Vertrouwd raken met Favoriete liefhebberij van fotografen Mensjes kijken met de camera in de hand DIEPVRIEZEN Taak reikt tot ver in de Noordzee Geraffineerd resultaat met gemarineerd vlees e i Ook na zonsondergang speuren zonder haast Historie Sterren Diepvriezers Talloze romans en schilderijen hebben als onderwerp: het café op de hoek, hét terras, het ijs- karretje of het snoeptentje in het park. Veel literatuur en kunst kan toegeschreven wor den aan het fenomeen café; toe vluchtsoord voor artiesten en de intelffgensia; veilige haven voor pseudo-intellectuelen met hun volgelingen; rustplaats voor de wandelaars en 't roddelhoekje voor buurtbewoners. Grijp iedere kans, om mensen te bestuderen. En als u graag mensen fotografeert, wees dan steeds paraat om een foto te maken. Met de klei ne handige Kodak Instamatic came ra bij de hand kan een middagje fo- gr af er en u 'n fotoverzameling ople veren die bijna even grafisch is als 't schetsboek van Toulouse-Lautrec en even beschrijvend als het dagboek van Hemmingway. Om de tafereeltjes die zich in uw buurt afspelen vast te leggen hebt u alleen maar een waakzaam oog, een vaste hand en een snelle vinger nodig, die de slui ter van de camera ontspant. Misschien zit er aan het tafeltje naast u een jong paartje dat zozeer in elkaar opgaat dat het hun smel tende ijs èn üw camera niet eens ziet. Dit is natuurlijk een eenvoudig voorbeeld, maar het ilusstreert wèl duidelijk een liefdestafereeltje op een zomerse dag. Foto's van handen of voeten kun nen karakterstudies zijn. Maak eens een foto van een gracieuse vrouwen hand die een glas vasthoudt of een paar mooie ogen met lange wim pers. Zulke onderwerpen kunnen het begin zijn van een geweldige verza meling. Tal van professionele fotogra fen hebben trouwens reeksen van der gelijke foto's gemaakt. Hiervoor heeft u geen speciale techniek of appara tuur nodig. In dit geval gaat het rfiet zozeer om de close-up, alswel om de speciale gelaatstrek. Als u uw came ra instelt op de minimum-afstand van ca. 1.20 m dan kunt u prachtige fo to's maken, bijv. van de oogjes van een jongetje, die over een tafel glu ren of van het gezicht van een klein meisje dat een ballon opblaast. Misschien kunt u een foto maken van een groepje gezellig mollige da mes aan een ander tafeltje dat zit te genieten van een lekker stuk gebak, of van een oud heertje dat koffie zit te drinken met z'n kleinzoontje en een grote hond. Dan zijn er natuurlijk ook nog de onvermijdelijke groep luidruchtige studenten en de trotse ouders achter een kinderwagen, de wande laars die uitrusten van hun doelloos geslenter, een hele kaleidoscoop van gezichten en karakters, die er ge woon om vraagt gefotografeerd te worden. Als o rustig op een terrasje zit, zult u tot de ontdekking komen, dat er nog meer onverwachte mooie din gen zijn. Ineens zult u de zonnestra len zien die op de voorgevel van een gebouw vallen en waardoor architec tonische details opvallen die u te voren nog nooit gezien heeft. De verschillende soorten msnsen, die op een bus staan te wachten; het geometrische patroon van tijdschrif ten die uitgestald zijn bij 'n kiosk; een eenzame duif die op het trottoir loopt en zich niets aantrekt van het langssnellende verkeer; de immense schaduw van een ijzeren hek of een lantaarnpaal; een kat die zich koes tert in de zon; twee schakers die op straat zitten te spelen. Voor de speur der die geen haast heeft is alles en i-edereneen een dankbaar onderwerp. Kleine tafeltjes, en het feit dat ze erg dicht bij elkaar staan, zijn karak teristiek voor terrasjes en openlucht restaurants. Dit kan in uw voordeel zijn als u bepaalde dingen van dicht bij wilt fotograferen. Maakt u ook eens een iets andere foto, door eenvoudige, alledaagse on derwerpen op 'n ongebruikelijke'ma nier vast te leggen. U kunt bijvoor beeld een alleenstaande persoon dra matiseren door een foto te maken mét de schaduw erbij. Of u kunt een gezicht sche'iden van de rest van het lichaam door het te fotograferen in de buitenspiegel van een auto. En ook na zonsondergang kunt u doorgaan met mensjes kijken. Dan kunt u een automatische Instamatic camera gebruiken, waarmee lange be lichtingstijden mogelijk zijn. Zelfs v. donkere onderwerpen worden dan goed belichte opnamen gemaakt. Let er wel op dat de camera goed stil gehouden wordt, bij voorkeur door hem op een statief te plaatsen. Hierdoor voorkomt u onscherpe fo to's. Als de straatverlichting aangaat, ziet u weer een geheel nieuw spec trum van onderwerpen. Etalages ko men tot leven en zelfs de doodge wone artikelen die erin liggen worden fotogeniek. Gevels worden een dam bord van verlichte ramen, met daar bij de weerspiegeling op straat; de gezichten van mensen reflecteren het licht van de neon-letters. Door zelf eens naar „mensjes" te „kij ken" zult u ontdekken waarom dit een favoriete liefhebberij is geworden van veel fotografen over de hele we reld. Het betonningsvaartuig Bree veertien voor IJmuiden. Nederland ligt aan één van de drukst bevaren zeevaartroutes ter wereld. In 1972 voeren niet minder dan 37.350 schepen de Nieuwe Waterweg op en gingen er zo n 37.622 schepen via die weg weer terug naar zee. Daar van werden 31.346 inkomende en 31.268 uitgaande schepen be- loodst. Jaarlijks komen er steeds méér, steeds grotere en snellere schepen. Een veilige vaart voor dit drukke scheepvaartverkeer is één van de belangrijkste ta ken van de Dienst van het Loodswezen, de Betonning, Be- bakening en Verlichting van een veilige voort Deze pyama van 75 procent katoen en 25 procent viscose lijkt veel op een kazak. Men kan er een ceintuur bij dragen. De broekt manchetten en gar neerhiezen zijn uni gekleurd (Schiesser). Het marineren van vlees is in Ne derland weinig populair. Dal is jam mer, want marineren is een bewer king die vooral voor goedkopere soorten vlees geschikt is. Het wordt er bijzonder lekker door ep taai vlees wordt zacht. De verschillende recep ten voor de samenstelling van de ma rinade en de tijd dat het vlees er in ligt, maken eindeloze variaties mo gelijk. Een paar vuistregels: Vlees in een marinade blijft niet lan ger goed dan anders, zet het dus op een koele plaats. De duur van het marineren kan variëren van een paar uur tot een paar dagen, maar laat het vlees nooit langer dan vierentwin tig-'uur in de marinade staan, anders wordt het te zacht. Gebruik nooit pure azijn. Half wa ter half azijn is de normale ver houding. Maak de jus af met een scheut van rfe marinade. Klein vlees om te roosteren wordt Ittei kort gemarineerd. Groot vlees dat lang moet braden of stoven kan tot twee dagen in het zuur liggen Lams-, schape- en rundvlees lenen zich hiervoor uitstekend. Zorg er voor dat het vlees goed onder staal. Als vloeistkan worden gebruik' verdunde tafe -, wijn- of kruidenaziji: of onverdunde wijn. Aan de vloei stof kunnen nog allerlei kruiden er. dergelijke worden toegevoegd, zoals: laurier, kruidnagelen, tijm, peper korrels, mosterdzaad, piment, uien prei, jeneverbessen, rozemarijn, ket jap, suiker en rode peper. Gééi zout! Dat komt pas als het vlee' dichtgeschroeid is. Een bijzonder goede smaakcombina tie ontstaat als met het vlees eei paar spekulaasjes of een stuk taai taai meegesudderd worden. Hierdooi wordt meteen de jus gebonden. In- plaats van spekulaas kan men ook spekulaaskruiden nemen. Evenals haché laat gemarineerd vlees zich uit stekend combineren met alle koolsoor ten en peulvruchten. leiding zijn voor verandering en-of aanvulling van de al bestaande maat regelen en voorschriften voor éen vei liger vaart. Assistentie verlenen bij het navige ren van schepen op druk bevaren rou tes en bij het aanlopen van havens doet men in vele landen al heel lang. In de Middeleeuwen waren schippers en vissers behulpzaam bij het navigeren als een schip een ha ven of een riviermond wilde binnen varen. Een „rommelige" toestand was dat wel en een garantie voor de kundigheid van de „loods" was er niet. De oudste bekende regeling van het lopdswezen is een proclamatie uit 1563 toen onder de regering van Ko ning Filips II zware straffen werden aangekondigd voor diegenen die hun diensten als lood^ aanboden zonder over de nodige kwaliteiten te be schikken. Er kwam wat verbetering in de toestand toen in de Gouden Eeuw de Staten van Holland (in 1615) en van West Friesland (in 1617) voor hun eigen gebieden loodsverordeningen uitvaardigden. Steden en Admirali teiten stelden „gecommitteerden" aan, belast met het toezichtop de loodsdiensten ter plaatse, maar een centraal geleide organisatie werd het nog steeds niet. Dat punt in de his torie van de veiligheid op zee werd pas in 1813 bereikt. Het loodswezen werd toen blijvend onder het Minis terie van Marine gesteld en daaron der resorteert het nog altijd. Het is uitgegroeid tot een efficiënte dienst, die onder meer zorg draagt voor een veilige begeleiding van de in- en uit gaande schepen. Maar de Dienst van het Loodswe zen doet méér, zoals het zorgdragen voor de betonning, de bebakening en de verlichting. Voor wat betreft de veiligheid ter zee in de wateren die onder Nederlands beheer staan, is de Dienst het apparaat dat óók onder vaak moeilijke (weers)omstandighc- den waakt over de veiligheid van he* scheepvaartverkeer. Die taak strekt zich niet langer alleen uit tot de Ne derlandse kustwateren, maar reikt tct ver in de Noordzee, want de activi teiten van de Dienst hebben ook be trekking op allerlei facetten van de veiligheid op het Nederlandse gedeel te van het zg. Continentale Plat met zijn vele booreilanden. Ten behoeve van de Nederlandse en buitenlandse scheepvaart worden daar vaarroutes uitgezet en wordt zorggedragen voor de bebakening en de verlichting. Overigens, zeescheep vaart betekent nog altijd de veiligste manier van transport van mensen en goederen. Het Loodswezen, hoezeer ook bij „licht" betrokken, zet over het alge meen waar het de publiciteit be treft. zijn licht nogal eens onder de korenmaat. Het werk wordt gedaan, maar van de dertien miljoen Ne derlanders zijn er niet zoveel die be seffen .dat de Dienst van het Loods wezen een belangrijke instelling is, die er voor zorgt, dat alle soorten ladpg, bestemd voor Nederlandse havens, voor in-, uit- of doorvoer, vei lig die bestemming bereiken. Maar óók een „wakend oog" voor vissers, sportvissers en zeezeilers. Dat wakend oog bestaat uit niet minaer dan 53 schepen, waaronder drie lichtschepen, en een modem platform dat in zee is gebouwd ter vervanging van een lichtschip. Dat platform is uitgerust met de nieuw ste apparatuur om de veiligheid van de scheepvaart te waarborgen. Het platform is niet bemand en wordt van do kust af gecontroleerd. De Dienst beschikt ook over 20 grote vuurto rens en zg. semafores (seintorens), terwijl er daarnaast nog 300 kleinere lichten, stormseinm asten enzovoort zijn. Alleen al op de Noordzee en de toegangswegen naar de havens heeft de Dienst van het Loodswezen 500 lichtboeien en 9000 andere betonnings- voorwerpen aangebracht. Om die „bakens tijdig te verzetten", ze te controleren, repareren en vervangen, zijn bijna 1800 mensen dagelijks in de weer. Het aantal mannen dat direc te loodsdiensten verricht bedraagt ruim 600. Vrouwen zijn daar (nog) niet bij. Maar nu het Loodswezen op de brug van Nederlandse schepen wel eens een „stuurvrouw" in plaats van 'n stuurman aantreft, is de mogelijk heid niet uitgesloten dat het wakend oog van het Nederlandse Loodswezen in de toekomst' ook nog wel eens een vrouwelijk oog zou kunnen zijn. Velen denken dat een diepvrie zer en een koelkast „ongeveer" dezelfde functie hebben. Niets is minder waar! En zelfs heeft de éne koelkast niet dezelfde functie als de andere. Voor een goed inzicht volgt hier een over zicht van de vele typen koelkas ten en diepvriezers waaruit u kunt kiezen. Koelkasten zijn er in een drietal uit voeringen. De koelkast zonder meer ie en kast, bestemd voor het koelön en koel houden van levens middelen bij een daarvoor geschikte temperatuur boven 0 gr. C. Er kan niet9 worden ingevroren, zelfs géén water voor ijsblokjes. De koelkast met vriesruimte voor water bevat een speciaal „vriesvak" waarin men ijsblokjes kan maken. De koelkast met vriesruimte voor het bewaren van reeds ingevroren produikterj| bevat een vriesnamüe, waarin een zodanig lage temperatuur kan worden bereikt, dat men er be vroren levensmiddelen gedurende kor tere of langere tijd in kan bewaren en waarin men natuurlijk ook ijsblok jes kan maken. De koelkasten met vriesruimte zijn naar gelang de bereikbare tempera tuur voorzien van een sterrenaandui ding. Deze zespuntige sterren treft men meestal aan op de deurtjes van de diepvriesruimte. Een ster betekent dat in de vries ruimte de hoogste temperatuur lager fa of gelijk aan -6 gr. C'. Twee sterren betekent dat in de De loods gaat van boord. De loods, die al ca. 4,5 mijl uit de kust aan boord komt en bij het uit varen van 'n schip ook weer ca. 7.5 mijl buiten het Noorderhoofd van Hoek van Holland in volle zee wordt afgezet op de „afhaalboot" van de loodsdienst, is een ervaren man een expert. Stromingen, zandbanken, diepten, ondiepten en wrakken staan 1 op de zeekaarten aangegeven, maar de omstandigheden kunnen dagelijks veranderen. Aan onze kust bijvoor beeld verplaatsen veel zandbanken zich. Het loodswezen heeft zijn werkter rein verdeeld in zes districten: 1 en 2 Harlingen, 3 Amsterdam, 4 en 5 Rotterdam en 6 Vlissingen. de loods kent de vaarwateren van het district waarin hij werkt als geen an der. Hoewel de kapitein onder alle omstandigheden verantwoordelijk blijft voor alles wat er op en met zijn schip gebeurt, draagt de loods als ex pert toch een grote verantwoording, want het is op zijn aanwijzingen, dat het schip door de drukke vaarwate ren navigeert en dat is geen geringe '.aak. De gezagvoerder is verplicht een loods aan boord te nemen, maai er slaat geen strafsanctie op. wèl moet altijd loodsgeld worden betaald. Stelt u zich een uiterst drukke vaar weg voor zoals bij Hoek van Holland, waar per dag gemiddeld ongeveer 100 schepen passeren. Njet alleen moet er gelet worden op getijden, diepgang, gedrag van het schip, maar ook op het scheepvaartver keer. Dan hangt er heel wat af van de kennis, de ervaring en het inzicht van de loods! Omdat inzicht en daarmee de vei- igheid en doelmatigheid te vergro- en, zal „Het Loodswezen" in samen werking met de Koninklijke Neder- andse Redersvereniging in de perio de van 27 augustus 1973 t.m. 2 juni 1974 in het redegebied van Hoek van Holland een onderzoek instellen. Dit onderzoek wordt uitgevoerd door in vier periodes van drie weken, ver deeld over de vier seizoenen, een en quête te houden op alle beloodste in- en uitgaande schepen, terwijl daar-. naast een verkeersonderzoek met be hulp van rader zal worden gehouden. De gegevens die op deze manier wor den verkregen kunnen dan weer aan- vriesruimte de hoogste temperatuur lager is of gelijk aan -12 gr. C. Drie sterren betekent dat in de vries ruimte de hoogste temperatuur lager is of gelijk aan -18 gr. C. Er zijn zg. combinatiekasten en dat zijn koelkasten, voorzien van een twee- of driesterren vriesruimte met een aparte deur. Is een apparaat voorzien van vier sterren, dan heeft men te maken met een diepvriezer: een apparaat, dat niet uitsluitend bestemd is voor het bewaren van ingevroren levensmid delen, maar waar men ook zelf in kan diepvriezen. Zo'n apparaat moet een bepaalde capaciteit hebben. Dat wil zeggen dat 'n bepaalde hoeveelheid verse le vensmiddelen in een bepaalde tijd op 'n bepaalde temperatuur gebracht moet kunnen worden. De officiële norm voor een vierster- diepvriezer is. dat per 100 liter bm- to-inhoud van de diepvriezer 5 kilo gram vlees binnen 24 uur goed moet kunnen worden ingevroren, wanneer de diepvriezer in kwestie voor ten minste een kwart is gevuld. Deze of ficiële norm is voor alle diepvriezers gelijk. Maar er zijn desondanks ver schillende sóórten diepvriezers. Allereerst in de vorm van een apar te koelkast met eronder of erboven een aparte vrieskast. Deze vrieskast is niet alleen geschikt voor het be waren van diepvriesprodukten, maar ook voor het zlf invriezen van le vensmiddelen. Vervolgens zijn er de diepvriesbo xen: kleine kastjes, bescheiden van inhoud en dus gering van afmetin gen. Bij uitstek geschikt voor kleine gezinnen en alleenstaanden. De diepvrieskisten, genoemd naar hun kistmodel, bieden een maximum aan nuttige ruimte. Indien het boven blad kras- en hittebestendig is, kan het de keukentafel vervangen. Tenslotte kent men de diepvries- kasten, die minder vloerruimte inne men dan kisten. Bovendien kunt u ook nog wat óp de kast zetten. Dé levensmiddelen kunnen in een kast overzichtelijk worden opgeslagen. De nuttige inhoud van kasten ïs echter lager dan die van kisten. Men ziet: evenmin als koelkasten zijn diepvriezers allemaal „wit en dus hetzelfde". Net zo min als bijv. een witte Fiat gelijk is aan een wit te Mercedes of Peugeot. De keuze voor kist of kast, box of combinatiekast is afhankelijk van de eisen die men stelt, de ruimte die de woning biedt kortom, van persoon lijke omstandigheden. Dat er behalve verschillen in type andere verschillen zijn, waarop bij aankoop terdege gelet moet wor den... dat zal in een volgend artikel duidelijk gemaakt worden. Ontleend aan een brochure 'Diepvries Dialogen' van Esta (Van Swaay Amersfoort BV).

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 7