1974- de m I11U H00E9ZMK Vakantiekrant van Heuvelrug de Oproep tegen martelen T win tig jaar C.O.C. Kerstconcert het jaar van tandem Risk# van wintersportbeoefening uitdrukkelijk meeverzekeren Philips kleuren televisie Uitslagen en standen schaakbond Overijssel Wintervakantie en verzekering „Adel in Livrei" kostelijk spel vol verwikkelingen Uitslag Bridgeclub „Holten" Schaakuitslagen SV „Holten" Ganzen rusten uit in het Neerdorp G. J. Schuppert beste schutter Gewestsecretaris benoemd Benzine en propaangas voor Land- en tuinbouw Kerstf eestvierin g Zondagsschool Verhoging lceurin gstarieven vee en vlees Café „De Waag" nu Bar-Dancing OICICSON Vrijdag 21 december 1973 De Chr. Ontspanningsclub „COC" heeft met een tweetal uitvoerin gen het feit herdacht dat 20 jaar ge leden de club werd opgericht. Vrij dagavond werd door een groot aan tal genodigden gespeeld en zaterdag avond werd in gebouw „Rehobolh" voor plm. 250 belangstellenden voor het overgrote deel jongelui „Adel in livrei" in drie bedrijven van Henk Bakker voor het voetlicht ge bracht. Het stuk speelt zich af in een van de vertrekken van het oude slot van de verai-mde jonker Alfred de Beau- cour (Erik Zandvliet) die om uit z'n schulden te komen geen andere uit weg meer ziet dan verkoop van het slot een besluit dat hij met pijn in het hart neemt. Een oom van hem Henri de Beau- cour (Diederik Kruimelaar) die als enige uit het geslacht niet te beroerd was om de handen uit de mouwen te steken, die z'n geld wist te benutten en zodoende nog iets van de stand van de familie wist te redden, belooft dat als zijn neef een betrekking vond, hij hem naast zijn maandsalaris een toelage van f 1000,zal verstrekken. De handige kamerdienaar Marcel (Jan Stam), die zijn heer reeds uit tal van penibele situaties heeft weten te redden, verzint een list om ook het kasteel uit handen van vreemden le houden. Daarvoor moet hij echter met zijn meester van positie ruilen. De dienaar doet dus of hij de slotheer is terwijl de jonker zich presenteert als dienaar. De adspirant koper, de vleeskoning Bolhuis (Jan Willem Manenschijn) kan echter niet van zijn plan afge bracht worden en hij biedt de „edelman" aan, het slot een jaar te huren met recht van koop. De „jon ker" moet dan zijn gast zijn, terwijl de „dienaar" als knecht zal funge ren. De dolste verwikkelingen volgen wan neer de knecht verliefd wordt op Maud (Helma Beldman) de dochter van de „vleeskoning" tei-wijl de „jon ker" zijn oog laat vallen op het door de familie Bolhuis meegebrachte dienstmeisje Nelly (Jannie Klein Na gelvoort). De ene leugen haalt de an dere uit, vooral als blijkt, dat papa Bolhuis er niet van gediend is, dat zijn dochter met. een doodgewone huisknecht'in het huwelijk wil treden. Hij gaat enorm te keer ook tegen z'n vrouw Julia (Jannie Rietman-Jan- sen) die probeert hem wat te sus sen. En passant verschijnen de wijnhan delaar Winkelman (Johan Rietman) en de kleermaker Polak (Gerrit Beldman) ten tonele. Beide krijgen hun rekening betaald en Bolhuis .bombardeert" ze resp. tot baron en graaf. Als dan, om uit het war- nest van leugen en bedrog te komen „C.O.C." een schriftelijke gelukwens, de rollen nogmaals worden omge draaid, lijkt de knoop helemaal on ontwarbaar totdat plotseling op een geheel logische manier de ontknoping als een complete verrassing daar is. Alles wordt met de mandel der lief de (de kamerjas van Marcel) bedekt en er volgt een happy end. Het stuk werd door de C.O.C.-tone- listen, die stuk voor stuk zeer vast in hun rol zaten goed gebracht en het spontane applaus bewees dui delijk dat de presentatie onder regie van Erik Zandvliet zeer werd ge waardeerd. Kapper Drent (al twintig jaar grimeur bij C.O.C.!) had weer ge zorgd voor een juiste grime. Aan het eind van de eerste avond werd af scheid genomen van voorzitter Js. Beldman die deze functie vanaf de oprichting vervulde. Hij speelde ve le malen mee en was 16 jaar regis seur. Voor het vele en belangrijke werk dat hij voor de club deed, werd hem dank gezegd door bestuurslid (en al vele jaren op de planken) de heer J. Stam. Hij bood de schei dende voorzitter een door Johan Riet man vervaardigd schilderij aan van zijn geboortehuis, een rustiek boerde. Eén van de spannende mo menten uit Adel in Livrei Van links naar rechts jonker Bolhuis, mevrouw Bolhuiska merdienaar Marcel en Maud, de dochter van Bolhuis. rijtje in de Beuseberg, alsmede een fraaie oorkonde met de mededeling van zijn benoeming tot „ere-voor- zitter". Aan mevr. Beldman-Klein Nagelvoort werden bloemen aangebo den. De heer Beldman dankte met enkele woorden voor de woorden van waardering, het prachtige schilderij en hij wenste „C.O.C." op de weg naar het zilver alle goeds. Voor dat vrijdagavond het doek opging voor het eerste bedrijf werd „C.O.C." met het 4e lustrum gelukgewenst door de heer W. Beldman namens de oud-le den, door de heer J. Oosterkam, na mens de Holtense Toneelclub „OCH" door de heer A. Meijerink namens de kerkeraad der Geref. Kei'k, door het Dijkerhoeks 1 Amateurtoneel „D.A.T." en door de heer J. Has- selo van de Chr. Muziekvereniging „Sursum Corda" uit het Gelderse Haarlo voor welke vereniging „C.O.C." binnenkort voor de twintig ste keer hoopt te spelen t.g.v, de jaarlijkse uitvoering. Wanneer zo zei de heer Hasselo „C.O.C." komt is de uitvoering van onze muziekvereni ging al bij voorbaat geslaagd. Wan neer „C.O.C." z'n zilveren jubileum viert zal „Sursum Corda" zorgen voor een muzikale hulde. Van het gemeentebestuur ontving een schriftelijke gelukwens. 1 hr. Meijer en Dekker 60 pet., 2 hr. Van Zoest en Grobben 59 pet., 3 Ihr. Geerestein en Iddekinge 56 pet., 4 hr. Ott en Witzenburg 54 pet., 5 en 6 dames Witzenburg en Ott 44 pet., 5 en 6 hi-. Goorman en Groot Obbink 44 pet., 7 dames Geerestein "én Teu- sink 42 pet. 8 hr. Hanenburg en Bo gaard 39 pet. In een vorige uitslag vermeldden wij dat eerste waren geworden de heer en mevr. Rusteb'iel-Haverslag. Dit klopte niet. Het waren de heer en mevr. Rustebiel-Van Roon die de hoogste score op hun naam brach ten. De uitslagen van de voor het club kampioenschap van de Schaakvereni ging „SV Holten" gespeelde onderlin ge partijen was als volgt: Senioren: T. Bra^niusW. G. Blits 1-0, A. J. C. Brands—H. H. J. Stukker 0-1, W. Beijers—F. Flantua 0-1, E. MolH. Nijerees 0-1, J. W. MiddelinkH. van Beek 1-0, J. ten VeldeD. van der Knaap 0-1. Junioren: H. MeijerD. Meuleman 0-1, H. JansenD. v. d. Berg 1-0, F. AkkermanR. Schipper 1-0, V Dis- seveltE. Mondeel 1-C en M. C. JansenE. Mondeel 1-0, Prijs in de Nationale Actie Rode Kruiswoordpuzzle Philips kleuren, échte kieuren! Dat ervaart de natuurgetrouwe kleuren, het u als u straks de gelukkige winnaar bent kristalheldere geluid en de uiterst comfor- van deze fantastische Philips tabele bediening. Dit is pas écht TV! Weuren-Ofttvanger.U geniet van het royale Deze luxe Philips all-transistor heeft een 66 cm.grootbeeld, winkelwaarde van 2.595,- De laatste weken trokken duizen den ganzen naar het zuiden. Ook bo ven Holten kon men ze in V-vorm zien trekken op weg naar bekende overwinteringsgebieden zoals de pol ders en de Biesbosch. De voorste in de formatie Üieeft de moeilijkste po sitie en wordt dan ook regelmatig afgelost. Zaterdag stonden zes riet ganzen „uit te blazen" in het Neer dorp. Deze zeer schuwe vogels broe den op Spitsbergen. Andere bekende ganzensooi'ten, de kolgans, waarvan er elk jaar pl.m. 60.000 overwinteren, en, de grauwe gans komen vanuit Groenland en Noord-Siberie naar Nederland. Ganzen "ormen een hech te familieband, beide soorten zijn ge lijk van kleur. Bij de in zaal Vosman gehouden wedstrijd om het clubkampioenschap van de schietvereniging De Een dracht werden de volgende punten gescoord: Groep A: 1 G. J. Schuppert 133 p., 2 G. Koopman 123 p., 3 G. H. Paal man 122 p., 4 J. van Asselt 117 p. Groep B: 1 D. J. Nijendijk 123 p., 2 D. Jansen 119 p., 3 G. Jansen 109 p., 4 A. Paalman 93 p., 5 A. Drenth 92 p. Groep C: 1 G. J. Sluiter 120 p., 2 E. Grootentraast 93 p., 3 G. Schöp- pers 92 p., 4 J. A. Bouwhuis 90 p., 5 H. J. Bekkernens 88 p., 6 A. J. Bie- leman 76 p. Op het te Delden onder auspi ciën van de Bond van Twentse Lucht- buksschutters gehouden concours, waaraan 26 teams deelnamen, heeft het eerste C-team van De Eendracht met het behalen van de 2e prijs in de korpswedstrijd klasse C een prach tig resultaat behaald. Het Holtense team bestond uit de schutters A. Drenth, G. A. Haverslag, G. Jansen en D. J. Nijendijk, kwam tot 445 pt. De gewestraad van het Gewest De venter, bestaande uit de gemeenten Bathmen, Deventer, Diepenveen, Gorssel, Holten, Olst en Raalte, heeft in haar vergadering van dinsdag 18 december j.l. een „gewestsecretaris" benoemd. Het is de heer mr. J. J. Th. de Rouw uit Nuenen (N. Br.) De heer De, Rouw, geboren op januari is sinds april 1967 werkzaam als ju ridisch medewerker van het Samen werkingsorgaan Agglomeratie Eind hoven. De heer De Rouw zal op 1 april 1974 in zijn nieuwe functie beginnen. In de 2e klasse A boekte Esgoo 3 een monsterzege op dr. Max Euwe 2. Boekelo 1 behaalde een overwinning op Winterswijk, waardoor zij onge slagen bleef. Dr. Max Euwe 1 speel de gelijk tegen Favorita 1. Almelo 2 boekte een kostbare overwinning op Drienerlo 3. In de 2e klasse B be haalde Stork 1 een grote overwinning op stadgenoot Hengelo 2. Nijverdal 1 blijft goed volgen door een kleine overwinning op Almelo 4. Goor 1 be haalde een grote zege op Almelo 3 waardoor zij ook goed in de top mee blijven draaien. Uitslagen: 2e klasse A. Dr. Max. Euwe 2-Esgoo 3 0-10. Win terswijk 1-Boekelo 1 4,5-5,5, Dr. Max Euwe 1-Favorita 1 5-5, Almelo 2- Drienerlo 3 6-4. 2e klasse B: Dedemsvaart 1-Rijssen 1 uitgesteld, Stork l-Hengelo 2 7,5- 2,5, Almelo 4-Nijverdal 1 4,5-5,5, Al melo 3-Goor 1 3,5-6,5. Standen; 2e klasse A. 1 Boekelo 1 8 uit 4 26,5, 2 Favorita 1 6 uit 4 27, 3 Esgoo 3 6 uit 4 26,5. 4 Almelo 2 4 uit 4 20,5, 5 Dr. Max Euwe 1 3 uit 3 15,5, 6 en 7 Drienerlo 3 2 uit 3 13, 6 en 7 Winterswijk 1 2 uit 3 13, 8 Haaksber gen 11 uit 3 14, 9 Dr. Max Euwe 2 0 uit 4 4. 2e klasse B: 1 Stork 1 6 uit 4 23,5, 2 Nijverdal 1 6 uit 4 21,5, 3 Goor 1 5 uit 3 17, 4 Almelo 4 4 uit 4 21, 5 Hen gelo 2 3 uit 4 18.5, 6 Almelo 3 2 uit 3 12,5, 7 Dedemsvaart 1 0 uit 1 4,5, 8 -Rijssen 1 0 uit 3 11,5. Alle belanghebbenden in landbouw, tuinbouw en veehouderij werden tus sen 17 en 21 december jl. in de ge legenheid gesteld aanvraagformulie ren in te leveren voor het verkrij gen van een toewijzing van benzine en propaangas. Aan de hand van de gegevens van de formulieren is een begin gemaakt met de berekening van de toewijzin gen. Omtrent de plaatsen en data van uit reiking van de toewijzingen zullen nog nadere berichten volgen. Belang hebbenden wordt aangeraden op de ze bekendmakingen te letten. Zij zullen plaatsvinden via de (vak) pers, maar in verband met de noodzakelijke spoed zal eveneens met kennisgevingen op centrale plaat sen als gemeentehuizen, postkanto ren, dorpshuizen, banken enz. wor den gewerkt. Een en ander kan per regio verschillen; goed opletten is dus noodzakelijk. De uitreiking zal alleen plaatsvin den aan hen. die hun aanvraagfor mulieren tijdig hebben ingeleverd. Degene die dit nog niet heeft gedaan en toch in de maanden januari, fe bruari en maart benzine, of in de maand januari propaan, moet ge bruiken in de land- en tuinbouw en in de veehouderij, kan alsnog een aanvrage indienen bij de Districts- bureauhouder. In de Ned.-hervormde kerk te Hol ten zal op donderdagavond 27 de cember om half acht een kerstcon cert worden gegeven door de Franse fluitiste Odile Traynard en de orga nist Jan Willem Jansen te Holten die onlangs aan 't Kon. Conservato rium voor Muziek te Den Haag slaagde voor 't einddiploma conser vatorium solospel-orgel. Op het pro gramma staan de volgende werken: Variaties over twee Franse kerstlie deren: Claude Balbastre/Louis C. Daquin; Kerstkoralen: Johan Seb. Bach; Sonate in F: Georg Fried. Handel; Concerto: Joh. Seb. Bach: Air: Joh. Seb. Bach; Stukken uit Flotenuhr: Joseph Haydn; Cantilene: Joseph Rheinberger; Delen uit Nativité du Seigneur": Olive Mes- siaen. Het concert wordt gegeven onder auspiciën van de Cuiturele Werkgroep Holten. Zondag 23 december a.s. begint de zondagsschool om 11.00 uur. Na loop van de kerkdienst gaan we met elkaar naar de kerk om daar te oe fenen voor het Kerstfeest en hopen dan om plm. kwart over twaalf klaar te zijn. Ons Kerstfeest vieren we dit jaar in één dienst en wel op le Kerst dag om 3.00 uur in de Ned. Herv. Kerk. Alle ouders, grootouders en belang stellenden zijn van harte welkom! Alle kinderen verzamelen zich om kwart voor drie bij de Dorpsschool en gaan in klasseverband naar de kerk. Namens het Zondagsschoolper- soneel wensen wij u gezegende Kerst dagen en een Voorspoedig 1974. Het Bestuur. „Blijkens de uitkomst van de ont- werp-begroting van de keuringsdienst voor het jaar 1974 zal het noodzake lijk zijn de keurrechten ingaande '74 te herzien", aldus B. en W. in een voorstel aan de raad. Wegens de voortgaande stijging van kosten en lonen zal het niet mo gelijk zijn de thans geldende keur rechten in alle opzichten te handha ven. Gebleken is namelijk dat met name de kosten van het keuren van massa slachtingen niet door de opbrengsten worden gedekt. In overleg en in overeenstemming met de slachthuis-commisie stellen B. en W. voor de tarieven voor mas saslachtingen van varkens en runde ren te herzien en te verhogen. Daarenboven zal het mogelijk zijn de invoerkeurlonen te verlagen. B. en W. achten het gewenst ook voor he^ keukren van ingevoerd vlees 'n gestaffeld tarief in te voeren. Het huidige tarief bedraagt 3V» cent (voor hoeveelheden van tenminste 50.000 kg. B. en W. zijn van mening, dat op deze wijze een verantwoorde verhouding kan ontstaan tussen kos ten en opbrengsten van de keurings dienst. Met belanghebbenden heeft het no dige overleg over de voorgestelde wij ziging; plaatsgevonden. I Het ziet er naar uit dat 1974 het jaar van de tandem gaat worden. Beter gezegd van de comeback van de tandem, want de fiets voor twee personen heeft al een hele geschiedenis achter de rug. De benaming tandem is van Ierse oorsprong. In Engeland noemde men indertyd een gespan waarbjj de paarden achter elkaar liepen, een gespan „at length". De Ieren vervingen deze Engelse benaming door het Latijnse „tandem". De naam tandem is nu internationaal ingeburgerd en wordt ook gebruikt voor fietsen voor meer dan twee personen, al spreekt men dan ook wel over triplette, quadruplette enzovoort. De eerste fietsen voor twee- perso nen stammen uit de tachtiger jaren van de vorige eeuw. Het meest be kend werd de zogenoemde Sociable, waarop twee personen naast elkaar konden plaats nemen, gezeten tussen de grote achterwielen; een type fiets dat vooral bij echtparen en verlief den in de smaak viel. Het ging hier om een fiets met drie wielen. Deze fiets voor twee personen kwam voort uit de éénpersoons driewieler die snel populair was geworden bij men sen die graag wilden fietsen, maar De Holter jeugd kan in eigen plaats weer dansen. Toen een aantal jaren geleden de eigenaar van hotel Hol- terman, de heer W. ten Berge, de dansgelegenheid op zaterdagavond in Amicitia stopte, waren de Holten se jongens en meisjes gedwongen hun dansvermaak elders te zoeken. Van af deze week behoeft dat niet meer. Het jarenlang door de heer J. Ha verslag geëxploiteerde café De Waag aan de Waagweg no. 1, heeft een an dere bestemming gekregen. De ge heel verbouwde zaak is door de heer H. J. Veerkamp omgebouwd in een bar-dancing. De ófficiële opening zal plaats vinden donderdag a.s. van 16- 18 uur en van 20-22 uur. Vanaf vrij dag 21 december is, de zaak voor 't publiek geopend. Toegang 18 jaar en^ouder. Zij is geopend, van 15-18 In' verband met de vele vrije dagen ziet het er naar uit dat, ondanks de energiecrisis, talryke Nederlanders deze maand voor kortere of langere tyd hun heil buiten de landsgrenzen zullen zoeken. De wintersportvakantie staat ongetwijfeld hoog genoteerd, maar ook zullen velen in zuidelijker streken de zon opzoeken. Wanneer men op reis gaat is het verstandig een reisverzekering af te sluiten, dit om te voorkomen dat men voor onaangename financiële verras singen als gevolg van ziekte, ongeval of diefstal komt te staan. De reisverzekering omvat de volgen de dekking: 1. Een ongevallen-verzekering met een kapitaal-uitkering bij overlij den, een kapitaal-uitkering bij blijvende invaliditeit en een be drag voor de kosten van genees kundige behandeling of verple ging als gevolg van een ongeval. 2. Een bedrag voor ziektekosten. Bij verblijf in het buitenland van veel bslang. Zowel voor zieken fondsverzekerden als voor parti culier verzekerden is het nodig bij reizen naar het buitenland een reisverzekering te sluiten, omdat niet alle in het buitenland maakte medische kosten onder de ziekenfondsverzekering of de ziektekostenverzekering vallen. 3. Een bedrag voor de kosten van vervoer van het -loffelijk over schot in geval van overlijden door ongeval of ziekte en extra kosten, die moeten worden maakt voor langer verblijf we gens ziekte of ongeval, en in ge val van terugroeping naar Neder land wegens dringende familie omstandigheden. 4. Een verzekering van de reisba gage tegen beschadiging, diefstal of vermissing. Tevens kan een bedrag aan geld en geldswaardig papier worden meeverzekerd. WINTERSPORT In het bijzonder moet aandacht worden gevraagd voor het winter sportrisico, dat op de reisverzekering uitdrukkelijk extra meeverzekerd moet worden. De aanvraagformulie ren voor een reisverzekering bevat ten steeds een vraag of het winter sportrisico wel of niet moet worden ingesloten. Gaat U de wintersport beoefenen, dan is het zaak er voor te zorgen, dat U aangeeft, dat het wintersportrisico moet worden ver zekerd. De meeste ziektekostenpolissen ge ven voor de medische kosten als ge- CARAVANS De hoofdprijs in de Nationale Aktie Rode Kruiswoordpuzzel is deze luxe DICKSON staca ravan, type 808 LS ter waarde van ruim 10.000 gulden. Deze DICKSON stacaravan is voor zien van rondom isolatie, gas- heater, gascomfoor, koelkast, gesteld door BV Caravan gas en 220 V verlichting. Af- ImportDickWissink.Willeskop. metingen: 7,85 m lang en Dick Wissink nodigt u graag 2.88 m breed, stahoogte uit deze caravan bij de dealer 2.00 m, 8 slaapplaatsen. Deze te bezichtigen. Bel voor dealer- ^^CKSO^wer^beschikbaai^adressen 03484 - 2224 volg van een wintersportongeval maar een beperkte dekking, zodat het steeds aanbeveling verdient het risico van de wintersport-beoefening apart door middel van een reisver zekering te dekken. Voor personen, die krachtens de ziekenfondswet zijn verzekerd, is het eveneens noodzakelijk het winter sportrisico door middel van een reis verzekering te dekken, omdat Neder land b.v. met belangrijke winter- sportlanden als Oostenrijk en Zwit serland geen verdrag heeft gesloten voor vergoeding van medische kos ten. De medische kosten in verband met ski-ongevallen zijn in het algemeen zeer hoog, zodat het aanbeveling ver dient een zo hoog mogelijk bedrag af te sluiten. Reisverzekeringen inclusief het wintersportrisico dekken niet alles, zo blijven het deelnemen aan ski springen "en gevaarlijke wedstrijden (of de voorbereiding daartoe), zoals ijshockey bobsleeën en skeleton van de verzekering uitgesloten. De leeftijdsgrens op de reisverzeke ringen met betrekking tot het win tersportrisico is. afhankelijk van assuradeur. 60 of 65 jaar ENKELE TIPS Indien men met. het eigen ver voermiddel naar het buitenland gaat, is het nodig de groene kaart mee te nemen. Men kan veel nut hebben van een rechtsbijstandverzekering. Rechtsbijstandassuradeuren be schikken over een wijdvertakte organisatie van juridische des kundigen, die vrijwel in elk land van Europa en een aantal ande re landen rechtsbijstand kunnen verlenen. Als particulier persoon kan men ook op vakantie aansprakelijk worden gesteld voor toegebrach te schade aan personen en za ken. Veel mensen hebben, nog een verouderde aansprakelijk heidsverzekering met te lage be dragen, verouderde voorwaarden en geen buitenlanddekking. Sluit bij afwezigheid deuren en ramen van de woning goed af. Zorg dat de waterleiding niet kan bevriezen. Kijk tijdig na of huis en inboedel op uitgebreide voorwaarden en voor toereikende bedragen zijn verzekerd. Onaan gename verrassingen bljfven U dan bespaard. (bar) en van 20-24 uur (discotheek), zich liever niet op de labiele twee wielige fiets waagden. Van de twee persoons driewieler zijn verschillen de typen op de markt gebracht, ook in Nederland. Omstreeks 1890 reden hier bijvoorbeeld Congent-tandems en duplex-machines met twee stu ren. Voor zo'n fiets betaalde men circa f 350,Singer kwam in die tijd met een tandem die gemakkelijk aan een andere tandem kon worden gekoppeld zodat er dan een vierper- soons tandem ontstond om fijn sa men te gaan fietsen. Deze tandem had grote wielen waartussen de bei de fietsers zaten; de eerste berijder stuurde, de tweede trapte. Deze Vic toria werd in advertenties „zeer ge schikt voor grintwegen met paarden spoor" genoemd met de mogelijkheid veel bagage mee te nemen. Onder de fietshistorici bestaat wat verschil van mening of een tweepersoonsfiets waarbij de berijders naast lekaar zitten v/el een tandem moet worden genoemd. Velen geven er de voor keur aan alleen dan over een tan dem te spreken als de fietsers ach ter elkaar zijn gezeten. Die „echte" tandems kwamen omstreeks 1885 op de weg, aanvankelijk als driewielers. Zo was er de Straight-Steering tan dem van Singer, speciaal gebouwd voor heer en dame, ook geschikt voor twee heren. De tweede berijder had een wat hogere zitplaats en zorgde voor de voortbeweging. Een mooie plaats voor meneer die dan over mevrouw heen een oogje op het verkeer kon houden. De Kampioen berichtte dat op 2 mei 1887 een be stuurslid van de ANWB met zijn vrouw een tochtje op zo'n driewieler maakte. Het echtpaar reed bijna 57 kilometer, dus zo vertelt het be richt ongeveer tien uur afstands De tweewielige tandem die in diezelf de jaren ook ontstond was in de eer ste plaats een wedstrijdfiets. Bij het berijden van zo'n tandem ging het vooral om de sportieve prestatie en het berijden vroeg dan ook meer be hendigheid dan het voortbewegen op een driewielige tandem, die in de volksmond wel een „canapé" werd genoemd. Tandemwedstrijden kregen veel be kijks en regelmatig werden snelheids records gebroken. De eerste wedstrijd tussen tandems werd op 10 septem ber 1893 op de nieuwe wielerbaan van de Seine in Parijs gehouden. De af te leggen afstand bedroeg vijf ki lometer. De ploeg Cassignard-Char- ron zegevierde voor Mast-Vigneux en Antonu-Louvet. Het waren voor al de renners zelf die veel aan de verbetering van de tandem deden en de experimenten waren niet van de lucht. De eerste tandem die werkelijk goed bruikbaar was, stamt uit 1886 en werd gebouwd door de Engelsen A. J. Wilson en Dan Albone. Met de komst van de zogenoemde veiligheidsfiets en de luchtband ver anderde de fiets ingrijpend van ge zicht en het gebruik werd steeds meer algemeen en gedemocratiseerd. Het aantal experimenten verminder den en omstreeks de eeuwwisseling had de fiets een definitieve vorm en status gekregen. De belangstelling voor de tandem taande toen sterk. In het midden van de dertiger jaren keerde de tandem als gebruiksfiets terug, vooral bedoeld voor het toeris me. In 1935 werden in Nederland naar schatting zo'n duizend tandems verkocht, die voor een belangrijk deel als huurfietsen werden gebruikt. In de na-zomer van 1936 zagen Apel- doornse hovelingen hun toenmalige kroonprinses Juliana door de uitge breide paleistuin en domeinen op een tandem fietsen, vergezeld door de Duitse prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld met wie zij op de koude zevende januari van 1937 in Den Haag in het huwelijk zou treden. De foto van het tandemrijdende prinse lijk paar haalde de wereldpers en bleef tot op de dag van vandaag een steeds terugkerend plaatje. Toen na de Tweede wereldoorlog de Nederlandse fietsenindustrie weer aan de gang ging, was de tandem uit het produktiepakket verdwenen. Hier en daar zag men nog wel een vooroorlogse tandem. Men bleef er voor stil staan om naar zo'n curio sum te kijken. De tweede periode van de tandem was voorbij. De derde periode van de tandem begon in 1966 toen er weer een Ne derlandse tandem op de markt kwam; sportiever van uiterlijk en lichter van gewicht. Het verkoopsuc ces was maar matig. Vouw- en mini- fiets trokken in die tijd meer de aandacht. In 1973 wijzigde de situa tie zich. Op de toen gehouden Twee- wieler-RAI-tentoonstell:ng werden weer verschillende tandems getodnd. De belangstelling was groot en de vraag nam toe. De tandem is weer ontdekt. In de huurfietsenparken wor den weer tandems opgenomen en ook particulieren kopen weer tandems. Aan de ontstane vraag kan maar nauwelijks worden voldaan. De fiet sers bemerkten dat tandemrijden een geheel eigen bekoring heeft. Men kan gezellig met z'n tweeën gaan fietsen met een automatisch aange past tempo, terwijl men bovendien op een tandem ongemerkt een veel grotere snelheid bereikt en dus lan gere afstanden kan afleggen. Zoals de zaken er nu voorstaan moet ver wacht worden dat de-tandem in 1974 - weer zeer populair zal zijn. Handel en industrie houden hiermee reke ning. Er zijn nieuwe modellen ont wikkeld die afgestemd zijn op de ei sen die het publiek op het ogenblik aan zo'n tweepersoonsfiets stelt. Zo wel binnen- als buitenlandse tandems worden in ons land op de markt ge bracht, waarbij de prijs ligt tussen f 600,— en f 900 Belangrijke stimulans voor het tan- demgebruik blijkt de hierdoor ge boden mogelijkheid te zijn om men sen met weinig of geen fietservaring als meerijder in staat te stellen toch te genieten van de fiets. Ook blinden en andere niet te zwaar gehandicap ten kunnen gemakkelijk op een tan dem worden meegenomen. Fietsen is de laatste jaren „in" waarbij voor al voor de recreatie de fiets een steeds duidelijker functie krijgt. Daar hoort ook de tandem bij. Als de te kenen niet bedriegen wordt 1974 het jaar van de tandem. „Overysselse Heu- heeft een vakan- doen zien, die in 250 000 exemplaren De Streek VVV velrug en Salland' tiekrant het licht een oplage is gedrukt. Van dit aantal zullen 210.000 stuks in de periode van 14-19 januari 1974 huis-aan-huis verspreid worden in delen van de Randstad. 20.000 Exemplaren worden ver spreid via Postiljon Pleisterplaatsen in Nederland, terwijl de overige 20.000 stuks via de VVV's en in bin nen- en buitenland op tentoonstellin gen zullen worden verspreid. Men hoopt hiermee het toerisme en de re creatie naar onze regio te bevorde ren, juist in een tijdsbestek waarin door de heersende energiecrisis het binnenlands toerisme wellicht tot een grotere bloei kan komen. De kleurige en fleurige, uit acht pa gina's bestaande krant, verlucht met heel veel foto's uit de gehele streek, geeft alle denkbare inlichtingen voor de recreant. Opvallend is, dat Hellendoorn-Nijver- dal en Raalte beschikken over een hele pagina, terwijl Holten dat de toeristen toch wel heel veel te bie den heeft in de vakantiekrant slechts op bescheiden wijze te vin den is. Het is een hele dure uitgave en de qorzaak moet dan ook gezocht worden in het feit, dat een pagina plm. f 4000 kost en de Holtense VVV A.t niet voldoende geld voor had. Het jaar 1973 is door Amnesty Inter national uitgeroepen tot „jaar der be strijding van martelingen". Het is de bedoeling in december een petitie aan te bieden aan de Verenigde Na ties waarin zal worden gevraagd een concept-conventie te ontwerpen die martelingen verbiedt ,en die inacht neming van de Standaard Minimum Regels voor de behandeling van ge vangenen verplicht stelt'. Dc Raad van Kerken in Nederland steunt deze actie. Martelen is in on ze tijd een besmettelijk kwaad geble ken. Nieuw ontwikkelde marteltech nieken verbreiden zich snel. Er be staan zelfs scholen waar onderricht in martelen wordt gegeven. Wij doen een beroep ook op u u hier tegen de weren en uw naam te voe gen bij die van alle andere mensen uit vele landen die de menselijkheid willen verdedigen. (Onderstaande petitie gelieve men uit te knippen en te sturen aan Am nesty International, Roeterstraat 34. Amsterdam). „Niemand zal onderworpen worden aan folteringen, noch aan wrede, on menselijke of onterende behandeling of bestraffing" Artikel 5 Declaratie van de Rechten van de Mens. Wij de ondergetekenden doen 'n drin gend beroep op de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties om onmiddellijk het martelen van ge vangenen over de hele wereld uit te bannen. Handtekening Deze petitie wordt in de hele wereld ondertekend en zal in het kader -van de campagne voor de afschaffing van het martelen van gevangenen worden aangeboden aan de voorzitter van de algemene Vergadering van de Ver enigde Naties door Sean MacBride, voorzitter van Amnesty Internatio nal,

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 5