PASEN' 1 Voorlichting ^stone van Dijkerhoek Pasen was een echte belevenis üBi—BBI m Naar een half miljoen Kinderen genoten Palmpaasoptocht van hiÉjitt .P Boerendansen dansen voor Iaarden bejc Verkiezing Churchillstraat Vrijheidslaan Gemeente Holten uitloting obligatielening Fdmavond indien Christus niet is opgewekt, dun is uw geloot zonder vrucht, dan zijt gij nog in uw zonden". (1 Corinthe 15:17) HOLTENS NIEUWSBLAD Advertentieprijs 22 cent per mm. (bij contract lager) Abonnementsprijs f 9.— per Kalf jaar, f 18per jaar: Losse nummers 35 cent. Betaling op giro 875587, Rabo-Bank Holten, t.fc., .Hc'tens Nieuwsblad Vrijdag 16 april 1976 28ste jaargang - no. 16 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur J. Wiggers. Kolweg 14. tel. 05483-1356 Secretaris/redacteur: W. Beijers. Holterberg 13. tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel. Verzetstraat 70, tel. 05483-2699 Administratie: Mevr. L. J. Kers-Lam- mers, Gaardenstraat 17 tel. 05483-2995. Ui# ISi ipggt Jaöï. -1 pfllti.# Ten gemeentehuize van Diepenveen werd vrijdag het huwelijk voltrokken tussen Bernard P. Enklaar de oud ste zoon van burgemeester mr. W. H. Enklaar en Fran- coise Crommelin, dochter van de burgemeester van Diepen veen mr'. S. Crommelin. Het huwelijk werd zaterdag ingezegend in de Ned. Her vormde Kerk te Diepenveen door ds. C. Beukman, remon strants predikant te Gronin gen. Dit gebeurde onder zeer grote belangstelling, onder meer van de bijna voltallige gemeenteraden van Holten en Diepenveen. Het jonge echtpaar woont in Groningen waar de heer Enklaar rechten studeert. V» In de laatste hneenlrnmst in Hit De fractievoorzitter van Gemeentebelang heeft in de dinsdag gehouden raadsver gadering een voorstel inge diend en verdedigd om te komen tot stichting van een overdekt zwembad in plaats van een door het dagelijks bestuur onzer gemeente ge daan voorstel voor de bouw van een onoverdekt bad. Hij deed dat met kracht van argumenten een goede zaak waardig. Men kan er elders in dit blad meer over lezen. Die argumenten waren ech ter niet voldoende om de meerderheid van de raad ach ter zich te krijgen. Het voor stel werd met 10-3 stemmen verworpen. Het voorstel van b. en w. werd met dezelfde stemverhouding aangenomen. Er was niemand die niet gaarne een overdekt bad had willen bouwen, maar de cij fers van het exploitatietekort liegen er niet om. Het werd ondanks de enorme belang stelling van de zijde van het publiek geen emotioneel de bat en, zoals de wethouder van financiën het uitdrukte, geen 'wel]es-nietes-spelletje'. In de weken voorafgaande aan dit debat heeft een in onze gemeente verschijnend regionaal dagblad zich met de plannen van Gemeente belang bezig gehouden en daarvan vrij omstandig ver slag gedaan. Een, naar ons oordeel, eenzijdige voorlich ting, waardoor bij het publiek verwachtingen zijn gewekt, welke, als men van de zijde van de krant wat dieper had geschouwd, als niet realiseer baar hadden moeten zijn weergegeven. Door de een zijdige voorlichting waar schijnlijk ook die grote pu blieke belangstelling. Een blik in het investerings schema 1976 t/m 1980 en een praatje met de wethouder zou duidelijk aan het licht gebracht hebben, dat de ge meente Holten de komende jaren voor dermate hoge in vesteringen en plotseling op gekomen uitgaven staat, dat het stichten van een overdekt bad met een exploitatietekort van meer dan een ton, niet in overeenstemming zou zijn met een gezond financieel beleid. Ook dat hadden de lezers van het betrokken dag blad moeten kunnen lezen in de gegeven voorbeschouwin gen. (w.b.) In de laatste bijeenkomst in dit seizoen van de afd. Dijkerhoek van de N.B. van Plattelandsvrouwen heeft het hoofd van de o.l.s. te Dijkerhoek de heer J. W. Kroon een boeiende en interessante le zing Gehouden over „De historie van Dijkerhoek" waar zoals uit verschillende opgravingen is ge bleken al vroeg mensen woonden. De gunstige ligging aan de „Hes senweg" van Deventer naar Ól- zjjn De Holtense Boerendansers zullen dinsdag 20 april 's avonds om 19.30 uur in de maandelijkse bij eenkomst van de Bejaardensocx- teit Holten in gebouw „Irene" een demonstratie geven. Het belooft een mooie avond te worden. Alle leden van de soos worden wacht en belangstellenden hartelijk welkom. Bij de zondag gehouden stemming is als ouderling van de Gerefor meerde kerk gekozen de heer D. Kruimelaar, Lageweg 29. Tot diakenen werden gekozen me vrouw C. de Wit-Dorr, Beuseberg 12, en de heren G. J. Ekkelkamp, Larenseweg 64 en J. A. Schuppert, Markepad 6. De buurtvereniging Churchillstr./ Vrijheidslaan heeft zaterdag 10 april een Palmpasenoptocht ge- organiseerd. Er waren 37 kinderen met ver sierde haantjes op een stokje, waaronder iheel mooie exempla ren. Vooraf gegaan door drie trommelslagers trok de stoet van de Churchillstraat via de Wilhel- finaweg naar het Bejaardencen trum „Diessenplas". Vandaar te rug via de Vrijheidslaan naar de Churchillstraat, waar alle kinde ren een chocolade ei kregen. Zaterdag 17 april kunnen de kin deren van de Buurtvereniging om 11 uur eieren zoeken op het ter rein tegenover het Bejaardencen trum „Diessenplas". Op donder dag 29 april zal er een bustocht plaats vinden naar het westen van het land, waarbij onder ande re „Madurodam" en Schevenin- gen worden bezocht. Op vrijdag 30 april (Koninginnedag) is er 's middags van half twee tot half vier een feestmiddag in de Aula van de Scholengemeenschap zo wel voor de leden als hun kinde ren. Hier zullen optreden de folkloris tische dansgroep „De Holtense Boerendansers" en de goochelen de clown „Gerdinie". denzaal zal hierbij zeker een hebben gespeeld. Aanlegplaatsen in Dijkerhoek waren de boerde rijen van Reijlink-Kers en Lokin, waar de paarden werden verzorgd en waar de voerman mee kon eten. Ook koning Lodewijk Napo leon tiok over deze weg evenals de Russische kozakken die logeerden in hotel „Muller". Op de Schip beek was in de Middeleeuwen drukke scheepvaart. Bij „de Wippert" was een aanlegplaats waar o.a. de dakpannen werden ingeladen van de pannenfabx-iek op de Boi-keld bij Holten. Kasteelhe ren die in het gebied regeerden in opdracht van de bisschop van Utrecht, aan wie de grond toebe hoorde, woonden op „Arkelstein" „de Waerdenborch" en „het We- chestapel". In de tijd van het „lös hoes" deed men zomers het vee in de gemeenschappelijke weide, 't hele Holterbroek. „De Schutte" paste op het vee en Pasop hield een oogje in het zeil wat de grond betrof. Beide familienamen komen nog in Dijkerhoek voor. Na de pauze las de heer Kroon enkele smakelijke stukjes in dialekt. De presidente van de afdeling mevr. M. Reijlink-Kers sprak een harte lijk woord van dank tot de heer Kroon en zij bood een cadeaubon aan. Burgemeester en wethouders van Holten brengen ter openbare ken nis dat in een op 21 april 1976 te 9.00 uur te houden openbare ver gadering van hun college zullen worden uitgeloot 2 obligaties van de per 1 mei 1952 gesloten obliga tielening, groot f 60.000,-. Holten, 13 april 1976. Burgmeester en wethouders van Holten, W. H. Enklaar, burgemeester. G. J. Langenbarg, secretaris. De Rode Kruis-wcordpuzzel gaat langzaam maar gestaag naar het half miljoen. De stand na de achtste ronde is f 386.827,-. Er werden deze week 25.614 briefkaarten en giro-overschrijvingen ingezonden. De oplossing was „Stuur in, waag een kans". Onder de gelukkige win naars waren deze keer weer geen Holtenaren. Doet u allemaal wel mee aan deze puzzel, die vele honderden chronisch zieken en gehandicapten een verantwoorde en zinvolle vakantie moet verschaffen, die de aandacht van het ziek-zijn of van de handicap afleidt en de geest activeert? Waag er eens een daalder aan. Het puzzelen verschaft u voor meer dan een daalder plezier! De kleuren-TV ging deze keer naar Klimmen, de zeilboot naar Krommenie en de Hi-fi-platenspeler naar Otterloo. Er zijn voorts nog tal van mooie prijzen te winnen. Zijn vrouw werkt in de Mar- tinistad als arbeidsthera- peute. Op de foto van links naar rechts: mevr. Crommélin- Huyssen van Kattendijke, burgemeester mr. W. H. Enklaar, het bruidspaar Enklaar-Crommelin, mevr. C. P. K. Enklaar-van Andel en burgemeester Crommelin. Toen we nog naar school gingen was Pasen een geweldige beleve nis. Niet omdat we met Pasen zo veel eieren mochten eten als we op konden, maar vanwege het paasvuur. Weken van tevoren wa ren we er mee bezig. We waren nog niet uit school of met de trein uit Deventer of we hadden al een andere broek, een oude bloese, oude kousen en oude schoenen aan en even later hadden we de kar van de boterfabriek al te pak ken, om overal waar we het maar vinden konden afvalhout, takken, heggeschcrsel, enz. enz. bij el kaar te brengen. De enorme hoeveelheden dennen takken, die men tegenwoordig te gen Pasen met grote vrachtwa gens ziet versjouwen, waren in die dagen slechts sporadisch voor handen, want de oves van de bak kers werdén toen nog gestookt met takkebossen, die de boseige- naren voor een goede prijs wisten te verkopen. De bakkers stoken nu geen hout meer, vandaar dat die dennetakken waardeloos zijn geworden.. Het grootste probleem vormden in die dagen de grote doornen takken, die door je oude schoenen staken als je op de hout stapel moest, om het spul wat in elkaar te stampen. Ook de broe ken en bloeses kwamen er vaak niet zonder kleerscheuren af. Tegenwoordig wordt het brand baar materiaal met grote vracht wagens aangevoerd. In onze da gen gebeurde dat meestal alleen op zaterdag voor Pasen, als oude ren, die over paard en wagen be schikten, het wachten konden. De Paasvuren waren toen ook niet zo geweldig groot als nu en er werd geen wedstrijd gehouden om het grootste paasvuur, zoals nu in Holten het geval is. Maar we be leefden er wel hetzelfde plezier aan als tegenwoordig. En dan plotseling was het zover. We had den er 's nachts wakker van gele gen. Eerste Paasdag. Al vroeg kwa men we bij elkaar. Soms met de kar van de boterfabriek, een an dere keer was er iemand met paard en wagen, die met ons meeging om het laatste hout langs de huizen in het dorp op te halen. Eigenlijk ging het niet om hel hout, dat we overigens wel kre- Maandagavond 26 april houden we om 8 uur in Hotel „Holterman" onze jaarlijkse filmavond. Vorig jaar stond deze avond in het teken van de autogordels. Dit jaar wordt u weer uitgebreid ge ïnformeerd over een ander actueel onderwerp. Een gratis kopje koffie zorgt me die voor de gezelligheid. De toegang is uiteraard ook kosteloos. Tot ziens maandagavond in hotel „Holterman". Afd. Holten Veilig Verkeer. gen, want we hadden veel liever centen voor het gezang, dat we bij ieder huis aanhieven: „Busken, busken bie. Komt 'r vanaovend moar bie. Ie sölt 't zo goed hebben alsewie. Geef wat, holt wat. Geef die arme jongens wat. Hier woont 'n rijkman, Die zovele geven kan. Veel zal hij geven, Lang zal hij leven. Veel zal hij erven, Niets zal hij derven. Paosen is maor eenmaal 't jaor. Boer en vrouw hei 't busken klaor. Wat we aan geld kregen beperkte zich tot een vierduiten, een dub beltje en als het heel goed zat tot een kwartje. Maar niet altijd kre gen we waar we onze zinnen op gezet hadden. De vroedvrouw in ons dorp was een pinnig mens, waar we dan ook niets kregen. Maar ook daarvoor hadden we ons liedje klaar. Met vereende krach ten en uit volle borst zongen -^-e haar, na eerst flink aan de bel ge trokken te hebben, toe: Boven in de hemel. Hangt een potje zemel, Hangt een potje met pierenkruut, Daor kik den gierigen d...uut. Meestal stoven we dan meteen weg, bang dat de vrodvrouw ons achterna zou komen. De grote jongens ontfermden zich meestal over het geld, dat we gekregen hadden. Zogenaamd om er petroleum voor te kopen om het paasvuur aan te steken. Ook kregen we wel eens wat lekkers, maar meestal verdween het in rt keelgat, voordat de brand in de houtstapel werd gestoken en het een werkelijk paasvuur werd. Als het dan 's avonds donker be gon te worden we konden bijna niet meer zolang wachten was er wel een ouder iemand in de buurt, die de brand er in stak. Vandaag de dag, met het. wed strijdkarakter dat aan de baokens verbonden is, worden de burge meester en zijn echtgenote uitge nodigd om dat ceremonieel te vervullen en de fik er in te ste ken. Het mooiste kwam dan nog: het zwartmaken. Er werd een flinke paal in het vuur gelegd, die er als hij goed gebrand had weer uitgehaald werd. Menig meisje heeft haar zondagse bloesje met de pasen grondig zien bederven. En de rode koontjes waren inmid dels lekker zwart geworden. We zeiden het al...... Pasen was voor ons een echte belevenis. (w.b.) De Palmpasenoptocht trok ook dit jaar weer flinke be langstelling. Het bovenstaande is een zin uit een brief, die de apostel Paulus schreef aan de christengemeente te Corinthe. In het 15e hoofdstuk van deze brief schrijft hij uitvoerig over de opstanding van Jezus Christus, omdat er in Corinthe een dwaalleer werd aangetroffen. Deze dwaalleer, dat je je gees telijk zó gebonden moet weten met Jezus Christus,' dat je daardoor moeilijke levenssituaties kon overwinnen. Werd het leven heel erg moeilijk, dan keek je naar Jezus Christus. Uit het opstandingsverhaal over Hem putte je dan kracht om weer verder te kunnen. Om weer op te staan in het leven. Volgens deze dwaalleer had de opstanding van Jezus Christus dus wel betekenis voor het léven, maar niet voor de dood en wat daarna is. Als Paulus van deze dwaalleer hoort, dan gaat hij daar uit voerig op in. Zo schrijft hij bijvoorbeeld: „Indien wij alleen voor die leven onze hoop op Christus gebouwd hebben, zijn wij de beklagenswaardigste van alle mensen." Zo'n geloof heeft weinig zin. Of (met Paulus' woorden) „zo'n geloof is zonder vrucht". Het gaat er juist om, dat wij in de opstanding van Jezus Christus, garantie hebben van ónze opstanding uit de doden. Dat is het wezenlijke van Pasen! Wij weten, door de opstan ding van Jezus Christus, dat wij niet .worden overgelaten aan dood en verderf. Nee, wij zullen in de dood horen de stem van onze Levensvorst. Jezus Christus. Hij zal ons, dode mensen, doen opstaan in het eeuwige leven! HoeWaar WanneerDat zijn allemaal menselijke en begrijpbare vragen. Maar die vragen zijn niet van wezenlijk belang. Van wezenlijk belang is alleen of wij de Paas-boodschap gelóven! Het „hoe" van het Paasfeit en het „wanneer" wordt ons ook in het Evangelie net verhaald. Dat is Gods geheim. Een geheim overigens waarin wij straks wel mogen delen. Want als Paulus negatief schrijft „indien Christus niet is opgewekt, dan is uw geloof zonder vrucht, dan zijt gij nog in uw zonden (d.i. uw doodstoestand)" dan bedoelt hij dat natuurlijk positief: „omdat Christus wel is opgewekt, daarom is uw geloof niet zonder vrucht, daarom zijt gij niet meer in uw zonden"* Omdat wij de bijbelse boodschap vaak maar half lezen en half verstaan, blijven wij dikwijls steken in wetenschappe lijke feitelijkheden, zoals „Als je dood bent kun je niet meer tot leven komen". Of (lelijker gezegd) „Er is er nog nooit één teruggekomen". Wel dat laatste zal wel nooit gebeuren! Pasen is niet de boodschap dat wij zullen terugkomen! Pasen is de boodschap van de bevrijding: Wij zijn niet langer in onze zonden, in onze verlorenheid, want we zijn opstandings mensen! De macht van de dood is een gebonden macht. Nog toegelaten als grenswacht van het aardse leven. Maar hij staat op wacht met een leeg wapen! De dood kijkt wel grimmig, maar hij moet ons toch doorlaten naar het Koninkrijk van God, zonder ons te schaden. En straks, als de laatste mens de levensgrens heeft over schreden, dan zal ook de dood moeten inrukken. In het laatste bijbelboek lezen we daarover (Openbaringen 21 4): „En de dood zal niet meer zijn, noch rouw, noch geklaag noch moeite zal er meer zijn, want de eerste dingen zijn voorbijgegaan". Ik geeft toe: de Paasboodschap is eigenlijk të mooi om waar te zijn. Maar ze is zeker te mooi om zo maar naast je neer te leggen! Laat ons dan vieren 't hoge feest dat Christus heeft gegeven, verheugd van hart en blij van geest, - Hij immers is ons leven. Hij is onze zon, ons licht, op Hem is ons bestaan gericht, - 't is dag voor ons géworden. Halleluja! SCHELLEVIS Er bestond zaterdagmiddag een grote belangstelling voor de tradi tionele palmpaasoptocht en 'n grote deelname. Tal van kinderen en veel ouderen met de allerkleinsten had den zich verzameld aan het begin van de Vrijheidslaan met prachtig opgemaakte palmpasen in de vorm van haantjes, krakelingen enz., si naasappels. krenten, rozijnen, sui- kereiljes, palmtakjes en dergelijke behoorden tot deze opmaak. Het verliep om hlaf drie nog niet zo vlot, want noch de politie, noch de muziek, wist welke route geko zen was. Maar toen men zich met de muziek van HMV en de, in leu ke kostuumpjes gestoken, majoret tes voorop, op weg begaf in de richting van de Diessenplas, liep toch alles vlot van stapel en maak te een grote schare een rondgang door de dorpskom. De kleintjes hadden er geen weet van dat het met de organisatie niet helemaal klopte, zij genoten volop van de tocht, waarin ze hun palmpasen konden tonen. Tal van moeders moesten de wat zwaar wordende palmpasen een tijdlang overnemen. Start en finish zouden zijn bij de Keizersweg, maar aangezien in de, in de nabijheid gelegen, aula „Me mento Mori" een gestorvene was opgebaard, werd de Gaardenstraat ter hoogte van de Rabobank als eindpunt gekozen. Daar werden enige kisten sinaasappels met het politiebusje aangevoerd door jon gelui van De Schure, aan de deel- nemertjes uitgereikt, zodat die op 'n prettige palmpasenoptocht kon den terugzien.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 1