Haal auto's uit de bospaden 'LMTlfl ÜHKIIKEII Yisakte heet voortaan viskaart Deuren en ramen rammelden Van het erf der kerk Lagere schoolklas bezocht horecabedrijf Lichte aardschokken Speeltuinverenig „De Kol" mg Mevr. F. M. ter Doest-Bos (VVD): Jaarvergadering Con troleverenigin g „Holten en Omstrek®" Kleuters bezochten bejaarden centrum Hervormde Synode stemt voor open en oecumenisch avondmaal Enkco BV deelt cheques uit Mr. Hulshoff sprak voor Clir. Plattelandsvrouwen De myxomatose grijpt weer om zich heen Weekends eti vakantieweken Uitslag Rode Kruis-puzzel Exposities HOLTEN 2 APRIL 1976 PAGINA 5 ggjjEWSi! i »«ai at) 19jr. - ~1 fï Se&liga t jura Mfï jÉn ft mei 59?'?' 1 Jjina MjniSteriO tfan LftiH&eyw ®n vtswrtj Ministerie Om de nodige bekendheid te geven aan het feit, dat vanaf 12 april de nieuwe viskaart voortaan verkrijgbaar is op het postkantoor, ligt daar nu al ter beschikking een folder waarin de gehele „nieuwe" procedure is vermeld. Naast gegevens over de nieuwe dis tributieregeling ten aanzien van de viskaart en het aan vragen daarvan, staat daarin bovendien nog nuttige alge mene informatie voor de sportvisser. In de folder wor den de bij de zegels behoren de kleuren genoemd. De sportvissers zullen ge attendeerd worden op de nieuwe distributie wij ze van de viskaart door middel van een zogenaamd Titan-spotje, steeds na de STER van 19.05 uur op de volgende data en zenders: 8 april Nederland I en II, 10 april Nederland I en II, 12 april Nederland I, 14 april Nederlan| jl. "Hierbij een model win de vis kaart en van de zegels, die op de verschillende viskaar- ten geplakt moeten zijn als men bonafide wil vissen. De lichte aardschokken, die men in de drie noordelijke provincies heeft waargenomen, zijn ook in onze omge ving gevoeld. Bij de familie Ten Berge, aan de voet van de Holterberg, werd tweemaal een beving waargeno men, waarbij de deuren rammelden in hun sponningen. Gedacht werd aan het passeren van een zware trein - b.v. de olietrein maar die passeerde op dat moment niet. De bevingen hadden kort na elkaar plaats, zo ongeveer bij het donker worden. Vroeger, toen de familie Mensink nog op café 'De Waag' woonde, deed zich hier ook een aardschok voor tegen middernacht. Even nadat de laatste trein die avond gepasseerd was, scheen het of met wat aards gerommel, nog een trein passeerde. De andere dag meldden de kranten, dat zich in Twente een tectonische aardschok had voorgedaan. Tijdens de vorige week donderdag gehouden extra raadsvergade ring, gewijd aan het Streekplan IJsselvallei, vroeg mevrouw F. M. ter Doest-Bos (VVD) alle zandwegen op de Hollerberg af te sluiten voor het gemotoriseerde verkeer. „Wanneer ik dit aan de orde stel zou ik de schijn op mijn kunnen laden, in mijn eigen straatje te praten. Dit echter is allerminst het geval. Het autoverkeer op de bospaden neemt de laatste tijd dermate toe dat ouders hun kinderen niet meer vrij kunnen laten lopen, maar aan de hand moeten houden. Zelfs op de mooiste en kleinste bospaadjes crossen auto's en bromfietsen langs je heen wanneer je daar wandelt. De rust is onderhand ver te zoeken. Wij zouden er voor willen pleiten het gemotoriseerde verkeer te concentreren in de directe omgeving van de recreatieweg", aldus mevrouw Ter Doest. De heer H. J. Westerik (CDA) deed de suggestie om vanaf de aan de recreatieweg gelegen parkeerplaatsen wandelroutes uit te zetten, hetgeen naar zijn mening een stimulans zou geven om te gaan wandelen. Burgemeester Enklaar zei dat de raad met deze opmerking een open deur intrapt. „Het probleem is echter: Hoe realiseer je dat, want het is een zaak voor de provincie om die wegen af te sluiten." Wethouder L. Kaan (PvdA) merkte op dat bij de provincie al plannen waren gesuggereerd om de recreatieweg weer op te breken om het verkeer tegen te gaan. „Als dat gebeurt dan niet anders dan over mijn lijk. Deze weg heeft een zodanige sociale functie dat hij niet meer is weg te denken. In het verleden hebben wij hard genoeg geknokt om die weg er te krijgen", zei burgemeester Enklaar, die de opmer kingen van mevrouw Ter Doest overigens geheel onderschreef. Op 30 april (Koninginnedag) 's middags om 2.00 uur organi seert de speeltuinvereniging „De Kol" voor de kinderen van de le den een spelmiddag. Er staan op het programma o.a. een fietsci'oss en stoelendans. De verschillende spelen zullen plaats hebben rond de speeltuin op De Kol. 's Avonds zal weer een grote lampionoptocht worden gehouden waaraan alle kinderen kunnen deelnemen. In de jaarvergadering van de Con trolevereniging „Holten en omstre ken" heeft voorzitter J. W. Wessel- dijk in zijn openingswoord herin nerd aan de droogte in de zomer van '75, waardoor de ruwvoeder- winning aan de lage kant bleef. Er deed zich onder het jongvee veel wrang voor. Ondanks tegenslagen steeg de melkproduktie in het af gelopen jaar. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer Vogt. bleek dat de financiële positie van de vereniging, mede dank zij de ver hoging van de subsidie van Cober- co en stijging van het ledental en steeds meer koeien, gunstig is. De heer Vogt werd dank gebracht voor het beheer der financiën. De com missie voor kascontrole, die be stond uit de heren B. J. Mark voort en G. J. Meijerink. had boe ken en bescheiden in orde bevon den. Tot leden van de controle commissie 1976 werden benoemd de heren G. J. Meijerink en G. J. Klaasses. Als bestuurslid werd met algemene stemmen herkozen dhr. G. J. Meijerman. Na de pauze gaf de controleur, de heer W. Scheper man, een toelichting op het jaar verslag. De oudste kleuters van de open bare kleuterschool aan de Tuin straat hebben evenals het vorig jaar weer een bezoek gebracht aan het bejaardencentrum Diessenplas. Eerst werd er wat rond gekeken in dat grote huis en daarna moch ten ze allemaal met de lift hele maal naar boven. Daar was het uitzicht prachtig. Eén van de kin deren kon zelfs Amerika zien lig gen! Toen ze terugkwamen in de recreatiezaal stond het toneeltje klaar en kon de voorstelling be ginnen. Er v/erden verschillende stukjes opgevoerd door de kleuters, en gedichtjes over een houtworm en een knolleland met hazen voor gedragen. Ook was er een schoen maker die geld wou beuren voor dat hij de gemaakte schoen afgaf. Verder werden er een aantal leuke ouderwetse liedjes gezongen. Na 't optreden werden de kleuters ge- tracteerd op limonade en een koek je. 't Was al met al een fijne mid dag, ook voor de bejaarden, die erg van de kinderdrukte genoten, mr hulshoff en Enkele dagen geleden vond met bet nodige feestvertoon het slot van de promotie-aktie van de Enk- co diepvriesvleesfabriek plaats. Op het vliegveld van Lelystad werden op zondagmiddag 14 maart acht werknemers en hun echtge notes van de Fa. Wunderink B.V., een Arnhemse horecagrossier, ont vangen. Deze firma, lid van de Horesca-organisatie, was de prijs winnaar van de aktie die het Hol- tense bedrijf had georganiseerd om een grotere bekendheid te ge ven aan zijn ,,panklaar"-assorti- ment. Om half vier 's middags verza melden de 16 prijswinnaars zich in het MartINN restaurant op het vliegveld van Lelystad. Na een verfrissing nodigde de heer Kalf- sterman, de direkleur van Enkco B.V., de medewerkers van de fir ma Wunderink uit om hem te vol gen naar de gereedstaande vlieg tuigen van Martinair, waarmee alle prijswinnaars een rondvlucht boven de Flevopolders en de Noord Veluwe maakten. De borrel die de direktie van de Holtense „vlees makers op maat" daarna de ge nodigden aanbood, werd in dank afgenomen, vooral door de gasten die zojuist hun luchtdoop hadden ondergaan. Het besluit van dit dagje Lelystad bestond uit een vorstelijk diner waarbij vanzelfsprekend niet ge keken werd op een onsje vlees meer of minder. Onder luid ap plaus ontvingen tijdens dit diner alle 16 gelukkigen uit handen van Enkco's verkoopleider, de heer H. A. J. Verdonschot, de hoofdprijs van de aktie, die bestond uit een enveloppe met inhoud. De direktie van Enkco heeft de stellige indruk dat de gehele aktie, die tien maanden heeft geduurd en werd uitgevoerd door Martinair Promotions en Reklame-adviesbu- reau Reuvekamp te Enschede, een groot succes is geweest. De naamsbekendheid van de fir ma is naar wens toegenomen en de omzet van het bedrijf heeft een belangrijke groei te zien gegeven. De hervormde synode heeft zich tijdens de eerste dag van haar voorjaarsvergadering van 1976 (15 maart j.l.)zij het niet unaniem, achter een „Gemeenschappelijke verklaring over de viering van de maaltijd des Heren" gesteld, wel ke verklaring was opgesteld dooi de interkerkelijke commissie „in tercommunie en ambt", waarin vertegenwoordigers van c±3 leden- kerken van de Raad van Kerken in Nederland zitting hebben. Ook in de gereformeerde kerken en in de r.k. kerk zal deze verklaring besproken worden. De hervormde synode heeft deze verklaring aan vaard als „een uitdrukking van een gezamenlijk belijden ten aan zien van het avondmaal en als een belangrijke bijdrage voor de ver dere bezinning". Zij hoopt dat de ze verklaring ook in andere ker ken van ons land zal leiden tot de mogelijkheid van het open en oecumenisch avondmaal. Tien le den, merendeels uit gereformeerdje bondskring, stemden tegen deze verklaring. Tevens besprak de synode een rapport van de commissie Geloof en Kerkorde van de gelijknamige onderafdeling van de Wereldraad van kerken, getiteld „De ene maal tijd". welk rapport door het me rendeel van de synode zeer ge waardeerd werd. In dit rapport wordt de vergaan de mate van overeenstemming ten aanzien van de eucharistie-vie-, ring zoals die leeft bij de.verte genwoordigers van de leden-ker ken van de wereldraad, die in die uitdrukking gebracht. Met tien ze commissie ziting hebben, tot stemmen tegen besloot de her vormde synode dit rapport te aan vaarden. Zij beschouwt dit als een belangrijke bijdrage voor het na derbij brengen van de eenheid dei- kerken en als een aansporing om eigen traditie van denken en vor men opnieuw aan de bijbel te toetsen en aan de in de kerken levende opvattingen daarover. De synode besloot bovendien een commissie in te stellen, die op ba sis van het wereldraadsrapport en de resultaten van de Nederlandse commissie „intercommunie en ambt" een geschrift moet maken voor de plaatselijke gemeenten, waarin de relatie tussen eigen be lijden en oecumenische overeen stemming onder woorden moet worden gebracht. In de maandlijkse bijeenkomst van de afd. Holten van de Chr. Plat telandsvrouwenbond (CPBi heeft kand. notaris mr. J. Hulshoff te Holten een causerie gehouden over het onderwerp „Erfrecht" en hu welijksvoorwaarden". Hij schonk hierbij aandacht aan het al dan niet trouwen in gemeenschap van goederen (voor- en nadelen hier van) het vruchtgebruik, schen- kings- en successierechten, be drijfsopvolging en de voordelen van een maatschap op een bedrijf tussen vader en zoon. Er werden naar aanleiding van het onderwerp een aantal vragen gesteld en er ontspon zich een le vendige discussie rond de verschil lende problemen. De presidente, mevr. Van Iperen, sprak een woord van dank tot mr. Hulshoff en zij eindigde met dank gebed na het gezamenlijk zingen van lied 1721 en 4. Dinsdagvoormiddag 27 april ma ken de dames een excursie naar de steenslijperij op de Hoch (Mar- kelose Borkeld). De besmettelijke en voor de dieren nare konijnenziekte myxomatose, die op de Holterberg en omgeving eigenlyk het hele jaar door latent aanwezig is, schijnt weer een soort explosie door te maken. Aan de zuidelijke voet van de berg zijn een groot aantal zeer zieke en ook minder aangetaste dieren aange troffen. Deze laatste zullen de ziek te niet overleven, wanneer ze een maal zijn aangetast, daar het zoe ken van voedsel voor de dieren steeds moeilijker wordt. Het schijnen vooral de worpen van 't vorige jaar te zijn, die voor deze ziekte erg vatbaar zijn. Wanneer zieke dieren worden gevonden is het wenselijk ze terstond af te ma ken en goed te begraven om be smetting van gezonde dieren zo veel mogelijk te voorkomen. Het is nog steeds niet helemaal duide lijk hoe de besmetting tot stand komt. "vast staat wel, dat de ziekte al jaren voortwoekert en dan hier en dan daar weer in ernstiger ma te de kop opsteekt. Verschijnselen zijn een dikke kop, dichte en ette rende ogen en een sterke vermage ring. Andere dieren, zoals b.v. de hazen en ook de mens zijn immuun voor deze ziekte, die de-konijnen stand jaarlijks teistert. Na een pe riode van stilstand neemt de po pulatie echter steeds weer toe en merkt men op 'n bepaalde plaats, welke sterk besmet is geweest, voor een bepaalde duur, niets meer van de myxomatose. Op dinsdag 23 maart jl. heeft klas 4 van de chr. school De Schakel 'n bezoek gebracht aan één van Hol- tens horecabedrijven, 's Morgens om 10.30 uur werd de klas in Hotel De Holterberg verwacht. De heer J. Trekop, bedrijfsleider van het hotel, ontving de klas met een welkomstwoord. In het kort werd de historie van „Het Hotel De Holterberg" verhaald en zo veel mogelijk aanschouwelijk gemaakt door middel van oude ansichten en foto's. Als ,,'t Theehuis", deze naam was bij een aantal kinderen be kend. was het bedrijf in 1927 be gonnen. Na de inleiding werd de groep van 24 leerlingen in drieën ver deeld. Eén groep ging met de chef kok, de heer K. den Bouwmeester mee naar de keuken. Daar werden de kinderen uitvoerig voorgelicht over het werk in de keuken. Maar hierna was het niet afgelopen, de groep werd ook aan het werk ge zet. Ze moesten nl. de maaltijd klaar maken, die de hele klas om 12 uur zou gaan gebruiken. De tweede groep ging met de heer Trekop mee naar de wijnkel der, waar de kinderen alles over wijn verteld werd. Ze mochten zelf een klein slokje wijn proeven. Daarna ging deze groep naar de hotelkamers, waar door de groeps-- leider ook weer uitleg werd gege ven. De derde groep ging met een van de kelners, de heer R. Christen huis, meer naar het restaurant. Hier werd alles verteld over soor ten van bestek en wijnglazen, maar ook werd verteld wat de taak van de kelner is. De kinderen moesten zelfs eens proberen een servet zo te vouwen, dat het als puntje bleef staan. Zelfs het maken van een sla- sausje werd een succes. Na verloop van tijd werden de groepen verwisseld, zodat alle kin deren zoveel mogelijk van het ho telwezen te weten kwamen. De Streek VW Overijsselse Heu velrug en Salland te Raalte vestigt in een folder de aandacht op de Schaarshoek te Heino, waar men weekends en vakaantieweken met de kinderen kan doorbrengen on der het motto „Geen kind aan je kinderen hebben". De Streek WV vindt het een goede zaak om zich in te zetten voor belangen van de gezinnen en de kinderen: het enthousiasme van directie en staf èn van de gasten. Regelmatig bemerkt men dat er behoefte is aan een soort verblijf waar de commercie niet voorop staat, waar ouders de kinderen met een gerust hart verzorgd kun nen achterlaten. In de komende paasvakantie zou dat met name het geval kunnen zijn, dte ouders dan eens samen er op uit, wie weet hoe lang ze daarnaar hebben ver langd. De folder kan men aanvragen aan Marktstraat 19 in Raalte, tel. 05720-2343. De oplossing van kruiswoordpuzzel 7 was: „Wees wijs, pak een prijs". Het aantal inzendingen bedroeg 26111 briefkaarten en giro-over schrijvingen. De stand van de actie is thans f 344.562. Er waren helaas onder de goede oplossers geen Hol- ternaren. Geef de moed echter niet op en DOE MEE. Van 3 april tot en met 19 april is de Poolse kunstschilder „Hilery" te gast in de Kunstgalerij Lenten, Kletterstraat 25-27 te Epse. Hij ex poseert schilderijen. De opening is zaterdagmiddag om 16 uur door de kunstrecensent G. Kruis. Bij aan koop is 20 pet. „Lenten"-subsidie van toepassing. De openingstijden zijn: woensdag t.m. zaterdag 10-17 uur, zondag, 2e paasdag van 14-17 uur. Zondag morgen 25 april is er in deze kunst galerij een koffieconcert door het Nederlands Studenten Kamerkoor o.l.v. de heer C. Rotteveel, 't Koor bestaat uit pl.m. 20 leden. Uitge voerd zullen worden werken van J. H. Schein, J. P. Sweelinck, H. Schütz, J. A. Bruckner, O. E. P. Cw Messiaen en avant-garde. De èki-> tree bedraagt f 7.50. Het concert begint om 12 uur. Leo F. Poelmeijer exposeert van 26 maart tot en met 15 mei grafiek en litho's in cave du tertre in Jaarsma Wooncentrum, Bergstraat 48, Deventer. Chef-kok Den Bouwmeester van Hotel „De Holterberg" liet de jongelui zien wat of er allemaal moet gebeuren voor dat de gasten lekker kunnen eten. Diner De ploeg in de keuken had ech ter hard door gewerkt en om 12.15 uur werd het diner, dat bestond uit rijst met goulash en doperwten, geserveerd. De tafels waren onder kritische leiding van de beide kel ners al door de andere twee groe pen gedekt. Het resultaat van de keukenploeg had ieders goedkeu ring. Tot slot werd onder groot gejuich het nagerecht nl. ijs, door de chef-kok binnengebracht. Daar na mochten de kinderen nog even in de tuin spelen. In zijn slotwoord was de heer Trekop er gtevreden over de en thousiaste deelneming van de kin deren. De klas was op haar beurt dankbaar voor de enthousiaste be geleiding van het hotelpersoneel. Een applaus kon er daarom ruim schoots af, waarna de klas weer terugging naar school. Bij deze nogmaals dank aan de hotelleiding van hotel De Holterberg.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 5