Snaren- en klokkenspel op de Scholengemeenschap Visseizoen weer begonnen Dierenleven in de Holterberg Johannes Cornelius Grollius Flevohof W andeipuzzeltochi en gezellige avond' Vijf jaar ANWB-afdeling Overijssel hield jaarvergadering Vis boet best HOLTEN 4 JUNI 1976 PAGINA 5 Markelo was dit jaar het ontmoe tingspunt van de Overijsselse honds-officials, die „In de Kop'ren Sm'orre" vrijdagmiddag 21 mei hun afdelingsvergadering hielden. Als voorzitter trad daarbij op het lid van het dagelijks bestuur van de ANWB, ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen. De volgende bijzonderheden ontle nen wij aan het jaarverslag van de afdelingsconsul, mr. W. H. Enklaar. Het in 1975 in bedrijf gestelde we genwachtstation Markelo, verbon den met 52 publieke meldingspos- ten in de vorm van praatpalen, omvat een sterkte van 40 man. Tij dens het jaarverslag werd 22.260 maal assistentie verleend aan weg gebruikers in moeilijkheden, waar onder 514 hulpverleningen na on geval of aanrijding. Voor het district Hoogeveen, eveneens betrokken bij de bedie ning van de provincie Overijssel, staan eind 1976 veranderingen te wachten. Dan zullen de districten Groningen en Hoogeveen worden samengevoegd, tot het nieuwe dis trict Assen in een nieuw wegen wachtstation aldaar. De sterkte van de wegenwacht in Hoogeveen werd in het verslagjaar uitgebreid tot 31 man. Zij verleenden 18.102 maal assistentie, merendeels van techni sche aard, maar wai-en ook 727 maal betrokken bij de hulpverle ning na ongevallen en aanrijdin gen. Een groot aantal onderwerpen, zowel van landelijke als specifiek - Overijsselse aard, passeerden in 't jaarverslag van mr. Enklaar de re vue. Zo herinnerde hij er aan, dat men de ANWB van verschillende zijden heeft verzocht te reageren Op de Holtense Scholengemeen schap werd de leerlingen een pia noconcert aangeboden door de be kende pianist Willem Hielkema en woensdagmorgen klonken tonen Aan de zondag in het Twente-Rijn- kanaal door de Holtense Henge laarsvereniging De Rietvoorn ge houden eerste van de zeven ge plande wedstrijden namen 44 hen gelaars deel. De vis had er trek in want er. werd in totaal 12 me ter eri 22 cm gevangen en na me ting weer losgelaten. De vijf prijzen werden gewon nen door: 1 J. A. G. Oolbekkink 188 cm, 2 J. ten Zijthoff 104 cm, 3 M. Kers 100 cm, 4 W. Nijenhuis 99 cm, 5 D. J. Haan, 73 cm. De eerstvolgende wedstrijd (een wedstrijd voor de, jeugd) zal wor den gehouden op zaterdag 19 juni bij de Wippertstuw in de Schip beek van 2-4 uur 's middags. De jongelui (hoe meer hoe liever) moeten *om half twee present zijn. Visakten zijn verkrijgbaar op het postkantoor. Visvergunningen voor leden 6n opgave van nieuwe leden (alleen voor inwoners!) bij de Rabo-bank, Gaardenstraat. van de beiaard die bespeeld werd door Roel Smit, over het school plein en de omgeving. Pianist Hielkema probeerde zijn gehoor met het genie van de grote componisten te confronteren. Ach tereenvolgens passeerden o.a. Gerswin, Beethoven en Chopin de revue. Hielkema had wat zijn re- pertoirkeuze betreft in de roos ge schoten want de leerlingen luister den geboeid. Hij was behalve een begaafd mu sicus een uiterst boeiend verteller. De wijze waarop hij bijv. Chopin tot leven bracht was in een woord grandioos. Hij kreeg een spontaan applaus. Veel belangstelling was er ook voor beiaardier Roel Smit die het concert opende met „De Entertai- nei-' uit de film „The Sting". Ook de overige werkjes meest volks liedjes werden met applaus ge waardeerd. Op het eind van de cursus heb ben de actieve muziekdocenten aan de Scholengemeenschap, de h.h. Heony J, Fransen en Schierboom, die volgend jaar resp. een school- orkest en een schoolkoor zullen gaan vormen, kans gezien hoogste interessante concerten voor hun leerlingen te organiseren. op de plannen tot verzwaring van de rivierdijken, waaronder de IJs- selbandijk. Waarschijnlijk zal het interim-rapport van de Commissie- Becht, belast met het stellen van normen voor dijkverzwaring, de Bond daartoe aanleiding bieden. Tijdens de afdelingsvergadering van 1975 werd het motorcrossen in natuurlgebieden aan de orde ge steld. in het bijzonder ging 't daar bij om het natuurgebied Arriën in de gemeente Ommen en om het recreatieschap Vechtstreek. De ANWB verzocht deze vorm van motorsport in het betreffende ge bied te beëindigen en een minder kwetsbaar terrein ter beschikking te stellen. Het recreatieschap Vecht streek heeft positief op onze sug gesties gereageerd. Plet herstel van de Braakmolen te Goor heeft in 1975 vertraging ondervonden omdat de molenma ker op meer plaatsen tegelijk met restauratiewerkzaamheden bezig was in 't kader van de verruiming van werkgelegenheid. Tot lid van de Bondsraad werd in de afdeling benoemd de heer S. C. Oomens te Almelo. De heer A. H. Nieman te Steen wijk, eonsul voor het wandel- en fietstoerisme, die dez§ functie gedurende 25 jaar heeft vervuld, ontving in verband met, dit jubileum een klein hulde- blijk. Met instemming heeft de verga dering kennis genomen van het be sluit van de heren mr. Enklaar en H. F. Zwartz om zich ook in het komende jaar weer beschikbaar te stellen voor hun functie van afde lingsconsul, resp. plaatsvervangend afdelingsconsul. Een levendige ge- dachtenwisseling besloot de verga dering. Oók voor de leden van de H.H.V. „De Riet voorn" begon zaterdag 29 mei het visseizoen. Om het Beusebergermeer wat beter bevis" baar te maken is er afgelopen zaterdag een begin gemaakt met- het bouwen van een bruggetje over het smalste gedeelte van het meer, waardoor stille plekjes sneller bereik baar zijn. Op deze plekjes hadden enkele hengelaars, die er best een omweg van een paar honderd meter voor over hadden, hun stekje en zij zullen met de oeververbinding niet in hun (vis) sas zijn. Onder leiding van Rietvoorn-voorzitter Jan Wijnobel (rechts op de foto) hebben enkele vakmensen en een aantal vrijwilligers met de bouw reeds flinke vorderingen gemaakt. 1844 stapte hij in het huwelijks bootje met Belia Vissers. Abram Crollius en Belia Vissers waren de ouders van: 8. Johannes Cornelius Crollius, geboren 18 april 1851 te Dordrecht. Op 13 februari 1891 werd Johanna de Smit, geboortig uit Sluis in Zeeuws-Vlaanderen, zijn levensge zellin. Een maan later trokken zij vanuit Oegstgeest naar Holten, waar J. C. Crollius was benoemd tot ambtenaar ter gemeentesecre tarie. In die tijd was Jan Vincent burgemeester en secretris van Hol ten, terwijl Hendrikus Meijers ge meente-ontvanger was. Ik neem aan, dat Crollius de enige secreta rie-ambtenaar van Holten was. In de stamboom wordt vermeld, dat hij als klerk fungeerde, Crollius vertrok op 20 augustus 1895 al weer naar Apeldoorn. Hoewel de Holtenaren in de jaren 1891-1895 allen wel eens met Crollius te ma ken hebben gehad, was hij toch niet meer dan een voorbijganger. Hilversum. W. Otten. 1. Ds. Henricus Croll, die predi kant is geweest vanaf 1600 in Lien- den, 1618 in Ochten, 1623 in Hei- cop (bij Leerdam) en 1633 in Nieuwland (eveneens bij Leerdam), waar hij in 1653 overleed. Deze Croll was getrouwd met Anna Vo- gelsangh; dochter van ds. Ludge- rus Vogelsangh, achtereenvolgens verbonden aan de kerk van Zwart sluis, Oldenzaal, Ameide en Via- nen. Croll werd in 1634 in Heicop opgevolgd door Reinier Vogel sangh. 2. Ds. Johannes Crollius, 'n zoon van nr. 1, aanschouwde in Heicop het levenslicht en werd in 1651 predikant van Wijk bij Duurstede, waar hij op 25 mei 1654 in het hu welijk trad met Petronella de Put ter uit Heusden. Wijk was zijn eer ste en enige gemeente. Plij over leed er in het begin van 1673 en werd op 10 januari van dat jaar in Heusden begraven, 3. Wanneer wij nu de rechte lijn volgen komen we bij Johannes Crollius, geboren te Wijk, substi tuut-ontvanger van convoyen en lieenten te Bladel en president schepen aldaar. Uit zijn huwelijk met Helena van den Berg uit Ba tenburg werd op 25 november 1697 te Heusden geboren: 4. Johannes Crollius, gewoond hebbende in Bladel. Den -Haag, Dordrecht en Elberfeld, vanwaar ■hij op 1 oktober 1750 naar Dordt terugkeerde om er deurwaarder van gemene landsmiddelen te worden, Op 7 december 1738 werd Regina Smitshuyzen uit het Duitse Xanten zijn vrouw. 5. Het- echtpaar Crollius-Smits- huyzen werd verblijd met de ge boorte van een zoon, die op 13 augustus 1745 in Dordrecht ten doop werd gehouden en de naam Wilerh kreeg. Deze Willem Crollius was meester goud- en zilversmid in Dordt. Hij trouwde op 14 mei 1769 in die stad met de „Dordtse jongedochter" Jo hanna van den Bergh. Willem Crollius overleed in Dordrecht en werd op 25 augustus 1791 in de Grote Kerk van dezelfde stad be graven. 6. De op 28 juni 1771 of 1773 in Dordrecht, ter wereld gekomen Abraham Crollius Wzn. was even als zijn vader goud- en zilversmid in zijn geboortestad. Plij is twee maal gehuwd geweest. Na het over- Dinsdag 1 juni was het vijf jaar geleden, dat Flevohof officieel werd geopend. Tot en met de beide Pinksterdagen wordt ter gelegenheid van dat vijfjarig bestaan een feestelijke oud-Hollandse markt georga niseerd. .Bovendien vindt tijdens de beide Pinksterdagen weer het traditionele schatgraversfestijn plaats. De jeugdige bezoekertjes kunnen dan graven naar de schatten, die in de zandheuvels van het indianen dorp verborgen liggen. De beste graver van iedere schatgraversronde krijgt een fototoestel aangeboden. Naast dit alles valt er op Flevohof te genieten van de parken, de kinderboerderijen, het kinderdorp, de speeltuinen en niet te vergeten de agrarische bedrijven en het tentoonstellingscentrum. Hier zijn deze zomer twee prachtige tentoonstellingen te bewonderen, te weten de tentoonstelling 100 jaar Provinciale Waterstaat Zuid-Holland en de tentoonstelling over Zwitserland, naast de permanente, agrarische exposities. Aangeraden wordt om voor een bezoek aan Flevohof een hele dag uit te trekken. Graag gezien in de Holter berg, maar ook elders is zon- der twijfel de ree, waarvan de kalfjes in mei worden ge boren. De geit krijgt in de meeste gevallen twee, maar soms ook drie kalfjes die en kele uren na de geboorte al op - de been komen en na 24 uur in staat zijn hun moeder i te volgen. Gedurende de eer ste weken worden de kalfjes overdag „afgelegd" (alleen gelaten) als de geit „op lavei" (eten) gaat. Ze blijven dan onbeweeglijk liggen en ver- trouwen voledig op hun schutkleur. Bovendien geven j ze door doodstil te liggen j weinig „verwaaiing" (geur) af. De kleur van hun dek (beharing) is namelijk rood bruin, net als de bosgrond. De witte vlekken op de rug i zijn een nabootsing van het j zonlicht dat door de bladeren ook vlekken op de grond to- vert. In de eerste weken lopen ze het meeste gevaar. Veel kalf jes komen om in het hoge gras dat tegenwoordig met de cyclomaaier wordt ge maaid. Ook komt het nog wel eens voor dat onaangelijnde honden zo'n kalfje vinden en doden. En dan nog de wan delaar die zich tegen alle regels in toch buiten de pa den bevindt en zo'n „een zaam, zielig" kalfje vindt en mee naar huis neemt. Daar mee begint dan de ellende. Als 'het 'dier niet doodgaat, komt het in het gunstigste geval bij de jachtopziener (wildschut) terecht. Naast zijn toch al vele werkzaam heden kan hij ook nog gaan zorgen voor deze vondelin gen. Afblijven is de bood- schap, want de geit komt te gen de avond beslist terug om ze op te halen en te zo gen. Wanneer u er zeker van bent dat de geit,, is omgeko men in het verkeer, waar schuw dan de wildschut of de politie. De kalveren worden tot de cember gezoogd, waarna ze overgaan op vast voedsel zo als bramenblad en twijgjes. Na het eerste levensjaar ver dwijnen ook de witte vlek ken. Naar schatting telt ons land 20 tot 22.000 reeën. Biologen menen dat de stand niet ho ger mag oplopen zonder dat sterfte onder het reewild en wildschade optreedt. 'Omdat de natuurlijke vijanden zoals wolf, beer en lynx ontbreken grijpt de mens (jager) in vol gens ëen bepaald afschotplan en volgens strenge regels. Het gevolg van „overbevol king" is stress met als gevolg spijsverteringsstoornissen, waardoor veel „jaarlingen" de dood zouden vinden. Daar op kom ik nog eens terug in een ander artikel. J.G.B. Met een wandelpuzzel tocht be sloten donderdagavond de platte landsvrouwen van de afd. Holten het seizoen: Deze tocht startte om 19 uur bij hotel Vosman. De wat minder-goed-ter-been zijnde en an dere dames werden om 20 uur ver welkomd. In groepen wandelde men in en i-ond Holten, waar op een drietal plaatsen ringgooien, sjoelen en pijlwerpen werd gedaan om zodoende tot ene groot aantal punten te komen. Ook moesten 3 opdrachten worden uitgevoerd. Aan het eindpunt werden de wan delaars getracteerd op koffie met cake. Om ongeveer 21 uur was iedereen binnen bij hotel Vosman, waar mevr. Vuuregge-Iiesselink allen hartelijk welkom heette. Bij binnenkomst moest iedereen een briefje trekken. Diegene, die een nummer had, werd verzocht mee te doen aan een quiz, die werd ge leid door mevr. Christophersen. Hierna werden de prijzen van de puzzeltocht bekend gemaakt. Vervolgens werd er een polonai se gehouden. Telkens als de mu ziek stopte, kreeg men een of twee kledingstukken aangeboden, die men aan moest trekken. Dit werd een. bonte vertoning met grote hi lariteit, Toen iedereen weer op z'n plaats was, werd er koffie met krentebrcod aangebeden, hetgeen iedereen na de inspanningen goed smaakte. Deze avond werd georga niseerd door de contactpersonen, die een hartelijk applaus kregen. De vice-pi-esidente mevr. Vogt, dankte de contactpersonen voor deze gezellige avond en na enkele mededelingen te hebben gedaan, wenste ze iedereen een goede va kantie en wel thuis. Op 28 december 1976 viert de school met de bijbel in Holten haar 70ste verjaardag. Dat een dergelijke school in Holten levensvatbaarheid zou bezitten, was reeds gedemonstreerd in 1878, het jaar der indiening van het volkspetitionnement. Een deputatie onder leiding van jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude bood dit smeekschrift tegen „de scherpe" reso lutie" van minister mr. J. Kappeyne van de Coppelo aan op paleis „Het Loo" aan koning Willem III. Onder de meer dan 300.000 handtekeningen waren er niet minder dan 220 van personen uit Holten en de daarop georiënteerde buurtschap pen van omliggende gemeenten. In de petitie werd gevraagd te bevorderen, dat het voor de armste zo goed als voor de rijkste in ons land mogelijk zou worden des verlangd hun kinderen een school met de bijbel te bieden. Op 23 januari 1879, de dag waar op drie eeuwen tevoren de Unie van Utrecht tot stand was geko men, werd de Unie een school met de bijbel opgericht. Deze bedoelde aan de locale comité's, waarvan 't volkspetitionnement was uitgegaan, een blijvend karakter te geven. Het plaatselijke comité in Holten bestond in 1893 uit de heren ds. Aart Voogel, voorzitter, Johannes Cornells Crollius, secretaris, Jan Jeurlink D.J.zn., penningmeester, Gerrit Willem Breukink, Albert Pluzen en Hendrikus Zwiers. Nu ben ik gevorderd tot het be ginpunt van de weg, welke ons moet leiden naar Johannes Corne lius Crollius, voornoemd. De stam boom vangt aan bij: lijden van zijn vrouw Cornelia de Klijn hertrouwde hij met Jacoba van Slingeland. Zowel uit eerste als uit tweede echt had hij acht kinderen. 7 Abram Crollius, zoon van het echtpaar Crollius-de Klijn, aan schouwde op 24 augustus 1810 in Dordrecht hét levenslicht. Hij staat te boek als kruidenier. Op 28 aug.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 5