Politieke scholingscursus voor vrouwen C.J.V. „De Vriendenschaar hield 28e jaarfeest m Uit de raads- jiortefeuille Weer spanningsverbeteringen in eiektriciteitsnet Schurascoop Geen baatbelasting aangelanden Geskesdijk Geef mild voor de Emmabloemcollecte Fonds voor extra afschrijving noodlokalen Geref. jeugdcentrale bouwt jeugdlokaliteit Aansluiting kleuter en lager onderwijs AGENDA Werkgroep Wereldwinkel op Scholengemeenschap Blijspel Demonstratie mollenbestrijding in Dijkerhoek Ongerustheid financiering Regionale Omroep Batige saldi gemeenterekeningen Uitbreiding gebouw Rehoboth Grote rashondensliow te Rijssen AANGIFTE INKOMSTEN BELASTING 1974 Bingo-avond Buurtvereniging Goldsteinstraat Discussie Vrijdag 14 maart 1975 3 Ter afsluiting van het. winterwerk hield CJV ,,De Vriendenschaar" j.l. vrijdag en zaterdagavond weer haar traditionele jaarfeest in gebouw „Ire ne", waarvoor een grote belangstel ling bestond. In haar openingswoord riep CJV- voorzitster Mw. Rensen-Schepeboer de aanwezigen een hartelijk welkom toe. „Het gaat bijzonder goed met de CJV in Holten. Onze vereniging heeft thans 150 leden, verdeeld over 7 clubs", aldus Mw. Rensen. In het bijzonder dankte zij de vele dona teurs, zonder wiens steun dit belang rijke en mooie stuk kerkelijk jeugd werk niet mogelijk is. Na het zingen van lied 304 (God is getrouw) en gebed las Mw. Rensen uit de bundel „Groot nieuws voor u" de in moderne taal geschreven gebo den Gods voor. Na de opening gaven Anny Pasop en Joke Kolkman, in dichtvorm, een overzicht van de belangrijkste club activiteiten van het afgelopen jaar, waarna de diverse clubs verschillen de heel aardige sketsjes opvoerden. De hoofdschotel van dit jaarfeest bestond uit de opvoering van het blij spel „O...die mannen", geschreven door G. Mielke, in de vertaling van F. J. Rostink en opgevoerd door le den van de oudste groep. Het hele verhaal speelt zich af rond De Toneelgroep van de CJV „De Vriendenschaar" oogstte op het jaarfeest veel bijval met de presentatie van het toneelstuk „In de wachtkamer" de kunstschilder Ernst (Jan Schoo ien) wiens echtgenote een vakantie aan zee doorbrengt terwijl hijzelf thuis blijft. Dit is voor zijn zeer ja loerse schoonmoeder Augusta (Mini Luggenhorst) aanleiding om haar werkster Mina (Hanny Aanstoot) naar Ernst te sturen teneinde een oogje in het zeil te houden. Wanneer al vrij spoedig de zeer charmante jonge dame Angelie (Hermien Schoo ien) op bezoek komt loopt de zaak (uiteraard) geheel uit de hand. De misverstanden worden enkel maar vergroot wanneer schoonmama zelf, samen met haar pantoffelheld Haba- kuk (Jan Schooien sr.) ten tonele verschijnen. Dat alle verdachtmakingen berusten op louter misverstanden wordt dui delijk als blijkt dat de knappe jonge dame een zuster van Ernst is. Zeer goed werd de rol van pantoffelheld Habakuk gespeeld door Jan Schoo ien die de wegens een armbreuk uit gevallen Jan Rietberg verving. Dit zeer in de smaak vallende to neelspel stond onder regie van Ger- rit Jansen. Het grimewerk was var Kapper Drent, terwijl de verzorging Burgemeester en Wethouders stel len de r»ad voor geen baatbelasting te heffen van de aangelanden van de Geskesdijk. In een uitvoerige toe lichting' op hun voorstel schrftven zij het volgende: „In 1970 werd overgegaan tot het verharden van de Geskesdijk. Het lag aanvankelijk in de bedoeling om kei het gedeelte vanaf de rijksweg IloltenRijssen tot aan de spoorlijn te verharden. Naderhand is besloten om ook het gedeelte vanaf de spoor lijn tot aan de Borkeldsweg te ver harden. De werkelijke kosten van het ver harden van beide weggedeelten heb ben volgens de rekening 1970 totaal f 20.184,16 bedragen t.w. 1. gedeelte rijksweg Holten-Rijssen tot spoorwegovergang f 7.985,60 1) 2. overige gedeelte f 12.198,56. To taal f 20.184,16. 1) de totale lengte bedraagt 420 ml. Hiervan werd 40 ml verhard in het kader van de reconstructie van de rijksweg Holten-Rijssen. In verband met het feit, dat dooi de verharding van deze weg het oos telijk deel van het zomerhuisjester rein in de Borkeld een goede ver binding kreeg met de rijksweg Hol ten-Rijssen en de Holterberg, werd besloten om 50 pet. van deze kosten te dekken d.m.v. een overboeking ten laste van de reserve verbetering van wegen. De andere helft van de kos ten zou daarna, onder aftrek van een in geld uitgedrukte bijdrage van de bewoners wegens zelfwerk zaamheid worden vei-haald in de vorm van een in te voeren baatbe lasting. De heffing van deze belasting zou voor het eerste gedeelte van de weg worden beperkt tot 50 pet. aange zien langs de westzijde van dit ge deelte enkel bosgronden voorkomen. Op basis tfan de werkelijke kosten zo als hierboven vermeld en een bil lijke bijdrage van 85 pet. van de kos ten zou de totale heffing neerkomen op rond f 3.915,33, gespecificeerd als volgt: 1. Gedeelte rijksweg Holten-Rijssen tot spoorwegovergang 50 pet. (85 pet. Voor de aanschaffing van een gras- maaimachine „Toro", een veegma- chine en een kantensnijder willen B. en W. de Stichting „Sportbelangen" een krediet beschikbaar stellen van f 15.000,— (resp. f 10.500,—, f 4.000 en f 1000,—). De prijsaanbiedingen belopen een bedrag van f 15.164,01 (excl. B.T.W.) Ter financiering van deze investering stelt het college voor de Stichting „Sportbelangen" een geldlening te verstrekken van f 15.000.tegen een jaarlijkse rente van 9Vs pet., half jaarlijks te voldoen en met een loop tijd van 5 jaar. Voor de voorbereiding van een mo derne brandbeveiligingsverordening, op de vaststelling waarvan de minis ter van binnenlandse zaken en de Vereniging van Ned. Gemeenten sterk hebben aangedrongen, werden in de raad van 29 april 1974 in een raadscommissie ad hoe (tijd. com missie) benoemd de heren L. Kaan, E. M. van Schooten, J. Wiggers, H. Rietberg en D. J. Wansink. In verband met de gewijzigde samen stelling van de raad dienen de leden van de commissie opnieuw te wor den benoemd. B. en W. verwachten, dat de com missie binnenkort met haar werk zaamheden kan beginnen. van f 3.992,80) f 1.696,94. 2. overige gedeelte 85 pet. van i'6099,28 is f 5.184,39. Totaal f 6.881,33. daar gaat af: bijdrage bewoners f 2.966,00. Totaal te verhalen f 3.915,33. Deze bijdrage zal moeten worden omgeslagen over de percelen gele gen langs deze weg. De totale leng te van de door de gemeente /Verhar de weggedeelten (derhalve excl. 40 ml vanaf de rijksweg Holten-Rijssen tot de spoorwegovergang) bedraagt 380 ml plus 947 ml is 1327 ml. Aan gezien de percelen van het tweede weggedeelte aan weerszijden die nen te worden belast zal de te hef fen bijdrage dus moeten worden om geslagen over de aanliggende per celen tot een totale lengte van 380 plus 947 plus 947 is 2274 ml. Ongeacht de diepte van de percelen en de bebouwing komt dit derhalve neer op een afkoopsom van rond f 1,70 per ml bij 1 m diepte. Op ba sis van een 30-jarige annuïteit en tegen een rentevoet van 8 pet. be draagt de bijdrage per jaar 8,883 pet. van f 1,70 is f 0,15 per jaar. Bij de opstelling van de baatbelas ting t.b.v. de Lichtenbergerweg in 1967 is uitgegaan van de werkelijke oppervlakte van de langs de weg lig gende percelen, die werden gebaat en werd een belastbare opbrengst van de gebouwde percelen van f 100.gelijk gesteld aan 4 ha. grond. Gezien het relatief vrij geringe be drag, dat verhaald moet worden moet er rekening mee worden ge houden, dat de uiteindelijke aansla gen, indien de voorkeur wordt gege ven aan betaling gedurende 30 jaren, zeer laag zullen zijn. Een globale berekening, waarbij wordt uitgegaan van een diepte van ca. 200 m geeft aan dat ca. f 3,65 per jaar per ha. moet worden gehe ven. Daarbij is geen rekening ge houden met een klasse-indeling dei- gronden op basis van ligging en af stand, zoals is geschied bij de Lich tenbergerweg. De indeling van gronden in klasSen alsmede de aanwijzing v»n de in de belasting te betrekken gronden is destyds bij de Lichtenbergerweg uil- gevoerd door de Nederlandse Heitle- mij. De door deze maatschappij in rekening gebrachte kosten bedroegen f 1450,Rekening houdende met de gestegen loonkosten en de nadien ingevoerde 'B.T.W. moet er rekening mee worden gehouden, dat de kosten voor de onderhavige weg, indien we derom een beroep wordt gedaan op de Nederlandse Heidemij zeker meer dan f 2000,zullen bedragen. Recapitulerende kan derhalve het volgende worden gesteld a) Verwacht moet worden dat de bedragen van het overgrote deel van de jaarlijkse aanslagen, voorzover geen afkoop ineens plaatsvindt, laag zullen zijn. Veelal worden aanslagen beneden een nader vast te stellen be drag, gezien de administratieve werkzaamheden, niet opgelegd. (Voor de modelverordening onroe- rend-goedbelasting bedraagt deze marge f 10.In het onderhavige geval zullen deze zeker voorkomen. b) de kosten, verbonden aan de aanwijzing van de gronden, die in de belastingheffing zullen worden be trokken en de indeling van deze gron den in klassen zullen, in verhouding tot het te verhalen bedrag, hoog zijn (tenminste 50 pet.). c) de kosten van de verdere afwer king van deze weg i.e. het aanbren gen van een slijtlaag op deze weg in 1971 zijn ten laste van het on- derhoudspost geboekt (f 3.406,32). d) de hierboven vermelde kosten ad i 3.915.33 zijn in 1970 uit het voorde lig saldo van de rekening over dat jaar ineens afgeschreven. Op grond van het vorenstaande ge ven wij u in overweging niet over te gaan tot het invoeren van een baat belasting voor de Geskesdijk. van de toneelverlichting en het ge luid in handen was van Evert Jan Kers. Ter ondersteuning van de clubkas werd in de pauze een verloting ge houden. Het jaarfeest werd besloten met het zingen van lied 300 (Eens als de bazuinen klinken) en dankge bed. De mol heeft een verborgen levens wijze; zelden komt hij boven de grond. Aan de graszode kan de mol grote schade aanrichten door het op werpen van hopen en het graven van ritten. Er zijn verschillende methodes om de mollen weg te vangen, zoals met de schop en/of het plaatsen var klemmen. Ook worden wel gaspatro nen en gifmiddelen gebruikt. Een nieuwe methode is het gebruik van een aangepast molploegje, dat op een diepte van 10 cm mollengan- gen in het perceel trekt. Tegelijk wor den gifkorrels gedoseerd in de ge trokken mollengang. De mol schijnt vr# gemakkelijk de niet door hem zelf gemaakte gang te belopen. Met deze molploeg zal worden gede monstreerd op maandag 17 maart '75 's middags om 2.00 uur op het bedrijf van D. J. Bronsvoort, Dijkerhoek 32, Holten. Medewerkers van de Regionale Omroep Noord en Oost (RONO) en de Regionale Omroep Zuid (ROZ). hebben in een schrijven en aan de mi nister van CRM hun ernstige veront rusting uitgesproken over de toe komstige. financiering van de regio nale omroep, zoals die in de concept media-nota door de minister wordt voorgesteld, n.L uit gemeentelijke en/of provinciale middelen. Hun in ziens is door deze voorgestelde fi nanciering het voortbestaan van de regionale omroep niet verzekerd. Verder zijn zij ernstig verontrust over de onzekere organisatorische toekomst van de RONO en ROZ. Het is onduidelijk of de - RONO en ROZ afdelingen van de NOS blijven, als hun financiering uit e^n andere bron gaat geschieden. De medewerkers vinden, dat de toekomst van de re gionale omroep slechts verzekerd is als de regionale omroep uit de op en de STER gefinancierd blijft wor den. In de week van maandag 17 t.m. zaterdag 22 maart wordt in onze gemeente weer de jaarlijkse Emmabloemcollecte ge houden waarvan de opbrengst voor tweederde ten goede komt aan de plaatselijke afdeling van ..Het Groene Kruis" ter bestrijding van tuberculose. De tbc is gelukkig geen volksvijand nummer 1 meer, maar de aandacht voor de bestrijding mag beslist niet verslappen. De z.g. haarden die toch nog telkens worden ontdekt be wijzen duidelijk dat deze zo gevreesde ziekte nog niet is over wonnen. De Kruisverenigingen doen voor de bestrijding van t.b.c. en de gezondheidszorg preventief werk en daarom' durft het bestuur van het Groene Kruis ter plaatse ook een dringend beroep doen op ALLE INGEZETENEN om een milde bij drage te geven. In de komende week zullen de heren collectanten bij u aan komen. Ze hebben het envelopje bij zich. waarin u de gift kunt meegeven. Voor betoonde 'offervaardigheid zegt het Groene Kruis- bestuur bij voorbaat allen zeer hartelijk dank. Ingezetenen die nog geen lid zijn van het Groene Kruis kunnen zich op geven bij de persoon die u komt bezoeken. In verband met de voorlopige vaststelling van de gemeenterekenin gen over de jaren 1970 en 1971 schrijven B. en W. aan de raad, dat de rekening over 1970 sluit met een batig saldo van f 125.467.73. Van dit bedrag is f 113.317.90 besteed voor extra afschrijvingen op investeringen. De rekening over 1972 is afgesloten met een batig saldo van f 100.439.75. Normaal zou dit bedrag aan de saldireserve (van voorgaande jaren) worden toegevoegd. B. en W. wijzen er op dat het ook mogelijk is om dit bedrag geheel of gedeeltelijk te reser veren voor een bepaald doel cf toe te voegen aan een reeds be staande reserve voor een be paald doel. Zij geven er de voor keur aan een bedrag van 100.000 gulden te bestemmen voor fonds ter afschrijving van de noodlo kalen van de openbare scholen gemeenschap, wanneer deze voor dit doel buiten dienst wor den gesteld en daarvoor geen rijksvergoeding meer zal worden ontvangen. Zij geven daarop de volgende toelichting. „Onlangs werd de algemene dienst dezer gemeente over het dienstjaar 1972 afgesloten. Daarbij is gebleken, dat deze dienst sluit met een batig sfrdó''' Normaal' ."zo% dit bedrag aan de;^faldiresei've wor- «KraNtt, Het. is echter, ook .mogelijk om dr bedrag geheel of gedeeltelijk te re serveren 'vóór' één bèpaald doel toe te voegen aan een reeds staande reserve. Wij menen, dat er rekenen zijn te voeren om aan de mogelijkheid tot reservering voor een bepaald doel de voorkeur te geven. Onze ge dachten gaan hierbij uit naar de oood- lokalen, die in de loop van de achter ons liggende jaren zijn gebouwd bij de openbare scholengemeenschap, al hier. De afschrijving op de stich- tingskosten van deze noodlokalen ge schiedt op basis van een afschrij vingstermijn van 25 jaar. Zolang de ze lokalen in gebruik zijn voor het voortgezet onderwijs verleent, het rijk een jaarlijkse bijdrage in deze stich- tingskosten. Zodra evenwel 'n nieuw bouw van de scholengemeenschap ge realiseerd is en de lokalen niet meer voor onderwijsdoeleinden "behoeven te worden gebruikt zal deze jaarlijk se bijdrage worden beëindigd. Het zal dus reëel zijn, dat er rekening mee wordt gehouden, dat op een zeker moment voor een niet bekend aantal lokalen geen rijksbijdrage meer zal worden ontvangen. Dit zal ongetwij feld financiële gevolgen hebben a De Gereformeerde Jeugdcentrale alhier heeft het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk verzocht om toekenning van een subsidie in de kosten van de stichting en de inrichting van een jeugdlokaliteit achter het gebouw „Rehoboth", alhier. Genoemd subsi die kan worden verleend op grond van artikel 43 van de Rijkssubsidie regeling „Jeugd- en Jongerenwerk" en bedraagt 25 pet. van de tfiouw- en inrichtingskosten met een maxi mum van f 25.000,.Op grond van een ingediende begroting bedragen, deze kosten rond f 62.600,zodat hei rijkssubsidie maximaal 25 pet. van f 62.600,— is f 15.650,— zal bedragen. .Voorwaarde voor de toekenning van het rijkssubsidie is echter, dat de gemeente eveneens een subsidie verleent, met dien verstande, dat het rijkssubsidie niet hoger is dan het gemeentelijke subsidie. (Art. 43, lid 3e van de hiervoor vermelde rege ling) De financiële commissie heeft zich in meerderheid kunnen verenigen met het verlenen van een subsidie tot. maximaal het bedrag van het rijkssubsidie. De kleinst mogelijke minderheid verklaarde, zich hier over eerst nader te 'willen beraden, alvorens een standpunt in te nemen. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. de raad voor de Ge reformeerde Jeugdcentrale, alhiejr, een subsidiete verlenen, gelijk aan het door het rijk te verlenen subsidie, tot maximaal f 15.650, ..De verwachting is, schrijven B. en W. aan de raad, dat op enkele punten in het distributie net nog tot uitvoering van openings betering moet worden overgegaan. Daarna zal met betrekking tot deze investeringen een zekere rust intre den". De sterke groei van het ter be schikking zijnde fonds ultimo 1969 f 89.729,34 tegen ultimo 1973 f 337.924,29 maken de investerin gen daaruit mogelijk. In zijn toelichting zegt het college: „De uitgaven (investeringen) voor spanningsverbeteringen bedroegen in de jaren 1971, 1972 en 1973, uitge drukt in procenten van de normale uitbreidingen respectievelijk 15,2. 23,3 en 24,4. De verwachting is,dat op enkele punten in het distributienet nog tot uitvoering van spanningsvevbetering moet worden overgegaan. Daarna zal met betrekking tot deze investerin gen een zekere rust intreden. Planning op langere termijn ten aan zien van deze werken is praktisch onmogelijk aangezien een en ander wordt veroorzaakt door plotseling niet te voorziene invloeden van bui tenaf. De sterke groei van het ter beschik king zijnde fonds, 31 december 1969 f 89.729,34 31 december 1973 f 337.924,29 maakt het mogelijk de kapitaalslasten voortvloeiend uit spanningsverbeteringen ten laste van dit fonds te doen komen, hetwelk ook de doelstelling van het fonds is. In hoeverre dit fonds nog versterkt zal moeten worden thans wordt jaarlijks 50 pet. der kapitaalslasten aan het fonds onttrokken zal worden bezien bij het opstellen van de jaarrekening 1974". gezien deze lokalen op dat moment nog niet zijn afgeschreven. Nu thans nog geen zekerheid bestaat omtrent het aantal lokalen, dat naderhand leeg zal komen te staan, is het niet mogelijk in dit stadium een bereke ning op te zetten van de financiële consequenties, voortvloeiende uit deze leegstand. Overigens moet er wel rekening mee worden gehouden, dat dit bedrag hoger zal zijn dan het hiervoor vermelde batige saldo van het dienstjaar 1972." Het vorenstaande is voor B. en W. aanleiding om voor te stellen van het batig saldo van het dienstjaar 1972 een bedrag van f 1000,te re serveren voor het hierboven omschre ven doel. De financiële commissie heeft met betrekking tot dit voorstel een gunstig advies uitgebracht. Het personeel van alle kleuterscho len en scholen voor gewoon lager on derwijs in de gemeente Holten kwa men dinsdagmiddag, 11 maart samen in de hal van de dorpsschool. De raadscommissie voor het onderwijs was tevens uitgenodigd en aanwezig om de besprekingen bij te wonen. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer B. H. Brouwer. Mevrouw L. G. J. Bloemink-Rehwinkel, inspec- trice van het kleuteronderwijsl sprak eerst. Zij stelde duidelijk, dat het uitganspunt moet zijn, dat wij te maken hebben met een continue ont wikkeling van het Wind en dat daar aan een doorlopend leerproces ge koppeld moet worden. Wil de integra tie van het kleuteronderwijs en het lageronderwijs een kans hebben, dan moeten we aansluiten bij de rij- pingsraad van het land. Binnen de kleuterschool vormt het op spelen de wijze aanbrengen van begrippen een wezenlijk punt. De heer Y Rienstra inspecteur van het lager onderwijs, haakte hierop in. Zijn betoog kwam vooral hierop neer, dat de lagere school in de on derbouw ten behoeve van de aanslui ting ruimte moet scheppen voor vor- men van leersituaties, waarbij met name de taalontwikkeling gestimu leerd wordt. Voorwaarde dient ech ter te zijn, dat de leerkracht de er varingswereld van het kind in het geheel betrekt, zodat hij de golfleng te waarop het kind zich bevindt, kan navoelen. Bovendien richtte spreker de aandacht op de moge lijkheid tot het creëren van groepen om daarmee te trachten de grote verschillen, ontstaan door o.m. mi lieu. ontwikkeling, te verkleinen. Hij besloot zijn betoog, door te wijzen op de waarde van concreet ontwik kelingsmateriaal in het belang van de integratie. Na de pauze bestond er gelegen heid tot het openen van een discus sie, waarbij tal van aspecten als de begeleiding van leerkrachten, aan de orde kwamen. Ook voor de derde en voorlaatste 'politieke Scholingscursus' voor vrou wen bestond in zaal „Vosman" weer een flinke belangstelling een feit waarovey de leidster van de avond mevr. E. Bervoets-Wiersma te Mar- kelo bijzonder verheugd was. Er werd aan deze avond medewerking verleend door een forum waarin zit ting hadden de heren L. Kaan. wet houder P. v.d. A, 1e Holten, mr. G. E. Neppelenbroek te Holten (PPR) en J. Ankersmit, gemeenteraadslid en lid Prov. Staten voor de VVD. te Diepenveen. Als deskundige zat ach ter de „forumtafel" drs. J. F. H. A. B. Waals, directeur v.d. Stichting Natuur- en Milieu Federatie voor Overijssel te Zwolle. Het onderwerp voor deze avond was „Energie en water" en de vier vra gen waarop de forumleden in kort bestek (8 minuten) vanuit hun poli tieke hoek een antwoord moesten geven luiden: 1. Welke gevolgen zal het uitputten van de wereldvoorraden aardolie, gas en steenkool hebben voor de energievoorziening 2. Hoe denkt u over beperking van energieverbruik in Nederland en voor welke verbruikers zou dit gerealiseerd kunnen worden? 3. Hoe denkt u over de mogelijkhe den van nieuwe energiebronnen en welke zouden dit kunnen zijn? 4. Gebruikt Nederland zijn zoete wa ter en speciaal drinkwater op de juiste wijze? Bij het beantwoorden van de der de vraag werd uitvoerig aandacht geschonken aan de Kernenergie en In het kader van het vak maat schappijleer werden drie leden van de werkgroep wereldwinkel Holten in staat gesteld deel te nemen aan enige lessen van de Heer Bouwmees ter. Dit met de bedoeling het begrip meer toegankelijk te maken voor de leerlingen van de vierdy en vijfde klassen Havo. Na een korte inleiding over het ont staan van de werkgroep in Holten, vervolgde een van de leden met een uiteenzetting over de ontwikkelings problematiek in het algemeen. Aan gezien zij zelf uitgezonden was ge weest, kon zij het vertelde aanvullen met haar eigen ervaringen. Ook was er gezorgd voor Afrikaanse volksmu ziek. terwijl verschillende Afrikaan se muziekinstrumenten aan die leer lingen ter beschikking stonden, die zelf mee wilden doen. Nadat er een sienciltje was rondgedeeld, met in het kort die punten die ter sprake waren gekomen, volgden er verschil lende vragen waardoor een discus sie tussen, enerzijds de leerlingen en de leden van de werkgroep wereld winkel en anderzijds de leerlingen onderling, mogelijk werd. Een dis cussie die in het tweede uur dat de werkgroep ter beschikking ston, werd voortgezet. Ongetwijfeld een nuttige ervaring voor zowel de leerlingen als de le- Op zaterdag 15 maart, houdt de Kynologenclub „Rijssen en Omstre ken" in de „Keggehal Rijssen" te Rijssen een grote rashondenshow welke om 10.30 uur begint. De keu ringen gaan de gehele dag door tot plm. 17.00 uur als de beste hond be kend is. Er zijn niet minder dan 265 honden ingeschreven, verdeeld over plm. 60 verschillende rassen. Grote klassen met Bouviers. Herders, Spa niels, Teckels. Chow-Chow en diver se andere soorten, die men niet vaak ziet. Als keurmeesters zullen fungeren de dames Heerkens-Verschuren, Til burg, Peereboom. Den Haag. Hoo- gend'ij'k-Vierdag, Rijssen en de he ren A. Renders, Eindhoven, E. H.v. Enschede, .1. Dikken. Rolde en G. Kamphuis, Rijssen. den van de wereldwinkelgroep. Belangstellenden die informatie wensen, kunnen contact opnemen met het volgende adres, Eisbeth Schipper (secr.), Looikolkstraat 4, tel. 2604. Donderdagavond 20 maart a.s. biedt de afd. Holten van het N.V.V. haar leden de gelegenheid de aan gifte Inkomstenbelasting 1974 te la ten verzorgen door speciaal daartoe opgeleide functionarissen, welke zittingsavond tussen 19.30 en 21.00 uur zal worden gehouden in hotel Vosman. Zij die van deze gelegen heid gebruik wensen te maken, die nen naast het aangifteformulier, de volgende gegevens mee te brengen: Jaaropgaaf loon 1974 (verstrekt door werkgever) Ontvangen rente in 1974. Specificatie van bijzondere ziekte kosten alsmede een opgaaf van be taald/ingehouden ziekenfondspremie Aanslag premieheffing 1973 Het bestuur van de buurtvereniging „Goldsteinstraat" organiseerde voor de leden een bingo-avond waarvoor flinke belangstelling bestond. De lei ding van de avond was bij de heer Jan Mossink in goede handen. Na en kele rondjes bingo werd een quiz ge houden waarbij de deelnemers getest werden op parate kennis. Verder werd er een verloting gehouden met een zo groot aantal prijzen dat nie. mand met lege handen naar huis ging. Al met al een geslaagde avond die de „buurtbanden" verstevigde. Voor de buurtkinderen zal t.z.t. een fietstocht worden georganiseerd en er zal voor hen een leuke film wor den gedraaid. In deze tijd van toenemende onze kerheden, stressverschijnselen en angst-complexen, blijken toch nog en kele mensen bevrijd van deze com plicaties. De zeven mannen in de film „Zeven Mannen zonder Vrees" uitgebeeldt door de acteurs Yul Bryn- ner. Eli Wallach, Steve McQueen. Charles Bronson. Robert Vaughn, Horst Buchholz en James Coburn schijnen tot deze groep der ^uitzon dering te behoren. Jeugdsociëteit „de Schure" laat, vrijdagavond en zon dagmiddag, resp. 14 en 16 maart, aanvang 20.30 uur en 14.30 uur, zien hoe deze mannen een Calvera's ben de tot de ondergang doemen. Vrijdagavond (16 jr. e.o.) en zondag middag (14 jr. e.o.) bedragen de prij zen voor leden f 2,en voor niet-le- den f 2.50. Zonder vrees vermelden wij wat de ze twee-uur-durende western te bie den heeft. INHOUD Een Mexicaans dorp wordt regel matig geplunderd door Calvera's ben de. Om zich te beschermen besluiten de inwoners gunfighters in dienst te nemen. Men kan hen maar een klei ne vergoeding aanbieden. Desondanks nemen 7 mannen om diverse rede- en „de baan" aan. Alle zeven heb ben twee dingen gemeen: een groot deel van hun leven hebben zij door gebracht aan de andere kant van de Wet én zij zijn gewend de dood in de ogen te zien. Het eerste treffen met Calvera is in het voordeel van de ze ven desperado's. Een paar dagen la ter delven zij door een stommi teit van de Mexicanen het onder spit. Doch deze mannen hebben eens de woorden „verliezen" en „opge ven" uit hun woordenboek geschrapt. Deze mentaliteit wordt Calvera fa taal. BOOLTJS Volgende week zaterdag (22 mrt.) verwachten wij de Nederlandse for matie Boolus in onze sociëteit, maar daarover meer in 't Holtens Nieuws blad van volgende week. Denk er aan: over veertien dagen de oor logsfilm „De slag bij Anzio". over de ontwikkeling hiervan ver schilde de heer Ankersmit zeer dui delijk van mening met de andere le den van het forum. Mr. Neppelenbroek zei o.m. dat de PPR zeer beslist de weg van de kernenergie niet op wil en de PPR heeft er geen vertrouwen in als men zegt dat er geen gevaar schuilt in deze energie. Een explosie zou de dood tengevolge kunnen hebben van duizenden. De PPR eist de over heid bij de exploitatie en ontwikke ling van energiebronnen een vinger in de pap zal hebben. We zullen moeten inventariseren wat we momenteel nog aan delfstoffen hebben e" het gebruik hierop moe ten afstellen. Niet toepassen van kernenergie zal mogelijk een forse stap terug bete kenen voor onze industrie en wel vaart maar de PPR is evt. bereid om deze stap te doen. De heer Kaan zei kernenergie niet helemaal te willen afwijzen maar er moet wel grote voorzichtigheid wor den betracht. De hr. Ankersmit zijn in z'n 8 minu ten durende toespraak dat uitputten van wereldvoorraden aardolie, gas en steenkool tot gevolg zal hebben tota le ineenstorting van de economie en de mensheid. Europa kan zich beslist niet ver oorloven om haar economie in te bouwen op onbetrouwbare energie bronnen en kernenergie zal er onver mijdelijk moeten komen. Kernenergie ligt bij de bevolking gevoelig en men zal vertrouwen moeten wekken. Na een korte pauze waarin een kopje koffie werd geserveerd wer den er a9p„de-|orumieden ,een aan tal vragen gesteld die zó af ën toe uitliepen op een pittige discussie tus sen de damës^cui'Êisten en*dd"4ieren achter de tafel. De vierde en tevens laatste cursus avond is op maandag 14 april in zaal „Vosman" met als onderwerp De fer' Vrijdag 14 maart. 20.00 u Feestelijke jaarvergadering v.d. afd. Holten van ABVA in Hotel „Vosman". 20.30 u Film „Zeven mannen zonder vrees" in ,,de Schure" (zie adv. en ber.) Zaterdag 15 maart 14.00 u - 17.00 uur Inwisseling vakan tiezegels bij P. F. van Doorn (zie adv.) 10.30 u Grote rashondenshow van de Kynologenclub „Rijssen en Omstr." in de „Reggehal" te Rijssen (zie be richt) 19.30 u start dropping M.A.C. „De Holterberg" bij café „De Biester". Zondag 16 maart 14.00 u Discobal in café „De Wippert" (zie adv.) 14.30 u Film ..Zeven mannen zonder vrees" in „De Schure". 19.30 u Dansen in Bar-dancing Boo- de te Bathmen (zie adv.) Maandag 17 t.e.m. Zaterdag 22 mrt. „Emmabloemkollgkte" (zie adv, #n bericht). Maandag 17 maart 14.00 - 17.00 u Inwisseling vakantie zegels bij P.F. van Doorn (zie adv.) 19.30 - 20.30 u Spreékuur VVD-raads- fraktie voor leden en belangstellen den in hotel „Vosman". 19.45 u Jaarvergadering/Ouderavond Chr. Kleuterschool in de hal van „De Schakel" (boschkampstr.) 19.30 u Openbare fractievergadering PvdA in de commissiekamer ten gemeentehuize. 20.00 u Gespreksavond kiesvereni ging „Gemeente Belang" in hotel „Holterman". Dinsdag 18 MAART 19.30 u Openbare raadsvergadering ten gemeentehuize (zie agenda) 20.00 u Bijeenkomst Hen-. Vrouwen groep Dijkerhoek in „Bethanie". Donderdag 20 maart 19.45 u Paaswijding Herv. Vrouwen groep Holten in gebouw „Irene". 19.45 u Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Holten in zaal „Amicitia". Demonstratie merit- artikelen. Vrijdag 21 maart 19.30 u Jaarlijkse Feestavond van de „SV Holten" in zaal .Amicitia" (zie adv.) 19.45 u Jaarvergadering Vereniging „School met de Bijbel" in de hal van „De Schakel". Maandag 24 maart 19.45 u Vergadering afd. Espelo Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in het trefDunt Spr. mevr. ce Vres uit zwolle Onderwerp „Positie van de vrouw". 20.00 u Jaarverga dering WV „Hol- tense Belang" in hotel „Holterman" (zie agenda). Woensdag 26 maart 20.00 u Algemene Ledenvergadering Ned. Rode Kruis afd. Holten in ho tel „Holterman". Donderdag 27 maart 20.00 u Vergadering afd. Holten v.d. Bond van Chr. Platteandsvrouwen in gebouw „Rehoboth". Zaterdag 29 maart 10.00-16.00 uur. 'Open huis' U-vlees B'.V. Exportslachterij, Pannenbak, kerstraat. Maandag 31 maart t.e.m. 6 apfü Nederlandse Hartweek 1975

Holtens Nieuwsblad | 1975 | | pagina 3