-School- en volksfeest Dijkerhoek schitterend ges slaagd f De brand in de .DIESSENPLAS' Oplossing prijsvraag in 't stamboek Landbouwschap schrijft over AAW aan Tweede Kamer STÖPPELHAENE I "c het Sallands oogstfeest i i Jc ursus interieurverzorging goed ontvangen Groeiende belangstelling voor luchtschepen Vi Verder zien dan zwarte en blanke neuzen lang zijn 26 tot en met 30 augustus Verloren - gevonden HOLTEN 22 AUG. 1975 PAGINA 3 MlU.tr. m J j Begunstigd door fraai zomerweer heeft de Holtense buurt- thap Dijkerhoek woensdag zijn traditionele school- en volks ■Best gevierd. De „Diekerhoekers" hebben op hun eigen wijze leer de bloemetjes buiten gezet en er weer een feest van femaakt, de buurtschap waardig. De schooljeugd vermaakte ET ich weer volop en naar hartelust in de draaimolen en genoot pet volle teugen van de poppenkast „Jan Klaassen en de Êning". De kinderen voerden verder een sportieve strijd om prijzen die bij de verschillende spelletjes te winnen waren ze werden weer royaal onthaald op allerlei lekkers. Er Kwamen er niet veel zonder een nat pak af bij het kuipsteken. 3e prijs: Gerrit Nikkels, Marjan Temmink, Annelies Klaasses en Wilco Vlogtman. Stoelendans (meisjes klas 1, 2 en 3): 1. Ina Haverslag, 2. Anne lies Klaasses, 3. Bea Nijland. Klas 4, 5 en 6: 1. Ria Tempel man, 2. Tinneke van Santen, 3. Bea Pinkert. Hindcrnisdraagrace (klas 4): le prijs: Dinant Klein Teeselink. Jo- landa Temmink en Irma v.d. Berg 2e prijs: Egbert v.d. Brink, Ger rit Veneklaas, Astrid Feddema, .Joke Jansen Manenschijn, Hen- drika Smale. Hennie Nijland, Ma rian Haverslag en Ineke Bosman. 3e prijs: Thea Markvoort, Bert Wissink en Gerrit Ulfman. VOLKSSPELEN 's Middags werden de volksspe len gehouden en hiervoor bestond een flinke belangstelling terwijl ook voor deelname aan de ver schillende spelen voldoende animo was. UITSLAGEN Hindernisbaan voor paren: 1. W. Markvoort en Rietje Rietman. 2. H. Klaasses en echtgenote, 3. H. Bosman en echtgenote, 4. G. J. Beldman en echtgenote. Ringsteken per fiets (dames): I. mevr. M. Jansen Manenschijn- Paalman, 2. Jannie Rensen, 3. mevr. W. Beldman-Wegstapel, 4. mevr. Joh. Wegstapel-Beldman. Ringsteken per trekker (heren) 1. Gerrit S'evens. 2. Jan Meijer- man. 3. Gerrit Markvoort. 4. Ber- tus Bronsvoort. 5. Jan Reijlink. 6. H. Brinkman Stoelendans: 1. mevr. V neklaas- Meilink, 2. mevr. Luggenhorst- Stegink. 3. mevr- Manenschijn- Brinkman. 4. mevr. Rensen-Paal- man. 5. Jennie Klein Lankhorst. Kuipsteken: 1. .Johan Huzen, 2. Alb. Wechstapel. 3. Bertus Aaf- tink, 4. Anton Koopman. 5. Bert Bronsvoort. 6. Wim Markvoort. Bromfietsrace met hindernissen: 1'. Freek Wilmerink. 2. Wim Paal man, 3. A. Brinkman, 4. J. Slui ter. De afvalrace werd gewonnen door G. Klein Teeselink. Schieten: Personele baan: 1. H. Klaasses 32 p., 2. Wim Wissink 32 p.. 3. H. Sluiter 32 p., 4. F. Wilmerink 31 p., 5. A. Roeterdink 31 p. Vrije baan: 1. L. Nijland 36 p.. 2. B. Stevens 34 p.. 3. P. Bolhaar 33 p., 4. H. J. Beldman 33 p. S I' Het feest begon voor de jonge- |ii reeds vroeg toen op het plein Ej de school de versierde karre- les, fietsen, steps, boogjes enz. [etoond moesten worden. Prijzen eerden hiervoor niet beschikbaar jesteld doch alle kinderen ontvin- len van de feestcommissie een •rijsje. tVeel kinderen hadden zich leuk erkleed en zo liepen in de op- icht naar de feestweide (met de ■loltense Muziekvereniging voor- Ip) bij ,.Het Bonte Paard" mee "orro. Pipo. Ridders, een Heide- (oningin, Bataven, Boertjes en oerinnetjes, Robots etc. In de feestweide weiden onder |;eiding van het onderwijzend per- oneel en de heren - van de- feest om de verschillende spel- r' tjes gehouden. UITSLAGEN Kleuters (autootje oprollen en •stafette): le prijzen: Marian ten Dam, Herman Manenschijn, Jan nie Markvoort, Joop Rensen, Rian- ne Slijkhuis, Marcel Vlijogtman, Gea Manenschijn, Marco Rensen, Mercedes Wegen en Dianne Pin kert. 2e prijzen: Marjan Hoekman, Dianne Krieger, Willie Markvoort, Erica Meijerman. Jantina Rensen. Irma Wegstapel, Bert Prins, Hans Wissink, Harald Tuitert, Wibout de Klijne en Yvonne Vlogtman. lc klas (zaklopen): le prijs: Jo hannes Kers. Linda Rensen, Truusje Sluiter, Erwin Vorkink. 2e prijs: Bea v. d. Berg, Bert Haverslag en Jan Meilink. 3e prijs: Jan Biêléman. Bea Nijland, Fulco Remmerswaal, Marjan flensen; Wiiri Smalé, Jan Weijers en Érna Wissink. 2c klas (raklopen): le prijs: Er na Weijers en Alex Stegink. 2e prijs: Erik Pinkert en Anke Wissink. B1" HDe schriftelijke cursus intcrieur- erzorging, opgezet dor twee ar- Jchitecten en ondergebracht in het 'Instituut voor Interieurarchitec tuur in Bergen (N.H.), blijkt een tuivcr schot in de roos te zijn. Konder noemenswaardige inspan ningen van de kant van het IVI hebben zich nu al meer dan 1500 pursisten aangemeld, voorname lijk huisvrouwen. Maar ook in het buitenland blijkt grote interese te bestaan voor het initiatief van het architcctcnduo Balm/Smit; de pursus werd overgenomen door Jlelgic, Duitsland. Italic, Zwitser land en Oostenrijk. Nog in de loop iVan september verschijnen daar aangepaste bewerkingen van het BVI idee. Vrouwen be architect Fred Balm (39 jaar jen onder meer bekend van het {futuristische project ,,12 Maanden Zomer in Zandvoort") èn interi eur-architect Mik Smit (30 jaar) |gingen er vanuit dat met name jde vrouw bepaalt hoe het huis er van binnen uitziet. De meeste li teratuur over het onderwerp inte- uieurvei'zorging richt zich echter »p mannen. jVeel moeders met jonge kinderen zien geen mogelijkheden om een volledige avondstudie te combi met hun normale dagtaak. Balm en Smit ontwikkelden nu voor deze groep een schriftelijke cursus, waarin alle facetten van moderne interieurverzorging naar voren komen. De informa tie in de cursus loopt uiteen van achtergrondinformatie over de geschiedenis van het interieur, |inclusief de behandeling van ver schillende stijlen, tot en met ge detailleerde thema-lessen over onderwerpen als kleur en over principes die gelden bij de in richting van verschillende ruim ten binnen het huis. Interesse De IVI-lessen komen niet alleen tegemoet aan een welicht wat va ge interesse van vrouwen. Balm en Smit zijn van mening dat de vrouw er ook in de praktijk wel degelijk een nuttig gebruik van kan maken: Door het volgen van lessen ver gaart iedereen een stuk basisin zicht waarmee je een deskundige gesprekspartner wordt als je meubels wilt kopen, als je kleuren wilt bepalen maar ook als je met gespecialiseerde interieurarchitec ten wilt praten over de inrichting van je huis. En daarbij gaat het niet alleen over de stijl waarin je je huis wilt inrichten. We geven bijvoorbeeld ook inzicht in de ma nier waarop interieurarchitecten budgetteren. Als je daar zelf iets van weet. kun je zo'n begroting veel deskundiger bekijken en kun je ook veel deskundiger mee beslissen over de posten die voor bezuiniging in aanmerking komen. Voor een architect is het makke lijker om met mensen te praten die een beetje verstand van za ken hebben, dan met opdrachtge vers die alleen maar goede smaak hebben. Commercie IVI ondervindt vrij stevige belang stelling van dat deel van de Ne derlandse industrie dat zich met het interieur bezig houdt. Aanbie dingen van die kant om de cur- sistes te voorzien van uitvoerige documentatie, worden door Balm en Smit nadrukkelijk van de hand gewezen. „We geven alleen maar basisinformatie die los staat van allerlei modieuze grillen. We gaan de cursistes geen bepaalde smaak of stijl aanpraten. Onze onafhan kelijkheid laat trouwens niet toe dat we verkapt gaan werven voor bepaalde ondernemingen. Natuur lijk kan iedere deelnemer aan de cursus vrijblijvend om een oplos sing vragen als ze zelf, in haar eigen huis, met een concreet pro bleem zit. Maar ook daarin moe ten we ons wel onafhankelijk kun nen opstellen van welke industrie dan ook". Uitzonderingen worden wel ge maakt voor overkoepelende orga nisaties: zo kunnen cursistes via het IVI documentatie verkrijgen van organisaties als bijvoorbeeld het Houtvoorlichtingscentrum. KOSTEN De deelname kosten voor een IVI cursus bedragen f 300.- f 15.- inschrijfgeld. Hiervoor ontvangt iedere inschrijfster een pakket van 20 lessen dat in wekelijkse afle vering verschijnt. Nadere inlichtingen: IVI, Instituut voor Interieurarchitectuur P.O. Box 118 Bergen (N.H.). telefoon: 02208-6341 5153 Ongetwijfeld zal elders in dit blad een verslag zijn opgenomen van de op 18 augustus j.l. plaats gehad hebbende brand in „Diessenplas". Gelukkig mogen we achteraf vast stellen, dat het allemaal nog goed is afgelopen. Een kamer brandde uit èn de overige materiele scha de werd veroorzaakt door de enor me rookontwikkeling, die gangen, overloop, meubilair en vloerbedek king met vette roet bedekte. Naast grote erkentelijkheid voor de snelle hulp die we van de Hol tense brandweer, en een aantal bezoekers en mensen uit het toe stromende publiek kx-egen, moeten we helaas ook constateren, dat de werkzaamheden in 't huis enorm bemoeilijkt werden door met na me jeugdig publiek! We hebben ex- heel goed begrip voor, dat een brand veel nieuwsgiex-igen trekt en we hebben er nog meer begrip voor de bezoi'gdheid van de fami lie van wie vader en/of moeder in ..Diessenplas" woont en mogelijk op dat moment in gevaar vei'keert. We hopen echter ook, dat de Hol- Verloren: Groen-bruine poite- monnaie met f 150.-: zwarte beurs met pasfoto en f 125.-; lichtbx'uine kinder-portemonnaie met f 1.25; bovenstuk van een bikini, licht blauw met bloemetjes: doublé da meshorloge met zwart bandje: bei ge regenjas, grijs colbert met pox- temonnaie en f 675.-; goüden scha kelarmband: zwart langwei'pig zakboekje met postzegels; kalfs vel; gouden kinder-armbandje „Amber"leesbnl. Gevonden: Bx-uine hond. bastaard, reu; halskettinkje, gele hond, toi lettas, speelpistool, kunstgebit en zwemabonnement. tense bevolking en met name de jeugd er begrip voor heeft, dat wanneer er een ogenblik hard ge werkt moet worden aan de evacu atie van de bewoners en de blus sing van de brand, dat op zo'n mo ment het niet' toelaatbaar is om de brandweer en de medewerkers, zowel in de hal als in het trappen huis voor de voeten te lopen. We zouden met name een beroep op de oudei's willen doen, om hun jeugd toch vooral op het hart le binden, dat dit niet kan. Nogmaals het is allemaal goed af gelopen en daar zijn we dankbaar voor. mede door de hulp die we mochten ontvangen, maar we kun nen er samen veel aan doen als bij voorvallen als deze, een iedex- zich gedisciplineerd gedraagt en de aanwijzingen snel opvolgt en zij die niets in het huis te maken hebben, moeten dan ook buiten blijven. Overigens is „Diessenplas" een open huis, waar iedereen die ex- wat meer van weten wil, van hax-- te welkom is. O. Dupon, dix-ecteur „Diessenplas". Vijfent. mintig jaar geleden herstelde Raalte een oude traditie; het Slöppelhaene vieren. Een oud Sallands oogstfeest dat het besef levend.I houdt dat u)ij, mei z'n allen, niet buiten een goede oogst kunnen. Het gouden graan bewaart ons voor ge brek en overbrugt de seizoe nen. Van oogst tot oogst. Dank zij het werk van de boer is er brood. Dag in dag uit. Voor de boer zelfmaar ook voor de burger, de ban kier en de ambachtsman. HET BEGIN De Sallandse boer voelt zich nog altijd sterk verbonden met zijn grond, de natuur en God. De ope ning van het Stöppelhaenefeest is een korte plechtigheid. Pastoor en dominee krijgen ieder één garve aangeboden van de rogge-oogst die op hoge wagens over het plein wordt gereden waar de plechtig heid plaatsvindt. Op de laatste wa gen wordt de Slöppelhaene mee gevoerd. Wanneer deze binnen is kan Slöppelhaene worden gevierd. STÖPPELHAENE MARKT Tijdens de Stöppelhaene verkoopt de winkelier zijn .waar' op straat deze gezellige sfeer, die luister wordt bijgezet door muziek en een prachtige verlichting, is het goed vertoeven. Er is een kunstmarkt. Schilderij en, grafiek, de pottebakker, mu ziekuitvoeringen enz. De klompenmaker demonstreert. Hij toont het oude handwerk van het klompen snijden uit het zach te populierenhout. Hij zal iedereen er graag van overtuigen dat niets zo goed voor de voeten is als echt hout. DORSW EDSTRIJDEN Traditie is, dat de pastoor, de do minee en de burgemeester als eersten de dorpsknuppels heffen en het startsein geven voor de dorswedstrijden, waarbij menig boer zijn kunnen toont. Het scheiden van het kaf van het koren: wannen. Met een grote schaalvormige mand .de wanne', wordt het kaf van het koren ge scheiden. Daarna volgt een oogst- dans uitgevoerd door een boeren- dansgroep die tenslotte het publiek meeneemt in één grote Stöppelhae- neslinger. Het Stöppelhaene feest is begonnen. DE OOGSTPRAALWAGENS De klokken luiden, het Stöppel- haenelied weerklinkt en de kinde ren vormen een grote cirkel, de oogstkrans. Dan volgt de optocht. Weken lang hebben de deelnemers aan hun praalwagens gewex-kt. Met roggestro en andere produk- ten van het land hebben zij hun ideeën vorm gegeven. Nu presen teren zij zich op de markt. Buurt- fanfares, ruiter- en ponyclubs slui ten zich daai-bij aan. KERMIS ALS VANOUDS Loeiende sirenes van de x-aket naar de maan, de bel van de draaimolen, de geur van noga en patat. De schiettent en het vlooi entheater, Het rad van avontuur en de botsautootjes; het is er alle maal op die echt gezellige kerk mis van Raalte. Jubileumbeurs voor handel en in dustrie met buitenlandse deelna me. De grote beurs behandelt on derwerpen als handel, industrie, landbouw, hobby en vrije tijd, overheid, voorlichting op alle ge bied. Er wordt tijdens de Stöppel haene gerekend op een bezoekers aanta] van 100.000 mensen. De er varing heeft geleerd dat bijna 50 procent daarvan ook de grote beurs bezoekt. In de beuisgebouwen kan men ook genieten van een gezellig drankje, modeshow, bloemschikken, os aan 'l spit enz. Programma Stöppelhaene 1975 Dinsdag 26 augustus 16.00 uur Opening van de jubi leum Stöppelhaene, Stöppelhaene- beurs met exposities, Stöppelhae- nemai-kt en Stöppelhaenekermis. 18.00 uur tot 19.45 uur Stöppel- haene-prestatieloop. 19.00 uur Opbouwfeest in het centrum van Raalte. 20.00 uur Filmvoorstelling in de poptent. Woensdag 27 augustus 9.30 uur Sallandse bottermarkt. warenmarkt. 14.00 uur Standwerkersconcours. 15.00 uur Drive-in show met disc-jockeywedstrijden voor de jeugd. 18.30 uur tot 20.30 uur Verwel koming buitenlandse delegaties. 20.00 uur Sallands boerenfeest. 20.00 uur Top pop in de poptent. 20.00 uur Opname voor het tele visieprogramma Toi, toi, toi met Ted. Donderdag 2S augustus 9.30 uur Plechtige oogstdankxnis in de Kerk van de H. Kruisverhef fing en de Pauluskerk. 14.00 uur Sallands oogstfeest met oogstaanbiedir.gen, dors- en bind- wedstrijden, corso van oogst- praalwagens. 20.00 uur Popconcert. 20.00 uur Volksdansen. Vrijdag 28 augustus 9.00 uur tot 11.00 uur Diverse kinderprogramma's voor leerlin gen van de kleuterscholen en de eerste klassen van de basisscho len. 14.00 uur Invalidensporttoernooi. 14.00 uur Sallandse Bottermarkt met klederdrachtshow. 18.00 uur Voetbalwedstrijd lera ren Salland-Twente. 19.00 uur Volleybaltoernooi. Twee enorme luchtschepen, één aangedreven door tien helicopters en de axxder vijfxxxaal groter daix een voetbalveld, zijn door de Good year Aerospace Corporation aan bevolen als transportmiddelen voor zwaar vrachtgoed. Het voor stel vloeit voort uit een studie op het gebied van moderne luchtsche pen, uitgevoerd ixx opdracht van de NASA. Volgens de studieresultaten kan de voortstuwing van het eerste luchtschip geschieden door mid del van Sikox-sky CH-53E helicop ters, vijf aan elke kant. Deze kun nen door één piloot worden be- De puzzel uitgeschreven ter ge legenheid van de opening van het nieuwe kantoor van Makelaardij Vincent, gelegen in het centi-um van Holten, heeft menige deelne mer de nodige moeilijkheden op geleverd. Tussen de hoogste en de laagste inzending was meer dan een miljoen verschil. Op 12 augustus heeft mr. J. Huls- hoff, kandidaat notaris namens notai-is B. H. Pluimers te Max'ke- lo de oplossing bekend gemaakt. De totale waarde der woningen bedroeg: f 1.244.729, Verreweg de meeste inzendingen waren beduidend te hoog met hun taxatie. De px-ijzen zijn gewonnen door: le prijs f 350,A. J. C. Eshuis, A. J. Goldsteinstraat 27; 2e prijs f 200,W. Sjaax-da, 1 Churchillstr. 72; 3e prijs f 50,G. J. Teesselink Beuseberg 1; idem f 50,M. Vor kink, A. J. Goldsteinstr. 22; idem f 50.— N. M. Voorst, Churchill- straat 75. De prijswinnaars hebben allen schriftelijk bei'icht ontvangen. Door de inspecteur van 'net Ned. Rundvee Stamboek (NRS) de heer E. Mastenbroek werden de vol gende koeien ingeschreven: Martje 18 b 81 eie. H. Vrugte- veen. Mina 43 b79 eig. G. H. Vol kerink. Martha 44 b-^82 eie. H. J. Struik. Truus 13 b 82. Truus 14 b79 en Truus 12 b 81 eig. A. II. ,T. Groteboer: Marie 118 b 81, Teun- tie 34 b-80. P-'etske 28 b 80.' Sioukie 112 b-81. Bertha 5 b78. Sientie 25 b-82. Aaltje 25 b79 en Pietske 30 b^-82 eig. firma P. G. Cats- Hiltie 29 b 81. Hiltje 28 h-34. Jetske 75 b 83. Hiltje 30 b-80 en Hiltje 31 b77 eie. G. J- Veneklaas Slots: Janke 61 b+83. Innke 39 b77. Janke 58 b 83 en Janke 56 b76 en Martha 11 b 83 eig. G. J- Meiijerman: F'ientie 46 b-"-8fl en Dina B5 b79 oi2- H" J' Nijland: Grietje 18 b 80 en Stie- na 28 b-*-81 eig. D. J. Bronsvoort: Aafke 16 b-83 en Hinke 43 b 80 pHc. G. J Klaasses: Trijntie 55 b7P ei® H Jansen. H^eten: Heinie ?i b 83 Ida 4 b 80 en Mareie T>9 b 83 W. J. Molendijk. TToptr-nr Ada 9 b 80 eig. B. J. Markvoort: Anna 81 b 84. Jannie 16 h79. Anna h79 en Anna 74 b P.O eig. -T. W. Haverslag. Tn het Keurstamboek werden op genomen: Martha 107 b-82 en Janke 48 AB 85 eig. G. ,J. M<=-ii»rman: Hinke 26 h 82 eig. G. .1. Klaasses. De stier Rinus van de firma P. G, Catc wrd voorlonig ingeschre-' ven met B 20.00 uur Spel zonder Grenzen. 20.00 uur Popconcert. 20.15 uur ,Vlag- en wimpelshow' met Hans van Willigenburg. Zaterdag 30 augustus 9.00 uur Hengelwedstrijden. 9.00 uur -Invalidensporttoernooi met zwemwedstrijden, Jeugdtoer- nooi Mettingen-Raalte. Stöppelhaene-oriënte- 13.30 uur i-ingsrit. 14.00 uur Opstijgen ballonvaar- ders. 15.00 uur Aanvang concert ver zorgingstehuizen. 18.00 uur Interland rolstoel-bas ketbalwedstrijd België-Nederland. 20.00 uur Popfestijn. 20.30 uur Concert door de Mas- treechter Staar. 20.30 uur Taptoe. Wijzigingen en aanvullingen van programma voorbehouden. diend. Het tweede luchtschip zou wox-den aangedreven door 16 schi-oeftux-binemotoren. Deze lucht schepen kunnen diMemaal zoveel vracht vex-voeren als een Jumbo Fi-eighter. Bovendien hebben luchtschepen geen start- en lan dingsbaan nodig. Het grootste luchtschip, met een lengte van 503 meter, zou zijn op waartse druk moeten ontlenen aan 1,13 miljoen m3 helium. Voor het luchtschip met helicopter-aandrij- ving komt dit neer op 445.000 m3 van dit onbrandbare draaggas. Met een snelheid van 250 km/u zouden deze vrachtluchtschepen van de toekomst in staat zijn de Verenigde Staten in minder dan 24 uur te overbruggen. Wan neer afstanden, levensduur en re latief gering brandstofverbruik in het geding komen, bieden lucht schepen betere prestaties dan an dere vervoersmethoden. aldus de leiders van het studieproject. De luchtschepen kunnen in afgelegen gebieden opereren en zeer lange tijd in de lucht blijven. Verder is men van mening dat nieuwe materialen en modexne voortstuwingsbronnen het gebruik van luchtschepen weer actueel er. economisch verantwoord kunnen maken. De Goodyear Aerospace Corpora tion heeft tevens een studie ver richt op het gebied van kleine luchtschepen voor gecombineerd passagiers- en vrachtvervoer tus sen luchthavens. Sinds 1917 heeft Goodyear 301 luchtschepen gebouwd. 57 voor commerciële doeleinden en 244 voor het leger en de marine. Daar gaat het om, zowel hier, waai de actie van het Holtens Fonds voor Internationale Hulpverlening gevoerd wordt (waarvoor thans x-eeds f 1650.binnen is op de re kening bij de Rabobank te Holten) als in Ghana, waar de agrarische projecten liggen, waarvoor deze actie dit jaar hoofdzakelijk wordt gevoerd. Het gaat er om dat we verder zien dan onze neuzen Iang zijn. De kinderen van Ghana gaan daarbij voorop. Om de erosie en het opnikken der woestijn te kéren moesten er jonge boompjes ge plant worden. De hulp der kinde ren werd ingeroepen. Wat deden ze? Natuurlijk, ze vroegen er geld voor. want „zo de ouden zongen, piepen de jongen". Maar toen werd hun het verhaal van de vernieling van vele bomen en de dreigende honger door de oprukkende woes tijn verteld. En nu praten ze niet meer over geld, maar ze planten honderden jonge bomen; en ze doen het zingende, want ze zijn verder gaan zien dan hun zwarte neusjes lang zijn. Dat is echter niet zo helemaal vanzelfsprekend. Immers ook de grote zwarte mensen keken eerst niet verder dan hun zwarte neu zen lang waren en ze kapten bon derden. duizenden bomen, want die konden ze verkopen als hout of houtskool en dat bracht direct geld in 't laadje; en ze zagen niet dat zij hun arme Afrika aan de woes tijn en de honger uitleverden. Maar ze waren niet eigenwijs. Ze wilden iets leren. Ze ontdekten dat zij, verblind door het directe geldelijk voordeel, erg kortzichtig waren geweest bij het in het wilde weg omhakken van bomen. De chief (burgemeester) en de oudsten verboden het kappen van bomen en met vereende krachten ging men aan het werk om de ge bieden, waar vroeger bomen ston den. opnieuw te bebossen door jon ge aanplant. Maar wat hebt u daarmee te ma ken? Wat gaan u de mensen in Ghana aan? U zou toch gek zijn vaste jaarlijkse bijdrager te wor den van het Holtens Fonds voor Internationale Hulpverlening! Al dat gecollecteer! Inderdaad, u kunt u bijv. f 10.-, f 25.-. f 100.- of meer besparen door inplaats van een royale bijdrage, niets te geven voor het Holtens Fonds voor Internatio nale Hulpverlening en dat is dan direct door u verdiend. En voor dat geld kun je jezelf heeft wat ge. noegens en plezier verschaffen. Maar óók wij moeten verder zien dan onze blanke neuzen lang zijn. want het wordt in onze moderne wereld van allerlei rassen steeds duidelijker dat wij alléén maar sa men léven kunnen óf samen zul len ondergaan. Daai-om, wie door zijn royale, vreugdevolle gave (als de zingen de zwarte kinderen bij 't boom- planten) bouwt aan de levensmo gelijkheden van anderen, die bouwt aan de toekomst van zijn eigen kinderen. Het woord van Jezus: „Gij zult uw naaste liefhebben als u zelf" is waarlijk hét gebod ten léven voor zwart èn blank, om bei den te redden uit de door geld ver oorzaakte verblinding tot de kort zichtigheid, die ten verderve voert. Het dagelijks bestuur van 't Land bouwschap ïs ernstig teleurgesteld over het regeringsvoorstel om de invoering van de Algemene Ar beidsongeschiktheidswet uit te stel- kn tot 1 januari 1977. Omdat de Tweede Kamer het desbetreffende v.rtsontwerp nog moet behandelen heeft het dagelijks bestuur een brief geschreven aan alle leden van de Tweede Kamer. Het Landbouwschap vraagt de Kamer om alles in het werk te stellen dat ondanks het uitstel van de AAW tot 1 januari 1977 de uit de wet voortvloeiende aanspraken op een uitkering vanaf 1 juni 1976 zullen gelden. Gelet op de door de regering eerder gewekte verwach tingen en het feit dat de benodig de geldmiddelen reeds op de be groting gereserveerd waren vindt het Landbouwschap dat een uitstel van de AAW in elk geval met te rugwerkende kracht kan geschie den, voorzover het de uitkeringen betreft. Het Landbouwschap verwacht dat de Tweede Kamer bij de behande ling van het desbetreffend wets ontwerp aandacht zal schenken aan he tvoorstel dat in de brief neer gelegd is.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 3