„Goedwillende bestuursleden dupe van operatie Rijksambtenaar' geworden VoorjaarswandeSiiij» Chr. Kleuterschool „Repelsteeltje" Chr. aarvergadering Kleuterschool Yoorz. Jan ijnnobel: teleurgesteld man Zaterdag 10 april Palmpasenoptocht in Holten In oktober veel kans op middenstandsbeurs PvdA 2e Kamerlid H. Rienks over Stichtinssvestuur SOCIj WE Uit tie raadsportei'euille Raadsvergadering Touwtrekkers kegelden Rietvoorn meer dan 400 leden Losse nummers 35 cent. Betaling op giro 875587, Rabo-Bank Holten, t.g.v, Koltens Nieuwsblad „Ik vind dat hier enthousiast werkende en goedwillende bestuursleden in hoge mate de dupe worden van de operaties van een rijks ambtenaar", aldus het PvdA Tweede Kamer lid Hessel Rienks, tijdens een vorige week vrijdagmiddag in hotel Vosman gegeven pers conferentie na afloop van zijn werkbezoek De heer Rienks doelde met deze uitspraak op het bestuur van de Stichting Sociaal en Cultureel werk in Holten, met wie hij die middag van gedachten had gewisseld tijdens zijn bezoek aan de jeugdsoos „Het Paalhuus", hetwelk een onderdeel van de stichting uit maakt. ,,Dit bestuur liep al lang rond met plannen voor de bouw van een nieuw ontmoetingscentrum in Hol ten, hetgeen zonder subsidie van •CRM nu eenmaal niet mogelijk is. Echter, op aandrang van de amb tenaar van SALCO is dit bestuur vorig jaar enthousiast gaan wer ken aan plannen voor nieuwbouw in het vertrouwen dat, met steun van die zijde, de benodigde gelden wel zouden afkomen. Tot nu toe heeft deze plannenmakerij zo'n f 20.000,gekost. Doch wat ge beurde nadien? Het geld was op bij CRM en men kreeg niets. Het probleem waar het Stichtings bestuur nu mee zit is dat het met een faillissement wordt bedreigd. Begrip Strikt formeel kun je stellen dat de Stichting onvoorzichtig gehan deld heeft. Toch heb ik wel begrip voor de situatie, zeker als men bedenkt dat het hier een Stich tingsbestuur betreft béstaande uit personen die dit werk in vrije tijd en geheel pro deo doen en bij de uitoefening daarvan gauw geneigd zijn blind te varen op de adviezen van deskundigen. Ik vind dat dit bestuur dan ook in hoge mate de dupe is geworden van de opera ties van een rijksambtenaar. Raad Ik heb dan ook de raad gegeven dit te bestemder plaatse aan te kaarten. Wat mij betreft zal ik alles aanwenden om net geheel in goede banen te leiden, hoewel ik uiteraard geen garanties kan ge ven. Zaken zoals deze vind ik in hoge mate teleurstellend voor dit zeer enthousiaste en actieve be stuur. En dat is het laatste wat het verdient", aldus de heer Rienks, die verklaarde zeer onder de indruk te zijn gekomen van de geweldig plezierige sfeer die men door zelfwerkzaamheid in het „Paalhuus" heeft weten te schep pen. U-Vlees De heer Rienks vertelde zijn ver moeiende werkdag te zijn begon nen met een bezoek aan U-Vlees. Dit bedrijf had zijn speciale be langstelling omdat in Overijssel nogal wat vleesverwerkende be drijven te vinden, zijn die in struc turele moeilijkheden verkeren. Voor U-Vlees komt daar nog bij het overhevelen van hun bedrijfs onderdeel van Nijeveen naar Hol ten. Ten aanzien van U-Vlees zei de heer Rienks: „Het is ons dui delijk geworden hoe dit bedrijf reilt en zeilt. Dank zij een uitste kende commerciële geest en ma nagement weet het zich, als rela tief klein bedrijf, goed te hand haven tussen de reuzen op- dit gebied. Het bedrijf levert vrijwel uitsluitend aan EEG-landen en niet aan Amerika, hoewel de vleesverzorging plaats vindt vol gens de hoge Amerikaanse voor waarden. Door het leveren binnen de EEG is dit bedrijf wat minder kwetsbaar en men is in staat op elk gewenst moment absoluut vers vlees af te leveren waar dan ook in de EEG en dat is nogal wat. U-Vlees levert geen hele varkens maar een uitgewerkt produkt. In die zin is het een specifiek bedrijf. Als relatief kleine ondernemer is duidelijk dat men de totaal ver schillende vleeskeuringsvoorschrif ten binnen de diverse EEG-landen als knellend ei-vaart. Met name omdat de financiële gevolgen van die voorschriften vaak een ver storing van de concurrentiepositie betekenen. Zo moet bij invoer in Duitsland f 1,50 schauloon per stuk geleverd vlees worden be taald, hetgeen b.v. in Frankrijk niet het geval is. Aangezien U- Vlees geen hele varkens, maar uitgewerkte produkten exporteert, is dit bedrijf wat dat betreft nogal in het nadeel. Bepaald remmend werken ook de keuringsvoorschrif ten binnen Nederland zelf omdat bij aflevering in elke gemeente het vlees opnieuw gekeurd moet worden. Welnu, voor deze proble men heeft men aandacht gevraagd waar ik mij dan ook zeker voor in zal zetten. Personeel Udema heeft geen ondernemings raad. Daarvoor is het bedrijf te klein. Wel hebben ze een onder nemingskern. Ik heb daarmee he laas niet kunnen praten omdat het bedrijf volop in werking was, hoe wel ik een dergelijk gesprek graag had gewild. Maar ik heb begrepen dat er geen knellende sociale pro blemen zijn." Gesprek met B. en W. Tenslotte ging de heer Rienks uit voerig in op een gesprek dat hij die middag had gevoerd met het plaatselijk gemeentebestuur, dat hij als verhelderend, onderhou dend en derhalve als zeer zinvol kenschetste. Als voornaamste pun ten welke bij dit gesprek aan de orde waren geweest, noemde hij het recreatiebeleid, woningbouw, het komplan en uitvoering van werken in DACW-verband. Recreatie „Ten aanzien van de recreatie heeft het mij bijzonder verheugd van het gemeentebestuur te heb ben vernomen dat men van me ning is dat Holten ondertussen vol is. Het heeft mij daarom verheugd omdat ik vroeger wel eens hoorde van speculatieve handelingen op dat gebied. Men staat wel verbe tering maar geen grote uitbrei ding van recreatieterreinen voor. Voor behoud van een leefbaar milieu acht ik een dergelijk be leid zeer te waarderen. We hebben met name gesproken over de campings en de zomer huisjesterreinen. Omdat dit vroe ger wat snel tot ontwikkeling is gekomen beginnen, hier nu nogal wat problemen zichtbaar te wor den waarvan ik begi'epen heb dat deze het gemeentebestuur volop bezighouden. Vooral de problemen rondom de, stacaravans beginnen hier duidelijk te wringen. Voor het bouwen van zomerhuisjes is naast een bouwvergunning ook nog goedkeuring van de schoonheids commissie nodig, terwijl voor sta caravans geen wettelijke maat regelen zijn vastgelegd. In de praktijk is tussen die beide echter vaak weinig verschil waar te ne men. De vraag dient zich dan ook aan of en in hoeverre óók voor de stacaravans wettelijke voorschrif ten dienen te worden gegeven, waarbij met name te denken valt aan miximum afmetingen etc. D AC W-werken Het heeft mij wat verbaasd dat de rioleringsplannen voor de Hol- Het Tweede Kamerlid Rienks bracht o.a. een bezoek aan „de Schurein de Beuse- berg. terberg er in Den Haag niet uit zijn gekomen, hoewel bekend' is dat riolering hoge prioriteit geniet bij de rijksoverheid. De rijkssub sidie is dit keer geheel gegaan naar de bouw van een nieuw ge meentehuis in Raalte. Ik heb het gemeentebestuur geadviseerd bij de provincie nog eens aan te drin gen. Omdat ik van mening ben dat subsidietoekenning voor DACW-werken met zorg moet worden gemaakt, vind ik dat de gedeputeerden flink controle die nen uit te oefenen op de gemaakte keuze en derhalve de flów onder vuur dienen te nemen. Overigens ben ik van mening dat dergelijke beslissingen in de openbaarheid dienen te worden genomen zodat ze voor een ieder controleerbaar zijn. Beuseberg Ik heb ook de tragische ellende aangehoord rondom het bestem mingsplan Beuseberg. Het tragi sche hiervan is dat de woningbouw stagneert. Ik heb van mijn kant toegezegd hier graag in te duiken om te zien of hier geen bestuur lijke fouten zijn gemaakt. Verder wordt in gevallen als deze de vraag weer eens interessant of de beroepsprocedure bestuurlijk niet veel korter moet worden gespeeld. Overigens ben ik van mening dat in plaatsen als Holten aan de vraag om woningen nimmer af doende kan worden voldaan, al was het alleen al om de grote belangstelling van buitenaf (sub urbanisatie)". Dorpskern Ten slotte ging de heer Rienks in op de gedachtenwisseling met B. en W. aangaande het zgn. kom plan. Hij zei van mening te zijn dat de gemeente hiermee vijf jaar te laat is omdat de prioriteit van de rijksoverheid is komen te lig gen op renovatie van de grote steden waar de problemen vele malea knellender zijn dan in een Het genot van de jacht op ge meentegronden wiilen B. en W. in gaande 1 april 1976 weer voor zes jaar verpachten aan de heren K. Bos, een perceel groot 1.78.70 ha. aan de Hehuizerweg voor f 9,-, H. Klein Velderman 0.90.50 ha. van het voormalige woonwagenkamp aan de Markeloseweg voor f 3,- en E. D. Vincent 1.01.00 ha. rond om de school te Espelo en 0.39.00 ha. langs de Beukenlaan voor de som van f 6,-. De heer H. J. Robers, raadslid voor de VVD, heeft het dagelijks bestuur onzer gemeente verzocht in zijn plaats tot lid van de ener giecommissie en van de commis sie voor het georganiseerd over leg te benoemen, zijn partijgenote mevrouw F. M. ter Doest-Bos. B. en W. stellen der raad voor lot benoeming over te gaan. De gemeenteraad komt dinsdag 13 april 1976 om 19.30 uur ten ge meentehuize in openbare vergade ring bijeen ter behandeling van de onderstaande agenda. 1. Notulen van de vergadering van 15 maart 1976. 2. a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. 3 Voorstel tot het verpachten van hel jachtrecht. 4. Voorstel tot het benoemen van mevr. F. M. ter Doest-Bos tot lid van de energiecommissie en de commissie voor georgani seerd overleg ter vervanging van de heer H. J. Robers. 5. Voorstel tot vaststelling van "t investeringsschema 1976 t.e.m. 1980. o. Voorstel tot het verlenen van een garantie voor rente en af lossing van een hypothecaire, geldlening. 7. Voorstel lot het ongegrond verklaren van een door de heer A. Nijland, Dijkerheek 99. in gediend beroep tegen de wei gering var een bouyve: .ïunr ning. 3. Voorstel tot vaststelling van een verordening op het ge bruik van: a. gemeentelijke overdekte sportaccommodatie b. het zwembad Twenhaars- veld. 9. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting 1976 «kre diet voor vervanging douche cabine woning Espelo 1. in richting 2e handenarbeidlo- kaal scholengemeenschap, aan schaf typemachine scholenge meenschap, herbestraten Oude Diepenveenseweg. 10. Beantwoording van ingeko men schriftelijke vragen. Vorige week vrijdagmorgen was een bijzon dere morgen voor de kleuters van de Chr. Kleuterschool Repelsteeltjeen de depen dance in de Haar, want het lesrooster gaf voor die morgen een voorjaarswandeling aan. Rond huif elf gingen de kleuters met hun jufs en enkele moeders op stap in de richting van vishandel Reinaardus aan de Larense- weg, om aldaar een bezoek le brengen aan de schapen en de pasgeboren lammetjes. Die mochten zich verheugenop de verwonderde en vertederde blikken van kleuters en leiding. Later zei een van de kleuters tussen duim en wijsvinger en plukje wol te hebben meege nomen. Mijn moeder zal daar een trui van breien", werd er lukoniek aan toegevoegd. Hoe dan ookeen fotograaf schoot bijgaand plaatje om daarmee in beeld te brengen dat, ondanks de kou en heersende griep van de laatste tijd, het voorjaar toch echt in aan tocht is. Aan de uitnodiging van de touw trekvereniging „O.K.I.A." en „Bathmen" werd door de leden goed gehoor gegeven, zodoende kon er 31 maart 's avonds gezellig gekegeld worden bij kegelcentrum „Dikkie Down". De poedelprijs voor dames ging naar mevr. Luggenhorst en bij de heren naar E. Struik. Verder wa ren er een dames en heren prijs te winnen. Bij de dames wonnen me vrouw Oonk en mevr. Podt resp. de le en 2e prijs. Bij de heren werd na 'n spannende strijd de le prijs in de wacht gesleept door de heer Van Schooten, eervol tweede werd de heer Lubbersen. Maandagavond hield de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Chr. Kleuterscholen haar jaarvergadering/ouderavond in de hal van de chr. lagere school „De Schakel", die geheel bezet was met belang stellenden, een feit waarover de voorzitter, de heer B. Haan. zijn grote vreugde en dankbaarheid uitte, omdat ook hierin duidelijk blijkt de liefde van de ouders en de leden voor het christelijk kleuteronderwijs, dat bij alle veranderingen en vernieuwingen (schoolbegeleidingsdienst waaraan de gemeente (nog) niet meedoet), de eigen christelijke signa tuur moet blijven behouden. De heer Haan opende de bijeenkomst met gebed na het lezen van een gedeelte uit Efcze 3. De voorzitter van de Holtense hengelsportvereniging „De Rietvoorn", de heer J. Wijnnobel, heeft maandagavond op de in hotel Hólier man. gehouden jaarvergadering in zijn openingswoord zijn teleurstelling uitgesproken over de zeer matige belangstelling. De vereniging telt meer dan 400 leden waarvan slechts 28 aanwezig waren, en dit is, zo zei de voorzitter, een droevige zaak. dorp als Holten. Hoewel hij het voornemen had hierover te be stemder plekke te zullen informe ren was hij om genoemde reden van oordeel dat Holten zich met het komplan niet te veel illusies diende te maken. Resumé Resumerend zei de heer Rienks zijn werkbezoek als uiterst zinvol te zullen aanvaarden met de no dige hoeveelheid „huiswerk". In dc onlangs gehouden ledenvergadering van de Holtense Handels vereniging werd besloten enquêtes te houden naar de huidige belang stelling voor een koopavond en om de animo te peilen voor periodieke herhaling van een middenstandsbeurs, zoals die het afgelopen najaar plaats vond in een tent op Kalfstermansweide. De middenstandsbeurs- enquête heeft min of meer plaatsgevonden, doordat de activiteiten- commissie een groot aantal zakenmensen benaderd heeft over zo n HeTrêsultaat is van dien aard, dat het. bestuur besloten heeft, behoudens goedkeuring van de ledenvergadering, bij voldoende deelname een middenstandsbeurs te organiseren in de eerste week van oktober. Die zal dan niet plaats hebben op Kalfstermasweide, maar in het gebouw van de voormalige bakkerij „De Halm", dat momenteel leeg staat. Alleen plaatselijke zakenmensen kunnen daar aan deelnemen, maar die moeten zich dan wel uiterlijk 10 mei opgeven, want in de leden vergadering van dinsdag 11 mei (niet maandag 10 mei, zoals aanvan kelijk werd afgesproken) zal beslist worden of de beurs doorgaat. Inlichtingen kan men verkrijgen bij de activiteitencommissie, tel. 1397 of 2092. De belangstelling voor de koopavond wordt nog onderzocht. Deze zal eveneens op 11 mei aan dè orde komen. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer H. J. Oolbekkink, bleek o.m. dat de vereniging in 't afgelopen seizoen vijf wedstrijden organiseerde. De gemiddelde deel name' (29) is gezien het aantal le den, zonder meer slecht. In totaal werd bij de 5 wedstrijden, die ge houden werden m het Beuseber- germeer 1207'/; cm vis gevangen. De vijf prijzen werden gewonnen door: 1 B. Groot Obbink 206' cm (grote wisselbeker). 2 W. Nijen- huis 100 cm, 3 D. Nijenhuis 80 cm, 4 J. ten Velde 76 cm, 5 A. W. B. Kappert 70'/; cm. De heer G. Jansen, Larenseweg. haalde de grootste binnen en hij won de kleine wisselbeker. De club mag. zo bleek uit het fi nancieel verslag van penningmees ter v. d. Maat te Markelo, terug zien op een goed 1975. De inkom sten en uitgaven bedroegen resp. f 9044,66 en f 7490,71, alzo een ba tig saldo van f 1553,95. De commis sie voor kascontrole, zo verklaarde de heer H. J. Beijer, had boeken en bescheiden in orde bevonden. Als leden van de controlecommissie "76 wérden benoemd de heren Beijer en Klein. Bij de gehouden bestuursverkie zing werden met algemene stem men herkozen de heren II. Hen- driksen te Markelo en J. A. Ool bekkink. Een voorstel van het be stuur om in het komende seizoen weer vijf wedstrijden te organise ren, werd aangenomen en ook ging de verkadering akkoord met het voorstel om in het a.s. najaar (me dio november) weer een gezellige avond voor de leden met hun da mes te houden. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer H. Rietman, bleek o.m. een stijging van het aantal leden (momenteel bijna 400). In het verslag werd dank gebracht aan het onderwijzend personeel, de schoolsehoonmaaksters en de kcr- keraad der Geref. kerk voor de jaarlijkse collecte in de kerkdienst. Uit het financieel verslag waarop de penningmeester, de heer B. J. Brouwers een toelichting gaf bleek dat de exploitatierekening ever 1975 kon worden afgesloten met 'n voordelig saldo van f 931,62. De begroting 1976 sluit met een voordelig saldo van f 250.-, terwijl het totale saldo vermogen van de vereniging per 31 dec. 1975 is be cijferd op f 13.426,01. De commissie voor kascontrole, die bestond uit de heren G. J. van Zon en H. J. Dul, had boeken en bescheiden in orde bevonden. De heren Dul en E. Ballast werden benoemd als le den van de controlecommissie 1976. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werd herkozen de heer C- van Iperen, terwijl in plaats van de heren B. J. Brouwers, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer J. Stam EDzn. Voorzitter Haan sprak 'n hartelijk woord van dan ktot de heer Brouwers voor het vele en belangrijke werk dat hij ruim 12 jaar voor de school ge daan heeft. Hij liet zijn dankwoord vergezeld gaan van een geschenk bon. Na de pauze sprak de heer P. A. Borghardt. docent aan de Christ. Opleidingsschool voor Kleuterleid sters te Zwolle, over het onder werp: Muzikale vorming op de kleuterschool". In zijn boeiende en met humor rijk gekruide causerie zei spreker o.m.: kleuters zijn mu zikaal en vinden in principe mu ziek mooi en voelen er zich toe aangetrokken. Ook zingen is een vorm van spelen. Experimenteren met geluiden vinden de kleuters heerlijk en is ook op kleuterscho len belangrijk. Geef de kleuters een stokje en laat ze overal op tik ken. Het produceren van geluid betekent voor de kleuters dat ze iets gepresteerd hebben. Men moet ook thuis met de kleuters meespe len en mee bewegen om ze muzi kaal op een hoger niveau te bren gen. De gezellige jaarvergadering werd na het gezamenlijk zingen van het bekende kinderversje „Er gaat door alle landen, een trouwe kin dervriend" door ds. H. van Twil- lert met dankgebed beëindigd. Na afloop van de vergadering was er in de scholen „Repelsteeltje" «Schoolstr.l, „Kleuterhoek" (Hof- fesstr.) en in de school in de Haar gelegenheid om werkstukken van de kleuters te bezichtigen. Geachte ouders, Ongetwijfeld zullen velen onder u zich nogde kleurige palmpasen optocht van voorgaande jaren herinneren; een bonte mengeling van kinderen met hun palmpaas, de vrolijke muziék van de Holtense - Muziek Vereniging, de toeschouwers in de straten en het plezier dat jong en oud aan dit gebeuren beleven. Omdat wij van mening zijn dat deze oude folklore voor Holten niet verloren mag gaan,' zal ook dit jaar weer een palmpasenoptocht worden gehouden. Aanstaande zaterdag 10 april 's middags om half drie vertrekt de stoet vanaf de Keizersweg (bij het nieuwe politiebureau) om dan een korte tocht door Holten te maken. Ook de finish is weer aan de Keizersweg, waar de kinderen een verrassing te wachten staat. We hopen dat ook dit jaar weer veel kinderen aan de optocht zullen deelnemen en we wensen u en uw kinderen veel plezier. Commissie Palmpasenoptocht

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 1