UIT HET PLAATSELIJK PARLEMENT Sporthal wordt gebouwd door alg. Bouwbedrijf Vaessen B.Y. Stichting Maatschappelijke Dienstverlening 5Midden-OverijsseF had goede start Ernstige situatie roept om maatregelen Onderaanneming door Holtense bedrijven mogelijk m ~'wei «iifwilii bMëèhb 'W*! _,,r Geslaagd voor lasser Zaterdagvoetbal in Markelo Landbouwschap schrijft. Tweede Kamer HOLTENS NIEUWSBLAD 20 JUNI 1975 PAGINA 3 De bouw van de sporthal zal worden uitgevoerd door het Algemeen Bouwbedrijf Vaessen B.V. te Vught. De mogelijk heid is aanwezig dat Holtense bedrijven een onderaanne- mersrol krijgen toebedeeld. Met dit resultaat moest de gemeenteraad jl. dinsdagavond, na een vrij lange discussie, wel genoegen nemen tijdens de behandeling van het voorstel om voor de bouw van de sport hal een krediet te verlenen, groot f 2.089.985.-. - =^"rV'-? ;T.vk= DB EERSTE SYMPTOMEN VOOR EEN ZONNIGE ZOMERVAKANTIE De Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening „Micf- den-Overijssel" heeft sedert haar oprichting op l- juli 19,73 haar eerste jaarverslag uitgebracht. De stichting is opgericht door vier stichtingen, te weten: - de Protestantse Stichting voor Maatschappelijk Werk „Hel- lendoorn-Nij verdal", - de Stichting Geref. Maatschappelijk Werk en Gezinsverzor ging te Nijverdal, waarin ock de Gereformeerde Kerken van Rijssen en Hellendoorn participeren, - de Stichting voor Maatschappelijk Werk der Samenwer kende Protestantse Kerken in Raalte, Wijhe, Pleino en Laag Zuthem, en - de Algemene Stichting voor Maatschappelijk Werk te Holten. Zij omvat de woonkernen Niiverdal, Hellendoorn. Rijssen, Holten. Kaalte. Herno. Wijhe, Windesheim en Laag Zuthem a. er wille van de praktische uitvoering van het werk, is het werkgebied van de stichting voor alle werksoorten ingedeeld m rayons. Rayon I: Nijverdal. Hellendoorn, rayon II' Holte^ Rijssen en rayon III: Raalte, Heino, Wijhe, Laag Zuthmn en W mdesheim. De belanghebbende bevolkingsgroep bestaat uit ca 45 000 personen Het gehele gebied omvat ca. 77.000 personen. Aanvankelijk is getracht ook 't Katholiek Instituut te Raalte bij de lusie te betrekken, maar na ampe le besprekingen heeft het bestuur van genoemd instituut zich terug getrokken. Als A-instelling streeft zij er naar te voorzien in de behoeften aan algemeen maatschappelijk werk. gezinsverzorging, gezinshulp en andere vormen van maatschap pelijke dienstverlening, welke zijn gericht op het goed sociaal functio neren van individuen, groep of ge zin in de totale samenleving in het werkgebied van de stichting. De stichting is gevestigd te Nij verdal. De Joncheerelaan 134. tel 05483-4126 en 4362 Verantwoording In de inleiding tot het jaarver slag schrijft de directeur, de heer W. G Beekman: ..Een jaarverslag is bedoeld als verantwoording. Verantwoording van hen die het Onderaanneming onrendabel Aanleiding tot deze discussie was een warm pleidooi door WD- fractieleidstex mevr. F. M. ter Doest-Bos, om de bouw te laten uitvoeren door Holtense aanne mers. Zij vond het met name spij tig dat aan de Holtense aanne mers zelfs geen kans is geboden om aan de inschrijving mee te doen. De bouw van de sporthal te Markelo ten voorbeeld stellend zei mevr. ter Doest: ,,Naar aanleiding van punt 8 van deze agenda, willen wij voorop stellen, dat wij accoord gaan met de voorgestelde financiering van de sporthal. Als wij toch met kri tiek komen, is dat niet, omdat wij het niet eens zijn met de bouw van de sporthal of omdat wij bezwa ren zouden hebben tegen het be drag, dat ermee gemoeid is. In tegendeel hoe eerder de sporthal er komt, hoe beter. Het is ons echter in de afgelopen weken duidelijk geworden, dat de ze sporthal ook gebouwd kan wor den door de Holtense aannemers. Een bijzonder welkom karwei voor hen en hun werknemers. "Hoogstwaarschijnlijk zullen zij het werk kunen uitvoeren in dezelfde tijd en voor hetzelfde bedrag. En dat, gezien' in het licht van de stijgende economische moeilijkhe den in de bouwsector, gevoegd bij het feit, dat in Markelo, 3 maan den vóór de eerste schop voor de i bouwhal daar in de grond ging, om exact dezelfde redenen de klok is teruggedraaid, brengt ons er toe een klemmend beroep te doen op Uw college om alsnog een gesprek te hebben met de fa. Vaessen en met de Holtense aan nemers. Wij hebben herhaaldelijk horen verklaren, dat de Iloltcnse aanne mers toch als onderaannemers mee mogen doen, maar het is ons gebleken, dat zy daar weinig prijs op stellen, omdat 7.ij dan wel het werk mogen doen, maar geen ma terialen mogen leveren en geen toezicht mogen houden. De winst gaat op die manier naar de hoofd aannemer. Ze kunnen dan welis waar hun werknemers een poos aan het werk houden, maar van een rendabele, gezonde bedryfs- voering is. geen sprake, li Wij hebben ook vaak gehoord: ..do Holtense aannemers zijn qua bedrijf te klein voor zo'n groot project, systeembouw kunnen ze piet uitvoeren. Het spijt ons, dat 'wij, als leken, dal argument al tijd voor waar hebben aangeno men en niet eerder verzet hebben laan getekend, want het is ons dui delijk geworden, dat dat argu- Inent helemaal niet opgaat. De Holtense aannemers zeggen, dat ;Ze best zo'n werk kunnen uitvoe ren. Daarom is het ontzettend .spijtig, dat ze niet eens de kans hebben gekregen om mee te doen ,'aan de inschrijving. [Het is echter gelukkig nog niet te .laat! Kijk naar het voorbeeld van .Markelo. Daar is degene, die de opdracht had gekregen, n.l. de Nederlandse Beton Mij., 3 maan den voor de uitvoering van de sporthal startte bereid gevonden tegen een bepaalde vergoeding genoegen te nemen met het toe juicht op de bouw. In dit geval toonde de N.B.M. dus begrip voor Ijde nood in de plaatselijke werk gelegenheid, zodat de Markelose iaannemers in dit late stadium toch nog de opdracht kregen. Wij zouden Uw college voor wil len stellen om dit voorbeeld te Volgen en alsnog te proberen dit project te behouden voor de Hol- tense aannemers, mits deze na tuurlijk het werk voor hetzelfde bedrag en in dezelfde tijd kunnen uitvoeren. Iels, waar ze kennelijk van overtuigd zijn, dat hen dat zal lukken, maar dat ze uiteraard pas hard kunnen maken na kennis genomen te hebben van alle gege vens. Wij kunnen U verzekeren, dat U veel dank zult oogsten voor de moeite, die U hieraan besteedt. Tenslotte is het toch ook beter, dat de subsidie, ter bestrijding van de werkloosheid ten goede komt aan de werkgelegenheid in Holten." Reële kans Mevr. ter Doest zag haar stand punt ondersteund door de heer J. Warrink (GB) die er op wees dat hol bepaald niet de eerste keer was dat dit onderwerp in de raad werd aangesneden. Wat het in schakelen van Holtense aanne mers betreft was hem bij vroege re gesprekken reeds gebleken dat de fa. Vaessen bijzonder ver zou willen gaan. ,,Het gaat er niet om dat de Holtense aannemers ten koste van alles de sporthal willen- bouwen, maar zij willen een reële kans hebben om mee te kunfien doen. Welaan, die kansen waren niet aanwezig en daarom heb ik volledig begrip voor het standpunt van de VVD-fractie," verklaarde hij. Consequent Met alle raadsleden verklaarde de heer H. J. Westerik narpens de CH en AR verheugd te zijn met de bouw van de sporthal. Wat de werkgelegenheid in Holten betreft was hij ook bezorgd. ,,Maar drie jaar geleden waren er ten aanzien van de werkgelegenheid nog geen problemen. We hebben toen ge kozen voor een sporthal van het type Vaessen. Op dat plan werd ook subsidie verkregen. Hoe graag we ook zouden zien dat de Holten se aannemers zoveel mogelijk bij de bouw worden betrokken blijven wij in de gemaakte keuze conse quent." aldus de heer Westerik die wilde weten wanneer met de bouw zal worden begonnen. Verbaasd De heer H. Meerman (PvdA) merkte op tijdens een eerder ge houden vergadering reeds de vraag te hebben- ges-teld om het werk door Holtense ^timnemers te laten uitvoeren. Bij die gelegen heid werd gesteld dat dit niet kon. Daarom verbaasde hij er zien over dat men nu van andere zijde met dezelfde vragen komt. Alles of niets Namens het college van B. en W. gaf burgemeester Mr. W. H. Enklaar een kort overzicht van de ontwikkelingen die tot de huidige situatie hebben geleid. .,Drie jaar geledon zaten we met plannen tot: uitbreiding van de scholengemeen- Na het gesprek tussen hel Land bouwschap en een delegatie uit het kabinet, dat op 3 juni jl. plaatsvond- en waarvan de uit komst onbevredigend was, heeft het Landbouwschap op woensdag 11 juni een brief gestuurd naar alle leden van de Tweede Kamer. Gelet op het openbaar debat dat de Vaste Commissie voor Land bouw van de Tweede Kamer op 16 juni a.s. houdt over de inko menspositie van de land- en tuin bouw, heeft het Landbouwschap in het schrijven nogmaals gewe zen op de zeer ernstige situatie en de eisen die de positie van de land- en tuinbouw kunnen verbe teren. Het Landbouwschap geeft in de brief de oorzaken aan van de on gunstige inkomenssituatie, name lijk de sterke kostenstijgingen waarvoor de EG-prijsbesluiten onvoldoende soelaas geven en de gevolgen van de opwaardering van de gulden in 1973. De regering verwacht voor het komende jaar een verbetering van de land- en tuinbouwinko- mens. Het Landbouwschap tekent daarbij echter aan. dat zelfs de door de regering verwachte ver betering nog niet tot een aan vaardbare inkomenspositie zal lei den. Er worden dan ook maat regelen geëist die enerzijds van structurele aard zijn, maar an derzijds op korte termijn tegemoet komen aan de moeilijkheden in land- en tuinbouw. Volgens het Landbouwschap liggen deze aan vullende nationale maatregelen op het fiscale en sociale vlak. Fiscale eisen Het Landbouwschap wijst in de brief nogmaals op de specifieke functies van het zelfstandigen- inkomen. Door de regering wor den deze functies erkend, zoals schap. De architect gaf ons toen te kennen dat hij die uitbreiding en een eventuele sporthal graag als één geheel wilde behandelen. Hoewel we toen een sporthal op korte termijn niet haalbaar acht ten (vanwege de lange weg voor subsidie) hebben wij hem toen vrij mandaat gegeven. Echter, in augustus 1972 kwam plotseling het bericht dat wij binnen een maand moesten kiezen voor een bepaald type sporthal. De raad koos toen voor het type Vaessen. Via de DACW-subsidie kwam de sporthal daarna al gauw binnen onze ge zichtskring en mede door de sub sidie tot stimulering van de werk gelegenheid is het nu, onverwacht vlug, zover dat we tot realisering kunnen overgaan. Nu die lange weg is afgelegd en het eindelijk zover is komt u met vragen om trent d7 Holtense aannemers. Wat de werkgelegenheid in Holten be treft delen wij uw zorg volkomen.. Daarom hebben wij de fa. Vaes sen benaderd met de vraag in hoeverre hier mogelijkheden aan wezig waren voor Holtense be drijven. We kregen daarop een vriendelijke maar vrijblijvende brief hetgeen ons aanleiding gaf genoemde firma voor een gesprek uil te nodigen. In dat gesprek is gebleken dat Vaessen werkt met een speciale systeembouw, ook al om de kosten te drukken. Zij zijn bereid gebleken de materialen te leveren en het wei'k door Holten se aannemers te laten uitvoeren. Wanneer ik vanavond uw vra gen beluister dan zeg ik: „Wat benauwt ons allen? De werkgele genheid!" Welaan, behoudens de centrale verwarming kunnen Hol tense aannemers volop meedoen. De klok terugdraaien kan niet meer want dan moeten we den ken aan een ander typ2 sporthal waarvoor eerst weer bestek en tekening moet worden gemaakt en opnieuw de lange weg voor sub sidie moet worden afgelegd. Hel is nu een kwestie van alles of niets geworden. Overigens begerijpen wij de Hol tense aannemers niet. Wanneer zij willen meedoen dan moeten ze de fiets pakken en in Vught gaan pra ten. Maar dat doen zij niet. Zij spreken u aan. En zo komt het dan op de raadstafel terecht, waaf het niet thuis hoort". Situatie anders Wethouder L. Kaan merkte op dat 'de situatie in Markelo een an dere is dan die in Holten. „Mar kelo had geen haast om te bou wen omdat zij werken met een an dere subsidie. Daarom konden zij bij de aannemer meer eisen stel len. Wij kunnen dal niet want dan gaat de DACW-subsidie niet door". Pijnlijk getroffen Wethouder J. Rietberg verklaar de pijnlijk getroffen te zijn door trouwens blijkt uit de onlangs uit- gebrachte 'Intsrimnota inzake het inkomensbeleid. In afwachting van de studie van professor Hof- stra over belastingheffing en in flatie eist het Landbouwschap een aantal maatregelen, die nu effect hebben en die voor een belangrijk deel aansluiten bij bestaande re gelingen. Deze eisen betreffen: de zelfstandigenaftrek die voor 1975 op f 1200,gesteld is, dient voor het komende jaar tenminste f 3000.te worden. In de Tweede Kamer ligt thans een initiatief wetsontwerp tol verhoging van f 1200,— tot f 1600,—. het maximale reserveringsper centage voor de fiscale oudedags- reserve dient van 10 tot 15 ver hoogd te worden, terwijl het maximum te reserveren bedrag van f 6000,geïndexeerd moet worden. de maximale belastingvrijstel ling van het in hel bedrijf vast gelegd vermogen voor de vermo gensbelasting dient van f 50.000, tot f 100.000,verhoogd te wor den. de door de regering toegezegde verlaging van de grens bij inko mensmiddeling. namelijk van 5 naar 4 procent, zal nog verder verlaagd moeten worden. de regeling, dat voor agrari sche gebouwen afgeschreven mag worden volgens een vast percen tage van de boekwaarde, dient ook voor de ligboxenstallen in de melkveehouderij te gelden. het van belasting vrijgestelde bedrag van f 15.000,bij liqui datie zal zeker tot f 25.000.ver hoogd moeten worden, terwijl dit maximum tevens geïndexeerd moet worden. de aanpassing van de zoge- - naamde urenregeling voor de meewerkende gehuwde vrouw is de handelwijze van de Holtense Patroonsbond. „We hebben inder tijd met hen een gesprek gevoerd en afgesproken dat we in bepaal de gevallen over en weer met el kaar zouden praten. Bij de bouw van de sporthal benaderen zij blijkbaar de raadsleden en niet het college", riep hij uit. Suggestie voor toekomst Kijkend naar de toekomst vroeg de heer H. J. Robers (VVD) een raadsbesluit te nemen om in het vervolg alle door de gemeente te realiseren bouwwerken via open bare aanbesteding uit te geven, zodat de I-Ioltense bedrijven een kans krijgen. Voor deze suggestie voelde het college in hot geheel niets omdat zich altijd omstandigheden kun nen voordoen, die dat onmogelijk maken. Als voorbeeld noemde wethouder Kaan het feit dat het ministerie in sommige geval- 1 :n systeembouw dwingend voor schrijft. „Overigens heeft u in de commissie altijd volledig en tij dig inspraak", vulde Mr. Enklaar „We hebben van alle kanten be keken of- en in hoeverre de Hol tense aannemers kunnen meedoen. We hebben gedaan wat we konden. Ik spreek de hoop uit dat de aan nemers. w:llicht ten koste van een stukje eigen identiteit en rende ment, in het belang van de werk gelegenheid zullen meedoen", zei de heer H. J. Westerik tenslotte Hièrmee was de strijd gestre den. Enige Holtense aannemers op de publieke tribune hielden het verder (teleurgesteld) voor ge zien. Zonder hoofdelijke stemming werd het genoemde krediet be schikbaar gesteld. Met de bouw van de sporthal zal vermoedelijk in september worden begonnen. weliswaar door de regering in overweging genomen, maar zal zo spoedig mogelijk tot resultaten moeten leiden. Sociale eisen Het Landbouwschap vraagt in de brief speciale aandacht voor sociale maatregelen, die gericht zijn op een verbetering van de positie van de laagste inkomens groepen. De maatregelen zullen de las- (en van de zelfstandigen met een inkomen beneden het minimum loon moeten verlichten. Het is volgens het Landbouw schap niet redelijk, dat personen met een inkomen beneden het netto-minimumloon nog bijdragen aan de lasten van sociale verze keringen. Gevraagd wordt dan ook om de zelfstandige onderne mer, die minder verdient dan wat de laagstbetaalde werknemer „schoon" in handen krijgt, vrij te stellen van de premiebetaling voor de volksverzekeringen. De nu geldende inkomensgren zen voor de kinderbijslag kleine zelfstandigen en voor de premie- reductieregeling van de vrijwilli ge ziekenfondsverzekering dienen met ruim f 3000,opgetrokken te worden tot het peil van het bruto- minimumloon. Aan de Lagere Technische Dag en Avondschool slaagden voor de avondcursus lassen: Autogeen beginners: S. de Vries. N de Gooijer en J van Zon. Autogeen gevorderden: H. Hof man en E. Klein Teeselink. Elektrisch beginners: G. J. Bal les, A. J. Stevens, G, J. Agter- kamp, J. Agterkamp, G D. W. Brinks, J. Dangremönd. J. H. Meerman, J. ten Velde en H. SchuttQ. Elektrisch gevorderden: D A. Aanstoot. B. J. Markvoort, A. Mul ler, J. van Zon en H. A. G. Smit, allen te. Holten. In Markelo is opgericht de za terdagvoetbalvereniging „Mark vogels". De nieuwe vereniging gaat met vier elftallen spelen n.l. twee seniorenteams, een junioren- team en een pupfüenelftal. werk rhog??ijk hebben gemaakt. Dat zijn. twee instanties: de kerk en de overheid. Dit mogelijk ma ken bestond niet alleen uit het verschaffen van geldmiddelen, maar ook uit begeleiding, advise ring. belangstelling en medewer- king". Het bestuur van de stichting be staat uit negen personen, waarvan uit Holten de heren J. Stegeman, public, rel. beleid. J. A. Schuppert. apparaatsbeleid en drs. C. C. Ad- dink, die wegens drukke werk zaamheden geen beleidstaak kon aanvaarden, maar adviserend op treedt. Behalve de directeur bestaat het aantal medewerkers uit: mw. A. Punter, hoofdieidster gezins- en bejaardenverzorging. 4 leidsters gezinsverzorging, 5 leidsters be jaardenhulp. 4 leidsters bejaarden- nulp. (part-time), 3 maatschapelijk werksters en 3 maatschappelijke werkers, een secretaresse part time'. een administratieve mede werkster en idem medewerker en een telefoniste-receptioniste (part time). De personeelsuitbreiding is tot ,op dit ogenblik nog niet ge stopt. hetgeen zijn oorzaak vindt in de verborgen gebleven behoef te aan hulp in alle sectoren, die door meer bekendheid van de stichting bewust gemaakt werd. Hometeam Ons bepalend tot de gemeente Holten, wórdt in het jaarverslag t.a.v. de hulpverlening gezegd: ..In Holten zijn er binnen het aldaar functionerende ..hometeam" (waar in artsen, weekverpleegkundigen. fysiotherapeuten en maatschappe lijk werk vertegenwoordigd zijn) stemmen opgegaan om gezinsge richte behandeling in co-therapie op te zetten, waarbij echter een verdere scholing en training een eerste vereiste is. In Holten doet zich ook de behoefte aan andere benaderingswijzen dan het case work sterk gevoelen, met name de groepsgerichte benadering van jon geren. Sterke signalen vanuit het sociaal-culturele werk benadruk ken deze behoefte. Ook crisis-in terventie zou meer tot het hulp verleningspakket moeten gaan be-, horen. In september 1974 is samen met de zusterinstellingen in de re gio een telefonische weekenddienst gestart, als experiment voor een jaar. Waarschijnlijk door onvol doende bekendheid zijn de hulp- aanvragen tijdens het weekend tot nu toe nog beperkt. In Holten is wat de hulpvragers betreft een andere verschuiving waar neembaar: kwamen voorheen de cliënten voornamelijk uit één be paalde wijk, nu komen steeds meel mensen uit het hele dorp. terwijl men ook meer' uit eigen beweging komt". In het verslag wordt gezegd, dat het grootste deel. van de hulpvra- genden ligt in de leeftijd van 21 tot 64 jaar. Met jongeren beneden de 21 jaar is nog weinig contact. Het is daarom nodig naar wegen te zocke nom in een eerder stadium. namelijk tijdens puberteit :ep_. ado lescentie. de. problematiek te on derkennen en te helpen oplossen. Eenmanspost In Holten wordt het werk nóg vanuit een eenmanspost verricht, hoewel door de fusie de organisa tie en de middelen drastisch ver anderen. Door de plannen tot her indeling van de regio zal Holten mogelijk in de toekomst over meer mankracht beschikken, wat, ge zien de voortdurende uitbreiding van het werk en de signalen om meer en anóersgerichte hulpverle ning, zeker op zijn plaats zo.u zijn. ..Hoewel door de geschetste moge lijkheden van overleg en begelei ding de nadelen van een eenmans post enigszins zijn weggevallen, is de situatie zeker *nog niet opti maal'. aldus het jaarverslag. Wat het werkterrein betreft: In Holten is hiervan eéh duidelijk voorbeeld het homëteam. Dit werkt nu ruim een jaar en er zijn dui delijke werkafspraken gemaakt Naar buiten toe treedt het home team ook als eenheid op, er wer den door het team besprekingen gevoerd met andere hulpverleners om tot werkafspraken te komen. In de afgelopen tijd waren er curï- tacten met de pastores, tandartsen, sociaal cultureel werk, gemeente lijke sociale dienst, gezinsverzor ging en de rijkspolitie. Er is veel begrip ontstaan voor eikaars werk en problematiek, hetgeen hopelijk leidt tot een steeds betere samen werking in de totale hulpverlening. Het totaal aantal cnotacten. van de stichting bedroeg in het ver slagjaar: op het bureau 1161. door huisbezoek 2063 op andere wijze mart 861. over: 2105. totaal resp. 4085 en 2105. Gezinsverzorging In het jaarverslag wordt voorts uitvoerig aandacht besteed aan de gezinsverzorging, gezinshulp, hulp aan bejaarden en chronische zie ken. De overgang van een kleine instelling naar een grote instelling brengt voor de werknemers, dus ook voor de leidsters, een verande ring met zich mee. Aanvankelijk voelde men zich enigszins bedreigd en onzeker en men was bang voor het verlies van hetgeen waarmee men vertrouwd was geraakt. Een ieders- instelling bleef echter posi tief en er is hard gewerkt om aan het werken binnen een grote in stelling meer structuur en inhoud te geven". Wat de financiële situatie betreft staat de stichting er niet slecht voor. De inkomsten bedroegen f 4.243.655 en de uitgaven f 4.134.777. zodat er na aftrek van een dotatie van f 50.000 voor verbouwing kan toorpand. een voordelig saldo was van f 59.178. Aan subsidies werd ontvangen f 3.519.314 en aan retri buties (bijdragen van de leden» f 679.159. De stichting kan op een geslaagd begin terugzien en kgn haar be langrijk werk met vertrouwen voortzetten.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 3