4: 1 Adverteerders en berichtgevers attentie i'. rflls. Holtens Rode Kruis herdacht zilveren jubil eum Officiële publikaties Natuur behoud Stones in Schure Verspreiding stickers i.v.m. brandmelding Vijftig jaar getrouwd Blauw Wit-pupillen opgelet Dankwoord Voor het asthma- fónds Openbare kennisgeving Ophalen huisvuil a w r Zwembad „Twenliaaxsveld" BENOEMD HOLTENS Vrijdag 21 mei 1976 28ste jaargang - no. 21 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur J. Wiggers, Kolweg 14, tel. 05483-1356' Secretaris/redacteur: W. Beijers, Holterberg 13, tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel, Verzetstraat 70, tel. 05483-2699 Administratie: Mevr. L. J. Kers-Lam- mers, Gaardenstraat 17 tel. 05483-2995. Advertentieprijs 22 cent per mm. (bij contract lager) Abonnementsprijs f 9.per half jaar, f 18,per jaar Losse nummers 35 cent. Betaling op giro 875537, Rabo-Bank Kollen, t.g.v. Holtens Nieuwsblad Het verhaal !in Holtens Nieuws blad! van 14 mei jl. van de heer W. Beijers ondèr de titel Milieu- bewustheid" noopt mij, als oud- Holtenaar én als tuin- en land schapsarchitect die de Holterberg ,goed meent ite kennen,' tot een ireactip. Volgens mijn. bescheiden mening begrijpen veel inwoners van deze gemeente, w.o.. gemeen tebestuurders, eigenlijk niet waar om, het hier gaat (óf willen het niet begrijpen). Toen 'ik 45 jaar geleden in Holten werd geboren, was dit een lande lijk dorp met een overwegend agrarisch karakter, zéér rijk aan natuurschoon. Tot ver in de jaren vijftig was Holten een „rijk" dorp. Daarna ging én gaat het voor zover de „remmende" invloeden althans geen positieve bijdrage aan het. natuurbehoud kunnen le veren snel bergafwaarts. Het begon na de oorlog met het volbouwen van de eens zo prachtige Kol. Daarna m.i. minder schadelijk' voor het land schappelijk aanzien het plan in ■de Haar. Als B. en W. thans haar zin krijgt (zou krijgen) zal het plan Beuseberg worden uitgevoerd een ramp voor het landschap. U begrijpt het al: hoe meer zielen des te minder vreugd. Gelukkig ds er bij een langzaam groter wordend publiek een werkelijk bewustzijn ontstaan, dat de na tuur geen koopwaar is, maar een zaak die met eerbied behandeld en benaderd dient te worden. De natuur is er niet alleen voor de mensen, laten wij dit toch vooral bedenken. Planten en dieren heb ben ook recht ongestoord te leven. In mijn jeugd kwamen hier. voor in meerdere aantallen: de heide- wulp, de nachtzwaluw, korhoen, zelfs de hop heb ik hier gezien en de draaihals. Thans zijn de meeste bovengenoemde soorten verdwenen. Ten gevolge van de „zegenrijke" ruilverkaveling zijn uit deze ge meente vrijwel verdwenenhet vetblad, zonnedauw, Wolverlei, de welriekende nachtorchis, honde- kerskruiden en zo kan ik nog wel even doorgaan. Om de natuur met werkelijk res pect te benaderen, dienen wij haar zoveel mogelijk met rust te laten en niet, zoals in deze gemeente nogal eens gebeurt te behandelen als een consump tieartikel. Voor het milieu (wat is dat toch een mooi woord) zou het m.i. dan ook veel beter zijn indien de ver keersweg over de Holterberg zou worden afgesloten voor het gemo toriseerd verkeer; tenminste tot aan hotel ,,'t Liisse Hoes". Ten aanzien van de omgewaaide bomen, welke men op vele plaat sen op, de Holterberg aantreft, zou ik nog het volgende willen zeg gen. Ten gevolge va.n een slecht overheidsbeleid wordt het de bos- eigenaren moeilijk gemaakt een beplanting naar behoren te onder houden. De heer Beijers dient ook te bedenken dat er meerdere de len van de „berg" in overheids handen zijn, welke nu ook niet bepaald uitblinken door een goede verzorging. Ik wil deze reactie besluiten met een verkorte aanhaling van een verhaal van Marten Toonder, schrijver yam de u allen bekende verhalen van heer Olivier B. Bom mel.. Aldus: Het vraagstuk van de vakantie- besteding ging ook aan de goede stad Rommeldam niet ongemerkt voorbij. De welvaart en. de toe nemende bevolking vroegen om een krachtige aahpak, zodat het gemeentebestuur er niet voor te rugdeinsde om allerlei gebieden open te leggen, welke beter ge- sloten hadden kunnen blijven enz. Gaarne geef ik u het bovenstaan de ter overpeinzing. A. GERRITSMA (Noot van de redactie: Onze oppo nent heeft behalve het eigen lijke onderwerp zoveel aangedra gen, dat het ons niet mogelijk is in een kort bestek daarop in te gaan. De lezers willen we aan raden zelf hun conclusies te trek ken. Wat ons telkens weer opvalt is het gemak .waarmee tegen de overheid wordt aangeschopt, zon der dat men zich blijkbaar reali seert met welke enorme proble men die overheid te maken heeft om het, iedere burger naar de zin te maken en een leefbare gemeen schap in stand te houden, w.b.) f jg] BBMfflWI iM m ':4j4 y, -44: Zaterdag 15 mei jl. herdacht de afdeling Holten van het Ned. Rode Kruis haar zilveren jubileum, ter gelegenheid waarvan het afdelingsbestuur de nog in leven zijnde oprichters en eerste bestuursleden een receptie aanbood in hotel Iiolter- man. Afdelingsvoorzitter, de heer A. H. van Pijpen, opende deze bijeenkomst met een kort welkomstwoord, waarin hij zei dat het afdelingsbestuur het fijn vond van deze gelegen heid gebruik te kunnen maken om de nog in leven zijnde oprichters en eerste bestuursleden in het zonnetje te zetten, hiermee doelend op de heren W. Beijers en W. ten Berge, die in mei 1951 het initiatief namen om tot dit doel te gera ken. Op uitnodiging van de v.v. Enter Vooruit zullen alle Blauw Wit pu pillen a.s. zaterdag deelnemen aan een voetbaltoernooi aldaar. Alle F-pupillen vertrekken 's mor gens vanaf „Meermanskamp" om 8.15 uur. De E-pupillen om 12.30 uur. Zorg ervoor dat, je op tijd aanwezig bent Burgemeester mr. W. I-I. Enklaar, tevèns ere-yoorzitter van de afd. Holten, herinnerde er aan dat de tijd snel voorbij gaat. „Terug den kende aan het eerste uur zie je na men van mensen die hier vandaag nog zitten, maar ook van mensen die er niet meer zijn. In 1951 werd door de initiatiefnemers verzame len geblazen om tot dé oprichting van een afdeling van het Ned. Ro de Kruis te komen, welk initiatief voornamelijk word ingegeven door de afd. Rijssen, waar in die dagen veel donorbloed naar toe ging. Maar Holten zou Holten niet zijn als ze niet zelf zou doen wat ande ren óók kunnen. Vandaag zien we een krachtige afdeling die maar al te gaarne tot dienen bereid is. Een gegeven waarmee we zeer geluk kig zijn. Het Rode Kruis vinden we telkens op ons pad terug", al dus mr. Enklaar, die er aan her innerde dat de wieg van het Rode Kruis midden in het oorlogsgeweld heeft gestaan, waar men vredelie vend werk heeft willen verrich ten. „Menslievendheid en de wil tot helpen staan in uw vaandel. Daarom kan het niet anders of het moet respons hebben in brede la gen van ons volk en in de gehele wereld. Want door alle politieke verschillen en systemen heen wordt het Rode Kruis overal ter wereld gerespecteerd en gaan de deuren voor deze organisatie open. We zijn blij dat we ook in Holten en steentje mogen bijdragen. Er zijn altijd mensen die het heilig vuur in hun hart dragen en het initiatief nemen om tot de oprich ting van een afdeling te geraken. Graag wil ik dan ook de schijn werper richten op de mensen van het eerste uur, de heren W. Beij ers en W. ten Berge, alsmede de eerste bestuursleden, uit wiens ini tiatieven de noeste vlijt een zo sterke afdeling mocht groeien en spreek de hoop uit dat u in de toe komst als afdeling, nog veel suc cesvol werk mag verrichten", zo besloot mr. Enklaar. Voorzitter A. H. van Pijpen wees er op dat de oprichters veel moei zaam werk hebben verricht om aan de afdeling" Holten gestalte te geven. „Uw werk moet vele malen meer zijn geweest dan thans nodig is nu de afdeling goed georgani seerd is. Het Rode Kruis heeft in de afge lopen 25 jaar. in Holten een plaats ingenomen die zo bekend is dat we geen moeite hoeven te doen om le den te winnen. Procentueel bezien behoren we in Nederland bij de „koplopers", aldus de heer Van Pijpen. Verder zei hij er blij om te zijn dat de afdeling Holten geen zgn. transportcolonne' heeft omdat dit het voordeel heeft dat een zeer goede vorm van samenwerking met de plaatselijke EHBO kon worden onderhouden. Verder dankte hij alle bestuurs leden, medewerksters en medewer kers voor het vele werk dat zij voor de afdeling hebben verricht. Als blyk van waardering bood hij aan de oprichters en eerste be stuursleden, t.w. de dames v. Ber- kei en Broekmaat én de heren Beyers, Ten Berge, Weijl en Tulier een persoonlijk cadeau aan terwijl hij aan de overige bestuursleden en medewerkers een bouquet bloe men overhandigde. Namens het be stuur reikte de heer Van Pijpen een medaille met bijbehorende oorkonde uit aan de heer Chr. Knijf, als dank voor zijn, geduren de tien jaar, verrichte arbeid als leider van het „Jeugd Rode Kruis" in Holten.' De heer Van Pijpen sloot zijn herdenkingstoespraak af met een woord'van dank aan alle Holtena ren die het Rode Kruis steeds heb ben gesteund, welke dank hij sym bolisch uitdrukte in het aanbieden van een bouquet bloemen aan me vrouw Enklaar-van Andel. Hierna werd aan de aanwezigen gelegenheid gegeven tot felicite- reta, waarna men nog een uurtje gezellig bijeen bleef. De heer Beijers dankte aan het slot van de zeer gezellige receptie voor de eer, die oprichters en eer ste bestuursleden is aangedaan. Hij herinnerde er aan, dat de op richters wel de grondslag hebben gelegd van de afdeling, maar dat dit werk door andeven is uitge bouwd. Hij noemde in dit verband mej. E. H. W. Vincent en mevr. H. J. Bal-Keiler, die als secreta resse en penningmeesteresse tal van jaren veel werk hebben ver richt voor deze uitbouw. Telde men in het oprichtingsjaar 40 bloeddo- Namens het gemeentel e- stuur feliciteerde burgemees ter mr. W. H. Enklaar de afd. van het Rode Kruis met het zilveren jubileum. V.l.n.r. de oprichters de heer W. ten Berge, mevrouw Van B er kei, mevrouw Broekmaat-Schla- müch en de heer W. Beijers nors, het afgelopen jaar waren dat ei' meer dan 500 en dat zegt nog al wet, wanneer men, bedenkt, dat, velen toch wel aankijken' tégen deze bloedgeverij hij roemde in dit verband het organisatorische werk van mevr. Van Iperen en wenste de afdeling nog veel voorspoed bij haar verdere arbeid. Na afloop van de receptie werden door het be stuur van de afdeling een groot aantal Landsteiner medailles uit gereikt aan Holtenaren, die viey maal bloed hebben gegeven aan 't Rode Kruis. In de receptieruimte was een kleine expositie van het Welfare werk van de afdeling in gericht. De collecte voor het asthmafonds heeft in Holten f 3650,66 opge bracht. Plet plaatselijk comité dankt allen die aan dit prachtigeresultaat hebben meegewerkt. De heer Jan Florijn, voor lichtingsambtenaar N eder- landse Spoorwegen gaf op verzoek van de plaatselijke afd. Veilig Verkeer in samen werking met de schoolleiding voorlichting aan de leerlin gen van de School met de bij bel Het Kompasaan de Hof fesstraat. Hij wees o.a. op de gevaren die er loeren bij de overwegen Burgemeester en wethouders van Holten maken 'bekend dat in ver band met Hemelvaartsdag, don derdag, 27 mei a.s. het huisvuil in het dorp (donderdagroute) zal worden opgehaald op vrijdag 28 mei 1976. 19 mei 1973 Burgemeester, en wethouders voornoemd, G. J. Langenbarg secretaris. W. H. Enklaar burgemeester. De stijgende vraag naar muziek van „The Rolling Stones" heeft jéugdsociëteit „De Schure" ge ïnspireerd tot het organiseren van een „Stones-special". Een „Stones-special?" Velen zul len. zich afvragen, wat wij onder deze kreet verstaan. Het betekent simpelweg, dat wij a.s. zaterdag 22 mei vanaf half negen tot on geveer twaalf uur uitsluitend single, en l.p.-werk van „The Rol ling Stones" op de draaitafels zul len deponeren. Naast de grote hits zoals o.a. Jumping Flash, Little Queenie, I can't get no Let's spend the night together en Lady Jane zullen er natuurlijk ook tracks van het recentere werk: Goat's Head Soup en Black and Blue gedraaid worden. Voor 'de' samenstelling en presentatie heb- gen wij een „Stones"-fan, in hart en nieren, aangetrokken. Dit weekend vertonen wij tevens de laatste film vah dit seizoen: „Papillon". Het verhaal speelt speelt zich af op een eiland voor de Franse kust, waar de hoofdrol, speler gevangen zit. Hoe hij zijn gevangenschap ervaart en hoe hij ontsnapt kunt u virijdaeavnnd 21 mei en zondagmiddag 23 mei van af respectievelijk half negen en half drie zien in de jeugdsociëteit. Jeugdsoos „De Schure". Binnenkort zullen aan alle telefoonabonnees in Holten stickers worden t verspreid, waarop een aantal belangrijke telefoonnummers van brand weer en politie' staan vermeld. De aandacht van de abonnees in de buurtschappen, die zijn aangesloten 1 op een ander netnummer, wordt er op gevestigd, dat zij uiteraard eerst het. netnummer 05483 moeten draaien, teneinde bedoelde nummers le kunnen bereiken. STICKER De sticker is zodanig van vorm dat deze past in het ronde midden- gedeelte van de kiesschijf van het telefoontoestel. Het aanbrengen van de sticker kan op eenvoudige wijze geschieden door het midden gedeelte van de kiesschijf te verwijderen en de sticker op een karton netje te plakken. Dit voorkomt eventuele beschadiging van de sticker. BRANDMELDING Op de sticker is. het algemeen brandweemummer vermeld (2222). Dit nummer waaraan men dag én nacht een brandmelding kan doorgeven, is alleen bestemd voor werkelijke brand. Dus BRAND bel 2222 (vier keer twee) Men wordt dringend verzocht het brandalarmeringsnummer niet te' gebruiken voor het doorgeven van het verbranden van afval, takken ed. of bij eventuele informatie over allerlei zaken. In dit soort gevallen dient men het nummer van de politie (2655), gemeentehuis (1666) of gemeentewei-ken (1471) te bellen. POLITIE ONGEVALLEN bel 2655 b.g.g. Centrale meldkamer 05200 - 71234. Met nadruk wordt er op gewezen, dat voor het verbanden van afval, takken e.d, een vergunning van ons college is vereist. Wanneer een dergelijke vergunning niet is gevraagd c.q. is verleend en men toch overgaat tot verbranden van afval, takken enz., is het zeer wel mogelijk dat de brandtorenwachter op de Holterberg dit signaleert, hetgeen tot gevolg kan hebben, dat het gehele brandweerkorps wordt gealarmeerd en uitrukt en dit grote consequenties voor de overtreder kan hebben. Holten, 21 mei 1976 Burgemeester en wethouders van Holten, W. H. Enklaar, burgemeester G. J. Langenbarg, secretaris Op donderdag 27 mei (Hemel vaartsdag) hoopt het echtpaar G. Dijkink en H. Dijkink-Meijerink. te gedenken dat ze 50 jaar geleden in het huwelijk traden Het goudenpaar heeft sinds de trouwdag op de boerderij Espelo 88 gewoond. De heer Dijkink (78) en zijn echtgenote (74) genieten beide nog een goede gezondheid en de gouden bruidegom gaat nog geregeld per fiets naar het dorp om boodschappen te doen. Het echtpaar heeft 7 kinderen (al lemaal dochters) en 25 kleinkinde ren. Twee van de dochters .emi greerden naar Canada doch ze zullen „overkomen" om het gou den feest mee te maken. Officiële publikalie Als gevolg van de voor, deze tijd van het jaar extreme weersomstan digheden in de periode van 5 tot en met 10 mei j.l., alsmede het fraaie zomerse weer in het begin van deze week, hebben het ge meentebestuur enkele verzoeken bereikt om wijzigingen aan te brengen in de voor het voorseizoen vastgestelde sluitingstijden van 't zwembad Twenhaarsveld. Zoals, bekend, sluit het zwembad momen teel op maandag tot en met vrijdag om 18.30 uur en op zaterdag en zondag om 17 uur. Omdat de behoefte aan langere openingstijden alleen bij goede weersomstandigheden bestaat, heb ben burgemeester en wethouders besloten weliswaar de eerder vast gestelde sluitingstijden te handha ven, doch in geval van goed weer, op de dagen waarop dit mogelijk is, het zwembad langer open te stellen. Gedurende het voorseizoen (tot 28 juni) betreft dit de dinsdag, vrijdag, zaterdag en zondag. De omvang van de lagere open stelling zal afhankelijk van het weer en bezoekersaantal doorgaans ongeveer 1 tot 1>. 2 uur zijn, een en ander in overleg met of ter beoor deling van de dienstdoende chef badmeester. In geval van twijfel kunnen be langstellenden bij het zwembad (tel. 1655) informeren of op die dag het bad langer geopend zal zijn. Mej. Ria Hospers, Kolweg 48 te Holten is met ingang van 1 aug. a,s. benoemd tot onderwijzeres aan de o.l. basisschool te Brum- men. In verband met Hemelvaartsdag, donderdag 27 mei, heeft de drukkerij een dag minder om ons blad gereed te maken. Het drukmateriaal moet daarom al op woens dagmiddag van Almelo naar Enschede worden gezon den. In verband hiermee moeten advertenties en eventuele berichten en verslagen in die week uiterlijk dinsdag 25 mei om 12 uur in ons bezit zijn. Redactie en Administratie HOLTENS NIEUWSBLAD

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 1