A. Paalman nam afscheid van bouwbedrijf Nijland oed gebruik snellere afhandeling schade Einddiploma LTS Amateuristisch gemodder in EEG V ijf-en-zestig geslaagden Na vijf en dertig jaar Veilig Verkeer besprak winterprogramma WA-verzekering alleen is niet genoeg Prachtige successen voor „Bergruitertjes' Europees Schade-Formulier Aanmerking van de heer W. Vlogtman ontlokte kritiek WAAR GAAN WE HEEN? Geslaagd/Bevorderd Egberts had snelste duif Mooi succes GESLAAGD Schoonheidsspecialiste Kleuterleidster Ook weer een verkeerscursus Bouwkunde Hoof dbrandwacht Kinder- en jeugdverzorging Boeren raken spoor bijster Afscheidsavond Kleuterschool Tuinstraat Markt Rijssen Wedvlucht Vrijdag 28 juni 1974 X Voor het eindexamen HAVO slaag den aan de Holtense Scholengemeen schap: W. A. Beunk, P M Groot Nil?- belink en G E Gijbeis te Bathmen; J C Brakelé te Almelo; H Dijking, J Hart- gerink, H A Weekhout, L H Wevers, J Oplaat, G Hammers. W Welmer, J Stokkentreef, A J Sligman. B Men- sink. J Sanderman A B J Schreurs en J Lonink te Markelo; H M Jansen, A J Averesch, J P J Abbingh, J Dijk graaf, G Rosman en A S Verbeek te Rijssen; H Lensink te Diepenveen; I E R de Groot te Ambt-Delden; G D Kloosterboer en S P v.d'. Meulen te Nieuw Heeten; E de Kwaadsteniet, D Renneboom, J W Schutte te La ren (G); W C M de Rooy, A P de Priester, H B M Assink, L J Zorge te Goor; G Nieterau te Borne; P H Velt en J G Nijhof te Wierden; G ter; J A Brinkman, J H ten Kampe, D J Kevelan, G J Meijer, M C M Brands, F Ebrecht, J Harbers, D E Mol, P Nijhuis, R J Heiting, H Krekel, B J Groenewoudt, A H Jans sen, G Kooiman, A Meerman, A J Paakman, W Wierbos, P W Dekker, C L Enklaar, T A Hommes, G Kalf- sterman, B W Kamperman, M H Nieuwenhuis, A Schippers, H Teese- link. Eén kandidaat had zich terugge trokken, 14 werden afgewezen en 14 mogen herexamen doen. Aan de Chr. Huishoudschool te Rijs sen slaagde voor het T-examen Ton- ny Aanstoot, Borkeld 93, terwijl het diploma IHNO werd behaald door Henny Dyk, Borkeldweg 82 en Ellen Nijmeijer. Kozakkenstraat 30. Van klas 1 naar 2 werden bevor derd: Jeanette Bolink, Borkeld 71, Evelien v.d. Meulen, Raalterweg 10, Ina Potman, Waardenborchstraat 44 en Jannie Reevoord, Look 86. Henriëtte Kolkman, Beuseberg 58, Janke Nijmeijer, Kozakkenstraat 30, Ineke Paalman, Pastoriestraat 14, Marjan Scholman, Schoutenstraat 3 en Evelien Vruggink, Lichtenber- gerweg 4 werden bevorderd van de 2e naar de 3e klas. In tegenwoordigheid van familie, buren, collega's en kennissen heeft manadagavond in zaal „Vos man" de heer A. Paalman, bij vele Holtenaren bekend als „Dondertsman's Bets" afscheid geno men van het aannemersbedrijf J. W. Nijland en Zoon in Espelo waar hij vijf en dertig jaar als timmerman werkzaam was. De heer J. W. Nijland herinnerde aan de tijd dat Paalman werd aange nomen als timmermansknecht voor een uurloon van een kwartje. Wij hebben, zo zei de heer Nij land, aan de heer Paalman steeds een prettige werknemer gehad die z'n vak goed verstond, die het met de klanten best kon vinden en waarvan de beginnelingen in het vak veel konden leren. De heer Nijland deed zijn woord van grote waarde ring vergezeld gaan van een prachtige fauteuil met bijzettafeltje en hij offreerde mevrouw Paal- man-Kromdijk een fraaie plant. De heer Paal man dankte mede namens zijn vrouw voor het prachtige geschenk en de vriendschap en mede werking die steeds werd ondervonden. 'Autoverzekeraars krijgen jaarlijks te maken met 900.000 aanmel dingen van verkeersschaden. Deze stroom veroorzaakt bij verzeke ringsmaatschappijen en assurantietussenpersonen vanzelfsprekend een grote hoéveelheid werk. Alle meldingen moeten namelijk nauwkeurig worden bekeken en er dient een schuldvraagonderzoek plaats te vinden. Bij het onderzoek naar de aansprakelijkheid spe len de gegevens, die de bij een botsing betrokken partijen verstrek ken uiteraard een belangrijke rol. Onvolledige gegevens hebben tot gevolg dat er veel navraag moet geschieden, veel moet worden ge correspondeerd, hetgeen vertragingen in de schadeafwikkeling tot gevolg heeft. En vaak komt het voor, dat de beide bij een aanrijding betrokken partijen tegengestelde verklaringen afleggen. Teneinde in deze situatie verbetering te brengen heeft de Neder landse Vereniging van Automobielassuradeuren (N.V.V.A.) het vorig jaar een Europees Schade-Formulier ingevoerd, dat het mo gelijk maakt, dat beide partijen ter plaatse de feiten v|an een ver keersongeval vastleggen en met hun handtekening bekrachtigen. Frankrijk is de bakermat van dit schade-formulier. De invoering vond daar in 1970 plaats en nu na 4 jaar blijkt, dat 't formulier al door 70 pet. van de bij een aanrijding betrokken personen wordt gebruikt. In België, waar men drie jaar geleden het for mulier invoerde, beschikt thans iede re automobilist over n'it document. Zeventig procent van de aan 1 zekeraars ingezonden formulieren zijn door beide partijen op de plaats van het ongeval ingevuld en ondertekend. Het internationale aanrijdingsformu lier is ook al ingevoerd in Duitsland, Luxemburg, Zwitserland en Italië, terwijl wordt verwacht dat invoering ook spoedig zal geschieden in En geland en Spanje. Inrichting Het aanrijdingsformulier is zoda nig ingericht, dat beioe partijen van hetzelfde formulier gebruik kunnen maken. Als één van de partijen het dus maar bij zich heeft, kan tot in vulling worden overgegaan. Qua indeling is het formulier in alle landen, waai- het wordt gebruikt, lijk. Het voordeel is dat men bij aanrijding in het buitenland ook een in een andere dan de eigen landstaal gesteld formulier rustig kan gebrui ken, omdat de vragen op exact dezelf de plaats staan als bij het eigen Ne derlandse formulier. Ter plaatje Het is dus duidelijk de bedoeling, dat de voorzijde van het formulier ter plaatse wordt ingevuld. Beide be stuurders hebben een eigen kolom, A en B, ter beschikking, in het mid den is een i'ubriek, waar men door middel van het plaatsen van kruisjes de toedracht kan aangeven. Voordat beide bestuurders hun handtekening zetten kan in de daarvoor bestemde ruimte een situatieschets van de aan rijding worden gemaakt. Het plaatsen van de handtekeningen door beide bestuurders is van groot belang, omdat op deze wijze het for mulier pas dienst kan gaan doen. Da praktijk leert, dat deze handelwijze veel schuldvraag-problematiek voor komt en een snelle ^chadebehande- ling bevordert. Nadat ieder zijn deel van het formu lier heeft ontvangen, kan thuis op de achterzijde een aantal vragen wor den beantwoord, die los staan van de toedracht van de aanrijding, maar nodig zijn om verzekeraar of tussen persoon de nodige gegevens voor zijn administratie en daarop volgende schadeafhandeling te verschaffen. Ongevallenregistratie Een aantal gegevens op de achter zijde van het formulier is bestemd voor de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (S.W.O.V.) ten dienste van een op te zetten centrale ongevallenregistsa- tie. De S.W.O.V. heeft gedurende vier maanden in de provincie Utrecht een steekproef gehouden, waarbij is ge bleken, dat in 46 pet. van de gevallen het Europees Schade-Formulier werd gebruikt, maar slechts op 24 pet. hiervan beide handtekeneingen voor kwamen. Diegenen, die het aanrijdingsformu lier niet in. hun bezit hebben kunnen het aanvragen bij: N.V.V.A., Postbus 990, 's-Gravenhage. Schade lijden en vergoeden Het goed invullen en door beide par tijen ondertekenen van het aanrij dingsformulier is een eerste en be langrijke stap naar een snelle schade afwikkeling. Vooral bij ernstige ver keersongevallen is het voor de be trokkenen van groot belang te weten welke wegen moeten worden bewan deld om de geleden schade vergoed te krijgen. Begin vorig jaar is huis aan huis 'n brochure verspreid, getiteld ..Sha de Jijden en schade vergoeden bij ver keersongevallen". Deze brochure wil een wegwijzer zijn voor mensen, die schade hebben geleden in het verkeer. Diegenen, die het boekje niet (meer) in hun bezit hebben, kunnen het aanvragen bij: Bureau Voorlichting Schadeverzeke ring, Postbus 990, 's-Gravenhage. Inlichtingen en klachtenbureau Vorig jaar april is een onafhankelijk bureau, het Inlichtingen- en Klach tenbureau voor Schadeverzekeringen, met zijn werkzaamheden begonnen. Het bureau behandelt verzoeken om inlichtingen en klachten welke be trekking hebben op de uitvoering van overeenkomsten van schadeverzeke ring. Personen, die een inlichting willen in winnen of een klacht willen indienen over de een of andere overeenkomst van schadeverzekering kunnen zich te allen tijde wenden tot: Inlichtingen- en Klachtenbureau voor Schadeverzekeringen, Postbus 3370, 's-Gravenhage, tel. 070-46.92.37. In een volgend nummer hopen we iets te zeggen over het ontstaan en de werkwijze van hel bureau. Dipr de PDV ,,De Bergvliegers" werd met 110 duiven deelgenomen aan de wedvlucht Compiegne (Fr.)'. Afstand 410 kilometer. Lossing: 5.50 u., eerste duif binnen: 12.29.06 u. 1 en 21 G. J. Egberts; 2, 3, 4, 7, 13 en 20 J. Aaftink; 5 en 24 H. J. ten Vel de; 6 J. Kruimelaar; 8, 10 en 27 H. v. Beek; 9, 11 en 23 A. ten Dam (2); 12 en 26 Jongman-Meester; 14, 15 en 17 A. ten Dam (1); 16, 19, 22, 15 en 28 Joh. Veldhuis; 18 M. Lodeweges. Óp het te Albergen gehouden pony concours, waaraan meer dan 200 jongelui deelnamen, werd Tonny Beldman met Springfield" derde in de dressuur klasse L 2 en won Arie Beldman met Smoky" bij het sprin gen klasse L de 2e prijs. Aan de Lagere Technische School te Rijssen zijn voor het einddiploma geslaagd: Tinmmeren: W. Rensen, Voorboers- straat; J. Vos, Beuseberg 9; G. J. Agterkamp, Beuseberg 85; G. R. Klaassen, Meester Kenemanstraat. Metselen: J. H. Achterkamp, Ko zakkenstraat; J. Kruithof, Hoffesstr. Kopklas: B. D. Pekkeriet, Neer dorp 4. Bankwerken: G. Hosmar, Schepe nenstraat; G. J. Kampman, A. J. Goldstenstraat; E. Leunk, Espelo 30; D. J. Aanstoot, Beuseberg 126; G. J. Baltes, Neerdorp 84a; W. Beumer, Bessinkpasstraat 12; M. Vorkink, Beuseberg 140; H. R. v. d. Berg, Aan het Opleidingscentrum ,,De Ke- menade" te Doetinchem slaagde voor de Akte N 20 en het Paedagogisch getuigschrift mej. Janneke Koop man,, Gaardenstraat 12 te Holten. Bij de in het natuurbad „Twen- haarsveld" gehouden examen slaag den voor het diploma A de meisjes G H Baan, M Kolkman, E H G Slag, R A Vasters, B Geerling, R Kamp man, H H Schuppert, H Vorkink, T Pietersz, R J Landeweerd en dé jon gens W A van Lemel, J Kissing, J Geerling, P A Baan, G H Spenke- link, A Prak, H J Vultink, J H S M Wessels. Diploma B (meisjes) C E Delbeek, J M Schuiterd, J Schuppert, J J Har bers, P H M Bessembinder en A van Geel. Diploma B (jongens)H J Hoven- kamp, D Megelink, H D Christopher- sen, A J E Christophersen, B M de Graaf, E F J Haverhoek, A, Nijen- huis en G Tijhof. Van de 33 jongelui die voor een diploma zwommen vol deden 32 aan de gestelde eisen. Het examen werd afgenomen door de badmeester G. van Lemel en A. J. Eiling. Als toezichthouder was na mens de Kon. Ned. Zwembond „Twente-IJsselstreek" aanwezig de heer Hageraats. t Voor het diploma „Schoonheidsspe- cliaste-manicure" slaagde te Den Haag mej. M, Rensen, Espelo 79 te Holten. Boschkampsstraat 23; J. A. Pasop, Vianenweg 178 en J. H. Bronsvoort, Oranjestraat. Automonteur: D. v. Diepen, School straat en E. M. Jansen, Espelo 63. AFDELINGSSECRETARESSE Te Arnhem slaagde voor het diplo ma afdelingssecretaresse: mej. Ine ke Goorman, Kolweg 52. Zij ontving haar opleiding aan 't instituut Schoe- vers te Arnhem. Aan de Opleidingsschool te Apel doorn slaagde voor het diploma „Kleuterleidster": mej. Jenny Jan sen, Larenseweg 31. Donderdagavond besprak het be stuur van Veilig Verkeer haar winter programma. De geplande activitei ten zijn: Een verkeersrit voor automobi listen op woendagavond 28 augustus Er komt ook weer een verkeers cursus. Een cursus, waarin u uw verkeerskennis kunt ophalen. De en kele jaren geleden gehouden cursus had veel succes. De cursus bestaat ook nu uit 6 lessen. De eerste les is op 8 oktober. Op zaterdagmorgen 9 november is er een verlichtingscontrole. Indien mogelijk komt er bij de opening van het politiebureau een De heer A. G. Schaap. Bessinkpas straat 8 te Holten slaagde aan de Ho gere Technische School (HTS) te Hen gelo (O.) voor het eind-diploma „Bouwkundige". De heren D. Oostervelt en H. Wansink, beide lid van de Holtense Vrijwillige Brandweer slaagden te Apeldoorn voor het examen „Hoofd brandwacht". Aan de Algemene School voor Be roepsonderwijs te Deventer zijn voor het diploma „Kinder- en Jeugd verzorging" geslaagd' de dames W. Kevelam en W. J. E. Vincent. Tijdens de behandeling van een aan tal begrotingswijzigingen 1973-74 maakte de heer W. Vlogtman (GB) een tweetal aanmerkingen over een offerte betreffende een maaitractor, waarover het college van B. en W. hevig ontstemd raakte. Ter discussie stond een offerte be treffende de aanschaf door de ge meente van een tractor (taludmaai er) waarin het betreffende werktuig werd aangeboden met 10 procent overheidskorting en incl. 4 procent BTW. waarop door de direkteur Ge meentewerken (Prak.) gunstig werd geadviseerd. De heer Vlogtman merkte hierover het volgende op: ,,Ik begrijp deze offerte niet. Daar om heb ik even inlichtingen ingewon nen bij de hoofddealer, waarbij bleek dat de officiële catalogusprijs even hoog is dan de prijs, welke genoemd wordt in deze offerte waarop 10 pro cent overheidskorting zou zijn ver leend. Bovendien is in de offerte sprake van 4 procent BTW, terwijl dit 16 procent moet zijn". CH-wethouder J. Rietberg, en later ook burgemeester Enklaar raakten hevig ontstemd over deze opmer king. „Wat hier gebeurt, is 'n duide lijk bewijs hoe een procedure niet moet verlopen. Uit uw opmerkingen bespeur ik een wantrouwen jegens de adviezen van de direkteur Gemeen tewerken. Waarom bent u vanmid dag niet zelf even naar de heer Prak gegaan? Op dit moment kunnen we onmogelijk antwoord geven op uw vragen. De procedure die u nu volgt heeft tot gevolg dat de aanschaf wéér wordt vertraagd, en dat terwijl deze zaak reeds twee keer in de com missie Gemeentewerken is geweest. U bent op dit gebied terzake kundig. De heer Prak ook, maar wij niet. Dat is trouwens onmogelijk ook. Daarom horen de gèmaakte opmerkingen niet in deze openbare vergadering thuis. U had juist gehandeld wanneer u zelf bij de heer Prak hierover was gaan informeren". de heer Rietberg uit. „Ik heb bij de heer Prak geïnfor meerd en deze zei dat de offerte wel goed was. Todh begrijp ik het niet", was het verweer van de heer Vlogt man, die hierin werd bijgestaan door zijn fraktiegenoot, de heer D. Wan sink, die opmerkte: „Hier is geen sprake van wantrouwen, maar een constatering van feiten". Hoe dan ook, de heer Vlogtman bleef bij zijn opmerking dat de korting on mogelijk verwerkt kon zijn, en dat bovendien het BTW-percentage on juist was. Ten einde vertraging in de aanschaf te voorkomen stelde de heer Kaan (PvdA) voor in principe tot aanschaf over te gaan, onder voorwaarde dat deze zaak alsnog zou worden onder zocht. De heer H. Westerik (CIIU) verklaarde niet tegen dit voorstel te zijn, maar vond wel dat hij het eigen lijk niet zou mogen accepteren van wege het geopperde wantrouwen je gens de directeur G. W. „Die best in staat is te beoordelen welke prijs moet worden betaald". Nadat de heer van Schooten (BP-GB) had opge merkt: ,,Ik wil hier niet zeggen wat ik in de commissie heb gezegd", liet burgemeester Enklaar de hamer be treffende dit agendapunt tenslotte vallen. De voortdurende strubbelingen in de Europese Gemeenschap zullen ve le fans van 't Westeuropese blok ont moedigen. Je mag gerust toegeven, dat het heilige vuur er in Brussel uit is en dat er van een „samen uit, sa men thuis"-gedachte geen sprake is. De klad zit er in: Engeland wil op nieuw over de binnenkomst in de Ge meenschap praten, Frankryk en jduitsland tobben met hun nationale leiders, er wordt vrijelijk gede- en gerevalueerd, terwijl Italië de emmer doet overlopen met drasti sche importbelemmeringen. Wat moet je nog geloven van het EG-bol- werk?? In boerenkringen, waar men tot nu toe met succes voorop heeft gelopen met de gemeensehapsgedach- te, raaktmen het sooor bijster. In de vijftienjarige historie van de Europëse Gemeenscnap is het bepdald niet oveE~r©zen~g«gaanr Het- Verdrag van Rome men zou het de grond wet van de EG kunnen noemen heeft met de grootste moeite stand kunnen houden. De „oude zes" lid staten hebben hun nationaal beleid ten dele gesloopt en zich in Brussel overgegeven aan een „supra-natio- naal" orgaan. De mate waarin deze overheveling gescheidde, heeft Euro pese optimisten en pessimisten, blije voorvechters en gefrustreerde afha kers, fanatieke doordouwers en be rustende thuisblijvers gemaakt. Eén ding is zeker: op de weg naar een Europese integratie heeft de land bouw voorop gelopen. In soortgelijke bewoordingen wordt deze constatering van de katheders geroepen. Als men bijvoorbeeld eens nagaat onder welke omstandigheden wordt geboerd in Groningen en Friesland en dat ver gelijkt met de ploeteraar op Sicilië, dan heet het een wonder als men de Europese landbouw onder één noe mer weet te brengen. Het is de land bouwpolitiek toch maar gelukt om grote brokken nationaal landbouwbe leid om te zetten in één Brusselse aan pak. Het Gemeenschapscredo heeft geleid tot een markt- en prijsbeleid, dat op de Europese boerderij verstaanbaar is. Alle boeren hebben te maken met de groene dollar of de rekeneenheid. Met deze Europese waarde-eenheid is een indrukwekkend groen bolwerk op gezet. Architectonisch mag men dan wel kritiek hebben, want een gemeen schappelijk landbouwscherna dat re kening houdt met de kenmerken van negen nationaliteiten is ook niet alles. Ondanks het veelvuldige vallen en op staan is de landbouw toch het trek paard geworden van een gemeen- schapspolitiek. Je hoeft niet doof te zijn voor sarcas tische opmerkingen dat onze boeren niets hebben gewonnen bij de EG. Al lereerst is het niet eerlijk om zoiets Op het te Albergen gehouden con cours hebben de 23 combinaties van de ponyclub „Bergruitertjes" prach tige successen behaald. In de afdelingsdressuur was de eer ste prijs voor het eerste achttal ter wijl het 2e achttal op de eervolle 5e plaats eindigde. Individuele dressuur (Klasse L)ring 2: 4. Jeromé Wolters met „Chief- cola"; Ring 7: 6 Hans Barvelink met „Rex". Ring 8: 5. Gerrie Meilink met „Fju- ry"; 6 Lilianne Feddema met „ran- dy". Ring 9: 3 Cora vèn Bcrkel met „Appie!' Ring 70: 6 Ineke Nijenhuis met „Ka- tinga" Ring 11: 2 Marieke Robers met „Chetly"; 3 Jain Bronsvoort met „Aprice" Dressuur klasse M: Ring I 2 Karin Brouwers met „mr. Browny"; 3 Pa tricia van Berkel met Charlie". Springen klasse M: Patricia van Berkel met „Charlie". Stoelendans: 1 Hans Barvelink met „Rex". De „Bergruitertjes" wonnen tevens de „Paradeprijs" voor uniformiteit, verzorging en rijden in de parade. Hoewel de groene kaart sinds 15 mei niet meer aan de grens van EEG-landen getoond behoeft te wor den, gaan de autoriteiten in alle Eu ropese landen er nog altyd van uit dat elke automobilist WA verzekerd is. In de praktijk blijkt deze verzekering echter maar al te vaak niet meer dan een minimum. Vooral nu vele automobilisten van all-risk op WA zijn overgegaan uit be zuiniging, valt een aanvullende ver zekering voor de vakantie sterk aan te bevelen. Hiertoe bestaan twee mogelijkheden een tijdelijk all-riskverzekering slui ten of de WA-verzekering uitbreiden met bijv. een diefstal-verzekering. Dat laatste is bijvoorbeeld! onmis baar voor wie naar Italië reist, want in dat land is autodiefstal een wel haast folkloristisch gebruik gewor den De groene kaart kan men ook be ter maar wel meenemen, om ingeval van een aanrijding tenminste te kun nen aantonen een geldige verzeke ring te hebben. Hiermee kunnen zich dan minder moeilijkheden voordoen, waarbij kleine schades onderling af gewikkeld worden via het tegenwoor dige „Euro-formulier", waarop beide bij een botsing betrokken partijen te kenen. Ook dit moet men den wel bij zich hebben. Extra moeilijkheden zijn bij aanrijdingen al gauw te verwachten in Spanje, geen EEG-land, waar men er het beste aan doet contact op te nemen met het ANWB-kantoor te Barcelona, indien er problemen rij zen. Nog altijd is het meenemen van een reis- en kredietbrief onontbeer lijk voor eventuele aanbetalingen van reparaties. Bovendien is een goede reisverzekering voor eventuele per soonlijke moeilijkheden ziekte e.d. van wezenlijk belang. „Trouw". Donderdagavond werd in de kleu terschool aan de Tuinstraat afscheid genomen van de kleuters die over en kele weken naar de grote school gaan. Er werd door de kinderen een erg leuk programma opgevoerd dat be stond uit zang (solo en koorzang) en kele dansjes en sketsjes. Het was een lust om te zien hoe de kinderen hun best deden waarbij zc door hun ouders trots werden ge volgd. Hoofdleidster mej. Gorkink gaf leiding aan de kleuters en ze deed dit vol enthousiasme. Aan het eind van de mooie avond sprak mevr. Sijtsema een woord van dank tot mej. Gorkink voor de wijze waarop zij zich voor de kinderen steeds heeft ingezet. Zij liet haar woorden van dank en veel waarde ring vergezeld gaan van een cadeau. te beweren, want er is geen vergelij king mogelijk met een (on) denk beeldige EG-loze situatie". Bovendien maakt men zich schuldig aan kretolo gie en plaatst men zich -ongewild bij de groep van gefrustreerde afhakers. Ondanks mooie schema's hobbelt de boer voort. Het heeft er alle schijn van dat de pogingen om de gemeenschappelijke landbouwpolitiek als schoolvoorbeeld op de Europese weg te plaatsen, af gestraft worden met klappen en dreu nen die op de boerderij hard aanko men. Neem bijvoorbeeld de Engelse filosofie die op basis van een afwij kend landbouwbeleid uit is op lage consumentenprijzen. In die filosofie past 'n lagere producentenprijs goed, want Engeland importeert het leeu wendeel van agrarische goederen. Het legertje boeren werd bijgespekt met toeslagen (deficiency pay ments) om toch op een vergelijkbaar inkomen te komen. Er is te kust en te keur gere- en ge devalueerd met munten. Omdat de landbouwprijzen in rekeneenheden uit gedrukt zijn, hebben deze monetaire manipulaties gevolgen voor de boer. „Geen nood" zei Brussel „met een noodverband' aan de grens is deze hobbel weer vereffend". In ons land dacht men slim te zijn en de reva luatiebui op de boerderij te ontlopen met een btw-snoepje. De boeren za gen hun prijzen (in rekeneenheden vastgesteld maar uitbetaald in min der maar „duurdere" guldens) dalen en kregen tijdelijk tot 1 mei jl. extra 2 pet. btw toegespeeld. Het monetaire geharrewar in de EG heeft alle geldconstructeurs aan het werk gezet. Er zijn ingenieuze mo dellen (zwevende koersen binnen een slang!) uitgedacht, maar als puntje bij paaltje kwam werd er in de slang geprikt. Italië heeft zijn lire al een jaar lang zien afsterven. Officieel heet dat een depreciatie, die al tot 17 pet. reikt. Om de fatale doodsteek te voorkomen, heeft Italië aan de im- portrem getrokken. Het is de vraag of daarmee het Italiaanse leed ge leden is. Zeker is wel dat andere landen in hun uitvoermogelijkheden geraakt zijn. Ook en vooral de Nederlandse boeren hebben een flinke dreun gekre gen. Er is het laatste jaar voor 1,5 miljard aan land- en tuinbouwproduk- ten naar Italië gegaan. Daarvan kwam f 918 miljoen op rekening van onze veehouderij (vee en vlees). On ze kalvermesters moeten een flin ke veer laten, want het kalfsvlees ging hoofdzakelijk naar Italië en Duitsland Italië is geen vleesprodu cent, wel een vleeseter, want 39 pro cent van onze nationale vleesexport naar Italië komt uit de varkenssec tor. Monetair gefriemel tast landbouw aan In de wandelgangen wordt de Ita liaanse ingreep gezien als de drup pel die de EG-emmer deed overlopen. Het moest en kon ook niet anders. Wat heeft opvoeding voor zin als de voeding op is. Met andere woorden je mag met je landbouwbeleid nog zo hard lopen, als de samenwerking op andere terreinen niet meegroeit, loopt het vroeg of laat spaak. Het onvermogen van de EG om een wer kelijk economische en monetaire unie op tc zetten, leidt onherroepelijk tot een stilstand in de Europese land bouw. Stilstand is weliswaar achter uitgang, maar nog geen reden om dan maar te kiezen voor de terugweg of de terugkeer naar het nationale land bouwbeleid. Wat Italië betreft: er zijn financiële moeilijkheden die met buiten landse kredieten niet meer opgelost kunnen worden. Door de invoermaat- regelen probeert men toch kredie ten in het buitenland los te peuteren, en wel via de exporteur. Als de ban kier van de exporteur bereid is om krediet te verlenen, krijgt Italië toch zijn buitenlandse kredieten om het gat in de betalingsbalans te dichten. Het is een handige Italiaanse manoeu vre, maar daar went men in de EG zo langzamerhand aan. Zonder nu direct het boerenhoofd te laten zakken (hetgeen ook letterlijk gezien de weg van de minste weer stand is) is de landbouw steeds weer het slachtoffer van manipulaties op beleidsterreinen, die het tempo van de agrarische politiek niet kunnen bij benen. Het wordt tijd dat de EG-mi nisters van Financiën zich eens goed realiseren welke schade zij met hun amateuristisch gefriemel aanrichten op de boerderij. E. Schouwing. (Inmiddels ziet het er al niet meer zo somber uit als in bovenstaande valt te beluisteren. In de vorige week dinsdag in Luxemburg door de minis ters van financiën en landbouw gehou den bijeenkomst zijn belangrijke be sluiten ter verbetering van de situa tie in de landbouw genomen, met na me ten aanzien van Italië. Red.). voorlichtingscaravan van VVN. De jaarvergadering is gepland in februari. Verder werd het examen voor de vijfdeklassertjes van de lagere scho len onder de loup genomen. Voorlichting Van al deze activiteiten zullen door berichten en advertenties in het Hol lens Nieuwsblad nadere mededelin gen worden gedaan. Nieuw bestuur Deze vergadering van het nieuwe bestuur was 'n vervolg op de in mei gehouden ledenvergadering. Op de ze vergadering was afscheid geno men van de heren T. Prak, W. ten Berge en E. Kruit. Ze werden toen toegesproken door de heer Chr. Knijff, die hen bedankte voor het vele werk dat ze in het belang van de afdeling hadden verricht en overhandigde hen daarbij als herinnering de zogenaam de „verkeerscode". Hij richtte ook een woord van wel kom tot de nieuwe bestuursleden mevrouw A. Louwers en de heren D. Schooien en J. W. Bleumink. Het nieuwe bestuur koos met algemene stemmen mevr. Louwers tot voorzit ster. Het secretariaat-penningmees terschap bleef in dezelfde handen. Aangevoerd: 236 varkens. Prijzen; 236 biggen van f 80- tot f 85,-. Algemeen overzicht: handel: rustig met lagere prijzen. De duiven van de PVD „Snelle Wie ken" (Holten-Markelo) werden voor een wedvlucht van 410 kilometer ge lost in Compiegne (Fr.). 1 R. Schaap, Markelo; 2 G. J. Has- sink. Holten; 3 G. J. Schuiterd, Hol ten; 4, 7 en 10 G. J. Bekkernens, Hol ten; 5 en 6 Joh. Jansen, Markelo; 8 en 9 J. Scholte in 't Hof. Markelo. DEVENTER E.D.B.-theater, Smedenstraat 10, te- lef. 13615. Weekfilm donderdag 27 juni t.e.m. woensdag 3 juli: De avonturen van rabbi Jacob (a.l.).; za. 29, zo. 30 juni Matinee: Batman (a.l.) vr. 28. za. 29 juni 23.30 u. Nachtvst.: De-bloedbruiden (13 jr.). Aanvangstijden weekfilm: werkd. 20 u. vr. 21 u. za. 18.30 en 21 u. zo. 16, 18.30 en 21 u. Cinema, Lange Bisschopstraat 69, telef. 11100. Weekfilm donderdag 27 juni t.e.m. woensdag 3 juli: Gejaagd door de wind - 2e week (14 jr.); ""-za. 29 junit.erm';-wo. 3 juK-M u. Mati nee: Tow Sawyer (a.l. vr. 28, za. 29 juni 24 u. Nachtvst: De rodte zon (18 jr.). Aanvangstijden weekfilmwerkd. 19.30 u.; zo. 16 en 19.30 u. Luxor Theater, Brink 20, tel. 18662. Weekfilm donderdag 27 juni t.e.m. woensdag 3 juli: Exodus *(14 jr.); zo. 30 juni 14 u. Matinee: De avon turen van Alice in Wonderland (a.l.). Aavangstijden weekfilm: werkd. 20 u. zo. 16 en 20 u. Openbare leeszaal, Brink 70, telef. 13506. Geopend: di. t.e.m. vr. 10-17.30, 19-21 u., za. 10-17 u., zo. en ma. ge sloten. Tot 6 juli Reinier v.d. Voorde - etsen. Goetiek De Rozijnenkorf is wegens vakantie gesloten. Galerij Lenten, Kletterstraat 25-27, Epse. telef. 21815. Tot 15- juli Voorjaarsexpositie: gra fiek van Michel van Overbeeke en Ed- lef Romeny; nieuwe aanwinsten. Geopend: wo. t.e.m. za. 13-17 u., vr. 19-21 u. Galerie Sidonle, Kleine Overstraat 58, telef. 14169. Olieverfschilderijen van Margreet Hazewinkel. Geopend: di. t.e.m. za. 14-18 u., vr. 19-21 u„ zo. en ma. gesloten. Galerij De Toverbal is wagens ver bouwing gesloten. Trog Art. Hofstraat 2, telef. 16733. Tot 20 juli Schilderijen van Joop Pias- meijer. Geopend: di. t.e.m. za. 14-17.30 u., vr. 21-21 u zo. en ma. gesloten. Albert Schweitzer Centrum (Ar chief en Bibliotheek), Penninckshoek, Brink 89, telef. 19675. Permanente expositie over leven en werk van A. Schweitzer. Geopend: wo. 19-21 u., za. 12-16 u. Atheneumbibliotheek, 't Klooster 3 telef. 16512. Tot 30 juni expositie Geneeskunst in boekvorm. Vanaf 1 juli expositie 500 jaar Botanische boekillustratie. Geopend: ma. t.e.m. vr. 10-12 en 13-17,30 u.. za. en zo. gesloten. Museum De Waag, Brink 56 telef. 14556. Antieke fietsen, keukens, zilver, aar dewerk. Geopend: di. t.e.m. za. 10-12.30 en 14-17 u., ma. gesloten. Museum De drie haringen. Brink 55 telef. 14556. Tentoonstelling van aankl^dpopepn uit 1860-1910. Geopend als De Waag. Museum voor mechanisch speelgoed. Noordenbergstraat 9. telef. 19739. Geopend als De Waag. Deventer Ren- en ToeristenverenK ging „De Zwaluwen". Inl. W. Bek king, Amstellaan 20. telef. 21247. Elke zaterdag fietstoertocht start 8.30 u. vanaf Clubhuis DKC Hellas, sportcomplex Rielerenk; deelname ook voor niet-leden kosteloos moge lijk. Deze week bovendien Ronde van Deventer, zaterdag 29 juni 13 u. Par cours Rielerenk. Toegang gratis. Zaterdag 29 juni 19-20 u. Lebuinustoren, Grote Kerkhof. Tot en met zaterdag 17 augustus is de Lebuinustoren (behalve 's zon dags) van 9-12 en 14-17 u. voor bezoe kers toegankelijk. Deventer Motor- en Automobielclub p.a. Langestraat 7. Di. 2 juli Oriënteringsrit over 35 a 40 km. Start 20 u. bij Café Restau rant De Worp. Twelloseweg 3. Voorin schrijving bij café restaurant De Worp. Twelloseweg 3, telef. 14153; Reisbureau en sig. mag. J. Kolk en, Karel de Groteplein 4, tel et 2o750, of aan de start. Redcry Schccrs, W.S. „Eureka", worp, Deventer, telef. 0570Ó-15914. Vanaf 1 juli weer elke dag behal ve maandag en zaterdag mogelijk heid voor het maken van een boot tocht op de IJssel. Zondag Deventer- Gorssel v.v.; vrijdag Deventer-Lo- chem v.v.woensdag Daventer-Am- hem v.v.; donderdag Deventer-Bronk- norst v.v.; vrijdag Deventer-Kampen v.v. Vraagt volledig vaarschema bij VW of bij Rederij Scheers.

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 3