lezen en schrijven. Twee teams vanuit Garu, be staande uit een landbouwvoor- lichter, een voedseldeskundige en een evangelist, bezoeken elke week een nieuw dorp, waar zij grote groepen mensen ontmoeten, die op de demonstraties, dia's, bij belplaten en vertoonde poppen kast afkomen. Voorlichting aan boeren, betreffende de landbouw, aan hun vrouwen voor babyver zorging èn evangelieverkondiging. Het ziekenhuis neemt ook deel aan deze campagne met injecties tegen mazelen. In het lekentrainingscentrum worden elk^. week lessen voor aan staande moeders gegeven, maar ook cursussen voor ouderlingen, lekenpredikers en evangelisten. In verschillende dorpen worden kleine kerken gebouwd. Onlangs is verschenen een zo genaamde „Sociale kaart" van onze gemeente, samenge steld door de Stichting Over ijssel - Provinciaal Instituut voor Welzijnbehartiging - te Zwolle, in opdracht van en in samenwerking met het ge meentebestuur van Holten. Het uit 53 bladzijden bestaan de boekwerkje bevat een keur van gegevens van de meest belangrijke kwantitatieve en kwalitatieve gegevens betref fende de sociale infra-struk- tuur van de gemeente, zoals in het voorwoord wordt ge zegd. 't Bevat gegevens over de op pervlakte der gemeente (met kaartjes), 't aantal inwoners, wegen en verbindingen, sa menstelling der bevolking, bestuurlijke en politieke si tuatie, ruimtelijke ordening en milieubeheer, beroep en werkgelegenheid, onderwijs, maatschappelijke dienstverle ning en gezondheidszorg, uit voering sociale wetten, jeugd- en sportverenigingen, cultuur recreatie en toerisme en nog veel meer nader bijzonderhe den. Een naslagwerk voor wie meer over Holten zou willen weten. Als men een dergelijk werk opzet moet men echter wel zo volledig mogelijk zijn, an ders bestaat het gevaar, dat men discrimineert. En dat eerste nu is niet het geval. In de sociale sector ontbreken de adressen van de plaatselij ke vakbondsafdelingen, wel ke zijn aangesloten bij het N.V.V. (thans F.N.V.) en het C.N.V., ontbreekt de Commis sie Wet Werkloosheids Voor ziening (W.W.V.) en zijn de namen van de daarin zitting hebbende vertegenwoordigers van de vakbeweging niet ge noemd. Op het gebied van de sport en de cultuur ontbreken de supportersverenigingen van de S.V. „Holten", van de Z.V.V. „Blauw-Wit '66" en van de muziekvereniging „H.M.V.", die vele jaren be langrijk begeleidend werk hebben gedaan. In de sfeer van landbouw en veeteelt ontbreken het Veefonds „Ons Belang", de Onderlinge Paar den verzekering, de Varkens- fokvereniging „Holten e.o.", de Coöp. K.I.-vereniging „Zuid-West-Overijssel" en de Varkens K.I.-vereniging. Ook de afdeling Holten van het Ned. Oorlogsgraven Co mité wordt niet genoemd en zo zouden we kunnen door gaan. Wat ons grieft is, dat de naam van Holtens Nieuwsblad, dat meer dan 27 jaar de plaatse lijke nieuwsvoorziening en de communicatie met de bevol king heeft verzorgd, in het hele boekwerkje niet voor komt. Dat noemen we een ernstig manco. Als de samenstellers bij ons examen zouden hebben moe ten doen, dan kregen ze op z'n hoogst een vijf en dat be tekent „gezakt", (w.b.) Ten overstaan van notaris A. J. Westmaas te Markelo had woens dagmorgen in Dorpshotel .Holter- man" de inzet plaats van het land huis „De Dieken (voormalig Berg- hotel „De Dieken" van de fami lie Mulder te Holten) met plm. 1.70 hectare bosterrein. Het geheel werd voor f 412.000,- ingezet door de heer J. H. Murris, een zoon van de heer J. Murris, eigenaar van hotel ,.'t Lösse Hoes" op de Holter berg. De toeslag zal plaats hebben op woensdag 25 augustus in hotel „Holterman", 's morgens om 10.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 1