Tentoonstelling Nederlands Bijbel-Genootschap in Dorpsschool Provinciaal voorzitter de heer Jonkhans sprak over „Landbouwpolitiek'5 WILD WEST IN „DE SCHURE" Cursus Bejaarden- societeit Vrij willige ziekenfonds verzekering werkloze ex-scholieren Collecte Nierstichting 4 tot 10 november PLANTEN EN HUN VERZORGING Uitslag kleurwedstrijd Sinterklaas aan boord van de Norland Onze reis naar Israël Het Boek dat blijft Herfstvergadering Overijsselse Landbouw- maatschappij afdeling Holten jrm Verloren - Gevonden RECTIFICATIE Markt Rijssen Op weg naar Nederland VOOR HET GEHANDICAPTE KIND Uitslag schietwedstrijd „De Eendracht" BRIDGEWEDSTRIJD „HOLTEN" Vrijdag 1 november 1974 3 ▼oor de tentoonstelling die door het Ned. Bybel Genootschap (NBG) vau maandag tot en met donderdag ka de hal van de o.l. Dorpsschool werd gehouden bestond flinke belang stelling. Ds. H. van Twillet, gercf. pred. sprak bij de opening op maan dagavond een kort woord waarin hy o.a. wees op het doel van de exposi tie: de bybel, het Woord van God nog meer in de belangstelling van ons volk te brengen. De heer J. de Wolde te Rouveen, secretaris NBG voor Overijssel en, Gelderland zei in een korte toespraak het zeer op prijs te stellen dat de afd. Holten van het NBG deze tentoonstel- ling had aangevraagd en hij dankte het hoofd van de Dorpsschool de heer B. H. Brouwer; die niet alleen de hal beschikbaar stelde maar verder alle mogelijke medewerking verleende bij het inrichten van de expositie. i De op suggestieve wijze samengestel- Verloren: gouden ring met steentje zwarte akte-tas, bankbiljet van gulden, houtenplankje „Bergensteijn" kentekenplaat 09-62-FH, doublé rond dameshorloge met schakelarmband, zwarte portemonnaie plm. f 21, zilveren broche met knopje, Duits staander bruin met witte vlekken, bankbiljet van 25 gulden, pulvator Miele melkmachine, handschoenen mofjes suède. Gevonden: wit-grijs katje van plm. 6 weken oud, katje zwart met witte poten heel jong, regenpak, gouden speld, herenhorloge, ketting, porte monnaie, etui blauw-wit en horloge. VROUWEN „MEE-DOEN"! De Voorlichtingsavond over bur gerschapskunde" zal plaatsvinden op maandag 25 november a.s. (dus niet 26 november, zoals de vorige week in dit blad was aangekondigd) in de huishoudschool in de Oranjestraat te Holten. Opgave voor deze avond, die erg be langrijk is als inleiding voor de poli tieke scholingscursus in 1975, is nog mogelijk tot en met 5 november a.s. bij mevr. F. A. van der Wijk-Oom- kens, Ab. Jansenstraat 6 te Holten, telef. 2462. De werkgroep van de „Plattelandsvrouwen" de tentoonstelling met modern illu stratie- en fotomateriaal aangebracht' op goed verlichte en fraaie stands ga- ven de bezoekers in vogelvlucht een aantal belangrijke episoden uit de geschiedenis van de bijbel te zien. De onderwerpen zijn o.a. het eerste begin, ontstaan van bijbelse geschrif- ten; de bijbel in de Middeleeuwen, invloed van de boekdrukkunst bijbel-j vertalingen in Nederland en vertalin- gen voor het buitenland en bijbelge- nootschapswerk in deze tijd. Het bij- belgenootschap legt terecht de na druk op de talrijke bijbelvertalingen in vijftienhonderd talen. Men kon op de expositie zien in het Nyassich1 maar ook in het Fries en het Rus sisch. Tevens zijn aan de tentoonstelling- toegevoegd een aantal vitrines met' originele voorwerpen uit het oude Egypte en Israël, en een aantal ou-' de bijbels waaronder de tefilliem (ge bedsriem) de Ester-rol, de sjofaar (ramshoorn) in 1580 in Dordrecht ge drukte Deux-Aesbijbel die in 1561-62 verscheen bij Gillis van der Erven in Emden (Did.) Verder werd een groot gedeelte van de schoolhal inge nomen door een reconstructie van de tabernakel, het Heiligdom van Israël in woestijn naar beschrijvingen in Exodus 26, 27, 35 en 38. Gedurende de korte tijd dat deze ex positie in gebruik is werd er reeds in vele plaatsen door onderwijskrach ten en predikanten dankbaar gebruik van gemaakt als een uitstekend hulp middel bij het godsdienstonderwijs en de catechese. Dinsdag en donderdag werden in gebouw „Irene" voor de schooljeugd dia's vertoond, met een geluidsband. Zij „verbeelden" de gelijkenis van de verloren zoon en de wijze en dwa ze maagden, die worden gespeeld door mensen uit de onderontwikkelde gebieden. De tentoonstelling die van maandag t.m. donderdag door 't Ned. Bijbelgenootschap in de hal van de o.l. Dorpsschool werd gehouden werd maandagavond geopend door ds. H. van Twilleri (links op de voorgrond). Zeer velen waaronder een groot aan tal schoolkinderen, catechisan ten, leden van verschillende jeugdclubs en scholieren van de Scholengemeenschap brachten een bezoek. Dinsdag 5 november wordt de Be jaardensociëteit weer gehouden in ge bouw „Irene". Het programma is zeer gevarieerd. De heer Koper zal een boeiende causerie houden en prachti ge kleurendia's vertonen over zijn reis naar Alaska. Voor muzikale omlijsting van de soosmiddag, zorgt op piano de heer Gelijnse. Alle leden worden verwacht en gasten zijn har telijk welkom. Aangevoerd: 162 varkens. Prijzen: 162 biggen van f 84.— tot f 90.— Algemeen overzicht handel: handel traag en slecht weer; prijzen staan- De aandacht van de ouders van 16-jarige ex-scholieren wordt er op gevestigd dat hun kind sedert 1 ok tober jl. niet meer automatisch ver zekerd is tegen ziektekosten als het nog geen werk heeft en zich niet reeds vrijwillig verzekerd heeft bij een ziekenfonds of anderszins. De vakbeweging heeft hierover inmi dels een dringend adres aan de re gering gericht, deze zaak op zo kort inmiddels kan men het risico, van mogelijke termijn te herzien. Maar het niet-verzekerd zijn, niet dragen. De vakbeweging heeft hierover inmid- ders dringend apart een vrijwillige verzekering voor dergelijke kinderen af te sluiten, ondanks het feit dat de ze niet goedkoop is. Men kan zich het beste wenden tot de bode van het alhier werkzame ziekenfonds. Van 4 tot en met 9 november a.s. wordt de landelijke collecte voor de Nier Stichting Nederland gehouden. De opbrengst van deze inzameling (in 1973 ruim 2,1 miljoen gulden) is bestemd voor: méér niertransplantaties ook voor voorlichting over het afstaan van de nieren na overlijden; méér kunstnieren ook voor thuisdialyse; méér levensvreugde voor nierpa tiënten; méér onderzoek om nierziekten te voorkómen. De collecte is de belangrijkste in komstenbron voor de Stichting. Voor al met dit geld moet gezorgd worden voor het behoud en de leefbaarheid van het bestaan van een steeds stij gend aantal chronische nierpatiënten Men,sen sterven onnodig Ook inl974 werden de mogelijkheden voor kunstnierbehandeling (dialy se) in ons land uitgebreid en het aan tal niertransplantaties was groter dan in voorgaande jaren. Toch sterven er ook vandaag nog mensen onnodig aan niervergifti ging, omdat de behoefte aan behan deling het beschikbare aantal plaat sen overtreft. Ieder jaar komen er namelijk circa 300 nierpatiënten in het stadium, waarin dialyse voor het redden van hun ieven onvermijdelijk geworden is. Deze nieuwe lichting draagt bij aan de groei van een categorie nier patiënten die vroeger nog maar tien jaar geleden niet bestond, omdat er voor hun kwaal geen be handeling mogelijk was. Die groei is overigens één van de redenen, die meer niertransplantaties dringend noodzakelijk maken. Immers, bij el ke transplantatie komt een plaats voor een nieuwe patiënt aan een be staande kunstnier vrij. Zo kan het aantal dialyseplaatsen enigszins in de hand worden gehouden. Een veel belangrijker motief is ech ter, dat een geslaagde -transplan tatie de betrokkene doorgaans tot een beter, normaler bestaan in staat stelt, dan het gebonden leven dat de kunstnierpatiënt moet leiden. Fataal neen Naast uitbreiding van het aantal transplantaties van plm. 125 in 1973 tot het, door deskundigen nood zakelijk geachte, getal van 400 per jaar is 't nodig, dat meer patiën ten worden opgeleid om zichzelf thuis of elders met een kunstnier te behandelen. Dit laatste om zoveel mogelijk te voorkómen, dat er slacht offers vallen, door dat de ziekenhui zen de stijgende vraag naar kunst nierbehandeling niet kunnen verwer ken en het fatale „neen" moeten verkopen. Hulp i voor mens Dat steeds meer, vroeger ten do de opgeschreven, patiënten dank zij dialyse in leven en meestal ook in een behoorlijke conditie blijven, schept de noodzaak, hun problemen en spanningen (afhankelijk van 'n ap paraat, in afwachting van eventuele transplantatie, gebondenheid aan 'n moeilijk dieet) te verlichten. De hiervoor nodige maatschappe lijke en financiële begeleiding vraagt steeds meer geld. Verder worden er jaarlijks aanzien lijke bedragen besteed aan medisch- wetenschappelijk speurwerk, onder het motto dat óók ten aanzien van nierziekten geldt: voorkómen is be ter dan genezen! Elke gift aan de collecte draagt bij aan het verwezenlijken van al deze doeleinden. Het gironummer: 388.000, Vereni ging tot Steun aan de Nier Stichting Nederland. De oorzaak van deze lacune is de ze: De zestienjarige ex-scholieren hebben indertijd tot de datum dat zij werk vonden, bijstand gehad via de rijksgroepsregeling werkloze werkne mers. Staatssecretaris Meijer van CRM kapte hiermee in juni. Hij noemde deze jongeren leerlingen van wege het feit dat zij één dag per week partieel onderwijs krijgen. Het directe wettelijke gevolg hiervan was, dat de betreffende jongeren ook voor de verplichte ziekenfondsverzekering worden geweigerd. Het ministerie heeft deze consequentie eenvoudig over het hoofd gezien. De ziekenfondswet schrijft voor, dat als leerlingen gratis met hun ouders voor het ziekenfonds worden meever zekerd, die kinderen, die meer dan de helft van de voor werk beschik bare tijd onderwijs krijgen. Dat is bij één dag onderwijs niet het geval. Op grond van deze wet nu komen de werkloze 16-jarige ex-scholieren bui ten het ziekenfonds te staan, nu ook de bescherming van de bijstandsuit kering, die hen voorheen automatisch in het ziekenfonds bracht, is verval len. Als planten konden praten Wat zouden ze veel wensen en klach ten hebben. Over hun standplaats, over teveel of te weinig zon. Over te veel of te weinig vocht en de tempe ratuur van het gietwater. Over de kwaliteit van de potgrond, een tekort aan voedsel, doffe bladeren en aan tasting doof ongedierte, temperatuur en atmosfeer, en het gebruik van stenen of plastic potten. Er is veel te vertellen over planten en hun verzorging. Meer voorlichting blijft noodzakelijk! De beste informatie over bloemen en planten die wij kennen, komt van de overbekende Pokon-plantenblaad- jes, welke bij iedere bloemist of zaad winkel verkrijgbaar zijn. Deze handige plaatjes geven naast een afbeelding in kleur van de plant duidelijke aanwijzingen voor de verzorging. Licht, water, voeding het wordt al lemaal duidelijk uiteengezet. Attent voor de plantenliefhebber. Tijdbespa rend voor de bloemist, deze hoeft niet meer bij elke verkochte plant onnodig veel tijd te besteden aan voorlichting. Donderdagavond hield de OLM af deling Holten een herfstvergadering in de bovenzaal van Hotel Vosman voor welke vergadering een vry re delijke belangstelling bestond. De hoofdschotel van deze avond be stond uit een toespraak door de heer Jonkhans, voorzitter van de afdeling Overijssel met als thema: „De Land bouwpolitiek". Nadat alle aanwezigen van het ge bruikelijke kopje koffie waren voor zien, opende voorzitter Meijerman de vergadering met een woord van welkom, waarbij hij opmerkte dat het thans ware te wensen dat het zo droog zou zijn als dit voorjaar het geval was. Gelukkig is er voldoende gras gegroeid, maar het weer is de laatste tijd een vervelende spelbre ker bij de oogst. Terugziende op de ze zomer gehouden trekkeraktie zei de heer Meijerman: „Aanvankelijk zagen wij zeer tegen deze onsympa thieke wijze van aktiveren op en had den dan ook moeite om hiertoe o te gaan. We spreken graag onze dank uit voor de eenparigheid die door on ze leden aan de dag werden gelegd en dat op zo grote schaal aan deze aktie werd deelgenomen". Na het lezen van de notulen door se cretaris Veltkamp werd meegedeeld dat de organisaties van Holten Banketbakker Frans Pluygers uit de Oranjestraat, die ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van z'n zaak in Holten een kleurwedstrijd or ganiseerde voor kinderen van 5 tot 13 jaar heeft hiermee in de roos ge schoten. Enkele honderden kinderen kwamen een kleurplaat halen en de den allemaal erg hun best om een taart of een troostprijs te winnen. De tien taarten werden gewonnen door: Monique Schreurs (4) Goldstein- straat; Ingrid Pasop (5) Diessen- plasstraat; René Meerman (6) Hof- fesstraat: Jeanette Foks (7) Hoffes- straat; Annette Krijgsman (8) Ko- zakkenstraat; Rinca Nijenhuis (9) Bushofstraat; Dianne Schuppert (10) Boschkampsstraat; Herma Tromop (11) Oranjestraat; Gerda Hogenkamp (12) Burg. v.d. Borchstraat; Mar lies Dissevelt (13) Haarstraat; De troostprijzen (3 repen chocola en een balpen) waren voor: Jeannet v. Bruggen 5 jr. ;Dianne Foks 7 jr.; Erik Vogt 10 jr.; Marja Thijn 12 jr.; Anneke v. Dobbenburg 11 jr.; Gea Roelvink 11 jr.; Anton Bulsink 13 jr.; Anton Aarssen 7 jr.; Geert Brands 8 jr.; Hermien Groot herder 9 jr. ROTTERDAM - EUROPOORT Een NOS-team heeft aan boord van het Jumbo-veerschip Norland opna men gemaakt voor een filmimpressie van Sinterklaas onderweg naar Ne derland. De film wordt zondag 10 no vember om 15.32 uur, een week voor de officiële aankomst van de Sint ir Enkhuizen, uitgezonden in het NOS- programma „Met de muis". De 12.988 brt. metende Norland, eigendom van Noordzee Veerdiensten en het grootste veerschip in Europa, Het bruidspaar Jan Bosschers uit Diekerhoek en Gerda Roossink uit Rijssendat een paar weken geleden in het bekende bootje stapte, kreeg van de vrienden van de bruidegom een mand met kip pen cadeau onder voorwaarde dat het bruidspaar in Twentse klederdracht het pluimvee moest ver kopen op de Riessensemarkt. Ze deden dat met veel verve en humor wat niemand verwonderde, want beiden hebben hun sporen verdiend op het toneel. Jan Bosschers zorgde nog onlangs voor een topper in de Dijkerhoekse revue met de presentatie van „De wilde boerendochtervan Iwan Heylen. De jtrunsajctië' werd in hotel Koenderinkmet een borreltje bezegeld. biedt een ideale accommodatie v Sinterklaas. Er is plaats van 1243 passagiers, zodat 'n heel leger Zwarte te Pieten gemakkelijk onderdak kan vinden in comfortabele hutten. De aanwezigheid van circa 90 vrachtw geneenheden met een gemiddelde lengte van twaalf meter op een i de dekken van het schip opent vol doende mogelijkheden voor 'n geloof waardige reportage omtrent de im mense hoeveelheden speelgoed die vanuit Spanje naar Nederland wor den vervoerd. De Norland kan helaas niet de ha ven van Enkhuizen binnenlopen om dat het schip hiervoor een veel te grote diepgang heeft. In de repor tage zal 't voor jeugdige kijkers aan nemelijk worden gemaakt dat Sin terklaas vlak voor aankomst in Ne derland overstapt en met een kleine re boot en 'n select gezelschap Zwar te Pieten bij Edwin Rutten in de ha ven van Enkhuizen voet aan wal zal zetten. De collecte die door de dames van de afdeling Holten en Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen werd gehouden, heeft opgebracht f 2873,74. Het plaatselijk comité zegt hen die gaven en de dames die mee werkten heel hartelijk dank. Groep A: 1. H. J. Nekkers 128 pnt.: 2. G. Koopman 127 pnt.: 3. G. H. Paalman 126 pnt.; 4. G. J. Schuppert 113 pilt. Groep B: 1. A. Paalman 111 pnt.; 2. D. J. Nijendijk 106 pnt.; 3. D. Jan sen 105 pnt.; 4. G. J. Sluiter 99 pnt. Groep C: 1. A. J. Bieleman 102 pnt.; 2. E. J. Grotentraast 94 pnt.; 3. J. Louwerenburg 90 pnt.; 4. e.e. F. J. Sluiter en H. J. Bekkernens 88 pnt. Uitslag luchtpistool: 1. J. van As_ selt 42 pnt.; 2. F. J. Sluiter 37 pnt.; 3. G. Koopman 36 pnt.4. H. J. Bek kernens 35 pnt; 5 H J Nekkers 34 pnt; 6. G, A. Haverslag 33 (1 x 9); 7. J. Bieleman 33 (0x9). 1. Dames Van Witzenburg en Van Veen 62.70 pet.; 2. heer Dekker en mevr. Smid 57.93 pet.; 3. heren Id_ dekilige en Geerestein 53.97 pet.; 4. Heer en mevrouw Rustebiel 52.38 pet.; 5. heren Bontje en Goorman 46.82 pet; 6. heren Spijker en Disbergen 46.03 pet.; 7. heren Van Zoest en Grobben 42.06 pet.; 8. heren Hanenburg en Boogaard 38.09 pet. Stand na 9 wedstrijden: 1. Heren Meijer ai Dekker 57.31 pet.; 2. heren Spijker en Disbergen 52.54 pet.; 3. heer en mevr. Ruste- biel 52.48 pet.: 4. heren Iddekinge en Geerestein 52 pet.; 5. heren Dijk stra en Bontje 50.88 pet.; 6. dames Witzenburg en Van Veen 50.62 pnt.; 7. heren Hanenburg en Bogaard 49.46 pet.; 8. heren Van Zoest en Grobben 48.66 pnt.: 9. heren Groot Obbink en Goorman 44.11 pet.: 10. heer en me. vrgtfw Sawade 40.28 pet. Clint Eastwood (Rowdy Yates uit Rawhide) speelt de hoofdrol in de western: „Voor een paar dollars meer" die dit weekend in jeugdso- ciëteit „De Schure" vertoond zal worden, schietpartijen, overvallen en martelingen zijn de proloog tot een keihard duel tussen „Vreemdeling" en „Mortimer". Onopvallend komt hij, onopvallend gaat hij, de zwijg zame mysterieuze gunfighter in zijn versleten poncho, een eeuwige si gaar grimmig tussen de tanden. Nie mand kent hem: daarom noemt men hem „Vreemdeling". Mortimer, veteraan uit de Ameri kaanse burgeroorlog. uitgekookte vechtjas, die voor iedere situatie een aprt vuurwapen heeft. Beiden zoeken El Indio, een gewetenloze Mexicaan, op wiens hoofd 10.000 dollar staat. Dat trekt Vreemdeling aan, terwijl Mortimer El Indio wil doden uit wraak. Op hun speurtocht gedragen zij zich niet als vijanden, maar zeker ook niet als vrienden; waar ze 't el kaar lastig kunnen maken, doen ze dat grijnzend. In het gebouw aan de Beuseberger- weg zullen twee voorstellingen gege ven worden nl. op vrijdag 1 novem ber en zondag 3 november resp. 20.30 uur (16 jaar en ouder) en 14.30 uur (alle leeftijden). De entreeprijzen bedragen voor le den f 1,en voor niet-leden f 2,50* Rijssen 'n bezwaarschrift hebben in gediend ten aanzien van de Parallel weg naar Rijssen, die wegens het ontbreken van een maximum snel heid tot levensgevaarlijke verkeerssi tuaties aanleiding geeft. „Hoe gerea geerd zal worden door Rijkswater staat valt niet te voorspellen, m er dienen hoognodig maatregelen te worden genomen", aldus voorzitter Meijerman. Bestuursverkiezing Tijdens een daarna gehouden be stuursverkiezing werden de aftreden de bestuursleden G. J. Meijerman (voorzitter) B 101 en H. J. Slijkhuis met overgrote meerderheid opnieuw benoemd. De heer Lubbersen deelde ter verga dering mee, dat aan de vrijgekomen garage van het Consulentschap Rund veehouderij te Hengelo een nieuwe bestemming is gegeven door daarin een permanente tentoonstelling voor de veehouderij onder te brengen. Voor de komende winter zijn een vijf tal programma's samengesteld, wel ke op diverse dagen centraal zullen staan, zoals bouw van nieuwe stal len, belastingen en verzekeringen, ge zondheidszorg in de veehouderij, de melktechniek, veeverbetering en eco nomie/ "^alsmede de voedselvoorzie ning. Aanmelding, met voorkeur voor een van de onderwerpen, zag hij gaarne tegemoet. Huisnummering Bij de rondvraag werd door vrijwel alle aanwezigen gesteld dat de huis nummering in de buitengebieden zeer te wensen overlaat ten aanzien waar van men graag spoedige verbetering zag aangebracht. „Het is in het bui tengebied voor iedere onbekende ter plaatse een volkomen puzzelrit" merkte de heer Pekkeriet lachend, maar welgemeend op. Men vroeg zich af of naast het gemeentebestuur ook de plaatselijke politieke partijen niet op dit probleem dienden te worden gewezen. Landbouwpolitiek Sprekend over de landbouwpolitiek „Het kost in onze dagen niet zoveel moeite om stof te vinden voor een inleiding over de landbouwpolitiek. De problemen liggen rondom ons al len huizenhoog opgestapeld. Waar ik mij vanavond toe wil bepalen is om vanavond met u de balans eens op te maken over wat de laatste jaren bereikt is en wat niet bereikt is op landbouwgebied. Het is nog niet zo lang geleden dat de heer Kloos van het NVV, sprekend over een centraal loonaccoord, heeft gezegd dat het een lange hete zomer zou worden. Ook in de landbouw kun nen we terug zien op een lange héte zomer, die, wanneer we de resulta ten daarvan overzien een mager re sultaat te zien geeft". De EEG land bouwpolitiek overziende constateerde de heer Jonkhans, dat de landbouw de afgelopen jaren grote zorgen heeft gekend ten aanzien van de prijsont wikkeling voor de zgn. vrije produk- ten. Wegens de gigantische voorra den daalde de prijzen tot verre diep ten zodat de kostenstijgingen op geen enkele wijze in de prijs werden ge- commenseerd. De EEG landbouwpoli tiek ig er in het algemeen op gericht om bij sterke marktschommelingen in- of uitvoerstops af te kondigen, teneinde de verhouding tussen vraag en aanbod binnen de gemeenschap in evenwicht te brengen of te hou den, zodat de uiteindelijke consumen tenprijs vrij constant kan worden ge houden. In de jaren 1971 en 1972 za ten we met betrekking tot de vlees- prijzen duidelijk in de lift en kan van redelijke jaren worden gesproken. Echter, door de revaluatie van de gulden is hierin een duidelijke kente ring gekomen. Verhoudingsgewijs moest de landbouw een veel zwaar der offer brengen dan de rest van het Nederlandse bedrijfsleven. Mid dels een protestbijeenkomst en akties heeft, uiteindelijk een compensatie plaats gehad via de bekende 2 pro cent BTW compensatie hetgeen ove rigens lang geen dekking van de schade betekende. Verdere tegenwind kwam tijdens de oliecrisis, waardoor ook de landbouw te maken kreeg met enorme kostenstijgingen. Daar om hebben de Europese organisaties, als uitgangspunt voor de bepaling van de landbouwprijzen 12 procent inflatiecorrectie gevraagd, welk per centage achteraf veel te laag bleek te zijn. We zijn echter niet verder gekomen dan 8 procent. Meer was niet haalbaar. Daar kwam nog bij dat een veel groter aanbod van vleesprodukten volgde dan de vj-aag groot was met als gevolg dat het prijsniveau daalde tot ver bene den de richtprijzen. Als extra klap op de vuurpijl werden, voor de in- voerstop schepen vol Argentijns vlees West-Europa binnengevoerd, en dat terwijl onze koelhuizen reeds vol za ten. Deskundigen verwachten dat bin nen de EEG pas tegen de volgende herfst enige prijsverbetering kan wor den verwacht omdat pas tegen die tijd de vleesberg wat kan zijn ge slonken. Al deze tegenwind heeft tot gevolg dat de inkomens van de land bouwer in 1974 variërend van f 1500,00 tot f 15000,00 per bedrijf la ger zullen uitvallen. Ondanks aandringen, zowel op natio naal als EEG niveau, bleef een snel le prijsaanpassing uit. Ho.e^-el ,ongaaxnë,..werd tijdens een landelijke vergadering van de diver se afdelingsbesturen besloten tot een massale demonstratie, welke dan ook gehouden is te Utrecht en later uit mondde in boerenopstand. Al gauw kwam minister Duisenberg daarna met de toezegging 115 miljoen gulden beschikbaar te zullen stellen ter le niging van de hoogste nood. Tot van daag echter is hiervan nog geen cent uitgekeerd. De toezegging om de ter mijn van de belastingaangifte met een jaar uit te stellen lijkt mooier dan ze in werkelijkheid is. Het biedt de landbouw geen werkelijk soulaas. Ook werden ons fiscale maatregelen in het vooruitzicht gesteld, doch op de derde dinsdag in september mocht de landbouw weinig hoopge vends in het koffertje van de minis ter aantreffen. Een goede maatregel zou zijn geweest een verhoging van de belastingvrije voet. Inplaats daar van heeft men een commissie inge steld die de problemen nader moet bezien maar die tijd hebben we niet meer om daarop te wachten" zo sloot de heer Jonkhans zijn toespraak af. Na een korte pauze bleek uit de vele vragen en opmerkingen overduidelijk dat de nood in de landbouw, ook in Holten, tot grote hoogte is gestegen* Het NVV meldt ons: De afdeling Holten van het NVV hoopt bij voldoende belangstelling voor leden aangesloten bij een van de bonden van deze vakcentrale in Holten een cursus te organiseren voor het invullen van de aangiftebiljetten der inkomstenbelasting cq. vermo gensbelasting. Er komt iemand van het NW die deze cursus geeft. Er zijn vijf avonden mee gemoeid en de cursus begint in januari a.s. Leden, die hier aan deelnemen zul len bereid moeten zijn daadwerkelijk hulp te verlenen aan werknemers, le den van het NVV bij de invulling van hun aangiftebiljet, indien zij daarom verzoeken. Opgave voor deelname aan deze cur sus moet zo spoedig mogelijk geschie den bij het bestuur van de afdeling Holten van het NW, secretaris G. J. Veneman. Neerdorp 32. ?5 5? In de donderdagavond gehouden bij eenkomst van de afdeling Holten van de Chr. Plattelandsvrouwen Bond (CPB), sprak de presidente mevr. Van Iperen, na te zijn voorgegaan in gebed en lezing van het bijbelge deelte Gen. 32 22—^0, een woord van welkom, waarbij zjj zich in het bijzonder richtte tot Jan en Arie Bouwhuis uit Espelo, die nadat de huishoudelijke agenda was afgewerkt vertelden over hun reis naar Israël. Ze maakten die 2 jaar geleden en bezochten speciaal de bijbelse plaat sen. Jeruzalem, het hoogtepunt van de reis, is een stad die bestaat uit verschillende dorpen, het ene ge deelte is ultra modern, het andere nog zeer primitief. Op de dia's die werden vertoond ziet men duidelijk dat de stadsmuur (van echte na tuursteen» de stad in tweeën snijdt. Op alle gedenkwaardige plaatsen die bezocht werden, zoals het graf van David, de Hof van Gethsemané, Bethlehem, de Olijfberg, las de reis leider. ds. Arkema, het bijpassende bijbelgedeelte en in het veld van Efra- ta werd na het lezen van het Kerst evangelie het „Ere zij God" gezon gen. Verder werd een aantal prachtige kleurendia's (natuuropnamen) ver toond. Mevr. Van Iperen dankte Jan en Adrie Bouwhuis voor him duide lijke toelichting bij de dia's en of freerde een envelop met inhoud. Er gaven zich voor deelname aan een „Politieke scholingscursus" 13 da mes op. Op verzoek van verschillen de leden werd besloten dit jaar geen kerstwijding te houden met andere vrouwenverenigingen doch met eigen groep. De goed bezochte gezellige avond werd door mevr. Bulsink-Bak- ker met dankgebed besloten na het zingen van lied 285 vers 1 en 3.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 3