Boeren en burgers in Brussels spinneweb wet GRONDWET GAAT OP DE HELLING (2) Wereldformaat Slagharen ■attractie in Sociale verzekering wordt belangrijk uitgebreid Weet je wetje, laat jergden 'r,> Basis van onse constitutie Naar de maan in Overijssel Een nieuwe wet: de IA IV Boeken-ui (leningen stegen met 16 pet. HOLTEN 16 APRIL 1976 PAGINA 9 In de krant van de vorige week hebben we bij de leezrs ingeleid de plannen van de regering tot herziening van de Grondwet, waarvoor bij de Tweede Kamer inmiddels drie wetsontwerpen zijn ingediend. Het eerste wetsontwerp dat we bespraken, was de wijziging van het onderwijsartikel, waartegen nu al van bepaalde zijde der oppositie ernstige bezwaren zijn geopperd. De tijd zal leren of deze bezwaren houdbaar zijn. Het tweede wetsontwerp dat we hierna be spreken, betreft: Het wetsontwerp tot verandering in de Grondwet van bepalingen i' inzake grondrechten dient ter ver vanging van wetsontwerp 11051, dat in november 1970 'is ingediend en dat zal worden ingetrokken. In het wetsontwerp en de memo rie van toelichting komt onder meer het volgende aan de orde. Het voorstel van de staatscom missie om aan de rechter de be voegdheid te geven, wetten aan de grondrechtenbepalingen in de Grondwet te toetsen en in geval van strijd buiten toepassing te laten, heeft de regering niet over genomen. Bij dit onderwerp wordt (het standpunt gehandhaafd, dat reeds bij wetsontwerp 11051 was 'ingenomen en dat ook was neer gelegd in de nota inzake het grondwetsherzieningsbeleid. Tijdens de bespreking van de nota in de Staten-Generaal stemde het parlement in meerderheid met dit standpunt in. De argumentering voor dat standpunt is te vinden in de nota en de parlementaire behandeling. Eén van de voor naamste argumenten tegen het Tbetsingsrecht is, dat de rechter daardoor te zeer zou worden ge- mengd 'in politieke kwesties die behoren tot het terrein van de wetgeving®- en bestuursorganen. Horizontale werking In de memorie van toeelichting wordt de „horizontale werking" van grondrechten niet afgewezen, maar als mogelijkheid open ge houden. Beschreven wordt, dat de grondrechten op uiteenlopende wijzen in de horizontale verhou dingen (dat zijn de verhoudingen tussen burgers onderling, in te genstelling tot verhoudingen tus sen overheidsorganen en burgers) kunnen doorwerken. Of, en zo ja op welke wijzes dat het geval is, is in het algemeen een zaak van uitleg van het betreffende artikel in een bepaald geval. Bewust wordt hierover geen uitspraak gedaan in algemene zin. De mo gelijkheid wordt opengelaten, dat de horizontale werking aan de hand van zich voordoende prak tijkgevallen geleidelijk tot ontwik keling komt. Het beperken van grondrechten Dat bij de uitoefening van grond rechten beperkingen in acht moe ten worden genomen, is onvermij delijk. Ten aanzien van de vraag, welk overheidsorgaan tot het stel len van beperkingen gerechtigd is en welke normen daarbij in acht moeten worden genomen, gaat het wetsontwerp verder in het kana liseren daarvan dan in het voor stel van de staatscommissie is gebeurd. Het grondwettelijk uit gangspunt is, dat elke beperking van een grondrecht moet kunnen worden herleid tot een beper- kibgsclaüsülë 'in de Grondwet. Dit uitgangspunt wordt aangevuld met de erkenning, dat de inhoud en het geldingsbereik van een grond recht invloed kunnen ondergaan ook buiten de grondwettelijke systematiek om. Gewezen wordt onder meer op het verschijnsel, dat ook de grondrechtenartikelen voor de toepassing uitleg behoe ven, dat deze uitleg op redelijke wijze moet plaats vinden en dat onder omstandigheden aan de redelijkheid grenzen kunnen wor den ontleend waarbuiten een De bocrenprijzen voor het nieu we seizoen zijn door Brussel vast gesteld. De eerste reacties uit boe- renkringen zijn wat geluwd. Het was tijdens het EG-prijzcngevecht spannender dan ooit te voren. De uitgangsstellingen van de negen landbouwministers lagen ver uit elkaar. Nog erger was de grimmi ge wijnoorlog die in Frankrijk twee slachtoffers eiste. De uitspraak van het Brussels prijzenorakel roept nogal wat vra gen op. In een tijd dat alle Ne derlanders in een bezuinigingsmars naar de nullijn gedwongen wor den lijkt een 7%-stijging van land bouwprijzen afschrikwekkend. Hoe zit dat nu precies? Zowel de hoe ren als de consumenten zün be zorgd. De prijsbesluiten van Brussel hebben de consumenten opgejaagd. Allerwege leeft de vrees dat de hogere landbouwprijzen het leven van alle landgenoten duurder maakt. Voor de huisvrouw is het nu al een krachttoer om de finan ciële eindjes aan elkaar te breien. Hoe pakt het Brussels akkoord, dat aan de Nederlandse boeren ruim 7% meer wil geven, uit voor de gezinsbeurs? De kosten van levens onderhoud zuilen uiteraard stijgen, maar die toename staat, in geen enkele verhouding met de prijsstij ging die in Brussel uitgedokterd is. Globaal kan de Nederlandse huis vrouw erop rekenen dat olk per cent Brusselse prijsstijging neer komt op 0.6% stijging van de kos ten van het levensonderhoud. Een simpele vertaling leidt er dan toe dat het leven ongeveer 0.4% duurder wordt tengevolge van het Brussels landbouwbeleid. Minister Van der Stee, die de agrarische zaken tn de regering voor zijn rekening neemt, heeft verklaard dat de kosten van levensonderhoud met 0.3% zullen stijgen. Wij ho pen met hem dat het zo Is. Voor de consument zou dit alles nog te pruimen zijn. Nu kan men geruststellende be weringen opbouwen voor de huis vrouw, die van het Brusselse land- bouwspectakel niet veel hoeft te vrezen. In felle tegenspraak pak ken de berichten uit dat de con- sumptlemelk met f 0.04 per liter stijgt en dat de suiker binnenkort ook al met f 0.12 per kilo duurder wordt. De consument raakt m de war en wordt wantrouwig. Hoe zit dat dan met die prijsstijgingen en hoe rijmt dat nou met het seer matig effect van Brussel? Pikant is inderdaad de melk prijsstij ging. Het zuivelbedrijfsle ven heeft al enkele maanden ge leden gevraagd om de minimum prijs voor consumptiemelk met 4 centen te verhogen. Deze stijging was gewoon nodig om de verwer- i kingskosten op te vangen. Daar- j van willen de zuivelfabrieken 3 grondrecht geen toepassing meer behoort te vinden. Een belangrijk aspect is, dat het wetsontwerp een grotere gebondenheid aan de grondwetstekst veronderstelt dan het staatscommissievoorstel, om in onze samenleving met haar uit eenlopende geestesstromingen aan de grondrechtenartikelen reële waarborgen voor de burger en richtinggevende kracht voor wet geving en bestuur te kunnen ont lenen. Gelijkheid; non- discriminatie De reeks voorgestelde grondrech tenbepalingen opent met de bepa ling, dat gelijke gevallen gelijk moeten worden behandeld. Aan de door de staatscommissie genoem de kenmerken (godsdienst, levens overtuiging, ras, geslacht) ten aanzien waarvan discriminatie met zoveel woorden wordt verbo den, is in 'het wetsontwerp de politieke gezindheid toegevoegd. De regering meent, dat in een grondwettelijk gelijkheidsartikel ook uitdrukkelijk discriminatoire i maatregelen wegens politieke ge zindheid moeten worden verboden. Evenals in wetsontwerp 11051 komt in het nieuwe wetsontwerp geen bepaling voor over het Ne derlanderschap, de toelating in Nederland, uitzetting etc. Dit on derwerp zal in een afzonderlijk wetsontwerp worden opgenomen, dat, naar in de bedoeling ligt, wetsontwerp 11052 zal vervangen. Over dat wetsontwerp is nog over leg gaande met de regering van de Nederlandse Antillen. een ten, en de detailhandel de res terende cent. De eis zal wel billijk zijn maar Komt net boven tafel als Brussel de landbouwprijzen ver hoogt. ledereen legt begrijpelijker wijze een direkt verband tussen de nieuwe landbouwprijzen en de hogere straatprijs voor consump tiemelk. Voor alle duidelijkheid: de melkprijsstij gin® heeft in dit geval niets te maken met de nieuwe EG-prijzen. De aankondiging van een 'hogere suikerprijs is al even verwarrend. Tengevolge van de Brusselse be slissingen zou de huisvrouw f 0.12 meer moeten betalen voor 1 kilo gram suiker. Zo eenvoudig liggen de zaken niet. In de eerste plaats komt het cijfer uit de koker van een bepaalde suikerindustrie en ten tweede komen die 12 centen extra niet helemaal in de boerenbeurs terecht. Natuurlijk maakt het de consument weinig uit of hij door de hond of de kat gebeten wordt. De eerlijkheid gebiedt echter dat het voor de boeren wel Iets scheelt. Zij willen niet altijd op de schop stoel zitten. De boeren zijn al evenzeer be zorgd over de nieuwe prijzen die Brussel vastgesteld heeft. Hun be zorgdheid heeft andere oorzaken dan bij de consument. Op de boer derij zijn de kosten de laatste jaren flink gestegen. Deze, kostentoena- me wordt opgevangen door de nieuwe prijzen. Daarom komt het boereninkomen flink onder druk te staan en moet de boer de al eer der opgelopen inkomensachterstand nog langer slikken. In boerenkrin- gen is de nullijn een vrome wens die nauwelijks haalbaar is. Alle Nederlanders hebben trouwens moeite met die nullijn, maar in dat geval moet men een stap terug doen omdat men veelal boven die bewuste lijn zit. Een andere boerenzorg Is de waarde van een gemiddelde Brus selse prijsstijging. Het Brussels alt- koord richt zich op papieren prij zen. Voor de boer blijft de ham vraag of die 7% inderdaad hard te maken is. Zoals de kaarten nu lig gen ziet liet er niet naar uit. De werkelijke opbrengstprijzen komen op de markt tot stand. Als die markt verstoord is, wordt de boe renbeurs aangetast. Brussel Wil op de markt wel bijsturen, maar dcz« correcties (een ingewikkelde ma chine met Interventie- en premie regelingen) staan in geen enkele verhouding met het streven om de boerenprijzen met 7% omhoog te krikken. Uit dit alles moet de boer ook concluderen dat Brussel aardig redeneert en schone belof tes maakt, maar een voldoende ga rantie voor een redelijk inkomen blijft ook na het jongste prijzen- akkoord uit. De boerenzorgen zijn in elk geval niet weggenomen, In tegendeel. B. Schouwing Kiesrecht Nieuw, vergeleken met de be staande Grondwet, in artikel 1.4, waarin het actief en passief kies recht als een grondrecht worden geformuleerd. Het betreft hier een recht op deelname aan de publie ke zaak,, dat ook in verschillende internationale documenten onder de grondrechten is opgenomen. De vrijheid van godsdienst en levensovertuiging In artikel 1.6 wordt naast de gods dienstvrijheid de vrijheid van levensovertuiging gewaarborgd. De regering is van oordeel, dat aan godsdienstige en aan levens beschouwelijke overtuigingen op gelijke voet een plaats onder de grondrechten toekomt. Van de bestaande Grondwet zijn verschillende bepalingen over de godsdienst en de kerkgenootschap- 'pemgësclhrapt omdajt zijjysi|§t0if»%&' bij "de gewijzigde qpvattingen en omstandigheden passen. Met na me valt in dit verband melding te maken van het processieverbod, dat in het wetsontwerp niet meer voorkomt. Wel heeft "de regering het, in verband met de uitbreiding van het grondrecht, wenselijk ge acht een overgangsregeling voor te stellen ten aanzien van de uit oefening van het recht buiten ge bouwen en besloten plaatsen. Het bestaande artikel 7 over de drukpersvrijheid is letterlijk ge handhaafd als eerste lid van een nieuw artikel. Het tweede lid van dit artikel bevat een opdracht aan de wetgever omtrent radio en televisie regels te stellen, alsmede een verbod van voorafgaand toe zicht (preventieve censuur) op de inhoud van een radio- of televisie- uitzending. Dit brengt mee dat wel een ver gunningenstelsel voor de omroep is toegestaan, doch dat preven tieve censuur wordt verboden. Het derde lid beoogt ten aanzien van alle andere uitingsmedia het recht vast te leggen, in vrijheid de inhoud van een uiting te be palen. Daartoe verbiedt dit lid preventieve censuur en kent het overigens alleen aan de formele wetgever (regering en Staten-Ge neraal) de bevoegdheid toe, deze vrijheid te beperken. Een uitzon dering wordt gemaakt voor het geven van vertoningen toeganke lijk voor personen jonger dan 16 jaar. Dat betekent onder meer, dat filmkeuring niet zal zijn toe gestaan ten aanzien van personen van 16 jaar en ouder. In het. vierde lid tenslotte wordt het maken van handelsreclame aan de grondwettelijke regeling van het openbaren van gedachten of gevoelens onttrokken. Het voor gestelde artikel laat de i egel- gevende organen vrij voorschrif ten voor te stellen voor het ma ken van handelsreclame. Zo zul len provinciale verordeningen, die in verband met de bescherming van het landschapsschoon bepaal de vormen van reclame verbie den. niet met het voorgestelde artikel in strijd zijn voor zover ze op handelsreclame betrekking hebben. De betoging In het voorstel is het recht tot betoging opgenomen; het is teza men met het recht tot vergadering in één artikel ondergebracht. De betoging heeft naar het oordeel van de regering voor velen met name voor hen die niet zo gemak kelijk van andere uitingsmedia gebruik kunnen maken een zo grote betekenis verworven voor het in het openbaar uiting geven aan opvattingen op maatschappe lijk en politiek gebied, dat opne ming onder de grondrechten ge rechtvaardigd is. Recht op eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer Nieuw is het recht op eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer. De staatscommissie heeft voorge steld dit onderwerp ais een op dracht aan de wetgever op te ne men; dc regering acht het ver antwoord een stap verder te gaan en hier een recht te creëren. Daaraan zijn twee opdrachten aan de wetgever toegevoegd, te weten regels te stellen ter bescherming van de persoonlijke levenssfeer in verband met het vastleggen van persoonsgegevens, en regels te stellen voor het zogenaamde in zagerecht cn de correctie van per soonsgegevens. De regeling van het huisrecht is op onderdelen gewijzigd en aan gevuld met het voorschrift, dat degene die tegen de wil van de bewoner een woning binnentreedt zich moet legitimeren, het doel van het binnentreden moet mee rdelen en een proces-verbaal van het binnentreden aan de bewoner moet verstrekken. Het brief-, telefoon- en telegraafgeheim Van het briefgeheim, dat in het bestaande artikel 173 Grw. be perkt is tot bi'ieven die bij de post of een andere openbare instelling van vervoer berusten, is deze be perking vervallen. Toegevoegd is het telefoon- en telegraafgeheim. Vrijheidsontneming Het bestaande artikel 171 Grw. heeft een ruimere formulering ge kregen. Toegevoegd is de bepa ling dat hij, aan wie anders dan op rechterlijk bevel zijn vrijheid is ontnomen, aan de rechter zijn invrijheidstelling kan verzoeken. Hij wordt in dat geval door de rechter gehoord binnen een bij de wet te bepalen termijn. Voorts is een bepaling toegevoegd, die ge richt is tegen onevenredig lang voorarrest. Geen feit strafbaar zonder voorafgaande wettelijke strafbepaling Voorgesteld wordt onder de grond rechten de bepaling op te nemen, dat geen feit strafbaar is dan uit kracht van een daaraan vooraf gegane wettelijke strafbepaling. Dit voorschrift komt thans in ar tikel 1 lid 1 van het. Wetboek van Strafrecht voor. Het Shetland Ponypark Slagharen, uitgegroeid tot een van de be langrijkste recreatiecentra van ons land. heeft voor het seizoen 1976 opnieuw grote uitbreidingen ondergaan. Tot de belangrijkste aanwinsten mogen worden gere kend de Apollo 14", een ruimte vaartsensatie van de eerste orde, een meer dan 1000 meter lange Kabelbaan en de Alpen Express', een dubbele achtbaan, zoals er geen tweede in Nederland te vin den is. De bfjna 30 meter hoge Apollo 14" mag een waarlijk internatio nale attractie heten, want van dit enorme gevaarte, waarin zestig mensen tegelijk als astronauten om de maan kunnen zweven, zy'n er maar twee in de wereld. Naast de bouw van deze nieuwe aanwinsten is ook veel aandacht besteed aan de uitbreiding van het in 1975 opgezette „Texas in Holland". Wilde Westen herleefd Hier herleeft de sfeer van het „wilde westen". Het Shetland Ponypark, ontstaan door de liefde voor pony's, mag de laatste jaren grote faam hebben gekregen als amusementspark waarin men urenlang van attractie naar at tractie kan trekken, de pony's blijven er belangrijk. In het hoog seizoen zult u er veel meer dan 500 aantreffen en dat wordt ner gens ter wereld geëvenaard. In Slagharen wordt een ,,all-in" en treeprijs berekend en dat is voor al voor gezinnen aantrekkelijk, want dit betekent, dat men zo vaak men wil zonder extra kosten van alle beschikbare en dat zijn er vele tientallen attracties gebruik mag maken. Dit maakt In 1967 trad de wao in werking, een arbeidsongeschiktheids verzekering voor werknemers. Dit jaar, dat wil zeggen per 1 oktober, krijgen we daarbij een aaw, een arbeidsongeschikt heidsverzekering voor iedereen, dus ook voor zelfstandigen, gehuwde vrouwen en vroeg-gehandicapten die nooit hebben kunnen werken. f De nieuwe aaw lijkt veel op de inmiddels goed ingeburgerde wao. Maar er zijn ook grote verschillen. In dit artikel zijn de belangrijkste punten van de aaw op een rijtje gezet, met. daarbij wat. praktische informatie voor ieder die met de nieuwe wet in aanraking komt. Wie komen er in aanmerking? De aaw is een volksverzekering die geldt voor alle ingezetenen be neden de 65 jaar. Onder „ingezete ne" in de zin van deze wet wordt verstaan „degene die binnen het Rijk woont". Ook verzekerd zijn de niet-ingeze- tenen die in ons land een dienst betrekking hebben en op grond- daarvan loonbelasting betalen. Op grond van de nieuwe wet kun nen niet alleen uitkeringen worden verleend, maar kunnen ook „voor zieningen" worden verstrekt. Een uitkering gaat pas in als men 52 weken arbeidsongeschikt is ge weest. Bovendien moet er dan nog sprake zijn van een arbeidsonge- schiktheid van ten minste 25°/o. De periode van 52 weken, gemakshal ve ook wel genoemd „de wachttijd van een jaar", behoeft niet een on afgebroken tijdsduur te zijn; pe rioden van arbeidsongeschiktheid onderbroken door tussenposen van minder dan een maand mogen bij elkaar geteld worden. Met „voorzieningen" worden be doeld maatregelen en hulpmidde len tot behoud of bevordering van arbeidsgeschiktheid en/of vei-bete. ring van levensomstandigheden; men denke hierbij aan revalidatie, omscholing, woningaanpassing, 't verstrekken van een vervoermid del, vergoeding van bepaalde kos ten e.d. Niet iedereen die verzekerd is heeft recht op uitkering of voorzie ningen. In de eerste plaats zijn dit personen beneden de 18 jaar; zij hebben geen recht op uitkering, maar kunnen wel in aanmerking komen voor voorzieningen. Hetzelfde geldt voor gehuwde vrouwen. Hierbij zij aangetekend dat het de bedoeling is dat gehuw de vrouwen die werken in bedrijf of beroep later - uiterlijk 1 januari 1979 ook recht op uitkering krij gen. Voorts komen weduwen die 'n uitkering hebben vande aww (de algemene weduwen- en wezenwet) niet in aanmerking voor uitkering, maar wel voor voorzieningen. Tenslotte heeft overheidspersoneel alleen recht op uitkering voorzover de overheidsuitkering (dat kan zijn loonbetaling tijdens ziekte of over- lieids-invaliditeitspensioen) lager is dan de aaw-uitkering. Verder kan overheidspersoneel geen aan spraak maken op voorzieningen omdat hiervoor andere regelingen bestaan. Bij „overheidspersoneel" moet men niet denken aan ambte. naren in de strikte zin van het woord, want het gaat hierbij om ieder die valt onder de Algemene burgerlijke pensioenwet, de Spoor wegpensioenwet en de Algemene militaire pensioenwet. De wet bevat een uitvoerige en nogal ingewikkelde definitie van 't begrip „arbeidsongeschiktheid". Populair gezegd komt het hierop neer dat men iemand arbeidsonge schikt kan noemen als deze door ziekte, ongeval of gebrek geheel of- gedeeltelijk niet in staat is met passende arbeid eenzelfde inkomen te verwerven als een gezond ge lijksoortig persoon, Hoe worden de uitkeringen berekend? Bij de wao hangt de hoogte van de uitkering af van wat de werkne mer verdiende voordat hij arbeids ongeschikt werd. Bij de aaw is dat anders, het is een bodemvoorzie ning waarbij men uitgaat van een „hoge grondslag" en een „lage grondslag", ongeveer net als men bij de aow een hoog en een laag ouderdomspensioen kent. De ,,hoge grondslag" geldt voor: 9 gehuwde mannen en 9 ongehuwden die een eigen kind of pleegkind hebben dat jonger is dan 18 jaar en dat tot zijn of haar huishouding behoort of grotendeels op zijn of haar kos ten wordt onderhouden. De „lage grondslag" geldt voor: 9 ongehuwden zonder kinderen 'beWetfen'-WWlaar. Deze grond slag is lager voqrkj; personen beneden de 21 jaar, Idat wil zeg- S gen: voor 18-jarigen gaat er 30% af, voor 19-jarigen 20% en voor 20-jarigen 10%. De hoge en de lage grondslag wor den op een zodanig bedrag gesteld dat de netto-uitkeringen (bij volle dige arbeidsongeschiktheid) gelijk zijn aan de nettobedragen van de aow-pensioenen. Verder hangt de hoogte van de uitkering af van de mate van ar beidsongeschiktheid, waarbij de volgende indeling wordt aangehou den: 25 tot 35% arbeidsongeschikt 20% van de grondslag 35 tot 45% arbeidsongeschikt 30% van de grondslag 45 tot 55% arbeidsongeschikt 40% van de grondslag 55 tot 65%' arbeidsongeschikt 50% van de grondslag 65 tot 80% arbeidsongeschikt 65% van de grondslag 80% of meer arbeidsongeschikt 80% van de grondslag De uitkering kan 100% van de grondslag zijn als de verzekerde voortdurend oppassing en verzor ging ribdig heeft. De uitkering wordt gegeven over 5 dagen per week en per maand betaald. Jaarlijks wordt in mei een va kantie-uitkering gegeven van 6% van de aaw-uitkering in de 12 voorafgaande maanden. De uitkeringen zijn welvaartsvast, dat wil zeggen dat de grondslagen gewijzigd worden overeenkomstig de wijzigingen van het loonpeil, als regel twee keer per jaar. Kinderbijslag en ziekenfondsverzekering Als iemand een aaw-uitkering ont vangt gebaseerd op een arbeids ongeschiktheidspercentage van ten minste 45%, wordt hij beschouwd als werknemer in de zin van de kinderbijslagwet loontrekkenden (kwl) en kan hij dus aanspraak maken op kinderbijslag wanneer hij aan de daarvoor gestelde eisen voldoet. Het feit dat men een aaw-uitke ring krijgt heeft niet tot gevolg dat men in aanmerking komt voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring. Dat is alleen zo als iemand naast de aaw een andere uitke ring (bv. wao) heeft waaraan wel een verplichte ziekenfondsverzeke ring verbonden is. In zo'n geval is er ook over de aaw uitkering pre mie ziekenfonds verschuldigd. Aan het slot van het derde artikel zullen we mededelen wie, hoe en waar men AAW moet aanvragen. Voor hen die menen, daarop per 1 oktober a.s. reeds recht te hebben is het wenselijk zo spoedig moge lijk een formulier op het postkan toor te halen. (wordt vervolgd) De APOLLO ty' een attractie van wereld formaat, nieuwste aa/nwinst in het Shetland Ponypark Slagharen. 'n dagbezoek zeer voordelig. Een gezin van vier personen is f 24,- (zes gulden per persoon) aan en tree kwijt, maar verder hoeft men geen cent meer uit te geven aan attracties, want die zijn doorlo pend gratis beschikbaar. Gemakkelijk Het recreatiecentrum maakt het zijn bezoekers ook nog zeer ge makkelijk en comfortabel, want er zijn bovendien duizenden over dekte picknickplaatsen die vrije lijk gebruikt mogen worden. Aan trekkelijk is daarnaast nog, dat men niet onaangenaam verrast kan worden door een buitje regen, want er is voor duizenden bezoe kers plaats in overdekte ruimten en ook kunnen alle attracties via overdekte wegen altijd droog wor den bereikt. Hetgeen zeker uniek mag heten, zoals zo veel uniek .is in het Shetland Ponypark Slagha ren, een park van nationale bete kenis. Dit mag afgeleid worden uit het feit, dat de Nederlandse Spoorwegen met hun Dagtocht 35" sedert 1974 een geweldig suc ces boeken. In 1975 was deze dag tocht zelfs behorend tot de Top- Drie van het Dagtochtenpakket van de NS. 1 november a Het aantal uitleningen in de bi bliotheken van de Provinciale Bi bliotheekcentrale voor West-Over ijssel bedroeg in het eerste kwar taal van dit jaar totaal 1.003.569 tegen. 869.578 in dezelfde periode in het vorige jaar, een stijging van 16% De uitzonderlijk snelle toena me van de belangstelling voor en de behoefte aan een bibliotheek voorziening blijkt wel zeer duide lijk uit het feit, dat in het jaar 1967 in totaal 1,064.882 boeken werden uitgeleend, een cijfer dat nu in een kwartaal bereikt wordt. Per bibliotheek waren er als steeds grote verschillen in de stij ging. Aan de kop staan in het eerste kwartaal Daarlerveen en Schalk haar met liefst 49%, gevolgd door Wanneperveen met 39, Diepenheim met 38, Kuinre met 35, Daarle en Staphorst met 33, Lemelerveld met 32, Heeten met 31, Wijhe met 29, Zwartsluis met 28, Hoonhorst en Kloosterhaar met 27, Holten en St. Jansklooster met 26, Oldemarkt en Slagharen met 24, Balkbrug met 22, Heino met 20, Gramsbergen met 19, Vollenhove met 18, Diepen veen en Rijssen met 17, Bergent- heim, Enter, Olst en Westerhaar met 16, Nieuw-Heeten en Nijver- dal met 15, Hasselt, Kerkbuurt, Nieuwleusen, Ommen en Steenwijk met 14, Aadorp met 13, Den Ham, Raalte en Vriezenveen met 12, Har- denberg en Helendoom met 11, Dalfsen met 10. Het aantal uitleningen bedroeg in Holten le kwartaal 1975: 26.203, le kwartaal 1976: 33.101.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 9