Oudejaarsrede burgemeester mr. W. H. Enklaar Vrijdag 28 december 1973 S Mijne Heren leden van de Raad, De oude prediker bepaalt er ons bij, dat alles een bestemde tijd heelt, dat er onder andere een tijd is om te zwijgen en een tijd om te spreken. De gemeentelijke oudejaarsavond, waarop wij als bestuurders dezer ge meente met de onze ons gemeen- tepersoneel bijeen zijn gekomen, om stil te staan bij datgene, wat de afgelopen tijdkring ons bracht, ons ook af te vragen wat het nieuwe jaar in zijn schoot verborgen kan hebben, is sedert tal van jaren voor mij de tijd van spreken tot u in deze vertrouwde kring. Bij deze oudejaarsoverdenking mo ge ik nogmaals herinneren aan die wijze Prediker, wanneer die zegt, dat er niets beters is, dan dat de mens zich verblijdt in zijn werken, omdat dat zijn deel is, doch zo zegt hij, „Wie zal. hem zo ver brengen, dat hij ziet hetgeen na hem geschieden zal". Hoezeer wij door een spiegel in een duistere rede, liever gezegd vol raad selen zien, ervaren wij met name he den ten dage, zoals destijds de apos tel Paulus, nu wij moeten erkennen, hoezeer van de ene op de andere dag aan onze verwachtingen de bo dem kan worden ingeslagen. In onze zo snel evoluerende tijd, waren wij er reeds lang mede ver trouwd geraakt, dat onze prognoses, met hoeveel ernst, toewijding en des kundigheid ook gemaakt, nimmer meer kloppen. De situatie, waarin ons land of lie ver onze wereld ten gevolge van de omstandigheden in het Midden Oos ten is geraakt, slaat terug ook op on ze gemeentelijke huishouding. Wat zal er kloppen van de verwach tingen, welke wij, als neerslag daax-- van in onze gemeentebegroting 1974 vastlegden? Wat zal er terecht komen van vele onzer aspiraties in ons eigen leven? Wij zijn in de laatste maanden wel zeer in 't bijzonder bepaald geworden bij Vondels woorden: ,,De zonne schijnt niet alle daegh „Noch juist, wanneer 't ons valt gelegen. ,,Het water leit niet eeuwigh vlack, ,,Het onweer weet zijn tijd en ston den. ,,'t Staet al aen tijd en maet ge bonden, „Wat voorvalt onder 't hemels dack. Ik wil daarmede slechts dit zeg gen, dat wij met onze beperkte ver mogens wel de toekomst kunnen trachten te doorschouwen, onze maat regelen kunnen voorbereiden, onze plannen ook kunnen maken, doch dat gebeurtenissen in de wereld rondom ons, al wat wij beraamden, al onze prognoses, al onze verwachtingen ook, als een kaartenhuis in één kunnen doen vallen. „Wij leven in een bezeten wereld en wij weten het". Onze taak in deze wereld om te za- men te werken aan de vervolmaking van de aardse welvaart en bescha ving is groot en moeilijk. Wij hebben in het afgelopen jaar geleerd, dat wij een stap terug heb ben te gaan, dat de bomen van de welvaart niet tot in de hemel groeien, dat onze aarde weliswaar schatten bewaart, doch dat deze niet onuit puttelijk zijn, dat wij - bezig waren roofbouw te plegen op onze energie bronnen en op ons milieu. Wij hebben ook plotseling ontdekt in een tijdsgewricht.'te leven, waarin het evenwicht is verstoord, waarin de economische omstandigheden er ons eenyoudig. metde neus op druk ken, dat er aan de verkwisting en verspilling van onze grondstoffen een einde moet komen. Recycling van oude materialen, ons uit de oorlog wel bekend, wordt ac tueel, zulks te meer omdat deze weer rendabel begint te worden. Te zeer waren wij afgegleden naar de nadagen van het Romeinse Rijk, toen gold: „Laten wij eten, drinken en vro lijk zijn, Want morgen sterven wij". Huizenga, ik citeerde hem reeds meermalen op onze gemeente oude jaarsavond, ook toen bekommerd over de evolutie van zijn tijd, anno 1935, zeide: „Het is denkbaar, dat latere tijden de ganse periode, waarin wij leven, een halve eeuw wellicht, zullen zien als een kater van de wereldoorlog. De historie kan niets voorspellen, behalve één ding, dat geen grote wending in de menselijke verhou dingen ooit uitkomt in de vorm, waarin vroeger levenden zich haar hebben verbeeld". Huizenga gaat dan verder nog steeds anno 1935: „Na eeuwen van betrekkelijk con stante verhoudingen schijnt thans al les aangetast, wat op het gebied van productie, ruilverkeer, waarde- middel, arbeid en staatsgezag een maal vast en stevig scheen. De beginselen van particuliere ei gendom en vrije onderneming schij nen wankel in hun grondslagen. Men gaat, zo luidt de conclusie, een staat van nieuwe en andere op bouw van het maatschappelijk le ven tegemoet." Waarom mijne heren, leden van de Raad, U bepaald bij de diag nose van het geestelijk lijden van de tijd omstreeks 1935 van de wijze Hui zenga. Ik doe dit, omdat de overdenkingen van Huizenga ons leren te relative ren, omdat zijn woorden getranspo neerd op het jaar onzes Heren 1973 ons er voor behoeden een al te som ber uitzicht op de toekomst te heb ben, ons tot steun kunnen zijn, on ze tijd te zien in een historisch per spectief en er ons van te doordrin gen, dat wij, geplaatst in deze tijd. eenvoudig de opdracht hebben gekre gen om de problemen van het heden te mannen. Omdat, om nogmaals Huizenga te spreken, aan ons de taak is onze we reld opnieuw te beheersen, zoals deze beheerst wil zijn, haar niet laten on dergaan in haar overmoed en ver dwazing, haar weer te doordringen met geest. Ik heb er behoefte «an gehad mijn overzicht over het wel en wee van onze inderdaad goede gemeente in een wat. ruimer kader te zetten, met U zij het zeer summier even stil te staan bij het leden van deze tijd, waarin wij te zamen onze taak en onze opdracht hebben te vervullen. Thans terugkerende naar datgene, wat ons als Raad, geroepen door de burgers van onze gemeente, om haar belangen te behartigen, in onze ver gaderingen bezig hdudt, moge ik Uw aandacht vragen voor de vol gende specifieke aspecten van onze Holtense samenleving. Financiën De begroting 1973, op 16 januari van dit jaar vastgesteld sloot met een on voorzien van f 147.000. Het totale budget, dat in 1972 f 15.000.000.bedroeg luidde in 1973 18.000.000.— terwijl dit voor 1974 ip f 25.000.000 wrodt geraamd. De begroting 1974, welke helaas ook in onze ogen op een te laat tijd stip zal worden aangeboden, vertoont in haar ontwerp een onvoorzien post van rond f 20.000.Overeenkomstig Uw verzoek, hopen wij in staat te zijn U tegelijk bij de behandeling van deze begroting een vijf jaren planning van in de toekomst te ver richten investeringen over. te leggen. Jn 1973 ontvingen wij aan financie ringsmiddelen in de vorm van lenin gen een bedrag ad f 3.100.000.te gen f 900.000.— in 1972. De stijging van het ontvangen be drag aan financieringsmiddelen vindt met name haat- oorzaak in de finan ciering van de woningbouw in „de Haar". Invoering van een toeristenbelas ting, waartoe Uw raad het initiatief nam en waarvoor het college van B. en W., op Uw verzoek, een voorstel deed, alsmede de verhoging van de woonforensenbelasting, versterkten onze middelen, die daaraan bepaald behoefte hadden. Ruimtelijke Ordening De ruimtelijke ordening vraagt overigens terecht hoe langer hoe meer aandacht. Steeds meer worden wij er bij be paald, dat wij in een kleinschalig land wonen, dat wij daarom moeten trach ten uiterst zorgvuldig te zijn met pla nologische maatregelen, die wij als zodanig hebben te treffen. Het is dan ook niet zonder reden, dat wij naar een vorm hebben ge zocht, waarbij wij de vinger op de pols van de doorsnee van onze bevol king zouden kunnen Leggen, namelijk het bestemmingsplan-forum. Landbouwers, middenstanders, na tuurbeschermers, vrouwenorganisa ties. onderwijsmensen, sport, vakor ganisaties, enz. kunnen in dit forum het licht laten schijnen op dat facet van onze samenleving, dat hen in het bijzonder vertrouwd is. Aldus kan de raadpleging van de be volking op een zinvolle wijze plaats vinden, mits de leden ook bereid zijn naar de ander te luisteren, zich open willen stellen voor de mening van de ander. Inspraak is een sedert een aantal ja ren, nieuw verschijnsel aan de be stuurlijke hemel. Inspraak wordt te vaak verward met mede beslissingsrecht. Dit kan het echter nooit zijn, omdat de in spreker generlei verantwoordelijk heid draagt, omdat hij de consequen ties van zijn inspreken niet behoeft te aanvaarden. Ik spreek daarom liever van raad pleging dan van inspraak. De raad geving van het bestemmingsplan-fo rum wordt door het college van B. en W. als zinvol ervaren, omdat, dit forum, zich in het algemeen aan de normale spelregels houdt. Het „bist du nicht willig, so brauch ich gewalt" (beroepsprocedure) mag in mijn ogen in een forum vergade ring niet doorklinken, wil men al thans de democratische spelregels geen geweld aandoen. De wijze, waarop gedeputeerde sta ten hun goedkeuringsbeleid t.a.v. de planologische maatregelen van de gemeenten effectueren, geeft reden tot bezorgdheid en onbehagen, niet al leen in Holten. De weg om tot een goedgekeurd be stemmingsplan te geraken is onover zienbaar geworden. Ik meen, dat wij m.et onze planolo gie op deze wijze, op een heilloze weg zijn geraakt. Na deze algemene beschouwing thans een overzicht van datgene wat met name onze aandacht vraagt. Komplan Onze suggestie omtrent de vormge ving daarvan werd besproken met de Commissie Ruimtelijke Ordening en het bestemmingsplanforum. Voorts werd de werkcommissie uit de middenstandsvereniging enige ma len in het overleg betrokken. Overleg met vertegenwoordigers van het Ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening maakte duidelijk, dat een gewijzigd regerings beleid de financiële haalbaarheid van het plan op de tocht begint tc zet ten. Renovatie en rehabilitatie vieren hoogtij, sanering van een allerminst aantrekkelijke kom, zoals Holten deze presenteert, ligt minder in de be langstelling. Een visie op de toe komst blijkt uit deze beleidsvisie he laas niet. Bestemmingsplan „De Haar" Hoewel dit plan is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten, heeft één on zer burgers daar tegen het zij zijn goed recht beroep aangetekend bij de Kroon, daarmede verschillende bouwmogelijkheden frustrerende. Bestemmingsplan ,.De Borkeld" Ook tegen dit plan is beroep aan getekend bij de Kroon. De repercus sies daarvan zijn minder groot. Bestemmingsplan „De Beuseberg" Het zogenaamd Klein Beraad op provinciaal niveau, heeft zich ver enigd met het voorliggende plan. Aan een aantal beperkingen door dit Klein Beraad voorgesteld, zal wor den tegemoet gekomen. Derhalve zal dit plan binnenkort aan u ter vast stelling kunnen worden aangeboden. Rec^atieplan Espelo De aldaar bestaande plannen zul len in samenhang met de aanbevelin gen van het Recreatieschap „Sal- land" opnieuw in overweging wor den genomen. Recreatieplan De Prins Dit plan is in procedure. De terech te voorwaarden tot riolering van dit plangebied worden onderzocht. Bestemmingsplan De Kol" Reconstructie van dit plan is in stu die genomen. Bestem m i n gsplan voormalige Universal Dit plan is met de Commissie Ruim telijke Ordening en het bestemmings planforum besproken. Het plan is in procedure genomen. Volkshuisvesting De woningbouw werd in het afgelo pen jaar gestagneerd door het ont breken van bouwterreinen. Voor de woningwetbouw is geen grond meer beschikbaar. Indien het Beuseberg Comité zijn actie niet had ondernomen, dan zouden reeds in 1972 bouwterreinen aanwezig zijn ge weest voor onze woningzoekenden. „Een ieder zij voor zich zelve ten volle verantwoord", ook het Beuse- bergcomité Ik voor mij zou mij niet verant woord achten jegens mijn medebur gers. Ook voor de particuliere bouw heb ben wij de laatste bouwterreinen moe ten rantsoeneren. Voor de jaren 1972-1973-1974 hebben wij thans nog een woningwetbouw con tingent gebaseerd op het woning markt-onderzoek, gericht op de be hoefte van de eigen bevolking van 100 woningen ongebruikt in onze kast liggen. Ten aanzien van de in 1973 gereed gekomen woningen zij het navolgen de vermeld: -woningwetwoningen 144 (157); par ticuliere premie woningen 6 (2)be jaardenwoningen 18 (24)vrije sector woningen 25 (63). Totaal 193 (246). De woningvoorraad bedroeg op 1 januari 1973 - 2098 tegen 1896 op 1 ja nuari 1972. Aan 44 aanvragen om aanvullende huursubsidie werd voldaan ten bedra ge van f 23.245.Voor woningver betering werd f 70.607.uitbetaald. Aan- en verkopen grond Verkopen bouwterreinen: de Haar is f 417.500.—; de Look is f 36.700..— Grondaankopen Kerkplein 4, Holterbroek 10, Dorps straat 33 is f 285.350. Het bejaardencentrum ,.de Dies- senplas" wei'd in 1973 in gebruik ge nomen en geopend. Het bestuur van dit Centrum zij ook op deze avond nog eens hulde ge bracht voor hun taaie volharding, waarmede het zijn niet eenvoudige taak tot een goed einde bracht. Moge het de bewoners van dit cen trum gegeven zijn in onze gemeen te een goede levensavond te beleven en zich in onze Holter gemeen schap thuis te gevoelen. Terecht, naar ik meen, sta ik op een vergadex-ing, als deze, ieder jaar even stil bij het werk van de woon ruimtecommissie. Gewetensvol en met toewijding verricht deze haar taak, meer kritiek dan dank oogstend. Die dank zij haar dan deze avond gebracht. Slechts zelden wijkt het college van B. en W. af van een hun uitge bracht advies, wetende dat het veilig kan varen op het bestek, door deze commissie uitgezet. Wanneer er een enkele keer door het college van B. en W. een van het ad vies afwijkende beslissing wordt ge nomen, betekent dit niet, dat het col lege de werkwijze van de commissie desavoureert het tegendeel is waar maar dat in het algemeen beleid, waar de commissie niet mede van doen heeft, andere prioriteiten moeten worden gesteld in bepaalde incidentele gevallen. Ik heb er behoefte aan, dit nog eens zeer nadrukkelijk te stellen, omdat uit de discussie tijdens de laatste verga dering van uw raad mogelijk nog een misverstand zou kunnen zijn over gebleven, dat volkomen misplaatst is. Men diene te verstaan, dat advise ren en beslissen twee begrippen zijn, waarbij duidelijk een accentverschil ten aanzien van de verantwoordelijk heid ligt. De heer R. Petter, lange jaren zijn goede gaven van hoofd en hart ge vende aan onze Holter samenleving, eei-st in politiedienst, daarna op an der gebied, BB, Padvinderij en woon ruimtecommissie, heeft in dit jaar in verband met zijn 70-jarige'leeftijd af scheid genomen van BB en woon ruimtecommissie. Hem zij ook vanavond nog eens dank gebracht voor al hetgeen hij als zodanig heeft verricht. De heer J. Calkhoven volgde hem in de woonruimtecommissie op. Wegen en Verkeer De gemeente nam de Rijkstraverse door het dorp in onderhoud en be heer, waarvoor het Rijk een gekapi taliseerde afkoopsom ad f 238.765. zal betalen, over. Voorts werd de reconstructie van het kruispunt Rijksweg 42 en 42a nabij Slotman ter hand genomen. Het bloot komen van de restanten van „de Waardenborch" en het con- serveren daarvan was een gelukkige concidïentie. Door goed samenspel tussen Rijk en Gemeente, waai-bij meester B. H. Brouwer een belangrijk aandeel had, konden de gevonden resten van het oude kasteel met zorg worden gecon serveerd. Door het uitblijven van de doortrek king van de provinciale weg S 14 (Laren-Ho^en) moest de oude La- renseweg in het dorp worden ver beterd. Zodra de Nederlandse Spoorwegen hun plannen voor kruising met de spoox-lijn eindelijk gereed heeft, zal de kortsluiting met de Rijksweg De- venter-Holten worden gerealiseerd. De situatie van de Rijksweg 42 in de buurtschap Dijkerhoek is zeer ge vaarlijk. De verlichting aldaar bete kende reeds een verbetering. Bij Rijkswaterstaat is aangedrongen op een reconstructie en een snelheidsbe perking. De Postweg en de Pannenweg wer den verhard, terwijl voor de verbete- x-ing van de Schoolweg in Dijkerhoek een subsidieaanvrage is ingediend. Het rijwielverkeer Holten-Nijverdal kan thans een aantrekkelijker route volgen, nu een nieuw rijwielpad bei de plaatsen vex'bindt. De opening van dit pad bracht officials van beide gemeente in feestelijke stemming bijeen. Ruilverkav eling In het ruilverkavelingsgebied Hol- ten-Markelo vorderden de werkzaam heden gestaag. Tot ultimo 1973 werd reeds voor 25 miljoen gulden ver werkt De aanleg van wegen en waterlopen alsmede die van toegangswegen tot de boerenbedrijven is nagenoeg vol tooid. De herontginning vordert goed. Vier boerderijen wei-den vreplaatst ter wijl er nog 2 in voorbereidine ziin Ook vanavond een eresaluut aan de ruilverkavelingscommissie, die een nuttig werk met bekwaamheid ver- 1 richt. Onderwijs In het afgelopen jaar valt met name de schijnwerper op de scholenge meenschap, die de kroon op haar school gezet zag door de uitbouw me' een atheneum. Weliswaar moest in ruil daarvoor de ]VfVAo worden prijsgegeven, doch dit offer, zij het met tegenzin gebracht, was de afbouw van de scholenge meenschap waax-d. De scholengemeenschap zonder de atheneumtop zou een sombere toe komst tegemoet gaan. Holten is thans een onderwijsinrichting rijk, die een gave en logische opbouw vertoont. Ik wil gaarne hulde brengen aan de directeur, de heer Mud, die zich voor het bereiken van dit resultaat bijzondere verdiensten heeft verwor ven. Het prijsgeven van de MEOA moge dan als een verlies worden oe- schouwd, het moge dan ook voor hen, die daaraan hun krachten hebben ge geven, terecht een teleurstelling zijn, het belang van een logische opbouw van onze scholengemeenschap ten be hoeve van de leerlingen uit Holten en omgeving is zodanig, dat ik blij ben met deze ontwikkeling van het Holtens onderwijs. De scholengemeenschap groeide van 839 naar 904 leerlingen. Het aantal le raren groeide van 45 naar 49. De bouwplannen ten aanzien van de uitbreiding van het schoolgebouw der scholengemeenschap zitten in de duisternis van de Haagse admini stratie. Naarstig wordt getracht in deze de partementale warwinkel door te drin gen en beslissingen te verkrijgen, zo dat er gebouwd kan worden. De ontwikkeling van de Haar bracht met zich mede, dat aldaar onderwijs voorzieningen tot stand dienden te ko men. De stichting van 'n basis-kleu terschool werd geëffectueerd. De heer G. J. van 't Holt, overgeko men van de Dorpsschool, zit op de bok van de basisschool, mevrouw G. Slotman-Post, die op de kleuterschool in de Tuinstraat reeds toonde wat zij waard was, leidt de kleuterschool. Kolschool Deze school groeit in tal en last. Op gezet als 6-klassige school telt deze thans reeds 8 klassen. Voorzieningen zullen worden getrof fen om de groei op te vangen, wan neer er in augustus 1974 weer een gro ter aantal leerlingen zal worden aan gemeld, waarop gerekend wordt. Verwacht mag worden, dat ver schuiving van schoolgrenzen niet tot deze voorzieningen behoeven te leiden. Mejuffrouw J. H. Wolters, beter be kend als juffrouw Jo, verliet niet let terlijk maar wel figuurlijk, vergrijsd in de dienst, de Kolschool. Zij heeft in de vele jaren, waarin zij het onderwijs diende, vele kinde ren onderwezen en deze de grondbe ginselen bijgebracht, waarmede deze verder konden bij het verwerven van kennis. Zij was een goede en dege lijke onderwijzeres, waaraan velen in Holten met dankbaarheid zullen te rugdenken. Gymnastieklokaal Kol Een dierbare wens, dat ook het on derwijs op de Kol zou kunnen be schikken over accommodatie voor gymnastiekonderwijs is op het punt in vervulling te gaan. Ten aanzien van de Dorpsschool en de scholen in Dijkerhoek en Espelo zijn als zodanig geen bijzondere op merkingen te maken, ware het niet dat de Dorpsschool in verband met de stichting van de Haarschool van 9 op 7 leerkrachten is gekomen. Velen hebben zich er voorts ten zeer ste in verheugd dat de verdiensten van de nestor van het ondexwijzend personeel ter gelegenheid van konin- gin's verjaarding koninklijk werden erkend. Meester Brouwer, een man van bij zondere allure, van grote autoriteit met wel zeer bijzondere gaven van hoofd en hart, werd terecht onder scheiden door zijn benoeming tot rid der in de orde van Oranje Nassau. Bene Meritus! De heer en mevrouw Broere, beide het onderwijs toegedaan waren 40 en 25 jaren wex'kzaam in de functie, die hun hart heeft. Zij hebben daar niet bij willen stil staan, hun jubileum is daarom niet gevierd, zij gingen rustig en onopval lend hun weg, hun jubileum ten spijt. Deze bescheidenheid siert hen, wij hebben deze te respecteren, ik moet daar in mijn verslag gewag van ma ken, ik. doe dat met dankbaax'heid voor het vele, dat zij aan hun leerlin gen hebben willen mede geven, voor de didactische en paedagogische ga ven, die zij in Holten niet onder de ko renmaat hebben willen houden. Uw raad heeft medewerking ver leend aan de bouw van een depen dance van de christelijke kleuter school in de Schoolstraat, te vestigen in de Haar en voor de bouw van een bijzondere school voor Christelijk on derwijs op de Kol. Het tot stand komen van beide scholen is in 1974 te verwachten. Ik wil gaarne allen, die bij kleuter scholen, basisscholen, huishoudschool en scholengemeenschap zich inspan den, om goed ondexwijs te geven aan onze jeugd zeer in het. bijzonder dan ken voor hun toewijding en inspan ning die zij als zodanig hebben willen geven. Sport Vele jaren hebben wij ons in Hol ten moeten behelpen met een abomi nabele sportakkommodatie, zo er überhaupt van akkomodatie al mocht worden gesproken. De officiële ingebruikstelling van het nieuwe sportcomplex „Meer manskamp" op de dag van het re- geringsjubileum van onze Koningin, betekende voor ons allen een belang- rïjk moment. Wij gevoelen ons gelukkig met de steun van de Spoi-tstichting, die in dezen zo voortreffelijk werk verricht te. Wij vei-heugen er ons in, dat ge meentebestuur en bestuur van de Sportstichting elkaar vonden in on derling begrip voor eikaars moeilijk heden en verantwoordelijkheden, waardoor een vi'uchtbare en hartelij ke samenwerking tot goede resulta ten leidde. Eerder in dat jaar opende de oud voorzitter van de Holtense Voetbal club de heer Herman Klein Velder- man, het ontmoetingscentrum op het spox-tcomplex „Meermanskamp". Dit ontmoetingscentrum is een De- wijs, hoe zelfwerkzaamheid van le den van een vereniging tot grote da den kan lfeiden. De nog jonge Holtense Hockey Club kon dit jaar haar vleugels wat wijder uitslaan, nu zij de beschikking kreeg over eigen velden en clubhuis in het sportdal. Uw raad nam een principe besluit tot de bouw van een sporthal, daar toe aangemoedigd door aanwijzingen van hoger hand, waarin belangrijke subsidies tot de reële mogelijkheden waren verpakt. De honorering van deze geopende pex'spectieven laat tot onze verwon- dering op zich wachten. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten stelt op verzoek van de gemeente een onderzoek in naar de reële behoefte aan Sportakkommoda- ties in Holten. Zij zal daarbij tevens aangeven in hoeverre een gemeente, met een draagvlak als de onze aan deze wen sen kan voldoen. Opmerkelijk is dat onze plaatsge noot. Jan Stegeman, die in alle be scheidenheid zijn weg ging, plotse ling bij de atletiek kampioenschap pen van de Nederlandse Invaliden Sportbond twee titels in de wacht sleepte. Gezondheidszorg Het vertrek van dokter C. H. Riet dijk was aanleiding dat de medische verzorging in onze gemeente ingrij pend werd gewijzigd. De doktoren Sijtsema, Bruins en van Couwelaar trachten thans onze bevolking zo gezond mogelijk te hou den. Mijn wens is, dat hen dat zal ge lukken, omdat de Holtenaren het waard zijn, hen zo lang mogelijk in leven te houden. Het Rode Kruis vroeg met succes weer een offer een bloed aan onze ingezetenen. De motorclub Holterberg, heeft de EHBO, steeds paraat, een EHBO-tent met inventaris geschonken, waardoor deze nog beter opgewassen zal zijn tegen haar taak.. Geestelijkheid De heer A. Schellevis, tot nu toe hulpprediker in de Nederlandse Her vormde Kerk van Holten, heeft naast zijn herderlijke zorg voor een deel onzer gemeente, de lust, de moed en het doorzettingsvermogen weten op te brengen zich te bekwamen voor een colloquium doctuum. Het stemt tot grote voldoening, dat voor hem, hiervoor slagende, de weg voor een predikantsplaats open ligt. Koninklijk jubileum Het jaar 1973 werd gekenmerkt door de wijze, waarop op 5 septem ber 1973 het Nederlandse volk zich bewust was van zijn liefde voor onze Koningin. De politieke verschillen verbleek ten, toen wij als Nederlanders ons geroepen gevoelden aan onze Konin gin duidelijk te maken hoe zeer wij haar op handen droegen. In Nederland maar zeker in Hol ten hebben wij het als een voorrecht gevoeld de gelegenheid te mogen aangrijpen om te tonen hoe groot on ze genegenheid en eerbied is voor de persoon van onze Koningin, hoe groot ook onze waardering is voor de wijs heid en de warmte, waarmede zij ons volk gedurende 25 jaren heeft gere geerd. Dank zij gebracht aan al die Hol tenaren, die onder leiding van het Comité Vogely, daarvan op 5 sep tember deden blijken. Wij hadden op 5 september 1.1. een hartverwarmende dag, waarop wij ons weer één met onze koningin, één met elkander gevoelden. Het was een dag, die voor ons volksbestaan van ongemeten waarde was. Jubilea en onderscheidingen Verschillende Holtenaren mochten in het afgelopen jaar stil staan bij een belangrijk ogenblik in hun leven. Ik noem U: H. Bloemsma: 25 jaren in dienst bij de Rijkswaterstaat, H. Möring: 25 jaren werkzaam bij de N.S.; W. Wol ters: 25 jaren dienend bij de Rijks waterstaat; H. W. Goorman: 25 ja ren werkzaam bij de keuringsdienst voor vee en vlees; mevr. B. Broere- Bos: 25 jaren als onderwijzeres werk zaam; J. Broere: 40 jaren in dienst van het onderwijs; T. Prak: 25 jaren in overheidsdienst; D. J. Pekkeriet: 25 jéten irt gemeentediénst; B. H. Brouwer: Ridder in de Órde van Oranje Nassau; Mr. W. H. Enklaar: Commander in the most excellent or der of the Britisch Empire.. Gewest Het met andere gemeenten zoeken naar een hechtere samenwerking heeft er in het afgelopen jaar toe ge leid, dat deze samenwerking in een koninklijk goedgekeurde gemeen schappelijke regeling gestalte kreeg, waardoor de gemeenten Deventer, Diepenveen, Bathmen, Holten, Olst, Gorssel en Raalte in het Gewest De venter konden gaan samenwerken. Het is te verwachten, dat de ge meenten Zutphen, Warnsveld, Lo- chem en Vorden binnenkort mede in dit gewest zullen worden opgenomen. De gewestraad in september 1973 als zodanig geïnstalleerd, is inmid dels aan het werk gegaan. De samenwerkende gemeenten zul len in de komende jaren nog wat zoe kend en tastend hun weg moeten zien te vinden, naar samenwerking zoe- kede. waar deze nog niet was, ge meenschappelijke regelingen, ook waar deze nog tot buiten de grenzen van het gewest reiken in de bedding van dit gewest brengende. Maatschappelijk werk Het bestuur van de Stichting voor Sociaal en Cultureel werk, voorzich tig begonnen, vertrouwen hebbend, dat zijn inspanningen zouden worden gehonoreerd door de Minister van Re creatie en Maatschappelijk werk, kwam niet bedrogen uit. De Rijkssubsidie in 1973 verleend, schenkt deze Stichting de mogelijk heid een breder vlucht te nemen. Als jeugdleider wordt de heer H. Kampman benoemd. Op 13 oktober wordt de jongeren- sociëteit „de Schure" onder grote be langstelling geopend. Het werk van deze jongerengroep ontwikkelt zich gunstig, mede dank zij het verantwoordelijkheidsgevoel door deze groep getoond. De Stichting voor Sociaal en Cul tureel werk startte op 19 oktober d.a.v. haar werk in het hoofdgebouw van een, door de gemeente aange kochte boerderij. De gereformeerde mannenvereni- ging herdacht haar 40-jarig bestaan. De bejaarden sociëteit verzamelde gedurende 10 jaren de oudere men sen uit onze gemeente op maande lijkse bijeenkomsten. De padvindex-sgroep ,,de Waarden borch" schonk de jonge garde gedu rende eveneens 10 jaren een.nuttige tijdspassering van bijzondere educa tieve waarde. Buurtver. „De Haar" De bewoners uit de Haar, komen de uit vele windstreken, en aldaar een thuis vindende, vonden elkaar in een eigen buurtvereniging. Het moge dan zijn, dat een minus cule gx'oepering in onze gemeente het deden voorkomen, alsof onze Haar- bewoners ons niet welkom zouden zijn, ik stel er prijs op hen te zeggen dat het overgrote deel onzer gemeen te hen gaarne in zijn midden heeft opgenomen. Het is vanzelfsprekend, dat deze nieuw ingekomenen nog wat aan ons moeten wennen, zoals wij aan hen. De Holter bevolking kennende, weet ik, dat zij maar al te gaarne bereid zijn onze van elders komende bevol king in hun kring op te nemen. Harerzijds verwacht deze echter gaarne, dat zij genomen zal worden zoals zij is, dat er de bereidheid zal zijn zich aan te passen aan het plat telandspatroon. dat juist aan Holten zijn charme schenkt. Daarom hartelijk welkom van bui ten komenden, weest gelukkig in ons midden, weest één der onzen, deelt in onze vreugden en identificeert u als Holtenaar. Holtens Nieuwsblad Dezer dagen stonden wij een ogen blik stil bij het Holtens Nieuwsblad in het zilver. Met alle waardering voor hen, die dit blad hebben gesponsord, dient ge zegd te worden, dat het de heer W. Beijers is geweest, die dit blad ge maakt heeft tot datgene, wat het ge worden is. Tezamen met Jan Wiggers, heeft hij aan dit blad een gezicht gegeven, heeft hij aan Holten een gezicht ge geven, heeft hij aan de Holtenaar de mogelijkheid gegeven mede te leven met datgene, wat er in Holten plaats vindt, heeft hij met name onze bur gerzin versterkt, heeft hij de band om de harten van ons Holtenaren nauwer aangetrokken en daarmede ons saamhorigheidsgevoel versterkt. Willem Beijers en. Jan Wiggers zij beiden hebben als redacteuren van ons Holtens Nieuwsblad aan onze Holter gemeenschap een belangrijke dienst bewezen. De Holtense Kunstclub van dokter Nagelhout stond in no vember van dit jaar in het zilver. 25 jaren heeft dokter Nagelhout de wijde kring, welke hij om zich heen heeft verzameld, bepaald bij de beel dende kunst, daarmede de zijnen en de kunstenaar een bijzondere dienst bewijzend. Bijzondere investeringssubsidie Het gebied Holten-Markelo komt in aanmerking voor een subsidie van f 700.000.-. Waarvoor dit bedrag be steed mag worden is niet duidelijk. Het heeft er de schijn van, dat an deren beslissen zullen, waarvoor dit bedrag besteed moet worden. Inspraak, tegenwoordig op ieders lip, geldt blijkbaar niet voor de ge meentebesturen. Het is voorwaar geen nieuwe ei*varing. Helaas ieder een mag inspreken, behalve de ge meentebesturen. De algemene stichting voor Maat schappelijk werk is per 1 januari 1973 opgegaan in de Stichting Maat schappelijke Dienstverlening Midden Overijssel. Het is te betreuren dat de tot standbrenging van de onderhavige schaalvergroting niet bereikt kon worden binnen de grenzen van het gewest Deventer. Vroeg of laat zal een reorganisa tie bepaald niet te vermijden zijn. De heer W. Kraayenveld werd als maatschappelijk werker in Holten aangesteld. Huisvesting gemeentelijke apparaat Onder ogen ziende, dat de bouw van een nieuw gemeentehuis voorlo pig nog niet bereikbaar is het komplan ontmoet nog vele voetangels en klemmen, de verwerving van gronden zal nog geruime tijd vergen zal van U in het begin van het jaar aan u gevraagd worden kredie ten beschikbaar te stellen voor de bouw van een dependance bij het hui dige gemeentehuis, waarin de ge meente-administratie een betere huis vesting kan krijgen en de administra tie der bedrijven onderdak kan wor den gebracht. Gemeentewerken zal worden ge huisvestboven de Supermarkt „de Spar". Recreatie- en V reemdelingen verkeer Het toerisme in onze gemeente ver toonde een tenxggang. Het is niet duidelijk waaraan dit verminderde bezoek aan Holten te wijten is. De logiesruimte in Holten verminderde. Het voorseizoen vertoonde een te geringe bezetting, het naseizoen daar entegen was goed tot zeer goed. Het dagtoerisme bleef gehandhaafd op het oude peil. Brandweer In het afgelopen jaar moest de brandweer 17 maal uitrukken, zijn paraatheid bewijzende. De heer G. Huisman diende het Corps 25 jaren, de heren van Diepen en Linde 15 jaren. Dank zij hen gebracht voor de trouw en deskundigheid, waarmede zij hun taak vervulden. Politie Adjudant Kruit legde het groeps- commando van de Rijkspolitie te Hol ten neer. Hij heeft zijn opdracht in Holten goed vervuld en maakt aan spraak op de erkentelijkheid van al len voor de wijze, waarop hij de po litiedienst in Holten heeft geleid. Gelukkig ben ik, dat adjudant Meyer hem als zodanig opvolgde. Met groot vertrouwen in diens ga ven van hoofd en hart, heb ik gaar ne medegewerkt aan de promotie van adjudant Meyer, in wiens han den ik het gi-oepscommando alles zins veilig acht. De opperwachtmeester van Heun, wnd. groepscommandant, begroet ik gaarne in de Holter politiegelederen. De politie lijdt al sedert jaar en dag onder een chronische onderbe zetting. Het wordt hoog tijd. dat dé Minister van justitie aan dit euvel wat gaat doen. De tekenen aan de wand van on voldoende politiezorg in den lande zijn reeds duidelijk aanwezig. Ten ge volge van het politiebeleid blijkt hoe langer hoe meer, dat geboden gele genheid, dieven maakt. Versterking van het politieapparaat is dringend geboden. Loop der bevolking De gevolgen van de bevolkingsex plosie veroorzaakt door de woning bouw voor Deventer en de bewoning van het Bejaardencenti'um ijlen nog Op 31 december 1972 telde onze ge meente 8111 inwoners, thans steeg dit tot 8777 inwoners. De bevolkingsgroei van 666 zielen werd veroorzaakt door: 136 geboor ten; 58 overlijdens; 840 vestigingen; 252 vertrekken. Het geboorteoverschot bedroeg 78. Het vestigingsoverschot 588. Bedrijven GEMEENTELIJK ELECTRICI- TEITSBEDRIJF Reeds een aantal malen sprak ik u over de onzekerheid of ons GEB zou kunnen blijven bestaan en niet moest opgaan in een gi'oter geheel. Ook vanavond kan over deze onze kerheid nog niets naders worden ge zegd. De gegevens, die tot een ver antwoorde beslissing moeten leiden, zijn nog niet beschikbaar. Het bedrijf onder de goede leiding van zijn direkteur van den Berg en met de inzet van onze ijverige GEB- ers ontwikkelde zich gunstig. Onver droten werd voortgewerkt en verder gebouwd aan het net. De jaarafname stroom steeg met 11 procent. Aan netverzwaring werd driftig aandacht besteed. Netten, hoog- en laagspanningska- bels werden verlegd ten behoeve van de ruilverkaveling en wegreconstruc- tie. 160 lichtmasten werden geplaatst ter uitbreiding van de straatverlich ting, 180 nieuwe verbruikers werden aangesloten. Dank zij gebracht voor de ijver en toewijding, waarmede onze mensen van het GEB hun taak vervulden. GASBEDRIJF De gasafname steeg in het afgelo pen jaar met 30 procent. Aansluiting van Dijkerhoek, de Haar. Aaltinksweg, Holterberg en Helhuizerweg vroegen de aandacht van het bedrijf. 200 nieuwe gebruikers werden op het gasnet aangesloten. Dank ook aan onze gasmensen voor wat zij tot stand brachten. KEURINGS-, WAAG- EN SLACHT- HUISBEDRIJF In het afgelopen jaar hebt U beslo ten het slachthuis te verkopen aan Udema B.V. en Hogeslag B.V. De onderhandelingen, die tot de verkoop leidden tegen een prijs van f 2.475.000,wart-n langdurig en moeizaam, doch vonden plaats in een goede sfeer. De operatie, die noodzakelijk en onontkoombaar was, betekende voor het slachthuispersoneel een grote te leurstelling. Vijf personeelsleden konden wij herplaatsen bij gemeentewerken. Helaas moesten een viertal perso neelsleden op wachtgeld worden ge plaatst. Ik hoop dat ook zij binnen kort weer aan de slag kunnen gaan in een functie waarin zij arbeids vreugde zullen vinden. Gcmeentepersonecl In het afgelopen jaar vonden in de samenstelling van ons gemeenteper- soneel verschillende mutaties plaats. Ik sprak reeds over ons slachthuis- personeel. waarvan de heren Arf- man, Oosterdijk, Podt en Volkerink heiaas op wachtgeld moesten worden gesteld. Bij gemeentewerken valt te ver melden, dat de direkteur, de heer T. Prak in alle stilte, in verband met zijn ziekte, mocht terugzien op een 25-jarig dienstverband bij de gemeen telijke overheid. Niettemin wil ik op deze avond gaarne uiting geven aan de erkente lijkheid en waardering voor de wijze, waarop de heer Prak zijn taak in on ze gemeente vervuld, in plichtbe trachting en integriteit. De heer D. J. Pekkeriet, hoofd van de plantsoenendienst, met name be last met de leiding van de GSW zal dezer dagen 25 jaren in dienst der gemeente zijn. Ik wil gaarne de vinger leggen bij de voortreffelijke wijze, waarop hij zijn functie heeft vervuld. De toewijding en kundigheid, waar mede hij zijn plicht vervulde stemt tot dankbaarheid. Ter gemeentesecretarie zagen wij enige nieuwe gezichten verschijnen. De heer Flinkers werd opgevolgd door de heer Horlings op de afdeling algemene zaken. De heer Holterman kwam op de af deling sociale zaken de bezetting versterken. Mevrouw Beltman-Len- sink sedert jaren een gewaardeerde kracht ter secretarie, bleef ons na 1 januari 1973 als parttime kracht trouw. De heren Meijerhof en Verbeek dienden ons in het afgelopen jaar een aantal maanden als hulpkrachten. Op een avond als deze verheug ik mij er over, dat onze medewerkers, onze ambtenaren, in ons midden zijn. Dagelijks ervaart men hoezeer men bij het verrichten van zijn taak op el kaar is aangewezen. Beleid voeren is een opdracht, waarvan B. en W. en Raad zich heb ben te kwijten. Hoe kan men beleid voeren, zonder beleidsvoorbereiding, zonder beleidsuitvoering. Dat wij daarvoor mogen steunen op een goed ambtenarencorps, zoals dat in Holten aanwezig is, is een voorrecht. Dat wij werkende aan die zelfde taak behartigen van hét welzijn van onze gemeente dit ook mogen doen in een zo goede en vertrouwde sfeer, verwarmt ons hart. ik dank hen allen voor de constructieve wij ze, waarop zij hun werk verrichtten, voor hun saamhorigheidsgevoel, waarmede bestuur en ambtenaren te zamen hun dienende taak in deze ge meente mochten verrichten. Mijne heren leden van de Raad, zo heb ik dan een ogenblik de schijn werper mogen richten op het voor werp onzer zorgen, onze gemeente Holten. De beschouwingen, waartoe het ronddwalen over het gemeentelijk erf anno 1973. mij aanleiding gaven geschieden vanzelfsprekend vanuit de optiek van Uw voorzitter. Thans rest mij nog een persoonlijk woord tot U, leden van de Raad. Ik ben u, heren leden van de Raad, erkentelijk voor de wijze, waarop wij met elkander konden verkeren. De benadering van de problemen waarvoor U werd gesteld en van de beslissingen, die van U werden ge vraagd, was vanzelfsprekend ver schillend, al naar gelang Uw levens beschouwing. Het is echter verheugend, dat onze onderlinge goede verstandhouding daaronder in genen dele te lijden had. Deze werd ook in 1973 gedragen door gevoelens van vriendschap en respect voor elkaar. Dat lijkt in de Raad van Holten een vanzelfsprekende zaak. Ik heb er echter behoefte aan mij deze van-zelfsprekendheid, op een middag als deze, nog eens als een voorrecht te x-ealiseren. Goede en zeer gewaardeerde wet houders, ook U wil ik nog eens ver zekeren, hoezeer Uw vriendschap en Uw vertrouwen mij deugd hebben ge daan. Openhartigheid en de zekerheid veilig bij elkaar te zijn, hebben mij ook in het afgelopen jaar de samen werking met U tot een vreugde ge maakt. De Secretaris, zo ten volle één der onzen, onze betrouwbare en zeer kun dige adviseur, wil ik gaarne in mijn woorden van dank en waardering be trekken. De vertrouwelijkheid van onze en met name van mijn omgang met hem, draagt niet weinig bij tot de vreugde, waarmede ik in Holten mijn werk verricht. „Het oude jaer is om, wat vleijen zich de menschen Metmallen overvloed van onver standig wenschen? Wenscht boven allen wensch, te le ven in 't Nieuw Jaer Of elcke dagh een eerst' en elck uw laeste waer". Mijne heren leden van de Raad, zo gaan wij dan te zamen het oude jaar uit, het nieuwe in. bereid om de taak, die ons daarin weer wacht, op ons te nemen, en om de plichten trouw te vervullen,- die van ons zul len worden gevraagd. „God zij in 't nieuwe jaar weer Uwe hulp en kracht Wie wandelt in Zijn licht doolt nimmer in de nacht".

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3