m Het midden- en kleinbedrijf in de detailhandel in 1975 Uitbreiding hoteiacclmmodatic ,/T LOSSE HOES" Onkruid- bestrijding in luais De Emancipatie te Utrecht Kinderrages worden op school geboren.... Landbouwschap wil ook aanpassing bij producenten '20 mei - 8 juni WAAR GAAN WE HEEN? Werkgevers en werknemers Kritisch verslag 17e topconcours Dwerggeitenshow in de manege in Bathmen Expositie Ter Haar Romeny Kinderkennis speeltuin veren iging ..De KoV Vergadering Plattelandsvrouwen Moeilijkheden in slachtpluimveesector MODENIEUWS Koninginnefeest „Kleuterhoek" Brochure ..Rondom ons brood" Vrijdag 9 mei 1975 7 De Nederlandse economie geeft reden tot zorg; de werkgelegen heid is sterk afgenomen. Ongeveer 4% van de tot werken in staat zijnde mensen hebben geen werk. Bovendien zijn de prijzen in de afgelopen jaren sterk opgelopen. Vele ondernemingen waarvan on geveer 90% tot het miden- en kleinbedrijf behoort, kampen met dalende winsten. De inkomens van zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf zijn in 1974 op hetzelfde peil gebleven maar de prij zen in 1974 met 9,5% gestegen. In feite zijn de inkomens van zelf standigen dus gedaald. Deze gang van zaken komt beter tot uiting wanneer we de dalende inkomens van zelfstandigen vergelijken met de loonsverhoging die werknemers in 1974 bij hun werkge vers hebben bewerkstelligd. De lonen zijn in 1974 namelijk met tenminste 12,5% gestegen. Dat betekent, rekening houdend met prijsstijgingen, een reële inkomensverbetering van plm. 2,5%. Werknemers zijn er in 1974 dus meer op vooruitgegaan dan hun werkgevers. Dat gaat al een paar jaar zo en het is dan ook begrij pelijk dat vele ondernemers de toekomst niet meer zien zitten. Bestedingen In de zestiger jaren zijn de gezins- udtgaven jaarlijks met gemiddeld 6% gestegen. Na 1.970 is daar verande ring in gekomen. De consumptie steeg niet zo fors meer; deze bleef beperkt tot plm. 3%. De oorzaken van deze terugval zijn maar voor een deel te verklaren uit de geringere groei van het beschikbare inkomen. De collec tieve bestedingen en dus de belastin gen nemen toe, daarnaast is toch ook sprake van conjuncturele onderbeste ding. Alles bijeengenomen zal de groei van de bestedingen zich ten minste stabiliseren op een aanmer kelijk lager niveau, dan dat van de jaren zestig. Voor 1975 wordt een stij ging van 4°/o verwacht mede onder Invloed van de regeringsmaatregelen ter bestrijding van de werkgelegen heid en stimulering van de economie. De consumentenuitgaven worden on derscheiden in voedings- en genot middelen, duurzame verbruiksgoede- ren en overige goederen. Duurzame verbruiksgoederen zijn bijvoorbeeld elektrische apparaten; tot de overige uitgaven behoren o.a. vakantie, hu ren, medische verzorging, verzeke ringen, elektriciteit, gas en water. Met het stijgen van het inkomen en de welvaart wordt minder aan voe- De jury die op het 17e Topconcours Van de K.N.F. op 8 maart in Arnhem „H.M.V." beoordeelde kwam tot het volgende kritisch verslag: Scherzo Uitstekend van opzet; goed opge bouwd, soms nog iets onduidelijk in het groot koper Voor*het trio zijn de laatste 3 maten t.e weinig doorzichtig. D. iets te robuust gespeeld, het blijft echter wel doorzichtig. Rond E cantabile kan iets soepeler, verder alles goed ritmisch. Mooie fanfare klank. Nocturne Goed begin, echter weer iets te fors; de stemming is niet steeds ideaal. C: spanningsvol gemusiceerd bastnoten iets gesepareerd, is zeer ;juist opgevat, maar wel rustig in de beweging gehouden; nu soms kleine ongelijkheden in het samenspel. E: goed van intonatie en duidelijk van stemvoering, 5 maten voor F op maat iets te fors. Vanaf 4e maat H stemming zwevend. Slotaccoorden eveneens onzuiver. Over het geheel is het dynamisch goed verzorgd. March Goed opgezet; vanaf 10e maat kan het klein koper het staccato iets fel-' Ier spelen. Rond B goede agogiek. Voor C weer iets markanter spelen. Trb. voor E idem. F Motiefjes wat onduidelijk. Voor IJ 'koper weer iets te slap. L kan nog iets stralender en de slotmaten zijn niet helemaal beheerst. Over het geheel zeer veel goede mo menten en qua interpretatie ZEER te waarderen, terwijl aan de afwer king zeer veel zorg was besteed. To taal: 159 punten en kampioen van Nederland - sectie Fanfare. Dick Reens De muziekmedewerker Dick Reens schreef ïn het Maandblad, officieel orgaan van de Kon. Ned. Federatie, het volgende: ,,De sectie Fanfare heeft het niet. gemakkelijk gehad met de ,,A Moor- side Suite" van Gustav Holts, een compositie, die bijzonder hoge eisen stelt aan de uitvoerenden. Het was zaak om meteen als bij het Scherzo (allegro) tempo te hebben in een me lodie, die doet denken aan de Schot se Hooglanden. Verder bleek het een compositie te zijn met veel voetan gels en klemmen voor solisten uit het orkest. Voor de eerste keer wist de Holtense Muziekvereniging „H.M.V." het kampioenschap in de sectie Fan fare te behalen. Holten heeft de top dit jaar met ere bereikt, dank zij een tactische aanpak van de Suite door dirigent H. J. Fransen. Zelfs al lieten zijn cometten een -paar steekjes val - len in de Nocturne, het totaal werd in een voortreffelijke stijl, zonder de krampachtigheid waarmee de andere orkesten door het stuk trachten heen te komen". dings- en genotmiddelen uitgegeven. In 1960 werd nog 37,2% van alle uit gaven aan deze goederengroep be steed. In 1974 was dat gedaald tot 24,8°/o. Naar verhouding is aan de tweede groep, duurzame verbruiks- goederen, hetzelfde uitgegeven; in 1960 27,2°/o, in 1974 27,6%. De uitga ven aan de overige goederen zijn der halve sterk gestegen; van 35,6% in 1960 tot 47,6% in 1974. Bovenstaande ontwikkelingen hebben verschillende gevolgen voor diverse groepen ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Levensmiddelenwin kels zullen het in de toekomst moei lijker krijgen; in 1975 zulen ze niet veel meer kunnen verkopen dan in het afgelopen jaar. Bovendien is de concurrentie tussen deze bedrijven onderling zo hevig dat dat de prij zen laag houdt. Het inkomen van de ondernemers zal daardoor te lijden krijgen. Voor deze ondernemers is het dubbel triest daar in 1974 hun reële inkomens ook al zijn gedaald. Ook voor werknemers in deze sec tor van het bedrijfsleven zal in 1975 geen prettig jaar worden. Verwacht wordt dat de werkgelegenheid dit jaar in deze sector achteruitgaat. Voor het eerst zullen werknemers worden afgestoten. Voor ondernemers die duurzame con sumptiegoederen verkopen, zijn de ontwikkelingen soms gunstiger ver lopen. Soms slechter. De automobiel- verkoop was bijvoorbeeld slecht. De groei in de bestedingen is waarschijn lijk sterker geweest dan de gemiddel de stijging van de nationale particu liere bestedingen. Een voordeel voor de ondernemingen die deze goederen en diensten verkopen is dat zij de ge stegen kosten in grote mate wel in de prijzen doorberekenen. Het gevolg is een redelijke ontwikkeling van het inkomen van de ondernemer in 1974 na een moeilijk jaar 1973. De werkgelegenheid zal de gunstige gevolgen van deze ontwikkeling on dervinden, na een kleine aarzeling in 1974. Voor een aantal van deze bedrijven wordt in 1975, dan ook een gunstige inkqmensontwtkkeljng. ver wacht. Toch zullen ...ei: in 1975. onderr. hemerè zijn 'die de "race niet 'kümrëft volhouden en "hun winkels sluiten. De werkgelegenheid in zijn totaliteit deze sector van het bedrijfsleven zal in elk geval niet dalen, zo luiden de verwachtingeneen lichte stijging van het aantal beschikbare arbeids plaatsen ligt in het verschiet. Niet alleen in de industrie ontstaat dus werkloosheid. Helaas heeft het mid den- en kleinbedrijf daar ook een flink- aandeel in. In 1973 daalde de werkgelegenheid in het midden- en kleinbedrijf met 1%. Zowel het aan tal ondernemers als het aantal werk nemers daalde. Er kwamen ongeveer 10.000 werklozen bij. In 1974 is de werkgelegenheid in het midden- en kleinbedrijf teruggelopen met 2,5%. in 1975 verwacht men een daling van 1.5%. Regeringsmaatregelen ter bestrijding van de werkloosheid zullen dus ook gedicht moeten zijn op het in stand houden en creëren van werkgelegen heid in de detailhandel- Het voorzieningsniveau Sinds het begin van de zestiger jaren is het aantal levensmiddelenwinkels cqntinu gedaald. Daartegenover staat dat de bevolking in die per'iode steeg, zij het in de laatste jaren niet zo sterk meer. Deze twee aan elkaar tegengestelde ontwikkelingen hebben tot gevolg ge had dat het aantal levensmiddelen zaken per 10.000 inwoners in de loop Zaterdag 17 mei wordt in de ma nege 't Ruiterkamp te Bathmen een grote dwerggeitenshow gehouden. Deze show wordt gehouden ter gele genheid van het 5-jarig bestaan van de dwerggeitenvereniging Oost-Ne derland. Deze zeer bloeiende vereni ging heeft 400 leden met ongeveer 3000 dieren. De leden mogen op deze keuring slechts 3 dieren inzenden, zodat alleen de mooiste dieren ter keuring worden aangeboden. Het or ganisatiecomité verwacht veel be langstelling van niet geitenhouders, om deze gezellige dieren eens te be wonderen. Misschien worden ze dan ook wel tot deze zeer mooie hobby aangetrokken. De keuring begint 's morgens om 10 uur en de toegang is gratis. De eigenaar van hotel ,,'t Lösse Hoes" wenst zijn hotelaccommo datie uit te breiden met twintig slaapeenheden. Dit bouwplan vol doet niet in alle opzichten aan de voor het betreffende perceel gel dende bestemmingsplanvoorschriften „Holterberg". Met name is het op de planbaar-), aangegeven bouwblok te klein. B. en W. heb ben dit bouwplan om advies in handen gesteld van de stedebouw- kundige. Deze heeft meegedeeld dat een herziening van hei be stemmingsplan „Holterberg" in die zin dat de plannen van de heer Murris gerealiseerd kunnen worden, planologisch verantwoord is. In verband hiermlede stellen zij de raad voor te verklaren, dat voor het gebied, hetwelk met rode omlijning op de in de raadsporte- feuille bij het concept-raadsbesluit ter inaage gelegde tekening is aangegeven, een herziening van het"bestemmingsplan 'Holterberg' word) voorbereid. De commissie voor de ruimtelijke ordening kan zrich met dit voorstel verenigen. van de tijd- flink is gedaald. Waren er in 1963 nog 80 w*inkels per 10.000 inwoners, in 1973 was dat aantal ge daald tot 50. De vraag is of de con sumenten als gevolg van deze ont wikkeling nog wel op de juiste wijze van goederen worden voorzien. Steeds meer komt het voor dat in een dorp, wijk of buurt bepaalde voor zieningen zoals levensmiddelenwin kels, kappers etc. niet aanwezig zijn- Het voorzieningsniveau gaat erdoor achteruit. Ook kostenstijgingen z^jn hiervan de oorzaak. De omzet waar bij de ondernemer nog een aanvaard baar inkomen kan verdienen, zou ir hetzelfde tempo moeten stijgen als de kostenverhogingen en in het bij zonder de loonkosten. Uit berekenin gen is gebleken dat wanneer alle be staande ondernemingen op 1 januari 1975 zo'n omzet zouden behalen, de totale berekende omzet van al deze ondernemingen groter is dan de wer kelijk behaalde omzetten op dat mo ment Dit houdt in dat niet alle bi staande ondernemingen een redelijk inkomen kunnen krijgen. Vele onder nemers lijden eigenlijk verlies. Ge schat kan worden dat deze groep uit meer dan de helft van het aantal dernemers in het midden- en klein bedrijf bestaat. Als zij er niet meer zouden zijn, wat zou er dan overblij ven van de distributie van levens middelen? De tijd die de consument kwijt zou zijn aan het doen van bood schappen zou waarschijnlijk meer dai verdubbeld worden. De leefbaarheid van woongebieden zou nog meer verslechteren. Gesteld kan worden dat ondernemers die nu geen redelijk inkomen beha len, het voorzieningsn'iveau of de leefbaarheid1 in stand houden op eigen kosten- Bedrijven die de strijd staken en hun deuren voor goed sluiten, zorgen voor dat andere bedrijven de vrijko mende omzetten kunnen verwerven. Hierdoor is het mogelijk dat bedrij ven, die zich nog staande hebben kun nen (houden, het iets langer vol kun nen houden. De oplossing van d'it moeilijke vraag stuk is niet gemakkelijk te geven. Bij de planning van winkel en diensten- apparaten zal meer dan tot nu toe rekening moeten worden gehouden met het aanbieden van bedrijfsruim te die betaalbaar is voor de onderne mer en gunstig gelegen is ten opzich te van de consument die er gebruik van zal maken. Zoals zovele andere algemene voorzieningen bijdragen tot de leefbaarheid van woonwijken, kun nen ook winkels daartoe een belang rijke bijdrage leveren. Van 10 mei t/m 1 juni exposeert de schilder-graficus Edlef ter Haar Ro meny (wonende in Zweden) met zijn werk in Galery R. Lenten te Epse. Zaterdag, 10 mei om 15.30 uur zal zijn vriend Kees ten Bruggecate zijn werk bij de bezoekers inleiden. De openingstijden zijn: dinsdag t/m zaterdag van 10.00 - 18.00 uur, zon dag en 2e Pinksterdag van 14.00 - 17.00 uur. Het bestuur van de Speeltuinvereni ging „De Kol" organiseerde op Ko ninginnedag voor de kinderen van de leden een „Kinderkermis". De jonge lui konden op dit prachtig geslaagde festijn meedoen aan maar liefst 10 verschillende spelletjes. De prijzen bestonden uit geschenkbonnen. De gelukkigen waren: Leeftijd 4 t.m. 6 jaar: 1 R.ené Veenstra 300 p, 2 Je roen Vincent 296 pt, 3 Hans Mege- l'ink 289 p. 4 en 5e prijs Paula Nijen- huis en Johan Jansen beide 284 pt. 7 t.e.m. 9 jaar: 1 Harrie van Langen 262 pt, 2 Jan Wansink 236 pt, 3 Ari anne van Geel 229 pt, 4 Jan Tuitert 227 pt; 5 Edward Kaizer 217 pt. 10 t.e.m. 12 jaar: 1 Henk Eshuis 3ïC pt.; 2 Anita Nikkels 285 pt; 3 René Bannink 276 pt; 4 Arnold Nijenhui: 5 Ben Müller 266 pt. Voor muzikale omlijsting van de kermis zorgde de heer Baan. Door het aannemersbedrijf Klein Horstman en Zn. werd voor de jury een wagen beschikbaar gesteld. De prijzen werden uitgereikt door de scheidende voorzitter Jan Calkhoven Hij was vanaf de oprichting voorzit ter en niets was hem teveel als hij de vereniging kon dienen. Voor het vele en belangrijke werk dat hij deed werd hem door waarnemend voorzit ter Johan Stakker hartelijk dank ge zegd. De dames van de afd. Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hielden hun laatste bijeenkomst in dit seizoen in „Trefpunt". Na een hartelijk woord van welkom door de presidente mevr. G. Slijkhuis-Dikkers hield mevrouw C. Wielenga uit Dalf- sen een lezing met kleurendia's over „Veilig Verkeer". Na de pauze kon den dè dames mee doen aan eer kwis waarbij aan de hand van teke ningen vragen beantwoord moesten worden met „goed of fout". Hierbij bleek dat lang niet alle dames de re gels van het verkeer kenden. De presidente sprak een woord van dank tot mevrouw Wielenga (die te vens een kleine attentie werd aange boden) en zij herinnerde de dames aan het reisje op donderdag 29 mei. De Nederlandse pluimveehouderij be vindt zich in een moeilijke situatie. De problemen in de slachtpluimvee- secior komen in het daglicht door het herslructureringsbeleid bij de slach terijen. Behalve in de verwerkende I en afzetsèctoren zal ook de produktie aan een herbezinning toe zijn. Een gezonde bedrijfsatk staat of valt met een marktsituatie die op langere ter mijn gezien gunstig is. Het Landbouwschap heeft zich via de afdeling Pluimveehouderij en commissie Bedrijfsontwikkeling Agrarische Voorlichting beraden over een aanpassing op producentenni veau. Nagegaan is in hoeverre in het bestaande beleid een betere sanering van de slachtpluimveehouderij te be reiken is. Los van de bestaande saneringsrege ling die het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds voor de landbouw getrof fen heeft, wenst het Landbouwschap Daar de werking van bodemherbi ciden in de maisteelt vrijwel altijd tegenvalt, wordt de onkruidbestrij- ding in deze teelt steeds meer na-op komst uitgevoerd met de kombina- tie: atrazin plus Schering-llE olie plus Maneltra-Borium. De na-opkomst toepassing is een be- drijfszekere methode waarbij tevens door de toevoeging van Schering-llE olie, moeilijk te doden breedbladige zaadonkruiden en verder ook grassen zoals hanepoot en wilde haver, goed worden bestreden. Tevens kunnen met deze bespuiting meerdere wortel onkruiden zoals kweek, aardappelop slag en klein hoefblad onderdrukt worden. Door de Schering-llE olie wordt een meer gelijkmatige bevoch tiging en verdeling verkregen over de onkruiden, bovendien geeft het 'n betere hechting van het herbicide op het blad, met als gevolg minder ge makkelijk af te regenen en dus een langere periode van penetratie van de atrazin. De toevoeging van Maneltra-Borium is van belang omdat op de meeste maispercelen borium in onvoldoende opneembare vorm aanwezig is. Door deze toevoeging wordt een optimale kolfzetting en opbrengst aan zetmeel verkregen. De ouders hebben daar weinig over te vertellen. Er zijn rages in spelen die op één bepaalde school en nergens anders voorkomen, zoals bij voorbeeld een soort rolschaatsen met springveren in plaats van wiel tjes, fietsen met vreemde lawaaima kers aan de spaken of plotseling weer het steltlopen- Met kindermode is het hetzelfde. Een kind dat een beetje populair is in de klas trekt 'iets aan en binnen de kortste keren loopt de hele school ermee. Ongenuanceerd en zonder argumenten. Vaak tot wanhoop van de ouders. Een mode ontwerpster vertelde laatst: „Het is moeilijk de smaakontwikkeling van kinderen te volgen. Het enige wat je kunt doen is veel met ze praten en spelen, want ze vertellen je precies wat ze hebben willen. Ze tekenen het zelfs voor me uit. Maar oh wee als ik een kleur heb veranderd of een zakje groter of kleiner heb gemaakt. Dan zijn ze woedend. De rages vorm den zich zelfs klassegewijs. Ineens ln de kindermode 1975 wordt creatief met strepen en kleuren gespeeld. T-shirts krijgen een nieuw gezicht, niet meer alleen opgedrukte namen en sprookjes- heestenmaar nu ook hele tafe relen uif grootmoeders tijd. Vooral moeten kinderen huiten kunnen rennen en stoeienzoels in deze drdlonkleren, die geen wasproblemen opleveren, die zij niet steeds voelen zitten. ioopt iedereen in hetzelide draion T- shirt met sprookjestaferelen en in eens rolt een hele klas de broekspij pen op. Maar als ze er dan eenmaal trots in rondstappen komt het mate riaal om de hoek kijken. Dan willen ze door een moderage niet gehinderd worden. Dan willen ze geen strakke kleren voelen en voorzichtig moeten zijn als ze buiten rennen en stoeien. Daarom speelt Draion in al die rages zo'n belangrijke rol"l een meer op de pluimveehouderij af gestemd beëindigingsbeleid. In dat verband wordt gedacht aan een zogenaamde partiële beëindiging van het bedrijf, waarbij de onderne mer zich verbindt gedurende een be paalde periode geen slachtpluimvee meer te houden. Ook wordt naar het voorbeeld van de glastuinbouw voor gesteld een zogenaamde afbraakpre mie voor hokken. Het Landbouwschap is van mening, dat Brussel geen bezwaar zal aan tekenen tegen een meer op de pluim veehouderij afgestemd saneringsbe- leid. De pluimveehouderij is in het EG-structuurbeleid trouwens uitgeslo ten van steun voor bedrijfsontwikke ling. De kleuters van de Chr. Kleuterschool „Kleuterhoek" hebben 30 april weer heerlijk feest gevierd. Ze kwamen allemaal op plm. half elf verkleed op school. Er waren clowns, verpleeg sters, hele deftige dames, Pippi Lang kousen, een robot en zowaar een „olie-sheik". De ouders hadden van de verkleedpartij enorm veel werk gemaakt. Om plm. 11.00 uur begon de optocht met enkele tamboers van de drumband van „H.M.V." voorop door enkele straten in het Kolcom- plex waarbij het de kinderen niet aan belangstelling heeft ontbroken. Na de leuke optocht werden de kleuters door enkele leden van de oudercom missie onthaald op limonade, trucjes en. pepsils en toen ze met vader en moeder huistoe gingen kregen ze al lemaal nog een dikke sinaasappel, 'n ballon en een lampion. Wat een mens kan doen om zijn hart (en bloedvaten) gezond te hou den, is op de vingers van één hand te tellen: eet verstandig, eet matig 0 zorg voor een juist lichaams gewicht O rook niet of met mate 0 ontspan, recreëer, relax O neem wat meer beweging - iedere dag. Met deze regels begint de nieuwe hartfolder die onlangs is uitgekomen. Deze hartfolder is een begeleiding van de op televisie vertoonde hart- spots, en wordt dan ook toegestuurd naar iedereen die heeft gereageerd op postbus 51. Op dit moment heeft het voorlich tingsbureau voor de voeding al meer dan tweeduizend aanvragen gehad voor nadere informatie. De nieuwe hartfolder als gevolg op de hartspots - kan gratis in ieders bezit komen door een briefkaartje te sturen naar postbus 1772 van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding te Den Haag, met vermelding: „Hartfolder". UTRECHT Verdeeld over 10.000 m2 netto, begint op 20 mei in de Jaar beurs in Utrecht de unieke, eenmalige manifestatie, EMANCIPADE. 20 dagen lang tot en met 8 juni voltrekt zich in de uitgestrekte ruim tes van de verschillende hallen deze aangelegenheid, die een ieder aan gaat; niet alleen vrouwen. Dit a-kommerciële evenement is on derverdeeld in verschillende thema's. Op de parterre van de Juliana-hal ko men Scholing, Arbeid, Leven en Wel zijn. Scholing is onderverdeeld in een pro- jekt over de dwangmatige, maat schappelijke rolverdeling tussen mannen .en-'-Affouwen, ienkele stands 'die bétrekking -•hebben op 'een zinni ger tadèling van'Jöe uren die moeders en hun jonge kinderen samen door brengen en beroepskeuze. Een ander soort Scholing richt zich op de men sen die in hun jonge jaren een kans gemist hebben, maar daar alsnog iets aan kunnen doen. Het onderdeel Arbeid wordt gedeel telijk verzorgd door het NVV. De be doeling is een loopje te nemen door het arbeidsleven van de vrouw vanaf school, via werkende jongeren, via gehuwde werkende vrouw naar pen sioen. De Plattelandsvrouwen zijn paraat en ook de drie vrouwenbonden CNV, NKV en NVV. Bij Leven en Welzijn wordt aandacht besteed aan lichamelijk en geestelijk welzijn; het je-goed-voelen in alle opzichten. Op de eerste verdieping van de Ju liana-hal: Politiek, Kerk, Vrede, 3e Wereld, Theater en Bioskoop. De Vrouwenorganisaties van de grote partijen in de Tweede Kamer geven informatie. Vanuit onpartijdige lan delijke instanties probeert men de vrouw vertrouwd te maken met de politiek. Kerk: de veranderende situatie van de vrouw in de kerk wordt gesigna leerd en begeleid door dagelijkse kerkdiensten, diskussie en rollenspel. Vrede: hoe kan de vrouw de vrede beïnvloëden, thuis, landelijk en inter nationaal? Aan dé sektor 3e Wereld komen o.a, lïfei SOS-"Kihdefd'orpen te pas; institu ten voor verlaten kinderen met een meer-familiaire aanpak dan de mas sale weeshuizen. Er zijn dia's, films en dokumentatie- materiaal betreffende het voedselpro gramma en de gezondheidszorg van Unicef. In een 3e wereld-winkel vragen het Melania-gilde samen met de Neder landse Christen Vrouwenbond aan dacht voor specifieke ontwikkelings problemen. De Merwede-hal presenteert Wonen Uitgangspunt is dat de vrouw bewust gemaakt moet worden van haar woonsituatie en omgeving en moge lijkheden die deze haar bieden. Deventer schouwburg, Grote Kerkhof 1, tel. 11500, maandag 12 mei aan vang 20 u. Concert door het Overijs sels Philharmonisch Orkest o.l-v. Li- bor Pesek met o.a. Pianoconcert no. 4 van L. v. Beethoven. E.D.B.-Theater, Smedenstraat 10, tel. 13615, weekfilm wo. 7 t.e.m. wo. 14 mei, Dokter Zhivago 14 jrnacht- voostelling vr. 9, za, 10 mei 23-30 u. Cops And Robbers 18 jr; matinee do. 8, za. 10., zo. 11 mei 14 uur De "v knipte Melkboer a.l.; aanvangstijden weekfilm: dagelijks 20 u., do. zo. ook 16 uur. (zie ook onder Film Art '74) Cinema, Lange Bisschopstraat 69, tel 11100, weekfilm wo. 7 t.e.m. wo. „l< me'i, Marieken van Nieumegen 18 jr; nachtvoorstelling za 10 mei 24 u. En ter The Dragon 18 jr: matinee wo 7, do 8, za 10, zo 11, wo 14 mei 14 uur Let's Relax a.l.: aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 u. za. 18.45 en 21,15, do en zo 16, 18,45 en 21.15 u. Luxor Theater, Brink 20, tel. 18662. weekfilm wo 7 t.e.m. wo 14 mei Kel ly's Heroes 14 jr; nacht voorstelling vr 9 mei 23 u, Je kunt me er midden in de nacht voor wakker maken 18 jr; matinee do 8, zo 11 mei 14 uur De Wraak van Fu Manchu a.l.; aan vangstijden weekfilm: werkd. 20 u, za 18.30 en 21 u\'z'o." 16. 18.30'èri 21 u, hemelvaartsdag als zo. Film Art '74 vr. 9 mei in Cinema (zie boven) 22.45 u. Zardoz. Goetiek De Rozijnenkorf. Grote Poot 19, tel. 11848. geopend: ma t.e.m. za 14-18, vr ook 19-21, tot 15 mei Marie Sophie Mejan. tekeningen, litho's. De Kunstpoot, Adres en openingstij den als Rozijnenkorf. tot 15 mei Ank Spronk, etsen, gouaches, aquarellen. Kunst Rondom, Openbare Leeszaal, Brink 70, tel. 13506 tot 14 mei J. C. van Schagen, grafisch werk, geopend: di t.e.m. vr 10-17.30 en 19-21, za 10-17 uur. Galerij Lenten, Kletterstraat 25-27, Epse, tel. 21815, Permanent: grafiek, schilderijen, beeldhouwerken. kera miek, geopend: di t.e.m. za 10-18, 14-17 u, 1850-heden; 10-21 mei Edlef Romeny-schilderijen. Albert Schweitzer Centrum. Brink tel. 19675, geopend: di t.e.m. vr 9-12 en 14-17, za 14-17, Permanente expo sitie over leven en werk van A. Schwe'itzer. Museum De Waag, Brink 56, tel. 14556 geopend: di t.e.m. za 10-12.30 en 14- 17, za 14-17, Antieke fietsen, keukens, zilver, aardewerk. Museum De Drie Haringen. Brink 55. tel. 14556, geopend als de Waag, Ten toonstelling van Aankleedpoppen uit 1860-1910. Museum voor mechanisch speelgoed, Noordenbergstraat 9. tel. 19739. ge opend als de Waag. Bergkerk. Bergkerkplein, tel. 10700, geopend: dagelijks 10-21 u, Tot 25 mei „Onderweg naar de vrede?" - ten toonstelling over de periode 1933-he- den t.g.v. 30 jaar bevrijding. Athenaeum Bibliotheek, Klooster 3, tel. 16512, geopend: di te.m. vt 10- 12.30 en 14-17, wo ook 18-20.45, pren ten en gebruiksvoowerpen uit het warme bakkersverleden. De Ervaring, Kleine Overstraal 85, geopend: wo t.e.m. zo 13-18, Richard Lamm, Ries Kleijnen, Bemd Bevers, Elly Geesink, Pim de Boer. Henk Gotlieb, Jan ten Voorde, Loes en Rei- nier v. d. Voor. Tevens: Prent van de Maand. Galerij Bado, Koekendijk 12, Bathmen tel. 05704-2330 tot 10 mei gesl. geop. di t.e.m. za 13.30-18. vr ook 19-20, za ook 9-12, Keramiek van Babs van Elsdingen, Pam Wiekhart, Hans Boer- rigter en L. M. Kolenbrander. Overdekt Zwembad, Smyrna dwars straat 2, tel. 21864. zaterdag 10 mei 17 uur, Afzwemfeest Diploma A. Torenmuziek 1975. Grote Kerk, Grote Kerkhof, zaterdag 10 mei 19-20 u. Po pulair Concert door Sjoerd Tammin- ga. Bolswerkmolen. Bolwerksweg. Op za 10 mei (Nat. Molendag) zal de Bol- werksmolende gehele dag draaiende zijn. Hotel Boode. Brink 10. Bathmen, tel. 05704-1218, 1850-1975 tot oktober dage lijks behalve woensdag, Jubileum Wandeltocht, Elke inschrijver kans op leuke prijs; elke deelnemer bon voor pannekoek tegen sterk geredu ceerde prijs. WEEKE N DDIENSTEN TANDARTSEN 8 mei: H. C. M. Poulissen, Kon. Wil- helminalaan 18. Schalkhaar, tel. 23410 10 en 11 mei J. W. M. Folgering, Sin- ge] 17, tel. 18184. Verschenen is een geheel herziene herdruk van „Rondom ons brood". In deze rijkelijk geïllustreerde bro chure wordt veel aandacht besteed aan het lunchpakket en aan het zelf brood bakken. Verder wordt het broodbeleg zeer overzichtelijk ver deeld in vet en mager. Natuurlijk blijven ook de recepten niet achter wege, zoals het sneetje Pvthagoras. het sneetje Belle Hélène, het broodje Peking enz. Bovendien worden een aantal tostie-recepten gegeven. Hoewel brood net zo'n belangrijk voedingsmidel is voor onze gezond heid als melk, kaas, vlees en groente, blijkt uit de cijfers dat het gebruik terugloopt. In onze vuilnisbakken zien we nogal eens broodresten. Hoe belangrijk brood is, hoe we het weg gooien kunnen beperken, u vindt het terug in de brochure „Rondom ons brood". De brochure kan worden besteld bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, postbus 1772 Den Haag. per briefkaart waarop aan de adreszijde f 1,- (f 0,50 -f- f 0.50 verzendkosten) aan EXTRA postzegels is geplakt.

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 7