Wegwijzer in de margarine doolhof Verkiesingen in 74 V oedmg Snoepen RON O-project rondom de Provinciale Statenverkiezingen Nederland schreeuwt om oud papier Vakantieregeling voor rij-examenkandidaten Aktie 1974 Stichting „Europa Kinderhulp5 Dieetmargarine arme Marg; Halvarine Lees de krant Plantenm ar garine Advies Kinderparadijs in Kolcompiex Centraal Bureau Rijvaardigheid Schoolgaande jeugd BEDERFT DE EETLUST jjdag 8 februari 1974 Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding teDen Haag (postbus 1772) (telde een wegwijzer in de margari- nedoolhol samen, waarvan wij de in houd hier onverkort laten volgen. Margarine is in vele soorten en prij zen te koop. Sommige soorten wor den aangeprezen via de reclame op radio, t.v. en in tijdschriften, andere ziet u alleen bij de slager, kruidenier of melkhandelaar. Behalve gewone margarine kunt u ook plantenmarga- kopen.... Wij zijn verzeild geraakt in een compleet margarinedoolhof! De prijzen van de verschillende soorten margarine lopen zóveel uiteen, dat u zich beslist, wel eens hebt afgevraagd: zijn de duurdere soorten beter voor de gezondheid? kan ik net zo goed een goedkoper merk nemen? Warenwet en margarine Ate in Nederland verkrijgbare mar- girinesoorten bestaan voor plm. 80 yct. uit vet. Het vet kan zowel van iierlijke als plantaardige herkomst rijn. De overheid stelt het vitamine ren van margarine verplicht en wel met 20 I.E. (is Internationale Eenhe den vitamine A en 31.E. vitamine D per gram margarine. Dat staat op het kuipje of de wikkel van de mar garine. Dieetmargarine bevat meestal 60-65 pet. linolzuur. Linolzuur is een meer voudig onverzadigd vetzuur (m.o.v.) Staat dat gehalte op de verpakking, dan moet het er ook in zitten. Dc naam dieetmargarine is niet be schermd en dit woord aléén is geen garantie voor een hoog linolzuurgehal- te. Dieetmargarine is geschikt voor ge bruik in het linolzuur-verrijlct-choles- terolbeperkte dieet (cholesterol verla gend dieet). Dieetmargarine is niet speciaal bestemd voor mensen met een ander dieet, b.v. een calorieënbe- perkt dieet (vermageringsdieet), een verbeperkt dieet (vetarm dieet voor galblaas- en leverpatiënten), een na- triumbeperkt dieet (zoutarm dieet) of een voeding voor diabetici (sui kervrij dieet), tenzij het dieet tevens linoizuurverrijkt cholesterol beperkt moet zijn. De verschillende diëten worden te gen- dig met deze hiervoor genoemde nieu we namen aangeduid: tussen haakjes vindt u de oude, nog veel gebruikte namen. Dat u bij dieetmargarine kunt. kie zen uit verschillende merken en prij zen, blijkt wel uit het volgende lijst je: de voedingswaarde en het gehalte een meervoudig onverzadigde vetzu ren is gelijk. Dieetmargarine per 250 gram: Becel f 1,19; Vitelma (voorlopig al leen in Noord-Brabant 1,19; Gruy- ter, dieetmargarine f 0,99; Queen 60- 65, Albert Heijn g 1.-; Remia DIEET MARGARINE f 1,-; Suncos-plus f 2,-. Behalve dieetmarkerine is er ook dieetvet in de handel. Het bestaat voor 100 pet uit vet, dat voor 50-55 pet meervoudig onverzadigd is: Crox Vitol per blikje van 250 gram f 1,28. Verschillende soorten margarines be vatten wel vrij veel meervoudig on verzadigde vetzuren, maar niet zo veel als dieetmargarine. Hoeveel meervoudig onverzadigde vetzuren of linolzuur er in zit, staat op de ver pakking. Dat is een wettelijke be paling. De Keuringsdiensten van Wa ren zorgen voor de controle. Ook bij deze margarines die alleen meer dan 3 pet. meervoudig onverza digde vetzuren bevatten kunt u weer kiezen uit verschillende merken en prijzen. Margarine per 250 gram met meer dan 30 pet. m.o.v. per 14 januari 1973: Sol f 0,98; Dessa, zonneblóemmarga- rine f 0,93; Remia Goud f 0,93; Wa jang f 0,86.' per 500 gram. Gouda's Glorie, tafel margarine f 1,73, Crox, margarine f 1,84. Halvarine. Halvarine is een soort n garine die voor plm. 40 pet. uit vet bestaat. Hij levert dus maar de helft van de calorieën van „gewone" n garine. Halvarine is alleen geschikt voor de boterham, niet voor bakken en braden. Evenals bij margarine is het vitamineren van halvarine bij de wet verplicht. Halvarine moet evenals margarine 20 I.E. vitamine A en 3 I.E. vitami ne D per g. bevatten. Dit staat op het kuipje. Het gehalte aan meervou dig onverzadigde vetzuren van het vet loopt wel iets uiteen, dat maakt zo weinig uit, dat we geen onderscheid maakten tusen de verschillende mer ken. Halvarine per 250 gram: Summer f 0,81, Era f 0,81; Dorada, halvarine f 0,81; Risso f 0,79; Crox halvarine f 0,79; Gouda's Glorie, hal varine f 0,69; Blue Band -halvarine f 0,68; Remia halvarine f 0,68; Re mia Halvarine f 0,67; Leeuwenzegel halvarine f 0.66; Venda halvarine f 0.60; A.H. halvarine f 0.56; De Gruy- ter halvarine f 0.55; H.H. halvarine De helft van de Nederlanders wist eind vorig jaar niet welke verkiezingen er dit jaar worden gehouden. Dertig procent noemde de gemeenteraadsverkiezingen en 24 procent de verkiezingen voor de Provinciale. Staten. Minder, dan 20 procent noemde het goede antwoord verkiezingen voor de Provinciale Staten én voor de gemeenteraad) Deze gegevens zyn afkomstig van een onderzoekje, dat de Afdeling Kijk- en luisteronderzoek van de NOS op 8 «hcember jl. heeft uitgevoerd in 't kaler van de wekelijkse telefooncn- quete van deze afdeling. Dit geschied de >p verzoek van de Regionale Om roep Noord en Oost (RONO) ten be- hoevi van hel RONO-projcct „Heb ben I-ovineialc Staten zin'?", dat in de manden februari, maart en april plaatsvndt cn (j.at ongeveer 18 radio- progrannia's omvat. Bij de te>foonenquête werden 434 Ne derlanden van 15 jaar en ouder be reikt, eei groep, die representatief kan word») geacht voor de Neder landse be v^^g In de leeftiiscategorie van 15 tot 25 jaar kwamt de m eesten voor. die het antwooroschuldig bleven op de vraag welke erkiezingen er in 1974 worden* gehou,n> n; 64 procent. In de leeftijdsgro.} boven de 50 jaar werden de verengen voor de Pro vinciale Staten ats yaker genoemd dan die voor digemeenteraad Meer mannen d; vrouwen wisten, dat er in 1974 ve-iezjngen zjjn gjj de mannen noemd^ procent de ge- meenteraadsverkie^ggn ,,n 2n pro cent de verkiezingevoor de Provin ciale Staten. Vrou\y, noemden in gelijke mate deze t\\, verkiezingen (elk 20 procent). Bekendhei Op de vraag naar de bendheid V£m de diverse verkiezingen 'Nederland noemde 63 procent de gen»nteraads- verkiezingen, 49 procent i voor de Tweede Kamer, 40 procendie V0Qr de Provinciale Staten. 8 Prtny Eer ste en Tweede Kamerverkie,gen en 3 procent verkiezingen voort Eer ste Kamer; 15 procent gal' an».e an. woorden; 24 procent wist ge ant_ woord. De meeste ondervraagt, ga ven op deze vraag overigens,eer dan één antwoord. De gemeenteraadsverkiezingen r_ den dus het meest genoemd (63 cent). In het bijzonder in de leefti;, groep van 25 tot 50 jaar (70 proeen In de categorie van de 15- tot. 25-jai gen werden de Tweede Kamer-verki tii ,„)tu zingen echter vaker genoemd dan di ondervraagden gemeenteraadsverkiezingen (resp. 50yan J8 lo( 2_ ja&] en 46 procent) Mannen wisten veel meer ver kiezingen te noemen dan vrouwen. 79 procent van de mannen noemde de gemeenteraadsverkiezingen tegen 49 procent van de vrouwen. Voor de Tweede Kamerverkiezingen waren de ze percentages resp. 65 en 36 en voor de Prov. Statenverkiezingen resp. 55 en 27. Van de mannen wist 10 pet. geen antwoord, van de vrouwen 35 procent. Meer dan éénderde van de onder- '85 procent) is onbekend met het werk van de Provinciale Sta ten. Zij bleven het antwoord schul dig op de vraag, waarmee de Pro vinciale Staten zich bezighouden. 64 procent wist één of meer bezighe den van de Provinciale Staten te noe men. Bij de mannen was dat 81 pro cent, bij de vrouwen 50 procent. Stemmers en niet-stemmers Meer dan driekwart van de onder vraag en (79 procept) zie van plan te zijn te gaan stemmen bij de ko mende verkiezingen voor de Provin ciale Staten; 13 procent wist het (nog) niet en 8 procent zei niet te zullen gaan. In de leeftijdsgroep van 18 tot 25 jaar zei 63 procent naar de stembus te zullen gaan, 25 procent wist het (nog) niet en 12 procent zei niet te zullen gaan. 25 procent wist het (nog) niet en 12 procent zei niet te zullen gaan. In de groep van 25 tot 50 jaar bedroegen deze percenta ges resp. 85, 9 en 6 en in de groep boven de 50 jaar resp. 82, 11 en 7. Gerekend naar opleiding was de be reidheid om bij de komende verkie zingen voor de Provinciale Staten te gaan stemmen min of meer gelijk ver doeld over de drie onderscheiden op- leidingscategorieëri is lager en la ger beroeps onderwijs; uitgebreid la ger onderwijs; middelbaar onderwijs en hoger). Mannen en vrouwen waren in min of meer gelijke mate van plan te gaan stemmen. Bij de vrouwelijke onder vraagden kwam een hoger percentage twijfelaars voor dan bij de mannelij ke (15 tegen 10 procent). Oordeel over Kabinet Den Uyl Op de i .ug oi ue eigen partijkeus voo,. de Provinciale Statenverkiezin gen iets te maken had met het oor deel over de regering Den Uyl antwoordde 37 procent „ja, veel", 19 procent ,ja, weinig", 26 procent „nee": 8 procent had geen mening. De meeste ondervraagden waren dus van mening dat hun partijkeus in ie der geval iets te maken had met hun oordeel over de regering Den Uyl. lil bijzondere male gold dit voor de Ie leeftijdsgroep (28 procent „ja. veel"; 30 procent rocent „nee" en 6 procent geen me ng). ondervraagden in de hoogste op- 'ingseategorie meenden vaker dat party keus voor de Provinciale '^nverkiezingen iets te maken had l)thun oordeel over de regering Uyl dan ondervraagden met Me?cie °P,eitlinS- ------- vrouwen waren deze mmg toegaan (resp. 65 en 48 of j.antwoordde met „ja, veel" ol cinig"). (Coöp) Samba, Santee, Volma, geen vaste prijs. Per 500 gram Crox halvarine f 1,52; Sun halvarine f 0,99. In hun soort zijn de dieetmargarine? Queen 60-65 van Albert Heyn, Remia dieetmargarine en Suncos-plus het goedkoopst. Bij de margarines met meer dan 30 pet. meervoudig onver zadigde vetzuren zijn dat Wajang en Gouda's Glorie tafelmargarine: de laatste i salleen in 500 g. verpak king verkrijgbaar. Voor Sun halvarine (500 g.) hoeft u het minst te btealen, direct daarop volgend de halvarines van De Gruyter en Albert Heijn. Dikwyls kunt u echter nog goedko per terecht, namelijk op de markt en in diverse goedkope supermarkten, cash- en carryzaken e.d. Ook kunt u profiteren van weekaanbiedingen. Kijk er de dagbladen en de huis-aan- huisbladen maar eens op na. De margarines zijn in januari 1974 6 cent per 250 g. duurder geworden, de halvarines 4 cent. Mocht u grotere schrijft u dan een briefkaartje naar de Economische Controledienst, Jan van Jassaustraat 50, Den Haag. Hier controleert men of er ongeoorloofde prijsverhogingen plaats vinden, waar na zonodig maatregelen worden geno- Plantenmargarine wordt bereid uit plantaardige oliën en vetten. Veel plantaardige oliën zijn rijk aan meer voudig onverzadigde vetzuren b.v. so- ja-olie, zonnebloem- en maisolie. Niet iedere plantaardige margarine is echt rijk aan meervoudig onverzadigde vet zuren! Kokosvet en palmpittenvet bevatten weinig of geen meervoudig onverzadigde vetzuren; ze worden al lebei veel in de margarine-industrie gebruikt. De hoeveelheid meervoudig onverza digde vetzuren in margine hangt, af v. d. soort olie die is gebruikt èn van de bewerking (zoals harding) bij de fabricage. Alléén als de hoeveelheid meervoudig onverzadigde vetzuur op de verpakking staat vermeld, kunt u er zeker van zijn dat die er ook wer kelijk in zit. Wij gebruiken over hef. algemeen te veel vet. Margarine is een vetrijk produkt. Gebruik daarom niet meer dan 50 g. margarine per persoon per dag voor het dun besmeren van brood en 't bereiden van de warme maal tijd; dat is krap l'/j pakje per per soon per week. Kinderen beneden de 10 jaar en ouderen boven de 75 jaar kunnen zelfs nog met wat minder toe! Weegt u te veel, dan kunt u beter uw brood dun met halvarine besmeren. Dieetmargarine is in het algemeen aan te raden in verband met het voorkomen van hart- en vaatziekten. Het gebruik van dieetmargarine al léén is echter niet voldoende om de ze ziekte te voorkomen. Wel is het mogelijk u te wapenen tegen hart- en vaatziekten met een goed samenge stelde en matige voeding en een ge zonde leefwijze (veel beweging, weinig of niet roken). mkïmm as* In het Kolcompiex wordt een belang rijk stuk werk verricht waaraan de jeugd over enkele weken heel veel plezier zal beleven. De dienst van Ge meentewerken is al enkele maanden bezig een waar kinderparadijs te scheppen op het ruim een hectare grote terrein tegenover Exportslach- terij U-Vlees BV (voormalig gemeen telijks slachthuis). In het belang van de werkzaamheden is 't wel zaak dat de jeugd van de Kol in zijn eigen be lang „zijn" speeltuin niet voortijdig in gebruik gaat nemen, ook al staat ze te trappelen van ongeduld. D'e speeltuinvereniging „De Kol" is be zig met het herstellen en het schil deren van de schommels, wippen etc. Deze attributen zuilen een plaats krü- gen wanneer de tijd hiervoor rijp >s. Ook de voetballende jeugd krijgt in dit complex, waarin ook dc nieuwe christelijke school en een gymnastiek- gebouw gebouwd zullen worden, de beschikking over 'n trapveldje, maar ook voor hen geldt nog even geduld. De Regionale Omroep Noord en Oost (RONO) heeft voor de maanden februari, maart en april een projekt georganiseerd rondom de verkiezin gen voor dc Provinciale Staten, die 27 maart a.s. worden gehouden. Het projekt dat het motto heeft „Hebben Provinciale Staten zin?" bestaat uit in ieder ge va! 18 radio-uitzendingen van elk 15 a 20 minuten. Alle pro gramma-afdelingen van de RONO werken mee, waardoor het mogelijk is vergelijkingen te trekken tussen de vijf provincies, waarvoor de RONO funktioneert (Groningen. Friesland, Drenthe, Overijssel en Gelderland). Aan het projekt wordt tevens mee gewerkt door drs. L. P. J. de Bruyn van het Instituut voor Politicologie van de Katholieke Universiteit Nij megen en drs. J. W. Foppen, weten schappelijk medewerker ZWO (Neder landse Oraganisatie voor Zuiver-We- tenschappèlijk Onderzoek). De coördi natie en verdere begeleiding is in handen van drs. H. J. P. Jureens, chef algemene zaken van de RONO. De programmatische verantwoorde- liikheid berust bij Heinze Bakker (Friesland), Gerard Beukema Ing. (Groningen), Lieuwe Hoeksira (Al gemeen Programma), Henk Krosen- Het is mogelijk, dat ons, ondanks het inwinnen van uitgebreide informatie, een of meer merken dieetmargarine of halvarine onbekend zijn gebleven, aldus tot besluit - het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding. brink (Gelderland), Hitjo D. Schuth (Drenthe) en Alex Jan van der Worp (Overijssel). Bestuurlijke indeling De provincies staan sterk in do be langstelling. Al jaren wordt gespro ken over een andere bestuurlijke in deling: de gewesten. Minister Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken zal naar wordt verwacht over enkele maanden met een wetsontwerp voor de gewestvorming komen. Over de gewestvorming zijn de meningen zeer verdeeld. Wordt het gewest een vier de bestuurslaag, of wordt de provin cie dat juist? Blijft de provincie be staan? Welke taken kan het gewest van de provincie overnemen? Deze vragen zijn nog met talloze andere aan te vullen. Er zijn overigens maar wei nig mensen, die vinden dat de provin cies in hun huidige vorm moeten blijven bestaan. Maar heeft het dan wel zin om te gaan stemmen? Als de provincies nu toch gaan verdwijnen of veranderen, hebben dan de Pro vinciale Staten nog wel zin? Vraagstelling Bij de programma's, die de RO NO aan deze problematiek wijdt, wordt uitgegaan van de volgende vraagstelling: Welke betekenis heeft de provin cie in de huidige Nederlandse sa menleving? Welke betekenis hebben de Pro vinciale Statenverkiezingen? Welke betekenis hebben de komen de Provinciale Statenverkiezingen voor het Noorden en Oosten? Deze vragen komen in de se RONO-programma's aan de orde in interviews, commentaren en discus sies. Ook zullen tijdens deze uitzen dingen de resultaten bekend worden gemaakt van een inhoudsanalsye, die wordt gemaakt van bepaalde on derwerpen uit de programma's van een aantal politieke partijen in de be trokken vijf provincies. Hierdoor zal met enige restrictie ant woord kunnen worden gegeven op vra gen als: Welke onderwerpen zijn tij dens de verkiezingscampagnes van belang geweest? Zijn die strikt pro vinciaal of ook landelijk? Welke ver schuilen bestaan er tussen de diver se provincies? Prognoses In een programma, dat kort vóór de Provinciale Statenverkiezingen wordt uitgezonden, zullen prognoses bekend worden gemaakt over de uit slag van de verkiezingen. Tevens zal worden geprobeerd 'n in druk te krijgen van de betrokkenheid van de bevolking bij de komende Provinciale Statenverkiezingen. Ook zal worden getracht na te gaan, welke factoren van invloed zijn op 't stemgedrag en welke verschillen er bestaan ten opzichte van het stemge drag bij vorige verkiezingen. Dit gebeurt onder meer door enkele kleine telefonische enquêtes van de Afdeling Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS, waarvan er inmiddels één is uitgevoerd. Overwogen wordt om na afloop van het projekt een boekje uit te geven met de tekst van de radioprogramma's. De uitzendingen De serie uitzendingen in het kader van het projekt „Hebben Provinci ale Staten zin?" is als volgt onder verdeeld: 7 februari 18.30 u. Fries programma. 12 februari 18.30 u. Drents program ma. 12 februari 19.30 uur Algemeen pro- Van de totale hoeveelheid grond stof die in Nederland jaarlijks wordt verbruikt voor de papierfabricage bestaat slechts 40 procent uit oud pa pier. Dus nog lang niet voldoende om de vraag te kunnen dekken. Een groot deel van het oude papier gaat nog steeds via de vuilnisman de verbrandingsoven in, waarmede een belangrijke grondstof verloren gaat, en bovendien nutteloos energie wordt verspild of zoals veelal op het platteland, gebracht naar vuilnis stortplaatsen, die zodoende groter zijn dan nodig is. Daarnaast strooi en de Nederlanders per jaar zo'n 3 miljoen kg. zogenaamd „zwerfvuil' over het land uit, dit vuil bestaat voor het grootste deel uit oud pa pier! Daarbij is de vraag naar papier enorm gestegen. Die stijging wordt veroorzaakt door de toeneming van de bevolking, de ontwikkelingsraad van de bevolking en door het steeds grotere gebruik van papier voor doorgeven van informatie door m del van ponskaarten, formulieren, gi robiljetten, bankcheques enz. Ook ds gewenste hoeveelheid verpakkings materiaal stijgt. Per jaar wordt in Nederland 30.000 ton papier verbruikt voor de produc tie van papieren zakken en zo'n 25 miljoen papieren draagtassen. Dit verpakkingsmateriaal komt vol gens deskundigen slechts voor een ge ring deel terug als oud papier, om dat het meestal bij het normale huis vuil wordt afgevoerd! Natuurlijk is deze mening gegrond op een lande lijk gemiddelde. We zijn overtuigd 1 dat voor de gemeente Holten een gunstiger oordeel geldt! Desondanks moeten we met z'n allen nog meer oud papier kunnen verza melen. vooral als U bedenkt dat. on der oud papier niet alleen verstaan wordt kranten en tijdschriften, maar ook al 't nog schone verpakkingsma teriaal dat U in huis tegenkomt. Dus; kartonnen doosjes van thee, koffie, vermicellie, havermout, krui- denierszakken, eierdozen enz verder artikelen als enveloppen, adresstrook jes, oude kalenders en niet te verge ten oude telefoonboeken en andere boeken. Handig is het om in Uw keuken een grote zak (van plastic) te hangen om steeds zakjes en doosjes in te verzamelen. Later maakt U alles goed plat en paki 't met de kranten in een kartonnen doos. Dan zult U het graag kwijt willen. Gelukkig zijn in Dijkerhoek, Espelo en Holten de basisscholen al jaren ijverig papier aan 't ophalen. De leerlingen worden enthousiast gemaakt door de belonin gen. die op iedere school weer an ders zijn, maar tot, resultaat hebben dat de leerMngen iedere maand gro te pakken papier aanslepen, vaak met de hulp van vaders, moeders en opa's. Zo hebben de scholen grote, spaarpot ten kunnen vullen met de opbrengst van het verkochte oude papier. Met dit verdiende geld worden dan nut tige leermiddelen, die van overheids wege niet kunnen worden verstrekt, gekocht, (scheelt U belasting). Zo bijvoorbeeld kan er een schrijf machine. radio, televisie, fotomate riaal handenarbeid- en handwerkma teriaal aangeschaft worden. Als u dus papier inlevert helpt U de scho len en de kinderen, maar ook het leefmilieu (de natuur doordat er min der bomen gekapt hoeven te worden voor de papierfabricage). Bovendien bevoordeelt U Uzelf, want U hebt minder huisvuil voor de vuilnisman, dus minder vuilniszakken te kopen! Mocht U willen dat Uw papier opge haald wordt, vraagt U het dan een hoofd van een der basisscholen of kinderen bij U in de buurt. Ze zullen graag komen! Mocht U echter last hebben van te veel kinderen aan de deur, die om oud papier vragen en dit zal gelden voor het dorp Holten, dan is het waarschijnlijk binnenkort mogelijk via de leerlingen (uw eigen papier- ophaler) een stickertje te krijgen om onder Uw deurbel te plakken! Dit stickertje betekent dan, net als bij kinderpostzegels, dat U al voorzien bent van een vaste papier-ophaler! De milieugroep van de Plattelands vrouwen in Holten en de buurtschap pen roept U van harte op. deze pa pieracties te steunen. Dus gooi nooit meer schoon, gebruikt papier in Uw vuilniszak', maar spaar het op! Een maal per maand kunt U dan oprui ming houden spreek het af met Uw vaste ophaler. Ook namens de scho len bij voorbaat hartelijk dank! i De vakantieregeling, die vorig jaar in samenspraak met de C(ommissie) O(verleg) A(utorijscholen) tot stand is gekomen, heeft in grote lijnen zeer bevredigend gewerkt. Als de rijschool bij het tijdstip van indienen van de aanvraag voor een volledig examen rekening heeft ge houden met de vakantie van de leer ling, wordt deze laatste niet in zijn vakantie opgeroepen. Eén belangrijk punt bleef echter onopgelost: de aan vragen voor herexamens konden niet achtergehouden worden, maar moes ten binnen 3 (praktisch herexamen), resp. 2 weken (theoretisch herexa men) worden ingediend. Daardoor gebeurde het nog wel, dat een daar na met vakantie gaande kandidaat geen gehoor kon geven aan de op roep, zodat hij weer een volledig exa men moest doen. Wederom in overleg met de COA is thans voor deze gevallen ook een re geling tot stand gekomen. In ver band met d'e wettelijke bepalingen Terugblik 1973 Ca. 1700 vakaiuielogeetjes uit Neder land, Frankrijk, Duitsland. Engeland en Nbord-Ierland beleefden vorig jaa: door de bemiddeling van de Stich ting Europa Kinderhulp een onverge telijke vakantie in Nederlandse pleeg gezinnen. Het betreft hier kinderen die thuis onder vaak erbarmelijke omstandigheden moeten leven, zij het in vluchtelingenkampen of achter buurten, dan wel in gezinnen, die van wege voortdurende ruzies of dronken schap al lang niet meer die naam verdienen. Jongens en meisjes tussen 6 en 12 jaar, die tijdens hun verblijf van ongeveer 3 weken in een nor maal functionerend pleeggezin mis schien voor de eerste keer in hun le ven gemerkt hebben, wat nestwarm- te eigenlijk betekent. Actie 1974 Ook voor de komende zomervakanti. zijn weer pleeggezinnen nodig. Na tuurlijk is tussen vele bestaande pleegouders en hun kind een persoon lijke band ontstaan. Brieven zijn over en weer gegaan. Sommige hebben hun „zoon" of „dochter" zelfs opge zocht. Deze pleegouders nodigen hun kind dit jaar misschien al voor de vierde of vijfde keer uit. Ei'' zijn echter meer behoeftige kin deren, die tot nu toe geen kans heb ben gekregen. Voor deze kinderen zoekt de Stichting Europa Kinder hulp nieuwe pleegouders. Welke eisen worden er nu aan een pleeggezin gesteld? Eigenlijk maar één, nl. dat het een echt gezin met kinderen is, waar de pleegmoeder de taal van het vakantielogeetje tenmin ste enigszins beheerst, zodat het zich er thuis kan voelen. Er wordt niet van u verwacht, dat u het pleegkind geheel nieuw in de kleren steekt of elk weekend mee naar Artis of Sche- veningen neemt. Waarom het in de hoofdzaak gaat is, dat het pleegkind een normaal gezinsleven meemaakt en tot rust komt. De reiskosten van de kinderen -vanaf de centrale plaatsen van aan komst-vertrek vallen niet ten laste van de pleegouders. Alle kinderen worden kort voor vertrek medisch ge keurd. Ze zijn tegen ziekte en wet telijke aansprakelijkheid verzekerd. Transporten De verblijfsperioden van de verschil lende transporten zijn als volgt: Nederland: 29-620-7-1974: Frankrijk II: 30-626-7-1974: Frankrijk III: 23-716-8-1974: Duitsland: 15-78-8-1974; Engeland: 31-721-8-1974. Aanmeldingen Voor nadere inlichtingen of aanmel ding kunt u telefonisch of schriftelijk contact opnemen met het Regionaal Stichtingsbestuur Europa Kinder hulp, afd. Overijssel p.a. mevr. H. M. Zonjee. Wilhelminastraal 97, Dalfsen tel. 05293-2041; dhr. B. Dellemijn, Laan van Preston 6. Almelo telefoon 05490-11582. kan er aan de termijnen van inzen den van aanvragen voor herexamens niets worden gewijzigd. Indien echter bij de aanvraag voor een herexamen de vakantie-periode van de kandidaat tot een maximum van 4 weken op het geLeidebiljet wordt vermeld, zorgt het CBR er voor, dat de kandidaat tijdens deze vakantie-periode niet wordt opgeroe pen. Hierbij is wél bepaald, dat de aan vraag van deze vakantiegangers op een afzonderlijk geleidebiljet wordt gedaan. Wanneer de rijschool voor meer met vakantie gaande leerlin gen een aanvraag voor een herexa men moet indienen, mogen deze ech ter samen op .een geleidebiljet wor den geplaatst, als de vakanties elkaar overlappen. Begin- en einddatum van deze vakanties mogen dan echter niet méér dan vier weken uiteen liggen. Gaan bijv. die herexamenkandidaten resp. van 15* juli tot 5 aug. van 22 juli tot 12 aug. en van 15 tot 30 juli met vakantie, dan mogen de aanvragen voor deze drie op één geleidebiljet worden gedaan. Men vermelde dan slechts op het geleidebiljet: „deze drie kandidaten zijn met vakantie van 15 juli tot 12 augustus" (dus maxi maal vier weken). Zij zijn er dan zeker van pas na 12 augustus voor hun herexamen opge roepen te worden. Alle rijscholen zijn inmiddels per brief, dd 28 december 1973. over de ze belangrijks uitbreiding van de vakantieregeling op de hoogte ge steld. Teneinde alle misverstand te voor komen, volgt hier een korte samen vatting van de totale vakantierege ling: Indien de rijschool, beginnend 3 maan den vóór zijn vakantie en dit steeds op elk geleidebiljet. herhalend de va kantie van de rijschoolhouder, resp. de instructeur(s) vermeldt, worden geen leerlingen van hem tijdens de ze vakantie opgeroepen (zie blz. 18 Vademecum). Vakanties Candidaten Volledig examen Indien tussen het tijdstip van de aan vraag en het einde van de vakantie van de kandiaat een periode ligt van minder dan 6 weken, valt de dag van het examen na de vakantie- Indien tussen het tijdstip van indie nen van de aanvraag en het begin van de vakantie van de kandidaat een periode ligt van meer dan 3 maan den, valt de dag van het examen vóór de vakantie. A!s op het geleidebiljet bij de aan vraag voor een herexamen de vakan tieperiode (maximaal 4 weken) van de kandidaat wordt vermeld, dan wordt deze niet in zijn vakantie voor dit herexamen opgeroepen. Dit soort aanvragen dient op één afzonderlijk geleidebiljet te worden geplaatst. De verplichte termijnen var. indienen van de aanvragen (3, resp. 2 weken) blijven gehandhaafd. Men lette er goed op, dat alle ver zoeken, een vakantie betreffend, ge lijk op het geleidebiljet moeten wor den ingediend. Het CBR is van mening, dat boven staande vakantieregeling waterdicht is indien alle betrokkenen zich aan de hiervoor geldende spelregels houden. gramma. 14 februari 18.30 uur Groninger pro gramma. 19 februari 19.30 uur Algemeen pro gramma. 20 februari 19.00 uur Overijssels pro gramma. 26 februari 19.30 uur Algemeen pro gramma. 28 februari 18.30 uur Fries program ma. 1 maart 19.00 uur Gelders program ma. 2 maart 18.30 u. Drents programma. 5 maart 19.30 uur Algemeen pro gramma. 12 maart 19.30 uur Algemeen pro gramma. 14 maart 18.30 uur Groninger pro gramma. 19 maart 19.30 uur Algemeen pro gramma. 21 maart 18.30 uur Fries program ma. 26 maart Discussieprogramma tus sen de drie RONO-studio's (Gronin gen, Leeuwarden en Enschede). 2 april 19.30 uur Algemeen program ma. 9 april 19.30 uur Algemeen program ma. Het RONO-programma is te beluiste ren via de middengolf 188.2 meter en de FM-zenders Hoogezand (kanaal 35 Markelo (kanaal 31) en Imsum (ka naal 5). „Verschenen is de 18e druk van „De voeding voor de schoolgaande jeugd". Voor opgroeiende kinderen is het niet alleen belangrijk dat ze goed eten om gezond te zijn en blijven, maar ook dat ze van jongsaf leren wat een goede, normale, voe ding is. Het is een uitgave van het Voorlichtingsbureau voor tfe Voe ding. Prijs 25 cent. Door het Bureau is ook een nieuw boekje uitgebracht „Groente gewoon- anders". Het behandelt de voedings waarde van groente, geeft algeme ne wenken voor de beste bereidings wijze, doet u wat ideeën aan de hand voor niet vette sausen en geeft aan welke groente in een bepaald jaargetijde :n grote hoeveelheden wordt aangevoerd. Een handige in dex wijst de weg naar 150 recepten en 60 menu's. Een boekje van 64 blad zijden, rijk geïllustreerd, voor slechts f 1 De boekjes kunnen worden besteld bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, postbus 1772 Den Haag. per briefkaart waarop aan de adreszijde extra postzegels worden geplakt voor de betaling van (de) het boek je (s) plus 40 cent voor het toezenden daarvan." „In tegenstelling tot de bewering van de STER-reclame bederft veel snoe pen WEL de eetlust. Het gevolg is dat kinderen die veel snoepen niet voldoende voedingsmiddelen krijgen die ze beslist nodig hebben voor een goede groei: melk. vlees, vis, kaas, eieren, bruinbrood, aard appelen, groente en fruit. Snoepen is bovendien bijzonder slecht voor het gebit. Het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding heeft een filmp je laten maken dat niet allen een dui delijk beeld geeft van veel en ver keerd snoepen, maar ook aangeeft dat het anders kan en hoe. Dit folmp je wordt uigezonden wo. 6 febr. a.s. via Nederland I om 19.50 u."

Holtens Nieuwsblad | 1974 | | pagina 5