Een halve eeuw geleden kende Holten watersnood SUCCES MET PUZZELACTIE RODE KRUIS verhuizingen Handwerkhuis BOS De Schipbeek trad buiten haar oevers Een Kerst-vakantie in Alaska „De Schure transporten Nieuws van de „Fieiipreuvars" Scliaakprestaties Scholengemeenschap Bedreigde Markelose boeren staken opgeworpen dijken door en werden voorgeleid aan Officier van Justitie te Zutphen Plezier Ellende Bewaking Hoornsignaal Hulp HOLTEN 23 JAN. 1976 PAGINA 5 Te kaap: Taun«s1? M bouwjaar 1970 Telefcicla 05483-1305 VOOR VAKKUNDIGE EN Fa. H. Müller en Zoon Kerkplein 1 - Holten Telefoon 05483 - 1300 Agentschap: Van Gend Loos Parley Speciaalzaak voor IRAN - SOEDAN BORDUUR- EN BREIWOL Verder alles op HANDWERKGEBIED Larenseweg 26 - Holten Telefoon 05483-1981 De 18c december vloog ik om 5.30 uur met de KLM naar de kinderen in Alaska. Het was de 10e maal dat ik deze trip maakte, maar nu in de winter en dat was weer een heel andere gewaarwording. Nu ging ik naar een witbesneeuwd land en zou alles heel anders vinden dan met m'n zomervakanties. Ten eerste de Poolvlucht was al een hele belevenis, je ziet ver voor je uit een poort van zwak licht die niet in te halen is. Dit is de Poolnacht waar je door heen vliegt en waar in geen vier maanden de zon schynt, terwijl in de zomer de zon er niet ondergaat. Ale we Alaska binnen gevlogen zijn, zien we onder ons de stad Fairbanks liggen, de noordelijkste plaats, in een zee van licht, en ongeveer een half uur later Anchorage. Het is een fantastisch gezicht omdat de extra feestverlichting het doet lijken of de steden veel groter zijn dan in werkelijkheid. De passagiers warén dan ook enthousiast over het gebodene. Na een hartelijke begroeting door de kinderen zou ik de volgende dagen kennis maken met de wonderen der natuur, zoals je alleen op deze breedtegraad kunt bewonderen. De vanuit zee binnendrijvende mistbanken zorgen ervoor dat de bomen bij een lage temperatuur veranderen in sprookjesachtige gedaan ten en ais dan de zon er nog op schijnt, krijg je de wonderbaarlijkste kleurschakeringen, deze zijn van roze tot rood en oranje. Door de lage temperatuur kun je overdag soms heel kleine ijsdeeltjes aan je zien voorbijgaan en dit alles bij een maandenlange windstilte, voor Holland een ongekend genot, 's Morgens om vier uur maakte m'n zoon me wak ker met de mededeling ,,Pap, kom vlug uit je bed, er is Noorderlicht te bewonderen." Nu, dat laat je je geen twee maal zeggen en ik zat al heel vlug op een stoel voor het raam de lichtflitsen en flarden die door de lucht schoten te bewonderen. Het is zo moeilijk te beschrijven van welk een pracht dit na tuurverschijnsel is; verticaal en horizontaal schoten de lichtbundels door het luchtruim en na een klein uur was het weer verdwenen. Nu ik dit artikel zit te schrijven is de temperatuur voor Hollands begrip 26 graden onder nul en als je dan in een auto zit en je moet stoppen op een kruis punt, zie je praktisch geen andere wagen meer door de stoom die de wagens produceren. Wat hier veel gedaan wordt is het ijsvissen. Dat is een klein gat in het ijs hakken en dan met een heel korte hengel het aas laten zakken en lekkere zalm naar boven halen. Van een vriend van de kinderen kregen we vier van die zalmen en hebben er heerlijk van gesmuld. Ik zit hier voor het raam te tikken en heb het mooi ste uitzicht wat je maar bedenken kunt, alles wit en aan de bomen is het soms net Brussels kant, zo fijn is het vast gevroren. Zoëven vlogen er een Paar raven voorbij, dit zijn vogels die wij ook niet meer zien, maar hier zie je ze bij tientallen en zij zorgen ervoor dat de dieren die door kou of op een andere manier in de bossen omkomen, worden opgegeten. Zij zijn dus de vogels die de wouden schoon houden. Over het binnenvliegen van Alaska vergat ik nog te vertellen dat we over de trans-Alaska oliepijpleiding vlogen, die in aanleg is en die van Pmdhoe Baai (de noordelijkste baai van Alaska) dwars door de bergen en dalen naar Valdez gaat, waar een ijsvrije haven is. Het is voor ons onbegrijpelijk dat mensen kunnen werken bij zo'n lage temperatuur. De lengte van de pijpleiding is ongeveer 98 miles, is ruim 1283 kilometer., en in Valdez worden al tanks ge bouwd om al die olie op te slaan voor verder trans port met reuzentankers naar de andere staten van Amerika. Met m'n zoon heb ik mooie trips kunnen maken als hij winterfoto's ging maken, die hij dan geplaatst ziet in de krant. Op die trips heb ik wel de mooiste gedeelten van de omgeving gezien en ik heb heel wat uitroepen van bewondering geslaakt en voor gesteld om de „Diessenplas" ook maar eens naar Alaska te laten gaan en mee te genieten. Ik zal proberen met foto's en dia's zoveel mogelijk aan de bewoners te laten zien hoe mooi Alaska is. Anchorage, 14 januari 1976 D. KOPER Bejaardencentrum „Diesseplas" f 18 miljoen zal nooit kunnen wor den gehaald. Maar de wens van deze vrouw zal voor iedereen een opwekking zijn om deel te nemen aan de marathon-puzzelactie, zodat zoveel mogelijk geld wordt ver kregen voor de vakantieprojecten van het Rode Kruis voor chronisch zieken en invaliden. Doe dus mee!" De Rode Kruis-puzzel van de 2e ronde oplossing „Uw deelname is ons doel" heeft 35.866 brief kaarten en giro-overschrijvingen opgeleverd. De stand van de aktie is nu f 113.474,—. Volgende week zaterdagavond pre senteert jeugdsociëteit De Schure een live-optreden van de jazz-rock- formatie Fontein. Na het horen van een proefbandje waren alle vrijwilligers het eens: deze groep verdient een optreden in De Schu re. De mensen, die Fontein gestal te geven zijn: Paul Schoenmaker# bas-gitaar); Gerard Scheurink (drum); Ruud Konings (gitaar); Evert van Twisk (sax en fluit); Arnold Wessel (piano). Onthoudt dus. gén datum:'31 januari; één tijd 20.30 uur; één plaats: De Schure en één naam Fontein. Afgelopen zaterdagavond heeft prins Teun de Zwarte met zijn ge volg de gewestelijke prinsenbij eenkomst in Goor bijgewoond. Het was een gezellige avond waarop de. Buut'nreder van de Fienpreuvers - Jan Oosterkamp - ondanks zijn blessure, mede de feeststemming verhoogde. Zoals u in het inmiddels verspreide car navalsboekje hebt kunnen lezen, barst a.s. zaterdag in Holten het carnaval los. In Residentie „Ami- ticia" wordt dan het traditionele prinsenbal gehouden, waar diver se Holtenaren hun humorvolle kunsten zullen tonen. Aanvang 20.30 uur. Gezien het te bieden .programma doet u er goed aan tijdig aanwezig te zijn. Muzikale omlijsting is in goede handen van het Trio Ben Lansink. Gaarne tot a.s. zaterdag..De kleur- wedstrijd voor kinderen belooft een groot succes te worden. Er zijn al stapels mooi gekleurde pla ten terug. De jury krijgt een druk ke taak, en zo boort het ook, Het schaakteam van de Scholenge meenschap Holten speelde vorige week onder leiding van de heer Broere voor de regionale school- schaakcompetitie een wedstrijd te gen de R.-k. scholengemeenschap De Grundel uit Hengelo (O). De Holtenaren wonnen met 3»/i-lVa. Taco Franssen, Johan Jansen en Berry Beijer wonnen hun partijen; Erik Gervedink Nijhuis speelde re mise. De enkel dagen eerder ge speelde wedstrijd tegen 't Twickel- college uit Hengelo (O) ging met 3-2 verloren. Alleen Taco Franssen en Jook Spijker konden toen tot winst- komen. De bewakers van het overstroomde gebied en met name van de grintioeg, v l'.n.r.: gemeenteveldwachter M. Heijenk, overste Boelaard, broer van de echtgenote van burge meester Baron van der Borch van Verwolde, 6e van links, gem.veldwachter H. J. Bruins, tegen de boom rijksveld wachter J. van Est. Verder wachtmeestei's en opperwacht meesters van de Brigade Goor. De puzzelactie van het Rode Kruis is voor de heer J. Klunder, Cana dastraat 14, alhier, een succes ge worden. Hij won met de oplossing van de eerste puzzel een koffiezet apparaat ter waarde van f 125.-, beschikbaar gesteld door Douwe Egberts te Utrecht. Deze eerste puzzel leverde 34.866 briefkaarten en giro-overschrijvin gen op met een waarde van maar liefst f 56.288.-. Tot onze spijt is door een mis verstand op de zetterij de tweede puzzel te laat gepubliceerd, moeten nu de overige puzzels later ge plaatst worden dan oorspronkelijk in de bedoeling lag en wordt de termijn van inzending wat korter. De oplossing van de derde puzzel moet uiterlijk 30 januari a.s. in Den Haag zijn. Als men niet terstond de oplossing inzendt, kan men be ter van een briefkaart gebruik ma ken en niet van een giro-over schrijving. Misschien kunnen we de termijn weer wat vergroten door twee puzzels tegelijk te plaat sen. We zullen dat nog nader in beschouwing nemen. „De kop is er af, van onze puzzel actie voor het Nederlandse Rode Kruis, dat de opbrengst zal ge bruiken voor vakanties voor steeds nieuwe groepen chronisch zieken en invaliden. Het Rode Kruis is al geruime tijd bezig met de voorbe- reiedingen voor de vakantieweken in 1976 op de Henry Dunant, in zijn speciale tehuizen bij Wezep en De Steeg en voor bijzondere dagtochten zoals een vliegreis met Martinair en een boottocht met Northsea Ferries. En bij die voor bereidingen gaat men er van uit, dat de puzzelactie een groot succes zal worden! Bij de oplossingen die na de eer ste puzzels bij het Rode Kruis zijn binnengekomen bevonden zich veel brieven van deelnemers, die dat succes van harte toewensten. Op vallend daarbij was, dat een groot aantal brieven afkomstig was van gehandicapten, die zich natuurlijk in het bijzonder in hun lotgenoten kunnen verplaatsen. Maar dat moet toch vooral ook een stimulans zijn voor alle gezonde lezers om hun steentje bij te dragen. Door uw op lossingen in te zenden maakt u in de eerste plaats gehandicapten ge lukkig, in de tweede plaats kan 't geluk u ook zelf toelachen, in dl' vorm van één van de unieke prij zen die zijn uitgeloofd. Om u een indruk te geven van de inhoud van de post die het Rode Kruis in december ontving, twee citaten. Eén vrouw schreef: „Daar ik zelf ook al jaren gehandicapt ben en nooit zonder pijn wil ik, hoewel wij het financieel niet zo breed hebben, toch iets bijdra gen voor andere zieken mensen. Het spijt mij dat ik niets extra's kan doen. Door de hoge huur heb ben wij een beetje bijstand. Ik ben altijd thuis en heb veel pijn in heu pen en knieën. Maar als dan op plaatjes die arme mensen zie die in wagentjes worden gereden, dan dank ik God dat ik nog zo ben..." De ander stuurde een heel ge dicht op, waarin o.m. stond: „Als iedereen doet mee, kan er gebeu ren heel veel. Want het Rode Kmis staat voor iedereen klaar, dat is zo al menig jaar" en verder: „Alles wat u voor de mensheid doet en heeft gedaan, heeft u niet voor niets gedaan. Daarom succes met deze puzzelactie, ik hoop dat het wordt een miljoen of achttien". Dat laatste moest natuurlijk een beetje rijmen, want een bedrag van PUZZEL U RIJK MET DE MARATHON RO(N)DE KRUISWOORDPUZZEL ACTIE T.B.V. Di VAKANTIEPROJECTEN VOOR CHRONISCH ZIEKEN EN GEHANDICAPTEN. Ook U kunt o.a, deze fantastische prijzen winnen f Vyftig jaar geleden, om precies te zijn op zondagavond 3 januari 1926, trad de anders zo rustige Schipbeek buiten baar oevers en overstroomde grote delen van het Markelose Broek, Verwolde en van de lager gelegen gebieden van de buurtschap Beuseberg. Het water stond aan de kruin van de grintweg Holten-Laren en zette tal van landerijen en boer derijen blank, zodat deze met have en goed ontruimd moesten worden. De kinderen kwamen na schooltijd kijken hoever het water in de richting van het dorp Holten gevoerderd was en dat was een heel eind, want de boerderij van de familie J. G. Hoiterman, tegenover de Aaltinksweg, bleef zelf van water overlast gespaard maar er rondomheen stond alles blank. Dat was tot bijna aan „de Haar", die nu volgebouwd staat met woningen. Een roeiboot vertrekt om hulp te verlenen, op de achter grond de boerderij van de heer J. G. Wansink en het vlot. 13 SINGER-STARLET naaimachines Deze kompakte superlicht gewicht Singer Starlet kan zigzaggen en blindzomen Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan Nu ook met flexisteek, voor rekbare stoffen. Winkelwaarde f 649.-. Deze naaimachines worden U aangeboden door SINGER B.V. AMSTERDAM Politie, marechaussee, jachtopzichters en twee vrouwen bemanden vlot en roeiboot. Het Iiolterbroek kwamdan. ook geleidelijk geheel onder water te staan. Dc heer Wansink vertelde nog, dat zijn vader hem wel eens had gezegd, dat dit heel vroeger zo vóór de eeuwwisseling regel matig gebeurde. Dat deze waters nood geen sinecure was, mag wel blijken uit het feit dat het water op sommige plaatsen wel twee meter hoog stond en dat het bij sommige boerderijen over het raamkozijn naar binnen stroom de. Nu een t^eel van het water van de Schipbe'ek het Twente-Rijnkanaal voedt en de Bolksbeek is geregu leerd en nog maar een armetierig stroompje is, dat met een duiker Sr. de Schipbeek komt, is tegen woordig een dergelijke overstro ming niet meer te vrezen. De overstroming was voor de ge troffen gezinnen een heel moei lijke tijd. Toch hebben veel jonge mensen er ook nog veel plezier aan beleefd. Want toen het water begon te zakken, viel de vórst in en ontstond er een geweldig grote ijsvlakte. Op de weilanden bij de boerderij van de familie Cats kwam een prachtige ijsbaan tot stand, met koek en zoopje, waar van velen hebben geprofiteerd. Misschien is dit wel de vonk ge weest die geleid heeft tot oprich ting van de ijsclub ,,De Noord pool" op 10 januari 1930. Want verschillende van de toenmalige organisatoren van deze ijsbaan op Catsweide waren later de mede oprichters van de ijsclub. SINGER Deze watersnood bracht een emo tioneel geladen incident mee. Zes tien Markelose boeren, die veel last hadden van het water, voel den zich bedreigd door dat water, omdat men. in de omgeving van het erve „Buisweerd" aan de zui delijke oever van de Schipbeek dammen had opgeworpen om het wassende water te keren. Zij kwa men naar ,,,De Wappert" toe om deze opgeworpen dammen door te steken om zodoende hun gebied van het steeds stijgende water te ontlasten. Zij werden door de po litie gearresteerd, gevankelijk naar het gemeentehuis in Holten overgebracht en vandaar later op de dag, dat was op maandag 4 januari, per autobus naar Zutphen vervoerd om daar voorgeleid te worden voor de officier van jus titie. Zijn we goed ingelicht, dan zijn drie hunner gestraft met een korte gevangenisstraf. Door de ari'estatie van deze zsetien men sen raakten de gemoederen, onder de boeren nogal vei-hit, maar dat .nam al gauw weer af, omdat men met man en macht aan het werk moest om de overstroomde boer derijen uit de misère te helpen. Het was een gruwelijke ellende, zegt de heer J. G. Wansink Boers Johah aan de Tolweg, wiens boerderij dik in het water zat. Omdat men al moeilijkheden zag 'aankomen het had in de maand december ontzettend veel geregend en de beken en sloten waren overvol had men de var- kéns en de kippen 's middags al in veiligheid gebracht, 's Avonds om elf uur waren de poppen aan het dansen. Men had het water nog buiten het huis kunnen hou den, maar toen stroomde 't door de gierkelder naar binnen. De koeien moesten, geëvacueerd wor den. Men bond de beesten op de deel achter een kar en zo plons den ze door het water naar de grintweg toe. Toen op maandag 4 januari de overstroming grote vormen had aangenomen, werd onmiddellijk een' -groot-vlot- in elkaar getim-. merd om het vee en eventueel noodzakelijk huisraad te vervoe ren en verschenen er in hef over stroomde gebied i-oeiboten. De toenmalige burgemeester, A. P. R. C. Baron van der Borch van Verwolde, trok zich het lot van de getroffen mensen sterk aan. Hij liet tal van maatregelen nemen en was regelmatig in het overstroomde gebied te vinden. Omdat men van overheidszijde bang was, dat nog weer pogingen tot verlichting van de waterover last zouden worden gedaan door b.v. de grintweg door te steken, werd een scherpe bewaking inge steld. De gemeenteveldwachters Heijenk en Bruins en de rijks- Wansink. veldwachter J. van Est werden versterkt met de plaatselijke jachtopzieners en verder werd een groep marechaussees uit Goor in het dorp gestationeerd, die bivak keerden in hotel Hoiterman. Deze politiemensen waren ook bestemd om eventueel hulp te verlenen. Het oude tolhuis aan de Larense weg deed dienst als een soort wachtlokaal en onderkomen. De dienstdoende politiemensen wer den daar door hotel Holtei-man gefourageerd. De familie Vorkink van de boer derij ,,'t Nöst" had direct nog geen last en was nog op haar be drijf gebleven dat overigens rond om in het water stopd. Maar het water kon nog stijgen en dan moest er hulp geboden worden. De heer Wansink was nog vol lof over de hulp van de jonge mensen uit Holten, die, hoewel ze mis schien nog nooit een schop of greep gehanteerd hadden en nog nooit een koe geleid hadden, merkwaardig goed met de beesten overweg konden. Zijn koeien wer den ondergebracht in loodsen achter de woning waar nu kapper Drent woont -en waar de joodse kooplieden en slagers hun vee altijd stalden. Zijn pinken had hij ondergebracht in Laren. Zo is bekerfd dat de familie Cats, van de kaasboerderij, haar hon derd stuks groot vee had onder gebracht in de boerderij van de familie Rijlaarsdam in de Look, die later uit Holten is vertrokken. Zelf logeerde men bij de familie W. Hoiterman in het hotel. Ande re gedupeerden brachten hun vee elders onder dak en vertoefden dan vaak in de nabijheid. Met het vlot wordt juist een koe geëvacueerd met op de achtergrond de boerderij

Holtens Nieuwsblad | 1976 | | pagina 5