beeldbuis inbeeld In de nieuwe verordering reen vrij kamperen bij boer Nieuwe huurbedragen voor speel- en oefengeiëgenheden Hervormd Moderamen: Zorg over reactie Zuid-Afrika op pleidooi Beyers Naudé Uniform met Salland T entoonstelling „Bakkers in de trog fDenk aan Solidaridad! Kerstmiddag bejaarden sociëteit WAAR GAAN WE HEEN? Matig met vet en weinig zoet veel variatie zo is het goed Ingeschreven als accountant- administratieconsulent Kamerplanten in de winter Geslaagd voor coupeuse BEVORDERD VAKLERAAR RONO over het Kerstverhaal Vrijdag 13 december 1974 7 5? Aangezien de in april j.l. ingetrok- ^yiken en opnieuw gewijzigd vastge- itelde kampeerverordening niet aan je huidige eisen voldoet, stellen B. en V. in een uitvoerig voorstel aan de •aad voor een nieuwe verordening rast te stellen. )e Nederlandse Kampeerraad heeft :en nieuwe model-kampeerverorde- ning ontworpen, welke B. en W. ter wille van de landelijke uniformiteit wel zouden willen invoeren. Zij me ien echter de raad te moeten voor tellen dit niet te doen en schrijven ,m. in hun toelichting: Gedeputeerde Staten van Overijs- el bevelen de colleges van burge meester en wethouders aan, de tot standkoming van een op de leest van iet model geschoeide verordening te levorderen. Het dagelijks bestuur van de Re- :reatiegemeenschap Salland daaren- egen heeft nogal wat bedenkingen egen het model. Zij heeft dit model toetst aan de door het algemeen «stuur aanvaarde nota's betreffen de verblijfsrecreatie op landbouw- edrijven en wel in het bijzonder loor het plaatsen van tenten en ca- avans en het stichten van kleine :ampings. In deze nota's worden be waren geuit tegen de ontwikkeling •an het vrije kamperen bij de boer n het stichten van kleine campings. Het 'n ongewijzigde overneming van model-verordening wordt in feite J/ian het „vrije" kamperen vrij spel li [egeven. J )ok de aanzet van het stichten van leine campings is zeer wel aanwe- ig. De Recreatiegemeenschap Sal- and heeft zich daarom beraden op velke wijze deze model-verordenig an de Kampeerraad aangepast kan porden aan de door haar ontwikkel- e visie omtrent het kamperen. Het esultaat hiervan is geweest dat in le model-verordening de volgende wijzigingen zijn aangebracht: Alle bepalingen welke betrek king hebben op het „vrije" kam peren zijn geschrapt; De thans geldende kamver ordening kent de mogelijkheid, dat de naaste bloedverwanten van de rechthebbende op een woning bij die woning konden kamperen. De model-verordening van de Kampeerrraad kent een ruimere mogelijkheid door het feit dat burgemeester en wethouders vrij stelling kunnen verlenen van het verbod om zonder exploitatie vergunning toe te laten, dat der den verblijf houden op of in een kampeerplaats. De Recrea tiegemeenschap acht deze moge lijkheid te ruim, doch zij acht het niet nodig om het kamperen door de naaste bloedverwanten bij hun familie aan een vergunningssy steem te onderwerpen. Deze vorm van kamperen is in de ontwerp verordening van de Recreatie gemeenschap Salland, onder be paalde voorwaarden weer vrij ge geven. 3) De meeste aan de Recreatiege meenschap Salland deelnemende gemeentebesturen beschikken nog niet over een bestemmings plan buitengebied met gebruiks voorschriften. In verband hier mede heeft de Recreatiegemeen schap aan haar ontwerpverorde ning een artikel toegevoegd op grond waarvan burgemeester en wethouders toch het plaatsen van kampeermiddelen en het kampe ren bij familie kunnen tegengaan op plaatsen waar het om redenen van welstand of natuurbescher ming niet kan. Hoewel het wenslijk zou zijn de landelijke model-verordening onver kort over te nemen teneinde daarme de een zo groot mogelijke uniformi teit van de gemeentelijke voorschrif ten met betrekking tot het kamperen en de kampeermiddelen te verkrij gen menen wij u te moeten voorstel len de door de Recreatiegemeenschap Salland aanbevolen wijzigingen oj het landelijk model over te nemen. Bij de laatste wijziging van de thans geldende verordenig heeft de raad zich opnieuw nadrukkelijk uitge sproken tegen het vrije kampei-en bij de boer en vóór de mogelijkheid van het kamperen door de naaste bloed verwanten bij hun familie. Aangezien deze gemeente wel over een bestemmingsplan buitenge bied met gebruiksvoorschriften be schikt is het niet mogelijk de hier voor onder punt 3 aanbevolen wijzi ging over te nemen. In het bestem mingsplan buitengebied is een bepa ling opgenomen waarbij het verboden is binnen het plan gelegen gronden die niet voor kampeer- of recreatie terrein zijn aangewezen, te doen of te laten gebruiken als kampeer- of caravanterrein c.q. als staanplaats of ligplaats voor verplaatsbare of niet verplaatsbare onderkomens. Teneinde in het gebied van de re creatiegemeenschap Salland een zo groot mogelijke uniformiteit op het gebied van het kampeerbeleid te be reiken, stellen B. en W. de raad voor de modelverordening van de Recrea tiegemeenschap Salland vast met uitzondering van een tweetal bepa lingen, welke voor Holten overbodig zijn. Dinsdagmiddag om half drie zal in zaal „Amicitia" (bij hotel Holter- man) de Kerstdag van de Holtense Bejaardensociëteit worden gehouden De afd. Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen zal een kerstto- neelstuk opvoeren. In verband hier mee wordt de kerstmiddag niet in „Irene" maar in „Amicitia" gehou den. Wil ieder een kaars met kande laar meebrengen? Indien U graag wilt komen, maar schrikt de afstand U af, bel dan even naar nummer 1201 dan proberen wij voor vervoer te zorgen. Het bestuur in Holten. Voor het gebruik van gemeentelij- e oefen- en/of speelgelegenheden is tans de navolgende huur verschul- igd:. voor gymnastieklokalen: f 0,25 per uur gedurende de maand mei t.m. september; f 0,50 per uur gedurende de ove rige maanden. voor 't voormalige gymnastiek lokaal: f 1,25 per uur. Op basis van de werkelijke kosten, ou voor het gebruik van deze ac- ommodaties een aanzienlijk hogere moeten worden geheven, huidige situatie komt er op eer, dat van een versluierde subsi- ring aan de gebruikers kan wor- en gesproken. Bij de opzet van de verordening Subsidiëring van plaatselijke cultu- jeugd- en sportverenigingen" ie elders in dit blad. is er rekening iee gehouden, dat de tot nu toe ge- olgde gedragslijn los wordt gelaten n het vervolg de werkelijke kos- van zaalhüur worden berekend an de gebruikers van de eerder be- ielde accommodaties. Daartegenover wordt aan de daar- "n aanmerking komende vereni- Ingn een subsidie verleend van 50 n de kosten van zaalhuren. lit schrijven B. en W. aan de raad hun voorstel om deze huren meer iet de werkelijke kosten in overeen- ;emming te brengen. Uit een aantal berekeningen blijkt, jat de kosten voor het gebruik van k «et gymnastieklokaal aan de Tuin- lltraat, indien het lokaal gedurende een geheel kalenderjaar wordt ge huurd, f 286,per wekelijks klokuur per jaar zullen bedragen. Voor het voormalig gymnastieklokaal aan de Dorpsstraat, komt d^t neer op f 273 per wekelijks klokuur per jaar. Voor incidenteel gebruik dient deze huur op basis van 'n verliuurperiode van 40 weken, te worden gesteld op res pectievelijk f 7,50 en f 7,00 per uur. „Voor het gemeentelijk openlucht zwembad zijn de kosten moeilijk in uurbedragen uit te rekenen. Een ver goeding van f 25.per uur achten wij redelijk. Ervan uitgaande, dat de zwemclub „Twenhaarsveld" per seizoen gemiddeld 18 weken gebruik maakt van het zwembad, komt dat per seizoen néér op 18 weken x f 25,per uur is f 450,per weke lijks klokuur per seizoen", aldus B en W. Zij stellen de raad voor de huur voor het gebruik van gemeentelijke oe fen- en/of speelgelegenheden vast te stellen op de hierboven genoemde be dragen. Zodra het hiervoor bedoelde raads besluit door de raad is vastgesteld, zal over de nieuwe huurbedragen zo spoedig mogelijk contact worden opgenomen met de belanghebbende verenigingen of groepen van perso nen. De financiële commissie uit uw raad kan zich met dit voorstel verenigen. Met betrekking tot het nog te bou wen gymnastieklokaal op de Kol wordt opgemerkt, dat na realise ring zal worden bezien of de thans voorgestelde uren gehandhaafd, dan wel gewijzigd dienen te worden. Wie en wat? Solidaridad, de interkerkelijke ak- e voor Latijns-Amerika is een geza- nenlijke fondsenwervingsaktiviteit an d Rooms Katholieke Kerk, de federlandse Hervormde kerk en de 1 de Stichting Oecumenische Hulp amenwerkende kei-ken. De aktie 'ordt per traditie in de Adventspe- ode gehouden: zij verleent steun aar. erken en christelijk-sociaal geïnspi- eerde organisaties in Latijns-Ame- ika in hun strijd voor een meer lenswaardige samenleving. Waarom? Voor veel Nederlanders is Latijns- merika nog het continent van sam- a's en gaucho's, van Carnaval in io en Maria van Bahia. Dit beeld an vrolijke onbezorgdheid wordt bij en aangevuld met berichten van oups en tegencoups, van ontvoerin- en en onlusten. Een en ander wordt an samengevat in de gedachte aan en temperamentvol, driftig volkje at niet altijd de draagwijdte van ijn handelingen beseft. Sympathieke lensen, maar een beetje ondoor- acht en onbezorgd. De werkelijkheid b heel anders. Van de noordelijke trens van Mexico tot het zuidelijke luntje van Vuurland is een strijd gaande om zich te bevrijden van zo- W'el binnenlandse als buitenlandse pderdrukking, zoals die zich in poli tieke, ekonomische en sociale struk- wren manifesteert. Een heel konti- |ent is op zoek naar een nieuwe sa- lenleving. In dit proces spelen dë perken een belangrijke rol. Met onze ijdragen willen wij onze solidariteit etuigen en projekten steunen die an betekenis zijn voor het vernieu- van de samenleving in Latijns- merika. Daarbij beseffend dat dit en deel is van een veel grotere ak: het vernieuwen van de wereld- amenleving naar de bedoelingen van e Schepper. Waarvoor De akti 74-75 wordt o.m. gevoerd oor de volgende projejeten: Jeugd- orming in Honduras; Praktische hulp aan Boliviaanse gastarbeiders in Peru Chili en Argentinië; Opvang van vluchtelingen uit Chili, Argenti nië; Opbouwwerk onder jonge men sen, Puerto Rico; Vormingswerk on der de onderwijzers in Equador: enz. enz. Het zijn enkele voorbeelden uit een lange lijst van Projekten, die tot doel hebben mensen te helpen zich zelf te helpen. Daar gaat het om! GEEN AALMOES, MAAR GE RECHTIGHEID! Hoe? 1. Door te geven aan de collectes die in de verschillende kerken, verenigingen, clubs e.d. worden gehouden ten bate van Solidari dad. 2. Door een gift over te maken op rekening van de Gemeentelijke Diakonale Commissie voor Inter nationale Hulpverlenig bij de Rabobank te Holten. gironr. 875587, 'onder vermelding van „Solidaridad". 3. Door 'n gift over te maken op giro 1804444. t.n.v. „Solidaridad" te Den Haag. 4. Door een gift over te maken op giro 8685 van de Generale Dia konale Raad, Utrecht, onder ver melding van „Solidaridad". Nogmaals, men vraagt GEEN AAL MOES, MAAR GERECHTIGHEID! Blijkens de Staatscourant van 11 december j.l., nr 241, is de heer W. Bouwhuis, Molenbelterweg 16 te Hol ten, eigenaar van het accountants- en administratiekantoor, aldaar, met in gang van 2 december 1974, als ac countant-administratieconsulent inge schreven in het register als bedoeld in artikel 7, lid 2, van de Wet op de ten (Stbl. 1972, 748). Deze wet is met ingang van 1 maart 1974 in werking getreden. Op vrijdag 13 december wordt in Trog-Art, Hofstraat 2 te Deventer om 9 uur 's avonds de tentoonstelling „ex-exposanten van Trog-Art" fees telijk gesloten door de wethouder van onderwijs en kuituur, de heer B. J. Duimel, Deze tentoonstelling omvat een overzicht van recencies, knip sels, uitnodigingen en dergelijke en een aantal werken van kunstenaars die ééns in trog-art exposeerden. Tijdens het feest van vrijdagavond wordt de allerlaatste tentoonstelling „Bakkers in de Trog" ingericht; een tentoonstelling van broodsierkunst van Nadja van Ittersum uit Soest en Paul Année uit Amsterdam. Onder begelieding van beide expo santen zal er 's avonds al de gele genheid zijn voor de feestgangers, naar hartelust met brooddeeg te wer ken in de achterruimte van Trog-Art. De Deventer bakkersvereniging helpt dat mogelijk te maken. Op zaterdagmorgen worden om 10.30 u. gemeenteraadsleden uitge nodigd in Trog-Art samen „zoete broodjes te bakken" en te eten. In tegenstelling tot de namaak „Drs. Backer", die in 1968 als sprekende pop Trog-Art opende, zal zaterdag middag 14.00 u.' de echte „Prof. Bakker" Paul Année de tentoonstel ling „Bakkers in de Trog" openen. Daarna zullen bezoekers van de ten toonstelling volop de gelegenheid krijgen hun vaardigheid met brood deeg te bewijzen, daarbij begeleid door de beide exposanten en plaatse lijke kunstenaars. Een keuze uit het werk dat op deze dag wordt gebakken zal daarna sa men met de tentoonstelling „Sier- brood van Deventer bakkers" en een kleine inzending „Tsjechische brood kunst" geëxposeerd worden in de ge- Nu de alctiviteiten in de tuin zijn afgelopen is het zaak wat meer tijd te besteden aan de kamerplanten. Bij de behagelijke temperatuur in de kamer komen de insekten uit de ei tjes. Deze jonge insekten kunnen schadelijk zijn omdat ze zich voeden met de sappen uit de plant en kun nen tevens verschillende ziekten overbrengen. Uitermate gevoelig voor aantasting door insekten zijn o.a. Geranium, Hibiscus, Hedera, Gloxinia en Cine raria. En veilige methode om kamerplan ten te vrijwaren tegen insekten kan men bereiken door gebruik te maken van Pokon-Planten-Spray. Deze insekticide heeft het grote voor deel dat het is bereid uit planten (dus niet synthetisch) en het geen gevaar oplevert voor het biologisch evenwicht in de natuur. De werkzame stoffen zijn: Pyrethri- nen en Rotenon. Pvrethrinen zijn bereid uit de bloem blaadjes van de P.vrethrum plant. Rotenon wordt gewonnen uit de wor tels van de tropische boom Derris elliptica. Er is een speciale spuitbus. Door één druk op da knop (de bus spuit in alle standen) verstuift de nevel over de planten en de insekten heb ben geen kans meer. Zodra de insekten zijn verdwenen fleurt de plant weer op, herkrijgt een gezonde glans en groeit door. De bloemen ontwikkelen zich beter en kunnen onbeschadigd tot volle bloei komen. Wilt u plezier van uw planten heb ben, voorkom dan aantasting! Te Rotterdam zijn voor het diplo ma „.Coupeuse" geslaagd mevr. Klein Nulent. Kozakkenstraat 26 en mevr. Oolbekkink, Pannenbakker straat 12. Beide dames werden opge leid door mevr._ M. Bekkernens, Ko zakkenstraat 34 te Hollen. meentelijke expositieruimte „De Kunstpoot", Groote Poot 19. Een boekje met recepten en zegs wijzen die op brood betrekking heb ben zal op de tentoonstelling verkrijg baar zijn. Deze tentoonstelling wordt zondag 15 december om 14.00 uur geopend door de heer G. E. Wessels, voorzit ter van de Deventer Bakkersvereni ging. Diezelfde middag opent om 16.00 uur in de Athenembilbiotheek. Klooster 3 drs. B. Rademaker-Helf- ferich de tentoonstelling. „Hoe Deventer bakkers vroeger bakten", boeken, prenten en ge bruiksvoorwerpen uit het warme bak kersverleden. Alle 3 tentoonstellingen duren tot 31 december. In dezelfde tijd zullen de warme bak kers in hun etalage de aandacht ves tigen op de broodsierkunst. Ook de boekhandelaren wordt ge vraagd in deze periode aandacht te schenken aan het brood in de litera tuur en publikaties over broodsier kunst. HET MAKEN VAN TELEVISIEFOTO'S: Misschien hebt u dat óók wel eens gehad: op de televisie is een onderwerp, dat u bijzonder interesseert. Of er is een goede vriend of familie die tn beeld komt. Wat zou het leuk zijn om van zo'n progamma eens een paar fo to's te maken. Maar u weet niet of het kan en hoe het moet. Daarom in dit artikel een mini-les in het maken van televisiefoto's. Want beeldbuisfoto's maken is hele maal met moeilijk. En her kan met bijna alle soor ten kamera's. Ook met een kas- settekamera. als die een lens heeft die genoeg lichtsterk is. namelijk 2,8 of 3,5 Als u dat met zo 1, 2, 3 op uw kamera kunt zien. vraag het dan gerust even aan uw fotohandelaar' Behalve uw kamera hebt u na tuurlijk ook 'n filmpje nodig (van tenminste 21 DIN, maar liever een filmpie dat nog „snel ler" is, namelijk van 24 of 27 DIN, als dat tenminste m uw toestel kan) Rest nog. een sta tief of een andere steun, des noods een stoel of tafel Wat u met nodig hebt (omdat u het beslist met gebruiken mag in dit geval) is een flitser' Want daar mee zou u het tv-beeld helaas weg-flitsen Welke afstand? Dat is geen probleem, want als u door de zoeker kijkt, dan moet het tv-scherm zo veel mogelijk beeldvullend zichtbaar zijn Bij de meeste kamera's is dat een afstand van 1 meter tot 1.20 me ter Nu moet u dat ook met al te precies doen. want er kan tus sen het gedeelte dat u door de zoeker ziet en wat uw kamera straks aan foto's produceert, een verschil zijn Dat is met een geleerd woord - de parallax of het verschil tussen datgene wat de kamera „ziet" en wat u zelf in de zoeker ziet Om die paral lax te voorkomen, kunt u het beste op tenminste 1,20 meter afstand fotograferen Zorg daar bij dat het hart van uw kamera (de lens) staat tegenover hei hart van uw tv-scherm En nu de tijd Daarvoor moet u weten, dat elk tv-beeld wordt opgebouwd uit strepen, die in 1 /25e sekonden een volledig beeld vormen Als uw kamera een sluitertijdmstel- ling heeft, dan is instelling op I /25e of I/30e sekonde goed Hebt u een kasscttekamera. zet er dan wel een gebruikt flits- blokje op De automaat in de kamera zorgt er dan voor. dat de belichtingstijd goed is De lensopening Hebt u een kamera met instel bare lensopening, dan dient u een lensopening te kiezen die past bij de gevoeligheid (een an der woord voor „snelheid"') van het filmpje dat u gebruikt Hier bij als vuistregel bij een filmpje van 21 DIN een diafragma van 2.8 of 3 5 Bij een 24 DIN- filmpje diafragma 4 En bij een 27 DIN-film diafragma 5.6. Deze regel geldt ook voor kleu- rentelevisiefoto's En tenslotte: de opname Akkoord de afstand is goed in gesteld, de belichtingstijd ook en het diafragma geeft geen proble men Nu de opname Daarvoor is het advies kies zo mogelijk close up (dat zijn van dichtbij genomen) opnamen Die geven een sprekende tv-foto En pro beer ook een „rustig" beeld te vangen, dat wil zeggen, een niet te snel bewegend moment, waar door u een goede, scherpe foto krijgt En tot slot pas op voor schemerlampen en voor buiten licht. dat in het bolle oog van de televisie weerkaatst en zo het tv- beeld schade doet DEVENTER Deventer Schouwburg, Grote Kerk hof 1, telef. 11500. Woensdag 11 en d°- 12 dec. 20 u. Mu sical Wat een planeet. Vrij. 13 dec. 20 u. Hoofdstad Ope rette met Grafin Mariza. Di, 17 dec. 20 u. St. Dev. Kamermu ziek presenteert Quartetto Esterha- zy. Wo. 18 dec. 20 u. Kerstzangcienst van het Leger des Heils. E.D.B. Theater, Smedenstraat 10, telef. 13615. Weekfilm do. 12 t.e.in. wo. 18 dec. Dë dodende vuist (18 jr.). NachWst. Vr. 13? M7* "T4 dec. 23.30 Agènl -373(18 - Matinee za. 14. zo. 15 dec. 14 u. Be storming van Fort Utah (a.l.). Aanvangstij.cten weekfilm: werkd. 20 u. vr. 21 u. za. 18.30 en 21. u. zo. 16, 18.30 en 21 u. Cinema, Lange Bisschopstraat 69. telef. 11100. (Zie ook onder Film Art '74). Weekfilm d°- 12 t.e.m. wo. 18 dec. De nonnen van Sant Arcangelo (18 jr.).. Nachtvst. za. 14 dec. 24 u. De gewel denaars (18 jr.). Matineë za. 14. zo. 15. wo. 18 dec- 14 u. Houten koppen (a.l.). Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 u. Za. 18.45 én 21.15 u. Zo. 16, 18.45 en 21.15 u. Luxor Theater, Brink 20, telef. 18662 Weekfilm do t.e.m. wo. 18 dec. Jug gernaut (14 jr.). Nachtvst. vr. 13 dec. 23 u. Amoureu ze avonturen van Siegried (18 jr.). Matinee zo. 15 dec. 14 u- De zotte wereld van Charley Chaplin (a.l.), aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 u. Za 18.30 en 21 u. Zo. 16. 18.30 en 21 N.II. Kerk Diepenveen: zo. 15 dec. Adventsconcert door Devdnter Kerk muziek Ensemble o.l.v. J. Kleinbus- sink. Film Art '74. Inl. Centrum „Brink 30", telef. 11637. Vr. 13 dec. in Cinema (zie boven), 22.45 u. Panermoon van Peter Bogdanovich. Kunstpoot-Rozijnenkorf, Grote Poot 19. telef. 11848. De heer B. J. Meijer, thans em ployé 2 (besteller-voorman) bij de PTT te Holten is met ingang van 1 januari a.s. bevorderd tot employé I (besteller-voorman). De heer H. Stegemen, van kapsa lon „Elegant" is te Zwolle geslaagd voor het examen „Vakleraar dames- kappersvak". Het moderamen van de hervormde synode heeft met zorg kennis geno men van de Zuid-Afrikaanse reactie op de opmerkingen die dr. C. F. Bey- eis Naudé in Driebergen in de Her vormde synode heeft gemaakt. Deze zoi'g, aldus het moderamen midden dezer week in een verklaring, heeft tweeërlei achtergrond. Enerzijds acht het moderamen het betreurenswaardig dat een bezonnen oproep tót dialoog en verzoening kan worden verstaan als een oproep tot geweld; anderzijds is het moderamen geschokt dat de hoogste autoriteiten in Zuid-Afrika publieke verklaringen afleggen op basis van een kranten bericht. De synode van de Nederlandse Her vormde kerk heeft de oproep van dr. Beyers Naudé verstaan als een be wogen pleidooi tegen alle geweld en onrecht. Zij heeft uit de Zuid-Afri kaanse reacties eerst goed begrepen hoeveel geloof en liefde er nodig is om dit pleidooi te blijven voeren. Het moderamen spreekt de vr- wachting uit dat de Zuid-Afrikaanse autoriteiten de betekenis van het Christelijk Instituut en de roi van dr. Beyers Naudé voor het vredeswerk in Zuid-Al'rika zullen inzien. Dr. Bey ers Naudé, aldus het moderamen, heeft in de synode zijn hoop uitge sproken dat een door de regering samengeroepen ronde-tafelconferentie van de leiders van alle groepen in Zuid-Afrika een gewelddadige oplos sing in het rassenconflict zou kunnen voorkomen. Het moderamen is ervan overtuigd dat deze oproep van een Zuid-Afrikaan in Nederland beter wordt verstaan, dan verdachtmaking van hem Af zulke voorstellen doet. Aldus het Crvormd moderamen. hervormd Persbureau) speel- telef. 3. Tot 30 dec. Dii'k Bakker - tekenin gen. geopend: ma t.m. 14-18 vr. ook 19-21 15-31 dec. Kunst van de bakker - De venter Bakkers: Tsjechische brood kunst; Wat bezoekers maakten (in Trog Art); „Kunst op wielen". Geopend: ma. t.e.m. za. 14-18 u. Vr. ook 19-21 u. Openbare leeszaal, Brink 70 telef. 13506. Geopend: di. t.e.m. vr. 10-17.30 en 19-21 u. Za. 10-17 u. Tot 6 jan. D. Mayer - grafiek. Galerij Lepten, :Kletterstraat -25-27,. Epae; telef. 21815. ;,.^£Daanent:. vgrafipk,, schilderijen, aquarellen 1850-heden. 14 dec.-21 jan. Nieuwe aanwinsten uit de Romantische en Haagse school. Geopend: di. t.e.m. za. 14-17.30 u. Galerie Sidonie, Kleine Overstraat 58. telef. 14169. Tot emd dec. Joost van Putten - pen tekeningen.. Geopend: di. t.e.m. za. 14-18 u. Vr. ork 19-21 u. Albert Schweitzer centrum. Brink 89, telef. 19675. Permanente expositie over leven en werk van A. Schweitzer. Geopend: wo. 19-21 u. Za. 12-16 u. Museum De Waag, Brink 56, telef. 14556. Tot 2 febr. foto's Rondom de fon tein. Tot 15 dec. Mini Peters - Portret ten. Geopend: di. t.e.m. za. 10-12.30 en 14 17 u. Zo. 14-17 u. Museum De drie haringen, Brink 55, telef. 14556. Tentoonstelling van aankl eedpop pen uit 1860-1910. Geopend: als De Waag. Museum voor Mechanisch goed Noordenbergstraat 19739. Geopend: als de Waag. Athenaeumbibliotheek, Klooster telef. 16512. Tol 13 dec. Expositie 500 jaar Bota nische boekillustraties. Vanaf 15 dec. „Hoe Deventer bak kers vroeger bakten", boeken, pren ten en gebruiksvoorwerpen uit 't war me bakkersverleden. Geopend: ma. t.e.m. vr. 10-12.30 en 14-17 u. Wo. ook 18-20.45 u. De Ervaring. Kleine Overstraat 85. Permanente doch regelmatig veran derende tentoonstelling door Loes en Reinier v.d. Voorde, kunstenaars. Geopend: werkd. 15-18 u. Jazz Café. Menstraat 2, telef. 11637. Vr. 13 dec. 20.30-24 u. o.l.v. Davina Rovers. Overdekt zwembad. Smymadwars- straat 2. telef. 21864. CluRkaropioenschap ..De IJssel". Za. 14 dec. 19-22 Zo. 15 dec. 14-16 u. Donderdag, vrijdag, maandag, dins dag. woensdag 14.30 uur: Hoera, m'n slipje is gestolen (18 j). Donderd.. vrijd., maand., dinsd., woensd. 20.00 uur: ALICIA (18 j). Zaterdag 18.45 en 21.00 uur: ALICIA (18 j). Zaterdag 23.15 uur- Hoera, mijn slipje is gestolen (18 j). Zondag 14.30 en 16.45 uur: China, zwaard en vuisten (18 j). Zondag 18.45 en 21.00 uur: ALICIA (18 j). PALACE Donderd.. vrijd., maand., dinsd. 14.30 18.45 en 21.00 uur: Bananes Mecha- nique (18 j). Zaterdag 14.30, 18.45 en 21.00 uur: Bananes Mechanique (18 j). Zondag en woensdag 14.30 uur: Heidi (a.l.). Zondag en woensdag 18.45 en 21.00 uur: Bananes Mechanique (18 j). In „De Boekenbus" van de RONO op zondag 22 december (19.00 tot 19-10 uur) probeert Jan F. de Zan ger een antwoord te geven op de vraag „Waar is het kerstverhaal ge bleven"? Het verplichte kerstverhaal, waar vroeger elke krant, elk tijdschrift de lezers tegen Kerstmis op trakteerde, is verdwenen of althans in zijn na dagen. Vindt de moderne lezer niks meer aan kerstverhalen vol sneeuw, sterren, aardige herders, verloren zonen en dochters, klokkenspel en ruwhouten voerbakken? Jan F. de Zanger duikt in mooie en malle kerst verhalen van vroeger. Behalve de traditionele oliebollen en appelflappen wilt u uw gezin ook wel iets hartigers voorzetten op laatste avond van het oude en de eerste morgen van het nieuwe jaar. Geef dan eens geen huzarensla maar canapeetjes (in puntjes gesne den brood) met pittige smeersmel- tjes^ iV, De 'Smeersels kunt u 's morgens of een dag te voren bereiden. De cana-, peetjes kunt u aan het eind van de middag of het begin van de avond verder afmaken. Nog gemakkelijker maakt u het zich door 's avonds de verschillende smeersels in bakjes op tafel te zetten samen met toostjes, crackers, stuk jes roggebrood en garneringen. Ieder kan zijn gang gaan en zelf z'n cana peetjes creëren. Neem dit als ondergrond: Rond of vierkant niet zoet rogge brood, cream crackers of bruin of wit casinobrood. Toostjes zijn niet geschikt, want die worden slap. Brood, dat enkele dagen oud is, kan het gemakkelijkst worden gesneden. Haal de korsten van het brood. Snijd het in de lengte in plakken (ca. 6 stuks). Dit werkt naderhand efficiën ter met beleggen. Besmeer de snee tjes brood met onderstaande smeer sels. Snijd de lange sneden brood daarna in punten. Gameer de brood puntjes en leg ze op een schaal met uitgewassen en uitgelekte slabladen. Smeer dit erop: (elk smeersel is voor 10 canapeetjes) pittig Parma hapje Vs doosje magere kwark. 1 zakje Par mezaanse kaas (40 g), *lz eetlepel paprikapoeder, Vs eetlepel water, cayennepeper, zout, 2 knakworstjes, tomatenketchup (uit een tube). Meng de Kwark met ce Parmezaan se kaas en het paprikapoeder tot een smeuige massa. Voeg zonodig wat water toe. Maak het mengsel pittig met zout en wat (cayenne-)peper. Besmeer het brood. Snijd het in puntjes en gameer het met een plak je schuin afgesneden knakworst en daarop een tipje tomatenketchup. blue hapje 50 g blauwe kaas (Bluefort, Danish blue of Roquefort), Vs doosje mage re kwark, water, 50 g walnoten, ci troensap. 1 banaan. Snijd de kaas in stukjes en prak hem vervolgens met een vork. Roer de kaas met de kwark tot een smeuïge massa. Voeg zo nodig wat water toe. Houdt ca. 12 walnoten voor garnering achter. Hak de overige noten en roer ze door het kaasmengsel. Besmeer het brood hiermee. Snijd- de banaan in plakjes en besprenkel die met ci troensap. Garneer met een halve wal noot of een plakje banaan. Vooral op roggebrood is dit smeersel lek ker. Bovendien zien ze er dan leuker uit. ham-lever-hapje 50 g leverpastei, 2 eetlepels mage re kwark, 75 g ham. 1 theelepel kap pertjes, lVs eetlepel madeira, citroen sap, peper, (tabasco), mosterd, enke le augurken. Vermeng de leverpastei met de kwark. Voeg de gesnipperde ham en de kappertjes en maak het mengsel op smaak met madeira, citroensap en peper en eventueel een druppelt' tabasco. Garneer met mosterd en stukjes augurk. Noordzee hapje 1 zoute haring, '/s zure appel, 1 eetle- pel paprika zoetzuur, 1 eetlepel sla saus, 1 theelepel kappertjes, (citroen sap) (augurken), boter, margarine of halvarine. Snijd de haring en de appel in dob belsteentjes. Snijd het paprikazoet zuur in kleine stukjes. Vermeng alle ingrediënten met el kaar. Eesmeer het brood dun met bo ter. margarine of halvarine. Leg hierop het slaatje. Garneer eventueel met paprikazoetzuur of met augurk. Roggebrood is voor dit hapje de lek kerste ondergrond. schipbreukeling 1 blikje grote sardienen of twee blik ken kleine sardientjes, 1 eetlepe' kwark 1 eetlepel slasaus, 50 g gar nalen, 4 a 5 augurken. Giet de olie van de sardientjes. Prak de sardientjes fijn, vermeng ze met de kwark en de slasaus. Houdt ca. 20 garnalen achter. Roer de overige garnalen en de fijngesneden augurken door het sardienenmengsel. Besmeer het brood met het vismeng- garneer,met,een garnaal. vogelnestjes Vs doosje roomkwark en 1 eetlepel water of Vs doosje mag. kwark en Vs van 1/8 1 slagroom, citroensap, (ver se) peterselie, (gedroogde) basilicum, dragon, één druppel tabasco, zout, Vs winterwortel of 3 eetlepels wortel- salade (kant en klaar), 3 eetlepels blauwe' rozijnen. Meng de roomkwark met het water of klop de slagroom stijf en meng die door d»e magere kwark. Maak van de kwark, het citroensap, de kruiden, tabasco en zout een pit tig smeuïg mengsel. Besmeer hier mee het brood. Snijdt het brood in vierkantjes. Rasp de wortel en meng dit met citroensap. Leg ze als een nestje op de kruidenkwark. Leg je in elk nestje 5 rozijntjes. EEN GOEDE EETGEWOONTE IS BELANGRIJK Een goede eetgewoonte heeft In vloed op de „snoephonger" van uw kind. Let erop dat uw kinderen vol doende en vooral rustig eten. Wie bo terhammen naar binnen propt is schijnbaar snel verzadigd, maar heeft dikwijls ook weer snel honger, die dan op minder verstandige wijze met snacks en snoepgoed wordt ge stild. Wen uw kinderen eraan zoet beleg vóór hartig beleg te gebruiken, zo dat suikerresten minder lang in de mond blijven. Rauwkost, lekker bij de boterham, heeft een reinigende werking op het gebit en masseert bovendien het tandvlees. Het is juist goed om uw kind eens flink te laten kauwen. Schenk vooral aandacht aan de „pauzehapjes" die kinderen mee naar school nemen. U kunt een appeltje, mandarijn of een bruine boterham met hartig beleg meegeven. Dat is heel wat beter dan bijvoorbeeld een gevulde koek. waarin nauwelijks goe de voedingsstoffen zitten. Laat uw kinderen gebruik maken van schoolmelk. Is die niet te krijgen, geef ze dan melk of yoghurt mee in een goed afsluitbare plastic beker. BROODJF MEE? DOE HET ZO Moeten uw kinderen overblijven, zorg er dan voor dat de meeneem- lunch smakelijk is. Uitgedroogde bo terhammen of boterhammen waar het beleg helemaal is ingetrokken worden al te vaak vervangen door minder gezonde snacks. Zorg voor voldoende variatie van het broodbe leg. Geef eens smeerkaas met wat geraspte wortel, leverworst met wat plakjes komkommer of paprika. Een blaadje sla tussen beleg en brood houdt het brood langer vers. Een ex traatje bij het lunchpakket gaat er altijd in. denk eens aan een puntje smeerkaas, een klein doosje rozijnen of wat nootjes. Meer gegevens over voeding en tand bederf vindt u in de volgende brochu res: nr. 102 De voeding van de school jeugd f 0.25. nr. 146 Minder kiespijn door een goe de voodmg f 0.15. nr. 147 Verstandig snoepen f 0.15. nr. 148 Goed snoep voor feestjes en partijtjes f 0.25. n- 161 Voorkom tandbederf f 0.15. nr. 161 Tn de pauze Biscuits?? Schoolmelk? Snoep? ?Fruit gratis. nr. 166 Snoeptabel f 0,10. U kunt de brochures per briefkaart bestellen waarbij voor de betaling aan de adreszijde extra postzegels worden bijgeplakt plus f 0,40 voor het toezenden van de bestelling. De briefkaart stuurt u aan het Voorlich tingsbureau voor de Voeding, Post bus 1772, Den Haag. Vergeet niet de gewenste brochures te vermelden! Het is ook mogelijk om in samen werking met de school een ouder avond te organiseren, waar het Voor lichtingsbureau voor de Voeding een lezing met diaserie of film kan hou den, om nog uitgebreider op dit on-

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 7