Wol heeft een zachte wolbehandeling nodig Hoge Tatra's bergland zomer en winter mooi Club voor oudere vakantiega ngers Kr imp werend en niet verviltend Zonder risico Tatranska Lomnica Strbské Pleso T oeristencentra Stary Smokovec Herstellin gsoorden De functies van het zadel Indianen Verspil geen energie 7 de Black-Jeans serie van Schies- ser. Het zwarte shirt met lange mouwen is met gele bloemetjes cciote/u. e/t IUHU.UIIU nwti yWl band afgewerkt. Shirt en panta lon kunnen afzonderlijk gekocht woraen, zoaat ook met andere modellen uit deze serie gecom bineerd kan worden SPOELEN Ook bij het spoelen moet U de wol niet te intensief bewerken. Eén keer extra vers water nemen heeft meer effect en is veel beter dan de wol hardhandig te behandelen. Twee a drie keer spoelen is meestal vol doende. Gebruik ook voor het spoe len lauw-warm water. CENTRIFUGEREN* Dit mag niet alleen, maar is zelfs sterk aan te raden. U krijgt op geen andere wijze zoveel water uit de wol en dus daarna de wol zo gauw droog. De mening dat door centrifu geren verviltfng zou kunnen optre den is een groot misverstand. DROGEN* Vlak drogen is een voorzorg die U eigenlijk alleen .voor zwaar- en los- gebreide kwaliteiten hoeft te tref fen. Kleine en lichte stukken kunt U rustig op een hangertje zonder puntige uiteinden drogen. SCHADELIJKE WARMTE Wol zelf kan best tegen wa^nte, maar het is verstandig vooral voor lichtere kleuren om niet al te dicht bij een warmtebron of direct in zon licht te drogen om vergeling te voor komen. STRIJKEN Voor gebreide wollen produkten is strijken vaak niet nodig, maar een wollen breisel heeft de prettige eigenschap, dat het zich gemakke lijk laat bijpersen en door deze be werking weer als nieuw gemaakt kan worden. Het beste resultaat wordt bereikt met een stoomiizer of door gebruik van een vochtige ka toenen doek. KLEUR HOUDEN Er zijn de laatste jaren enorme vorderingen gemaakt on het terrein var de kleurstoffen Wol is boven dien een vezel die betrekkeliik ge makkelijk te verven is. Men mac dan ook aannemen, dat een kwali teitsartikel met goede kleurstoffen geverfd is, die goede echtheden heb ben en ook bij het wassen geen moei lijkheden zullen ge\ren. Maatregelen zoals gebruik van azijn en andere hulomiddelen zijn dan ook uit de tijd. De enige voor zorg die getroffen moet worden is h^t vermijden van overmatige hitte of direct zonlicht bij het drogen, zo- nls reeds werd opgemerkt. Tot slot nog iets over een belang rijke ontwikkeling die thans in de tricotage-industrie plaats vindt. On derzoeken uitgevoerd in verschil lende laboratoria hebben ertoe ge leid. dat thans een aantal procé- dé's voor de textiel-industrie ter be schikking staan, waarmee het ver- viltende vermogen van wol kan wor den onderdrukt. Deze procédé's worden reeds op vrij grote schaal toegepast. Proeven uitgevoerd met deze produkten hebben aangetoond dat ze veelvuldig gewassen kunnen wor den zonder dat vervilting optreedt. Vooral wanneer U weieens moeilijk heden hebt gehad met de wolwas, adviseren wij bij de aankoop van wollen produkten die U graag zelf wilt wassen, naar krimpwerend be handelde kwaliteiten te vragen. De ze zijn duidelijk te herkennen door dat ze voorzien zijn van een speciaal label. Aan fabrikanten, die aan de door hel Internationaal Wol Secretariaat gestelde eisen voldoen wat betreft .wolgehalte (zuiver scheerwol), krimpvrijheid, lichtechtheid en was echtheid en de kleurstoffen worden labels verstrekt waarop naast het wolmerk wordt aangegeven dat de produkten krimpwerend behandeld zijn en niet vervilten. In veel gevallen kan krimpwe rend" behandelde wol ook in ma chines met een speciaal wolwaspro gramma gewassen worden. Belang rijk is echter dat het wolwaspro- gramma van de machine dan goed is aangepast aan het wassen van de wol. Helaas is dit bij oudere model len niet altijd het geval. Machines die voorzien zijn van een dusdanig wasprogramma, dat wol zonder risico gewassen kan wor den zijn te herkennen aan een wol- merk. Dit wolmerk staat afgebeeld op het bedieningspaneel en is ook opgenomen in de instructieboekjes. Er bestaat echter een vrij groot verschil tussen de verschillende ty pen wasmachines voor wat betreft het w-assen van wol, zoals destijds ook uit een onderzoek van de consu mentenbond (consumentengids juli- augustus 1965) bleek. Stop Uw mooie jumper of vest dus liever niet in de machine voordat U ervan overtuigd bent dat de bewerking niet te lang of te intensief is. Vooral voor zeer fijne en losgebreide artikelen is het aan te raden het wassen op de hand te doen. Zoals reeds werd gezegd, hoeft dit geen tijdrovend of inspan nend karwei te zijn. Hoe minder in spanning hoe beter, of anders ge zegd: een kind kan de was doen. noodzakelijke spelen ootbreken niet. Belangrijker zijn wel de com fortabele hotels, zoals Fucik, Uder- nik, Tatra. Grandhotel en het zeer moderne Bellevue. De in deze hotels ondergebrachte restaurants zijn goed, aangezien men veel waarde aan smakelijk en lekker (en nogal veel) eten hecht. De wijnlokalen die nen eveneens vermeld t« worden daar hier menig koud hart weer snel op een zeer aanvaardbare tem peratuur kan worden gebracht. Het bergrestaurant Koliba ser veert Slowaakse specialiteiten van de grill. In dit stadje zijn drie goede ho tels, nl. Lomnica, Praha en Mier. Het ligt erg knus aan de voet van de Lomnicky stit en de Kezmarsky stit. Vanuit Tatranska kan men de ca- binelift nemen, die voert naar het vier kilometer verderop gelegèn Skalnaté pleso. Vandaar kan men naar de top van de Lomnitzer (Lom nicky stit) komen, waar tevens het hoogstgelegen Tsjechoslowaakse me teorologisch observatorium staat. Een bijzonder mooi ski-gebied is wel het Lomnicky sedlo (het Lom- nitzer zadel), bereikbaar met een stoeltjeslift, die vertrekt van Skal naté pleso (niet ver van het hotel Enzian). d»e het behaaglijkst is voor Uw han den (30 a 40 graden C.). Het beste resultaat krijft U wan neer U de wol in het bad als het wa* re knuffelt als Iets waar U van houdt. Uw truitjes en vestjes zullen U hier bovendien erg dankbaar voor zijn. De grootste fout die bij het was sen van wol gemaakt wordt is dat men zich te veel inspant. Gebruik van te veel energie is niet alleen on nod'g, maar bovendien slechts voor een wollen breisel. Uw wassen moet geen vollen of vervilten worden. Dit is een bewerking die U beter aan de textielindustrie over kunt la ten. Gevolde doeksoorten, meltons, lakenstoffen en vilt worden daar veel gemaakt. Wol leent zich daar uitstekend voor. maar men heeft speciale machines om de hiervoor benodigde energie te leveren. Er is een groot aantal bakerpraat jes in omloop over wat wel en wat niet gedaan mag worden bij het wassen van wol. Deze betreffen voor al beweringen met betrekking tot het krimpen en vervilten of verkleu ren tijdens de wasbehandelmg. die vaak aanleiding tot vragen geven. De meeste van deze vragen zijn met een eenvoudig antwoord af te doen VEEL OF WEINIG WATER Ve.-I water heeft voordelen. Dit helpt het vuil kwijt te raken en maakt het gemakkelijk om zacht en zonder veel wrijven te wassen. HOEVEEL WASMIDDEL Volg de aanwijzingen van de fabri kanten. Gebruik in ieder geval zo veel wasmiddel, dat U niet hard hoeft te boenen om het vuil kwijt te raken. Dit boenen veroorzaakt ver vilting. Heel belangrijk is dat waspoeder goed wordt opgelost.alvorens de wol in het sop wordt gebracht. Zeeppoe der uitgestrooid op het wasgoed kan verkleuring veroorzaken. Vooral bij langer in de week staan kunnen con centraties van bleekmiddel of op tisch wit vlekken veroorzaken. Tot en met maart ligt er meest al een dik pak sneeuw op de vele hellingen van de Hoge Ta- tra, een gebergte in Slowakije, dat ruim 260 vierkante kilome ter groot is. Ofschoon de Ger- lacher met zijn 2655 meter wel de hoogste top van dit gebied isr wordt de Lomnitzer (2632 me ter) veel drukker door de toeris ten bezocht, omdat hier een ca- binelift het bezichtigen van de omgeving veel eenvoudiger maakt. De Hoge Tatra behoort tot het grootste natuurbeschermde gebied van het land, nl. het Tatra Nationa le Park (TANAP) dat met inbegrip van de Westelijke Tatra (Zépadny Tatry) een oppervlakte van ca. 500 km2 beslaat. Dit park is voor een ieder toegankelijk en men kan zich overal vrij bewegen, behalve in be paalde strek'en, waar alleen de aan gegeven wegen en/of paden betre den mogen worden. Onder leiding van ervaren natuur- gidsen kunnen verschillende excur sies worden gemaakt waarbij men veel moois zal tegenkomen. Evenals in Nederland bestaat ook hier het streven om bepaalde gebieden zo veel mogelijk in hun oorspronkelijke staat te behouden, zodat ook vele generaties na ons kunnen genieten van alles wat hier leeft en bloeit. De gems komt in de Hoge Tatra in grote aantallen voor en hetzelfde geldt voor de marmotten, die men zomers met een beetje geluk zal kunnen horen en zien. De voornaamste toeristencentra in de Hoge Tatra liggen aan de zg. bevrijdingswegl in de landstaat "Cesta Slobody,, geheten. Heel be kend en ook de oudste nederzetting in dit grandioze berggebied is Stary Smokovec, gelegen aan de spoorlijn die van Poprad naar Tatranska ka Lomnica en Strbské Pleso voert. Vanuit Stary kunnen prachtige wan deltochten worden ondernomen naar de 2452 meter hoge Slavkovky Stit of men neemt het treintje naar de op 1280 meter gelegen Hrebienok (dfe bergkam) en gaat vandaar uit verder. Door het gunstige klimaat is Strbské Pleso (1355 m) ook als kuuroord voor mensen met ademhalingsmoeilijkheden be kend. Zicht op de Lomnicky Stit (hoogste punt 2632 m) en de Kezmarsky Stit (2558 m). De zuidzijde van de Hoge Tatra is zeer geschikt om per ski af te dalen. 's Zomers is de weg van Stary naar de bergkam voor het verkeer berijdbaar, doch in de winter wordt hij als rodelbaan gebruikt. Skiërs kunnen vanaf de Hrebienok een mooie tocht maken naar de Kamzik- hut en naar de verschillende dan Lomnica de lift pakt, die naar Skal- potok of Obrovsky vodopad. Wil men nog verder, kies dan de richting van het dal Velka studena dolina met de Téryhut als doel. Minder gecompli ceerd is het als men in Tatranska de lift pakt, die naar de Skalnaté naté pleso voert en van daar de schit terende afdaling naar Stary Smoko- vec onderneemt. Zeer centraal gelegen en met de nabijgelegen dorpen Novy Smoko vec en Horny Smokovec het voor naamste centrum, vooral tijdens het wintersportseizoen. De winkeltjes voor de verschillende al dan niet Tevens eindstation van de door de Tatra lopende spoorweg. Het op 1350 m. hoog gelegen Strbské pleso bezit een bijzonder groot skicom plex, met onder meer twee spring- schansen, tribunes enz. Erg gewild is het Hotel FIS., doch er zijn ook diverse andere mogelijkheden voor onderdak. Zeer goede pistes zijn ook in de omgeving van Popradské ple so waar eveneens een skilift aanwe- "lg is. In verband met de zéér zuivere lucht is het bijna vanzelfsprekend dat in de Hoge Tatra herstellings oorden werden gebouwd. Deze zijn voornamelijk te vinden in Vysné Hagy. Nova Poliar.ka en Tatranska Polianka. Vanuit laatstgenoemde worden ook tochten naar de Gerlach- er top georganiseerd, doch onder leiding van ervaren gidsen, aange zien men soms zeer moeilijke tra jecten dient al te leggen. In het kleine plaatsje Tatranské Zruby komt men een oorlogsgedenkteken legen, ter herinnering aan 24 piloten die tijdens de 2e Wereldoorlog, gedu rende de Slowaakse opstand, zijn gesneuveld. Aan de voet van de Hoge Tatra ligt het oude stadje Kezmarok dat een bijzonder mooie stadskern be zit. Men heeft de houten huizen in oorspronkelijke stijl herbouwd: de Evangelische kerk uit 1717, valt evenals de overige huizen onder mo numentenzorg. Het is voor de toerist een bijzonder aantrekkelijk plaats je^ 'mede omdat er ook fotografisch veel te verhapstukken valt. Tnlichtingén over de Hoge Tatra. een nog te weinig door Nederlanders ontdekt gebied, worden graag ver strekt door het Tsjechoslowaakse Re's- en Informatiebureau. Leidse- straat 1. Amsterdam, tel. 025-220101. In feite is wol één van de gemakkelijkste textielsoorten om schoon te houden. De wolvezel is van nature vuilafstotend en bij gebruik onder normale omstandigheden valt het op dat een zuiver wollen produkt langer schoon blijft en minder vaak gewassen behoeft te worden. Wol houdt niet van vuil. Dit is een belangrijk punt om re kening mee te houden en om van te profiteren, ook wanneer men wol gaat wassen. De VW van het ten westen van Linz in Oostenrijk gelagen Kur ort Gallspach heeft iets nieuvs bedacht om het de terugkerende gasten nóg beter naar de zin te maken. Er is een senioren-va kantieclub opgericht, speciaal voor wat oudere vakantiegan gers, die een aangepaste vakan tie willen doorbrengen in het mooi gelegen plaatsje. Er zijn 7 en 14-daagse arrange menten mogelijk in dit pp.365 meter hoogte gelegen plaatsje, dat geen in dustrie kent en waar het dus gezond leven is. Gallspach is met name aan trekkelijk voor een actieve vakan tie", want men kan er veel wandelen en allerlei andere soorten sport be oefenen, zoals tennissen, zwemmen, fietsen, dansen, mini-golf en kege len. Het 7 daagse alles-inbegrepen-prc gramma (van f 176 tot f 293 p.p.) le vert naast volledig pension in een hotel als extra op een clubkaart, een begr*otingscocktail, 1 x sauna, 2 da gen zwembad, een kegelavond, een Weense avond met schrammelmuziek en eerste drankje gratis, een cither- avond, een dansavond, 2 uur mini golf, 2 uur huur van een fiets, be geleiding van foto- en filmamateurs en halen en brengen van en naar station Gieskirchen. Wie 14 dagen blijft (f 352 tot f 586 in een hotel) krijgt er nog eens bij een halve dag excursie naar de me ren van Salzkammergut, 1 x zwem- bndbezoek met koffie en een wande ling onder leiding. Wie de voorkeur geeft aan verblijf in een pension, betaalt voor hetzelf de arrangement f 103 tot f 133 (ka mer met ontbijt) bij een 7-daags ver blijf en f 206 tot f 265 (óók kamer met ontbijt) bij een 14-daags verblijf. De clubkaart biedt o.m. als voor deeltjes het deelnemen aan excur sies tegen gereduceerde prijs naar een wildreservaat, paardrijden en bijv. bezoeken aan abdijen. Belangstellenden voor deze senio ren-vakanties kunnen terecht bij de Senioren-Ferlenclub Gallspach (Fremdenverkehrsamt). A-4713, Am Neumarkt 1, tel. 09-437248-634. Bij het Oostenrijks Verkeersbureau in Am sterdam (tel. 020-25 59 33) kan men u er ook meer over vertellen. Aanvankelijk was de functie van het fietszadel het simpelweg verschaffen van een zitplaats voor de berijder. In de praktijk leerde men dat dit zeker niet de enige functie van het. zadel is en dat men het zadel niet los kan zien van de gehele fiets. De functies van het zadel zijn: het vooral op de juiste plaatsen ondersteunen van 't lichaam: het opvangen van schokken en trillingen door onvoldoende ve ring; het geleiden van de benen, waarbij zo weinig mogelijk wrijving ontstaat; fixatie van het lichaam, wat een betere koersstabiliteit moge lijk maakt (dit is voornamelijk de functie van de zadelpunt) en het aan passen van de verschillende lichaams- - lengten aan de fiets. Bezoek de Indianen per bus" is het motto van een nieuwe toeristi sche attractie, die gericht is op een reeks Indianenreservaten. Gray Line, P.O. Box 161, 1211 Genève 1, Zwitserland, beschrijft de mogelijk heden in een gids. De belangrijkste regel voor de wolwas is hiermee eigenlijk al ge geven. Verspil Uw energie niet door de wol overdadig te boenen, te wrij* ven of te wringen. Maak het U ge makkelijk. Kneed de wol zacht ter wijl U het wassop door het breisel perst en doe dit zo, dat het U geen inspanning kost. Houdt de wasbe- perking kort, 1 a 2 minuten is vol doende en liefst bij een temperatuur

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 7