Holten 25 iaar rechtstreeks en snel verbonden met overig Nederland Automobilisten weten liet steeds beter: gordels strak Beweeg: maar beweeg verstandig van de verpleging Gezondheidszorg 12 mei - dag ieders zorg Een artistiek boekje over monumenten Klaverjas-nieuws HOLTEN 7 MEI 1976 PAGINA 5 Op- dinsdag 18 mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat het geëlektrificeerde baanvak Amersfoort-Enschede van de Nederlandse Spoorwegen officieel in gebruik genomen werd en dat om 10.04 de eerste elektrische trein, een feesttrein, het station in Holten binnenreed. Een gebeurtenis, die fees telijk herdacht zou moeten worden, want niemand zal ontken nen dat de huidige spoorwegverbinding voor onze plaats van eminente betekenis is. Van feestvieren of van een herdenking zal wel niets komen. De directie van NS zal het hoofd er niet naar hebben staan na het verschrikkelijke spoorwegongeluk bij Schiedam en de tijd van voorbereiding om nog iets te doen op 18 mei is ook te kort. Niettemin mogen we ontzettend blij zijn, dat we in 1951 zo'n prachtige spoorwegverbinding hebben gekregen, die ons door veel plaatsen in Nederland zeker zal worden benijd. We zijn wel eens bang geweest, dat we de stoptreinen toch nog weer kwijt zouden raken, omdat het rendement aanvan kelijk niet zo groot was, zoals ons door bemiddeling van bevriende zijde, uit de cijfers bleek; maar dat is goedgegaan. Aan opheffing van het station Holten, zoals in het verleden is geschied, kan niet meer worden gedacht, nu het tegen woordige denken geheel gericht is op het openbaar vervoer. Met de totstandkoming van deze spoorwegverbinding is onze krant nauw betrokken geweest, durven we met enige trots te zeggen. We laten hieronder nog eens volgen wat we in ons jubileumnummer van 14 december 1973 onder de kop „Het prille Holtens Nieuwsblad op de bres voor de trein verbindingen" daarover hebben geschreven. Ir. Den Hollander, oud-president-directeur van NS, schreef ons, nadat wij.hem het jubileumnummer hadden toegezon den, een aardige brief waarin hij zich over het genomen initiatief bijzonder verheugd toonde. Holtens Nieuwsblad had op 1 januari 1949 nog maar nauwe lijks het levenslicht aanschouwd, toen de Nederlandsche Spoor wegen een begin maakten met de aanleg van de elektrificatie van de spoorlijnen Amersfoort-Enschede en Hengelo-Oldenzaal- Voor de Tweede "Wereldoorlog had Holten opgehouden stopplaats voor de reizigerstreinen te zijn. Tijdens de oorlog stopten de treinen hier weer, maar na de bevrijding ging dat over en werd de commu nicatie onderhouden met N.S.-bussen, die soms vreselijk hard door het dorp joegen. Ook in Holten werd materiaal gelost voor de aanleg van de perrons, maar op een gegeven moment werd de aanvoer gestopt en had het alle schijn, dat Holten geen stopplaats zou worden. Toen in april 1950 een bericht in de kranten verscheen, dat de president-directeur van N.S., ir. Q. den Hollander, een bezoek zou brengen aan Almelo, greep onze redactie de kans om iets voor Holten te ondernemen. Wij schreven de volgende brief: Holten, 22 april 1950 HOLTENS NIEUWSBLAD HOLTEN Aan den Heer President-Directeur der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht Weledelgeboren Heer, Holten heeft in verband met het drukke vreemdelingen verkeer grote belangstelling voor de plannen der Nederlandsche Spoorwegen, vooral met het oog op hetgeen straks gebeuren zal als de electrificatie gereed is. Wij vernemen nu, dat u Donderdag 27 April a.s. een bezoek gaat brengen aan Almelo en de gast zult zijn van het gemeentebestuur. Wilt u ons en zo mogelijk onze burgemeester, een vertegenwoor diger van de V.V.V. en de Holtense Handelsvereniging gedurende de rit van Deventer naar Almelo een onderhoud toestaan om de Holtense belangeh te bepleiten? De Burgemeester, mr. W. H. Enklaar, sympathiseert ten volle met dit verzoek. Betreffende onze belangstelling voor N.S. verwijzen wij gaarne naar uw brief van 14 December 1949, Set 2A/4476, inzake opheffing N.S.-bussen en het artikel „De Spoorwegen spreken" in bijgaand exemplaar van Holtens Nieuwsblad. Wij vertrouwen, dat u ook de belangen van het platteland ter harte gaan en tekenen in afwachting uwer gunstige berichten. Hoogachtend, Redactie „Holtens Nieuwsblad" .(w.g.) W. Beijers Dit plaatje toont duidelijk hoe druk het was bij de aankomst van de eerste elektrische trein- de feesttrein op 18 mei 1951. Reeds de andere dag ontving de burgemeester een telefoontje, dat we maar in Deventer op het perron zouden komen. Toen de speciale in spectiewagen, op die 27e april in De venter arriveerde, onderhield ir. Den Hollander zich eerst met de Deven ter stationschef en nodigde hij ons uit achterin het rijtuig bij hem plaats te nemen. De ingenieurs uit zijn ge zelschap, waaronder zijn latere op volger ir Loman, gingen naar voren en het Holtense gezelschap pleitte al rijdende voor het wederinvoeren van Holten als stopplaats, terwijl ir. Den Hollander de lijn inspecteerde. Toen op 18 mei 1951, om 10.04 uur, de feesttrein, onder enorme belang stelling. in Holten arriveerde (zie fo to) stapte ir. Den Hollander net op de plaats uit waar wy stonden. Htf herkende ons direct en sprak de belangrijke woorden „Dit hebben wjj samen gedaan". Door de burgemeester werd de direc tie een, door mevr. Ans de Mik-de Boer gebakken, tegel aangeboden met het opschrift: „18 mei 1951 Holten weer rechtstreeks en sneller verbonden met overig Nederland (Gemeentewapen) Gemeentebestuur van Holten V V.V. Handelsvereniging danken N.S. In de wachtkamer is eenzelfde tegel in de muur aangebracht. De naam van Holtens Nieuwsblad, dat het ini tiatief am. ontbreekt, maar dat is van minder belang. Belangrijk is. dat Holten weer met het spoorwegnet ver bonden is en dat daar een zeer druk gebruik van wordt gemaakt. Vermeld zij nog, dat de directie voorts een paar Goudse kazen werden aangeboden en dat enkele genodigden de treinreis meemaakten. De belangstelling voor monumen ten is de laatste jaren zeer sterk toegenomen. Eén van de gevol gen van deze ontwikkeling is, dat monumenteigenaren in toenemen de mate plannen maken hun pand te restaureren. De praktijk wijst echter uit, dat veel eigena ren niet of onvoldoende op de hoogte zijn van diverse regelingen ingevolge de monumentenwet, eventuele subsidiemogelijkheden, belastingfaciliteiten etc. Om enigszins tegemoet te komen aan deze situatie wordt aan alle 40.000 eigenaren van monumenten een boekje toegestuurd getiteld: „Beschermde Monumenten en de Rijksdienst voor de Monumenten zorg". In dit boekje kan men de meest noodzakelijke gegevens vinden. In een begeleidend schrij ven wordt de eigenaar o.a. ver zocht het boekje zorgvuldig te be waren, zodat men het in voorko mende gevallen kan gebruiken. Het is een goed en artistiek uit gevoerd manuscript, dat aan ter zake betrokkenen goede diensten kan bewijzen. De provinciale en gemeentelijke overheden, maar ook de particu liere organisaties worden vooraf geïnformeerd. Er wordt naar ge streefd volledige verzending voor 1 juli a.s. te realiseren. Zaterdagavond besloot de klaver- jasclub haar eerste seizoen met 'n gezellige avond in zaal Vosman. Nadat de voorzitter, de heer Aan stoot. de leden en hun aanverwan ten had verwelkomd, werd de uit slag bekend gemaakt en de bekers uitgereikt. Clubkampioen van het seizoen '75-'76 werd de heer F. Klein Horstman met een gemiddel de van 1597,46. Tweede werd de heer L. Lichtenberg met een gem. van 1587,36, derde de heer B. IJs- peerd met 1586,31 en de vierde plaats was'voor de heer Bruinsma met 1585.67. De verschillen waren dus zeer minimaal, de verdere uit slagen waren in afgeronde cijfers: 5 H. Theijn 1562. 6 P. Vendel 1558. 7 Van Langen jr. 1555. 8 J. Witten 1535. 9 mevr. Vendel 1533. 10 L. Olthof 1528. 11 E. Wessels 1524. 12 L. Thiele 1520. 13 mevr. Wessels 1503. 14 Kleissen 1498. 15 Kappert 1494. 16 A. Aanstoot 1491. 17 D. Kolk 1481. 18 H. Nijkamp 1475. 19 gebak, lief voor uw hart In gebak wordt vaak veel boter, ei en room verwerkt Deze voedingemiddelen zijn met toegestaan in een dieet verrijkt met linolzuur en arm aan cholesterol, dat wordt voorge schreven aan patiënten met hart- en vaatziekten. Het is dan ook moeilijk kant en klaar gebak voor deze mensen te kopen, maar zélf maken gaat well Hieronder vindt u enkele soorten gebak voor deze dieetpatiënten die ook de overige familieleden best zullen smaken gember tulband 500 g bloem 2 theelepels zout geraspte schil van 2 citroe nen. 2 zakjes droge gist, 3 dl magere of halfvolle lauwe melk. 100 g dieetmarganne. 2 eetlepels suiker, 100 g (bak) gember 100 g bruine suiker Zeef de bloem met hét zout Maak in het midden een kuiltje Strooi de geraspte citroenschil erop. Verwarm de melk en dieetmarganne tot lauwwarm Los de gist daarin op. Roer de suiker erdoor Schenk dit mengsel gedeeltelijk in het kuiltie en begin vanuit het midden te roeren. Meng het vocht er helemaal door Kneed het geheel tot een soepel deeg Laat het 45 minuten rijzen in een kom, afgedekt met een schone vochtige doek op een warme plaats Snijd de gember zonodig klein en vermeng hem met de bruine suiker Kneed het deeg nog eens door en verdeel het in drie gelijke hoeveelheden Vet de tulbandvorm in en leg er een derde deel van het deeg in Schep daarop de helft van het gembermengsel en leg daar een tweede portie deeg op Schep daarop de rest van het gembermengsel en dek het af met de rest van het deeg Laat de tulband nog 20 min. rijzen op een warme plaats, afgedekt met een schone voch tige doek Bak de tulband gaar bij 225 °C, onder het mid den van de oven, 45 minuten. taart op Linzerwijze 175 g bloem. 100 g gemalen walnoten. 25 g suiker, kaneel. 100 g dieetmarganne. 1 eetlepel rum. 2 theelepels vanille- essence. geraspte citroenschil, 1 pot frambozenjam, ci troensap van 1 citroen, gemalen kruidnagel, linolzuurver- rijkte koffiemelk. Meng de bloem met de walnoten, suiker en kaneel. Prak de margarine erdoor Doe de rum, vamlle-essence en ge raspte citroenschil erbij en kneed er een soepel deeg van. Rol het in een vochtige doek en laat het 1 uur rusten In de koelkast. Roer citroensap en wat gemalen kruidnagel door de jam. Bekleed een ingevette springvorm (0 23 cm) met van het deeg Maak een opstaande rand van 2'/2 cm. Bak die 2 30 minuten in het midden van een warme oven (175°C). Vul deze bodem met jam Rol de rest van het deeg uit en snijd er reepjes van Leg ze als raster op de taart Bestrijk die met koffiemelk Bak de taart in het mid den van een warme oven 175°C) in 20 minuten gaar aardappelmakroontjes 200 g aardappelen, 2 eiwitten, zout, 75 g suiker, 100 Q ro zijnen, 100 g kleingesneden sukade, geraspte schil van 1 citroen. Borstel de aardappelen goed schoon Kook de aardappelen m de schil gaar Pel ze en maak ze fijn door een zeef óf pureekmjper Sla het eiwit stijf met zout en suiker Schep de rozijnen, sukade, geraspte citroenschil en fijngemaakte aardappelen erdoor Vet een bakblik in en maak hierop 15 bergjes van het mengsel Schuif het bakblik in het midden van een warme oven (i 175 °C). Laat ze licht bruin en gaar worden in 15 a 20 minuten Laat de koekjes op het bakblik afkoelen en steek ze er dan met een panne- koekmes af abrikozentaart >/2 I magere yoghurt. 200 g bloem, zout, 100 g basterdsui ker, 150 g dieetmarganne. 1 I blik abrikozen op lichte ei- roop, 2 eiwitten, 50 g bruine suiker Laat de yoghurt uitlekken op een vergiet met een natte doek. Zeef de bloem met zout en basterdsuiker Prak de dieetmarganne er met een vork door Duw het deeg in een ingevette springvorm (0 23 cm) Maak opstaande kanten van 2'/2 cm Laat de abrikozen uitlekken en leg ze op het deeg. Bak de taart 20 minuten m het midden van een warme oven 175 cC) Sla de eiwitten stijf met de bruine suiker. Schep de yoghurt erop en vermeng het goed met elkaar. Verdeel het mengsel op de taart en laat- het gebak in i 15 minuten bruin en gaar worden in een warme oven (175 °C). INZAMELINGSCAMPAGNE •Indmei beginjvm rpevr. Olthof 1449. 20 G. Hoogen- doom 1444. 21 v. Langen sr. 1432. 22 J. Mossink 1427. Terwijl de heer A. Kampman als laatste met 1224 punten de rode lantaarn in ontvangst mocht ne men. Hierna werden er enkele spelletjes gedaan o.a. bingo. Men kon daarmee twee rondvluchten boven Holten winnen, de één werd aangeboden door de Holtense Boe- rendansers, de andere kwam uit de clubkas. Deze rondvluchten wer den gewonnen door mevr. Wessels en de heer Vendel. Onder het genot van een drankje en een hartig hapje kwam er een eind aan deze gezellige avond, die zeker voor herhaling vatbaar is. De klaverjasclub kan terug zien op een zeer geslaagd eerste sei zoen. SOEST Deze maand zullen de Vereniging voor Sportgeneeskunde en de Coca-Cola-organisatie onder het motto „Bewéég! Maar beweeg verstandig!" 100.000 posterkaarten door heel Nederland g~aan"versprei-"" den. Op deze kosterkaarten staat aan één zijde een affiche ontworpen door Dik Bruynesteyn, die het the ma van deze actie op originele wij ze heeft geïllustreerd. Op dè an dere zijde staat een krantepagina boordevol informatie, zoals: waarom moeten we meer be wegen, hoe kun je verstandig bewegen, wanneer en waar vraag je sport- medisch advies, hoe meet je je conditie, hoe voorkom je blessures. Bovendien bevat de krant een aan tal tips over voering, goede uitrus ting, „warming-up" enz. Een groot aantal van deze pos terkranten zal worden verspreid via de zgn. Plaatselijke Actie Co- mité's van Sportreal, die in de ko mende maanden overal in het land acties gaan houden om de Neder landse bevolking in beweging te krijgen. 12 mei, de vermoedelijke geboortedag van Florence Nightingale en worden. Er moet voorkómen wor- De Nederlandse automobilist weet steeds beter dat autogordels strak gedragen moeten worden. Veilig Verkeer Nederland trekt die con clusie uit een onderzoek onder 1.300 automobilisten kostwinners, waarvan 81 procent in het bezit was van autogordels. Het onder zoek werd in februari van dit jaar op verzoek van Wïï uitgevoerd door het Instituut voor Sociaal wetenschappelijk en Economisch Onderzoek (ISEO) in Bussum. In vergelijking met de resultaten van een dergelijk onderzoek in ok tober 1975 bleek dat de groep die vond dat de autogordel strak ge dragen diende te worden, toegeno men te zijn van 45 naar 64 procent van de ondervraagde autogordel- bezitters. 'Deze stijging kan goed veroorzaakt zijn door de in de eer ste twee maanden van dit jaar ge voerde WN-campagne „Autogor dels strak en zeker" en de daarop volgende publiciteit. De groep mensen die ten on rechte van mening is, dat de gor del niet strak gedragen hoeft te worden, is verminderd van 41 pro cent in oktober 1975 tot 22 procent nu. De groep ondervraagden die niet wist of vond dat het er van afhing dat gordels strak omgedaan dienen te worden is echter even groot gebleven (13 procent). Grootste effect Het is een feit dat het gevaarlijk is de autogordel met speling te dragen. Want elk type autogordel moet zo strak mogelijk worden om gedaan om het grootste effect te sorteren. De beschermende wer king van de gordel neemt namelijk zienderogen af naarmate deze los ser wordt gedragen. Opvallend is, zo blijkt uit het onderzoek, dat vooral zij die de autogordel altijd dragen ook inzien dat deze strak gedragen moet wor den. Van hen die zeggen dat zc de gordel altijd omdoen, vindt drie kwart dat deze ook strak om het lichaam behoort te zitten. Ter ver gelijking: van hen die de gordel nooit om zeggen te doen is maar eenderde op de hoogte met het juiste, dus strakke gebruik van de gordel. Resultaten Het WN-onderzoek van februari heeft, in vergelijking met dat van oktober vorig jaar, verder nog de volgende resultaten opgeleverd: Zowel in oktober 1975 als in februari 1976 zeggen 6 van de 10 automobilisten, die gordels in hun auto hebben, dat ze die gordel al tijd omdoen. Drie van de tien doen hun gor del niet altijd om. f) Eén op de tien beweert de au togordel nooit om te doen. sinds een aantal jaren ook „Dag van de Verpleging". Op die dag wordt de verpleging van zieken extra in de belangstelling geplaatst. Ook de verpleegkundige zélf geeft de ,.Dag van de Verpleging" aan leiding even stil te staan by zyn eigen beroep. Dat beroep is namelijk volop in ontwikkeling. Het wordt ook technischer, evenals onze gehele samenleving. Maar uitgangspunt en doel blijft toch steeds: de verple ging en verzorging van de zieke mens. Dit jaar luidt het motto van de „Dag der Verpleging": „Gezondheidszorg ieders zorg". Dat is eigenlijk een motto om eens diep over na te denken, ook wanneer men zelf geen verpleegkundige is, zelfs geen patiënt. Gezondheidszorg - ieders zorg! waarom zou het eigenlijk uw zorg zijn? Wel, omdat het al uw zorg. is Kijkt u maai* eens naar de hoog te van een ziekenfondspremie, uw particuliere verzekering. Kijkt u maar eens naar de begroting van het ministerie voor Volksgezond heid en Milieu-hygiëne die toch uit uw belastingcenten gefinancierd moet worden. „De kosten van de gezondheidszorg rijzen de pan uit", kunt u regelmatig in de krant le zen, op de televisie horen. Staats secretaris Hendriks wil er wat aan doen, o.a. een herverdeling van 't aantal ziekenhuisbedden in ons land. Dat „pikken" we dan weer niet en we gaan de straat op om ons bloedeigen streekziekenhuis te behouden in IJsselstein, Groenlo of Culemborg. Actie voeren voor de gezondheidszorg....! Maar de meest voor de hand lig gende actie wordt niet of nauwe lijks gevoerd. Die actie zou er in moeten bestaan, dat u zo gezond mogelijk leeft, zodat u zo min mo gelijk een beroep hoeft te doen op die dure gezondheidszorg, die dan ook vanzelf wat minder duur gaat worden. Omdat er dan minder dure voorzieningen nodig zijn. Wij hebben langzamerhand de nare neiging gekregen gezondheidszorg te zien als een garage-servicebe drijf. Onze auto brengen we regel matig weg voor een onderhouds beurt en als er wat aan mankeert, laten we dat repareren. Voor de rest scheuren we er op los. Met ons eigen lichaam doen we net zo. We leven maar raad, eten en drinken maar raak, roken maar raak en als het motortje hapert rennen we naar de dokter of het ziekenhuis om ons te laten opknap pen. En wanneer dat niet gauw ge noeg lukt, is dat de schuld van „die dokters" en „die ziekenhui zen" die u niet meer als mens zien, maar als een „geval" of een num mer. De verantwoordelijkheid voor een goede gezondheid ligt echter in de allereerste plaats bij u zélf. De dokter, de verpleegster, het ziekenhuis, dat zijn helpers en hulpmiddelen in de nood. Maar al lereerst dient nood voorkómen te den dat u ziek wordt. Dat is wat staatssecretaris Hendriks bedoelt als hij praat over „preventieve ge zondheidszorg": zorgen dat men sen niet ziek worden. Hij kan echter praten en doen wat hij wil, het zal moeten begin nen bij onszelf, bij u en bij mij. Het is niet voldoende op de te levisie te horen en te zien dat we verkeerd eten om dan toch door te gaan met een „frietje mèt", een „frikandelletjes speciaal". Om dan toch door te gaan met autorijden en zitten, televisie kijken en zit ten, borrelavondjes houden en zit ten, terwijl ons bijna dagelijks aan het verstand wordt gebracht dat we te weinig lichaamsbeweging krijgen. „Krijgen" alsof je lichaamsbewe ging cadeau krijgt op de diëetmar- garipe. Lichaamsbeweging moet je nemen door naar buiten te gaan te lopen, te fietsen, te zwemmen, achter een bal aan te hollen of je tuintje te spitten. Gezondheidszorg - ieders zorg! Dat is de bedoeling van dat motto op de „Deg van de Verpleging". Uw gezondheid is uw eigen zorg. U moet er zélf iets aan doen! U bent er zélf verantwoorde lijk voor! Dokters en verpleegkun digen zijn er alleen om te helpen als er per ongeluk toch nog iets mis gaat. Denk daar eens aan op 12»mei... Nóg beter: probeer er dagelijks even aan te denken. J. Stöpetie, bestuurslid van de Stichting Voorlichting en Pu bliciteit. De Vereniging voor Sportgenees kunde wil met deze postercampag ne bij het grote publiek meer be kendheid geven aan de noodzaak voor meer en betere sportmedische begeleiding voor iedereen, van jeugdsport tot bejaardensport en van-recreatiesport tot topsport. Spor en recreatiesport worden steeds meer ook door ménsen bo ven de dertig en zelfs door 65-plus- sers bedreven. Dat is een goede zaak. want meer beweging is ple zierig en gezond voor iedereen. Het betekent echter wel, dat er een grotere behoefte bestaat aan deskundig advies over hoe men verstandig kan bewegen met 't oog op de leeftijd en de lichamelijke conditie. De Vereniging voor Sportgenees kunde wil, dat goede sport-medi- sche begeleiding en adviesring be reikbaar worden voor iedereen. Daartoe zijn veel meer en betere voorzieningen nodig, dan waarover we tot op heden toe beschikken. In 1975 heeft de Vereniging voor Sportgeneeskunde een beleidsplan gepubliceerd, waarin de structuur van de huidige en de gewenste sportmedische voorzieningen is vastgelegd. Daarin wordt gepleit voor: meer en betere opleiding voor huisartsen en fysiotherapeuten om mensen, die recreatie- en wedstrijdsport beoefenen, te kunnen adviseren en behande len; een netwerk van Sport Medi sche Adviescentra; meer wetenschappelijk onder zoek op het terrein van de sportgeneeskunde; meer voorlichting naar het gro te publiek over de wenselijk heid van sportmedische opvang, advies en begeleiding voor iedereen. Daartoe heeft de Vereniging voor Sportgeneeskunde in samenwer king met de Coca-Cola-organisatie deze voorlichtingscampagne opge zet. De verspreiding van de poster kranten valt samen met de start van de actie Sportreal. Deze actie biedt eeq goede gele genheid om het publiek niet alleen te stimuleren om meer te bewe gen, maar vooral ook verstandig te bewegen.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 5