Vijf jaar jeugdsociëteit „De Schure I Hockey-nieuws Kostenbesparing door verduur zamen van hout 61 KALFSTERMAN Goede fietsverlichting van veel belang w: ANWB controleerde 1 miljoen auto's Deelnemers rijexamen in 1973 niet afgenomen Bescherm uw planten WAAR GAAN WE HEEN? Fietsverlichting LANDBOUW Opel Retard 19SS KUILV0ER- SMUDERS g.oi. Simca Ralley Hobo string band Puzzel wandeltocht VIJF VOJ J E JA R EN JEUGDSOCIETEIT Voorlopige aanslagen LAATSTE OPROEP VOOR FOTOLIEFHEBBERS JAN AAFTINK HAD SNELSTE DUIF Voor een goed Keurslagers produkt naar Oranjestraat en 't Viaduct 315 245 90 115 92 Dieren speciaalzaak Fons Tusveld nog enkele prachtige jonge boxers 2 dwerg pinchers Relink Wesseis Vrjjdag 20 september 1974 Op 20, 21 en 22 september wordt door de Jeugdsociëteit „De Schure" in Holten het eerste Lustrum gevierd in het „Paalhuus" in de Beuseberg. Dit zal gepaard gaan met diverse ac tiviteiten. Op zaterdagmiddag zal ,,De Schure" wagenwijd openstaan voor Iedereen en er zal een drankje wor den geschonken. Ook zal elke bezoe ker in de gelegenheid worden gesteld om de expositie „Vijf jaar Schure" te bekijken. Deze expositie geeft een duidelijk overzicht van de vaak niet al te beste omstandigheden waaron der de verschillende „Schures" zich hebben ontwikkeld. Men krijgt van het „Schure-werk" dank zei een gro te hoeveelheid foto's, krantenknip sels, dia's etc. een juist beeld. Het hoogtepunt van de Lustrumvie ring zal zijn het optreden van de Ho bo String Band in zaal „Irene" op zaterdagavond 21 september. Het op treden van de band wordt voorafge gaan door een optreden van folksin- ger Jan van Rhenen die een aantal Nederlandse liedjes van Miel Cools, Eric Herfst en Koos Speenhof ten ge hore zal brengen aangevuld met ei gen werk. De Hobo String Band uit Aalsmeer brengt een keur van country achtige rocknummers, en eigen composities aangevuld met traditionals en num mers van Bob Dylan. Ook internationaal heeft deze band reeds grote bekendheid gekregen o.h. tijdens een tournee door de Scandinavische landen. Het optreden in zaal „Irene" begint om 20.15 uur. Zondagmiddag 22 september wordt weer de traditionele puzzelwandel tocht door de Beuseberg en over de Zuurberg gehouden. De route is plm, 5 kilometer. Vanaf 2.00 uur kan men zich opgeven en starten vanaf „De Schure" waar ook de finish is. Alle „puzzelaars" worden getrakteerd op een heerlijke kop soep. De lustrumviering zal zondagavond worden besloten met een kampvuur. Op donderdag 19 september was het 5 jaar geleden dat de burgemeester van Holten, mr. W. H. Enklaar, door middel van het indrukken van 'n fiets pomp, de deur van jeugdsociëteit De Schure officieel opende. Daaraan was veel voorafgegaan. De oude boeren schuur op Meermanskamp, waar nu het sportveldencompler» zich bevindt, had van een agrarische bestemming een functie gekregen in het Holter jeugdwerk. De werkers van het eerste uur hadden zich alle moeite ge'roost om van de oude schuur een gezellig onderkomen te maken voor dat deel van de Holter jeugd dat daar behoef te aan had. En dat die behoefte er was, bleek wel uit de grote schare bezoekers die De Schure trok. Hun werd een breed scala van activiteiten geboden. Men kon zijn activiteiten uiten op de free workshop, (een kreet uit de tijd welke wij nu zouden kunnen ver talen met: creatieve avonden) en uit de bezoekers ontsproot spontaan een cabaretgroep die enige optredens- verzorgd heeft. Later kwamen ook enkele discussieavonden over o.a. drugs en kabouters. In dé la'atste zo mer werd de eerste Schure-dag ge organiseerd, een dag vol spel (step- in) vermaak, (films uiet de oude doos) en muziek (optredens van de Hol tense groep Touch, de folksinger Herman Erbé en de musicerende commune CCC Incorporated). Hierna kwam een verwarrende tijd die ai een half jaar daarvoor werd ingeluid met geruchten over het ver dwijnen van de oude schuur. Pas in oktober van het jaar 1971 kwam er zekerheid met betrekking tot het voortbestaan van De Schure; er mocht gebruik worden gemaakt van de boer derij van het erve Meermanskamp "waartoe ook de oude schuur behoor de. De verbouwing van dit „tijdelij ke" onderkomen vorderde gestaag en op 2 januari 1972 kon de heer Van Pijpen de opening van de „tweede., schure verrichten. In een toespraak van de heer Groenewoudt, die namens de ouders cadeaus aanbood, memo reerde deze dat „de koe zo vaak vergeet dat ze kalf is geweest". Ge sterkt door deze woorden gingen de jongelui van De Sclhure onverdroten voort. Ze organiseerden naast ge- spreks- en thema-avonden een groot aantal creatieve dagen, maar er wa ren toch twee evenementen die hoog boven de andere uitstaken. De eerste was het weekend voor de Helper Haven. De Helper Haven was en tehuis voor moeilijk opvoedbare kinderen in Groningen, dat een beetje in financiële moeilijkheden was ge raakt, zodat de vakantie van de pu pillen niet door kon gaan. De Schure charterde een aantal muzikanten die geheel -belangeloos optraden en hield wat veilingen en verlotingen, zodat door middel van de opbrengst van f 726.- de vakantie van de kinderen werd veilig gesteld. Het tweede hoogtepunt was de twee de Schuredag. Een Amsterdams meie- je werd „Eerste Holter kampioen 100 meter koekhappen met hindernissen" en het team dat werd gesponsord door De Schure won de „kampioens- krijg". Voor de muziek werd gezorgd door, evenals vorig jaar, Herman Er bé, Cash Fost (die ook haar mede werking had verleend aan het week end voor de Helper Haven) en de Ne derlandse supergroep „Super Sister". Maar na dit feest kwam de kater. Ook deze Schure moest worden afge broken en deze keer was er geen ge bouw vrij. Op 20 augustus was de af scheidsavond die werd besloten met een grandioos kampvuurfeest. Naar de Beuseberg In de week daarop werden de meu bels en verdere waardevolle voorwer pen her en der ondergebracht en be gon het lange wachten. Er was wel een gebouw (ook een boerderij) in de Beuseberg, maar deze was toege wezen aan „de stichting voor Sociaal en Cultureel Werk te Holten". De Schure kon wel de deel van de boerderij krijgen, maar moest dan haar tot dan fel verdedigde vrijheid gedeeltelijk vrij geven. Na diverse gesprekken en het maken van de no dige afspraken werd dan toch beslo ten samen te gaan met „de stich ting". In het prille jaar 1973 werd begonnen met het grondig verbouwen van de boerderij. Na een lange tijd waarin de deel'van de boerderij zeer ingrijpend^ werd veranderd, er kwam een bar "en een'' zitkeïdë'r én' in de' „h'iele" kwam een complete disco-in stallatie. De verbouwing duurde wel lang, maar het was de moeite wel waard. Op 13 oktober konden de heren Boers- ma en Groenewoudt gezamenlijk De Schure (de derde in successie) ope nen. Ook in deze, voorlopig laatste, schure staat ook de creativiteit op 't programma evenals in de twee voor gaande gebouwen de disco-avonden. Een nieuw fenomeen wat zich in de derde schure manifesteerde zijn de films. Eens in de veertien dagen wordt op vrijdagavond en op de daarop volgende zondagmiddag een film vertoond. Vele grote internatio nale kassuccessen zijn er geweest als: The Godfather, Mash, „Samen uit samen thuis", Easy Rider, Lau rence of Arabio en Asterix en vele zullen nog volgen: Rosemay's Baby, The Graduate, De eend en de Cadil lac, enz. Leve de muziek Ook aan de levende muziek wordt in De Schure weer aandacht besteed. Een aantal rockgroepen hebben op de deel van „Het Pad'huis" gespeeld en ook wat folksingers als Tom Hol- lerdess uit Schotland en Wiebe en DEVENTER DEVENTER SCHOUWBURG, Grote Kerkhof 1, tel. 11500. Maandag 23 september aanvang 20 u. Modeshow van de fa. Penninkhof, Lange Bisschopstraat 66. Kaarten verkrijgbaar bij fa. Penninkhof, tel. 14235. EDB-THEATER, Smedenstraat 10, tel. 13165. Weekfilm do. 19 t.m. wo. 25 sept.: The Don is dead 18 jr. Nachtfilm vr. 20, za. 21 sep. 23.30 u.: Hap ki do 2e week 18 jr. Matinee za. 21, zo. 22 sep. 14 u.: Tar- zan, koning van het oerwoud a.l. Aanvangstijden weekfilm: do., ma., di., wo. 20 u.. vr. 21 u., za. 18.30 en 21 u., zo. 16, 18.30 en 21 u. CINEMA, Lange Bisschopstraat 69, tel. 11100. Week do. 19 t.m. wo. 25 sep.: The sting 14 jr. Nachtvoorstelling vr. 20, za. 21 sep. 24 u.: Brigade zonder vrees 18 jr. Matinee za. 21, zo. 22, wo. 25 sep. 14 u.: Tiko de haai a.l. Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 u za. 18.45, 21.15 u.; zo. 16, 18.30 en 21 u. LUXOR THEATER, Brink 20, tel. 18662. Weekfilm do. 19 t.m. wo. 25 sep.: In Tirol hangen de slipjes aan de Alpen 5e week 18 jr. Nachtvóorstelling vr. 20 sep. 23 u.: Massagesalon en jonge meisjes 18 J'r- Matinee zo. 22 sep. 14 u.: De vier vuisten de lucht in a.l. Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 u.; za. 18.30 en 21 u zo. 16, 18.30 en 21 u. GOETIEK DE ROZIJNENKORF is wegens verhuizing gesloten. OPENBARE LEESZAAL, Brink 70, tel. 13506. Tot 14 okt. A. G. Gerritsen aqua rellen. Geopend: di. t.m. vr. 10-17.30 en 19- 21: za. 10-17; zo. rna. gesl. GALERIJ DE TOVERBAL is we gens verbouwing gesloten. GALERIJ LENTEN. Kletterstraat 25-27. Epse tel. 21815. Tot 21 sep.: Grafiek, schilderijen, beeldhouwkunst. Geopend: di. t.m. za. 10-18 u.; zo. 14- 17: Keramiek na 18550. 21 sep.-17 okt.: S. Le Poole, J. Bieru- ma Oosting, A. Voorzanger schet sen. tekeningen, aquarellen. TROG ART, Hofstraat 2, tel. 16733. Tot 20 sep. illustraties van Arno Kra mer voor de> bundel „Van water en van kleine diertjes" van Henriëtte C. Put. 20 sep.-l nov. Werken van Johan Huy. Geopend: di. t.m. za. 14-17.30, vr. 19- 21. GALERIE SIDONIE, Kleine Over- straat 58, tel. 14169. Olieverfschilderijen van Margreet Ha ze winkel. Geopend: di. t.m. za. 14-18; vr. 19-21 zo. gesl. ALBERT SCHWEITZER CENTRUM Brink 89, tel. 19675. Permanente expositie over leven en wc-rk van A. Schweitzer. Geopend: wo. 19-21 za. 12-16. ATHENAEUMBIBLIOTHEEK, Kloos ter 3, tel. 16512. Expositie 500 jaar Botanische boekil lustratie. Geopend ma. t.m. vr. 10-12 en 14-17; wo. ook 18-20.45. MUSEUM DE WAAG, Brink 56, tel. 14556. Antieke fietsen, zilver, aardewerk, antieke keukens. Geopend: di. t.m. za. 10-12.30 en 14- 17: zo. 14-17: ma. gesl. MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink 55. tel. 14556. Tentoonstelling van Aankleedpoppen uit 1860-1910. Geopend als De Waag. MUSEUM VOOR MECHANISCH SPEELGOED, Noordenbergstraat 9, tel. 19739. Geonend als De Waag. DEVENTER REN- EN TOERIS TENVERENIGING „DE ZWALU WEN". Inl. W. Bekking, Amstellaar 20. tel. 21247. Elke zaterdag fietstoertocht start 8.30 vanaf Clubhuis DKC Hellas, sportcomplex Rielerenk; deelname ook voor niet-leden kosteloos moge lijk. DEVENTER MOTOR- en AUTOMO BIELCLUB. Inl. P. Pieters, Lange- straat 7. tel. 19667. Avondrit, start 20 u. bij Café (Rest. De Worp. Twelloseweg 3. Weekenddienst tandartsen. 21 en 22 sep.: J. C. A. Bos, Tessel- echadestraat 73, tel. 11790. De toekomst wordt met het heden gekocht. Vervuiling van de wereld kan de dood van morgen zijn. 't KLIKT IN DEVENTER Inl. VVV Ineke uit Rijssen kregen een dank baar applaus. Met Kerstmis en met Pasen orga niseerde De Schure twee puzzelwan deltochten die ook bij de oudere per sonen in Holten goed zijn aangesla gen. De belangstelling was tenmin ste iedere keer weer overweldigend. Wat niet al te overweldigend was, was misschien wel de belanagstelling voor de derde Schuredag, op deze dag kwamen maar pl.m. 30 personen kijken naar de historische volleybal wedstrijd tussen de gemeenteraad en een selectie van Schure-bezoekers. Ook het aantal personen dat belang stelling toonde voor zang en piano spel van Jules de Corte was zeer ge ring. Gelukkig was de belangstelling voor de groep Alquin in zaal Amici- tia groot genoeg. Van dit alles, van de le, 2e en 3e Schure, van de verbouwingen, van de activiteiten, is een tentoonstelling gemaakt. Deze bestaat uit foto's, kranteknipsel, dia's en wat voorwer pen. De tentoonstelling is zaterdag en zondagmiddag voor iedereen ge opend. De eerste fietsverlichting stamt uit het begin van de tachtiger jaren van de vorige eeuw, maar -er werd Siechts schaars gebruik van ge maakt. De verlichting bestond toen uit een olielantaarn die aan de as van het grote voorwiel werd beves tigd. Als men stevig over de hobbs- iige wegen aoortrapte en er was wat wind, ging zo'n lamp meestal spoedig uit. Toen de lage fiets in ge bruik kwam, werdi de lamp aan een haak aan de stuurstang bevestigd, weer later kreeg de lamp een plaats aan de voorvoi'k. Dat was een aan zienlijke verbetering, zoals ook ver anderingen in de aard van de licht bron de verlichting meer bruikbaar maakten. Zo werd omstreeks 1888 in Amc-nka de acetylesnlamp ontwik keld. die onder de op de toekomst gexichte naam ,.2Üth century" in de. handel werd gebracht. In het mid den van de jaren negentig begon in ons land de kaarslantaarn de olie- verlichting te verdrijven. Een jaar iater deed de carbidlantaarn haar inlrede. De petroleumlamp die in 1905 door de Duitser Joseph Hansen ontwikkeld werd. vond maar weinig ingang. De elektrische verlichting zorgde tenslotte voor een revolutionaire verdere ontwikkeling. Deze vorm van fietsverlichting was al enige tijd bekend. In 1887 werd reeds in de Kampioen geadverteerd met 'n „Pa- tentirte Electrische Radfahrer Lam- pe Excelsio, ohne Batterie und Accu mulator, die jeden Fahrer in Erstau- nen setzen wird". De aanschaf van zo'n elektrische fietsverlichting was niet goedkoop Met inbegrip van een reservelampje moest men er 67,50 Mark voor neer tellen. Begrijpelijk dat de kooplust onder de steeds groeiende kring van fietsers niet zo bijster groot was. Pas omstreeks 1917 werd de elektrische fietsverlichting in ons land meer al gemeen, nadat er ook nog proeven waren genomen met gasverlichting. Na de Tweede wereldoorlog is geëx perimenteerd met t.l.-verlichting in fietslampen, maar het is voorlopig bj proeven gebleven. Het gebruik van elektriciteit voor de fietsverlich ting werd vooral bevorderd toen om streeks 1910 de dynamo tot ontwik keling kwam en men af was van het werken met batterijen Bemoeienis van* de overheid De overheid is al vroeg gaan inzien dat het noodzakelijk was om voor schriften te geven met betrekking tot de fietsverlichting. Reeds in 1884 stelden Gedeputeerde Staten van Limburg hst voeren van een fietslan taarn verplicht. Deze verordening werd geleidelijk ook in andere provm cies doorgevoerd. In 1905 was fiets verlichting in heel Nederland voorge schreven. Twee jaar later werd het gebruik van fietslantaarns met ge kleurde glaasjes aan de zijkant ver boden. Op 1 november 1927 werd het gebruik van een rood achterlicht ver plicht gesteld. Tijdens de Tweede we reldoorlog werd op luchtbescher mingsvoorschrift alleen het gebruik van afgeschermde fietsverlichting toegestaan. Over de koplamp werden omhulsels geplaatst die slechts een kleine streep licht konden 'doorlaten. Ook werd het lantaamglas wel ge deeltelijk zwart geverfd'. De laatste tijd wordt regelmatig aandacht ge vraagd voor de noodzaak om' het uit- stralingsvlak van het achterlicht te vergroten om de fietsers voor achter opkomend verkeer nog beter zicht baar te maken. Proeven die hiermee onder andere in de Noordoostpolder werden genomen, hadden een bevre digend resultaat. Wettelijke voorschriften nu Iedere fietser dient de thans gelden de wettelijke voorschriften met be trekking lot de fiestverlichting te ken nen en na te leven. Men vindt deze voorschriften, uitgewerkt en met ad viezen, onder andere in het in de se rie Fietsotheek uitgegeven boekje Fiets-etiquette dat door overmaking van f 3,60 op postgirorekening nr. 234567 bij de stichting: fiets! in Am sterdam kan worden aangevraagd. Kort samengevat komen deze voor schriften op het volgende neer. Een fiets die in het donker, in de scheme ring of mist, zware regen of sneeuw val wordt gebruikt moet voorzien zijn van een koplicht dat helder wit licht uitstraalt en zo geplaatst is dat de tegenliggers er niet door worden ver blind. Om geen verwarring te laten ontstaan over de vraag wanneer het nu precies donker is: voor de verlich- A-<~9ert»n «•«drif ting geldt dat deze van een half uur na zonsondergang jiot een half uur vóór zonsopgang moet worden ge. bruikt. Verder moet op het witte ge deelte van 't achterspatbord een van een rijkskeurmerk voorzien achter licht aanwezig zijn, dat in het donker achterwaarts duidelijk zichtbaar voor hét achteropkomende verkeer helder :ood licht uitstraalt. Dat witte ach terspatbord is overigens op iedere fiets voorgeschreven en niet alleen bij gebruik van de fiets in het don ker. Het moet gemeten vanaf de on derzijde van het spatbord tenminste dertig centimeter lang zijn. Hoewel dat in verschillende landen reeds verplicht is, is het gebruik van reflecterende pedalen in Nederland (nog) niet voorgeschreven, hoewel hei gebruik terecht door iedereen wordt aanbevolen. Alom zichtbaarheid Zorg ervoor dat uw fietsverichting steeds in orde is. Controleer de ver lichting regelmatig en laat by man kementen deze steeds onmiddellijk herstellen. Gebruik de fietsverlichting tenminste tijdens de voorgeschreven tijdsduur en bij weersomstandighe den die scherming met zich meebren gen. Zorg ervoor dat u steeds reservelamp jes voor de voor- en achterverlichting bij de hand hebt. Het is een kleine moeite een kapot lampje te ver vangen. Maak de dynamo regelmatig schoon zodat daarmee geen moei lijkheden kunnen ontstaan en contro- leei dan meteen of de contactpunten goed sluiten. Houdt ook het witte ach- levspatbord schoon en geef het zodra dit nodig is een fris kwastje witte lak. Draag indien.u in het donker fietst bij voorkeur zeer:, lichte en zeker geen donkere kleding. U bent dan beter zichtbaar. Rijd in 't donker op slecht verlichte of onverrlichtc wegen en daar waar fietspaden ontbreken niet mei z'n tweeën naast elkaar. Houd steeds zoveel mogelijk rechts. Ouders zorgt ervoor dat de fietsver lichting van uw kinderen steeds in or de is en stuur ze bij hapering zonodig naar de fietsenvakman. Dat is Ietter- lijk van levensbelang. Het Landbouwschap heeft zich een maand geleden gewend tot de staats secretaris van Financiën met het ver zoek om de invordering van de voor lopige aanslagen Inkomstenbelas ting en Premieheffing 1974 op te schorten tot 1 januari 1975. Tevens is daarbij gevraagd een soepele regeling te ontwerpen om tot een verlaging van te hoog vastgestelde voorlopi ge aanslagen te komen. Na overleg tussen het ministerie van Financiën, het Landbouwschap en de organisaties van belastingconsu lenten heeft de staatssecretaris van Financiën het Landbouwschap op de hoogte gesteld van een sterk vereen voudigde procedure betreffende de af doening van verzoeken om vermin dering van voorlopige aanslagen voor 1974. De boekhoudbureaus zijn op de hoogte van een dergelijke vereen voudigde procedure. De staatssecretaris acht geen aan- 'eiding aanwezig voor een bijzondere maatregel in de sfeer van de invor dering, omdat de voorlopige aansla gen in vijf termijnen betaald kunnen worden. Uiterlijk tot en met zaterdag 21 tcpreipber a.s. is er nog een mo gelijkheid gevonden u aan te mel den om met de Holtense fotoclub FROFOTO een bezoek te brengen aan ie grootste tentoonstelling op het gebied van foto-, dia- en film de PHOTOKINA te KEULEN. De fotoclub organiseert voor leden en belangstellenden op zaterdag 28 september a.s. 'n excursie naar ge noemde tentoonstelling. De prijs inclusief bustocht en toe gangsbewijs bedraagt f 27,50. Aanmelden bij: P. E. Rozenberg, Verzetstraat 83, telef. 1242. Afgelopen zaterdag speelde het jon genselftal BI thuis tegen Almelo. Zij waren steeds goed in de aanval en de uitslag liet niets te raden over: 6-2. Almelo en Holten mogen wel iets be ter denken aan de sticksregel. Meisjes B speelde uit tegen Hengelo en heeft voortdurend aangevallen. Uiteindelijk kwam er toch een gat in de Hengelose verdediging en Anita Admiraal maakte een doelpunt. De ze voorsprong van 1-8 te verdedigen en vast te houden bleek bijna onmo gelijk, maar het lukte toch tot grote vreugde van het elftal. Beide herenelftallen hadden een vrije zondag en vulden het weekend op met een gezellige mixed-wedstrijd tegen SMHC. Holten versloeg de thuisspe- lende club met 4-0. Zaterdag 21 september. Jongens BI speelt uit tegen D.K.S. om 15.00 uur. Meisjes BI speelt thuis om 11.30 te gen Almelo B3 o.l.v. J. Pfeffer en J. Meerman. Zondag 22 september om 14.00 u. speelt heren I thuis tegen Harden- berg. Heren II speelt uit tegen Almelo III om 12.00 uur. TRAINING Vrijdag om 16.00 uur: jongens B en meisjes B. Zaterdagmorgen om 9.30 uur: pupil len en niet-competitiespelende jeugd. Zaterdagmiddag om 14.00 uur: heren I en heren II. Woensdag om 9.30 uur: dames. De ANWB heeft in de afgelopen 10 jaar de verlichting gecontroleerd van 1 miljoen personenauto's. Dit gebeurde 400.000 keer tijdens de speciale verlichtingsacties waarbij mobiele keuringsstations het land doorkuisen en 600.000 maal binnen het kader van de Technokeuringen. De resultaten van deze controles mo tiveren alleszins het grote nut van de ANWB activiteiten met betrekking tot het afstellen van de autoverlich ting. Over het seizoen 1973-1974 leverde de verlichtingsactie de volgende re sultaten op: Bij 90 pct.moesten 1 of 2 koplampen worden afgesteld, bij 49 pet. stonden 1 of 2 koplampen te hoog gericht, bij 36 pet. werden mankementen aan de verlichting geconstateerd en bij 46 pet. moesten eerst de duplolampen op de juiste wijze worden gemon teerd. Genoemde percentages verschillen slechts zeer weinig van 't totale beeld van de laatste 10 jaar. Ondanks de vooruitgang op het gebied van de au totechniek is de autoverlichting, zo blijkt uit de ervaringen van de ANWB, nog veel te vaak voor verbe tering vatbaar. Het grote percentage onjuist afgestelde koplampen van per sonenauto's is naar de mening van de bond verontrustend, temeer daar een onjuist gebruik of onjuiste afstel ling van de autoverlichting één van de oorzaken is van de meer dan 50.000 aanrijdingen die elk herfst- en winterseizoen bij slecht zicht plaats vinden. In 1973 nam de belangstelling voor het verkrijgen van het rijbewijs on danks de energiecrisis niet af, aldus meldt het jaarverslag van de Stich ting CBR (Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen). Bij de jeugdige leeftijdsgroepen was er zelfs van een toename sprake. Dit onderstreept de stelling, dat het steeds meer een on derdeel van de opvoeding gaat wor den een auto te kunnen besturen. In totaal ontving het CBR in 't verslag jaar 856.022 aanvragen voor een exa men tegen 84»).154 in 1972. Hierbij waren bijna 300.000 aanvragen van personen, die voor de eerste maal een examen wilden doen. Wèl is gedaald het percentage van de kandidaten, die voor het examen slaagden. Dit is volgens het CBR voornamelijk te wijten aan de teleur stellende resultaten bij het theorie- examen. Onderschatting van de stu die-stof en onvoldoende voorberei ding worden genoemd als voornaam ste oorzaken hiervan. Het aantal afgegeven Geneeskun dige Verklaringen bedroeg 906.259. Veel aandacht wordt in het jaar- Hout is een doelmatige, veel ge bruikte maar ook een zeer dure bouwstof. Vele mogelijkheden zijn aanwezig om tot verlaging van be- dryfsonkosten te komen door ver duurzamen van hout. Vooral op de boerderij waar veel hout wordt gebruikt is dit van groot be lang. Hout is steeds aan bederf onder hevig en dient onderhouden te wor den, dit kan niet genoeg herhaald worden. Er zijn verschillende konserverings- produkten, die men in drie groepen zou kunnen verdelen nml. olieachti ge middelen, in water oplosbare middelen en produkten oplosbaar in organische vloeistoffen. De drie groepen bestrijken samen een groot aantal beschermingsmidde len waaruit voor diverse doeleinden een keuze kan worden gemaakt. Dit is een groot voordeel doch maakt het kiezen van het juiste produkt wel eens moeilijk, want alleen het beste konserveringsmiddel geeft de groot ste levensduur aan het hout en dus de meeste besparing. Onder de vele bestaande konserve- ringsmiddelen wordt tegenwoordig veel gebruik gemaakt van o.a. kieur- carbolineum, waarvan het opmerke lijke is, dat dit produkt ook gebruikt kan worden in de nabijheid van planten in kassen, zaadkisten, cham pignonkweekplaatsen enz. Het is de taak van iedere belang hebbende, gebruik te maken van de moderne techniek en de voordelen welke hieruit 'voorkomen te benutten. Over de juiste wijze van konserveren en de mogelijkheden die daartoe aan wezig zijn, kunt u zich door Uw co- operatie laten inlichten. verslag besteed aan de studiedagen voor examinatoren. Verkeer en wet geving vormen een levende zaak, waaraan steeds aandacht moet wor den gegeven, willen de examinatoren in hun vak bijblijven. Op de studiedagen wordt voor deze onderwerpen veel tijd uitgetrokken. Uit dit jaarverslag blijkt, dat het CBR er voortdurend naar streeft vooilichting te geven aan de examen kandidaten en allen, die direct of in direct bij het rijexamen zijn betrok ken. In het jaarverslag zijn kleurrijke grafieken opgenomen, benevens tal van andere illustraties, o.a. van een aantal prominente Nederlanders (Jo han Cruyff, Liesbeth List, Harm Wieisma e.d.), die in 1973 rijexamen hebben gedaan. Milieubewuste bescherming van uw planten is nu onder ieders bereik. Er is thans 'n plantenspray in de han del gebracht door de Pokon-fabriek welke geheel op plantaardige basis is samengesteld, en wel uit Pyrethrinen en rotenon. Pyrethrinen wordt be reid uit bloemblaadjes van de pyre- thumplant. Rotenon wordt bereid uit de wortel van de tropische boom Derris Ellip- tica. Deze pokonspray is zelfs zo onschade lijk dat het op konsumptiegewassen mag worden toegepast. Koude-scha- de op de bladeren is uitgesloten. Een zeer handige spuitbus, welke omge keerd kan worden gehouden verge makkelijkt het spuiten aan de on derzijde van de bladeren. Met één druk op de knop verstuift de nevel en de insekten hebben geen kans meer om uw planten aan te tas ten. Zodra de insekten zijn verdwenen, fleurt de plant weer op, herkrijgt een gezonde glans en groeit door. De bloemen ontwikkelen zich beter en kunnen onbeschadigd tot volle bloei komen. De duiven (161) van de Postduiven vereniging „De Bergvliegers" wer den voor een wedvlucht over 171 km gelost in Maastricht. Lossing: 8.30 uur. Eerste duif geklokt: 11.11.12 qur. 1, 2, 3, 5, 6, 12, 14, 18, 20, 22, 25 en 30 Jan Aaf tink; 4, 7, 9, 32 G. Steunen berg; 8, 15, 17 A. ten Dam (2); 10 M. Lodeweges; 11, 13, 21 Jongman/Mees ter; 16 G. J. Egberts; 19, 26, 27 A. ten Dam (1); 23, 24, 28, 31 H. van Beek. DINSDAG: 500 gram fijne of grove runderworst 500 gram fijne of grove varkensworst 100 gram Berliner 348 80 WOENSDAG: 500 gram schouderkarbonade 328 500 gram magere speklappen 210 100 gram boerenmetworst 90 DONDERDAG: 500 gram,mager rundergehakt 445 500 gram gehakt (h.o.h.) 258 100 gram gekookt ontbijtspek 88 VRIJDAG en ZATERDAG: 500 gram ribstuk 545 150 gram gekookte ham 135 150 gr. boerenleverworst (stuk) 89 DE HELE WEEK: 500 gram mager rookspek literblik appelmoes literblik doperwten (fijn) literblik andijvie KEURSLAGER ORANJESTRAAT en T VIADUCT Te koop f 350.— Telefoon 2720 heeft alles voor uw liefhebberij Vogelzaden Vogels Hondensport Hengelsport Tuinartikelen en aquarium-afdeling v.w. vijvergoudvissen en vijverplanten Stadhuisplein 1 Rijssen Telefoon 05480-2474 verschillende types tegen SCHERPE PRIJS KUYPERS B.V. (Slootsmid) LAREN (GIJL) TELEFOON 05738-227 met stamboom, Tevens ter dekking de uitmuntende boxer .Adlantis van het Loofeertje" Look 66A, Holten telefoon 05483-2606 Wegens omstandigheden TE KOOP (wit), bouwj. juni 1971 km.stand 40.000 Richtprijs f 2750,- Canadastraat 19 - Hollen GE-LEZEN en HER-LEZEN wordt het HOLTENS NIEUWSBLAD

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 4