Holtens Brandweer uitstekend uitgerust met nieuwe autospuit Een niiddenstandskrant Ontsteken van paasvuren Liberaal Café" Jaarvergadering afd. Holten C.B.T.B. Officieel overgedragen S1MAVI: Directe hereniging voor Medische Hulp de Tropen Bouwkundig Milieugroepen bedreigen vrijheid Programma werkbezoek Hessel Rienks Paasmorgenbijeenkomst Overdracht Alarmering Enorm verschil fmm Openbare kennisgeving Reünie 111 Het voertuig ingenieur Informatrices benoemd INGEZONDEN Individuele huursubsidie Vrijdag 2 april 1976 28ste jaargang - no. 14 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Hoofdredacteur J. Wiggers, Kolweg 14, tel. 05483-1356 Secretaris/redacteur: W. Beijers, Holterberg 13, tel. 05483-1234 Red. medewerker D. J. Mondeel, Verzetstraat 70, tel. 05483-2699 Administratie: Mevr. L. J. Kers-Lam- mers, Gaardenstraat 17 tel. 05483-2995. HOLTENS NIEUWSBLAD Advertentieprijs 22 cent per mm, (bij contract lager) Abonnementsprijs f 9.— per half jaar. f 18.— per jaar: Losse nummers 35 cent. Betaling op giro 875587, Rabo-Bank Holten, t.g.v. Holtens Nieuwsblad Met loeiende sirene, blauw zwaailicht en van alle kanten met een scherm van nevel bespo ten, arriveerde vorige week vrijdagavond de nieuwe aanwinst van de Holtense brandweer, een robuuste tankautospuit, voor het gemeen tehuis om officieel aan de gemeente te wor den overgedragen. Het was een rit van nog geen honderd meter, vanaf de parkeerplaats van de K-Markt van Gebr .Wansink, waartoe commandant Prak via de portofoon bevel had gegeven, maar toch voldoende om hon derden mensen op de been te brengen. Voordat de overdracht plaats vond hield burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, in de hal van het gemeentehuis een toespraak tot de genodigden, waaronder leden van de raad, brandweermensen uit de genabuurde gemeenten en leden van het korps, waarin hij zijn vreugde uitsprak over deze prach tige autospuit, die sedert augustus reeds in het bezit van de gemeen te is en f 135.000.- heeft gekost". Deze aanschaf is een vreugde voor hen die dit grote bedrag voteerden maar voor hen die er mee moe- ten werken des te meer. Wij be schikken over 'n uitstekende vrij willige brandweer en dan moet de gemeenschap ook bereid zijn haar ook goed materiaal te geven om mee te werken", aldus de burge meester. Hij herinnerde aan een uitspraak van Churchill tijdens de tweede wereldoorlog "Geef mij de wapens en ik zal het werk doen", die ook hier van toepassing moet zijn. Maar dan moet het materiaal ook ter beschikking staan. De oude International, die twin tig jaar geleden van Van Bergen werd gekocht heeft heel wat bran den in de kiem gesmoord, maar was niet voldoende betrouwbaar meer, zodat tot aanschaffing van nieuw materiaal moest worden overgegaan. Dat is dan nu ge schied door de vertegenwoordiger van Magirus, Motorkracht B.V. te Hoogeveen. Als de Rode Haan kraait op de Holterberg, dan heb ben we nu een prachtig s,tuk ge reedschap in handen van onze mensen. Het gemeentebestuur is erg gelukkig met dit korps van vrijwilligers. Ik hoop. aidus wend de Mr. Enklaar zich tot de heer Prak, dat u de paraatheid van het korps, met mensen van dit karak ter, nog verder omhoog zult weten te brengen. De heer W. Slikker, vertegen woordiger van Magirus-Deutz Mo torkracht B.V. te Hoogeveen ver klaarde verheugd te zijn de tank autospuit thans aan de gemeente te mogen overdragen en sprak daarbij de hoop uit, dat daarmee ernstige rampen voorkomen kun nen worden. Hij overhandigde de burgemeester de sleutels van de brandspuit. "Het is een hele bom duiten, die hiervoor op tafel gelegd moet worden. Maar er was voor de raad geen enkele twijfel, dat er voor de brandweer goed materiaal be schikbaar moet zijn. Ik geloof, dat het zelfs als een ha merstuk is behandeld, zei de heer Prak. Het takenpakket van dé brand weer wordt steeds uitgebreider. Men beschikt al voor een f 10.000 aan reddingmateriaal om in geval len van rampen de eerste hulp te kunnen verlenen. "Ik vindt de re- giqnalisatiegedachte (organisatie in gewestelijk verband red) bij zonder nuttig" aldus de heer Prak. "Niet voor elkaar is de alarmering en dat zit ons erg hoog" verklaarde hij. Alarmering via de buitensirene brengt veel te veel publiek op de been". Het is voor brandweermensen ook niet leuk om de brandweer te zien uit rukken'en daar zelf niet bij te zijn, omdat de wind niet goed stond en het alarm niet door kwam. De heer Prak zei zich er van bewust te zijn, dat de verlang de "stille" alarmering een hele du re zaak is, maar meende, dat deze b.v. met de ambulancedienst kan kan worden opgezet als de regio nalisatie iets verder van de grond komt. Hij herinnerde er aan dat 80 procent van de Nederlandse brandweer uit vrijwilligers be staat. Het is goed werken, als je weet, dat het gemeentebestuur achter je staat. Mede namens het korps bracht hij het college dan ook dank voor het beschikbaar stellen van dit prachtige materi aal. De lieer F. A. van Thiel, adjunct inspecteur van het brandweerwe zen in Arnhem, wentte gemeente bestuur en korps geluk met deze aanschaf Die voldoet aan alle ei sen. Behandel het materiaal met zorg, adviseerde hij. Oud - commandant W. Beijers (1937 - 1956 wees op het enorm verschil in brandweermateriaal, dat ter beschikking stond toen hij in 1937 de functie van "opper- brandmeester" aanvaarde en waai de brandweer vandaag de dag over kan beschikken. Men moest toen werken met gammele spul len, waarvoor men nauwelijks de verantwoordelijkheid kon dragen. Hij wenste de heer Prak en zijn mannen veel geluk met de nieu we tankautospuit. In zijn slotwoord kon de bur gemeester de heer Prak gerust stellen wat de alarmering betreft. Naar aanleiding van een brief van het gewest heeft het dagelijks be stuur besloten de kosten van een .stille" alarmering op de begro ting van 1977 op te voeren. De mensen komen dan in het be zit van z.g. "piepers", waardoor zij dag en nacht gealarmeerd kun nen worden". Het wordt een on derdeel van "gewestelijk denken", maar het betekent niet, dat de zelfstandigheid van Uw korps in liet geding komt" aldus stelde de burgemeester de brandweermen sen gerust. Hij droeg daarna de sleutels over aan commandant Prak. hoog en laag gegierd. De motor is een Magirius-Deutz met een capa citeit van 178 pk. De wagen bevat een tank voor 2500 liter water en 250 liter schuim, (verhouding 1-10) De lagedrukpomp heeft een capa citeit van 3000 liter per minuut en de hogedruk pomp van 400 liter per minuut. Er kan gewerkt wor den onder een druk van 40 - 60 at mosfeer, maar dat laatste komt in de praktijk practisch nooit voor. De opvoerhoogte is 80 meter wa terkolom of 8 atm. druk, de aan- zuigdiepte 9 meter. Het manschappen-gedeelte van de wagen bevat ruimte voor de aan- valsploeg van 8 personen. Met de andere wagens wordt het overige personeel aangevoerd. I Een Rijssense drukkerij heeft aangekondigd in Rijssen, Enter en Holten een middenstandskrant te willen uit geven: „Middenstandskontakt", dat huis aan huis zal worden verspreid. Het lijkt ons voor onze middenstan ders niet erg aantrekkelijk om de grote advertenties van elders in eigen plaats verspreid te zien. Meestal valt uit dit soort bladen maar weinig plaatselijk nieuws te peuren en dat is wat men daarin toch graag lezen wil. We houden het er maar op. dat men Holtens Nieuwsblad niet in de steek zal laten. Stichting ..Holtens Nieuwsblad" Burgemeester mr. W. H. Enklaar heeft vrijdagavond de nieuwe brandv:éerauto aan aan de Holtense vrijwillige b randweer overgedragen Links voor de wagen in witte jas brandweercommandant T. Prak. Maandag 5 april om 20 uur organiseert de afdeling Holten van de VVD voor de tweede maal het „Liberaal Café" voor leden en belangstel lenden in café ,,De Biester" (Stationsstraat). De heer W. J. Zink is ditmaal als gastspreker uitgenodigd en zal een inleiding houden met als onderwerp ,,de inkomenspolitiek". De heer Zink is in het dagelijkse leven functionaris bij de Nederlandse Middenstands Bank. In het politieke vlak is hij sedert 1974 gemeenteraadslid voor de VVD te Nijmegen en heeft zitting in de commissie financiële organisatie en planning en in de commissie algemene zaken, waarbij openbare orde en veiligheid zijn speciale aandacht hebben. Tevens is hij lid van de Partijraad van de VVD en secretaris van de ondercentrale van de VVD afdeling Nijmegen. Het onderwerp, de inkomenspolitiek, is voor iedereen van belang, functie en politieke betrokkenheid van de inleider staan borg voor een interessante avond. Het afdelingsbestuur hoopt dan ook op een grote belangstelling en een goede discussie. Dat de Holtense brandweer ook nog over ander uitstekend mate riaal beschikt bleek zaterdagmid dag toen een dertigtal oud-brand weerlieden op uitnodiging van de brandweerleiding in de garage en de kantine van gemeentewerken een soort "reünie" hielden. Dijkerhoek, dat in september '62 werd opgeheven, was er met het hele vroegere korps en ook de Holtense "oud-gedienden" waren bijna voltallig aanwezig. Met verschillende apparaten wérd nog eens even gedemon streerd en in de kantine werden, onder het genot van een ruime tractatie, tal van oude herinne ringen opgehaald. Er is in de loop der jaren heel wat verbeterd con stateerde oud-commandant Beij ers. die de brandweer namens alle oud-collega's bedankte voor het gul onthaal, dat hij "voor herha ling vatbaar" noemde. In 1975 hebben we ons 50-jarig bestaan op bescheiden wijze ge vierd. Het kernprobleem, ook bij deze viering, was en is: Hoe hel pen wij anderen zichzelf te helpen. SIMAVI heeft hierbij speciaal het „platteland" in de tropen op het oog, waar nog onvoorstelbare mi lieu-toestanden heersen, waar zich haarden van ziekten bevinden en de medische verzoi-ging het meest te wensen overlaat. In de komende jaren tracht SIMA VI in nauwe samenwerking met de regering en het ministerie van ge. zondheid in Tanzania de „Ge- zondsheidszorg in Landelijke Ge- bièden" "té bevorderen. ïtncnnif ie oan tai'vaiM Do tankautospuit is een terrein wagen, met voorwielaandrijving, In de jaarvergadering van dc afdeling Holten van de Chr. Boeren- en Tuindersbond (CBTB) heeft voorzitter H. Landeweerd in zyn openings woord aandacht geschonken aan de vele moeilijke problemen die om een oplossing vragen. Dc melkpoederbcrg is tot gigantische hoogte gestegen en de maatregelen die door dc Europese Commissie in Brussel zijn genomen om in ieder geval de top van de berg weg te werken, zyn door dc boeren maar moeiljjk te verteren. Het mengen van poeder in het veevoer werkt kostenverhogend, welke kosten niet worden gedekt door een prijsverhoging van de produkten. Gelukkig wordt de mogelijkheid geboden, ook voor de middenbe drijven om zich door subsidie wat aan te passen maar of dit voldoen de soulaas biedt staat nog te be zien. Een groot deel van de kleine on dernemers zit nog steeds onder 't minimumloon van de loontrekken- den. Zij krijgen geen uitkering en worden met armoede bereigd in 'n land waar miljarden worden uit gegeven voor sociale voorzienin gen. Voorzitter Landeweerd zag door de milieugroepen de vrijheid van de boeren bedreigd. Land- schapspaiken, hinderwet, water wingebieden, enz. werken rem mend op de bedrijfsvoering. De boer weet soms niet meer wel ke kant hij op moet en het is daar om dringend noodzakelijk dat hij lid is van een organisatie waarop hij een beroep kan doen. Voor de christen boer is dat de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond, een organisatie die ook de stoffelijke en maatschappelijke dingen wil bezien en beoordelen bij het licht van Gods Woord, zich daardoor wil laten leiden zo be sloot de heer Landeweerd. Jaarverslagen Uit het jaarverslag van de se cretaris de heer J. W. Hulsman bleek o.a. dat het aantal leden met 49 gelijk was gebleven. Penningmeester D. J. Bronsvoort kon de boeken over '75 afsluiten met een batig saldo. De inkomsten en uitgaven bedroegen respectie velijk f 6617.07 en f 6439.79. De commissie voor kascontrole die bestond uit de heren G. Bolink en G. Aanstoot had boeken en be scheiden in orde bevonden. De boeken 1976 zullen worden ge controleerd door de heren G. Aan stoot en H. Paalman. Bestuursverkiezing Als bestuursleden werden met bijna algemene stemmen herkozen de heren J. Meijer en J. W. Huls man. Inplaats van voorzitter H M. Landeweerd werd als bestuurslid voor de Chr. Huishoudschool te Rijssen kandidaat gesteld de heer J. W. Stam. Na de pauze -waarin koffie met koek werd geserveerd- werd door mevr. Nieuwenhuizen - van Galen te Almelo, van de afdeling Voor lichting CBTB het klankbeeld "We zullen doorgaan" vertoond. Een vijftal bij het klankbeeld be horende wagen waren aanleiding voor een geanimeerde discussie. De goed bezochte jaarvergadering werd door mevr. Nieuwenhuizen met dankgebed beëindigd. Onze oud-plaatsgenoót de heer Anton Koopman Hzn werkzaam bij Stadsontwikkeling te Rotterdam slaagde aan de Tech. Hogeschool- te Delft voor bouwkundig inge nieur. Dooi- het bestuur van de V.V.V. („Holtens Belang") zijn in plaats van de heer G. H. Kers, die we gens omstandigheden bedankte, ais informatrices in tijdelijke dienst benoemd mevrouw Kremer- Reuvekamp, Houtweg 29 en me vrouw T. Wolters-J.ongedijk, Bes- sinkpasstraat 2c, beide te Holten. In het ,,H. N." van 26 maart j.l. is te lezen met hoeveel plezier het gemeentebestuur heeft medege werkt aan de vestiging van een nieuw bedrijf („Twentrac" B.V.). Werkgelegenheid e.d. worden aangehaald in de openings-speech van onze burgemeester. Is hier sprake van „de reuzen zwaai" of was het verslag voor 1 april bedoeld? Een ieder heeft zo zijn gedach ten niet waar? Met dank voor de afgestane plaatsruimte. Hoogachtend, W. Dissevelt. In ieder dorp (je) wordt getracht een vertrouwensfiguur te vinden, die in korte tijd degelijk getraind wordt om - desnoods naast zijn/ haar ander werk - de belangrijkste ziekten en gezinsproblemen in eigen dorp te kunnen herkennen behandelen en voorkómen. Een uiterst zorgvuldig samengesteld koffertje met enkele genees-, ver. band- en andere hulpmiddelen staat hierbij ter beschikking. In noodgevallen moet deze vertrou wensfiguur ernstige patiënten kun nen doorsturen naar het dichtst bijzijnde ziekenhuis, waar een „echte" dokter met verpleeg krachten zijn, uit de eigen streek afkomstig. Er moet een netwerk van gezondheidscentra ontstaan met plaatselijke dorpsdokters, die intensief begeleid worden. De van buiten gekomen - al dan niet blan ke - dokters en zusters mogen nimmer de boventoon voeren, inte gendeel: ze moeten zichzelf trach ten overbodig te maken. Geen ge ringe opgave, maar wél een veel goedkopere medische aanpak. De arme patiënt is hiermee het meest gediend. De strijd tegen honger, armoede, onkunde, onwetendheid, onhygiënische toestanden, ver keerde gewoonten en opvattingen gaat door. mede dankzij het werk van SIMAVI. In 1976 wordt de SIMAVI-collecte van 5 t/m 10 april gehouden. Ontvangt u de collectant hartelijk en geef met gulle hand, opdat SI MAVI in staat is haar plannen te verwerkelijken. U kunt uw bijdra ge ook storten op postrekening 300100 ten name van SIMAVI, Haarlem. Hartelijk dank. het SIMAVI-comité De burgemeester van Holten maakt bekend, dat het ingevolge het be paalde in artikel 116 der Algemene Politieverordening voor de ge meente Holten verboden is zonder zijn toestemming in de openlucht paasvuren te ontsteken. Aangezien gebleken is, dat reeds voorbereidingen worden getroffen Van het werkbezoek, dat het lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor de Partij van de Arbeid, de heer Hessel Rienks, vrijdag a.s. aan Holten zal bren gen, is thans het definitieve pro gramma bekend. 's Morgens om 10 uur wordt een bezoek gebracht aan de export slachterij en vleeswarenfabriek U. Vlees B.V. aan de Pannebakkers- straat, na aankomst in hotel Vos man. Na de lunch, volgt om 14.00 uur een onderhoud met burge meester en wethouders op het ge meentehuis. Daarna, om plm 16.15 uur.' wordt een bezoek gebracht aan het jeugdcentrum „De Schu- re" en heeft een onderhoud plaats met het bestuur van de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk, dat eigenaar en beheerder is van dit jeugdcentrum. Om 17.30 uur volgt een persconferentie in hotel Vosman. Van,19.30 tot 20.00 uur of eventueel langer zal de heer Rienks beschikbaar zijn om spreekuur te houden voor dege nen. die vragen hebben of bepaal de problemen met hem zouden willen bespreken. Voor de goede orde kan men dit opgeven aan het waarnemend secretariaat van de plaatselijke afdeling van de PvdA, telefoon 1234. voor het maken van paasvuren wordt de aandacht van belangheb benden er op gevestigd, dat vooraf dc plaats van het te bouwen paas vuur in overleg met de comman dant van de brandweer moet wor den bepaald. Wanneer niet tijdig overleg met de commandant brandweer om trent de juiste plaats van het te ontsteken paasvuur heeft plaats gevonden loopt men de kans het paasvuur naderhand te moeten verplaatsen of mag het paasvuur niet v/orden ontstoken. Aanvragen om ontheffing van 't verbod tot het ontsteken van paas vuren moeten daarom uiterlijk op vrijdag 9 april 1976 schriftelijk ter gemeente-secretarie worden inge diend en een aanduiding bevatten van de juiste plaats waar het vuur ontstoken zal worden. HOLTEN, 31 maart 1976. De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. Evenals vorig jaar hebber, we weer besloten om een paasmorgen bijeenkomst te houden. De bedoeling is dat iedereen om half acht 's morgens bij „Irene" komt om daar een bosje bloemen te kopen. Met zijn allen gaan we dan naar bejaardencentrum „Diessenpias", waar we elke bewoner een bosje bloemen schenken en enkele bekende paasliederen samen met de bewoners zingen. Dan gaan we met elkaar naar de kerk, om daar de eerste dienst samen te vieren. Aan deze dienst wordt medewerking verleend door het jonge renkoor „Helicon". Na afloop van de kerkdienst gaan we met zijn allen naar de Huishoudschool aan de Oranjestraat om een paar'eitjes te eten en gezellig bij elkaar te zijn. Voor de goede gang van zaken is het nodig dat. als je mee wilt doen, je je even opgeeft. Dat kan bij Marcel Kole, Kenemanstraat 7, tel. 2914, en bij Jannie Meijer, Burg. v.d. Borchstraat 30, tel. 3163. We hopen dat er weer zoveel belangstelling is als vórig jaar en dat het succes even groot is. Iedereen is van harte welkom. Neem vrienden, bekenden en familie mee. Tot ziens op Paasmorgen. De jeugddienstcommissie De jongerendienstcommissie Jongerenkoor „Helicon" Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat met in gang van 1 juli 1976 de nieuwe re geling voor de individuele huur subsidie in werking treedt. De nieuwe regeling gaat gelden voor: gezinnen alleenstaanden van 30 jaar en ouder en voor duurzaam samenwonende al leenstaanden (voor wat betreft deze laatste groep gaat de re geling in op 1 april 1976). Huurders aan wie reeds vóór 1 april 1976 een bijdrage is toege kend voor de periode lot 1 juni 1976, krijgen voor het nieuwe tijd vak 1 juli 1976 tot 1 juli 1977 auto matisch een nieuw aanvraagformu lier thuisgestuurd. Voor de overige huurders zijn. de aanvraagformulieren voor 't nieu we subsidietijdvak vanaf 1 april 1976 op het gemeentehuis ver krijgbaar. De ingevulde aanvraagformulie ren voor het nieuwe tijdvak moe ten vóór 1 oktober 1S76 op het ge meentehuis zijn ingeleverd. Moch ten er problemen ontstaan bij het invullen van het aanvraagformu lier. dan is men op het gemeente huis u daarmee gaarne behulp zaam. Als men na 1 juli 1976 huurder van een woning wordt, moet de aanvraag worden ingediend binnen drie maanden, te rekenen vanaf de datum waarop de huur is inge gaan. Vouwbladen betrekking hebbend op deze regeling en op tal van an dere regelingen in het kader van de volkshuisvesting liggen voor u klaar bij de afdeling Algemene Zaken op het gemeentehuis. Burgemeestér en wethouders van Holten. W. H. Enklaar. burgemeester G. J. Langeri'oerg, secretaris.

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 1