Holtense Kunstclub in 't zilver Jules de Corte boeide AANMOEDIGEND WOORD GODFRIED BOMANS PUZZELACTIE voor bet RODE KRUIS Radioprogramma „Holten Centraal" uit 't losse Hoes KINDERJURY VAN KINDERBOEKEN '73 DOKTER J. P. NAGELHOUT: De mensen moeten een reden hebben zich voor kunst te interesseren A De band met onze kunstenaars moet worden versterkt Ontwikkelingssamen- werkingsdag te Ommen Woensdag 28 november --G.a Kennism a kings- concert ROSO OVER CHILI EN REGIO Vrijdag 26 oktober 1973 3 MEER DOOR ACHTTIEN HONDERD ABONNEES De .Verloting Opdrachtschilderijen" heeft momenteel ruim 1600 abonne's die samen méér dan 7100 loten hebben afgenomen. In de achterliggende jaren zijn er ruim vijfhonderd Nederlandse schilders een maand naar Frankrijk of België geweest. De reisgeld verlotingen waar over Godfried Bomans sprak zijn ..om gezet" in twee verlotingen n.l. de lan delijke (Opdrachtschilderijen) met 1600 abonne's en de Holtense met 250 abon- Wij besloten onze jongste spruit, de enige zoon, te laten schilderen. Wij waren bekend met het werk van Frans van den Berg, Trippaardstraat 3 Thorn (L.), als portret schilder en gaven hem de opdracht. Wie schetst onze verbazing dat na vijf keer poseren een kunstwerk is ontstaan dat nu onze woonkamer siert en ons uren kost, door de dwang die het geeft, er als maar naar te moeten zitten kijken en van te genieten. Zeer boeiend! Voor ons gevoel een ongelooflijk waardevol bezit. Het idee van deze verloting opdrachtschilderijen heeft ons altijd reeds aangesproken. Nu eens te meer. H. H. A. Houtackers, arts te Beek (L). INTEKENBILJET ADMINISTRATIE J. P. NAGELHOUT, arts, HOLTEN Naam: Beroep: Straat: Plaats: geeft zich op ais abonne voor jaarlijks loten a f 2.50 per lot (wegens hoge porti on drukkosten minstens 2 loten) en maakt nu het bedrag over op giro 875587 van de HABO-bank te Holten a.u.b. met toevoe ging via Holtcns Nieuwsblad of geeft zich op als lid van de Holtense Kunstclub „H.K.C.". Op donderdag 8 november om 19.45 uur zal in zaal „Amicitia" het feit worden herdacht dat 25 jaar geleden de Holtense Kunstclub „H-K.C" waarvan J. P. Na gelhout de geestelijke vader is, werd opgericht. Op deze jubileum avond zal de heer Ab Hofstee, directeur van de Culturele Raad van Overijssel spreken over zijn werk en hij richt tevens een kleine expositie van werken in van de Overijsselse kunstenaar Haio Wester. De heer H. Ch. Vogely te Holten zal een film over Rembrandt en Vincent van Gogh vertonen- Voorts is er weer de traditionele verloting van kunstwerken, pottenbakkers werk en boeken over kunst. Voor deze avond van de „H-K C-", nu wel in 't bijzonder de avond van onze be minnelijke dokter in ruste J. P. Nagelhout, zal ongetwijfeld weer veel belang stelling bestaan. De tekeningen van Otto Dicke, Vijverlaan 10 Dordrecht vind ik prachtig en toen ik bij de laatste verloting zo ge lukkig was een prijs te winnen, was dit dé gelegenheid deze kunstenaar te vragen, voor mus. .van de .Lek Mij Ameide een tekening te maken: wij hebben daar vele dierbare herinneringen aan; wij zijn allemaal verrukt van dit prachtige kiitiEtTVerfc.- A k'if.VJil J. F. Sijtsema, arts te Holten Wat onze gemiddelde sympathie en belangstelling voor de tweedui zend Nederlandse beeldende kunste naars aangaat, konden deze net zo goed ergens in Noord-Azië wonen, zo Siberisch koud laat ons hun persoon, hun leven en hun streven. Dat is wél waar, maar niét verwon derlijk. Anatole France zei het al ve le jaren geleden eens: ,,Aleen als men er plezier in heeft, leert men wat. Om kennis te verteren, moet men haar moet goede eetlust hebben veror berd". Onze „eetlust" naar kennis, naar be grip en inzicht in de problemen van de kunst is sinds lang grondig be dorven. Te lang, véél te lang. wgs op geen terrein des levens de felheid, de woe de en heftigheid van de aanval, de tot gewoonte geworden, als in het gesprek of geschrift over kunstwer ken „die' geen genade kunnen vin den." Door onze normale onzekerheid op di.t gebied verwarren en ergeren ons die onbegrijpelijke felle en afbre kende kritieken op werk van mensen die ernstig streven en het beste ge ven wat zij kunnen. Wij zijn verward, maar ook diep ge griefd, want ook over ons, dom pu bliek. storten zich vloedgolven van hoon en verachting. Gehoond, omdat wij (nog) niet tot een gedegen oor deel in staat zijn, iets dat jaren van studie, luisteren en zien kost. Gehoond omdat de tijd en de aan dacht voor dit alles ontbreekt. Ge hoond omdat wij (nog) niet-van non- figuratieve kunst kunnen houden, om dat het vaak zo kinderlijk, zo gemak kelijk door iedereen na te. maken lijkt. Gehoond omdat wii nu eenmaal liever een origineel werk hebben dan een kleurenafdruk van een erkend meesterwerk. Gehoond als wii hel wagen te menen, dat iemand die zich schilder noemt, allereerst d'ent te kunnen schilderen. Wij voelen ons onzekerder dan ooit. en hebben ons. door totaal ge brek aan „eetlust" afgewend van een terrein, waar ons gevoel van eigen waarde forse opRtopnpr-s moet ver wachten. Dit afwenden had tot ge volg. dat de harde wet van vraag en aanbod voor onze kynctenaars de kans op een behoorlijk be=f-»an ver moordt. De prachtigste dingen stapelen zich In de schildersateliers no: rlineen. waar wij wel heel erg hlii m^e mu ien zijn, maar die d\""-drr z>i". móéten zijn, dan de wrikten. die via bazaars en lijw+enwinkels in enor me hoeveelheden hun weg tot aan on ze wanden vinden. In de steek gelaten kuns-tenaars en publiek, gevlucht in de goedkoop ste en ergste rommel. Er werd wind gezaaidwij zitten midden in de oogsttijd. Wij willen opnieuw beginnen. Te genover de ernst van onze kunste naars willen, wij onze aandacht stel len, die wij zo zuiver mogelijk vrij van snobisme wensen te houden, om dat wij dóór hebben dat het. maar een klein kunstje is een rijtje klinkende namer, te onthouden en alleen maar te zweren bij werk, door die uitzonderlijk groten gemaakt. Wij willen onze kunstenaars weer persoonlijk ontmoeten en door ge sprekken met hen omtrent hun le ven en streven, hun bedoelingen wor den ingelicht. Daarbij willen wij van het schilderij-aan-de-wand weer ma ken wat het vroeger ongecompli ceerd kon zijn: een bron van vreug de en blijdschap om het bezit. Van alle kamers waar weer goed en verantwoord werk hangt, tezamen, willen wij a.h.w. één grote toonzaal maken ten bate van onze kunstenaars, maar niet als expostiei, maar op de meest natuurlijke gewone weg, hun werk door andere bekeken en dus ge kend wordt. De hier ontwikkelde gedachten zijn niet die van kenners. Zij zijn niet on aanvechtbaar, niet gloednieuw en oor spronkelijk. noch duiden zij het gaaf ste en allerbest-mogelijke plan aan, om uit een impasse te geraken waar van ieder zinnig mens overtuigd is, dat wij er uit móéten, hoe dan ook. Een van de oplossingen hebben wij menen te zien in een verloting, die enkel ten doel heeft, door opdrachten de band tussen kunstenaar en publiek te verstevigen. Wij houden éénmaal per jaar, in december, zulk een verloting. De prijs per lot bedraagt f 2,50.Men kan zich op deze verloting abonneren en zich ieder jaar 1 of meer loten laten toezenden. De Culturele Raad in Overijssel plaatst zich daar bovendien achter. Overijsselse prijswinnaars kunnen nameljjk gratis in het bezit komen van het boek „Kunstenaars in Over ijssel" dat nu op de persen ligt. Dit, in de hoop dat de Ov winnaar een keus kan doen uit de ry kunstenaars in eigen provincie. Wij als comité onthouden ons ten stelligste ervan, ook maar één schil derfes) speciaal aan te bevelen. Het aantal prijzen stijgt automatisch met het aantal verkochte loten. De verlo ting is een succes gebleken, en daar om vragen wij u, belangstellende le zerfes) „doet u mee met ons?" U krijgt de kans op een prachtig en voor u zeer begeerlijk kunstwerk (door de keuze van onderwerp) misschien wordt daarbij ook nog aan u of uw kinderen bewaarheid 't woord van de blijmoedige filosoof, die zei'; „Het is bar, zo weinig als de mensen van de dingen afweten, maar het verbazingwekkend hoevéél zij ervan gaan afweten, als eenmaal hun be langstelling en lust om te weten is gewekt." COMITé Hét comité van deze verlotingen is als volgt samengesteld: J. van Heel, kunstschilder, Den Haag. Prof. Otto B. de Kat, hoogleraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten, Amsterdam. Mevr. ds. Mr. M. B. Kolff-Vos, Naar- den. A. F. Lintner, tandarts. Deventer. G. J. Lugard Jr, oud-directeur van het museum „De Waag", Deventer Dr. W. L. van Luyn, vrouwenarts te Bunnik, voorzitter van de Neder landse Vereniging van Artsen-Auto mobilisten. J. P. Nagelhout, arts, Holten. Prof. Dr. G. Stuiveling, Hilversum. G. S. E. Vegter, dierenarts. Holten. Correspondentie-adres: J. P. Nagel hout. In ons van menslievende initiatie ven bijkans barstende vaderland is enkele jaren geleden een idee gebo ren, dat de voordelen van hoogge stemd idealisme en welbegrepen ei genbelang op verrassende wijze in zich verenigt. Gewoonlijk leven beide strevingen gescheiden naast elkan der voort, zodat men voor de barre keus- staat: of een gehaaide leperd te zijn in een riante villa, of een no bele sufferd op een zolderkamer. Aan genaam getroffen was ik daarom, toen mij een idee werd voorgelegd, dat, met aftrek van het ongerief, de genoegens van beide stanpunten netto te bieden heeft. Wie is de geestelijke vader? Het is de heer J. P, Nagelhout, arts te Holten, die eens op een zomeravond, wandelend op een voor voetgangers bestemde verkeersweg, door de vol gende gedachte bevlogen werd: zou het niet mogelijk zijn om onze Neder landse schilders en tekenaars voor een maand naar het buitenland te stu ren, zó, dat de betreffende hotelhou der hen gedurende die tijdspanne vol- 'edig vrijhoudt, in ruil voor ben be hoorlijk schilderij, al dan niet. in op dracht vervaardigd? Nadat de heer Nagelhout, de ge bruikelijke periode van uitgelachen, nagewezen en ou trambalcons op gemerkt te worden had doorlopen, rukten door zijn bemoeienis de eer ste schilders de Nederlandse grenzen over en kwamen terug, vernieuwd, boordevol inspiratie, gebi'uind. wel doorvoed en de fluwelen broeken van achter bij het naadie een weinig uit gelegd. Hun verschijnen in de artis tieke tapperijen, die zij pleegden te frequenteren, wekte aanvankelijk be vreemding, vervolgens afgunst, ten slotte verlangen tot navolging. Op het ogenblik, dat wij dit. schrij ven, zijn ï-eeds 140 schilders ald.us naar het buitenland getrokken en in de meest benijdenswaardige toestand weerom gekeerd. Kortom, het plan- Nagelhout werk4 Sterker nog: de Nederlansche Reis Vereeniging werkt mee, krachtdadig, belange loos en met een toewijding, die te doorgronden waren, indien het. be stuur dezer instelling uit louter schil- dei'S bestond, doch die, nu dit geens zins het geval blijkt, boven alle be- grip verheven is. Er is echter één zwak punt en dat is ook goed. Werkte de onderneming feilloós, dan zouden wij den heer Nagelhout van zwarte magie verden ken, hetgeen bij de wet op de ge neeskunst ontraden wordt. Dit is het zwakke punt: wie betaalt de reiskos ten? De betrokken kunstenaar ken nelijk niet. In dat geval ware hij be duidend eerd.er vertrokken. Ook de ho telhouder zelf maakt hiertoe geen aanstalten. Want hoewel hij, in ruil voor wat zijn koks op tafel werpen, best een schilderijtje wil hebben, hij zit er ten slotte niet om te springen. Ook dient men niet uit het oog te verliezen dat een Nederlands cultuurdrager onder alle omstandigheden een geweldige eetlust aan den dag legt en gemak- keliik zo'n schilderijtje met irheerio van lijst en vernis, bij elkaar spij zigt. Nagelhout, een ogenblik uit het veld geslagen, heeft zich boen bezonnen en is op de aan het. geniale grenzen de inval gekomen een loterij-club te stichting. Dedétajlsvan deze ver eniging zijn mij onbekend. Vast staat, ^ehter. dat men er lid van kan wor den en. eenmaal in die toestand ge raakt. kans heeft op verwerving van een s-tukie. waarvan men de afbeel ding telkens in dit blad vindt afge drukt. Vooral dit laatste trekje ge tuigt van een fijn inzicht in de ver schillende stromingen der Neder landse schilderkunst. Want wie koopt nu gaarne een kat in de zak? Bui ten de museum-directies immers nie mand. De opbrengst der loten wordt, zo stel ik mij voor- bestemd voor de aankooo van retourbilietten 3-de klas der Nederlandse Spoorwegen. Biljet ten van een hogere prijsklasse kun nen de reis veraangenamen, doch niet bespoedigen, en hoofdzaak is dat de begunstigde er kómt Op deze vernuftige wijze is dan het sluitstuk geplaatst van een construc tie, ontsporten uit het brein van een geneesheer en daarom dubbel opmer kelijk. De heer Nagelhout heeft mij, ter bereiking van zijn oogmerken, om een aanmoedigend woord verzocht, zon der ironie. Dit laatste nu is mij on mogelijk en wordt bovendien niet ge lezen. Ook is het billijk dat ik, zelf niet tot de schilders behorend, toch enig plezier aan de onderneming be leef. En tenslotte: ik schrijf zoals ik schrijf, en niemand kan daar iets aan veranderen. Wel echter ben ik, om dat dit mijn oprechte overtuiging is, bereid als mijn mening uit te spre ken dat ik het plan aardig vind, verstandig van opzet en uitvoerbaar. Of het lukt, is een tweede. Maar het verdient beproefd te worden. GODFRIED BOMANS. wereldspaardag De wereld spaart; 'spaar' de wereld. Een fraaie natuurkalender en een milleuspel liggen op 30 oktober gereed bl| uw BONDSSPAARBANK voor alle geldzaken Het volk, wij allen daarbij inbegrepen, heeft een ongeveinsde gezonde bewondering voor talent en bekwaamheid. Deze simpele bewondering hoe aanvechtbaar ook als men nooit verder zou komen, is een noodzakelijk en natuurlijk door gangsstadium, dat iedereen heeft door te maken, ook zij, die zich thans met recht kunstkenners noemenHet is allengs mode geworden, neer te zien op de absolute en volledige be heersing van de technische vakbekwaamheidmaar zonder één uitzondering waren de allergroottse kunstenaars van een ongewoon technisch kunnen. Onze bewondering daarvoor is normaal, gezond en menselijk en een eerste vereiste om in een wereld, die zo'n ongelooflijke verscheidenheid biedt van allerlei waarvoor men zich kan interesseren of zich mee kan bezighouden, belangstelling te kunnen opbrengen voor het werk van onze schilders- J. P- NAGELHOUT Annecy begon een stuk van mijn leven te betekenen. Dit contact met de samenleving hebben wij schilders cieerd en zo begon een nieuw hoofd- hard nodig. Mijn werk werd geappre- stuk in mün schilderkunstige ontwik keling. Mijn werjc begint in een zekere ver houding te staan met het leven. Ik heb mijn ivoren toren kunnen verla ten. zonder ook maar één enkele con cessie te moeten doen aan de smaak van het publiek. Dit betekent voor mij, naast de gezonde vriendschap die ik met de familie Montanier mocht sluiten, de grote winst van mijn ver blijf in Annecy: het ontwaken uit het isolement, waarin ik als kunsteaarn was geraakt. Bij de jurering van de in maart 1944 gehouden tentoonstelling „Nederland se. schilders" te gast in Frankrijk viel het ons, juryleden, op, dat iedere schilder die werk had ingezonden, in Frankrijk blijer, zonniger misschien, zouden we zelfs durven zeggen, boven zijn normaal niveau heeft gewerkt Ik geloof dan ook dat ik uit naam van de ongeveer 200 Nederlandse schilders spreek, wanneer ik mijn bij zondere dank betuig voor de prach tige organisatie van dokter Nagelhout, de N.R.V. en het ministerie van O.. K. en W. RONALD LINDGREEN Jules de Corte wist dinsdagavond zo'n honderd belangstellenden te boeien met zijn grappige liedjes en boeiende conferences. Speels werkte hij een zeer gevariëerd programma af en besloot zijn optreden met de laatste hit van zijn hand „koning Onbenul". Het publiek kon voldaan naar huis terugkeren en de Stichting voor Sociaal en Cultureel werk kan terugzien op een zeer geslaagde avond. De filmvoorstelling voor kinderen van de lagere scholen stelde de lei ding voor aanzienlijke moeilijkheden. Men had gerekend op zo'n 200 kinde ren en daarvoor waren de meeste In gebouw „Irene" kunnen donde: dagavond 1 november om 8 uur, c liefhebbers van electronische orgel muziek weer aan hun trekken komen op het „Kennismakingsconcert dat gegeven zal worden door de fa. Joh. T. Draayer en zoon te Laren (G.). Op dat concert leert men niet alleen de sublieme klank voor het Riha or- gl kennen, men maakt tevens ken nis met het orgellessysteem B.M.I. Het Riha orgel wordt deze avond uitgebreid gedemonstreerd. zodat men kan horen welke instrumenten het kan nabootsen en men krijgt een idee van de uitgebreide mogelijkhe den van variatie in de klankkleuren. Voor nadere bijzonderheden verwij zen we naar de advertentie in dit nummer. De Nederlandse Nieuwsbladpers (en dus ook Uw nieuwsblad) gaat een puzzelactie voeren voor het Nederlandse Rode Kruis, dat de opbrengst geheel ten goede zal la ten komen aan zijn vakantiepro jecten voor chronisch zieken en in validen. Tussen half november en half mei zullen in totaal dertien Rode Kruiswoordpuzzels worden plaatst. Het bedrijfsleven heeft zeer fraaie prijzen ter beschikking gesteld welke verloot worden onder de inzenders van de juiste oplossin gen van deze puzzels. Bovendien zal men aan het slot nog eens naar een zeer bijzondere hoofdprij: kunnen meedingen. De op een briefkaart in te zenden oplossingen zullen vergezeld r ten gaan van f 1,extra aan postzegels, waardoor men automa tisch kans maakt op de door een notaris te trekken prijzen, en waardoor het Rode Kruis een ste vig bedrag zal kunnen ontvangen om nog meer gehandicapten een week vakantie te bezorgen. Per jaar zijn nu al weer eens vijf- a zesduizend' patiënten, die over het algemeen aan huis en bed zijn gekluisterd, een week te gast bij het Rode Kruis. En niet alleen zij zelf genieten dan uitbundig, hun vakantie betekent ook een afwis seling voor de familieleden door wie zij dag-in-dag-uit worden ver zorgd. Die taak wordt dan over genomen door Rode Kruis-vrijwil- lig(st)ers die in de meeste geval len een week van hun eigen vrije tijd opofferen om de chronische zieken en invaliden te laten genie ten. Tweeduizend jonge en oudere vrouwen en mannen staan telkens weer klaar om deze hulp te verle nen en zij vormen dan ook de ba sis van de Rode Kruis-vakatie- projecten. Maar er blijven natuur lijk hoge kosten verbonden aan het varen met de J. Henry Dunant, een verblijf in de unieke tehui zen in De Steeg en Wezep, een vliegtocht naar een buurland, kampen voor gehandicapte en niet- gehandicapte jongeren en kleinere uitstapjes. Wie dat menslievende werk niet kent zou eigenlijk eens om een hoekje moeten kijken als daar aan boord een groep jonge ren met ernstige hartgebreken, kin der verlamming en dergelijke ziek ten met volle teugen van een week vakantie geniet. Of tijdens kérst- en nieuwjaarsweek in de va kantiehuizen moeten kunnen gade slaan hoe eenzame bejaarden dankzij het contakt met anderen zich weer mens gaan voelen. Al dat werk is deze speciale aktie van de Nieuwsbladpers meer dan waard. Al in de komende weken zult u in dit blad nadere informatie krij gen over de Rode Kruis-vakantie- weken voor gehandicapten en over het. prijzenpakket dat bij de aktie te winnen,zal zijn. Natuurlijk zal bij iedere puzzel uiteen worden ge zet hoe men precies kan deelne men. Intussen kan al worden verteld dat de oplossingen zullen worden ge sorteerd door een groep zeer spe ciale vrijwilligsters zodat aan de administratie geen extra hoge kos ten zijn verbonden en een zo groot mogelijk bedrag ten goede zal komen voor het doel dat ook dit blad voor ogen staat het Rode Kruis te helpen en de lezers een half jaar een bijzondere ontspan ning te bezorgen. Voorlopig wordt hier volstaan met de opwekking: Doe straks mee aan de Rode Kruiswoordpuzzels. voorzieningen getroffen. Toen de voorstelling moest beginnen, stonden er echter meer dan 400 kinderen te wachten om te kunnen genieten van films over Charly Chaplin, the come- die capers, donald duck, woody wood pecker e.a. De leiding besloot ijlings om in twee gedeelten te gaan wer ken. Tweehonderd kinderen konden eerst naar de films gaan kijken en de andere groep werd bezig gehou den in de hobbyruimte, of werd mee genomen voor een wandeling. Daar na konden deze kinderen naar de films kijken en zo verliep de zaak dankzij goed ingrijpen van de leiding voortreffelijk. De inschrijvingen voor de diverse ak- tiviteiten van de Stichting (zoals die in de folder staan vermeld) lopen voorspoedig. De meeste interesse gaat uit naar de hobby-club voor da mes en naar de foto hobby klub. De inschrijvingen staan nog steeds open en u kunt zich aanmelden in „het paalhuus" telefoon 2755. In het veertiendaagse programma „Kerk en Samenleving" zendt de RONO maandag 2 9oktober van l'J.30 tot 20.00 uur een diskussie uit tussen de paters Bolk en Brinkhof, oorspron kelijk afkomstig uit Didam en Schalk haar, en de oud-RONO-medewerker, de. Theoloogjoumalist Koos Koster. Alle drie zijn ze na een gevan- genstraf van een aantal weken gele den door de Junta uit Chili gezet. Gespreksleider is David Mol. Ter sprake komen onder meer de volgende punten: waarom kozen ze Chili als werkterrein, hoe stonden en staan ze tegenover, de kerkelijke c-n politieke situatie daar, hoe waarde ren zij vanuit de Chileense ervarin gen nu na een aantal weken de poli tieke en kerkelijke situatie in Neder land en kunnen we hier nog iets leren van de ontwikkelingen in Chili, zo wel voor als na de coupe. De Vara komt op woensdag 28 no vember met een bekend radiopro gramma, van Greet Schreiner, Hans Zoet en Henk van Stipriaan, dat voor deze dag de titel kreeg „Holten Cen traal", in Hotel ,,'t Lösse Hoes". Het is een bekend programma, dat elke woensdag, vanuit steeds weer een andere plaats, tussen 12 en 1 uur wordt uitgezonden en waarin o.m. ingezetenen een uur lang praten over actuele onderwerpen uit de plaat^ omgeving. Hans Zoet en Greet Schreiner heb ben woensdagmiddag reeds voorbe reidende besprekingen gehad met de gemeente-secretaris, de heer G. J. Langenbarg en de heer W. Beijers Sr- Het zullen waarschijnlijk niet alleen Holtenaren zijn, die aan het woord komen, maar ook inwoners van de gemeenten uit de naaste omgeving. De heer Zoet is reeds bezig om men sen, van wie verwacht wordt, dat zij in dit programma wat aardigs en niet zonder humor iets te zeggen, uit te nodigen. 'De2ë'-spi«ogramma's hebben eén gro te luisterdichtheid, omdat zij vaak boeiend zijn en er soms onverwach te zaken aan de orde komen. Het Christelijk Jongeren Verbond- Overijssel, het Provinciaal Gerefor meerd Centrum voor Jeugd- en Jon gerenwerk en de Stichting voor Ge reformeerd Jeugdwerk in Noord- Oost Overijssel houden samen op zaterdag 10 november een Ontmoe tingsdag in het jeugdwerkcentrum de Olde Vechte, Zeesserweg 12/ te Ommen. Rond het motto „Eerlijk zullen we alles delen" zal er tussen 10 uur 's morgens en 4 uur 's middags ge werkt w-orden met het onderwerp: ontwikkelingssamenwerking. Cen traal zal staan de bezinning over; Zijn de problemen van de Derde We reld onze problemen?" en „Hoe kan ik met mijn groep aan het werk gaan?" De bezoekers kunnen tijdens de dag kiezen uit e.en aantal activiteiten. Handenarbeid technieken en creatief spel kunnen uitgeprobeerd worden. Doorlopend worden films en vertoond. In de spelenkamer dia's kan i kennis maken met het Wereld- ganzebordspel en een Arm en Rijk spel. Ds. Mackaay, hervormd predi kant te Lemeie en oud-secretaris bij de Raad van Zending gaat een ge sprek aan over de verhouding tus sen Zending-Werelddiaconaat-Ont- wikkelingssamewerking. Aan de hand van verschillend werk materiaal zullen gespreks-mogelijk- heden voor het jeugdwerk bekeken worden. Via Leestafels en een Derde Wereld Winkel kan men verder uit voerig geïnformeerd worden over het onderwerp en een aantal acties. Tussendoor kan men wat uitrusten in het Barretje Chantant waar een zangeres met luisterliedjes optreedt. Gehoopt wordt dat na 10 november de plaatselijke groepen aan de gang gaan met het onderwerp. Er zijn plannen om in de vorm van een ten toonstelling rond april '74 el kaar dan te laten zien in welke vorm het Werken aan de Wereld gestalte kreeg. Verdere informatie over de ontmoe tingsdag te verkrijgen via de Olde Vechte te Ommen tel. 05291-1503. Naar aanleiding van de kinderboe kenweek wordt jaarlijks door een ju ry, bestaande uit volwassenen, be paald welk boek in aanmerking komt voor het predikaat „Het beste kin derboek van het jaar". In verschillende plaatsen van ons land worden deze boeken ook gelezen door een jury bestaande uit kinderen om ook hun oordeel te vragen. Dit is vaak afwijkend van de mening van de volwassenen. Dit jaar heeft de Provinciale Bibliotheekcentrale voor West-Overijssel in een aantal van haar bibliotheken dergelijke kinderju ry's gevormd. De kinderen hebben acht boeken ge lezen en met elkaar besproken te we ten: „De Marokkaan en de kat van tan te Da" van H. Barnard. „Mickey en de Fiebeldewiebels" van T. Beekman. „Het eiland Lapje Loem" van W Huygen. „De Bovenvangers" van L. Kooi ker. „Tioebek uit het tijgerbos" van J. Last. „In de greep van de citroenzucht" van A. Schouten. „De vleugels van Wouter Pannekoek" van A. de Vries. De eindstemming heeft plaats gevon den op zaterdagmiddag 20 oktober. De kinderen van de plaatselijke ju ry's uit Hasselt. Hardenberg, Den Ham, Haarle, Nijverdal. Hellendoorn. Steenwijk, Holten, Vriezenveen en Wierden zijn in de bibliotheek te Nij verdal bij elkaar gekomen waar al lereerst gestemd werd over Het bes te boek". Terwijl de stemmen gesteld werden hield de schrijver H. Barnard een vraaggesprek met de kinderen. Deze waren zo enthousiast dat ze van geen ophouden wisten. Hierna werd het resultaat van de stemming bekend gemaakt, waar bij als de drie beste boeken naar vo ren kwamen 1. A. Schouten „In de greep van de citroenzucht" (14 stemmen)." 2. H. Barnard „De Marokkaan en de kat van tante Da" (13 stem men). 3. A. de Vries „De vleugels van Wouter Pannekoek" (12 stemmen). Eensgezind werd besloten een felici tatie-telegram naar A. Schouten te sturen. Twee studenten van de Pedagogische Aakademie te Steenwijk besloten de middag met een poppenkastvoorstel ling over het laatste gedeelte van het boek „De Marokkaaan en de kat van tante Da". Het was een bijzonder geslaagde middag en de kinderen besloten ent housiast om volgend jaar weer mee te doen. De jeugdige juryleden uit Holten waren Desiré Dieberen, Geralde ter Haar, Alle Veltkamp en Ap Groen uit Holten, Bea van de Brink, Ria Meijerman en Henk Stevens uit Dil- kerhoek.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3