Ds. P, Lugtigheid nam afscheid van Hervormde gemeente Kolbewoners denken gevarieerd over inrichting woongebied Eindelijk een insectide die veilig en verantwoord is Volksbühn Rosse ltal bracht een succesvol bezoek aar, Hollen HELMSERVICE HOLTEN 8 AUGUSTUS 1975 PAGINA 3 Tijdens een druk bezochte (tweede) morgendienst heeft Ds. P. Lugtigheid, wegens vertrek naar Dordrecht, j.l. zondag afscheid genomen van de Hervormde Gemeente van Holten, welke gemeente hij sedert 8 februari 1970 als wijk- en jeugdpredikant heeft gediend. Deze afscheidsdienst werd o.a. bijgewoond door tal van genodigden, waaronder een deputatie van de burger lijke gemeente, de Gereformeerde Kerk te Holten, de R.K. parochie te Nieuw-Heeten, collegae van de classis Deventer en de Ring Rijssen. De dienst werd geopend met het zingen van Lied 305 1 en 2: „Waar God de Heer Zijn schreden zei, daar wordt de mens van dwang ge red". Na het lezen van het Schriftge deelte Psalm 138, zei ds. Lugtigheid tijdens zijn afscheidspreek o.a.: „Nu ik hier als predikant aan uw ge meente verbonden voor het laatst mag preken, zal ik dat doen alsof het een gewone dienst betrof. Alle andere wijzen om een afscheids preek te houden zouden alleen maar verwarring kunnen brengen, omdat men dan gevaar loopt op de voorganger zelf te letten, alsof het nu meer om zijn beperkte ervaring gaat dan om dat wat de Schrift vindt dat gezegd moei worden. Des te minder moeite heo ik om me te richten op wat één van Gods Naam te berde heeft gebracht. En dat wel vanuit een Psalm die we vaak hebben gezongen. Het is onze gezamenlijke wil en opdracht dat God bezongen moet worden, het meest democratische doen dat bedacht kan worden. In het zingen van het lied is de ge meente zich het meest bewust van haar rijkdom. Spreken over het lied is preken over zaken die we met hart en ziel willen beamen. Het lied van de gemeente is een kwestie van belijden. Je wordt bin nengetrokken in de lofprijzing met al je ervaringen en opgeroepen je kreukels en krampen te laten va ren. In de lofprijzing gaan mensen opstaan. De psalmist kan er toe komen om God te loven temidden van de goden en hij verklaart dat die veel heid van machten, die invloed op hem kunnen uitoefenen, hem niet meer in hun greep hebben omdat hij in het loven van de Heer de ruimte heeft gevonden, de weg en het leven. In'Zijn goedertierenheid schenkt God aan de mensen deze ruimte. Iets wat nu juist aan alle andere goden ontbreekt omdat zij een mens alleen maar willen verslaven en tot gedienstigheid willen bren gen. Wanneer de psalmist daar on der zou zitten zou hij hét prijzen van de Heer niet zien zitten. In het loven van de Heer krijgt de mens zich steeds op een nieuwe manier teruggeschonken. De psal mist spreekt niet over God als een feit, maar als een trouwe en aan spreekbare metgezel. Het gaat er om of God onze metgezel is ge worden als een belofte en zeker heid toen, nu en hier. Daarom kan een mens de moed vinden om te zingen tegen de dingen in. Daarom is ook de kerk de plaats waar ge zongen wordt. De psalmist spreekt er overigens niet van dat deze Gods eens en voorgoed heeft ge wonnen, zodat de goden van het toneel verdwenen zijn. Hij looft God temidden van de goden. Wij moeten ook zowel buiten als bin nen de gemeente rekenen èn met God èn met de aanwezigheid van andere goden. Deze God is namelijk waar. maar dan in de zin van waarachtig en betrouwbaar, tegen de andere Van de plaatselijke col legae kreeg ds. Lugtigheid een fraaie houtsculpture van de kerk waarin hij van 8 febr. 1970 tot 3 aug. 1975 het Woord bediende. Een herinneringsgeschenk waarmee de scheidende predikant heel blij was. machten in, die wel werkelijk maar niet betrouwbaar en niet goeder tieren zijn. Zij zullen wel ons hele leven blijven en u en mij het zin gen willen afnemen omdat ze ons iets anders willen verkondigen dan goedertierenheied en trouw. Ze wil len ons laten zien dat er op deze aarde geen ruimte is voor goeder tierenheid en trouw. Dat de ont moeting met deze wereld daar ook geen ruimte voor biedt. Belijdenis centrum Daarom is deze belijdenis, als centrum van ons leven, belangrij ker dan al het andere. Het beste wat we in de kerk mogen ervaren is dat Gods Woord overwint. Juist omdat we dan zo scherp mochten zien hoe, buiten Gods goedertieren heid en trouw, de leegte je aan staart. Leven in die goedertieren heid en trouw is toch de sfeer waarin gebeden kan worden en ge beden worden beantwoord. Het be hoort tot de bijzondere taak van Israël en (in Jezus) van de ge meente om dit de koningen dei- aarde voor te houden. Beter nog, als zij werkelijk begrepen hebben de goedertierenheid en trouw van de Heer, dan worden zij daarvoor gewonnen. Maar daarover wo in niet gesproken in de sfeer van rechten en plichten. De psalmist ziet de groten der aarde eerstens zingen van de heerlijkheid des Heeren. Daar word de gewoon mens van, je leert hartemens te worden. Want de Heer is verheven en Hij aanschouwt de nederigen. Nederig niet in de zin van het dienstmeisje of loon naar werk theorie, maar in de zin van sjofel, armetierig, onaanzienlijk. Kortom, Gods hart voert hem in het maat schappelijk werk in de maatschap pij. Maar de hoovaardige kent hij van verre. De slotregel van de 138e psalm luidt: „Laat niet varen de werken Uwer handen". En ook dat wens ik u toe voor de naaste toe komst, zo goed als wij het voor onszelf bidden, dat U als gemeente de weg moogt vinden die Gods weg is. Dat is Uw roeping. Met liefde en enthousiasme Tijdens deze afscheidsdienst werd ds. Lugtigheid alleen namens de Herv. Gemeente en kerkeraad toe gesproken door de praeses van de kerkeraad, de heer H. van Wijn gaarden, die ds. Lugtigheid dank bracht voor het werk dat hij met zoveel liefde en enthousiasme had verricht. „U stond geheel achter de boodschap die u moest brengen. Met vele anderen in onze gemeen te heb ik u vanaf het begin van dichtbij mogen meemaken. Vijf en een half jaar geleden zagen wij u als jong predikant komen als een jong dartel veulen en we hebben u zien uitgroeien tot een echt ras- paard. Daarom is het voor Holten vandaag jammer u te zien vertrek-" ken. U gaat voor het jeugdwerk naar Dordrecht en we hopen dat u daar een goede tijd zult hebben, waar wij niet aan twijfelen, want u kunt tegen kritiek. U bent altijd bereid te luisteren", prees hij de scheidende predikant. Na deze korte toespraak zong de gemeente het scheidende predikan ten gezin toe Lied 456 („Zegen ons algoede"), waarna in de consisto riekamer aan de gemeente gele genheid werd geboden om met een handdruk persoonlijk afscheid te nemen van ds. en mevr. Lugtigneid en hun twee -kinderen. Tijdens een bijeenkomst, met n groot aantal genodigden, werd na afloop van de dienst, gehouden in gebouw Irene, door verschillende afgevaardigden het woord gevoerd. Na een woord van welkom door ouderling mevr. Rullman sprak als eerste burgemeester mr. W. H. En klaar, een kort afscheidswoord. „Ik herinner mij dat ik 5'/; jaar geleden, op dezelfde plaats staan de, u toen welkom heb geheten en u toen een profielschets heb ge geven van de Holtense bevolking welke naar ik meen, juist was. Vandaag sta ik hier weer om u het allerbeste te wensen. Naar ons idee gaat u vertrekken naar de verkeerde kant van de IJssel. U wacht thans een nieuwe opdracht als hovenier in de wijngaard des Heren. Moge u in uw gemeente ook een stuk zuurdesem zijn en denk nog eens terug aan de goede kant van de IJssel. Namens de kerkeraad van de Geref. Kerk sprak ouderling Beid- man. Hij dankte ds. Lugtigheid voor zijn inbreng bij de samenwer king tussen de N.-h. en de Geref. Kerk. „Hoewel we met die samen werking niet in alle opzichten ge slaagd zijn, danken wij u voor de vriendelijkheid die wij van u moch ten ervaren", aldus de heer Beid- man, die ds. Lugtigheid een vreug devolle arbeid toewenste onder de jeugd van Dordrecht. Namens het Herv. Jongerenkoor Helicon, dat enige jaren geleden op initiatief van ds. Lugtigheid op gericht werd, sprak Janny Meijer een woord van dank, terwijl na méns de jeugddienstcommissie Dirk Aaftink het woord voerde. Beiden boden een geschenk aan. Ds. H. v. d. Beid, die sprak na mens de Hervormde gemeente van Dordrecht, verklaarde blij te zijn met de komst van ds. P. Lugtig heid. „Men heeft in Dordrecht zeer v/el begrip voor de pijn die dit vertrek voor Holten tot gevolg heeft maar laat u tot troost zijn dat wij goed voor de jongeling zullen zor gen. Wij hebben het fijn gevonden vanmorgen in uw midden te mo gen zijn en nodigen hierbij de Herv. Gemeente van Holten uit voor de intrededienst in Dordx-echt, welke gehouden zal worden op zondag 17 augustus a.s. 's middags om 4 uur in de Grote Kerk te Dordtrecht. Namens de classis Deventer en de ring Rijssen dankte ds. C. C. Addink de scheidende predikant voor het zeer vele en belangrijke werk in de verschillende classicale commissies waar hij veel belang rijke onderwerpen voorbereid en bespreekbaar heeft gemaakt. Hij sjirak tevens tot de dienstdoende en in Holten woonachtige emeritus predikanten en pastoor Rademaker. Als persoonlijk dankwoord zei ds. Addink dankbaar te zijn voor wat het echtpaar Lugtigheid als vrien den hebben betekend. „Al gaan on ze wegen nu uiteen, als vrienden nemen wij niet echt afscheid. We zullen elkaar wel minder vaak ont moeten maar niettemin weten en wellicht ook nog eens in be paalde situaties in de kerk erva ren naast elkaar te staan". Kerk in hout Namens de plaatselijke collegae bood hij ds. en mevr. Lugtigheid een houtsculpture aan, vervaar digd door Omer Gielliët, pastoor te Breskens, voorstellende de Herv. Kerg van Holten. In de rand was de inscriptie aangebracht: Matth. 9 36: „Toen Jezus de schare zag werd Hij met ontferming over hen bewogen, daar zij voortgejaagd en afgemat waren „als schapen die geen herder hebben". „Deze tekst is aangebracht in de rand omdat hier de motivatie van de Goede Herder,, de Grote Pastor" die onze motivatie en ons pastor zijn niet alleen corrigeert en reinigt, maar het ook draagt, zodat het zinvol en vruchtbaar is door Hem. Zo wil dit bewerkt stuk hout een herinne ring en bemoediging zijn", aldus ds. Adding, die collega Lugtigheid tenslotte veel zegen op zijn werk - ■teu. te Dordrecht toewenste. Namens de Hervormde Gemeen te werd door mevr. Rullman een stereo-platenspeler met boxen aan geboden. Zij deed dit als blijvende herinnering aan de Hervormde Ge meente van Holten en om de mu zikale gevoelens van ds. Lugtig heid te strelen. Mevr. Rullman voegde er aan toe dat de rekening op de Rabo-bank nog even open blijft, Lvm. de vakanties, in de hoop dat dit nog enige platenbon- nen zal opleveren. Aan mevr. Lugtigheid werd een fraai blo.emstuk aangeboden. Mede namens zijn echtgenote dankte ds. Lugtigheid voor de waarderende woorden en geschen ken die werden aangeboden. Onze fotograaf maakte van het domineesgezin dit leuke plaatje. Naast vader zoon Diederik en hij moe der op schoot dochter Karin. In een hoorzitting op maandag 28 april jl., hebben de bewoners van het Kolcomplex zich kunnen uitspreken over een ,,reconstructievoorstel" van de gemeente met betrekking tot „verkeersaspecten" en „groen en re creatievoorzieningen" in hun woongebied. In ons nummer van 25 april gaven we daarvan een uitvoerig over zicht en op 2 mei konden we slechts een matige opkomst van de Kol bewoners signaleren. Tijdens de hoorzitting werd de bewoners gevraagd eventuele suggesties ter kennis van het gemeentebestuur te willen brengen. Enkele bewoners hebben daar op prijzenswaardige wjjze ge volg aan gegeven. Suggesties Bergmanstraat De heer PI. Post, Bergmanstraat 21, maakte zich de tolk van de be woners van zijn straat door het gemeentebestuur het volgende me de te delen: „Verreweg de meeste gezinnen in de Bergmanstraat hebben het door hen bewoonde huis in eigen dom. Bijna al deze woningen heb ben terzijde een garage; parkeer- noodzaak op de rijbaan vervalt derhalve. Bij de voormalige ge meentewoningen (de eerste negen huizen aan de even genummerde zijde) bestaat voor twee. daarvan een soortgelijke' voorziening. Voor niemand van de bewoners uit deze straat bestaat hier een knellend parkeervraagstuk. Bovenstaande conclusie werd ver kregen door alle gezinnen te x-aad- plegen onder persoonlijke over handiging van een enquêteformu lier. Van de verstrekte 40 formulieren zijn 28 ingevuld terugontvangen. Resultaten: 1. Vrijwel allen geven te kennen dat geen verandering van enigs zins ingrijpende aard wordt no dig geacht. 2. Qp 14 der papieren is voorts aangetekend, dat' een parkeer verbod aan één zijde wordt ge wenst (beurtelings even en on even) .3, Twen inzenders stellen voor, de straatindeling te wijzigen door gedeeltelijke verandering van voortuin in parkeerstrook; één van hen wijst hiervoor aan de straatstrook vóór de huisnum mers 4, 6 en 8 (lijkt op die plaats geschikt)" Situatie Hoffesstraat De heren Johan Stukker en Al- lard Vincent hebben de zaak in de Hoffesstraat goed aangepakt. Zij hebben het gemeentebestuur de uitslag van de vragenlijsten welke daar werden uitgezet, medege deeld en vragen weer op de hoog te te worden gebracht wanneer andere, nieuwe, plannen ter tafel komen. De uitslag van hun enquête heb ben zij als volgt onder woorden gebracht: Op 22 mei jl. hebben we een dis cussie-avond gehad over de herin deling van de Hoffestraal'. Hierbij waren 18 personen van de straat aanwèzig. Daar bij de hoorzitting van het gemeentebestuur hoofd zakelijk was gediscussieerd over de verkeerstechnische problemen van de Kol hebben wij op deze avond alleen over de 3 varianten uit het informatie blaadje bespro ken. Dit' op voorstel van B. en W. Daar er niet zo maar een beslis sing kon worden genomen is er be sloten om een vragenlijst te ma ken zodat iedereen zich duidelijk kan uitspreken. Het zou best kun nen gebeuren dat hierna misschien hele andere plannen naar voren komen daar we een samenvatting van de vragenlijsten doorsturen aan B. en W. 1. Moet uw eigen auto voor de deur kunnen staan? 2. Wilt u éénrichtingsverkeer? 3. Moeten er drempels in de straat? 4. Vindt u dat drempels snelheid verhogend zouden kunnen werken? (snel van de één naar de andere) 5. Is er op dit moment voldoende parkeerruimte? 6. Moet voor de veiligheid van de kinderen de straat worden onderbroken? Mogen de trottoirs wijken ruimte meer parkeer- O De meeste insectendodende mid delen zijn vaak erger dan de kwaal, iets waarvan men zich in toene mende mate bewust wordt. Het toegepaste vergif is vaak een lang leven beschoren, zowel in als bui ten ons lichaam. En over de drijf- gassen. die nodig zijn om het in secticide uit de spuitbus te ver nevelen. zijn de meningen erg ver deeld, De freon-gassen worden ei- van beschuldigd de ozonlaag rond de aarde aan te tasten met moge lijke consequenties op lange ter mijn. De wetenschap staat niet stil en heeft thans een nieuw insecten- dodend middel ontwikkeld onder de naam Pestex. Als insecticide is het plantaardi ge Pyrethrum toegepast, goed af breekbaar en slechts giftig voor koudbloedigen, dus ongevaarlijk voor mens en huisdier, zoals hond. kat etc. Er is in dit middel géén gas soort gebruikt die de dampkring zou kunnen aantasten. Het toege paste drijfgas, propaan/butaan, heeft geen milieu-invloed, terwijl de brandbaarheid laag is gehouden door gebi-uikmaking van een hoog watergehalte als oplosmiddel. De spuitbus is tenslotte voorzien van een kindervergrendeling. De spe ciaal ontwikkelde kap is alleen te openen door de volwassene die even weet hoe het moet. Een in- sectendodend middel zonder on aanvaardbare risico's blijkt dus ook mogelijk. 8. Bent u bereid een gedeelte van uw voortuin af te slaan? 9. Bent u voor veel groen in de straat? 10. Is de straat op dit moment veilig genoeg voor de kinderen? 11. Is het huidige aanzicht van de straat (met vele auto's) naar uw zin? 12. Vindt u dat bij het begin en het einde van de straat parkeerplaats bij moet komen? 13. Vindt u het redelijk dat de ander uw auto voor de deur krijgt? (huidige situatie) 14. Bent u er voor dat bezoekers alleen maar bij het begin en het einde van de straat hun auto mogen parkeren? 15. Bent u voor een geheel betegelde straat? 16. Bent u voor een betegelde straal met meer beplan ting zodat niet alle geparkeerde auto's direct in het oog vallen? 33 ja/nce 29 17. Wanneer de straat zou worden gehalveerd zou er dan nog een kleine opening in moeten blijven voor de auto? 46 ja/nee 16 Mocht u nog een idee hebben dan kunt u dat hieronder vermelden. Totaal 63 deelnemers waarvan 62 ingevulde vragenlijsten, 6 lijsten niet ingevuld alleen met de opmerking „Alles laten zo het is." 49 ja/nee 13 28 ja/nee 34 29 ja/nee 33 20 ja/nee 42 7 ja/nee 55 38 ja/nee 24 25 ja/nee 37 29 ja/nee 35 52 ja/nee 10 11 ja/nee 51 20 ja/nee 42 58 ja/nee 4 7 ja/nee 55 45 ja/nee 17 26 ja/nee 36 Op de vraag: „Mocht U nog een idee hebben, dan kunt U dat hier onder vermelden" zijn een aantal suggesties gedaan, waarvan wij er hier enkele, de Hoffestraat be treffende, laten volgen: „De straat geheel betegelen en stukjes van alle voortuinen. Geen doorgaand vexkeer voor vreemden. Max, snelheid 5 km. p. uur voor auto's en bromfiet sen." „Alleen voor degenen in de straat parkeren, die hier wonen en kenbaar maken met sticker". „Parkeergelegenheid achter het Kolnus." „Er mag van mij twee tegels aan beide zijden van de weg." „Twee tegels aan beide zijden van de straat afnemen." „Om de maand wisselen van par- keerzijde van de weg. Aange ven met borden." „Kolnus weg. ParkeeiTuimte er achter dan." ,.De straat geheel betegelen en stukje van alle voortuinen. Geen doorgaand verkeer voor vreem den. Max- snelheid 5 km p. u. voor auto, bromfiets en fiets." „Bij" geen parkeren" is het pro bleem half zo slim. Rationeler de ruimte benutten, dat is hoofdzaak." De door de folkloristische rendansgroep De Holtense B' dansers georganiseerde fees is voor beide verenigingen 'n succes geworden. Zondag 2 om 16 uur arriveerden bij es Biester de Duitse gasten (4( sterk). Ze werden door de v« ter van de Holtense Boerend J. Morsink jr. welkom ge waarna ze werden „ingekwar bij de leden van de Holtense groep. 's Maandagsmorgens werd d „Küpers Jenske" uitgezette tocht gelopen door de Holte met als hoogtepunt een bezoe het museum „Piet Bos", 's A werd er een gezamelijk opt verzorgd in de muziektent in stermansweide ter gelegenhei] de verkiezing van de brade ningin met na afloop een ojj door een deel van het dorp. Dinsdagmorgen werd de i boerderij Cats bezichtigd w. de Duitse vrienden goed i smaak viel, er werd dan ook „Hollandse kaas" gekocht orrj te nemen naar Duitsland. 's Avonds waren de groepe: genodigd door de WV te On waar in de muziektent op 't n plein gedanst werd Onderwei- Ommen vertelde de confen van de Holtense Boerende volop Duitse mopjes, zodat t aankomst de stemming al o best was. In de Ommense mi tent beet het Hollandse gezel de spits af. Het optreden wen gul applaus beloond. Ook conferencier Gait Jan Achteren uut Brumm'n kx-eeg applaus. Maar ook de Duitse ten lieten zich niet onbetuig toonden overduidelijk wat ze in hun mars hadden en bo vooral succes met hun dans Krüitsköning" (vliegende mei Ondanks het vrij gure weer het geheel een geslaagd optr Na afloop een broederlijk sa zijn met het bestuur van de in Ommen en tot besluit va dag nog een „afzakkertje" b Biester. 's Woensdagsmorgens were melkfabriek in Laren (Gld.) zichtigd v/aar de Duitse gaste boterbereiding konden volger 's Avonds werd er weer gei op de autocross in Holten op ping De Poppe in Markelo weer leuke successen werdei boekt. Donderdagsmox-gens vertrol bus naar Harderwijk waar fl en een boottocht enorm in de s: vielen evenals de palingen, 's Avonds werd er gedanst i kantine van camping De H; in Holten. Vrijdagsmiddags bracht de 1 se groep en een delegatie va Holtense Boerendansers een be aan het gemeentehuis in H< waar burgemeester mr. W. H klaar de Duitse gasten har begroette. In de voormiddag de leider van de Duitse groep fi-ed Hauer een telefonisch dez-vous" tussen de burgeme van Wadgassen, dr. Mütti en gemeester Enklaar georganif om tot een nauwe samenwer te komen tussen Holten en 1 gassen. De Duitse dansgroep liet zelfsprekend de burgemeester kele dansen zien, waarna de tense Boerendansers de „Waar borcherwals" dansten. Er we souvenirs uitgewisseld, waarna gemeester Enklaar een „toost" bracht op de zeer geslaagde v van de twee dansgroepen, 's Av werd er een bonte Holtense scheidsavond gehouden in fees Vosman o.l.v. het muziekduo 1 Buiteixhuis met als hoogtepunt solo optreden van Gait Jan Achteren met z'n mondharmon (eens Nederlands kampioen bi amateurs). Na afloop bedankti heer Alfred Hauer het volta bestuur en leden van de Holt Boerendansers voor de fantasti week die zij in Holten beleefd den, met de woorden. „Ur schönste woche in Holland" ex nodigde tevens de Holtense rendansers uit voor een tege zoek en wel t.g.v. het 750-jc bestaan van hun gemeente T gassen van 16 t.e.m. 22 septer 1976. Zondagmox-gen vertrokken gasten nadat verschillenden traantje hadden -weggepinkt, de beste herinneringen en hc voldaan naar de „heimat". „Helm is hoofdzaak". Dit h de directie van Ouwehands renpark op de Grebbeberg in I nen op het idee gebracht 'n gl nieuwe service voor motorriji en bromfietsers in 't leven te pen. Naast de ingang van het te recreatiepark zijn safeloke gemaakt, waarin de bezoel hun helmen kunnen deponeren Zij behoeven op deze manier dens het verblijf op het park m-et dat wat onhandelbare ho deksel in de hand te lopen, rr alleen het loketsleuteltje bij te dragen!

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 3