alle kanten uit p de fiets kan men Vredig plattelandsleven in de Val de Loire en Vendée BEWAAR DE SCHOONHEID VAN UW BLOEMEN Fietsroute Trucjes Sieraad Peddelen met schoepenrad Hollandse jollen in de Bodensee Watersport en. - paardrijden Vakantie aan zee Inlichtingen Geen haast Fietsland Herademing inogelijkheden te verbijten Als het najaar en de winter hun intrede gedaan hebben, kunt u zich ontspannen en ge nieten van de resultaten van uw tuinmanschap. Door de schoonheid van uw tuin op film vast te leggen, kunt u de periode van tuinplezier uit breiden tot aan de volgende len te en zelfs nog langer. Van bloe men zijn bijzondere mooie foto's te maken. Voor de dicht bij de grond bloeien de bloemen moeten wij bij voorkeur de camera loodrecht naar beneden richten zodat we een goed overzicht krijgen. Voor hoog groeiende bloe men kunnen we beter een laag stand punt innemen en c'e hemel als ach tergrond nemen. Wanneer de achter grond érg onrustig is, kan een stuk blauw papier achter de bloem een namaak lucht gaan vormen. We moe ten wel oppassen dat er geen scha duw van de bloem valt. Kleurcontrasten zullen de bloemen foto's nog interessanter maken. Bij voorbeeld. een kleine lichte bloem te gen een donkere achtergrond van ge bladerte of een ruwe bast van een boom. De oude Archimedes zou er van heb ben staan te kijken: van een opblaas boot uitgerust met een schoepenrad aan weerskanten! Dit nieuwe sportar tikel brengt Stokvis, Tweewielers op de*Benelux-markt. Het zal verkrijg baar zijn in de watersporthandel en in warenhuizen. van de grote steden liggen vlak bij huis mooie fietsgebieden. Voor de Amsterdammers is 't Amsterdam se Bos en de omgeving van Gein en Gaasp ideaal fietsgebied; de Rotter dammers hebben de Rotte Meren en vlakbij de Alblasserwaaró'. Voor Den Haag noemen wij het duinge bied, Meyendel en de boswachterij Wassenaar, voor Utrecht naar alle kanten mogelijkheden zoals de Lang- broeker Wetering, c'e omgeving van De Bilt en het polderlandschap in het westen en het zuiden. Tilburg heeft de Loonse en Drunense duinen; Eindho ven het Peelgebied. Te veel om op te noemen, mogelijkheden genoeg. Niet alleen in Nederland kan men fietstochten maken, ook over de gren zen. Interessante fietslanden zijn bij voorbeeld België, Duitsland, Enge land, Ierland en Denemarken. Wie beter dan zomaar op de bonne fooi een fietstocht wil maken, kan dat doen aan c'e hand van speciaal uitge zette fietsroutes die over fietspaden en rustige wegen leiden en waarbij gezocht is naar karakteristieke plek jes. Zo wordt door de stichting: fiets! in Amsterdam sinds een aan tal jaren een serie van meer dan honderd fietsroutebeschrijvingen uitgegeven. Iedere route op een apart bouwblad, voorzien van een nauwkeurige routebeschrijving, een routekaartje en toeristische informa tie. Bij de meeste WV-kantoren zijn deze fietsroutebeschrijvingen verkrijg baar. Ook zijn routes gerangschikt naar gebied samengebracht en wel in zeventien handige plastic mapjes, waarin tenminste acht verschillende routes voor een bepaald gebiec! voor komen. Wie f 4,50 overmaakt op post girorekening nr. 234567 kan bij de stichting: fiets! zo'n mapje aanvra gen. Wel daarbij opgeven in welk ge bied men wil gaan fietsen. In totaal verschenen in deze serie tot nu toe 102 verschillende routes over geheel Ne derland verspreid. In de toekomst zullen er nog meer komen. De nieuw ste route nr. 102 is zojuist versche nen, opgenomen in het mapje Fiets tochten in Zeeland en de Hollandse Delta. Het geeft een route vanuit Heinkenszand via Hoedekenskerke door de Zak van Zuid-Beveland; een rustig, mooi en aantrekkelijk fietsge bied'. De gemiddelde lengte van de fietstochten uit de serie Ontdek Ne derland op de fiets! bedraagt dertig tot vijfendertig kilometer; 'n afstand die voor niemand als uitstapje voor desnoods een halve dag een bezwaar hoeft te zijn, ook niet voor kinde ren en zeker niet als men er wat meer tijd voor neemt. Een fietstocht met het hele gezin is overigens 'n so ciale belevenis die helaas voor velen nog onbekend is. Zeker eens met zijn allen op de fiets er op uit. Speciale fietsvakanties worden sinds kort georganiseerd zowel voor de ge hele duur van een vakantie, als voor een week of een lang weekend. as2- - g Wanneer de bloem in tegenlicht ge fotografeerd werdt zal de structuur daarvan het duidelijkst uitkomen. Er dient alleen opgepast te worden voor direct in de lens vallend zonlicht. Met een plantensproeier kunnen we dauw namaken door de bloëm of plant er mee te besproeien. Een an der grapje zou kunnen zijn dat ie mand de gieter boven de bloem laat leeg lopen terwijl de foto gemaakt wordt. Het lijkt dan alsof de foto tij dens een regenbui gemaakt is. Wanneer we zeer dichtbij willen fo tograferen met een eenvoudige came ra dan is er bijvoorbeeld' voor een Kodak Instamatic camera een hulp middel om dit zonder problemen te doen. Met een „close-up stand" kan een beeldveld gevangen worden van 72 x 72 mm. Met snijbloemen kunnen we onze fantasie ook de vrije loop laten. Door enkele bloemen in een vaas of fles te arrangeren en het geheel in een at tractieve achtergrond te plaatsen kunnen wij een bijzonder mooie foto maken. De hest gelukte opnamen ku nen wij altijd laten vergroten en zul» len ongetwijfeld een sieraad zijn aan de muur, Toeristisch fietsen recreatief fietsen is de laatste jaren weer erg geworden. Hiermee is een voor-oorlogse traditie in ere her toen de fiets in de vrijetijdsbesteding en voor de vakantie de rol speelde. Dat is ook nu weer sterk het geval, nog dan de plattelandsbevolking hebben de stedelingen de weer ontdekt, zoals ook de ervaring spoedig geleerd heeft dat in de directe omgeving van de grote bevolkingscentra goede bestaian voor aantrekkelijke fietstochten over spe en stille weggetjes door mooie natuurgebieden, men weer naar de fiets terugkeert is niet zo verwonderlijk, iets is het helemaal; een milieu-vriendlijk vervoermiddel waar- men gezonde beweging kan nemen, zoals wij die allemaal hard hebben. Noord-Holland tot Epen in Zuid-Lim burg. Natuurlijk is er wel degelijk per gebied onderscheid te maken; bepaal de stukken van Nederland zijn door de natuurlijke gesteldheid en door de aanwezigheid van voldoende fietspa den bij uitstek geschikt voor toerisme op de fiets. Wij denkén aan de gehe le provincie Drenthe, grote delen van het nog rustige Friesland, c'e Veluwe, het Gooi, bepaalde gedeelten van Noord-Brabant, Twente en de natuurlijk heel speciale fietsgebie den zoals De Hoge Veluwe (met een prachtig net van fietspaden), de Ko ninklijke Houtvesterij Het Loo, het Noordhollandse Duinreservaat, de Kennemer Duinen, de verschillende staatsbossen en natuurmonumenten, de Waddeneilanden. Voor de bewoners De Bodensee Is voor watersport liefhebbers een ideaal zeilgebied. Sinds kort is de zeilschool Bregenz gestart met zeillessen in Hollandse jollen. Het cursusprogramma met als resultaat het vaardiploma „A" (binnenscheepvaart) kan in veertien dagen worden gehaald of in etappes over verschillende jaren verdeeld. Het diploma is tevens geldig in ande re landen. De 14-daagse cursus kost f 295. De vaarbewijs-kosten bedragen f 36,75. Voor studenten gelet een reductie van 10 procent. Aanmelding programma en logies: Verkehrsver- ein A-6900 Bregenz, Weiherstrasse 3, tel. 09-435574-23391). De festivalstad Bregenz en het ach terland bieden ook talrijke interessan te bezienswaardigheden en excursie- mogelijkheden. De Bodensee is 538 km.2 groot. Er zijn zeilboten (kiel- en jollenklasse) te huur. Afhankelijk van grootte en type varieert de huurprijs van f 3 tot f 12 per uur. Wie lid is van een zeilvereniging, aangesloten bij de .International Yacht Racing Union" heeft ook toegang tot de Oostenrijkse zeilverenigingen. ■-«!'*« 9<fc' VV's, ANWB en reisbureaus kun nen hierover inlichtingen verstrek ken. Bijvoorbeeld een fietsweekend in de zuidwesthoek van Friesland, een vijfdaagse trektocht door Drenthe, een lang weekend fietsen door Noord- Limburg (vanuit Venlo) een weekje fietsen in Twente, een fietsvakantie op de Zuid-Veluwe, en fietsweekends in Bergen (N.H.) of in Delden. Ook over de grenzen georganiseerde fietsvakanties. Zoals een week fiet sen door het Westerwald in Duitsland (met inbegrip van een huurfiets en gelegenheid tot deelname aan aller lei evenementen) waarover het Duits Reis-ïnformatiebureau (Spui 24, Am sterdam) inlichtingen kan geven. Speciaal voor jongeren organiseert de Ned. Christen-studenten vereni ging (NCSV, Woudschoten, Zeist) een fietstocht van 14 dagen door Dene marken. Wij hoeven de fiets dit jaar echt niet te vergeten. Wij kunnen alle kanten uit. Het plezier van een opblaasboot zal nog veel groter worden door het ped delen met dit Mississippi" schoepen rad. Het geval bestaat uit een twee tal schoepen (met ieder vier schroef bladen van plastic) aan de uiteinden van een as, gemonteerd op een licht gewicht roestvrij frame. Het is in hoogte en breedte verstelbaar en ge schikt voor elk type opblaasboot. Een pedaalconstructie zorgt er voor, dat de boot al trappende wordt voortbewo gen. Peddelen met het Mississippi*" schoepenrad is voor jong en oud een een goede trimbeweging. Dit uiterma te milieuvriendelijke watersportar tikel maakt de kans om hier net zo populair te worden als het in West» Duitsland al is. bosjes, hier en daar groeien heide en bremstruiken. Wat bossen en vijvers zorgen voor de nodige afwisseling. Geen onvergetelijke vergezichten, geen spectaculaire bezienswaardig heden waar heel de wereld op af komt, maar wel alle genoegens van 't echte, onvervalste buitenleven, waar door dit gebied bij uitstek geschikt is voor iedereen die van het woelige stadsleven wil herademen in de rust van het platteland. Mayenne, de hoofdstad van het ge lijknamige departement, is een aar dige, echt Franse provinciestad met een mooie kerk, een kasteel en een achtkantige fontein genoemd naar Kardinaal Mazarin. Laval en Cha- teau-Gontier zijn weer twee andere steden waar het Franse leven zich afspeelt als in een boek. 'n Mooie tocht is die welke de „Rou te des Etangs" volgt van Lassay-les- Chateaux over Aron, Jublains en Evron naar Sainte-Suzanne en Saul- ges. Onderweg zijn er enkele grotten te 'bezoeken (Saulges), evenals was kas telen (Lassay, Mortiercrolles, La- val Daon, Foulletorte, Mézangers). In Jubilains liggen de resten van een oude gallo-romeinse legerplaats. Op het meertje van Port-Brillet wordt ge zeild een vissen kan men in alle beekjes en riviertjes. Ook het departement Sarthe heeft zijn bezienswaardigheden en recrea tie-mogelijkheden. Le Mans, befaamd om zijn jaarlijkse 24-uurs, race, be zit een fraaie kathedraal en een groot automobielmuseum met zo'n 150 his torische stukken. Mooie kastelen vindt men bij Breii- sur-Mérize, la Ferté Bernard', Mont- Mirail, Courtanvaux. Poncé en Lude om er maar enkelen te noemen. Watersport wordt beoefend op de meertjes en riviertjes in de omge ving van Le Mans, Allonnes, Lavar- din, Marcon, Saint-Calais, Semur en Sillé-le-Guillaume. Paardrijden kan men in Silé-le-Guil- laume, Le Mans, Changé, Fresnay- sur-Sarthe, Le Lude, Mamers, Bazou- ges en Vibray; golfspelen in Le Mans (9 holes). De departementen Loire-Atlantique en Vendée aan de Oceaan bieden de va kantiegangers uiteraard alle genoe gens van een echte vakantie aan zee. Naast grote en befaamde badplaat- n als La Baule, Le Croisic en Lea Sables d'Olonne, waar het mondaine leven met al zijn vertier talrijke zo mergasten bezighoudt, zijn er ook veel kleinere, meer afgelegen en stil lere plaatsjes voor diegenen die de drukke stranden willen vermijden. Bij Piriac-sur-Mer, Saint-Brévin, Brétignolles en langs de Cóte dea Monts tussen Fromentine en Sion- sur-Océan liggen tussen de rotsen, duinen en bossen vele kleine beschut te zandstrandjes waar niet heel Pa rijs en Amsterdam in de zon liggen te bakken. En dar. zijn er de eilanden: Noir- moutier, Ré en lie d'Yeu met hun gezellige vissersdorpjes, witgekalkl huisjes, vuurtorens, bloemen en stran den, goed voor een dagtochtje vanaf het vasteland, maar ook zeer ge schikt voor een langer verblijf. In het binnenland liggen prachtige stadjes: La Roche-sur-Yon, Fontenay Pouzauges, Lucon, Ancenis en Clis- son, elk met hun eigen kerken, ab dijen, kastelen, vestingtorens en an dere bezienswaardigheden. Een be zoek waard zijn ook het Marais Poi- tevin, een uitgestrekt gebied van moe rassen, de. Bocage en Venise Verte, rijk aan mooie boompartijen, vijvers en meertjes. Deze streken zijn natuur lijk per auto te doorkruisen, maar ook met (huur) bootjes kan men er mooie tochtjes maken. Net als overal in de Val de Loire en Vendée ademt ook hier alles lan delijkheid, rust en vrije natuur. Wat de verblijfsmogelijkheden betreft, tal van gastvrije hotels in iedere prijscategorie, pensions, campings en vakantiewoningen completere de spe ciale attractie van een gebied dat in al zijn uitingen en karakteristieken volledig Frans is in de beste zin van het woord. Bij het nationaal Frans Verkeersbu reau, Prinsengracht 670, Amsterdam, zijn alle aanvullende inlichtingen, als ook een goede Nederlandse gids van de Val de Loire en Venc'ée verkrijg baar. Deze vrolijke badstofkleertjes uit de voorjaars- en zomercol lectie van Schiesser zijn ideaal om in te ravotten. Ze zijn ver krijgbaar met of zonder applica ties in-de^leurey. geel en kobalt bla.io Over de Anjou raakt men niet gauw uitgepraat, maar veel is er ook te zeggen voor de iets meer naar het noorden gelegen departementen Ma yenne en Sarthe, die bij 't merendeel van de vakantiegangers nauwelijks bekend zijn. Dat is wellicht een voor deel want daardoor konden deze streken hun karakteristieke rust vol ledig behouden. Het landschap Is vloeiend en groen: langs de kalme wegen staan koeien in een wei, kleine riviertjes stromen, stilletjes door valeitjes en Kletsers zijn mensen die nu eens haast hebben, die als zij er op trekken, er ook de tijd voor ne- Zij hoeven, in tegenstelling tot automobilist, geen langdurige te vrezen en zich niet omdat zij op een mooie dag in een eindeloos lijkende file lang- saam voortkruipen. Op de fietspaden vooral op de toeristische en vrij- Iiggende paden kunnen wij ons vlot voortbewegen, rijden veilig en heb ben als deelnemers aan het verkeer betrekkelijk weinig risico's. Toeristi sche fietsers hebben een zodanig tempo dat zij rustig genieten kunnen van alles wat zij op hun vele wegen ontmoeten, zowel wat de landschap en de natuur betreft als van intieme dorpjes en karakteristieke stadjes die ver van de grote verkeerswegen lig gen en daardoor nog gespaard zijn gebleven voor grote en rumoerige drukte. Op de fiets kan de stilte en de rust nog beleefd worden omdat dit vervoermiddel nu eenmaal zelf geen geluid produceert. De mooiste gebie den zijn alleen voor wandelaars en fietsers tot in het hart ervan bereik baar; interessante recreatiegebieden zijn vaak alleen toegankelijk voor wandelaars en fietsers. Het is begrij pelijk dat het toeristische fietsen daar hand over hand toeneemt; dat steeds meer mensen komen die ont dekken dat je op de fiets pas echt uit bent, echt vakantie hebt en vrij bent. Op de fiets kun je letterlijk alle kanten uit. Nederland is fietsgebied bij uitstek. Niet ten onrechte wordt gezegd dat de Nederlander op d'e fiets wordt ge boren. Overal kan men in dit lage land fietsen; van Sas van Gent in Zeeuws-Vla anderen tot Termijnter- rijl in Groningen, van Nieuwediep in Het groene en echt landelijke vtaikantiegebied Val de Loire en Vendée, dat met de departemen ten Mayenne, Sarthe, Loire- Atlantique, Maine-et-Loire en Vendée gedeeltelijk aan de At lantische Oceaan grenst en ver der diep het achterland insteekt, wordt in grote lijnen geken merkt door een mild klimaat, een afwisselend en rustig land schap, een grote rijkdom aan historische architectuur, mooie oude steden kerken, abdijen, kastelen en niet te vergeten de merkwaardige dolmen en men hirs. Daarbij heeft ieder depar tement zijn eigen charmante karakteristieken. Het gebied van Maine-et-Loire, in Nederland beter bekend als de Anjou, doet een beetje denken aan zowel het naburige Touraine als aan het eveneens dichtbij gelegen Bretagne. Maar het heeft ook iets eigens, iets dat zich voornamelijk laat uitdruk ken, in kleuren: hier overheerst het wit en grijsblauw, het ene kalk, het andere leisteen, met daartussen een overvloed van bloemen die welig tie ren op dit vruchtbare land met zijn zachte luchten, waar van industriële verontreiniging nog geen sprake is. Het is dus met recht dat men ten aanzien van de Maine-et-Loire wel van de „Tuin van Frankrijk" spreekt. Bij het woord leisteen denkt iedere Fransman direct aan de stad Angers. Voor ons is die naam synoniem met schitterende wandtapijten en de Apocalyps, maar voor de Fransen zelf is Angers bekend als een van de oudste leidsteencentra van de we reld. Ook in de moderne bouw wordt dit mooie materiaal nog veel ver werkt. zodat de stac.' bij regen 'n zil vergrijze weerschijn heeft en bij zons ondergang zachtroze ziet, in de tint van de befaamde rosé wijnen die dit gebied reeds sedert de 4e eeuw in grote hoeveelheden produceert en ex porteert. Naast de rosé en de vaak heerlijke witte wijnen is er ook de Cointreau. Dit oude familiebedrijf levert in zijn nieuwe fabriek zo'n 60.000 liter likeur per dag af. Denkend aan de Anjou ziet men ook de kastelen, die overal opdoemen op kruispunten van wegen, in de vlak ten en langs de oever van de rivie ren. Velen zijn prachtig gerestau reerd, een enkele keer is er een te "koop. Saumui- beroemt zich op zijn wandkleden, maar vooral ook om zijn cavalerieschool, de Cadre Noir. Voor de liefhebbers van romaanse kunst noemen we de schitterende kerk van Cunaud en de abdij van Fontevraud, waar vier Plantagenets, koningen van Engeland, begraven lig gen. O

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 5