Soweco' naar een nieuwe behuizing Struktuuronderzoek van de nieuwsbladpers? Meeste ouders positief over jeugdbrigadiers Wegenwachtliiilp ook in de bebouwde kom Bekroning belangrijk sociaal werk Landbouwschap sprak met minister van landbouw Mooi succes Werkgelegenheid laat zich wat gunstiger aanzien Nederlandse Nieuwsbladpers vergaderde Samemverking gemeenten Commissies Begeleiding Begin Onvoorziene vlucht HÓLTEN 21 MEI 1976 PAGINA 7 Op woensdag 26 mei zal de staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer P. J. J. Mertens, het nieuwe gebouw van „Soweco" te Almelo officieel openen. Dat zal^gebeuren 's middags om half twee. Het nieuwe gebouw is gelegen op het industrieterrein Turfkade aan het kruispunt van de Antony Fokkerweg en de Plesmanweg. In het gebouw worden onder gebracht de werkplaatsen, het centrum voor administratieve dienstverlening, een gedeelte van de buitenobjecten, alsmede directie en stafafdelingen. Wat is en wat doet „Soweco"? Een vraag die men eenvoudig zou kunnen afdoen door te stellen, dat het hier gaat om de afkorting van „Sociaal Werkvoorzieningschap Centraal Overijssel", in het leven geroepen door acht gemeenten in deze regio, dat ten doel heeft werk te bieden aan personen die door bijzon dere omstandigheden niet op een normale manier aan het werk kunnen komen. Dat zou een al te eenvoudige benadering zijn van het feit, dat het gaat om een bedrijf met een grote sociale achtergrond, dat momenteel zo'n duizend werknemers telt, onderverdeeld in de sectoren Buitenobjecten (BO), Werkplaat sen (WP) en het Centrum voor Administra tieve Dienstverlening (CAD). De samenwerkende gemeenten, die dit werk schragen, zijn: Alme lo, Borne, Hellendoorn, Holten, Rijssen, Tubbergen, Vriezenveen en Wierden. AI deze gemeenten kun nen aan hun ingezetenen, die door één of meer handicaps niet in staat zijn onder normale omstandighe den aan het arbeidsproces deel te nemen, de gelegenheid bieden hier, naar de aard van hun mogelijkhe den, arbeid te vinden. De mogelijk heid wordt hun geboden door de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW). Met de uitvoering van deze wet is iedere gemeente be last, maar elke gemeente heeft de mogelijkheid de praktische uitvoe ring van de wet samen met andere gemeenten te laten uitvoeren door een schap. De acht gemeenten hebben dit aangegrepen en Soweco gesticht. De acht gemeenten zijn door een wethouder en/of gemeenteraadsle den vertegenwoordigd in het alge meen bestuur van Soweco. Uit dit algemeen bestuur is vervolgens een dagelijks bestuur gevormd, dat be last is met de dagelijkse gang van zaken voor wat het beleid betreft. Voor de uitvoering heeft het be stuur een algemeen directeur be noemd. Onder deze algemeen di recteur staan de drie directeuren werkverbanden: een van de Werk plaatsen, een van de Buitenobjec- ten en een van het Centrum Ad- ministratieve Dienstverlening en de stafafdelingen. Het bestaan van drié werkverbanden vloeit voort uit het verschil in werk. Bij het CAD wordt hoofdarbeid verricht, dus administratief werk in allerlei soorten. Bij de Buiten objecten en de Werkplaatsen wordt handarbeid verricht. Het verschil tussen deze twee laatsten is, dat bij de Buitenobjecten werkzaam heden overwegend in de open lucht worden uitgevoerd en in de Werkplaatsen voornamelijk fa brieksmatige arbeid wordt gedaan. Voor plaatsing binnen het werk- verband worden, in tegenstelling tot hetgeen wel eens wordt ge dacht, wel degelijk éisen gesteld. Die -toelatingseisen zijn: De werknemer moet in staat zijn tot regelmatige arbeid met mini maal 1/3 van de gemiddelde pres tatie in het vrije bedrijf, geen werk hebben of het niet kunnen krijgen, met dien verstande, dat één en an der in belangrijke mate bij de per soon zelf moet liggen (handicap), betrokkene bewust binnen de so ciale werkvoorziening wil werken en dat zij of hij de arbeidssfeer binnen het bedrijf niet verstoort en-tot regelmatige arbeid in staat is. De aanmelding van werknemers gebeurt door een verscheidenheid van instanties via de plaatselijke Gemeentelijke Sociale Diensten van de gemeenten die in het werk voorzieningenschap participeren, Voordat iemand bij de buitenob jecten, in de werkplaatsen of bij de CAD wordt geplaatst, heeft de aanvrage van het Gewestelijk Ar beidsbureau door de sociale dienst der gemeenten ingediend, heel wat instanties doorlopen. We zullen in dit bestek niet al deze instanties op de voet volgen. Een belangrijke instantie is de „WSW-commissie, door de Wet voorgeschreven, die tot taak heeft op verzoek van het bestuur of uit eigen beweging het bestuur te ad viseren over zaken, die met de uitvoering van de Wet in verband staan. In deze commissie moeten in elk geval zitting hebben een lid van het bestuur als voorzitter, drie vertegenwoordigers van de erken de vakcentrales, de rijksconsulent (provinciaal vertegenwoordiger van .het ministerie van Sociale Za ken) en de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau. Daar naast kan het bestuur, de commis sie-uitbreiden tot maximaal zes andere leden. Het bestuur von So weco heeft hiervan gebruik ge maakt door als lid te benoemen de chef van de particuliere bedrijfs geneeskundige dienst in Almelo, 'n vertegenwoordiger van 't bedrijfs leven in Almelo (Industr. Kring) en een vertegenwoordiger van de ge zamenlijke invalidenbonden in het gebied van Soweco. Omdat deze commissie nogal wat werk heeft te verzetten, wordt ge bruik gemaakt van de mogelijk heid binnen'de Wet tot het instel len van sub-commissie. Zo is er de selectie-commissie, die advies uitbrengt over de plaatsing van nieuwe werknemers die door de gemeenten zijn voorgedragen. De commissie bestaat uit een lid van het bestuur als voorzitter, de rijks consulent, één vertegenwoordiger van de vakcentrales, de directeur van het Arbeidsbureau, de. be drijfsarts en de directeuren van de Sociale Diensten van de acht ge meenten. Deze laatsten hebben al leen stemrecht als het personen uit hun eigen gemeente betreft. Er is voorts een begeleidingsteam ARA (Arbeid Revalidatie Afde ling) dat o.a. probeert mogelijkhe den te vinden om personen uit de WAO (Wet Arbeids Ongeschikt heid) weer in het vrije bedrijf te plaatsen. Vanaf begin 1974 wordt steeds meer aandacht besteed aan voor lichting, vorming en opleiding van werknemers binnen het kader van de wettelijke mogelijkheden. Vak opleidingen zijn er in de sectoren houtbewerking, metselen, schilde ren, spuiten, straatmaken, metaal bewerking, confectie, algemene ba siskennis grafische technieken, naaien en knippen, tuinbouw, enz. enz. Wat de „Buitenobjecten" be treft heeft Soweco in de regio Al melo zo'n 35 club- en wijkgebou- wen gerealiseerd. Projecten, die zonder medewerking van deze in stelling bijna niet te verwezenlij ken zouden zijn geweest. De geschiedenis van de JSoweco- werkplaatsen" begint eigenlijk al in 1929 toen de behoefte aan na zorg werd gevoeld voor de BLO- school in Almelo, en toen door het toenmalige hoofd van de school, de heer L. C. Cartséns, de NABO werd opgericht. Voor een groep „onplaatsbaren" werd toen speci aal in 1934 een werkplaats ge sticht, thans sociale werkplaats ge heten. Die werkplaats is dus in feite nu één van de drie onder delen van Soweco. Het Centrum Administratieve Dienstverlening (CAD) (niet te verwarren met CDA!) biedt een scala van werkzaamheden aan hoofdarbeiders. Reeds ver voor het inwerkingtreden van de Wet So ciale Werkvoorziening op 1 janua ri 1969, waren hoofdarbeiders werk zaam in dienstvan diverse ge meenten. In de gemeente Holten reeds vanaf 1952. Momenteel kent' men detachering bij alle mogelijke instellingen. Wanneer het centrum zijn intrek neemt in 't nieuwe So- wecó-gebouw aan de Plesmanweg, wordt de afdeling boekbinderij nu nog een onderdeel van de Werk plaatsen bij het CAD onderge bracht. Als kroon op het werk van" veel mensen, die met hun allen gezorgd hebben voor wat Soweco vandaag is, wordt de nieuwbouw aan de Plesmanweg 26 mei 1976 officeel geopend. Een mooi gebouw van 'n goede instelling heeft dan 'n plaats gevonden op het industrieterrein Turfkade, een plaats in Almelo als kerngemeente van de 8 in de ge meenschappelijke regeling deelne mende gemeenten. Bestuur, directie en personeel zijn allen blij met de realisatie van het complex en toch heeft het te gelijk grote zorgen. De ontwikke ling van Soweco heeft de laatste jaren een vlucht genomen welke door alle plannenmakers niet te voorzien is geweest, de gebouwèn voor het werkverband werkplaat sen zijn vol, in sommige afdelin- gen zelfs overvol. Intern wordt al weer beraadslaagd over de moge lijkheid van uitbreiding, over de vorm en plaats van een nieuw ge bouw. Het bestuur heeft de direc tie, onder leiding van de algemeen directeur, de heer Van Leeuwen, gevraagd een meerjarenprognose op te stellen, zodat een uitbreiding gepland kan worden welke stap voor stap zou zijn te realiseren. Als de verwachte 'groei werkelijk heid gaat worden, liggen dan de plannen voor de opvang klaar. Na de opening van 26 mei door de staatssecretaris, van Sociale Za ken, de heer Mertens, worden er enige open dagen gehouden. Dins dag 1 juni 1976 is gereserveerd voor Soweco-werknemers en hun familie, woensdag 2 juni voor be langstellenden uit de bevolking van onze regio, ieder met belang stelling voor Soweco is dan in de gelegenheid nader kennis te ma ken. Het bestuur zal een grote be langstelling ook uit de regio zeer op prijs stellen. Verwezen wordt naar een aankondiging in dit num mer. De Vereniging De Nederlandse Nieuwsbladpers hield haar jaar vergadering ditmaal in de Velu- wehal te Barnerveld. Op het za kelijk gedeelte volgde een Gelder se koffietafel, waarna men ge zamenlijk naar de Barneveldse Drukkerij en Uitgeverij b.v. ging, die haar, op 7 mél j.l. geopende, uiterst moderne bedrijf aan de le den van de N.N.P. ter bezichti ging openstelde. Tijdens zijn jaarrede wees voor zitter J. H. Boom op de concrete uitwerking van de Media-Nota, die voor de deur staat. ,,Het is nu aan de minister en zijn techni sche adviseurs om de principes van de Media-Nota om te zetten in een concreet, aan objectieve en niet-discriminerende maatstaven gebonden beleid". De heer Boom meende, dat de minister bij die alleen tot dagbladen kan beper ken, maar ook op de andere me dia zal stuiten» „Door een beleid te voeren dient de regering ook de verantwoorde lijkheid voor de gevolgen van dat beleid te aanvaarden". Voorts meende hij, dat het nodig is te komen tot een moment-op- name van de huidige siutatie van de nieuwsbladen in Nederland. Willen wij een beleid begeleiden, dan zullen wij over 'n blauwdruk moeten beschikken die ons de weg wijst". Het „kostendekkend niveau" van het PTT-dagbladtarief vond in de ogen van de voorzitter der NNP geen genade. „De PTT moge de kunst van het „grouper les chif- fres" goed verstaan, een kritische beoordeling door een buitenstaan der met een normale dosis gezond verstand zou geen kwaad kunnen wanneer het over „kostendekkend niveau" gaat. Wat verstaat de PTT daar allemaal onder?" De heer Boom berekende dat het streeftarief der PTT rond 5 maal zo hoog ligt als de werkelijke kos ten van de eigen bezorging door de persbedrijven. Zij veroorzaken daardoor een ongelijke concur rentiepositie tuss.en de verschil lende persorganen. Het Landbouwschap heeft op woensdag 12 mei j.l. de maande lijkse bespreking gehad met de mi- nistfer van Landbóuw. De belang rijkste onderwerpen die op de agenda stonden waren het EG-be- leid en tuinbouwaangelegenheden. EG-zuivelbeleid Het Landbouwschap heeft de mi nister het standpunt meegedeeld over het EG-zuivelbeleid voor wat betreft de financiële medeverant woordelijkheid van de melkprodu centen. Het Landbouwschap is be reid deze verantwoordelijkheid on der zeer stringente voorwaarden te aanvaarden. Verder dient de heffing op de melk volgens het Landbouwschap beperkt te worden naar de hoogte, eenmalig en tijde lijk te zijn. De heffing zal voorts op alle EG-melk toegepast moeten worden. Minister Van der Stee geeft een overzicht van de zuivelmarkt en wijst op de omvangrijke interven'- tievoorraden van mager melkpoe der. Zowel binnen als buiten de Gemeenschap nemen de zuivelover- schotten toe. De minister is blij met het eerste standpunt van het Landbouwschap. Hij stelt voor het gesprek met het Landbouwschap De meeste ouders van leerlingen die op de lagere school zitten, staan positief tegenover de hulp die hun kinderen van jeugdverkeersbrigadiers krijgen bij het oversteken. Voor waarde is dan wel dat ,klaarovers" in hun taak daadwerkelijk worden begeleid door ouderen en tevoren goed zijn geselec teerd, want niet ieder kind is geschikt om het „spiegelei" te hanteren. Dat is één van de uitkomsten van een landelijk representatief onder- De daling van de werkloosheid in het rayon Deventer gedurende de maand april trad voornamelijk op in de bouw, zowel in de -burgerlijke en utiliteitsbouw (-- 27) als in de grond-, wegen- en waterbouwsector i" de landbouw 9) en in de handel- en kantoorsectoren (resp. 15 en 25). Dé daling is in belangrijke mate toe te schrijven aan seizoeninvloeden, al Ijjkt er een zekere opleving in de werk gelegenheid te ontstaan. Dit blijkt o.m. uit het feit, dat de geregis treerde arbeidsreserve ten opzichte van de maand april 1975 met 160 mannen is gedaald en ten aanzien van de maand maart 1976 met 113 mannen. De situatie lijkt derhalve iets gunstiger dan vorig jaar. Ook in mei 1976 valt een verdere daling te verwachten. Uit de toenemende vraag naar arbeidskrachten blijkt een zekere opleving, vooral ook ten aanzien .van april 1975. De belangrijkste toename van de vraag deed zich voor in de burgerlijke en utiliteits- b'öuw en in de kantoorsector. Bij de vrouwen trad de daling van de werkloosheid voornamelijk op in de kantoorsector. De vraag nam vooral toe in de overige- be roepsgroepen en ten aanzien -van het huishoudelijk personeel. Verheugend is, zo constateert het gewestelijk arbeidsbureau, dat ook de jeugd tot 19 jaar van de toenemende werkgelegenheid pro- .fiteert. Bij de mannen is de ge registreerde arbeidsreserve van deze categorie ook beduidend la ger dan ultimo april 1975. Ook onder de 19-23-jarigen nam de werkloosheid af. Typisch genoeg is de geregistreerde vraag naar jeugdigen minimaal. Bij vrouwen daalde de vraag zelfs van 31 naar 18. Als werkloos stonden 1468 mannen geregistreerd-, (mrt. 1589) of 5,8% van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking, In de aanvul lende en socaile werkgelegenheid bedroeg het aantal mannen resp. 24 en 64 (20 en 60), zodat de totale geregistreerde arbeidsreserve aan mannen ultimo april 1556 (1669) bedroeg; waarvan jonger dan 19 jaar 106 (122). Het aantal werkloze vrouwen be droeg 430 (463) of 4,5% (4,8%), in de AW en SW x-esp. 1 en 7 (0-8), totaal 438 (471). Verdeeld over de. gemeenten in het rayon bedroeg het aantal werkloze mannen absoluut en in procenten als volgt (tussen haak jes de cijfers over maai't 1976): Bathmen 27 - 4.5% (28 - 4,7%), Deventer 1127 - 6,7% (1201 - 7,2%) Diepenveen 86 - 5,4% (95 - 5,9%), HOLTEN 51 - 3,6% (53 - 3,8%), Olst 60 - 4,4% (63 -'4,7%), Raalte 205 - 5,9% (229 - 6,6%). In Holten heeft de werkloosheid de laatste tijd een gunstige wen ding genomen. Zij is hier procen tueel het laagst van het rayon Deventer. zoek, dat het Instituut voor Soci aal-wetenschappelijk en Econo misch Onderzoek (ISEO) in op- 'dracht van de Centrole Politie Verkeerscommissie en Veilig Ver keer Nederlaand hield onder 354 ouders van lagere-school-leerlin- gen. Doel er van was inzicht te krijgen in aax-d en gewicht van de ovex-wegingen voor en tegen het inschakelen van jeugdverkeersbri gadiers, waarvan er 35.000 in ons land zijn, verdeeld over 30 procent van alle 842 gemeenten. BEDREIGING De resultaten van het onderzoek werden tijdens de studiedag van Veilig Verkeer Nedex-land op 19 mei jl. bekend gemaakt door WN- directeur mr. M. Polak. Dat ouders gunstig denken over JVB's komt mede doordat zij het drukke ver keer voor hun kinderen ais een bedreiging zien. Verder vindt bijna 80 procent het van opvoedkundige waarde voor het kind als het voor een bepaalde pei-iode „klaar-over" MOEILIJKPUNT Een moeilijk punt voor velen is, zo blijkt uit het ISEO-onderzoek, dat naar hun mening automobilis ten en motorrijders te weinig re kening houden met overstekende kinderen. Daaruit kan - wellicht worden verklaard dat 16' pet. van de ouders jeugdverkeei-sbrigadiers niet meer in het vex-keer van deze tijd vindt passen. Op de man af gevi-aagd of vijfde- en zesdeklas- sers van de lagere school in staat - moeten worden geacht de helpen de hand te bieden aan oversteken de kinderen, antwoordt .37.2 pet. ontkennend en 50.1 pet. bevesti gend. GEZAMENLIJK In het onderzoek werd aan de ouders ook gevraagd, wie naar hun mening geheel of gedeeltelijk is voor de veiligheid van kindei-en op weg naar en van school. Ant woord: ouders 90 pet,, gemeente 60 pet., rijk 55 pet., politie 33 pet. en school 27 pet. Het komt er op neer dat elke ouder gemiddeld 2.7 van de genoemde groepen noemt. „Mogelijk betekent dit dat men de veiligheid van kinderen naar en van school ziet als een gezamen lijke verantwoordelijkheid en deze als zodanig ook aanvaardt", aldus de heer Polak. BELONING Ouders hechten grote waarde aan zaken als selectie, opleiding en ver zekering van JVB's, waarbij rijk, gemeente, politie, school en ouders samenwerken. Behalve als het gaat om het initiatief om ergens „klaar- overs" in te zetten, kennen zij zichzélf op deze -punten een be- scheidert ,rol tóe. Voor een even tuele beloning in' een of andere vox-m van „klaar-overs" spreekt 60 pet. zich uit. VOLWASSENBRIGADIERS Aan de ouders werd ook het oordeel over volwassen bi-igadiers gevraagd. Uit overwegingen van verkeersveiligheid -acht men hen beter noch slechter dan (door ou deren begeleide) jeugdbrigadiers. Aangevoerd wordt dat aan 't wer ken met volwassen „klaar-overs" praktische bezwaren verbonden zijn, zoals bijv. onregelmatige deelname. WANNEER ALLEEN OP STRAAT Op welke leeftijd mag een kind als voetganger alleen aan het ver- keer deelnemen? Op deze vraag, die het ISEO aan ouders van la- gex-eschool-leerlingen stelde, kwa men de volgende antwoorden: van de ouders noemt 47.2 pet. de leef tijd van 4-6 jaar, 39.7 pet. de leef tijd van 7 en 8 jaar, en 13.1 pet. de leeftijd van 9 t.m. 12 jaar. En wanneer is het kind zover dat het in het verkeer als volwassene kan worden beschouwd? Van de ouders geeft 9.7 pet. de leeftijd van 6 t.m. 9 jaar aan, 15 'pet. de leeftijd van 10 jaar, 9.1 pet. de leeftijd van 11 jaar en 36.1 pet. de leeftijd van 12 jaar. over het zuivelbeleid voort te zet- ten nadat het onderwerp verder uitgewerkt en voorbereid is. Het Landbouwschap gaat akkoord met een nieuwe bespreking, die gehou den wordt op 2 juni a s. EG-suikerbeleid Het Landbouwschap heeft de mi nister al eerder zijn standpunt me degedeeld over het gemeenschap pelijk suikerbeleid. Het kiest voor - de komende twee jaren voor het mengprijssysteem. De minister heeft het standpunt van het agra risch bedrijfsleven en dat van de suikerindustrie (dat gelijkluidend is) aan Brussel doorgegeven. Energiebesparende investeringen Volgens het Landbouwschap is de huidige regeling van het minis- terie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (VRO) ge- i richt op energiebesparing door middel van isolatie. Het Land bouwschap heeft gevraagd deze regeling uit te breiden tot alle in- vesteringen die energiebesparend zijn. Minister Van de Stee deelt mee dat de Stuurgroep Beperking Energieverbruik (van het ministe- - rie VRO) binnenkort een voorstel van het ministerie van Landbouw zal bespreken om ook projecten die betrekking hebben op installa- ties in de regeling op te nemen. Hij denkt daarbij o.m. aan verwar- mingsinstalaltie en klimaatbeheer sing. De minister staat positief te genover de voorstellen van het Landbouwschap inzake enei-giebe- sparende investeringen. Het reali- seren van deze voorstellen is mede afhankelijk van beschikbare finan- ciële middelen. Oliesubsidie 1975/1976 Het Landbouwschap heeft de mi nister gevraagd naar de mogelijk heden om. de oliesubsidie met te- rugwerkende kracht aan te passen. Dit verzoek houdt verband met de sinds 1 juli 1975 opgetreden prijs- stijgingen voor olie. De minister ■wijst op de thans lopende procedu re inzake de toekenning van de olie-subsidie, waardoor een wijzi ging nu onmogelijk is. Hij is van mening dat een aanvrage tot een verhoging van de olie-subsidie zal leiden tot een verhoging van de aardgasprijs. Tevens meent de heer Van der Stee dat rekening moet worden gehouden met het energie- prijsbeleid voor het komende jaar. Structuurmaatregelen bijenteelt Het Landbouwschap heeft de mi* nister gevraagd de door de Euro* pese Commissie voorgestelde maat- regelen ten behoeve van. de bijen teelt te ondersteunen. De minister deelt mede dat drie mogelijkheden voorgelegd worden aan de EG-mi- nisterraad. Het zijn de herinvoe ring van de denaturatiepremie voor suiker, de inkomenssteun en steun' - op structureel gebied. De minister meent dat een herinvoering van de denaturatiepremie de eenvoudigste - maatregel is. De tweede keuze is V de steun voor structurele verbete- ringen. Het Landbouwschap gaat akkoord met de zienswijze van de minis- ter. Het wegvallen van de denatu- ratiepremie in het verleden was de reden waarom het Landbouwschap opnieuw maatregelen voor de bij- enteelt bepleitte. Uitgiftebeleid Zuidelijk Flevoland Het Landbouwschap betreurt het uitblijven van een beslissing over de uitgifte van Landbouwbedrij ven in Zuidelijk Flevoland. Mi nister Van der Stee is eveneens te leurgesteld en zal bij de desbetref fende ambtgenoten aandringen op een spoedige beslissing. Het Land bouwschap zal zich schriftelijk tot de Staatssecretaris van Financiën wenden onx- een beslissing te be spoedigen. Een team van vijf leerlingen van de Scholengemeenschap Holten heeft inet succes deelgenomen aan een scnaaktournooi aat georgani seerd werd door de ruexanaer Hegius Scnoiengemeenscnap te Deventer. Werd de eerste van de 5 te spelen wedstrijden met net kiemsi mo gelijke verschil verloren de an. oere vier werden door het team in winst omgezet, zodat tenslotte de zeer eervoile plaats werd be haald door Taco Fransen, Exilt Gerveöink Nijhuls, Seino Voort- man, Joop Spijker, én Carel El- tingh. Drie van de 5 jonge scha- kers wonnen 'n persoonlijke prijs. Ee prachtig resultaat en een feli citatie zeker waard. De AXWB-Wegemvachl gaat mot ingang van 1 juni a.s. gestrande automobilisten ook binnen de bebouw de kom helpen. Vanaf die datum kan dus overal in Nederland gedurende 21 uur per dag wegenwacht hulp worden ingeroepen. F.r zal door de wegenwacht niet worden gepatrouilleerd in de bebouwde kom. BÜ pech dient men zich telefonisch te wenden tot het wegenwachtstation in het rayon waar men zich bevindt. In ccn aantal steden en in de omgeving daarvan zal de 'nulp worden verleend in samenwerking met Bovag autohulpdiensten. Deze worden in voorkomen de gevallen door de wegenwacht ingeschakeld en naar het peohgeval gedirigeerd. Vandaar ook dat deze hulp uitsluitend kan worden ingeroepen via het wegenwacht stat ion. Voorlopig echter worden gestrande automobilisten alleen geholpen buiten de eigen woonplaats. liet is de bedoeling dat te zijner tijd ook huip in de eigen woonplaats kan worden ingeroepen. De nu in te voeren uübreding van de hulpverlening door de wegenwacht moet aan ook worden gezien als een eerste stap. De reeds bestaande stadswegenwachten in Amster dam en Den Haag e.o. blijven hun diensten onver anderd verlenen. Zij helpen buiten de openings tijden van de garagebedrijven ook inwoners uit die plaatsen, evenwel niet in de directe omgeving van hun eigen woonplaats. Uiteraard geldt deze uitbreiding van de hulpverle ning alleen voor de ï-uim 1,5 miljoen ANWB-Wegen- wachtleden die de bond momenteel telt. Bjj pech dient dan ook een geldige lidmaatschapskaart te kunnen worden overgelegd.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 7