Algemene beschouwingen over begroting 1975 Uit het Plaatselijk mÊÊÊÊm Heftige kritiek op voorstel tot verhoging van de vleeskeuringstarieven 1 erugdringen onrechtmatige bedrijfsuitoefening geen taak voor gemeenten Waardering Verhouding Rijk - Gemeente Werkloosheid Gewestvorming Cultuur en recreatie Industrie Komplan Dijkerhoek Onderwijs Woningbouw Sport Personeel Huisnummering V olksgezondheid Parkaanleg Noodidtbreiding gemeentehuis Milieu Energievoorziening Ruilverkaveling Belastingen Raad had moeite met verhoging gastanevon Lekkages in waterleidingen Verkeersveiligheid Dierenasyl Straatverlich tin g 4 vrijdag 20 december 1974 ShatstUK van de J.l. dinsdagavond gehouden raadsver- "Het is verheugend te constateren 1 dat er door het onderwijs een bijzon- gaxaering gaven de diverse raadsirakties hun algemene be- der aanslag wordt gepleegd i op de algemene middelen. Verheu- senouwmgen op de gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor ëend is ook de ontwikkeling van de i 1n7r scholenbouw, waarbij het derde gym- Het jaar ±y /O. lokaal de jongste loot vormt. Hierdoor Een jaarlijks terugkerend gebeuren waarin het gemeente lijk huishoudboekje voor het komende dienstjaar door de raadsleden wordt doorgelicht. Bij deze gelegenheid worden de raadsfrakties in de gele genheid gesteld hun verlanglijstje" voor het komende jaar aan het college van B. en W. te presenteren. Een jaarlijks toenemend en meer gecompliceerd stuk raadswerk, getuige de openingswoorden van burgemeester W. H. Enklaar, die sprak van een „tiendaagse veldtocht". Unaniem spraken de frakties hun waardering uit voor het feit dat voor 1075 een sluitende begroting werd aangeboden. CH-AR woordvoerder Wiggcrs ver tolkte op dit punt de opvatting van de gehele raad met de woorden: ,,U deed de gemeentebegroting verge zeld gaan van een „Nota van aan biedingen" een duidelijk en prettig leesbaar stuk waarmee we gelukkig zijn. Ditzelfde geldt voor het „Inves teringsschema" over de jaren 1975- 1979. Regeren is vooruitzien en dit geldt zeker ook voor B. en W. en de leden van de Raad. Ik zou dit sche ma willen zien als vaarroute, die wij evenals de kapitein van een schip, nog wel eens zullen moeten wijzigen. Met genoegen constateerden wij dat u een sluitende begroting kunt aan bieden. Toch moeten we hierbij niet uit het oog »verüezen dat we in 1974 en 1975 profiteerden/profiteren van de z.g.n. „Verfijningsregeling" (hogere bijdrage uit 's Rijks kas als gevolg van de grote bevolkingstoename en de grondverkopen in de Haar en het villaplan „Look"). We kwamen hierdoor in een gunstige liquiditeitspositie waardoor- de .nood zakelijke investeringen uit eigen mid delen gefinancierd konden worden. Dit ttad"'è'èn' gustig'"effebt':ótp dê=öm- slagrente waardoor de post „Onvoor zien" op gunstige wijze werd beïn vloed. Alleen vragen wij ons wel af (■gezien de verdere ontsluitingsplan nen) wat de gevolgen zullen zijn van deze gunstige ontwikkeling voor de nabije toekomst". Hij bracht vervolgens lof aan alle ambtenaren die aan de totstandko ming van dit lijvige- en duidelijk geschreven stuk hadden meegewerkt. Namens het CDA sprak de heer Wiggers zijn teleurstelling uit dat in de financiële vei'houding Rijk-Ge meente geen verandering was geko men. 'Hij zei hierover: „Wederom moeten wij constateren dat in de reeds bestaande verhouding geen verandering is gekomen. Wij confor meren ons dan ook met het standpunt van de Vereniging van Ned. Gemeen ten, tamelijk, dat de rijksbijdragen moeten worden verhoogd willen de gemeenten hun taken zo goed moge lijk kunnen verrichten". Algemene bezorgdheid klonk ook door ten aanzien van de werkloos heid in de gemeente Holten. Met na me wat betreft de bouwnijverheid Evenals CDA en PvdA' zag de heer Warrink (Gem. Bel.) voor te bouwen objecten door de gemeente graag de Holtense' aannemers betrokken. Hij zei hierover: ,,Ik zou een paar kantteke- nigen willen plaatsen, ten aanzien van de plaatselijke bouwaktiviteiten. De nooduitbreiding van het gemeen tehuis is gereed gekomen, daarover kunnen we met elkaar bijzonder ver heugd zijn. De manier waarop het tot stand is gekomen geeft mij echter aanleiding enkele kritische kantteke ningen te plaatsen. Het ontwerpen van dit soort grotere projecten geeft schijnbaar problemen voor gemeen tewerken. Dit is op zich niet het be zwaar. Het gebeurt in heel veel klei nere gemeenten waar men in dit. soort gevallen de hulp van een ar chitect inroept. Het bezwaar van mijn fractie is ech ter dat men er nu zo langzamerhand bij herhaling bouwondernemingen van buiten bijroept, zgn. systeembou wers. Door deze manier van werken negeert men de plaatselijke aanne mers, hetgeen juist in een periode van toenemende werkloosheid kwaad bloed zet. Het gaat er niet om dat Holtense aannemers ten koste van alles het werk ter plaatse moeten uitvoeren. Waar het wel om gaat is, dat men ten aanzien van de uitvoe ring een reële kans krijgt mee te din gen. Door het thans gevoerde beleid wordt dit practisch onmogelijk ge maakt. We verzoeken het college het beleid in dezen in die zin te wijzigen, dat de door ons genoemde feiten in de toekomst voorkomen kunnen wor den. Bovendien zouden we u willen verzoeken de communicatie tussen gemeentewerken en de Holtense aannemerspatroonsbond te verbete ren, omdat het ons voorkomt dat de ze niet optimaal is. Overleg in een vroegtijdiger stadium zou al een hele stap in de goede richting bete kenen". VVD-woordvoerdster mevrouw ter Doest-Bos onderschreef de woorden van de heer Warrink geheel en sprak daarnaast de wens uit: „Dat bij het verlenen van bouwvergunningen eerst een jaar lang aan inwoners van Holten en mensen, die sociaal en eco nomisch aan Holten gebonden zijn, gelegenheid wordt gegeven een bouwperceel aan te kopen, omdat hierin ook de grootste kans voor onze aannemers- en aanverwante bedrij ven op werk ligt. Mensen van bui ten nemen veelal hun eigen aanne mers mee". Bezorgdheid klonk ook algemeen door ten aanzien van de gewestvor ming. De heer Warrink (GB) zei hier over: „De gewestvorming is nog steeds een twijfelende zaak. Zolang dit een vrijblijvende zaak is, ben ik bang dat er gepraat wordt en mo gen we weinig daden verwachten. In dat licht bezien vind ik de bijdra ge per inwoner reeds aan de forse kant en zouden we graag verne men welke bestemming hieraan ge geven wordt. We zijn van mening dat een uitbreiding van het huidige ge west Deventer met Apeldoorn een dermate log lichaam tot gevolg heeft, dat je je kunt afvragen wat de zin van de gewestvorming is." CDA-woordvoerder Wiggers voegde hieraan toe: „Het ware te wensen dat de regering eindelijk eens een uitspraak deed omtrent de „Ontwerp- Gewestwet" en daarbij .aangaf wel ke taken zij zou hebben te vervullen en hoe deze financieel gezien uitge voerd moeten worden". kan het lichamelijk onderwijs wat betreft de accommodaties beter tot haar recht komen. De geestelijke ont wikkeling wordt echter nog als een vanzelfsprekende zaak beschouwd, die zonder deskundige leiding kan plaatsvinden. Medische controle is in middels een vertrouwd begrip. We achten het van wezenlijk belang dat er aan de lichamelijke ontwikkeling meer aandacht wordt besteed. Expe rimenten elders hebben bewezen dat een verdubbeling van het aantal uren lichamelijk onderwijs positieve stu dieresultaten tot gevolg hadden. Waarschijnlijk is de uitspraak dat een gezonde geest alleen maar opti maal kan functioneren in een gezpnd lichaam toch waar (en dan moeten we hier niet denken medisch gezond zijn). In dit verband zijn we van me ning dat 't lichamelijk onderwijs ter hand gesteld wordt van mensen die daarvoor een opleiding hebben geno ten. We achten het van groot belang dat hierover een gesprek tot stand komt tussen de betrokken instanties. Wat betreft de scholen in Dijkerhoek en Espelo zijn we van mening dat zij naast het onderwijs nog een bredere functie vervullen binen deze gemeen schappen. De instandhoudig van deze scholen zal voor ons bijzonder zwaar wegen. Economische motieven staan voor ons niet primair. We ho pen dat het college in dit verband niet al te lichtvaardig zal oordelen, wan neer zij hierover een nota zal produ ceren. We zouden graag geïnformeerd wil len worden over de schoolgrenzen in de buitengebieden. Wat betreft het voortgezet onderwijs is het een be droevende zaak dat de definitieve uit breiding van de scholengemeenschap zo lang op zich laat wachten. Kan het college wat concrete informatie ver strekken over de startdatum. Wordt er bij de bouw ook rekening gehouden dat de geplande aula een zodanige situering krijgt dat de Holtense ge meenschap er ook gebruik van kan maken. Een snelle start zou hier ook in de werkloosheid verlichting kun nen brengen. Hetzelfde geldt voor de sporthal. Meerdere keren heeft in de pers gestaan „Holten bouwt 'n sport hal". Daarbij heb ik altijd één ding gemist, n.l. er heeft nooit bijgestaan wanneer. Ook nu is in de begroting het exploitatietekort van .24.000 gul den opgenomen. De financieringsmid delen zijn er echter niet, behalve dan peer"-gevallen noemden maar uit dit grote aantal blijkt toch wel dui delijk hoe ernstig de situatie is. Een zeer trieste zaak temeer daar we in 1974 een toewijzing hadden voor het bouwen van 50 woningen (gedeelte woningwetwoningen), een toewijzing die naar ik meen óok voor '75 is af gegeven. Dat de gemeente op dit mo ment geen vierkante meter grond meer heeft om op te bouwen en het nog twee of meer jaren kan duren voor we bouwgrond in ons bezit heb ben vervult onze fracties met zeer grote zorg. Dat in Holten momenteel 65 mannen werkeloos vindt mede z'n oorzaak in de stagnatie in de bouw. Tenslotte, meneer de voorzitter, zijn we van mening dat meningsverschil len mogelijk moeten zijn doch deze moeten niet ontaarden in prestigeza- ken, waar het op dit moment alle schijn van heeft. Het plan Beuseberg is op goede democratische wijze tot stand gekomen en wij hopen met u dat in het komende jaar toch nog iets kan worden bereikt". Zonder aan te geven waar de bouw gerealiseerd moet worden gaf de VVD het volgende verlanglijstje t.a.v. de woningbouw: Als wij dan onze wensen voor de toe komst mogen uiten, dan willen wij de hoop uitspreken, dat er zo spoedig mogelijk gebouwd kan worden. Wij dringen enerzijds aan op goede, goed kope huurwoningen voor de laagstbe taalden, anderzijds op vrijstaande woningen voor de middenklasse der bevolking. Voor deze laatste categorie denken wij aan huizen op kavels van 350-400 m2 grootte. Wij hebben de indruk, dat er beslist behoefte bestaat onder de inwoners van Holten aan dit soort woningen en hopen te bereiken, dat hierdoor goedkope woningen vrij ko men. Wij geven er sterk de voor keur aan in de eerste plaats te bou wen voor inwoners van Holten en mensen, die sociaal en/of economisch aan Holten gebonden zijn. Dit lijkt misschien chauvinistisch, maar voor ons gevoel is de woningbouwkoek in Holten' een keer opgedeeld en dan moeten wij eerst aan onze eigen mensen denken. In dit verband drin gen wij er met klem op aan een on derzoek in te stelle aar de werkelij ke behoefte aan huizen onder de in- van Holten. woorden: „Gezien de grote kapitalen die zo langzamerhand in deze tak zijn geïnvesteerd (gymlokalen, zwem bad, Meermanskamp en toekomsti ge sporthal) zijn we van mening dat de deskundigheid binnen het ambte lijk apparaat op dit gebied vergroot dient te worden. Een ambtenaar sportzaken zou aan de exploitatie nieuwe impulsen kunnen geven. Be halve het diploma sport en recrea tie zou de bedoelde persoon over vol doende financiële inzichten moeten beschikken. We achten dit van we zenlijk groter belang dan het instel len van een commissie sport en re creatie. We zouden graag van u ver nemen of we initiatieven in deze richting mogen verwachten". mannelijke bevolking van 40 jaar en ouder. Hij zou graag zien dat alle Holtenaren van 15 jaar en ouder aan dit onderzoek deelnemen. Eensluidend was de teleurstelling bij alle raadsfracties te beluisteren betreffende de gang van zaken rond om het Komplan. De heer Meerman (PvdA) vertolkte vrij algemeen de gevoelens der raadsleden toen hjj VVD-woordvoerster mevr. ter Doest toonde zich verheugd vernomen te hebben dat het geplande ontmoe tingscentrum financieel te verwezen lijken is en sprak de hoop uit dat dit centrum er spoedig zal komen. Ten aanzien van de recreatie vroeg de heer Warrink: ..Onze fractie vraagt zich ernstig af of een dag-recreatie- punt nog wel de voorkeur verdient, nu er onlangs in de pers melding is gemaakt dat er in de nabijheid van Raalte plannen bestaan een groot recreatieplan te realiseren. Bovendien is ook bii Twello iets in ontwikke ling. Holten heeft zich tot nu toe hoofdzakelijk ontwikkeld op het ge- de f 425.000,die in het kader van het bijzonder Regionaal Welzijnsbe leid beschikbaar zijn gesteld. We zou den graag van het college vernemen of zij een uitspraak kan doen omtrent het tijdstip waarop met de bouw van de sporthal kan worden begonnen en hoe.zij ,de .fipaocier jng ,y#n. het ge heel'ziet!!-.;.' Vragen en opmerkingen die ook door Met betrekking tot hét ondeVwijs1""' CH,"'"AH vfèrdeh'1gedeeld?--- wees de heer Meerman (PvdA) op het gewijzigde onderwijspakket aan de huishoudschool. Sprekend hierover zei hij: „Dan wil onze fractie hier een onderwerp aansnijden, dat niet te ma ken heeft met de begroting en ook niet direct met de bemoeienissen van onze gemeenteraad, maar wél indi rect. Wij doelen namelijk op de huis houdschool „De Noordenbarg". Zo als bekend heeft deze school haar naam veranderd in „School voor Al gemeen Vormend en Beroepsoriënte rend Onderwijs". Deze nieuwe naam duidt op een nieuwe inhoud van het onderwijs, dat nu algemener is ge worden en meer mogelijkheden biedt. De onlangs gehouden „open dag" heeft aangetoond dat de nieu we naam de lading dekt. Onze frac tie meent hieruit te mogen conclu deren. dat thans ook jongens via de ze school hun weg naar de maat schappij zouden kunnen vinden. Wij willen er nu voor bepleiten het kli maat in Holten dusdanig gunstig te beïnvloeden, dat de bevolking, ook voor jongens-leerlingen vertrouwen krijgt in „De Noordenbarg" en der halve gebruik gaat maken van het onderwijspakket van deze school, Waardoor de onderwijsvoorziening hier ter plaatse nog ruimer wordt." Wat de school in Dijkerhoek betreft, merkte de heer Meerman op: „Uit de mededelingen omtrent de school in Dijkerhoek blijkt, dat daar in 1975 één lokaal leeg komt te staan. Onze fractie dringt er bij B. en W. op aan na te gaan, waarvoor deze ruimte dienstbaar te maken is. Zijn hier mogelijkheden op het terrein van de vrije-tijds-besteding en/of het vereni gingsleven? Er is ons veel aan gele gen deze ruimte te benutten". Over onderwijs in het algemeen zei de heer Warrink (GB) CDA-woordvoerder Wiggers ves tigde de aandacht nogmaals op Dij kerhoek door op te merken: „Ten op zichte van de zogenaamde kleine ker nen (Dijkerhoek) zou het naar onze mening aanbeveling verdienen zich opieuw op de thans geldende ontwik kelingen te beraden. De kleie ker nen zijn de laatste maanden in tal van hogere instantie9 onderwerp van ge sprek geweest en het komt ons voor dat men terug wil komen op eer der genomen standpunten". Met uitzondering van de WD werd door alle overige raadsfracties felle kritiek geuit op hen die de realise ring van 't plan Beuseberg vertraag den door bij Gedeputeerde Staten in beroep te gaan. Hun kritiek is sa men te vatten ïn de woorden van CDA-woordvoerder Wiggers: „Het is juist dat omtrent de „Zuiderlook" (we vinden de naamskeuze niet ge lukkig) plannen in voorbereiding zijn. Er dient 'n doepgaand overleg plaats te hebben voor men tot iets defini tiefs komt. Reeds meerdere malen is door on ze fracties bet plan Beuseberg verde digd en wij blijven het een slechte zaak vinden dat dit goede, wij willen dit nog eens zeer nadrukkelijk stellen, zo lang vertraagd wordt. De behoef te om te bouwen stijgt met de dag. Het aantal woningzoekenden stijgt en momenteel staan er niet minder dan 407 op de lijst. Ik weet het hier in zijn gelijkkig maar enkele geval len die we enkele jaren geleden „kre- hand berucht geworden „Komplan", hierover opmerkte: ,,Wat 't langza merhand berucht geworden „Kom plan", oftewel de sanering van de dorpskern betreft/betreurt onze frac tie het dat in deze zaak zo weinig schot zit. Wij beseffen natuurlijk waar de schoen wringt, maar wij dringen er toch op aan met betrek king tot dit möeilgke- vraagstuk te trachten wat in dé goede richting te koersen. Dit is bijv. van belang voor diege nen, die langzamerhand wel zullen willen weten waar zij aan toe zijn en wat er te venyezelijken valt op het terrein van sanering, reconstruc tie en eventuele réiiovatie". Alle raadsfracties drongen aan op spoedige realisering van de in Holten zo fel begeerde sporthal. Ook de aan leg van een tweede sporterrein stond op ieders verlanglijstje hoog ge noteerd. CDA-woordvoerder de heer Wiggers voegde hieraan toe: „Om trent de situeringvan het nieuwe sportpark het volgende: Wij juichen het toe dat hieraan nu reeds de nodï ge aandacht wordt besteed. De plaats waar het zal worden gesticht is zeer belangrijk, maar we kunnen alleen nog maar gissen. Wij zouden uw col lege in overweging willen geven re kening te houden met de zeer jeug dige (pupillen) die in de toekomst van deze sportvelden gebruik zullen maken. Het zal daarom niet ver van de bebouwde kom moeten komen en verkeerswegen en spoorwegovergan gen dienen te worden vermeden." Ook de uitbreiding van 't zwembad „Twenhaarsveld" bleek een vurige wens van PvdA en WD. Ten aanzien van het gemeenteper- soneel vroeg de heer Wiggers (AR CH) aandacht te schenken aan goe de onderlinge verhoudingen om, bij het steeds zwaarder worden van di verse taken, een goede teamgeest behouden blijft. WD en GB zagen graag een ambtenaar belast met sportzaken aangestr/d. De heer War rink motiveerde deze wens met de bied van de verblijfsreqreatie. We zijn van mening dat we ons daar toe moeten beperken. Het plan Espelo Lgt nog steeds ter tafel of moet ik zeggen in de kast??? Mede in ver band met de toenemende werkeloos heid zijn we van mening dat het par ticulier initiatief hier de kans en ge negenheid moet krijgen om het plan gestalte te geven. Wij willen graag -^van het college vernemen-; of- aye-ani- tiatieven kunnen verwachten ten aan zien van dit onderwerp" De heer Meerman verklaarde namens de Pvd de bouw van tweede woningen nabij de Vale Mars uit den boze te vinden. De heer Wiggers (CH-AR) vestig de de aandacht op de huisnumme ring in het buitengebied. „Omtrent de huisnummering in het buitenge bied verdient het ook naar onze me ning aanbeveling om hiervoor een commissie ad hoe uit de raad te be noemen aangevuld met enkele men sen die de buitengebieden kennen als hun broekzak, bijv. één of twee be stellers van de PTT. Wij spreken met u gaarne de hoop uit dat in het komende jaar de naamgeving van buurtschappen, wegen en huisnum mering rond zal komen. Zou het niet wenselijk zijn om in de dichtbevolk te wijken een oriënteringsbord te plaatsen?", vroeg hij. In gewestvorming past o.a. een district-gezondheidsdienst. Het ge volg hiervan is dat het ambulance vervoer £al worden gecentraliseerd. Alle fracties achtten het voor Holten echter van levensbelang dat hier een ambulance-auto gestationeerd blijft. Verder was men eensluidend van mening dat het aangekondigde onderzoek naar baarmoederhalskan ker niet in 1976, maar reeds in 1975 dient plaats te vinden. Ten aanzien van het algemeen bevolkingsonder zoek betreurde de heer Wiggers het oal dit onderzoek beperkt blijft tot een bepaalde leeftijdsgroep en de Ten aanzien van industrievestiging in de „Haar" wensten de heren Warrink (GB) en Wiggers (CDA) te vernemen wat gedaan wordt om in dustrievestiging aan te trekken en wat gedaan wordt om de nog reste rende gronden in de „Haar" in be zit te krijgen. De heer Meerman en mevr. ter Doesl vroegen om spoedige aanleg van een parkje tegenover het be jaardencentrum „Diessenplas". „Tot nu toe is het één. grote vieze mod derpoel", merkten zij op. O A'.gemeen toonde men zich ook verheugd dat het gemeentehuis de zo r.ood/.akelijke uitbreiding heeft gekre gen. Mevr. ter Doest (VVD) vond het uiterlijk aanzien echter niet zo fraai en ook niet passen bij de aar dige gevel van het oude gedeelte. Algemeen bleken de fracties ook be zorgd over het milieu. De heer Mee;- man (PvdA) zei hierover: „Wij heb ben als gemeentelijke overheid de plicht te waken voor de zuiverheid van bodem, lucht en water, wat van het grootste belang is voor land schap en natuur. Wij allen weten wat dit inhoudt en we weten ook, dat een ieder van ons bij deze bescherming daadwerkelijk betrokken is. Onze fractie beklemtoont de noodzaak, dat iedereen zich bewust moet zijn van z'n bijdrage aan 't zuiver maken en/ of zuiver houden van ons milieu, om dat van levensbelang van de eerste orde is. Onze fractie zal het op prijs stellen als onze gemeentelijke over heid bij alle voorkomende gelegen heden de noodzaak van de zorg voor het milieu om der wille van het be houd daarvan wil benadrukken, er daarbij op wijzend dat 't hier niet al leen gaat om een gemeentelijk belang, maar ook om een regionaal belang, waaraan alle betrokkenen bij voortdu ring grote aandacht moeten besteden. Wij weten allen dat één moment van onoplettendheid soms voor ve len fatale gevolgen kan hebben en on herstelbare schade aan het milieu in zijn totaliteit kan toebrengen. Daarom moeten wij waakzaam zijn en blijven in ons aller belang!". Als aanvulling hierop toonden CDA en VVD zich verheugd over het voor nemen de rioolaansluitingen in Holten uit te breiden. Ook al uit een oog punt van bodemverontreiniging. In ditzelfde kader plaatsten zij het opha# len van huisvuil in het buitengebied. Beide fractiewoordvoerder juichten het toe: „Dat er een ander systeem gekozen zal worden voor het ophalen van het huisvuil in het buitengebied. Wij zijn allerminst gelukkig met de huisvuilstortplaatsen, waar het vuil van een maand staat opgestapeld. Misschien kan de oude vuilnisauto, die vervangen zal worden, voor dit doel nog een poos dienst doen?" Ten aanzien van de energievoorzie ning, met nafrie in de buitengebieden, merkten CH-AR en GB vrijwel eens luidend het volgende op: „Het is ver heugend dat er diverse spanningsver beteringen zijn doorgevoerd, hetgeen voor het buitengebied betekent het wegnemen van 'n bron van doorlopen de ergernis. In d» toekomst moet er echter nog wel rekening worden ge houden met een toename van het aan tal melktanks. In hoeverre de huidi ge spanning daar op berekend is, is voor ons een vraag. Wat betreft het gas zouden we graag wat informatie willen omtrent de aansluiting van de zogenaamde onrendabele gebieden. In dit verband is er misschien ook iets te zeggen over 't rapport van de VNG aan de gemeente over deze onrenda bele gebieden. zouden zijn, zoals 'n exploitatietekort va f 24.000.op de sporthal en f 50.000.voor huisnummering. CDA-woordvoerder, de heer J. Wig gers, echter had met voldoening ken nis genomen van de verlaging vqn met 20 pet. op de rioolbelasting, maar wilde wel graag weten wat de samenhang was tussen deze belas ting en de zuiveringslasten. Algemeen sprak men ook voldoening uit dat de zwemabonnementen in voorverkoop niet waren verhoogd. De heer Wiggers legde ook even de vinger bij de lastenverdeling ten aan zien van de vleeskeuringsdienst. „O/- ze fracties zijn van mening dat de vleeskeuringsdienst goed dient te functioneren. Dit houdt in dat ze on der andere kostendekkend dient te zijn, dat via een doelmatig ontwor pen staffeltarief de lasten naar even redigheid zo rechtvaardig mogelijk worden verdeeld. Over de vaststelling van de tarieven-herziening dient naar alle betrokkenen plaats te vinden", verklaarde hij. Aan het slot van z'n beschouwing schonk de heer Wiggers nog aandacht aan de ruilverkaveling „Holten- Markelo". Momenteel wordt door verschillende instanties onderhandeld over de ver kaveling in het Neerdorp waarbij re kening moet worden gehouden met het doortrekken van de Provinciale weg (S 14) vanaf de Dorperdijk naar Raalte. Betreffende de verkaveling in Espelo wordt onderhandeld met de V.MO over het „Waterwingebied". Mochten de verschillende partijen tot een oplossing komen dan zal in dit ge bied mogelijk nog in januari met de werkzaamheden worden begonnen. De heer Wiggers wenste tenslotte het college en de raad voor het komende jaar Gods zegen. Uiterlijk per 1 januari 1977 zal de onroerend goed belasting de thans be staande personele belasting gaan ver vangen. Gezien de ervaringen die el ders reeds met deze belasting zijn op gedaan verzochten alle raadsfracties om nadere informaties omtrent de wijze van heffing en de tariefstelling. Als algemeen aanwezige wens werd gevraagd vroegtijdig, in het overleg te worden betrokken. Verhoging van de straat- en personele belasting stuitte bij de fractie van Gem. Bel. op ernstige bezwaren, omdat de be lastingdruk in ons land tot de aller hoogste behoort. De heer Warrink zag a°?r —rh°ging ook geen reden om dat hij in het investeringsschema een aantal posten voor 1975 zag opgevoerd waarvan hij van mening was dat de ze met op 't jaar 1975 van toepassing Tijdens de j.l. d insdag gehouden raadsvergadering ontmoette het col lege van B. en W. heftige kritiek t.a.v. het voorstel tot verhoging van de vleeskeuringstarieven. De heer Warrink (GB) verklaarde het geheel eens te zijn met het stre ven naar een sluitende begroting t.a.v. de vleeskeuringsdienst. „Wat mij betreft mag de dekking zelfs zo'n 10 procent hoger zijn", riep hij uit. „Maar mijn kritiek uit zich op de verdeelsleutel die hier is gehanteerd voor de omslag van de loonkosten over de drie belanghebbenden. Deze verdeelsleutel is mij, om te beginnen niet duidelijk. In de toekomst zou ik graag een verdeelsleutel zien die ook voor buitenstaanders begrijpelijk is. Verder is t.a.v. de verhoging geen enkel vooroverleg met belanghebben den gevoerd. De voorgenomen ver- hoging is hun enkel meeged'eeld. Ze ker in een tijd waarin de mondigheid hoogtij viert, acht ik vooroverleg in dezen een goede zaak, zeker in een vrij besloten kring als de vleeskring. Geen wonder dat deze maatregel op bezwaren stuit. Wanneer verhogin gen moeten worden toegepast dient gewerkt te worden volgens het pro fijtbeginsel. Wie de kosten veroor zaakt. dient ze in principe ook te dra gen. Maar daar is hier geen sprake van. Eerder is het tegendeel waar. Door de verhoging om te slaan in de sleutelverdeling en niet óók in het basisbedrag komt de verhouding tus sen de drie belanghebbenden nog schever te liggen dan die al was". De heer A. J. Nijkamp (AR) sloot zich geheel bij de woorden van de heer Warrink aan. Hij herinnerde eraan, bij eerdere gelegenheid, er al op te hebben gewezen dat de ver deelsleutel scheef lag. „Vorig jaar reeds werd ons toegezegd dat een gesprek met de belanghebbenden zou plaatsvinden. Nu staan we weer voor hetzelfde dilemma", riep hij het college toe. Hij vroeg het college het voorstel terug te nemen en eerst overleg te plegen met de partners. Namens het college van B. en W. antwoordde mr. Enklaar: „We moe ten de begroting ten aanzien van de vleeskeuring dekkend hebben, omdat we eventuele tekorten nergens an- dens vandaan kunnen halen. Welaan, we hebben gezien dat hier. zonder een verhoging, een gat in de begro ting gaat vallen. Er moet dus een verhoging plaats hebben. Hoe de verdeelsleutel tussen de drie part ners komt te liggen, is voor ons van geen enkel belang. Trouw blijijvend aan d'e vorig jaar goedgekeurde verdeelsleutel hebben we deze trentmalige verhoging bere- kend. Graag zijn we bereid nog eens met de partners te praten over even tuele wijziging van de verdeelsleutel en zeggen u toe, wanneer wijziging van de verdeelsleutel wordt gewenst, nader met voorstellen bij u terug te zullen komen". De raad ging tenslotte met het voor stel akkoord, nadat de heer Nijkamp had verklaard tegen te stemmen. 1 Tijdens de j.l. dinsdagavond gehou en raasvergaering haen e frac ties veel moeite met e van boven af opgelege verhoging van e aar- gastarieven. Met name CH-woorvoer er H. J. Westerik bleek zich ierover bijzoner boos te maken. „Ik acht eze verhoging van gemiel 38 pet. een verkapte energiebelasting. Door zo'n grote ingreep van buitenaf ko men veel ingen op e tocht te staan. Het is een mooie manier om aan veel gel te komen. Ik herinner mij nog at we bij e komst van het aar- gas weren aangespoor om op e- ze vorm van energie over te schake len, alleen al om het financiële voor- eel. Wanneer ik nu zie at je bij een afname van 600 cm3 al in een hoger tarief gaat vallen, an vraag ik mij af wat nog e zin is van het kleinver bruikerstarief. een norm waarop je cheltje kunt laten branen". merkte hij bits op. Ook vroeg hij zich af hoe Bij de behandeling van de ingeko men stukken vroeg de heer J War rink (B) tijdens de j.l. dinsdagavond gehouden raadsvergadering hoe het college van B. en W. dacht over een ontvangen brief van het Algemeen Vrbond Bouwbedrijf, inzake het te rugdringen van onrechtmatige be drijfsuitoefening. In dit schrijven vestigt genoemde bond de aandacht op de toenemende tendens die valt waar te nemen in zake realisering van bouwprojecten buiten gerenommeerde aannemers om en verzoekt het gemeentebestuur er aan te willen meewerken dat de ze onrechtmatige bedrijfsuitoefening - wordt teruggedrongen. Genoemd schrijven heeft mede het oog op het in vrije tijd (zwart) ar beid verrichten door bouwpersoneel. Namens het college van B. en W was burgemeester W. H. Enklaar een ergelijke verhoging valt te rij men met e inflatiebestrijing. veel moeite en er zou nog veel over „We hebber, met het geheel bzoner te zeggen zijn, maar nu we vanavon zitten met e algemene beschouwin gen op e begroting 1975 heb ik er bezwaar tegen at ,we als raa voor zo'n overlaen agena woren gezet", zo sloot e heer Westerik zijn betoog af, hierin bijval ontmoeten van e heer Warrink (GB) en Meerman (PvA). Nu e minister van economische za ken zijn goekeuring aan e verhoging rees heeft gehecht, bleef e raa weinig aners over an gelaten het voorstel te volgen. van mening dat deze brief enkel voor kennisgeving kon worden aangeno men. „De gemeente kan tegen beun hazerij in de bouwsector weinig doen omdat dit niet tot haar taak gerekend mag worden. Een andere vraag is m hoeverre de Rijksbelastingdienst hier mee te maken heeft in verband met belastinggelden. In elk geval is de gemeente niet bevoegd hierin maatregelen te treffen", aldus mr Enklaar. De heer H. J. Westerik r vroeg of bouwvergunningen niet konden worden afgegeven op voorwaarde cat de bouw door gere nommeerde ondernemers zou wor den uitgevoerl. Een zelfde voorwaar de verbinding opperde hij ook bij door de gemeente te verkopen bouwperce len. Vervolgens vroeg hij zich af of de Holtense aannemers, desgevraagd niet konden worden ingelicht omtrent ontvangen verzoeken t.a.v. aan te ko pen bouwpercelen of dat adspirant kopers middels een stencil niet op de Holtense aannemers konden worden gewezen. Mr. Enklaar was van oor deel geen vrijheid te kunnen vinden om aannemers in te lichten „Dit is ee zaak van privacy. Wanneer we die inlichtingen zouden geven, wor den adspirant kopers overlopen door de aannemers. Er zijn zaken die openbaar en niet openbaar zijn. We geven ook geen inlichtingen over het bevolkingsregister. Dit zijn allemaal zaken die liggen in de privésfeer van de burger, waarop men geen inbreuk behoort te doen", zo verklaarde hij. Overigens bleek mr. Enklaar. in beginsel, niet tegen het toezenden van een stencil te zijn waarin op de Holtense aannemers wordt gewezen. Ten aanzien van de toeristenbelas ting vroeg de heer Meerman (PvdA) zich af of, bij een verder neerdalen de economische lijn, de campings wel volledig bezet zullen zijn en dus de geraamde f 67.000 wel zouden wor den ontvangen. Mevrouw Ter Doest- Bos verklaarde van oordeel te zijn dat de methodiek van heffing onjuist is. Zij verklaarde zich geheel tegen hef fing van toeristenbelasting. „Het toerisme vormt Holtens belang rijkste bron van inkomsten en daarom lijkt het ons onjuist de toeristen te belasten. Nu deze toeristenbelasting echter eenmaal is ingesteld en met de opbrengst ervan rekening is gehou den bij het opmaken van de sluitende begroting, zouden wij met nadruk wil len voorstellen de wijze van bereke ning te willen herzien, daar op deze manier de Holtense campings in 'n oneerlijke concurrentiepositie te op zichte van de campings in de omlig gende plaatsen zijn komen te staan. Het staat vast. dat gasten, die an ders hier gekomen zouden zijn, nu naar andere plaatsen gaan. Dit is ook niet in het belang van de midden stand. Wij stellen voor de prijs per persoon per nacht van 35 cent naar 25 cent te brengen, de aangehouden 15 weken terug te brengen naar 10 en 'n gemiddelde bezetting van 3 personen te rekenen inplaats van 4. De ge meente zal hierdoor circa f 30.000 aan inkomsten derven, die o.i. opge vangen kunnen worden, indien men de nieuwe ambtenaar voor de buiten dienst, wiens salaris begroot wordt op f 35.000 niet aanstelt. Wij geven aan het terugbrengen van 'n toeristen belasting verre de voorkeur boven het aanstellen van genoemde ambte naar wiens werk door interne ver schuiving van de werkzaamheden in het ambtenarenapparaat opgevangen kan worden", verklaarde zij. Verder vroeg mevrouw Ter Doest: ,,In de laatste raadsvergadering heb ben wij vragen gesteld over de lekka ges in de waterleiding. U hebt ons toen beloofd met de WMO hierover te praten en aan te dringen op 'n na der onderzoek. Mogen wij u naar het resultaat hiervan vragen? Met na druk willen wij hier nog eens stel len. dat wij deze zaak zeer belangrijk vinden. Er komen steeds meer lekka ges voor". De heer Meerman toonde zich verheugd met de reconstructie van het kruispunt Dorpsstraat-Stations- straat-Larenseweg. „Verder is onze fractie blij dat B. en W. positief heb ben gereageerd op onze vraag cm een hoorzitting voor de Kol-bewoners te houden en wij hopen dat deze hoor zitting spoedig zal plaatsvinden. Daar zullen dan alle vragen, waarmee de bewoners van de Kol zitten, aan de or de moeten komen!", verklaarde hij. Ten aanzien van het voorstel om per 1 januari 1975 gebruik te gaan maken van het dierenasyl „Deventer en om streken", toonde de heer Meerman zich eveneens verheugd. „Onze frac tie zegt daartegen gaarne „ja". Het was ons voormalig fractielid^ de heer J. van der Harst, die hiervoor meermalen een warm pleidooi heeft gehouden en 't thans gedane voorstel zal hem zeker genoegen doen!". O Tenslotte vroeg mevrouw Ter Doeste- Bos de voorgenomen aanleg van straatverlichting langs de Raalterweg te willen doortrekken naar de kruising met de Helhuizerweg. Omdat juist aan dit stuk weg gezinnen met school gaande kinderen wonen. Wij kunnen ons deze wens van de aanwonende families dan ook goed voorstellen" merkte zij op. Daar het college tijdens de mara thonzitting van jl. donderdag ant woordde waarna een uitgebreide dis cussie plaats vond was vóór het ter perse gaan van dit blad tekort om een verslag daarvan nog op te ne men. In ons blad van volgende week komen we uitgebreid op deze alge mene beschouwingen terug. D. J. M.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 5