Instelling van onderwijs begeleidingsdienst F0TO- STRR VER HAAL Y.V.N. afd. Holten Rationalisering van de brandweer in het gewest „Midden-IJssel" Onroerend goed-belasting centraal in JLiberaal-Café' Feest te Soestdijk In gewest Midden-Ussel Tentoonstelling leerlingen scholengemeenschap Chr. Plattelands vrouwen bezochten steenslijperij GESLAAGD Toneeluit voer in g leerlingen scholengemeenschap HOLTEN 7 MEI 1976 PAGINA 6 In de raadsvergadering van maandag komt aan de orde een voorstel van burgemeester en wethouders om medewerking te verlenen aan de oprichting van de Stichting Onderwijs begeleidingsdienst „Midden IJsel", op voorwaarde dat Pro vinciale Staten van Overijssel besluiten tot subsidiëring van dergelijke diensten in de provincie, tot minimaal de bedragen die door gedeputeerde saten zijn voorgesteld. In zijn vergadering van september 1975 had de raad besloten, overeenkomstig het meerderheidsstandpunt van het college van b. en w., niet deel te nemen aan een op te richten Onderwijsbegeleidingsdienst (OBD) „Midden IJsel" op grond van de financiële consequenties, welke een dergelijk besluit in de toekomst met zich mee zou kunnen brengen. De gemeente Bathmen besloot, evenals de gemeente Holten, van deelneming af te zien. De gemeente Voorst sprak zich in het geheel niet uit over deelneming. De ge meente Diepenveen beperkte zich tot een positieve intentieverkla ring ten aanzien van de betekenis van een OBD, doch schortte een beslissing tot deelneming op totdat ten aanzien van de financiële deel neming van het Rijk meer duide lijkheid zou ontstaan. De overige gemeenten verbonden aan hun deelneming zodanige voorwaarden, die het wezen van het aangeboden ontwerp essentieel aantastten, dat bepaald niet gesproken kon wor den van een eensluidende beslis sing omtrent deelneming. De ge meente Deventer evenwel aan vaardde het voorstel als enige on verkort. Het is duidelijk dat, wil mèn ais gemeenten tot een gemeenschappe lijke regeling komen, het noodza kelijk is, dat uien zich allen ver enigt op één en hetzelfde voorstel. Ruimte om per gemeente amende menten of correcties aan te bren gen is ons inziens niet aanwezig, wil men zich althans niet verlie zen in een eindeloze procedure,'' aldus B. en W. in hun voorstel. Verzoening De uiteenlopende meningen die verzoend moesten worden, waren: de juridische vormgeving van de regeling en de financiële conse quenties daarvan. Zo hadden de vertegenwoordigers van het bijzon der onderwijs een voorkeur voor de privaatrechtelijke vorm t.w. een stichting. De meeste gemeen ten wensten de stichtingsvorm slechts in de overgangsfase te aan vaarden. Thans wordt voorgesteld een stichting voor het beheer van de OBD en een gemeenschappelijke regeling tussen de deelnemende gemeenten ter regeling van de subsidiëring der stichting. Vanaf het begin heeft bij de ge meentebesturen de vrees bestaan, dat de kosten aan een goed func tionerende dienst verbonden de draagkracht der gemeenten te bo ven zou gaan. Verwacht werd, dat de opzet op basis van f 2,- per in woner te gering zou zijn voor een levensvatbare en zinvolle OBD. Gevreesd werd, dat de gemeenten geconfronteerd zouden worden met een hogere bijdrage of met een versmalling van de opzet dezer dienst in de toekomst. Men dacht al aan f 15,- per inwoner per jaar. In de gemeenschappelijke regeling zijn de bijdragen van de deelne mende gemeenten gelimiteerd tot f 2,- per inwoner, vermeerderd met de trentmatige verhogingen. In de eerste fase zal de OBD zich slechts bezig houden met cm z.g. systeembegeleiding in casu met de intregatie van het kleuter/ lager onderwijs. De individuele be geleiding komt pas in de tweede of derde fase. De hoofden van scholen alsmede de raad hebben te kennen gegeven de voorkeur te hebben gegeven aan een remedial teacher boven een systeembegeleiding. Nadere oriëntering daarop heeft B. en W. geleerd, dat een remedial teacher zonder begeleiding van 'n school psycholoog niet zinvol kan func tioneren. Onderzocht is in hoeverre in samenwerking met de gemeen ten Markelo en Bathmen een OBD in het leven geroepen zou kunnen worden, die in deze drie een aan trekkelijker pakket zou kunnen bieden dan van de op te richten OBD „Midden-IJsel" wordt ver wacht. Duurder Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de kosten dan f 3,23 per inwo ner zouden bedragen. Aangezien een kleine dienst Bathmen-Holten- Markelo niet in aanmerking komt In de openbare bibliotheek aan de Rörikstraat is tot 2 juni a.s. werk tentoongesteld van leerlingen van de Holtense Scholengemeenschap. Onder leiding van hun tekenleraar de heer A. L. Langendoen, zijn col lages, lino's en tekeningpn gemaakt, die gedurende de openingstijden van de bibliotheek te bezichtigen zijn. Die openingstijden zijn: maan dag en vrijdag van 14.30-17.30 en van 18.30-20 uur, woensdag van 14.30-17.30 uur. voor rijks- en provinciale subsidie, is het verklaarbaar dat een OBD „Midden-IJsel" tot lagere exploi tatiekosten komt. Deze oplossing moet derhalve verworpen worden, vinden B. en W. Voorts dient te worden bedacht dat de gemeente Holten duidelijk behoort en ook wil behoren tot een samenwer kingsverband. dat in het gewest „Midden-IJsel" gestalte kreeg. Een verder onderzoek heeft uit gewezen, dat de onderwijsmensen aan de individuele begeleiding de meeste behoefte hebben. Duidelijk zijn B. en W. met hen bezorgd, dat ten aanzien van grootschalige voorzieningen de wet van de ver minderde meeropbrengst zal gaan gelden. Zulks begint zich ook op tal van andere gebieden aan te dienen. Concluderend is het col lege van oordeel, dat. hoewel aan sluiting bij de OBD '.Midden-IJsel" bepaald niet de hoogste prioriteit heeft, het aanbeveling verdient de gevraagde medewerking tot oprich ting van de Stiching Onderwijsbe geleidingsdienst „Mdden-IJsel" te verlenen, met opname in de be groting 1976 van f 2,- per inwoner, het verzoekt de raad aldus te be sluiten. De provincie In hun vergaderingen van 4e fe bruari en 24 maart hebben Provin ciale Staten van Overijssel behan deld een voorstel van Ged. Staten, om de totstandkoming te bevorde ren van regionale schoolbegelei dingsdiensten mede door 'het ver lenen van financiële steun in de aanloopfase. In de begroting van 1975 was voor dat doel in de post „onvoorziene uitgaven" een bedrag van f 200.000,- gereserveerd. Dat betekende voor dat jaar een vast bedrag van f 1.25 per inwoner (1 miljoen inwoners betekent onge veer 200.000 inwoners per dienst). Het voorstel werd naar de vaste commissie van advies en bijstand voor financiën verwezen. Uit een inmiddels groot aantal gestelde vragen is gebleken, dat er van de zijde van de confessionele partijen nog al bezwaren bestaan tegen de wijze waarop G.S. de OBD's willen financieren. Op de vraag: „wat wordt door G.S. ver staan onder de term „.algemeen", antwoordde het college. „Wij heb ben de samenwerking tussen open baar en bijzonder onderwijs, met behoud van eigen identiteiten bin nen de dienst, als uitgangspunt ge nomen en dit uitgedrukt in de term „algemeen." Indien het rijk slechts één dienst per regio subsi dieert op grond van de stelling, dat de diensten algemeen moeten zijn, zullen wij dat beleid volgen." In de financiële commissie werd o.m. gevraagd waarom niet geko zen werd voor een subsidie per leerling woonachtig in de deelne mende gemeente. Het voorstel komt in de vergadering van Pro vinciale Staten van woensdag 12 mei opnieuw aan de orde. Alleen de CDF, SGP en GPV hebben be zwaren ontwikkeld. Het heeft dus wel kans aangenomen te worden. ..De algemeen heersende overtuiging op dit moment is, dat de ontwikkeling van het brnadweerwezen in ons land niet in alle opzichten gelijke tred heeft gehouden met de structu rele ontwikkelingen die hebben plaatsgehad, zoals de indus trialisatie, verkeer en vervoer en de voortgang van weten schap en techniek, waardoor zowel het gevaar van incidenten op zich als de grootte hiervan is toegenomen. Bovendien is de mogelijkheid ontstaan van ongevallen (met name atomaire en chemische), die tevoren niet bestonden. In de loop der jaren zijn en worden van diverse zijden oplossingen aan gedragen om de opgelopen achterstand in ontwikkeling in te halen", aldus de inleiding van een voorstel van het dagelijks bestuur van het Gewest „Midden-IJsel" inzake het vaststel len van een gemeenschappelijke regeling „Regeling brand weer samenwerking, gewest Midden-IJsel", die op 11 mei in het Postiljon-Motel te Deventer door de Gewestraad zal worden behandeld. Zowel bij het bestuur van. het Gewest als bij de brandweercom mandanten in het Gewest, heeft de samenwerking van de brandweren al geruime tijd de aandacht. Reeds gedurende een aantal jaren bestaat er regelmatig overleg tussen de brandweercommandanten. Vanaf juni 1975 is in gewestelijk verband een werkgroep, waarin zitting heb ben de betreffende portefeuillehou ders (burgemeester of wethouder) en enkele brandweercommandan ten werkzaam om de regionale sa menwerking voor te bereiden en de werkzaamheden te begeleiden. Er bestaan al samenwerkingsrege- lingen tussen groepen van gemeen ten o.a. terzake van hulpverlening bij brand (huisbrand en bosbrand). In het voorstel wordt een groot aantal zaken opgesomd, dat voor samenwerking in aanmerking komt, zowel repressief, preparatief, preventief als algemeen. Een be langrijke rol speelt in eerste in stantie de melding, de alarmering en de verbindingen met andere woorden de communicatie. Alarmering dient onder alle om standigheden zeker gesteld te zijn. Hantering van deze uitgangspunten (voor een vaste post wordt gere kend met een zendbereik van ten hoogste 7 km) leidt tot de conclu sie, dat naast de in Deventer- be diende vaste post, gelet op de grootte van het --gewest, nog een achttal onbemande vaste steunpun ten noodzakelijk zal zijn. Dit plan komt er samenvattend op neer, dat op deze wijze het gehele gewest met „spraak" zal zijn bedekt. „De kosten van een dergelijk re gionaal verbindingsnet inclusief de kosten van bemanning van het cen trale meld- en alarmeringspunt be dragen naar raming f 1,91 per in woner op jaarbasis. Van dit bedrag kan (uitgaande van de toerekening van 2 centralisten aan het ambu lancevervoer en 3 aan de brand weer) ongeveer f 0,83 worden toe gerekend aan de melding en alar mering van de ambulance, zodat voor de melding en alarmering van de brandweer een bedrag resteert van f 1,08 per inwoner van het gewest. De verwachting is, dat een deel van deze kosten in het kader van de uitvoering der Nota hu dip verlening door de rijks overheid gesubsidieerd zal wor den," aldus het voorstel. Naast de verbindingen is er een groot aantal zaken dat voor regionale samen werking in aanmerking komt. Het geheel is samengevat in een ontwerp-gemeenschappelijke rege ling, als in de aanhef genoemd, die 42 artikelen telt. De regeling om vat de gemeenten: Bathmen, De venter, Diepenveen, Gorssel. Hol ten, Lochem, Olst, Raalte, Vorden, Warnsveld en Zutphen. De afd. Holten van de Chr. Bond van Plattelandsvrouwen (CBP) heeft het verenigingsjaaV '75-'76 afgesloten met een bezoek aan steenslijperij „Overmeen" op de Markelose Borkeld. 's Morgens om plm. 9 uur werd per fiets gestart bij gebouw Reho- both en via Twenhaarsveld (waar nog enkele dames zich bij het gro te peloton aansloten) in een niet al te hoog tempo naar de slijperij gepeddeld waar de heer Over meen aan de hand van prachtige kleurendia's en een bandopname een hoogst interessante causerie hield over verschillende steensoor ten. Hij zaagde verschillende ste nen door en het was verrassend wat er allemaal te zien was. Niet één steen is van binnen gelijk en de kleuren zijn zeer verschillend en vaak van grote pracht. Na plm. een uur In de slijperij te hebben vertoefd werd de thuisreis aanvaard. Een koffie urtje in ca fé-rest. De Poppe betekende een gezellige afsluiting van het sei zoen. Onder voorzitterschap van de heer C. van Bruggen hield de afdeling Holten van de VVD jl. maandagavond haar derde liberaal café, welke bijeenkomst werd gehouden in café De Biester. Tijdens deze openbare bijeenkomst, waarvoor weder om een flinke belangstelling bestond, sprak de heer H. J. Robers, lid van de raadsfractie voor de VVD, over het onder werp „Onroerend goedbelasting". Verhouding Rijk-Gemeente Tijdens zijn inleiding zei de heer Robers dat de Rijks overheid reeds in 1970 het besluit heeft genomen tot invoering van deze belasting terwille van de financiële verhouding Rijk- Gemeenten, ter verruiming van de plaatselijke financiële middelen. Te Enschede slaagde voor het di ploma assistent zwemonderwijzer de heer G. J. H. Willems, Deven- terweg 14. Het diploma recreatie zwemleider werd in Apeldoorn be haald door Willems v.n. en de he ren A. J. Eiling, Verzetstr. 72 en K. C. Boersma, Churchillstraat 14. Motieven „Hoofdgedachte was daarbij dat de gemeenten inkomsten zouden verkrijgen buiten die, welke uit de algemene uitkeringen uit het gemeentefonds en de doeluitke ringen komen, zulks teneinde te voorkomen, dat al te snel zou moeten worden gegrepen naar het middel van aanvullende uit kering uit het gemeentefonds. De onroerend goedbelasting moet gezien worden als een algemene belasting met een zuiver fiscaal doel, geheven ter delging van een deel van de kosten van de alge mene taakvervulling van de ge- meerite. Dit volgt ondermeer uit liet feit, dat deze belasting in plaats treedt van een aantal be lastingen met een algemeen ka rakter, zoals de straatbelasting, de grondbelasting en de persone le belasting. Zoals gezegd gaat de invoering van deze belasting ge paard met het vervallen van de sttraatbelasting alsmede van de grond en personele belasting. wegens verhindering van de voor zitter, de heer C. Knijff, de leden van de afdeling Holten van Veilig Verkeer Nederland in jaarverga dering bijeen o.l.v. de heer H. Meijer, adjudant van de Rijks politie. De secretaris-penningmeester J. W. Kroon liet in een uitvoerig jaarverslag de vele activiteiten de revue passeren. Dit waren o.a. de verkeerscursussen in Espelo en Holten, de ogentest op de Midden- standsbeurs, de verkeerskennis- wedstrijd tussen een groot aantal verenigingen., sehoolverkeersexa- mes, verlichtingscontrole enz. Er was in 1975 ee flinke ledenaanwas. O door leerlingen van 4 Havo de Donderdag 29 april vond in Irene opvoering plaats van het bekende toneelstuk „De spooktrein" van Arnold Ridley. De zaal was goed gevuld met ouders, docenten en enthousiaste leerlingen. De thril ler werd met verve gespeeld, al kwamen enkele „amateurgebre ken" als tempogebrek en onvol doende dictie af en toe om de hoek kijken. Toch was het spel het aansohpuwen dubhel en dwars waard: hét spontane applaus sprak boekdelen. Terecht loofde de heer C. van Geel, die op geestige wijze na mens de schoolleiding en docenten sprak, de inzet waarmee werd gespeeld. Hij hoopte dat met deze opvoering de basis gelegd is voor een toneeltraditie. Bij de opening van de nieuwe school (eind 1978?) zou hij graag leerlingen én docen ten op het toneel zien. De jonge acteurs werden door hem in de bloemetjes gezet. Natuurlijk werd ook de regisseuse, mevrouw Ag- ma Engelvaart, docente Neder lands. in de hulde betrokken. Zij moest zich heel wat inspanning getroosten om met haar debutan ten tot deze artistieke prestatie te komen. De boeken konden worden afge sloten met een mooi batig saldo. Een suggestie uit de vergadering om behalve zaterdagsmorgens ook verlichtingscontrole te houden op een vrijdagavond zal worden be keken. Er zal dit jaar worden deelgenomen aan de regionale verkeersquiz. Na afhandeling van de agenda werd door de heer Van der Scheer propagandist VVN, o.a. vertoond de film over de gejaagdheid in het verkeer, waarvan vele onge lukken het gevolg zijn en de on gemanierdheid van zeer vele weg gebruikers. De aanwezigen werd als het wai-e een spiegel voorge houden, waarin ze zich in som mige situaties duidelijk konden herkennen. Voorzitter Meijer sprak een har telijk woord van dank tot de heer Van der Scheer voor het. vertonen van de leerzame films, die hope lijk zullen resulteren in veiliger verkeer en minder slachtoffers. De eerste twee belastingen zijn verschuldigd door eigenaren en de laatste is verschuldigd door ge-' bruikers. Heffing De invulling van deze nieuwe be lasting heeft de overheid overge laten aan de gemeenten, met dien verstande dat op 1 januari 1979 iedere gemeente deze belasting moet hebben ingevoerd. Dit is ook de oorzaak dat in verschillende gemeenten de onroerend goedbe lasting al geheven wordt en dat b.v. de gemeente Holten deze per 1 januari 1978 gaat invoeren. Belastbaar feit Een volgende vraag is natuurlijk wie valt onder deze onroerend goedbelasting, m.a.w. wie moet hiervoor betalen. U kunt begrijpen dat dit verband houdt met de oorspronkelijke be lastingen waarvan de eerste twee door de eigenaren en de personele belasting door gebruikers werden en nog worden betaald. •""Ook bij de onroerend goedbelas ting zijn 2 categorieën te onder scheiden: a. een belasting van diegene, die van het onroerend goed een zakelijk recht hebben (b.v. de eigenaren). b. een belasting van degene die het onroerend goed feitelijk gebruiken (b.v. huurder, pachter) Algehele vrijstellingen Niet alle onroerend goed-objec- ten vallen onder deze belasting en het lijkt mij dan ook goed deze hier te behandelen: Ten behoeve van de landbouw en bosbouw bedrijfsmatig ge- exploiteerde grond mag deze be lasting niet geheven worden. Dus de gronden gebruikt voor land bouw, bosbouw, tuinbouw, fruit teelt, en het kweken van bomen, bloemen en bloembollen vallen buiten deze belasting. Verder kan de gemeente zelf nog vrijstellingen verlenen voor be paalde objecten. Grondslag van heffing De overheid heeft ten aanzien van de heffingsgrondslagen voor (Wijze: In naam van Oranje, doe open de poort) 't Is dertig april en het Hoofd van het Rijk Viert feest in 't paleis te Soestdijk. Wij zingen ter ere van onze vorstin En 't hele Oranjegezin. Wij wensen hun allen een heel blijde dag. Laat wapp'ren de kleuren van Nederlands vlag, Ter ere van haar, die ons volk regeert. Ter ere van haar, die regeert! Zij bundelt haar volk met onzichtbare band. Het volk overzee en in 't land. Zij kreeg reeds bij velen een plaatsje in 't hart. Zij kent ook de vreugd' en de smart. Wij zingen voor 't raadhuis: „Zij leve nog lang!" Zo blij klinkt ons feestlied, zo blij klinkt de zang! 't Is dertig april, dag van volk en vorstin. De dag van vorstin en van Volk! de onroerend goedbelasting de ge meente de keuze gegeven uit twee grondslagen: Ten eerste, de oppervlakte van het onroerend goed, na toepas sing van vermenigvuldigingscijfers voor aard, ligging, kwaliteit en soort gebruik, zulks teneinde op benaderende wijze rekening te houden met verschillen in waarde in het economisch verkeer. Ten tweede, de waarde die aan het onroerend goed in het econo misch verkeer kan worden toege kend, d.w.z. de verkoopwaarde. Gaarne wil ik nader op deze twee grondslagen ingaan: De oppervlakte grondslag. Hier bij worden de gebouwde eigen dommen allemaal opgemeten om zodoende de oppervlakte vast te stéllen. Daarna moeten de ,cor- ï-ectie factoren zo worden gekozen,, dat de uitkomsten op benaderende wijze rekening houden met ver-, schillen inwaarde in het econo misch verkeer. De tweede grondslag die ge bruikt wordt: Onder verkoopwaarde iri het. economisch verkeer wordt ver staan de waarde welke aan dat goed dient te worden toegekend indien het volle onbezwaarde eigendom daarvan zou kunnen worden overgedragen en de ver krijger het goed in de staat waar het zich bevindt onmiddellijk en in volle omvang in feitelijk ge-' bruik zou kunnen nemen. M.a.w. de verkoopwaarde van het onroe rend goed leeg en vrij op te leve ren. Deze waarde wordt over het algemeen vastgesteld door taxa-, teurs dié pand voor pand bekij ken en daar een waarde aan toe= lcennen. Ook wordt in verschillen de gemeenten gebruik gëmaakt van de gekapitaliseerde huurwaar de, maar dit kan alleen gelden voor verhuurde woningen en zal het andere gedeelte van het onroe rend goed bestand alsnog' ge taxeerd' moeten worden. Wettelijk zijn geen andere moge lijkheden toegestaan. Hoewel bei de heffingsgrondslagen, welke voor de onroerend belasting mo gelijk zijnr uitgaan, dan wel ver band houden met de waarde van de onroerende goederen in het economisch verkeer bestaat er toch een belangrijk principeel ver. schil tussen de grondslagen. Dit is ook door de regering onderkend en zij heeft hierop bij de behande ling in de Tweede Kamer nadruk kelijk gewezen. Het verschil be staat hierin, dat het bij de eigen lijke waarde grondslagen om de individuele waarde bepaling gaat, terwijl de oppervlakte grondslag voor wat betreft de waardering juist niet individueel is, doch uit gaat van een waarde benadering vooc groepen van gevallen. Er is hierbij dus sprake van twee we zenlijke van elkaar verschillende technieken. Volgens mij mag niet j uit het oog worden verloren, dat de bij oppervlakte maatstaf ge hanteerde waarderingstechniek slechts, kan leidéq tot een zeer. grèvë om globale benadering varte de waarde; Hoewel deze maatstaf' - wordt verfijnd aan de hand van factoren die rekening houden met waardeverschillen in het econo misch verkeer. Bij de vrije ver koop maatstaf daarentegen gaat het om de individuele waardebe paling. Keuze in de praktijk Totaal in Nederland 460 gemeen ten waarvan 70 de oppervlakte grondslag hebben gekozen en 390 de vrije verkoopwaarde. Voor Overijssel geldt tot nu toe: 33 gemeenten waarvan 1 opper vlakte grondslag en 32 de vrije verkoopwaarde. De heffingsgrondslag wordt vast gesteld naar de toestand op 1 ja nuari van ieder jaar. Tarief Deze belasting werkt met schij ven van f 3000,- m.a.w. ar wordt een bedrag vastgesteld per ge meente wat een belastingplichtige, per f 3000,- waarde moet betalen. Als ik nu een gemiddelde neem van de omliggende gemeenten, n.l. van Diepenveen, Deventer, Heino, Olst, Raalte, Wijhe, Rijs- sen en Bathmen dan komt dit neer op ongeveer f 10,. per schijf van f 3000,-, aldus de heer Ro bers die zijn betoog tenslotte af sloot met enige praktische voor beelden. Na een korte pauze werd gele genheid gegeven tot het stellen van vragen van welke gelegenheid door velen gebruik werd gemaakt. praktische tips voor fotografen inde vorm van eenfoto-drieluik Foto's maken is vaak een kwestie van durven Dat klinkt nogal dapper, maar zo is het natuurlijk met bedoeld Het gaat er omdat je soms de moed moet hebben om het eens wat anders te doen Zoals in het geval van dat artikeltje, dat ik las over "kijken als kikkers en vogels" Maar laat ik bij dat artikeltje te binnen over kikkers en vogels "Ik het begin beginnen En dat is het nieuwe jasje van onze dochter. Normaal maak drie foto's van je", zei ik "Een gewone en heb ik altijd nogal wat moeite om Alice op de foto te knjgen Zeisopeen twee andere" De eerste foto was inderdaad "ge- leeftijd. dat ze met van poseren houdt en ze heeft gelijk. Maar dat nieuwe woon"recht van voren en niks bijzonders Voor de jasje, dat ze nauwelijks uit wil trekken, zelfs met als ze moet eten of naar tweede foto haalde ik de trap er bij en liet ik Alice naai Want toen ik het voorstelde, was er al direkt die kritische frons in haar voorhoofd "Niet van die saaie plaatjes. Mam Alstublieft met1" En toen schoot me bed gaatdat gaf me de kans onze dochter op de foto te krijgen Dat hoopte ik tenminste boven kijken De kamera zag de wereld, zoals de vogels die zien Niet gek' En deze plaat maakte ik vanuit kikvors perspectief dat is van een laag opnamestandpunt Alice staal nu vrij tegen de lichte luchi. waardoor ei opnieuw een andere foto ontstond op precies de/elfde plek en mei dezelfde kamera Het gaat er met om welke van de drie de beste is Vooral met omdat |e ze als moeder alle drie leuk vindt Het gaat ei om dat, wie foto's maakt, de durf moet hebben het eens anders te doen dan normaal Anders dat kan zijn zoals de vogels en de kikkers de wereld zien

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 6