je wetje, laat je rijden wet iouerque, bakermot /an de Roquefort Aandacht voor fietspaden Herfstvakantie in Kleinwaisertal ■d Sinaasappeipudding Creativiteit e> Zwemavond Sateh-saus Bossen en meren Kalkachtige rotsen Keltische oorsprong N atuurreservaat Rijk aan natuurschoon Herfstfietstocht Nachtelijke fietstocht Jaffa sneeuwtoetje Land van de Schapenkaas 8 Een schuimige sinaasappelpudding is een bekend en geliefd loetje. Maa; hebt u wel eens gjprobeerd dit ge heel nog lekkerder te maken met witte wijn? U neemt voor een pudding voor vier personen 125 gram suiker, die u met 4 eierdooiers schuimig klopt. Daarbij voegt u het sap van twee Jaffa-sinaasappelen en 'n kwart liter droge witte wijn. U neemt voor een pudding voor vier personen 125 gram suiker, die u met 4 eierdooiers schuimig klopt. Daarbij voegt u 't sap van twee Jaffa-sinaasappelen en een kwart liter droge witte wijn. Dan laat u het geheel au bain marie bin den. Uit het hete water gelicht, wordt aan de crème 7 blaadjes witte gela tine - geweekt in koud water - toege voegd. Als de pudding zich enigs zins gaat „zetten", voegt u tenslotte nog het stijfgeslagen, overgebleven wit van de vier eieren toe. Een toefje slagroom als garnering en u kunt een heerlijk fris dessert opdienen. Het Franse plaatsje Gourdon biedt deze zomer de mogelijkheid in de va kantie creatief mogelijk te zijn mid dels stages en cursussen op het ge bied van wandkleden maken, weven en beeldhouwen. De lessen, waarbij in groepjes van 4 tot 5 personen ge werkt wordt, vinden plaats in 't Mai- son des Consuls te Gourdon. De kosten bedragen 300 francs per persoon per stage van 10 dagen. Meer informatie omtrent de juiste data, inschrijvingsformaliteiten, ver blijfsmogelijkheden etc. worden gege ven door het Syndicat d'initiatieve, 463.000-Gourdon, France. f H J In 't zwembad (met golfslag) van 't Lunenburger Kurpark (W-Duitsland) kan .dit jaar elke zaterdagavond van vanaf 20 uur worden gezwommen on der het motto ,,Trek je zwempak maar uit". Deze textielvrije zwemavond is toe gankelijk voor leden en niet-leden van naturisten-verenigingen. Op 1 november a.s. worden nieuwe bepalingen in de Wegen verkeerswet van kracht met be trekking tot deelneming aan het verkeer na gebruik van alcohol. Deze nieuwe alcoholwetgevipg is streng en ingrijpend en biedt wei nig kansen meer om met een glaasje-op door de mazen van 't politienet te glippen. Al met een paar glaasjes op kan men al in de groene (strafbare) zone van een blaastest komen en een rij- verböcl (of méér) opgelegd krij gen. Veilig Verkeer Nederland voert nu een actie „Weet je wet je, laat je rijden" die niet ten doel heeft de huiselijke feestjes en horecabedrijven droog te leggen, maar wel duidelijk wil maken dat alcohol en verkeer elkaar niet verdragen. De betekenis van de nieuwe maatregel komt er op neer dat men bij een bloed- alcoholgehalte van 0,5 pro mille zonder meer strafbaar is en dat men beneden deze grens pas hele maal vrijuit gaat bjj een promil lage van nul komma nul. Sateh saus is een saus, die op een grote populariteit bij de Nederlandse huisvrouw kan bogen. Knorr bereken de met behulp van een groot consu menten-onderzoek dat er in Neder- land jer jaar zo'n 10 miljoen maal tijden zijn, waarbij sateh saus wordt gebruikt. Sateh saus is zo ingébur- gerd, dat de Nederlandse huisvrouw deze saus niet alleen bij allerlei vleessoorten gebruikt, bij de nasi en bami of fondue, maar ook als dip saus, bij het brood en zelfs over do patates, frites (onderzoek maart '74). Met deze informatie besloot Knorr aan zijn sausen-assortiment een nieu we variëteit toe te voegen: Knorr Sateh Saus-in-een-zakje. Zakje open, water toevoegen, even doorkoken en de saus is klaar. Een saus, die dui delijk afgestemd is op de Nederland se smaak. terre met zijn charmante oude straat jes en vestingwerken en Najac met een fraai middeleeuws kasteel en tal van mooie gotische huizen. brood en kaas achterliet in de grot, waar hij gewoon was de nacht door te brengen. Hoe het de verliefde jon geman verging weet niemand meer, maar de kaas werd enkele maanden, later in 'n geheel veranderde gedaan-" te teruggevonden: de wonderlijke al chemie van de Causses had zijn werk gedaan en er vreemde blauwe aderen doorheen gewerkt, die er een verruk kelijke en zeer e'igen smaak aan ga ven. Waar gebeurd of niet, een feit is, dat de grotten rondom Roquefort, niet geheel luchtdicht afgesloten zijn. Door de natuurlijke schachten, „fleurines" genoemd, circuleert lucht die bijdraagt tot de ontwikkeling van een edele schimmel: penicillium ro- queforit. Vandaar dat de Roquefort, voor velen een gastronomisch mees terwerk, thans nog steeds geprodu ceerd wordt in de eindeloze galerij- vormige grotten waar de omgeving rijk aan is. De befaamde Gorges du Tarn, die men vanaf La Malène per boot kan bezichtigen, bestaan evenals de Gorges de la Jongte uit diepe kloven en spleten, uitgehouwen in de kalk achtige rotsen van- de Causses. In de zomermaanden viert 't toerisme hier hoogtij, maar dat neemt niet weg, dat ook de toerist die voornamelijk op landelijke rust uit is de onbedor ven stilte van de hoogvlakten even zou moeten verlaten om een bezoek te brengen aan de spectaculaire architectuur die hier door de natuur geschapen is. Ook mag men niet voo bij gaan aan Ste-Enimie en de Pont de Saint-Chely, de parel van de Tarn, met zijn onvergetelijke Son et Lumi- ère schouwspelen, noch aan de Aven Armand met z'n immense druipstenen die rond de eeuwwisseling ontdekt werden door Edouard Martel, de va der vah dé spelecologie. De Rouergue is keltisch van oor sprong, evenals de naburige Auverg- ne. Van alle Franse departementen is juist de Aveyron het rijkst aan dolmens, menhirs en prehistorische grafheuvels. Bij Recoules liggen drie van dez§ primitieve tempels en in de omgeving van Saint-Affrique vindt men langs de D.50, met name tussen Tiergues en Les Cost.es de Gozon, tientallen lomens langs de weg. Ove rigens bezit het Musée Fanaille van Rodez enkele bewerkte menhirs, die als de eerste voorbeelden van figura tief beeldhouwwerk in Europa gelden. Voor liefhebbers van natuurschoon is een bezoek aan het Pare National des Cévennes onontbeerlijk. Dit na tuurreservaat met 'n oppervlakte van 84.000 ha omvat de leisteenaohtige Cevennes, de kalkachtige Causses en de granietrotsen van de Lozere. Het is gelegen tussen Mende, Millau en Ales. Uit geologisch, en ecologisch oog punt is het een interessante streek, Ook hier wemelt het van de mooie plekjes. Langs de Viaur, een mooie, slingerende rivier die ontspringt in de Aveyron en via aardige meertjes langs de noordelijke grens van het de partement Tarn loopt, liggen vele in teressante oude dorpsjes, zoals Belle- combe, Laroque, Roumegous om er maar 'n paar te noemen. Vanuit Cor- des is het Foret de la Grésigne ge makkelijk te bereiken. Aan een van de vele bochten van de Tam prijkt het schitterende Ambialet en langs de rivier de Agqit vindt men, met na me in de Sidobre streek mooie bos sen. beekjes en vergezichten over het diep gelegen water. Nog iets verder naar het zuiden ligt het plaatsje Ma- zamet tussen de bossen aan de voet van de Montagne Noire, waarvan 3e grootste top, de Pic de Nore, 1210 m hoog is. Bossen, meren en bergen treft men ook rondom Lacaune (Pic de Monta- let 1260 m, Lac de Laouzas, Lac de la Raviege, Gorges de l'Am, de stromen van de Agoït en Gijou met de Gouf- fre du Gourp Fumant). De kalkachtige rotsen met hun afgronden en kloven van de Causses. met als belangrijk kenmerk dat het zich bevindt op de scheidslijn van de beïnvloedingssfeer van de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee, het geen zowel klimatologisch als land schappelijk belangwekkende contras ten tot gevolg heeft. Vanuit een plaatsje als Millau (be kend om zijn handschoenindustrie, waarvoor de schapen van de Causses de huiden leveren) zijn mooie toch ten te maken door de Causse Noir naar de „chaos" (steenmassa's) van Montpellier-Le Vieux en via Mey- nteis door de Causse Mejean naar de Aven Armand, de Mont-Aigoual of de grotten van Bramatoiau. Behalve de Causses in het oostelijk deel van de Rouergue, zijn ook de vulkanische toppen van 't Aubrac ge bied in het noorden van het departe ment Aveyron rijk aan natuurschoon Het landschap doet denken aan dat van de Auvergne. In de zomermaan den grazen hier de koeien tot op 1200 a 1400 m hoogte; 's winters wordt er rond Laguiole, Brameloup en Aubrac geskied. Interessante plaatsjes in de- zé omgéving zijn Conqïies niet de mooie romaanse Sainte-Foy kerk. Espalion met zijn gotische brug en renaissance kasteel. Estain met een kasteel uit de Ï5e eeuw en de ka pel van Louradon. Ook de 16e eeuwse kerk gebouwd op een basaltheuvel bij La-Guiole is een bezoek waard. Zuidelijk van Rodez ligt een streek die men de Segala noemt, naar het Franse woord „seigle" (rogge7 die hier verbouwd werd. De vroeger zeer arme grond is thans een rijk land bouwgebied geworden, lieflijk, groen en glooiend met hier en daar aardige stadjes en dorpjes, zoals Ville-Fran- che-de-Rouergue met het mooie No tre Dame plein en de gelijknamige kerk uit de 13e en 16e eeuw, Sauve- AIs wij buitenlandse publika- ties mogen geloven vormen de fietspaden in ons land een deel van de nationale trots. In de ogen van de Nederlandse fiet sers wel wat overdreven, zij het dan dat Nederland over een goed groeiend fietspadennet beschikt dat gunstig afsteekt bij de voor zieningen die in andere landen op dit gebied worden getroffen. Maar Nederland is dan ook een klassiek fietsland. De vraag naar fietspaden blijft niettemin groot, vooral nu steeds meer mensen voor hun rekreatie gebruik ma ken van de fiets. het allemaal met zo'n slakkegang gaat en dat het vaak vele jaren moet duren voordat plannen kunnen wor den gerealiseerd. Ruimte en moge lijkheden voor fietspaden zijn er vol doende. 'Van veel betekenis is het dat fiets paden onderling aansluiten. Een goed voorbeeld hiervan levert het zo juist gereed gekomen duinfietspad tussen Kijkduin bij Den Haag en Ter Heijde dat aansluit op het fietspad naar Hoek van Holland. Voor de aan leg van dit nieuwe, ruime fietspad moest door verschillende instanties worden samengewerkt en een zo goed mogelijk compromis worden bereikt tussen duidelijk tegengestelde belan gen van waterkering, waterwinning, natuurbescherming en recreatie. Het resultaat werd tenslotte een voortref felijke fietsverbinding door een aan trekkelijk duingebied. Ook op Voome kwam een nieuw fietspad gereed en wel tussen Hellevoetsluis en Spijke- nisse. Voor de aanleg werd een gg-~. deelte Van de yoörmalige trambaan^ gebruikt. Ambitieus zijn- de planffén- dié n&n op de Veluwe heeft. Het nieuwe fiets padenplan van de Recreatiegemeen schap Veluwe wil in een tijdvak van vijftien jaar maar liefst 435 kilome ter toeristisch fietspad aanleggen. De meeste van de nieuwe fietspaden zijn hier in de woonomgevingen geprojec teerd omdat gebleken is dat men ook graag dicht bij huis een fietstochtje maakt. De groeiende aandacht voor fiets paden is verheugend en eerlijk ge zegd werd het ook hoog tijd dat meer met de belangen van de fietsers en de betekenis van de fiets in de re creatie rekening wordt gehouden. De herfstkleur komt straks weer aan de bomen en hoe kan daar betep van genoten- worden dan door op de fiets te stappen. Daarom wordt op zondag 22 september vanuit Ede 'n herfstkleurenfietstocht georganiseerd over een afstand van 50 kilometer. De start vindt plaats om 's morgens half negen vanaf het VVV-kantoor, Achterdoelen 1 in Ede, waar men van tevoren alle inlichtingen over de ze fietstocht kan krijgen. Velen staan er niet bij stil dat het een aparte bekoring heeft om eens een nachtelijke fietstocht te maken. In de laatste maanden zijn in verschil lende plaatsen met veel succes nacn;.- fietstochten georganiseerd met en thousiaste deelnemers. Als het een heldere nacht is, valt er bovendien veel te zien als men 't juiste beeld kiest zeker wat het die renleven betreft. Echt iets om in de gaten te houden, 's nachts er op uit op de fiets. Zorg voor goede verlich ting en denk aan het witte achterspat bord. Wilt u eens een keer een ander toetje na, probeer dan het volgende recept: '/i 1. water met 150 gr. suiker lang zaam aan de kook brengen. Roeren tot de suiker is opgelost (5 min). Af koelen. 22 dl. Jaffa sinaasappelsap en het sap van 1" Citroen er bij doen. Het ijslaatje vullen en vervolgens in de vriesla zetten. Om de 30 min. de massa omscheppen. Het - toetje zal dan na 4 uur „sneeuwachtig" zijn. Serveer dit eens met sterke koffie met Cointreau of cognac toe. Wie nog wat vakantiedagen over heeft, moet eens denker, aan een korte herfstvakantie in de mooie Oostenrijkse provincie Vorarlberg. Men kan er genieten van een heerlijke rust in een mooie natuur en een behaaglijke temperatuur. Er is in de herfst voldoende plaats en de prijzen zijn redelijk. Voor amateur-foto grafen zijn de „werkomstandig heden" ideaal, want ze profite ren van het mooiste licht en de prachtigste kleuren van het jaar Van 15 september tot 10 oktober kan men (om een voorbeeld te noe men) rustige en goedkope vakantie weken doorbrengen in het Kleinwai sertal. Wie eens kennis zou willen maken met de in de Duitssprekende landen populaire 'Kurvakanties' kan eens een weekje doorbrengen in Ho tel Ifen voor een sport- en fitmaak- kuur. Zeven dagen vol-pension en twee dagen half-pension (incl. medi cinale baden, hand- en onderwater massages,, toegang tot de sauna etc.) kost ca. f 800.— Wie het wat goedkoper wil doen, kan voor een ..Meier slankheids- en dieetkur" of een zgn. „originele Schrotkur" terecht in Haus Reinhard Leitner. Een week verblijf kost (ine. sauna, hallenbad, kamer met bad of douche) ca. f 340. Een „Mayo-dïeetkur" in Hotel Stern (zes dagen half-pension, zes da gen vissen op regenboog- en beek forellen) kost. ca. f 240.— en voor 'n week halfpensioen kan men al voor f 170,terecht in Hotel Almhof Rupp. Zo'n korte herfstvakantie zou óók kunnen worden benut om een cursus bergklimmen te volgen. Als het be valt, heeft u alvast een vakantiedoel voor volgend jaar, want bergklim men is een fascinerende belevenis. Een cursus bergklimmen kost vanaf vier personen ongeveer f 20.per dag. Het Kleinwaisertal biedt uiteraard nog veel meer: kabelbanen, paardrij den, tennissen, bergwandelingen, rou- lettecursusen en cursusen houtsnij den enz. Voor nadere inlichtingen: Oosten rijks Verkeersbureau in Amsterdam. Singel 464. tel. 020-255933. Het "prachtige dom Hirschegg aan de voet. van de 2536 m hoge berg Didderstein. 5b— «eds vele Nederlandse toeris- m hebben ontdekt dat Zuid- C 'rankrijk heel wat meer is dan lleen de kustgebieden van de tivieïja en Languedoc-Roussil- ,QEL jn. De Georges du Tarn, de Ar- ,eche en Lozere zijn al geruime ijd bij tal van vakantiegangers ekend. Minder druk bezocht ijm streken als de Rouergue en iuercy, gelegen in de dep ar te nenten Aveynon, Tarn en Lot, ussen de uitlopers van de Ce- rennen en het begin van de Py reneeën. Toch zijn ook dit rus- liige en mooie vakantiegebieden «raar de zuidelijke zon volop 1 "»chijnt zonder de schaduwzijde het massatoerisme, kenmer kend voor het hoogseizoen aan Typerend voor de Rouergue zijn rooral de Grands Causses met hun nerkwaardige landschap van dikke ralklagen die door de wind en het rater tot fantastische, woeste vormen gemodelleerd zijn. Ogenschijnlijk dor in onherbergzaam bevatten zij bij een tadere kennismaking 'n rijkdom aan mgerept natuurschoon, als ook de no- lïge bezienswaardigheden. Om te be- jjinen zijn er grote kudden schapen, rergezeld van wat honden en een en- eele herder, gehuld in 'n grote zwar- cape. Schapen zijn de enige dieren iie hier goed gedijen, ondanks 't har- ïe naar kruiden geurende gras en de I rteenachtïge grond. Zij grazen onver- I Btoorbaar voort onder de stille, strakblauwe hemel. Van hun mélk wordt een heel bij zondere kaassoort gemaakt, de Ro quefort, die langzaam en met veel zorg omringd ligt te rijpen in de donkere, koelte van de grotten van Combalou. Aan het ontstaan van deze ongewo ne schapenkaas is men zou haast zeggen natuurlijk een legende ver bonden. Sprookjes en vertellingen zijn immers eeuwenlang de enige vorm van recreatie geweest in dit afge legen deel van Frankrijk. Het verhaal wil. dat op een dag een herder een zo mooie dame voorbij zag gaan, dat hij in zijn haast om haar te volgen, zijn Het rijpingsproces van de bij zondere kaassoort, de Roque-

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 7