Verhoging van de ïbad/zwemta rie ven Subsidiëring plaatselijke verenigingen Verhoging van de aardgastarieven Reinigingsrechten zullen moeten worden verhoogd Grondtransacties 8 8 Verlaging rioolbelasting wegens overname zuiveringsinstallatie Cultuurjeugd en sport Verhoging van enkele belastingen 1 arieven vleeskeurings dienst gaan omhoog tl "fi nvoering voorverkoop Milieu-vraagstukken Zuiveringsschap heft reeds rechten ven Andere ongemoeid Vrijwillige premiebë taling AOW en AWW Vrijdag 13 december 1974 In de afgelopen jaren is de gedragslijn gevolgd om de belastingen en de retributies eens per jaar of eens per twee jaar bij te stellen, waarbij de door de Minister van Binnenlandse Zaken gegeven richt lijnen als leidraad worden gehanteerd. Hierdoor wordt voorkomen dat de belastingplichtigen op een zeker moment met een forse ver hoging worden geconfronteerd. Een uitzondering op deze regel vormde de beslissing voor 1973 toen niet tot verhoging van de itraatbelasting en de personele belasting werd overgegaan en de derving van de daaruit voortvloeiende inkomsten werd gecompen seerd door een extra verhoging van de woonforensenbelasting. Voor het jaar 1974 is de destijds voorgestelde verhoging van 1973 Bouwkundige werken: afschrijving rente 6,95 pet. van f 237,12 Dit zeggen B. en W. in de indie- 1Q nlngsnota by de begroting van 1975 als aanhef van de toelichting op hun 'voorstellen om de rioolbelasting (ri- 8 ooiwaterzuiveringsinstallatie) te ver lagen en een aantal andere belas tingen en rechten met ingang van 1 januari 1975 te verhogen. Rioolbelasting (Rioolwaterzuive ringsinstallatie) Met het Zuiveringschap West-Over ijssel is overeengekomen, dat het be heer en onderhoud van deze installa- tie per 1 januari 1975 door genoemd >ïuivering-schap zal worden overge- nomen zonder onze bemoeiingen met deze installatie per die datum zullen ophouden. 1111 In afwachting van deze overneming I betaalt het Zuiveringschap thans voorschotten op de jaarlijkse lasten van rente en afschrijving van deze Installatie. ira De financiële consequenties van de overneming van de zuiveringsinstal- latie in beheer en onderhoud zijn in de begroting 1975 verwerkt. Dit is niet het geval met de lasten van rente en afschrijving voortvloei ende uit de boekwaarde per 1 janu- 1975 van de bouwkundige en mechanische werken van de instal latie. Deze lasten bedragen rond f 32.800,- gespecificeerd als volgt: mechanische werken: afschrijving rente 6,95 pet. f 6.232,— van f 28.343, f 1.970,— Totaal f 32.800, Als nadere toelichting op de verlaging van de rioolbelasting schrijven B. en W. ,,Nu de overneming van de instal latie in beheër en onderhoud is gere geld en voorschotten op de hierbo- vengenoemde lasten zullen worden betaald, zijn wij van mening, dat een bijstelling van de thans gelden de tarieven voor de heffing van een rioolbelasting met ingang van 1 ja nuari a.s. dienst plaats te vinden. De bedragen, die thans worden ge heven, zijn vastgesteld met ingang van 1 januari 1970 en zijn sedertdien niet meer gewijeigd, zulks in af wachting van de uitslag van de uit eindelijke beslissing inzake overne ming van de installatie door het Zui veringschap. De minimum heffing voor ge meenten, wier begroting een nadelig saldo aangeeft, f 82,50 per aanslui ting per jaar zonder zuivering. Aan gezien deze norm ook bij de overige belastingen wordt toegepast, menen wij dat het thans aanbeveling ver dient om een verlaging van de riool- belasting tot dit bedrag door te voe ren. De heffing voor gebouwde eigen dommen bedraagt thans 55 pet. van de belastbare opbrengst volgens het kadaster met een minimum van f 100,en een maximum van f 125,De gemiddelde aanslag is te stellen op ca. f 104,Een ver laging tot gemiddeld f 82,50 kan dus worden bereikt door een verlaging van de belastbare opbrengst volgens het kadaster met een minimum van f 80,en een maximum van f 100, met ca. 20 pet. De tariefstelling wordt dan 44 pet. Deze procentuele verlaging dient dan ook te worden toegepast op de overi ge in de verordening voorkomende tarieven terzake van de rioolbelas ting. Dit geeft dan de volgende tarieswij- zigingen: huidige tarief Tarief na verlaging voor een hotel, een café, een cafetaria of een resteaurant voor een gara ge, een auto- spuiterij, een auto-service-sta- station of een expeditiebedrijf voor de overi- percelen, waarin een industrueel bedrijf is begre pen en waarvan de verontreini gingsgraad niet meer dan 250 in woner equivalen ten bedraagt f 200,—,, f 100,— f 250, Burgemeester en Wethouders stel len de raad voor de bad- en zwemta- rieven met ingang van 1 januari 1975 aan te passen aan de door de regering toegestande procentuele ver hoging. Als een nieuw middel om de ze verhoging niet al te zwaar te la te drukken op de geregelde gebrui kers van het bad stellen zij voor. te lgen gereduceerd tarief. <je voorver koop van abonnementen in te voeren. Wie er vroeg bij is betaalt dan niet meer dan vorig jaar. Uitgezonderd zijn de lesabonnementen. In de aanbiedingsbrief van de be- jgroting voor 1975 geven zij op hun voorstellen de volgende toelichting: ,De tarieven werden met ingang jvan 1 januari 1974 verhoogd met ca. tot 12 procent. Deze verhoging 'was de maximaal toegestane verho ging en werd dan ook van hoger hand goedgekeurd. De maximaal met ingang van 1 Januari 1975 toegestane verhoging bedraagt 10 a 11 procent. B en W stellen de raad voor deze verhoging toe te passen. Ten aanzien van deze verhoging zeggen zij nog het volgende: Sedert een aantal jaren wordt gedu rende ca. twee weken voorafgaande aan de opening van het zwembad, de gelegenheid, opengesteld om abon nementen bij de plaatselijke V.V.V. te kopen tegen de normaal geldende tarieven. Elders geschiedt een der gelijke voorverkoop dikwijls tegen een lagere dan de normale prijs. Hiermee wordt de animo om deze kaartjes vooraf te kopen groter en komt het doel nil. de ontlasting van de verkoop van deze kaartjes aan de kassa van het bad, ongetwijfeld be ter tot zijn recht. In de gegeven si tuatie zou dit doel kunnen worden bereikt door te bepalen, dat de voor gestelde verhoging va.i 10 a 11 pro cent voor de abonnementen, die in voorverkoop zullen worden verkocht, niet zal worden doorgevoerd." f 200,— Naar gelang het aantal inwoner equivalenten stijgt, neemt ook het tarief van de heffing toe. Ook deze tarieven zullen dus met 20 pet. moe ten worden verlaagd. Voor een overzicht van deze verla gingen mogen wij u kortheidshalve verwijzen naar het bij de stukken ter inzage liggende concept van de gewijzigde verordening. De totaal uit deze verlaging voort vloeiende vermindering van inkom sten is globaal gelijk aan het hier voor vermelde bedrag van rond f 32.800,— Door dit bedrag op te nemen als een te ontvangen vergoeding van het Zuiveringschap heeft de tariefsverla ging derhalve budgetair geen gevol gen voor de uitkomt van de primitie ve begroting, zoals deze u thans is aangeboden. De administratieve ver werking zal bij een aparte wijzi ging van de begroting plaatsvin den." B. en W. stellen de raad voor de ta riefsverlaging, overeenkomstig het vorenstaande vast te stellen. Het Overlegorgaan van de drie vak- oentrales in Overijssel organiseert voor onze provincie twee regionale voorlichtingsavonden over het onder werk: milieuvraagstukken. Wat wil de Stichting Natuur- en Milieufede ratie Overijssel? In de ontwikkeling van alle regio's van gemeenten e.d. zijn de milieu vraagstukken steeds belangrijker ge worden. De vakbeweging heeft daar zeer sterk mee te maken in verband met de economische ontwikkeling. Er worden over bovengenoemd on derwerp twee forumavonden gehou den, waaruit door de leden een keuze gemaakt kan worden. De bijeenkomsten zijn bestemd voor alle leden en kaderleden. Ze worden gehouden te: a. ZWOLLE op 16 december 1974 in Hotel v. Gijtenbeek, Stationsplein (te genover het station). b. HENGELO (O.) op 17 december 1974 in restaurant Cosa, Markt. Beide bijeenkomsten beginnen om 20 uur. De inleiding wordt gehouden door drs. J. T. H. A. v. d. Waals, medewerker van de Stichting Natuur- en Milieufederatie in Overijssel en het forum bestaat zowel in Zwolle als in Hengelo uit: drs. J. T. H. A. v.d. Waals en drs. H. J. v.d. Ploeg lid van genoemde stichting. Dë leiding van het forum is te Zwolle in handen van J- Groenen en in Hengelo van J. Barkhuis. „Al enige jaren is in de begroting een bedrag van f 7500 opgenomen voor subsidiëring van plaatselyke cul turele, jeugd- en sportverenigingen. Daar een „verdelingsverordening" op dat gebied ontbrak, heeft uw raad jaarlijks een uitspraak gedaan over de verdeling van het daarvoor uitge trokken bedrag. Overeenkomstig onze daartoe ge dane toezeggingen bieden wy u thans een ontwerp-subsidieverordening voor de subsidiëring van plaatselyke cul turele, jeugd- en sportverenigingen ter vaststelling aan", aldus burge meester en wethouders in een voor stel aan de raad. In de toelichting op zijn voorstel zegt het college onder meer: ,.Bij het opstellen van deze ontwerp-subsidie verordening zijn wij uitgegaan van aantal uitgangspunten waarmee naar In verband met een belangrykc stijging van de waarde van het aard gas door de in de vorige herfst door de oliecrisis gestegen kosten der aardoliepryzen. wil de regering een flinke vinger in de pap hebben bij de vaststelling van de aardgasprijzen. De gemeentebesturen zien zich daar door genoodzaakt deze prijzen met ingang van 1 januari 1975 te verho gen. In een desbetreffend voorstel aan de raad geven burgemeester en wethouders daarop de volgende toe lichting: „Door de regering is op 8 oktober 1974 bij de Tweede Kame^ der Sta- ten-Generaal een Ontwerp van Wet ingediend, houdende regelen met be trekking tot de prijzen en de tarieven voor het leveren van aardgas (Wet Aardgasprijzen). Indien dit ontwerp tot wet wordt verheven zullen aan de Minister van Economische Zaken be langrijke bevoegdheden worden ver leend tot het nemen van maatrege len met betrekking tot de aardgas- prijsen. De bevoegdheden zijn: ex artikel 2: het vaststellen van een prijs beneden welke door de Gasunie In een uitvoerige toelichting geven B. en W. in de indieningsnota van begroting 1975 aan, waarom naar hun mening de reinigingsrechten moeten worden verhoogd en welke tarieven noodzakelijk zijn. De reinigingsrechten zyn verdeeld in -drie groepen: vastrecht, recht per vuilniszak en overige vergoedingen. Op grond van de thans geldende tarieven bedraagt het vastrecht voor het éénmaal per week ophalen van huisvuil 1' 30,— i>er jaar. Daar- erboven is in de prijs per zak van f 0,25 een recht begrepen van ca. f 0,06. Gerekend naar een ge bruik van ca. 70 zakken per jaar bedraagt 't totale recht per jaar der halve f 30,— plus (70 x f 0,06) is f 34,20. a) Vastrecht. Door een regelmatige bijstelling van Als de raad er mede accoord gaat, zal de tariefsver hoging per 1 januari 1975 als volgt kunnen worden vastgesteld, respectievelijk huidig tarief, bij voorver koop- en na verhoging. ABONNEMENTEN: Volwasenen Kinderen 20— 13.50 20.— 13.50 22 15.— GEZINSABONNEMENTEN le volwassene f 20. 2e e.v. volwatssene 13.50 le kind 4.75 •v. kinderen 3.35 DAGKAARTEN: Volwassenen Kinderen !0-B ADENKA ARTEN Svolwassenen Kinderen GROEPSK AARTEN: (boven 20 personen) Toeschouwers Lesabonnementen Schoolzwemmen 20 13.50 4.75 3.35 1.40 0.85 10-50 6.75 0.70 1.40 13.20 3.30 22,— 15.— 5.25 3.75 1.55 0.95 11.50 740 1.50 14.— 3.50 Volgens de raming van B. en W. zal de verhoging van de verschillende belastingen, rechten en retri buties de volgende meeropbrengst opleveren: Straatbelasting: gebouwd 2°/0 van f 460.000,— f 9.200,— ongebouwd 10/0 van f 60.000,— 60oi— Rioolbelasting Reinigingsrechten verhoging vast recht: binnengebied 1800 aansl. zomerhuisjester. 300 aansl. 2100 aansl. a f 6.- buitengebied 350 aansl. a f 3.- Personele belasting voor 1975: 7/12 x (26 opc. van f 51.000.-) Hondenbelasting Toeristenbelasting Woonforensenbelasting Socretarieleges en rechten burgerlijke stand: geraamd opbrengst leges etc. f 18.000,— ger. opbrengst leges bouwverg. f 16.000, verhoging 100/0 van Bad- en zwemgelden: Totaal voor 1975 1) 12.600,— 1.050,— f 34.000,— 3.400,— p.m. 1) 34.585,— Voorshands pro memorie geraamd in verband met het gelijk blijven van de prijzen der abonnementen bij voorverkoop. In de nota van aanbieding behoren de bij de gemeentebegroting voor 1975 geven B. en W. de raad in over weging de volgende belasting te ver hogen om redenen genoemd bij hun voorstel tot verlaging van de rioolbe lasting. Die belastingen zijn: Straatbelasting. De huidige heffing voor gebouwde ongebouwde eigendommen be draagt respectievelijk 27 pet. en 13'/s pet. van de kadastrale opbrengst. B. en w. stellen voor om deze percenta ges voor het jaar 1975 te verhogen tot respectievelijk 29 pet. en 141/: pet. Daarmee wordt deze heffing gebracht op het peil, zoals door de Minister van Binnenlandse Zaken voor 1974 werd aangegeven. Personele belasting Op dit moment worden 268 opcen ten geheven. Voorgesteld wordt dit getal te verhogen tot 294 opcenten, zijnde heffing, zoals deze door de Mi nister van Binnenlandse Zaken voor 1974 werd aangegeven. Secretarielcges en rechten burgerlij ke stand. De huidige tarieven gelden sedert 1 januari 1973. De maximum toege- rtane verhoging over 1975 bedraagt 0 pet. Voorgesteld wordt deze ver- hoging toe te passen. B. en W. zijn verder van oordeel dat de onderstaande belastingen onge moeid moeten worden gelaten: Woonforensenbelasting De tarieven werden met ingang van 1 januari 1973 met ca. 60 pet. ver hoogd en als volgt vastgesteld: bij een brandverzekerings- of ver koopwaarde van: minder dan f 25 000,f 250, f 25.000,of meer, doch minder dan f 50.000,f 280, f 50.000,of meer f 355, Evenals voor 1974 komen deze ta rieven huns inziens ook thans niet voor verhoging in aanmerking. Toeristenbelasting. B. en W. zijn van mening, dat er geen aanleiding is om deze tarieven met ingang van '75 te herzien, omdat de ze belasting eerst in 1974 werd in gevoerd. Hondenbelasting. Het tarief is met ingang van 1 janu- arie 1974 verhoogd van f 15,tot f'25,per hond. B. en W. stellen voor het tarief thans niet te wijzigen. Onroerend-goed belasting Reeds bij de aanbieding van de be groting voor het dienstjaar 1974 deel den B. en W. mede, dat de totstand koming van de verordening op de on- roerend-goedbelasting zeer veel tijd zou vergen. Het zal niet gelukken vóór de aan vang van het jaar 1975 een afgerond voorstel te dezer zaken te doen. De voorbereidingen zijn evenwel in een vergevorderd stadium. Verwacht mag dan ook worden, dat de behan deling deze verordening, nadat d fi nanciële commissie hierover is ge raadpleegd, in de eerste maanden van '75 zal kunnen plaatsvinden. De ver ordening zal da op 1 januari 1977 in werking kunnen treden. Bij het Voorlichtingscentrum Soci ale Verzekering in Amsterdam is verschenen. „Zorg nu...voor een 'on bezorgde toekomst", welke nieuwe mogelijkheden bevat tot vrijwillige premiebetaling AOW en AWW. Wie buiten Nederland woont is in het al gemeen niet verplicht verzekerd krachtens de AOW en AWW. De mo gelijkheid bestaat evenwel om vrij willige premie te betalen voor AOW en AWW gezamenlijk, mits men zich daarvoor tijdig aanmeldt. De folder is kosteloos te verkrijgen bij de Sociale Verzekeringsbank, Apollo- laan 15, Amsterdam, bij de Raden van Arbeid en bij genoemd voorlich- tingsi8ntrum, Rhijnspoox^plein 1 in Amsterdam. de rechten was het mogelijk om dit pei-centage elk jaar globaal te handhaven. In 1974 werd rond 75 pet. van de kosten gedekt.' Op basis van de thans opgezette begroting voor, 1975, .bedraagt .de dekking 67V» pet. (Derhalve zonder verhoging van rechten). Wij menen, dat de tarieven wederom zodanig moeten worden verhoogd, dat op nieuw een dekking van ca. 76 pet. wordt verkregen. Uit daartoe opgestelde berekenin gen blijkt, dat het huidige vastrecht van f 30,per jaar dan dient te wor den verhoogd met f 6,tot f 36, per jaar. Voor het buitengebied be tekent dit een verhoging van f 3, tot f 18,per jaar. Het dekkingsper centage bedraagt dan 74,2 pet. Voor de aangeslotenen, wonende in het gebied, waar het huisvuil één maal per week wordt opgehaald, betekent het vorenstaande, dat per jaar aan recht is verschuldigd: vastrecht f 36, 70 zakken a f 0,06 is f 4,20 Totaal f 40,20. Dit is vrijwel gelijk aan het door de Minister van Binnenlandse Zaken aan gegeven tarief voor 1973 van f 40, per aansluiting. De tot op heden toegepaste ge dragslijn, dat de aangeslotenen, wo nende in het zogenaamde buiten gebied de helft van het hiervoor ver- melde vastrecht betalen, wensen B. en W. onverkort te handhaven, b) Recht per vuilniszak. Overeenkomstig de geledende ver ordening dient per zak een recht te worden geheven van f 0,06. Om dit recht te handhaven, dient echter telkenjare rekening te worden gehou den met de stijging van de aankoop- kosten van de zakken. De kostprijs van de zakken bedroeg in april van dit jaar ca. f 0,17 per zak (inc. B.T.W.). Volgens de thans bekend zijnde gege vens bedraagt de huidige prijs f 0,18ü per zak (inclusief B.T.W.). De vergoeding voor de distributie van de zakken via een aantal plaat selijke winkeliers bedraagt sinds 1973 f 0,02 per zak of f 0,40 per pak je van 20 stuks. De Middenstands vereniging heeft in een brief- ver zocht om deze vergoeding te verho gen. B. en W. menen dat dit verzoek redelijk is en geven de raad in over weging deze vergoeding met ingang van 1 januari 1975 nader vast te stel len op f 0,50 per pakje van 20 stuks. Rekening houdende met het voren staande kan de volgende berekening voor een pakje van 20 stuks wor den opgesteld: 20 zakken a f 0,186 is Recht: 20 zakken a f 0.06 Totaal 20 zaken a f 0.025 is f 0.50 B.T.W. 16 pet. f 0,08 Verkoopprijs 20 zakken Prijs per zak f 0,275 Tn de begroting is uitgegaan van f 0,171. per zak zijnde de laatst be rekende prijs bij het samenstellen van de concept-begroting. De prijs van f 5,50 per pakje van 20 stuks betekent een verhoging van 10 procent ten opzichte van de huidige prijs. Volgens de circulaire van de Minister van Binnenlandse Zaken is deze verhoging zonder meer toelaat baar*. c) Overige vergoedingen. In de verordening op de heffing en invordering van reinigingsrechten zijn enkele diensten opgenomen waar voor een vergoeding is afgeleid van het uurloon van pex-soneelsleden van gemeentewerken c.q. de uuxwergoe- ding voor het gebruik van een vracht auto. Op grond van de in de begroting op genomen loon- en tractiekostenverde- ling dienen deze vergoedingen als volgt te worden opgetrokken: Huidig tarief voorgesteld tarief 1) Voor het ophalen van vuilnis op verzoek zonder gebruik te ma ken van zakken of contrainers: a) per chauffeur met auto per 1/4 uur of gedeelte daarvan f 8,F 9,75 b) één man extra f 5,50 f 6,— U Voor het ledigen van beerputten, septictanken etc. met behulp van kolkenzuiger per V: bedrijfsuur t 25,I 30,— f 3,72 f 1,20 f 4.92 f 0.58 aan de gasdistributiebedrijven geen aardgas mag worcien geieverd. Hei gaai nxer met andere woorden om de Devoeguheici! tot het vaststellen van 'n miiumum-iiikoopprys voor de gas distributxebedrijven. ex artikel 5: het stellen van regelen met betrekking tot de tarieven die door de gasdislributiebedrijven bij het leveren van aardgas aan de ver bruikers wordt toegepast. Het gaat hier met andere woorden om een be voegdheid ten aanzien van de ver koopprijzen van de gasdiistributie- bedrijven. De VEGIN heeft in een uitvoerig schrijijven haar ernstige bezwaren te gen dit wetsontwerp aan de Minister en nadien ook aan de Tweede Kamer kenbaar gemaakt. De regering streeft er naar op zo kc rt mogelijke termijn en zo mogelijk nog in 1974 de Wet in het Staatsblad to krijgen. Het gaat de Minister van Economische Zaken daarbij in het bij zonder om het nemen van een maat regel ex artikel 2. In de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp is door de Minister aangekondigd dat per 1 januari 1975 de inkoopprijs van öe gasdistributiebedrijven voor gas, dal door kleinverbruikers bestemd is met gemiddeld 5 cent per m3 zal wor den verhoogd. In het overleg dat door de VEGIN gedurende de afgelopen maanden met de Minister is gevoerd, heeft de Ve- GIN zich beried verklaard 'n tariefs voorstel uit te werken, er van uit gaande dat de Minister krachtens de hem door de wet verleende be voegdheid de inkoopprijs met 5 cent per m3 zou verhogen. Dit door de VEGIN uitgewerkte tariefsvoorstel is aanvankelijk gedeeltelijk en later Ix^.zijn geheel door de Min., over genomen. Bij -de uitwerking' van dit* tdiïefS- voorstel heeft de VEGIN gebruik ge maakt van studies die reeds waren verricht met het oog op de onderhan delingen die met de Gasunie voor de contractsherziening per 1 januari 1967 moeten worden gevoerd. Het door de VEGIN opgestelde tariefs voorstel heeft de VEGIN gebruik ge maakt van studies die reeds varen verricht met het oog op de oncl. rhan- delingen die met de Gasunie voor de cohcractr herziening per 1 januari '76 moeV worden gevoerd Het door de VEGIN opgestelde tariefsvoorstel is als volgt: Tariefgroep I jaarverbruik 0-600 m3, vastrecht per jaar f 36,prijs per m3 26 ct. Tariefgroep II jaarverbruiks 600- 170.000 m3, vastrecht per jaar f 96, prijs per m3 16 ct. Voorgesteld wordt voor de blokver- warming de prijs van 10 cent te ver hogen tot 15 cent per m3. Het vast recht van f 12,per woning met een minimum van f 135.voor het to tale blok blijft gehandhaafd. Uit dit tariefsvoorstel blijkt dat in vergelijking met de tariefsopbouw voor 1974 de tariefgroepen A en B worden samengevoegd evenals de tariefgroepen C en D. Gestreefd is naar een betrekkelijk laag vastrecht. Dit vastreehtbedrag is bedoeld een dekking te bieden voor de additione le kosten die een verbruiker onge acht de hoeveelheid gas die hij af neemt voor het bedx-ijf veroorzaakt resp. bij zijn opzegging zou bespa ren. Op basis van rekeningen ge maakt door de Taakgroep Tarieven structuur van de VEGIN is het mi nimum-bedrag dat uit dien hoofde nodig is berekend op f 36,Voor de verbruikers van 0-300 m3 zal daarom het vastrecht stijgen van f 18,per jaar naar f 36,per jaar. Daar staat voor deze categorie verbruikers tegenover dat voor hen de m3-prijs gelijk blijft. Voor de overige categorieën betekent het nieuwe tarief een stijging van de m3-prijs met 5 ct. per m3. met dien verstande dat voor het verbruik bo ven 30.000 m3 per jaar de verhoging 5Vi ct. per m3 bedraagt. Het gevolg van dit nieuwe tarief voor de verbruikers is aangegeven in een overzicht dat bij de stukken ter inzage is gelegd. Daaruit blijkt dat de procentuele verhogingen voor de verschillende vex-bruikscatcgorieën varieert van 19 pet. tot 51 pet. Voor de particulieren die het gas toepassen voor ruimteverwarming zal de kosten stijging liggen in de orde van groot te van 38 pet. Voor wat de bruto marge betreft wordt er voor de goede orde aan her innerd dat naast de verhoging van het vastrecht met f 3,per aanslui ting voor de verbruikerscategorieën van 300 m3 tot 30.000 m3, de in 1973 gemaakte afspraak dat de uitke ring per aansluiting voor de gasdis tributiebedrijven voor 1975 f 22 50 zal zijn tegen f 17,50 voor 1974 van kracht blijft: deze laatste verhoging was reeds in 1973 door de Minister van Economische Zaken goedgekeurd. De Minister van Economische Za ken heeft de VEGIN doen weten dat wanneer alle bedrijven de tarieven gaan vaststellen overeenkomstig het door de VEGIN uitgewerkte voor stel. er zijnerzijds geen behoefte zal bestaan in 1975 gebruik te maken van de bevoegdheid ex artikel 5. De VEGIN heeft er daarom bij de leden op aangedrongen het tariefsvoorstel van de VEGIN te volgen. De VEGIN heeft de leden geadvi seerd teneinde te voorkomen dat de l»edrïiven in tijdnood zullen raken thans zodanige voorbereidende maatregelen te treffen dat zii in staat zün de nieuwe tarieven in te Trof»r„n on de datum waaron een he. "ehikking ex artikel 2 van de Wet in gaat. De energiecommïssie kan zich met voorstel verenigen." onze mening rekening moet worden gehouden. Een aantal van die uit gangspunten worden hieronder ge noemd, terwijl ook een aantal uit gangspunten in de verordening zullen zijn opgenomen. 1. In de verordening wordt een na dere omschrijving opgenomen, welke verenigingen als culturele, jeugd- c.q. sportverenigingen die nen te worden aangemerkt er derhalve voor subsidiëring ir aanmerking dienen te komen (art. 2). Een uitbreiding van dit aantal verenigingen kan enkel plaats vinden door wijziging van het onderhavige artikel van verordening. 2. De in de verordening opgenomen subsidiebedragen, zijn gebaseerd op het totaal voor 1974 voor dit doel uitgetrokken bedrag van 750f gulden. 3. Voor het gebi*uik van de (gym nastiek) lokalen is tot nu toe de navolgende huur verschuldigd a. voor gymnastieklokalen f 0.25 per uur gedurende de maanden mei t.e.m. september: f 0.50 per uur gedurende de overige maan den; b. voor het voormalig gymnas tieklokaal f 1.25 per uur. Aangezien de werkelijke huur voor het gebruik van die lokalen op basis van de kosten aanmerkelijk hoger zou moeten zijn, kan in de huidige si tuatie van een versluierde subsidië ring aan de gebruikers van die loka len worden gesproken. Wij zijn de mening toegedaan dat bij de nieuwe opzet van subsidiëring de tot nu toe gevolgde gedragslijn losgelaten dient te worden. In de ontworpen opzet zijn wij er B. en W. stellen de raad voor de f 7.500,-, onder in de verordening genoemde voorwaarden, als volgt onder plaatselijke culturele-, sport- en jeugdvereni gingen in jaarbedragen te verdelen: I. Culturele verenigingen te weten: Muziekverenigingen: A. uitkomende in: 1. de 4e tot en met le afdeling 2. afdeling uitmuntendheid t.m. superieur c.q. vaandelafd. B. Voor alle afdelingen per bespeeld instrument C. Voor alle afdelingen, jaarlijks 25% van de salariskosten, incl, sociale lasten van de dirigent met een maximum van D. Voor alle afdelingen een bijdrage in de kosten van deelne ming aan concoursen van Tambo erkorpsen A. Uitkomende in: 1. Jeugdafdeling, 3e en 2e divisie 2. le en eredivisie B. Voor alle afdelingen, per bespeeld instrument C. Jaarlijks 25% van de salariskosten, inclusief sociale lasten, van de dirigent of instructeur met een maximum van D. Voor alle afdelingen een bijdrage in de kosten van deelne ming aan concoursen van Zangverenigingen a. 10% van de contributie- en donatieopbrengst, met een maxi mum van b. 15% in de salariskosten, inclusief sociale lasten, van de diri gent met een maximum van f c. 50% in de kosten van zaalhuur met een maximum van f d. .een bijdrage in de kosten van deelneming, aan concoursen van f. II. Jeugdverenigingen 10,%..van~de..contributie- en donatieopbrengst, met een maxi mum van III. Sportverenigingen a. 10% van dc contributie- en donatieopbrengst met een maxi mum van b. een bedrag per jeugdlid van c. 50% in de kosten welke door de gemeente Holten in rekening worden gebracht wegens door de gemeente Holten beschik baar gestelde oefen- en/of speelgelegenheden. van uitgegaan, dat het werkelijke ex ploitatietekort van de gymnastieklo kalen aan de gebruikers zal worden doorberekend. Daartegenover staat een subsidieverlening van 50 pet. in de kosten welke door de gemeente in rekening wordt ngebracht voor het gebruik van die lokalen. Voor subsi diëring in de kosten van zaalhuur, komen echter alleen die verenigingen in aanmerking, die daar op grond van de subsidieverordening, aan spraak op kunnen doen gelden. 4. Als basis voor de subsidiëring van muziekverenigingen heeft de door de Stichting Overkoepeling Nederlandse Muziekorganisaties aanbevolen subsidieregeling, ge golden. 5. Bij de subsidiëring van sportver enigingen is ondex-scheid gemaakt tussen verenigingen die gebruik maken van het sportvelden com plex Meermanskamp, en de ove rige sportverenigingen. Dit on derscheid is gemaakt, aangezien het naar onze mening niet mo gelijk is, om de gebruikers van het sportveldencomplex Meer manskamp een huur in rekening te brengen, gebaseerd op het ex ploitatietekort van dit complex. Hier blijft derhalve noodgedwon gen sprake van een versluierde subsidiëring. Ten aanzien van het onder 5 ver melde merken wij nog op, dat een minderheid van de financiële com missie dit uitgangspunt niet kan de len en derhalve van mening is, dat alle spox-tverenigingen op gelijke wij ze dienen te worden gesubsidieerd en voorts dat aan de spoi*tverenigin gen een subsidie wordt verleend in de kosten van begeleiding van de jeugd en de opleiding van jeugdlei ders. Wij blijven echter van mening, dat dit onderscheid terecht in de ver ordening is opgenomen." f 1.000,— f 1.600,— f 20,— f 1.000,— f 400,- 300,— 600,— 15,— 500,— 400,— f 150,— 250,— 250,— Wcn«. f 150,— 150,— 10, Ter verkrijging van de subsidie over 1974 moeten de verenigingen binnen een door het college van burgemees ter en wethouders te stellen termijn een daartoe strekkend verzoek indie nen bij het college van burgemeester en wethouders, volgens door dit col lege vast te stellen regelen. Over het jaar 1974 zal aan vereni gingen of groepen van personen die financieel nadeel ondervinden van de gewijzigde tarieven voor het gebruik van door de gemeente beschikbaar ge stelde oefen- en/of speelgelegenheden een éénmalige subsidie worden toege kend gelijk aan het bedrag van het berekende financiële nadeel over dat jaar. Hoewel destijds gezegd is, dat er nog nauwelijks percelen bouw grond in het bestemmingsplan „De Haar" beschikbaar zijn, stellen B. en W. de raad voor de volgende bouwterreinen, gelegen aan de Aaltinksweg, te verkopen: aan de heer J. F. de Boer. Churchill- straat 145, plm. 910 m2 voor f 31.000,- en aan de heer J.'w. Stegink 695 m2 voor f 24.000,-, exclusief omzetbelasting. B. t flp *'PVPi "Aw de W^rino te w"7iP'Pn conform het concept raadsbesluit. Voor de uitbreiding van de plalte- landsbibliotheek aan de Rörikstraat willen 'B. en \V. aan het bestuur van de Stichting Centrale Plattelandsbi bliotheek te Zwolle verkopen 410 m2 a f 25.— p.m2 of totaal f 10.250 gelegen aan de voorzijde van het hui- sen de Pastoriestraat en de School straat. Enkele bomen en struiken zul len moeten verdwijnen, het overblij vende terrein met enkele bomen en struiken wordt herbeplant en over leg en tot genoegen van het colle- ge. Ter uitvoering van het bestemmings plan „De Haar" en de reconstruc tie van de Aaltinksweg heeft de ge meente een grondx-uil aangegaan met de Diaconie der Herv. Gemeen te Holten. Op dit perceel is een recht van erfpacht gevestigd ten behoeve van de heer A. J. Willems, Waarden- borchstraat 30, alhier. Voor het beëindigen van dit zakelijk recht stellen B. en W. de raad voor aan Willems voornoemd een schade- losstelling te verlenen van f 2 560.— exclusief eventuele belastingschade. Het betreft een perceel van 0.40.00 ha. De bestaande afrastering zal voor de aanvang van de reconstnjctie- werkzaamheden door en op kosten van de gemeent wordn vrplaatst. Voor het inrichten van een tijdelij ke donkere kamer ten behoeve van de foto-hobby-club wil het bestuur van de Stichting voor Sociaal en Cul tureel werk de beschikking krijgen over de naast de boerderij Beuseberg 63 staande kapberg. De boerderij is de zetel van de stichting. In vergelijking met de huur van de varkensschuur in gebxruik bij de MAC „De Holterberg" menen B. en W., dat een huurprijs van f 240.al leszins aanvaardbaar is. Het ondex> houd komt voor rekening van huur ster. De huur kan met een opzegter mijn van een maand worden opge zegd. Jachtgenot B. en W. stellen de raad voor het genot van de jacht over gronden gele gen in de Holterenk en de Holterberg te verpachten aan de heer J. ter Horst te Rijssen voor de gebruike lijke termijn van 6 jaren tegen de prijs van f 11.50 per jaar. De commissie gemeentewerken kan zich hiermede verenigen mits de voorwaarde wordt opgenomen, dat de plaatselijke jagers een- of twee maal per jaar van de in de jacht gele gen zandafgraving gebruik mogen maken voor het zogenaamde kleidui- venschieten. „Zoals wij u bij de nota van aanbie ding voor de begrotingen 1975 reeds mededeelden zal het. wegens de voort schrijdende stijging van lonen en kos ten noodzakelijk zijn de keurtarieven met ingang van 1 januari 1975 te ver hogen. Gebleken is nl. dat de kosten van het keuren van massaslachtingen niet door de opbrengsten worden ge dekt. In overeenstemming met het advies van de vleeskeuringsdienst zou den wij u dan ook willen voorstellen de tarieven voor massaslachtingen van varkens en runderen te herzien en te verhogen met 13% gebaseerd op het huidige produktiepeil," aldus een voor stel van B. en W. aan de raad. Zij zeggen voorts: ..omdat de mas saslachtingen van runderen het afge lopen jaar aanmerkelijk zijn toegeno men vinden wij het redelijk de hui dige staffel die eindigt bij een aantal runderen van 10.200 per jaar door te 'rekken tot 13.000 stuks waardoor bij het bereiken van een dergelijke pro- duktie in feite een tariefsverlaging ontstaat van f 9.58 tot f 9,33 p. stuk. Zij menen voorts dat er onvoldoende aanleiding is de invoerkeurlonen te wijzigen in verband waarmede zij voorstellen deze tarieven te handha ven. Het huidige laagste en hoogste en voorgestelde laagste en hoogste tarief voor de massaslachting van varkens en runderen is als volgt: Varkens: Huidige tarief Voorgestelde tarief 1 t.m. 115000 stuks f 3.20 per stuk f 3.62 per stuk 1 t.m. 145000 en meer f 2.50 per stuk f 2.83 per stuk Runderen: 1 t.m. 7750 stuks 1 t.m. 13000 en meer f 12.56 per stuk f 9.58 per stuk f 15.65 per stuk f 9.33 per stuk

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 5