Op stap met de caravan Verstandige tips voor dieet-houden r Fotografeer die kanjer s i i i 1 MM lli MW8HB1 Kasteelheer Goedkoop vliegen naar en autorijden in Zweden Amsterdam werd gebouwd op palen uit Sorland aiastN 1 Verhouding Zwaartepunt Bodem Oefenen Vering Brandblusser Slotconcerten in luisterrijke sfeer Evenwicht Sportieve vakantie in St. Wolfgang Varende supermarkt HOLTEN 21 MEI 1970 PAGINA 9 m Caravanning is „in". Steeds meer mensen schaffen zich een dergelijk huisje op wielen aan om er in hun vrije tijd mee de natuur in te trekken, het als tweede huis te gebruiken of er eventueel mee op vakantie in binnen- en buitenland te gaan. Het aanschaffen van een caravan op zich is reeds een zaak van enig belang. Niet alleen omdat er enige duizenden mee gemoeid zijn en dat men er dus goed aan doet om precies te, weten wat men koopt, maar ook om later niet teleurgesteld te worden, omdat de caravan misschien niet voldoet aan de 1 eisen die men stelt. Het gaat er niet alleen om dat u; een goed fabrikaat aanschaft, maar het is ook nuttig een aantal belangrijke factoren te weten, waarmee men bij de aanschaf rekening moet houden en die in het technische vlak liggen. Natuurlijk wil iedere caravanbe- zitter binnen de over het algemeen, bescheiden afmetingen van het huisje op wielen zoveel mogelijk ruimte hebben en dat leidt er wel toe, dat men een wagen koopt, die te groot en te zwaar is voor de auto die deze caravan zal moeten trekken. Dit is een factor waar we bij de aanschaffing dadelijk reeds mee worden geconfronteerd. De vraag is dadelijk wat is de ideale combinatie tussen trekauto' en ca ravan? Als de wagen te groot is heeft niet alleen vde trekauto bij zonder veel te lijden maar ern stige ongelukken zijn ook niet uit gesloten. Bij een verkeerde ma noeuvre kan de caravan de auto bijscharen of iets van dien aard. gewoon van de grond tillen of de trekstang breekt in zo'n geval ge woon af en dan is het gebeurd. Men dient daarom wel, degelijk in- het oog te houden hoe de ver houding tussen auto en caravan moet liggen. Het dient een goede combinatie te zijn. Voorts is het belangrijk, dat de caravan niet te hoog op' zijn benen staat en het zwaartepunt laag ligt. Met. een laag zwaartepunt ligt de caravan prettig in de bochten, ver toont minder neiging tot overhellen en zal niet zo snel kantelen. Het zelfde lage zwaartepunt speelt ook een belangrijke rol, wanneer de caravan, staande op> een camping, een fikse storm moet doorstaan. Wagens met een hoog zwaartepunt gaan dan sneller om dan wagens met een laag zwaartepunt. Voorts is bet eveneens van be lang er op te letten, dat de cara van is voorzien van een officieel goedgekeurde trekstang en koppe ling. Wanneer trekstang en koppe ling aan de gestelde eisen voldoen, 'dan is de kans op moeilijkheden of brokken ook aanzienlijk kleiner. Ook dient u er °P te letten, dat de caravan goedgekeurd is door de Rijksdienst voor het wegverkeer en dat u met deze caravan ook in liet buitenland mag rijden. Het zijn al lemaal factoren die later teleur- ttelling kunnen voorkomen. En zo zijn er no gwel enkele voor beelden, te noemen van situaties waarin u met uw combinatie goed moet kunnen manoevreren wil al les goed gaan. Natuurlijk zijn er nog meer pun ten waar we op dienen te letten bij de aanschaf van onze caravan of tijdens het onderhoud en ge bruik. De meeste caravanbezitters be steden bijzonder veel aandacht aan de binnenzijde van hun huisje op wielen. Daar worden allerlei voor zieningen getroffen. Maar hoe staat het met de buitenkant? Velen me nen dat daar niets aaii behoeft te worden gedaan. Niets is minder waar. Wanneer u eenmaal een caravan hebt aangeschaft en u hebt nog nooit -met een aanhanger of. iets tan'dien aard gereden, ga dan eerst lens op een rustig plekje met uw luto-caravan-combinatie oefenen, fvant in het drukke toeristenver keer tijdens de vakantietijd in bin nen- of buitenland kunt u soms f'oor rare omstandigheden komen Je staan. Wat dacht u bijvoorbeeld ran eens oefenen in het achteruit- djden met de combinatie? Het net- Het gaat niet alleen om het nu en dan wassen van de caravan, maar om andere belangrijke din gen. Hebt u bijvoorbeeld al eens onder uw caravan gekeken? Is de bodem, die voor het grootste deel uit hout en board bestaat, wel be veiligd tegen weersinvloeden, te gen vocht en rotten? Is de bodem onbeschermd, dan wordt het zeer belangrijk om er iets aan te doen, wil men na verloop van enige tijd niet met een doorgerotte bodem zitten. Men kan zo'n bodem gewoon met een of ander houtbeschermend middel behandelen, In weerwil van "Gast im Scbloss" is een West- duitse vereniging, dié liefhebbers in de gelegenheid stelt zich één of meer dagen "kasteelheer" te voelen. Men kan kiezen uit ruim 50 hotels in een kasteel of slot en in historische herbergen. Kasteel- en slotvakanties zijn compleet met "spelregels" ge rangschikt in een folder. De arrangementen variëren van 5 tot 14 dagen en de prijzen van DM 352,. tot DM 805,- op basis van halfpension en inclusief attracties Alle kamers hebben douche/bad/ toilet. Men kan in één week bijv. in 3 verschillende kastelen logeren en kiezen uit arrangementen die va riëren van een "Vakantie om bij te komen". "Vakantie met z'n tweëen" en "Huwelijksreis" tot "Vakantie met programma", "Cu linaire reis" en "Wijn- en culture le reis". Inlichtingen en folder zijn op aanvraag verkrijgbaar bij "Gast im Schloss", Geschaftsstelle D-3526 TRENDELBURG 1, West- Duitsland, tel. 09 49 - 5675 331/ 312; Duits Reis - Informatiebu reau, Spui 24, Amsterdam, tele foon 020 241293 en de Duitse het feit, dat het een onhandig werkje is, doet m'en er toch goed aan om dit werk nauwkeurig te doen; het is het behoud van uw caravan. Men kan, om gemakkelij ker te werken, de caravan eerst voorzichtig achterover laten zak ken, waardoor men onder het voor ste deel kan kruipen om dat te bewerken. Later draaien we het neuswiel zoveel mogelijk omhoog, opdat de caravan optimaal naar voren - duikt en dam kruipen, we. onder de achterkant om die van onderen te beveiligen. Hebt vi gekeken of uw caravan schokbrekers heeft? Normaal is de vering voldoende om er mee te rijden, maar wanneer men op va kantie is in het buitenland, over oerslechte wegen moet rijden, dan heeft de vering van de caravan, die tijdens de vakantie ook door veel meegenomen extra's meer be last is dan anders, zwaar te lijden. Een paar extra schokbrekers onder de caravan kosten u slechts een paar tientjes en uw vering kan veel meer hebben, terwijl tevens de ligging van uw caravan tijdens het rijden er aanzienlijk beter op wordt. Denkt u er om spatlappen ach ter de achterwielen van uw trek- Wagen te laten aanbrengen. Rij dend over slechte wegen spuiten de achterwielen allemaal kleine steentjes op, die als kogels tegen de ondervoorkant van uw caravan slaan. Menigeen heeft dit reeds een nieuwe caravanvoorzijde gekost, omdat er tenslotte gaten ontstaan. Spatlappen beschermen uw cara van tegen dergelijke opspattende steentjes. Dan is er nog een kleine, maar toch wel belangrijke preventieve maatregel die wij iedere caravan- bezitter zouden willen adviseren. Koop een kleine auto-brandblusser, zo'n moderne chemische spuiter en hang deze in een klem, gemakke lijk voor het grijpen in auto of De beroemde Slotconcerten in de Oostenrijkse stad Salzburg zijn dit jaar in„zeven cyclussen ver deeld en worden weer gegeven in de luisterrijke zalen van de -ves ting Iiohensalzburg, het slot Mi rabel en het woonhuis van Mozart. Deze luisterrijke omgeving is de best denkbare sfeer voox* de 180 op het programma staande ka merconcerten. Hoewel er ook hedendaagse mu ziek zal worden gespeeld, zal het accent toch komen te liggen op werken van klassieke meesters, zoals Mozart, Beethoven, een aan tal componisten uit de baroktijd en van bekende Weense meesters. Programma's, nadere inlichtin. gen en voorverkoop: Direktion Salzburger Schlosskonzerten, 5020 caravan. Vergeet niet, dat uw ca ravan uit gemakkelijk brandbaar materiaal bestaat, hout, board, be kleding e.d., dat u werkt in een kleine ruimte met vuur, wanneer u kookt of iets verwarmd en dat brand iets is, dat heel gemakkelijk kan ontstaan. De vele uitgebrande caravans die men langs de routes tijdens de vakantietijd wel ziet, be wijzen dat zoiets voorkomt. In der gelijke gevallen heeft men uiter waard meestal geen brandblusmate- riaai bij de hand en het hele geval staat in lichterlaaie, voordat men er iets aan heeft kunnen doen. Een goede brandblusser kan dan veel narigheid en schade voorkomen. Men heeft allerlei excuses voor het dik zijn, bijv. niet goed werkende schildklier, dik is een familiekwaal, moe ders hebben de kinderen te veel te eten gegeven. De wer kelijke oorzaken van zwaar lijvigheid zijn echter een te grote voedselopname en te weinig werk of lichaams beweging. De Kellogg Nutrition Council rapporteert, dat een goed gebouwd lichaam noodzakelijk is om met 'n maximum aan gezondheid en ef ficiëntie te functioneren. Velen voelen de noodzaak om af te slan ken, niet alleen uit gezondheids overwegingen, maar ook om socia le redenen. In onze op de jeugd aL gestemde cultuur wordt hedenten- dage de nadruk gelegd op slank heid. Wat uw redenen om af te stanken ook mogen zijn, zorg voor een programma van geleidelijke gewichtsvermindering. De Kellogg Nutrition Council is u hierbij behulpzaam en geeft de volgende aanwijzingen. Maak uw dieet-menu van be kend en gewild voedsel. Aangeno men wordt dat uw voedselpakket de elementaire voedingsmiddelen bevat, zoals fruit, groente, vlees, melk, zuivelprodukten, broodsoor. ten en graanproducten (b.v. Corn Flakes). Bekende voedingsmidde len zijn als oude vrienden. Velen daarvan behoeven niet van het dieet te worden uitgesloten indien in matige hoeveelheden gebruikt. Eentonige' diëten leven niet lang. De maaltijden moeten bevredi gen en indin mogelijk de honger verdrijven, anders is er een groot risico van overtredingen. Om een laag-calorie-dieet bevredigend te maken moet het voedsel en dus de calorie-opname zo veel mogelijk gelijk over de maaltijden worden verdeeld. Begin de: dag met een goed ontbijt, dat ongeveer 1/3 van de dagelijkse calorie-opname be vat. Een verantwoord dieet moet de gezondheid bevorderen en een ge voel van welzijn geven, niet een zwak en lusteloos gevoel. „Lege calorieën", dat is voedsel dat wel calorieën maar weinig voedings stoffen bevat, moeten tot ,een mi nimum worden beperkt. De calo rie-opname moet zo laag zijn, dat men gewicht verliest. Als het voedsel minder energie verschaft dan 't lichaam nodig heeft, wordt de eigen vetreserve als brandstof aangesproken. Dit is het principe, van gewichtsvermindering. Deze methode van geleidelijke gewichts vermindering is niet spectaculair,^ het is 'geen gemakkelijke manier en vereist wel enige wilskracht. Tussen het Noorse Sorland (de zuidkust) en Nederland bestaan historische banden. Nog steeds komt er veel tim merhout vandaan, maar in vroeger tijden óók de palen waarop bijvoorbeeld Amster dam werd gebouwd. Dit heeft Helge Sundsvik, direc teur van de VVV in Kristansand („hoofdstad" van het Sorland) meegedeeld tijdens een recent be zoek aan Amsterdam. In de 15e eeuw gingen veel Noren uit deze streek naar Nederland om dienst te doen als huursoldaat of om een boterham te verdienen als zeeman. In het Sorland zijn nog veel dor. pen te vinden, die aan deze band met Nederland herinneren. „Er zijn in Sorland zelfs plekjes die „Hollanderplaatsen" worden genoemd. Dat zijn meestal dorpjes met families die hun voorouders in Nederland hadden", aldus de heer Sundsvik. Tijdens zijn bezoek aan Amster dam vergeleek Sundsvik de Sor- landers met de Nederlanders: „De Noren en Nederlanders zijn echte waterlanders, d.w.z. ze zijn om ringd door het water en hebben in dat water zilver en goud gevon den. De Sorlanders mogen de Neder landers graag: ze voelen zich er. mee verwant. Ze vinden het alleen zo jamer dat rust, mooie natuur en de frisse lucht niet kunnen worden geëxporteerd, want daar.- voor moeten de Nederlanders écht naar het Sorland komen. Het is", trouwens een reisje.waard.,.", al dus Sundsvik. Drie bekende hotels in St. Wolf gang (Oberösterreich) zijn van 30 mei tot 11 juli en van 22 augustus tot 3 oktober voorbereid op de komst van veel liefhebbers van 'n sportieve vakantie. Het „pakket" omvat waterskiën, tennissen, zei- Jen, paardrijden, golf, drakenvlie- gen, windsurfing met of zonder trainer, bezoeken aan zwembaden en sauna's, inclusief massage e.d. Op het omvangrijke programma - staan voorts een welkomstcocktail, een show van klederdrachten' en 'n afscheidsdiner. Een week halfpen sion kost Os 3700 (ca. f 555) tot Os. 4400 (ca. f 650). Men krijgt daar-' voor een kamer met bad of dou-" che en balkon en sportpas. 'Nadere inlichtingen: Kurdirek-;. tion, A-5360-St. Wolfgang. Komt het moment dat u van start zult gaan, controleer dan of de ca ravan op de juiste wijze is beladen. Om het zwaartepunt laag te hou den dient alles zoveel mogelijk laag te worden opgeborgen. Geen zware dingen bovenin. Het gewicht móet ook zoveel mogelijk gelijk worden' verdeeld, zodat de caravan in evenwicht ligt. Wilt u de druk die de trekhaak op de kogel uit oefent meten, dan kan dit eenvou dig. Misschien hebt u wel zo'n sim pele personenweegschaal in huis. Die legt u op straat voor de cara van. U gaat ér op staan en kijkt hoeveel u weegt. Dan bukt u zich en til. de trekhaak op. Trek uw eigen, gewicht af van het gewicht dat u waarneemt én u hebt onge veer de druk van de trekhaak op de kogel. Het best kan die druk rond de 30-50 kilo zijn. Controleer voor het wegrijden de elektrische installatie. Doen de wenkers het van de caravan? De stoplichten? Zijn uw banden goed en betrouwbaar? Tijdens het rijden mag er nie mand in de caravan aanwezig zijn. In vrijwel allé landen van Europa geldt een maximum snelheid voor combinaties. Stel u daarvan tijdig op de hoogte. Tevens is het be langrijk om op de hoogte te zijn van afwijkende verkeersregels in het buitenland. Dat voorkomt veel narigheid en kosten. Informeer te vens naar speciale documenten voor uw combinatie in het buiten land. Informeer ook hoe u dient te handelen bij de douane met deze documenten en welke kampdocu menten u nodig hééft in de landen waar u door komt. Wanneer u alles goed en grondig heeft voor bereid hebt u de minste kans op moeilijkheden tijdens uw langver beide vakantie. Zo omstreeks de eerste juni zal het visserslatijn weer een veelgebezigde taal zijn. Het moeilijke van deze taal is dat niet ingewijden nooit weten hoe ze het moeten begrijpen. Toch zouden de sprekers hiervan de taalbarrière op eenvoudige wijze kunnen Tussen half mei en half septem ber a.s. kan men elke woensdag naar Stockliolm vliegen, daarna 'n week lang de beschikking krijgen over een auto en een week later weer terugvliegen voor het luttele bedrag van f 555,- p.p. bij twee personen. Wil men 14 dagen wegblijven en dus twee weken de beschikking hebben over de inbegrepen auto betaalt men slechts f 885,. p.p. bij twee pei'sonen. Bij de auto is een basis-verzeke- wat men zelf moet betalen is de benzine. In plaats van de auto kan men ook een week lang logeren en ont bijten in een comfortabel Stock- holms hotel. Bij acht dagen be draagt de px-ijs dan voor vliegre- toer en hotel slechts f 545,. en bij 2 weken uit en thuis f 845,- p.p. Nadere inlichtingen staan vex-- meld in "Het Zweeds Vakantie boek van Bureau Zweden", dat verkrijgbaar is bij alle ANVR- reisbureaus of ook kan worden aangevraagd bij Bureau Zweden, doorbreken door gebruik te maken van het aloude gezeg de; „Een plaatje zegt meer dan duizend woorden". Het meest handige plaatje, dat de vissers zouden kunnen ge bruiken, is een foto. Nu behoeft een sportvisser er ook niet nog eens de fotografie als hobby op na te houden om dat plaatje te kunnen maken. Het foto graferen is tegenwoordig zo een voudig dat er geen enkele techni sche kennis voor vereist is om toch een goede foto te maken. Vooral de mini of pocket camera's zoals bijvoox'beeld de Kodak Insta- matic S 30 camex*a zijn bij 't sport vissen bijzonder handig vanwege hun geringe gewicht, kleine om vang en eenvoudige bediening. Wanneer de visser een kanjer boven water heeft gehaald grijpt hij naar zijn camera en maakt er - een foto van. Voor de vissers die de vooi'keur geven aan de zeer vroege uren of aan een miezerig regentje, kortom aan fotografisch gezien slechte lichtomstandighe den, is er ook geen probleem. Zij zetten een flitslampje op de ca mera. De foto die deze handeling oplevert zal latere spraakverwar ring zeker voorkomen en ook de genen die het visserslatijn niet machtig zijn zullen bij het zien trpn Ho fotn be?riinen waar het Het m.s. "Danmark", de groot ste veerboot van de Deense spoor wegen (DSB), is de eerste varen de supermax-kt ter wereld. De veerboot onderhoudt de verbin ding over de Oostzee tussen Rodby en Puttgarden via de zgn. Vogel- vluchtlijn. Op deze route werden de afgelopen 12 jaar bijna 34 mil joen passagiers en 5.2 miljoen au to's vervoerd. Het betreft meest Duitsers en Denen die op de veer boten belastingvrij inkopen doen. Voor 0eze ruime klantenkring is ook de zelfbedieningssupermarkt ^,„4. -~o ann boord van d«

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 9