Na acht en twintig jaar Afscheid van d§. en mevr. noogKamp m REHOBOTH" AGENDt Ouderavond openb. lagere Dorpsschool Sterke toename werkloosheid in rayon Deventer T entoonsteliing geologie W EEN TRIEST BEELD Bij beleidsbepalingen de menselijke kant acht m nemen DE FIENPREUVERS gaan Woorden van dank en waar dering en mooie geschenken DIRECTEUR COBERCO: morgenavond van start Historie Geschenken Gedicht en afscheidslied Dankwoord VERHALEN VAN LIEUWE HORNSTRA VOOR DE RONO Demonstratie mechanisch kuil voer uithalen „VLUCHTIGE' WINST Maak het u gemakkelijk, alle geldzaken aan één adres ook voor SPAREN OP TERMIJN BONDSSPAARBANK Vrijdag 15 november 1974 De leden van de Gereformeerde kerk in Holten hebben vrijdag middag en -avond 8 november op bijzonder sympathieke en harte lijke wijze afscheid genomen van ds. R. A. Hoogkamp, die met ingang van zondag 10 november met emeritaat ging en in Hooge- veen is gaan wonen. Afgevaardigden van de gemeente, waaraan dominee Hoogkamp ruim 28 jaar verbonden was, en van verschil lende verenigingen voerden het woord tijdens twee bijeenkomsten in het gebouw „Rehoboth", dat 's middags geheel bezet was en 's avonds te klein bleek om aan alle belangstellenden plaats te bieden, zodat men genoegen moest nemen met een plaatsje in de vensterbanken of een staanplaats. Alle sprekers en spreeksters ver tolkten de grote dankbaarheid waar van ze vervuld waren, voor de ar beid en de vriendschap, van de schei dende predikant en zijn echtgenote. Ds. H. van Twillert, em. predikant en hulp in het pastoraat, sprekend namens de gemeente, noemde af scheid nemen iets wat altijd ge paard gaat met een beetje wee moed- Ds. Hoogkamp krijgt nu ach ter zijn naam te staan „em. px-ed." dat wil zeggen „niet meer dienst doend" en dit stemt ergens wee moedig. Emeritus wil beslist niet zeggen niet meer meedoen. Er blijft nog zoveel werk over, men kan im mers nog zó veel doen voor de ander. Bij dit afscheid past bovenal dank baarheid jegens de Heer bij Wiens gratie dominee Hoogkamp zijn werk heeft mogen doen in de gemeente van Holten waar de eenheid bewaard is gebeven. Mede namens zijn vrouw sprak ds. Van Twillert e een harte lijk woord van dank voor de goede samenwerking en vriendschap. De heer G. \V. Rietman, vele jaren ouderling in de periode van ds. Hoog kamp, stond in een rijk met humor gekruid overzicht stil bij het verleden waarbij hij tal van zaken uit het ker kelijk leven de revue liet passeren. Met heimwee zo zei hij, denk ik nog vaak terug aan de kerkeraadsverga- deringen zo'n 25 jr. geleden. Het wa ren heel goede vergaderingen waar op we echt samen waren en het geestelijk leven als broeders beleef den. We waren het niet altijd met el kaar eens maar ruzie kreeg men niet gauw met, ds. Hoogkamp omdat 'hij de gave bezat om rustig te blijven. Over de onfeilbaarheid van Gods Woord, als richtsnoer voor geloof en leven was men het altijd ten volle eens. De heer Rietman vertelde op geestige wijze hoe men als hoor- commissie o.a. naar Elim reisde om ds. Hoogkamp te beluisteren die op die zondag in het naburige Holland- scheveld preekte. Daar aangeko men vroeg de koster waar we van daan kwamen, waarop een van onze commissie ad rem antwoordde „Wij komen uit het Oosten". De heer H. J. Hasewinkel (ik spreek zo maar als gemeentelid) dankte ds. Hoogkamp voor zijn eenvoud, eigen mening en eerlijke openheid. Wa ren er dan geen fouten? Ja, maar ook bjj de gemeente. Fouten die God wil vergeven als wij Hem hier om vragen want Hij vergeeft menig- vuldiglijk. Ouderling G. Aanstoot sprak een kort woord namens de commissie van voorbereiding uit de kerkeraad en de gemeente. Er werd enorm veel werk verricht. Leden van de kerk hebben een rondgang gehouden door de hele gemeente en geld ingezameld voor een afscheidscadeau. Vrydag 15 november 19.30-20.30 uur: Spreekuur VVD voor belangstellenden in hotel Vosman. 20.00 uur: Praatavond voor leden Hervormde Gemeente in „Irene". Openhuis Roba Automobielverkoop, Rijssen. 20.30 uur: Film in ,,De Sdhure" (zie adv. en bericht). Zaterdag 16 november 2.00-6.00 uur: Inname Vakantiezegels Bouw- en Nevenbedrijf bij P. F. van Doom, Rietmolenstraat 4. Openhuis Roba Automobielbedrijf, Rijssen. 20.30 uur: Traditionele „Elfde van de elfde". Carnavalsvereniging „De Fienpreuvers" in zaal Amicitia. Zondag 17 november 14.00 uur: Discobal in café De Wip- pert (zie adv.) 14.30 uur: Film in „De Schure". 19.30 uur: Dansen in bar-dancing Boode te Bathmen (zie adv.) Maandag 18 t.e.m. woensdag 20 no vember Foto Jan ten Velde geslo ten (zie adv.) Maandag 18 november 19.45 uur: Bijeenkomst Plattelands vrouwen afd. Espelo in „Trefpunt" Volksdansen met de heer Van Pol uit Raalte. 19.30 uur: Openbare Fractievergad* ring Partij v. d. Arbeid in Hotel Vosman. 20.00 uur: Kennismakingsconcert van Draaijer's Orgelstudio in zaal Vosman. Dinsdag 19 november 19.30 uur: Openbare vergadering van de raad ten gemeentehuize (zie agenda). Donderdag 21 november 19,00 uur: Feestelijke opening Lam- mers Tech. Installatie (zie adv.) 20.00 uur: Vex'gadering Chr. Platte landsvrouwen in De Schakel. Spr. mevr. H. Ledeboer-Tideman, vrouwenarts. Onderwerp: „Moei lijke jaren voor de vrouw". Gasten heel hartelijk welkom! Hei-opening Fotospeciaalzaak Jan ten Velde, (zie adv.) Vrijdag 22 november Openhuis Lammers Teclh. Installatie. (zie adv.) 19.30 uur: Verwerping ten bate van vereniging „Bethanië" in gebouw Bethanië te Dijkerhoek. Zaterdag 23 november Openhuis Lammers Techn. Installa tie. (zie adv.) 20.00 uur: Gezelligheidsrit MAC De Holterberg. Start bij clubhuis De Biester (zie adv.) Maandag 25 november 20 00 uur: Voorlichtingsavond van OLM. CBTB en Ver. Bedrijfsvoor lichting in zaal Vosman. Spx-eker dhi\ A. J. Paskamp, bedrijfsdes- kundige Consulentsdhap Rundvee houderij. Onderwerp „Mogelijkhe den voor het gemengd bedrijf". Woensdag 27 november 2.00-4.00 en 5.00-7.00 uur: Filmmid dag voor de jeugd i.v.m. 5-jax-ig bestaan S.V. BATO in gebouw Re hoboth. 20.00 uur: Bijeenkomst Ned. Bond. v. Plattelandsvrouwen afd. Holten in zaal Vosman. Spr. mevr. Bervoets, Markelo. Onderwerp „Oost-West, thuis alles veilig". Vrijdag 29 en zaterdag 30 november Bazaar C.J.V. ..De Vriendenschaar" in gebouw Irene. Zaterdag 30 november 9.00-12.00 uur: Keuring autoverlich ting bij garage Gemeentewerken a. d. Waagweg (zie bericht). 14.15 uur: Bejaardenmiddag NVV-le- den in de grote zaal van hotel Vos-, man, (gewijzigd.) Harderwijk (van 1968-1971 hulp in het pastoraat) dankte ds. Hoogkamp voor de prettige samenwerking. Er is een bijzondere band gegroeid tus sen de kerk van Holten en ds. en me vrouw Hoogkamp die bestendig moet blijven. Met dankbaarheid zo zei ds. Oosterhoff zien mijn vrouw en ik te rug op de jaren in Holten doorge bracht. Dat ds. Hoogkamp niet in de eigen zo vertrouwde omgeving af scheid kan preken is jammer, maar misschien wordt het afscheid er iets makkelijker van. Ouderling Js. Beldman liet in een gedicht van 26 verzen de achtentwin tig jaren. de. revue, passeren. Hij kreeg 'n zeer verdiend applaus. Beld man dichtte ook 't 11 coupletten tel lende afscheidslied, dat door 't Jon gerenkoor werd gezongen. Het re frein: „Dominee gaat nu weer heen met zijn vrouw naar Hoogeveen Wij brachten met plezier deez' groet Dominee het ga U goed" werd door de ongeveer 500 aanwezi gen spontaan meegezongen. Ds. Hoogkamp zei in zijn slot- en dankwoord getroffen te zijn door zo veel hartelijkheid en waarderende woorden. Hij dankte tevens voor de prachtige geschenken, voor de vele foto's die door vele gezinnen werden afgestaan voor het grote fotoalbum, een blijvende herinnering aan de jaren in Holten. Eigenlijk had hij niet naar Holten willen komen, maar had tenslotte toch niet de moed om nee te zeggen. Zijn levensideaal was zendeling te worden maar doordat de oorlog uit brak ging dit niet in vervulling. Bij alle veranderingen die zich in de loop der jaren hebben voorgedaan, bij alle meningsverschillen die er ook op kerkelijk terrein zijn is de bijbel, hoe dan ook, nog altijd het Woord van God met op de allerlaatste blad zijde de waarschuwing „Wee diegene die hieraan toevoegt of afneemt". De bijbel spreekt van het oordeel waar we liever niet aanwillen maar ook van genade. Een mens moet in zijn leven kiezen en kan kiezen om dat God z'n enig geboren Zoon heeft willen geven tot redding van zonda ren. Ds. Hoogkamp kreeg als af scheidsgeschenk van de gemeen teleden o.a. een prachtige Sal- landse wandklok. Op de foto v.l.n.r. mevr. J. Stam-Assink, Jan Stam Mzn., Ds. en mevr. Hoogkamp en ouderling G. Aan stoot. Tenslotte dankte ds. Hoogkamp met enkele woorden ds. H. van Twillert die de leiding had bij het afscheid van de gemeente en hij wenste zijn op volger ds. Peddemors Gods rijke ze gen als herder en leraar in de Gere formeerde Kerk van Holten, Nadat Janna Paalman en Jannes Schuppert (beide in kledei'dracht) het schetsje ,,Op de Drentse hei" hadden opgevoerd werden de geschenken, twee fonkelnieuwe fietsen, een prach- tige Sallandse wandklok en een schilderij van de pastorie aangebo den. De klok werd aangeboden door me vrouw J. Stam-Assink die behoorde tot de eerste groep van belijdenisca techisanten van ds. Hoogkamp en door Jan Stam Mzn. van de laatste •gx-oep die belijdenis deed. Het schilderij, waarmee ds. en me vrouw Hoogkamp heel blij waren, was van Johan Rietman. Namens de Geref. "Vrouwenver eniging „Priscilla" sprak mevrouw G. Reinink-Beldman. Zij richtte zich in 't bijzonder tot mevrouw F. Hoog- kamp-Wolting op wiens initiatief in het najaar van 1946 de vereniging werd opgelicht. Mevr. Reinink had haar afscheidswooi'd in een gedicht samengevat waarvan de laatste re gels luidden: Hartelijk dank voor al het werk door U gedaan Het blijft in onze herinnering voort bestaan Nu gij uit Holten vertrekken gaat Wensen wij u van deze plaats 's Heeren gunst en heel veel zegen Op al uw werk, uw lot en leven. Gerard Beldman, sprekend namens de Geref. Jeugdcentrale dankte ds. Hoogkamp voor de warme belangstel ling die steeds voor het jeugdwerk werd getoond. De jeugd heeft altijd veel bewondering en waardering gehad voor de wijze waarop dominee ook aan de jeugd het Evangelie bracht. Hij trachtte steeds de jeugd met en uit het Evangelie te benade ren. Ds. R. Oosterhoff, em. pred. te Alle voorbereidingen om de ouders te ontvangen donderdag avond 7 november waren getroffen. De stoelen stonden netjes in rijen, de hal was verwarmd, de kopjes wachtten op dampende koffie, bloembakken prijkten feestelijk voor de oudercommissie- tafel, het projectietoestel stond gereed en het grote scherm hing stevig vastgesnoerd tegen de ballustrade. De microfoon was aan gesloten en de voorzitter, de heer H. J. Arfman, zou zich zonder stemverheffing zo verstaanbaar kunnen maken. Maar zover was het nog niet. Er was niemand. De schoonmaaksters hadden alles keurig schoon achtergelaten en de deur achter zich gesloten. Ze hadden eer van hun werk. Er was dus niemand meer. Alleen brandden er een paar lampjes en dat was ook voldoende. De tem peratuur was goed en dus aangenaam. In verscheidene gezinnen was moeder de vrouw druk bezig om tijdig klaar te komen. Het zou straks om half acht beginnen en dat was een beetje vroeg. Half acht was half acht. De kerk, de trein en de school beginnen op tijd en je stapt er volgens plan tijdig weer uit... Kinderen moeten niet te laat komen, dus de ouders moeten een voorbeeld geven, maar half acht was een beetje vroeg. Misschien het volgend jaar iets later. Half acht. Voorzitter Henk Arfman staat achter de microfoon. Het is de laatste keer, dat hij de ouderavond leidt. Zijn jongste spruit Nico zit al in de brugklas van de Scholenge meenschap. Er moet dus een andere voorzitter komen. Arfman heet allen hartelijk welkom. Hij is blij dat zove- len zijn gekomen. In 't byzonder richt hij zijn blik op de gasten. Enke len van hen zijn zeer getrouwe bezoe kers, zoals de afgevaardigden van v.o.o. De voorzitter geeft dan al spoedig het woord aan de secretaresse van de oudercommissie, mevrouw M. Nij- land-Dijkslag, die verslag uitbrengt van de commissievergaderingen en werkzaamheden in het afgelopen jaar. De heer J. A. Aanstoot komt na derbij. Hij is de penningmeester van de oüderkas. Dat was zijn vader vroe ger ook. „De Grieze", wordt hij dooi de Holtenaren genoemd, want zo heet vanouds de door zijn familie be woonde boerderij. Aanstoot brengt verslag uit van de inkomsten en de uitgaven. Hij is tevreden, want er is nog een batig saldo en de zo juist ge houden collecte tot versteviging van de door hem beheerde kas bracht de afgelopen week een kleine f 500.in 't laatje. De kascommis- sie was* eveneens dik tevree, want er was geen enkel foutje in de boek houding van „de Grieze" gecon stateerd. Dat zei de heer G. Jansen „Gert van Menum" genoemd alhier. Hij sprak namens de commissie, die met het nazien van de boeken was belast. De penningmeester wordt van de verantwoordelijkheid voor het af gelopen jaar ontheven. Gedéchar- cheerd noemt men dat met een vreemd woori, hoewel het Nederlands aan düidelijcheid niets te wensen overlaat. Er wordt een nieuwe kas- commissie lenoemd voor het vol gend jaar. D. J. Aanstoot (Boolder- jan) is aftredend. Daarvoor komt nu de heer A. van Zon. Dan komt de ver kiezing, hel lijkt wat spectaculair, maar dat i.* het helemaal niet. Vier van de vijf aftredenden hebben geen kinderen rreer op school en stellen hun „portefeuille" beschikbaar. Ze willen hun zetel afstaan aan een an der. De vcorzitter licht even toe en dan gaan 3e stembriefjes door de hal. Er werden hokjes rood of zwart gemaakt, ieder is vrij in z'n keuze. Geen striü van links tegen rechts, van onder tegen boven, van demo craat tegei i-epublikein... Straks in de koffiepauze worden de stemmen geteld. Eerst echter de rondvraag Voor enkelen is het las tig, dat d' kinderen van de eerste en tweede kas soms om elf uur vrij zijn. Je ;aat dan dus ophalen en even late- komt de kleuterschool uit tegen twialven en je moet weer op halen. E<n hele middag vrij zou al een vertetering zijn. De handwerk lessen te laten geven door anderen dan de onderwijzeressen, kan dat niet? Em oppasdienst te verzorgen door beaarden, is dat iets? Is er met de kleuterschool te overleggen om de ileintjes van de basisschool tegelijk te laten eindigen met de kleu- terklassn? Het hoofd van de school, de heei Brouwer, zegt, dat om on- dex-wijskundige redenen de voorkeur wordt gegeven aan een niet al te lan ge morgen. Dat geldt niet alleen voor de lagere klassen maar ook voor de hogere. Handwerken en handenar beid op het laatste uur van de mor gen verdient volgens hem verre de voorkeur boven het plaatsen van de ze vakken op een gehele middag. De kleintjes hebben bij intensief wer ken van half negen tot elf ook genoeg gedaan en zijn geestelijk vermoeid. Dat is trouwens de mening van het gehele personeel. De lesrooster wordt weloverwogen met zorg opge steld. Trouwens, als er moeilijkheden ontstaan, dan mogen desbetreffende kinderen onderdak zoeken in het lo kaal van hun onderwijzeres, naast de handwerkmeisjes. Er zal nog nader op een en ander worden ingegaan in het schoolkrantje. Verder is er een vraag naar de vergoeding voor leer middelen, verstrekt door het gemeen tebestuur. Kunnen er moderne boe ken en andere hulpmiddelen worden aangeschaft van het toegestane krediet? Zijn er verouderde boekjes in gebruik? De heer Brouwer zegt hierop, dat enkele jaren geleden tal van leesboekjes zijn aangeschaft op extra krediet. Er zijn nieuwe taal boeken, nieuwe aardrijkskundeboe ken, nieuwe gescheidenisboeken, nieuwe biologieboeken. Nieuwe reken boekjes tot en met de derde klas. Een rekenmethode voex-t men gelei delijk in en laat die meegroeien tot de zesde klas. De thans in de hogere klassen gebruikte boekjes behoren niet tot een verouderde methode. Dan zou men op extra krediet nieuwe kunnen aanvragen. Nu moeten we met de ons ten dienste staande geld middelen geleidelijk vernieuwen. Voor de aangeschafte biologiemetho- de waE geen geld beschikbaar. De boekjes kostten rond f 2000,De penningmeester van de oud papier- kas betaalde vlot. Dat kon, want de augustusactie bracht f 2300,op. De prijs per kilo was toen 231/: c, aldus de heer Brouwer, maar deze is nu gedaald tot 7 c. Verder ver wachtte hij op goede gronden dat de gemeente Holten op de volgende be groting het krediet per leerling dras tisch zal verhogen. De pauze brak aan. en vrijwel ie der besteeg de trap om boven zich te „verlustigen" in een kopje koffie. Die wandeling en de lafenis verleven digden de bloedsomloop. De uitslag van de verkiezing werd bekendge maakt. Bij meerderheid van stem men waren de dames M. Aaftink- Somer en A. E. G. de Reuver-Helle man gekozen als oudercommissiele- len. Niet echter alleen zij, maar ook de heren J, G. van Bruggen. H. Maats en E. K. Pronk. Alle vijf wa ren bereid zitting te nemen. Brouwer sprak waarderende woorden tot de scheidende leden, t.w. de dames Beltman-Aaftink en ter Doest-Bos. Verder eveneens tot de hei-en Arf- man, ter Haar en Stevens, die ook hun functie neeiiegden. Ze kregen een fraaie bos bloemen aangeboden en een ingelijste kleurenfoto van de Doi-psschool toegezegd en op korte termijn te verwachten. Nu ging het licht uit en wierp het projectietoe stel 120 kleurrijke beelden op het doek. Beelden over het Vierde Lus- trumfeest. Optocht, spelen, brood- maal, enz. Daarna nog enige activi- De styging van de geregistreerde arbeidsreserve (werkloosheid) in het rayon Deventer, sedert ultimo september, met 128 mannen (931- 1059) komt blijkens het overzicht van het gewestelijk arbeidsbureau, al daar, in vrijwel alle bcdryfsklassen tot uiting. Zo steeg de werkloosheid in de houw met 21. in de metaal met 14. in de landbouw met 9. in de han dels- en kantoorsector met 5. terwijl ook het aantal minder-geschikten toe nam raet 19 mannen. Hiei-tegenover stond een sterke daling van de vraag naar mannelijke arbeidskrach ten (-111). welke voornamelijk op trad in de sectoren bouw (-13). me taal (-16), handel en kantoor (-14), voeding- en genotmiddelensector (-18) en overige beroepen (-37). De sterke toename van de werkloos heid komt het duidelijkst tot uitdruk king bij vergelijking van de cijfers van ultimo oktober 1973 met die van oktober 1974 nl. resp. 572 en 1059, bij na een verdubbeling dus. „Een zeer triest beeld derhalve, aldus het overzicht, waarmede alle voorgaande jaren in de na-oorlogsc) geschiedenis van het G.A.B. Deven ter zijn overschreden." Een geregi- streerdc arbeidsreserve, die nu meer dan 3 x zo hoog is dan de vraag. Vrouwen Bij de vrouwen is de situatie niet be ter. Een toename van het aantal werkloze vrouwen met 64 en een da ling van de vraag met 65. De vraag bedraagt nog slechts 1/5 van de ge registreerde arbeidserserve. Deze slechte ontwikkeling op de arbeids markt voor vrouwen trad voorname lijk op in de sectoren handel en kan toor (-11) en overige bei'oepsgroepen stegen. De vx-aag naar jeugdigen is vrijwel verdwenen. Het aanbod van jeugdigen tot 19 jaar is bij de mannen met 22 gedaald, bij de vrouwen daarentegen met 22 ge- Van de 1059 werkloze mannen per ultimo oktober waren er 29 werkzaam op aanvullende en sociale werkver schaffingsobjecten, minder geschikt 216, beneden 19 jaar 116, zodat het re- eel aanbod bedroeg 698, hiervan wa ren er 72 ouder dan 50 jaar. Voor het eerst is nu ook het. aantal 50-jarigen en ouder toegenomen en wel met 40 pet. Hiertegenover staat een lichte daling van het aantal jeug digen. Verdeeld over de gemeenten in het rayon Deventer bedroeg het aantal werkloze mannen, absoluut en in procenten (tussen haakjes de cij fers van de vorige maand)Bath men 23 is 4.2 pet.. (22 is 4.0 pet.), De venter 730 is 4.4 pet. )656 is 4.1 pet.), Diepenveen 43 is 2.8 pet. (41 is 2.1 pet.), Holten 55 is 5.0 pet. (30 is 2.0 pet.), Olst 38 is 2.0 pet. (43 is 2.3 pet.) en Raalte 170 is 5.2 pet. (139 is 4,3 pet.). Inde raadsvergadering van 14 ok- tobe jl. heeft mevrouw Ter Doest, spresende namens de fractie van de WE bjj de behandeling van het agedapunt „Verkoop grond op de hoe! van de Dorpsstraat en de Sta tionstraat o.nx. gezegd dat de co- opeatieve melkfabriek in Holten wel- lich over enkele jaren zal worden gespten en dat de ruimte die door af brak van de bedi-yfsgebouwen vrij- kont, bijvoorbeeld te gebruiken zou zyr voor de bouw van een nieuw geieentehuis. Dze uitspraken zijn voor de direc- teu van het Coberco Zuivelbedrijf ..D Vrijheid", Ing. H. H. G. Vogt. aaleiding geworden om zich over de ze kwestie met een schrijven tot de Inzijn brief van 5 november zegt de her Vogt onder meer, dat afgezien va het feit dat de uitspraak van de VlD-fractie niet op haar juistheid is gcontroleerd en het bedrijf geen be- hefte heeft hier verder op in te gaan men van mening is, dat bij deze uit spraken aan de menselijke aspecten totaal is voorbijgegaan en veront- achtzaamd. „Wij leven, aldus dc brief, in ccn tijd, waarin we in toenemende mate worden geconfronteerd met arbeids onrust waaraan ook bedrijfssluitingen Des te meer, zo wordt verklaard, zult u moeten begrypen, dat uitspra ken of verklaringen in de zin als in de bovengenoemde openbare verga dering van uw raad gedaan, grote schade kunnen berokkenen aan levensvreugde van de mensen, in een bedrijf werkzaam zijn en aan trekken van nieuw personeel kun nen bemoeilijken. De directeur verzoekt de raad ten slotte in het vervolg bij zijn beleids bepalingen op verantwoorde wijze niet alleen de zakelijkheid maar ook de menselijke kant met meer zorg vuldigheid in acht te willen nemen. teiten zoals sportdag, zwemwed strijd, vervoer van de Haarschoolleer- lingen, schoolreisje e.d. Zo nu en dan herinnerden natuuropnamen, die ter afwisseling werden vertoond, de aan wezigen aan het kostbare bezit van planten, bloemen en vogels in deze omgeving. AFSCHUWELIJK OM TE ZIEN waren de opnamen van vergiftigde begroeide slootkanten. Er werd gevraagd, of de tijd nog niet gekomen was. dat de gemeente het bespuiten van onze plantengroei ein delijk eens moest gaan verbieden. Nadat de aanwezigen 300 dia's had den gezien, vertoond en toegelicht door de heren Arendshorst en Brou wer, sloot voorzitter Arfman om on geveer kwart over tien de bijeen komst. Hij had tevens woorden van dank voor alle medewerking onder vonden bij de uitoefening van zijn taak in de oudercommissie. In „De Boekenbus" van de RONO op zondag 17 november (19.00 tot 19.10 uur) bespreekt C. F. de Vries de bundel Friese verhalen. „Ljippeblommen" van Lieuwe Hom stra (Uitgeverij De Tille, Leeuwar den). De psycho-analvticus Dr. Lieuwe Homstra is pas na het bereiken van de 65-plus leeftijd in Friesland komen wonen. Daar is hij begonnen met het schrij ven van poëzie en proza in het Fries. „Ljippeblommen" is de eerste bun del verhalen van zijn hand. De ver halen zijn gelijkenissen, die de „ver vreemding" van de mens als basis hebben. De verhalen kunnen min of meer gezien worden als illustraties bij het onlangs verschenen boek „Het innerlijk gezicht" (Contact, Amster dam). waarin Lieuwe Hornstra zijn ideëen over het verschijnsel van de „vervreemding" heeft ontvouwd. Door het Consulentschap voor de Rundveehouderij in Oost-Overijssel zal in samenwerking met de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting te Bathmen en Holten op donderdag middag 28 november a.s. een de- monsti-atie gehouden worden met ma chines voor het uithalen van kuilvoer, zowel snijmais als graskuil. Deze demonstratie wordt gehouden op de bedrijven van de landbouwers. Joh. Bronsvoort, H. W. Bronsvoort, Maatschap Reilink-in 't Hof en J. W. Kloosterboer, allen in de buurtschap Zuidloo te Bathmen. Nadere mededelingen volgen nog. De bedrijfsvoorlichter, J. W. Lubbersen. RHENEN Er komt een telefoon tje binnen op het directiekantoor van Ouwehandc. Dierenpark op.de Greb- beberg in Rhenen. „Hier op de boer derij is een grote vogel aan komen vliegen. Het kan een ooievaar zijn of een zwaan, dat weet ik nog niet pre cies", aldus de boerin van een agra risch bedrijf in het bij Rhenen lig gend Achterberg. Ouwehand: „Hoe groot is de vogel dan wel?" „Nou ja, als hij zich uitrekt wel heel groot". Een vangploeg van de dierentuin is even later al ter plekke. Er zit in derdaad een forse vogel in het wei land, maar het blijkt een wilde zwaan te zijn en geen ooievaar. „Voor vijfentwintig gulden kunt u hem meenemen", zegt de boer. De vangploeg nam contact op met de di rectie. „Laat de boer hem dan zélf maar vangen", zo luidde de beslis sing van Ouwehands directie. Maar ook zover kwam het niet, want even later vloog de voor ooievaar aange- ziene wilde zwaan rustig weg, mét de winst van de boer! VOOR MIDDEN EN OOST NEDERLAND 'debankvoordezegenerstiel Zondag 17 november van 10-17 uur is er voor het eerst in Oost-Neder land in de Twentse Schouwburg te Enschede een grote internationale speciaalbeurs op het gebied van mi neralen, gesteenten, fossielen, schel pen en archeologie. De naam van de beurs is GEOLOGICA. Circa vijftig enthousiaste verzame laars (handelaren en amateurs) uit België, Duitsland en Nederland tonen op deze dag hun kollekties, samenge steld uit de mooiste en vaak zeld zaamste schatten van moeder Aarde. Naast het normale beursprogram ma (in- en verkoop en ruilen) zijn er speciaalexposities, boeken, microsco pen en informa iestands van geologi sche verenigingen. In de grote schouw burgzaal is er een continue dia-ver toning van een speciaal voor deze dag vervaardigde serie macro-opna men. De liefhebbers van zelfgemaakte sierraden en geslepen stenen kunnen hun hart ophalen want ook aan dit aspect van de hobby is aandacht be steed- Een keur van zaag-, slijp- en polijstmachines staat op de beurs op gesteld. De GEOLOGICA is een ideale ge legenheid om kennis te maken met verzamelaars uit binnen- en buiten land en om door ruil en-of aankoop de eigen verzameling uit te breiden. Of om zo maar eens rond te dwalen tussen ammonieten, vuistbijlen, brok ken malachiet, stukken koraal, (al dan niet versteend) en geslepen agaat. Kortom, d Twentse Schouwburg staat op !7 november a.s. geheel in het teken van de (geologie) hobby. Als de beürs een succes blijkt te wor den ovei-weegt de direktie om dit ge beuren 1 a 2 maal per jaar te herha len. Nog een nachtje slapen en dan zal bekend worden wie nu nog regeren de prins Berend Willem Dapper zal opvolgen. Morgenavond (16-11 - 20.30 u.) in de residentie „Amicitia" na de afscheidsceremonie van de huidi ge prins zal de presentatie van de nu nog grote onbekende plaats vin den. Na diverse zeer geheime stemmin gen ergens in den lande, zijn prinsen garde en Raad van elf tot de keuze gekomen. De camavalskoorts heerst in Holten. De vorige week gestar te verkoop van ledenkaarten wettigt de verwachting dat het een grootse opening van het, seizoen zal worden. Holtens Carnaval groeit en bloeit als nooit tevoren. Voor de goede orde zij vermeld dat u morgena- ond aan de zaal nog in de gelegenheid wordt gesteld le- denkaax-ten te kopen, om zodoende ze ker te zijn dat u alle festiviteiten kunt meemaken (uiteraard tegen aantrek kelijk gereduceerde prijzen). Middels het Holtens Nieuwsblad zullen wij u op de hoogte houden van verdere aktiviteiten van de Fienpreu- vers. Bovendien zal begin januari huis-aan-huis een programmaboek je worden verspreid, waarin u een gedetailleerd overzicht zult aantref fen. Tot morgenavond, Alaaf.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 3