H Benelux-brochure verschenen T eleac-cursussen 1973 -1974 De Leidse onderwijs instellingen Subsidie medische apparatuur sportkeuring Aanpassen en bijblijven, een noodzaak bij moderne technieken Met plastic de winter in Van het erf der kerk Voor iedereen een „goed belegde boterham*5 Buitenlandse belangstelling voor Nederlandse wijnen Vijlt ig jaar streven naar perfectie Mi Van den slimmen hagelslag in Holten in den naozommer van 1873 deur H. J. Krebbers 'Wm m - A NiM DOLFIJNEN SNEE IN'T OOR Ned. sherry en Rosé groot succes Vrijdag 19 oktober 1972 T De Leidse Onderwijsinstellingen vormen een scholen gemeenschap van 13 gespecialiseerde scholen en instituten voor schriftelijk/mon deling onderwijs. Ook een instituut voor uitsluitend mondeling onderwijs maakt er deel van uit. Elke school en elk instituut beschikt over een eigen staj van wetenschappelijke medewerkers en verzorgt uitsluitend de opleidingen die liggen 'op het specifieke vakgebied van die school of van dat instituut. In totaal omvat het cursusprogramma van de Leidse Ondervnjsin- stellingen 420 verschillende opleidingen. De Leidse Onderwijsinstellingen verzorgen opleidingen op zeer ver schillend gebied: administratie, eco nomie, bedrijfsorganisatie, marke» ting, automatisering, makelaardij, verzekeringen, MO- en LO-akten, ta len, bedrijfscorrespondentie, wis- en natuurkunde, chemie, elektro- .en ra dio-techniek, elektronica, werktuig bouwkunde, weg- en waterbouwkun de, mavo, havo, vwo, algemene ont wikkeling, poljtie-onderwijs, sociale en culturele vorming, medische prak tijkassistenten, toerisme en recreatie, land- en tuinbouw, reclame, etaleren tekenen en schilderen. De LOI is 'n instelling zonder winst- doel. Dit houdt in dat op geen enkele wijze winstuitkeringen plaatsvinden. De inkomsten worden na aftrek van de kosten van zowel het administra- tief-organisatorische als het onder wijskundige apparaat, besteed aan de verdere uitbouw en perfectionering van het LOI-onderwijs. Bovendien wordt jaarlijks een bedrag ter beschikking gesteld aan het Stu diefonds van de LOI. Dit Studiefonds subsidieert cursisten die door omstan digheden niet in staat zijn de studie kosten te voldoen. Daarnaast onder steunt het. Studiefonds andere activi teiten op onderwijskundig gebied, zo als b.v. onderwijs aan blinden (in sa menwerking met de Nederlandse Blindenbibliotheek). Voort9 worden uit dit Studiefonds schenkingen ge daan ten behoeve van zeer speciale onderwijsprojecten. Zo werd in Suri name een tweetal scholen, dank zij een gift via het Studiefonds, in staat gesteld elk een klaslokaal voor ge handicapte kinderen in te richten. Nog onlangs, in januari 1973, ontving een zesta] Leidse basisscholen via het Studiefonds van de LOI leer- en hulp middelen ter ondersteuning van een nog maar juist op gang gekomen vernieuwingsproject De LOI-medewerkers Bij de Leidse Onderwijsinstellingen werken 400 medewerkers in vast dienstverband. Hun werkzaamheden kunnen ruwweg in drie groepen wor den onderscheiden. Een groot aantal medewerkers ver vult een administrateve taak; zij houden zich bezig met de cursisten administratie, lesverzending, verzen ding van studiematerialen, lesgeldad ministratie enz. Een tweede groep verzorgt de studie voorlichting en de studiebegeleiding. Zij stellen studieroosters samen, on derhouden contacten met cursisten en houden de studieresultaten bij. De ze werkzaamheden worden verricht op de zogenaamde cursistensecreta riaten van de LOI. Ten slotte werken er 36 wetenschappelijke medewerkers die zich onder meer bezighouden met didactisch onderzoek, leerstofontwik- keling, het up-to-date houden van de lessen. Bovendien houden zij toezicht op en bégeleiden zij de corrigerende docenten, die aan de LOI verbonden zijn. De Leidse Onderwijsinstellingen stel len uitsluitend bevoegde docenten aan. Aan de LOI zijn bijna 700 van deze docenten verbonden. Over 't al gemeen zijn zij werkzaam in het dag onderwijs of in het bedrijfsleven. Hun medewerking aan de LOI verlenen zij op part-time basis. Naast het cor rigeren van het door de cursisten gemaakte schriftelijk werk, houdt een aantal van hen zich ook bezig met het samenstellen van lessen en-of met het geven van mondelinge lessen en het begeleiden van het praktijkon derwijs. De lessen De door de Leidse Onderwijsinstel lingen over te dragen kennis is neer gelegd in ruim 30.000 verschillende leseenheden. Over het algemeen wordt de leerstof van iedere opleiding eens in de twee jaren beoordeeld naar de dan gelden de stand van zaken op het desbetref fende vakgebied. Zo worden de lessen regelmatig aangepast aan de nieuw ste gegevens. Waar nodig wordt op nog kortere termijn de leerstof her zien. Het samenstellen en herzien van de lessen geschiedt door de docenten van de LOI, onder leiding van de vas te wetenschappelijke staf. Om te bevorderen dat de opleidingen goed op het beoogde doel blijven af gestemd, bestaat er een uitstekende samenwerking tussen de Leidse On derwijsinstellingen en examenorgani saties en verenigingen op onderwijs gebied. De kennisoverdracht vindt niet alleen plaats door middel van schriftelijke lessen. Waar nodig worden mondelin ge lessen, praktica, discussiebijeen komsten en excursies georganiseerd. De mondelinge lessen en praktijkda- gen worden niet alleen gegeven in de eigen, goed geoutilleerde leslokalen en laboiatoria in het LOI-gebouw te Leiderdorp, maar ook in andere plaatsen in het land. Bij sommige opleidingen krijgen de cursisten de beschikking over techni sche hulpmiddelen ter verhoging van het studierendement. Te denken valt aan de grammofoonplaten, geluids banden en cassettes bij het talenon derwijs. Daarbij is het ook mogelijk dat de cursist zijn eigen uitspraak van de vi'eemde taal opneemt en door de docent laat controleren. Voorts worden vormen van' aanschou welijk onderwijs toegepast; bijvoor beeld door bijlevering van stalen, monsters, reprodukties, proeven van drukprocédés, kleurenschalen, enz. Ten slotte maken ook praktische in structies deel. uit van het LOI-onder wijs zoals bijvoorbeeld 't maken van werkstukjes, foto's en tekeningen die ter beoordeling kunnen worden inge- - zonden. De examens De Leidse Onderwijsinstellingen lei den op voor officiële examens afge nomen door het Rijk, voor examens van de examencommissies van diver se landelijke organisaties, afgenomen onder toezicht van 'n rijksgecommit teerde, en waar geen equivalente examenmogelijkheid bestond voor de eigen examens van de LOI, even als onder toezicht van 'n rijksgecom mitteerde die de diploma's mede on dertekent. LOI-opleidingen zonder examendoel kunnen bij voldoende studieresultaten worden afgerond met een Studiever klaring, afgegeven door de Directie van de Leidse Onderwijsinstellingen. De cursisten Jaarlijks studeren bij de Leidse On derwijsinstellingen ruim 70.000 men sen. De meesten van hen wonen in de Randstand en behoren tot de leeftijds groep van 21 tot 35 jaar. Zij zijn te onderscheiden in drie grote groepen: a) individuele cursisten, die op ei gen gelegenheid een bepaalde op leiding volgen; b) groepen personeelsleden van be drijven die in overleg met het desbetreffende bedrijf aan 'n op leiding zijn begonnen; dit kan een reeds bestaande opleiding zijn, maar ook een opleiding die speciaal op de behoefte van dat bedrijf is afgestemd; c) militaire cursisten, die hun dienstplicht vervullen en deze tijd produktief willen maken door het volgen van een opleiding; evenals voor de studerenden via bedrijven gelden voor hen specia le voorwaarden en faciliteiten. Ruim 50 jaar ervaring met het LOI-onderwijs hebben doen blijken, dat vele mensen een maatschappelij ke verbetering niet alleen te danken hebben aan hun eigen doorzettings vermogen, maar ook aan de wijze waarop de Leidse Onderwijsinstellin gen hun onderwijs organiseren en hun cursisten bij hun studie begelei den. Het LOI-onderwijs rust derhalve op een gezonde basis en vervult in de Nederlandse onderwijswereld een functie van toenemend belang. FOTO/FILM Foto en IIADl A filrnt'Ps If II KI II voor u getekend VI m I in door CORK Kinderen zijn geen portretmodellen Vang daarom het kind in zijn spel. Kmp desnoods enkele keren af, zonder 'n opname te maken. Films kunnen mislukken door te snelle kamera bewegingen. Zorg bij het filmen voor de zo hoognodige rust. De n r is u beste fotomodel. Veelkleurig en geduldig. Trek er af en toe op uit, de vrije natuur in. En vergeet uw kamera niet! „Grenzeloos vrij" is de titel van de dezer dagen verschenen Benelux-bro chure, die het Nederlands Nationaal Bureau voor Toerisme, het Commis sariaat-Generaal voor Toerisme van België en het Nationaal Bureau voor Toerisme van Luxemburg gezamen lijk hebben uitgegeven ter gelegen heid van de campagne, welke de drie toeristische organisaties zijn ge start om enerzijds het toerisme tus sen de drie landen uit te breiden en anderzijds de Benelux-idee te bevor deren. Het is een fraaie in tijdschrift-vorm uitgevoerde brochure, welke inclu sief de omslag 56 pagina's telt en verlucht is met fraaie foto s en een op vele aspecten van het toerisme betrekking hebbende tekst bevat. Na een korte historische inleiding over het ontstaan en de betekenis van de Benelux-verdragen, volgt de inhoud, die de lezer een blik gunt in de toe- Teleac Utrecht gaat in het komen de winterseizoen weer 'n aantal t.v.- cursussen organiseren. Gestart zijn reeds op 4 september en 1 oktober ,,Vamos a ver mas", een vervolgcur sus Spaans van 20 lessen, respectie velijk een cursus „Dammen", waar van het televisiegedeelte gedurende het Wereldkampioenschap Dammen 1973 wordt uitgezonden 's avonds na het laatste journaal op Nederland 1 of 2. Verder staan op het programma: Landbouw. Start 29 oktober 1973. Omvat 12 t.v.-lessen en bestaat uit 3 deelcursussen van elk 4 lessen over Inkomensbesteding, Rentabiliteit van de varkenshouderij en Rentabiliteit van de akkerbouw. Het schriftelijk materiaal bestaat uit drie afzonder lijke werkboeken. Nascholing huisartsen: Start 13 december 1973. Serie van 5 t.v.-les sen in het kader van de post-acade- miale bijscholen van huisartsen met als onderwerp „Hypertensie". De ondernemer: start 19 november 1973. Met 13 t.v.-lessen over varingen, opvattingen en beslissingen van ondernemers uit het middelgro te en kleine (re) bedrijf. Algemene bijstandswet. Start 6 ja nuari 1974: met 6 t.v.-lessen. Deze beknopte populaire leergang is onder andere bedoeld voor maatschappelij ke werkers, hulpverleners van kerke lijke en particuliere instellingen, ge- vakbonden en andere „verwijzers" naar de „Bijstand". Hoe word ik de computer de baas? Start 9 januari 1974 en is een herha ling in 36 lessen van de cursus Basis kennis Informatie 1972'73. 20 Lessen worden uitgezonden van januari tot juni, de overige van september tot december 1974. Leidt ,,en passant" op voor het Rijkserkende examen. In 't jaor 1873, op nen zoaterdaggen naomiddag in Augustus, dages. noa de karmse, was 't benoud warm. En toe't tegen den aovend liep, kwam er un iesbaorliek onneweer opzetten, un onnewear, zoals ik der naoder- hand nooit wear eene hebben mee- e-maakt. 't Was fenaol krek, of de waeld most vergoan; twas aldeur un soezen en broezen, un rettelen en kletteren, un leuchten en donde ren, dat iemes heurden en zien most vergaon. Hagelsteene zo groot as un kieftenei, met s-charpe hoeken en kan ten. kwamen bij hoopen oet de locht vallen. In de huuze bleef haoste geen glasroete heel en de boekweite lag kort en klein e'hageld op 't land. Nen stroom van ies en water kwam" van den barg of 't dorp in broezen, 't Zag er nao afloop van die bujje overal bedroefd oet. In 't lokaal van de leegste klasse van de olde schole achter den hof van den toenmaligen wethouder Karke- meijer, wazzen ook de beste glasroe- ten kort-e-hageld. 's Dinkseldages daorop was 't den tweeden schooldag nao de vakaansie. Der was toentertied un groot gebrek an ondermeisters. Meister Rörik ston in 't lokaal van de heugste klassen veur 150 kinder te warken. Ik had in 't lokaal veur de leegste klassen 197 kinder te onderwiezen. 't Was ook toe arg warm. 's Naomiddages was ons de hitte fenaol te mans. Meister Rörik zette de pette af en trok den jas oet. Hij dee toe de deure van mien lokaal leus en zei: ,,As 't ow te mans wodt, eoe dan als ik!" Toe gong i weer ieverig voart met zien wark. Ik dee 't zelfde, maor liete de kinder, die met 'et heufd op de arme leien te slaopen, maor rustig liggen. Op ens wodden 't zoo plos donker. Daor zaggen we 't geflikker van 'ne verblindende slingerleuchte en heur den plos daorop nen rettelenden knet terslag, den den grond ee daveren. Van dc zyde van enkele sportver enigingen in onze gemeente is aan het gemeentebestuur het verzoek ge richt om subsidie te verlenen ten be hoeve van een op te richten stich ting voor de Medische Sportkeuring in deze gemeente. In een voorstel aan de raad schrij ven B. en W. over dit verzoek: „In verband met de overvolle bezet ting van de bureaus voor sportkeu ring in omliggende plaatsen, waar thans de keuringen plaatsvinden, blijkt het noodzakelijk, dat tot. stich ting van een dergelijk bureau in de ze gemeente wordt overgegaan. D( wachttijden zijn dermate lang, da' de keuring van de daarvoor in aan merking komende personen niet tij dig kan plaats vinden. Overeenkomstig een overgelegde ra ming zullen de kosten van eerste aanschaf van de medische appara tuur. noodzakelijk om de keuringen uit te voeren f 2.656,bedragen. Daax-naast is het ongedekte jaarlijk se exploitatietekort op basis van 200 keuringen per jaar te ramen op ca. i 9.per keuring. Hierbij is reke ning gehouden met een bijdrage van de gekeurde van f 5,per keuring en met een subsidie van de federa tie van bureaus voor de medische sportkeuring van f 1,per keuring. De keuringen, die een pi'eventieve bescherming vormen voor degenen, die een sport willen gaan beoefenen, worden voor diverse takken van sport verplicht gesteld. Wij zijn van oordeel dat de instel ling van een dergelijk bureau in de ze gemeente is toe te juichen en dat hiermee tevens het algemeen belang wordt gediend. Op grond hiervan zijn wij van me ning dat het verzoek dient te worden ingewilligd en stellen wy u voor in erste aanleg een subsidie beschik- vaar te stellen van f 2.656,voor de aankoop van de benodigde medi sche apparatuur. Met betrekking tot het verlenen van een subsidie in de jaarlijkse ex ploitatiekosten, voorshands te ramen op ca. f 9,per persoon, zal bij de behandeling van de begroting 1971 een beslissing dienen te worden ge nomen." En opniej begon toe weer tzelfde schrikbaoi-end gesprektakel as den zaoterdag te veuren. 't Lichtte en donderde altied maor zo deur; de wind broesde en bolderde, dat ons heuren en zien vergong. De blae van den lindeboom, die veur de schole stond, de glasstukken, dien in de raa koziens wuzzen blieven zitten en de scharpe iesstukken van 't onvernofti- ge hagelschoer vlogen deur mekan- der warrelend et lokaal in. De kin- der leejen last. Ze vlogen van angst överende in de lange banken en druk ten en verdrongen mekander um 't eerste bij de deure en naor boeten te kommen. Allemaole riepen ze kar- mend um Moeder! Maor'k begreep wal, da'k de stakkers binnen most holden en liep daorum naor de deure. Den vinger hield ik boven de klinke in 't huusken. Zoo konden ze met geen meugelukheid de deure leus kriegen. Maor ze schreeuwden allererbarmu- luks en trokken mi'j bi'j de bokse- piepend dale. kKwam onder de kin- der te zitten, krek, lao'k maor zeggen, as ne moederbieje onder den biejen- zwarm Dat was nen benouwden toestand, 't Schoer duurde ditmaol hoogstens 10 minuten. Toe't gedaon was, 'zochten de kinder eure plaatsen weer op en ik kon ook weer overende kommen en met 'et wark voort gaon. We hadden 't er zonder ongelukken af-e-bracht, maor dat geval is toch altied in miene gedachtenisse blieven leven. Het zal velen bekend zijn dat de Dorpsschool honderd jaar geleden naast de kerk stond onder de kastan jebomen tegenover Van Bruggens winkelpand. Opgemerkt wordt dat de leerlingenschaal sinds 1873 aan merkelijk verlaagd is. Bovenstaande is ontleend aan de Holtense Almanak van 1926. Om tot eenheid in de schrijfwijze van de streektaal te komen is er meermalen overleg geweest. Voor „Salland en Oost-Veluwe" is een Schrieverskrin- ge evenals voor „Achterhook en Lie- mei-s". Belangstellenden kunnen zich eventueel wenden tot A. J. de Weerd, Wessel Zustelerstraat 6 te Deventer en G. J. H. Krosenbrink, Corle 14 te Winterswijk. B. H. Brouwer. oktobermaand... wcreldspaardag komt tn zicht. Lot op de publikaties van de Bondsspaarbank. U neemt er straks wat van mee! BONDSSPAARBANK voor alle geldzaken Beton. Start 17 februari 1974. Her haling van de in 1972 uitgezonden 10 lessen met cursusboek, waarin houd en toelichting der lessen. English for business. Start 3 maart 1974. Het leerpakket bestaat uit 13 televisie-uitzendingen gericht op praktijk van het bedrijfsleven met 15 minuten uit de B.B.C.-film „Bell- crest Ltd", een fictief bedrijf. Cursus voor Adspirant-gemeente- raadsleden. Start 10 maart 1974. Infor matie over een groot aantal fecetten van het raadswerk, zoals relatie tus sen gemeenten, gedeputeerden, pro vinciale staten, de functie van burge meester en wethouders, de gemeen tebegroting, werken in de fracties, commissievergaderingen en nog tal van andere beleidstaken met bijbeho rend cursusboek. Nadere informaties kan men krij gen bij Teleac - postbus 2414-Utrecht, telef. 030-940244 of 940241. *i.H' 7 - -.4/ ristische perspectieven van deze Be nelux. Met een in verschillende kleu ren uitgevoerde kaart van de diver se gebieden ih de drie landen, en de daarmee corresponderende vakjes, worden de pagina's aangegeven, waar men in de brochure een om schrijving van de aantrekkelijkheden van die gebieden vinden kan. „Meer vrije ruimte, stad en land in de Be nelux, kunst: band tussen heden en verleden, stenen met ziel, iedere da^ een feest, water schenkt leven, als een vorst..., „fit" in Benelux, auto weg!, Benelux juhior" zijn naast de natuur- en gebiedsomschrijvingen en kele van de onderwerpen, die r in de brochure vinden kan. Een goed stukje werk, dat in een oplage 270.000 Nederlandstalige en 80.000 Franstalige exemplaren wordt uitge geven. De brochure is verkrijgbaar bij de VVV- en ANWB-kantoren. RHENEN In het drukst van de voorstellingenreeks viel in Ouwe hands Dierenpark de zuiveringsin stallatie uit, die het water in het dolfijnenbassin op peil moet houden. De beide dolfijnen Sonny" en „Sal ly" hadden direct in de gaten, dat er iets mis was. Omdat dolfijnen slecht kunnen zien, hebben ze uiterst helder water nodig bij het vertonen van hun kunsten en in elk geval bij het maksn van die enorme sprongen tot wel in de nok van het enorm ho ge gebouw. Ze gaven weliswaar ge woon hun voorstellingen maar den intelligent als dolfijnen zijn alles in een vertraagd tempo. Voor de verzorgers van het bassin was er door het uitvallen van df pomp plotseling veel werk aan dt winkel. Met handkracht moest nu of elkaar snel opvolgende tijden het wa ter ververst worden en van nieuw zout worden voorzien. De nieuwe pomp, die uit Kiel moest komen in West-Duitsland, liet geluk kig niet lang op zich wachten, zodat de storing snel kon worden verholpen tot grote vreugde in dit geval var dier en mens. RHENEN Hij had een snee in 't oor, maar hij was desondanks brood je nuchter! Die „hij" s de nog jonge giraffe „Cees", die in Ouwehands Dieren park werd geborden. En die snee in z'n oor heeft niets te maken met overmatig drankgebruik. Want „Cees' drinkt niet. Neen, het heeft allemaal een heel an dere betekenis. „Cees" zag op een voor hem kwade dag gewoon een glazen wand op het buitenterras o het hoofd. Daardoor moest datzelfde hoofd het ontgelden! Hij liep namelijk met z'n kop dwars door die ruit heen, met het gevolg dat één van z'n oren door de glas scherven een sneetje had opgelopen. De wond is al weer geheeld, de ruit hersteld. „Wat heb jij op je boterham?" Een nieuwsgierige vraag van de ene over blijver aan de andere. Het antwoord: „gestampte muisjes" of, „ik heb lek ker leverworst en één met tomaat". Smaken verschillen, je zou bijna kun nen zeggen: zoveel boterhammen, zo veel beleg. De keuze is enorm; er is hartig en zoet, fris en zuur beleg naar ieders smaak. Langzamerhand kan heel Nederland genieten van een „goed belegde bo terham". Daarbij denkt u misschien aan kaas, rosbief en ham, en een an der aan echte vruchtenjam of choco ladehagelslag. Smaak en hoge prijs zijn echter niet de enige voorwaarden voor een goed belegde boterham: een goede voe dingswaarde is minstens zo belang rijk. Voedingswaarde van broodbeleg Iedereen heeft dagelijks een portie eiwitrijke voedingsmiddelen nodig; dat zijn o.a. vlees, vis, peulvruchten, ei, kaas, melk en melkprodukten. Ei witrijk broodbeleg is vlees, vis, ei, kaas en kwark. Vleesbeleg is eiwitrijker, naarmate het magerder is, vet spek is eiwit- arm. Mager vleesbeleg is o.a.: rosbief, le ver, rookvlees, tong, kalfsfricandeau, varkenfricandeau, achterham, kip, mager pekelvlees, zure zult magere schouderham corned beef. Vetter zijn: gekookte worst, lever worst, boterhamworst, leverkaas cer- velaatworst rookworst, palingworst, snijworst. Erg vet zijn: bacon, ontbijtspek, paté salami. Net als vleesbeleg kunnen vis, schelp en schaaldieren ook meer of minder vet en eiwit bevatten.- Mager zijn: garnalen, mosselen. Vetter zijn: paling, makreel, haring, bokking, rolmops, sardines. Gerookte bokking en sardines bevat ten het meeste eiwit. Erg vet is schelvislever; deze vïscon- serve is niet zo eiwitrijk. Kaas en kwark zijn er in vele soorten en vetgehalten. Net als bij vlees en vis zijn de magere soorten wat eiwit rijker dan de vette. Vetarm zijn: 20 plus kaas magere smeerkaas, magere kaas echte Leid- sekaas. Wat vetter is de Edammerkaas f40 plus). Volvet is de Goudse kaas. Buitenlandse kaassoorten zijn meest al volvet en dikwijls nog vetter. Al leen de Zwitserse groene strooikaas is heel erg mager. Kwark is er in drie soorten: mager, halfvet en room. U kunt ook eens een ei op het brood nemen: hardgekookt en in plakjes ge sneden, gebakken of als roerei. Ge bruik liever niet meer dan tw'ee a drie eieren per week. Het is heel goed mogelijk, dat u bij de warme maaltijd al voldoende vlees of vis gebruikt 100 g. per dag is al genoeg u heeft, dan eigenlijk niet veel eiwitrijk beleg meer nodig, één plakje kaas is ook genoeg en een paar glazen melk doen de rest. Beleg uw brood dan eens met groente of fruit, misschien niet zo bekend, maar wel erg lekker. Het levert bovendien weinig calorie- en. iets wat erg belangrijk is in onze „dikke" maatschappij. Probeer eens een boterham met plak ken tomaat en strooi er dan peper en zout op. Ook in plakjes gesneden ra dijs met wat selderij-zout, geraspte ramenas of geraspte wortel zijn erg smakelijk. U krijgt een lekkere frisse boterham, die ook bij overblijvers in de smaak zal vallen. En u kunt ook eens aardbeien, plakken appel ol reepjes banaan nemen. Blijft nog over het zoete beleg: jam, stroop, honing, vele soorten hagelslag en muisjes, vlokken, kokosbrood en pasta's. Ze zijn in verhouding tot de eiwitrijke broodbeleggingen niet duur maar zoet beleg bestaat voor het grootste gedeelte uit suiker en bevat geen eiwit. Vooral kinderen zijn vaak dol op deze soorten broodbeleg, die een ware „aanslag" op hun gebit be tekenen. Alle zoetigheid die in de mond achterblijft wordt omgezet in zuur, dat gaatjes vreet in tanden en kiezen. Prys van goed broodbeleg Vlees- en visbeleg zijn over het al gemeen niet goedkoop. Gebruikt u bij de warme maaltijd voldoende van de ze voedingsmiddelen en worden er ook dagelijks enkele glazen melk ge dronken, dan is dit dure beleg niet noodzakelijk. Soms krijgt u echt „waar voor uw geld", zoals bij rook vlees, dat zo dun wordt gesneden, dat u met 100 g. ervan meer boterham men kunt beleggen dan met. b.v. 100 g. boterhamworst. Wel iets om eens aan te denken. Groentebeleg is in het seizoen gezond en goedkoop. Haring is duur broodbeleg, u kunt met 1 haring maar twee boterham men beleggen fplm. f 0,45 per boter ham). Met een blikje sardines (6 stuks a f 0,60) belegt u al gauw vier boterhammen en dat is maar f 0.15 oer boterham. Zoet beleg is verreweg het goedkoopst in aanschaf, maar bedenk wel. dat er praktisch geen waardevolle voe dingsstoffen inzitten en dat, wie te veel zoetigheid gebruikt al gauw tand bederf krijgt; en de tandarts is duur der dan biefstuk op het brood. Wat vroeg werd geleerd, is van daag niet meer toerekend om de snelle technische ontwikkeling by te houden. Deze vooruitgang is by- zonder duidelijk in de sectoren elec- tronica en cleetrotechniek. Een groot aantal mechanische systemen en re gelingen werd goeddeels door elek trische vervangen. Onder invloed van de elektronica werd daarvan een groot deel geautomatiseerd. De nood zaak tot automatiseren zet zich in steeds sneller tempo door. Tegenover de vele voordelen van de moderne elektrotechniek en elektro nica, zoals kortere produktie- en ver werkingstijden, grotere toepassings mogelijkheden enz. staat 'n aanzien lijke investering. Het is dan ook dui delijk, dat een voortdurende en onge stoorde werking van de geautoma tiseerde apparatuur moet zijn ge waarborgd. Aangepaste, praktisch, opleidingen in de industriële elek tronica en electrotechniek zijn dan ook vereist voor hen die met de in stallatie, de bediening of het onder houd van deze apparatuur zijn belast. Dergelijke opleidingen moeten er op zijn gericht dat de nieuw verkregen kennis direct in de eigen werksitua tie kan worden toegepast. De cur sist moet dan oqk praktisch kunnen oefenen met een uitgebreid instru mentarium voor het samenstellen van metingen. Praktische oplossing Tegemoetkomend aan deze wensen heeft de Stichting Nederlandse Tech nische School in n- /e samenwer king met een aantal ndustrieën, een tweetal nieuwe opleidingen ontwik keld. Beide gesprecialiseerde avond opleidingen steunen op de vereiste methodiek en hebben een actueel pro gramma. De opleiding Industriële elektronica richt zich op allen die zijn belast met de toepassing van moderne in dustriële systemen en apparatuur. Zij omdat de volgende, op elkaar aan sluitende cursussen: Basiselektroni- ca, Elektronische schakelingen en techniek, Toegepaste industriële elek tronica en Toegepaste digitale tech niek. De opleiding Industriële tech niek richt zich op diegenen die met de moderne toepassingen van de electrotechniek te maken hebben en omvat de volgende, op elkaar aan sluitende delen: Basis-electrotechnle Electrische en energietechniek en Electrische besturingstechniek. Kort en doelgericht De School kent het systeem van korte, doelgerichte cursussen. Elke cursus duurt drie maanden met één lesavond van drie uur per week en heeft een afgerond programma. Dit heeft als belangrijk voordeel dat des gewenst met het volgen van één der cursussen kan worden volstaan. Degenen die geen elektrotechnische opleiding hebben of voor wie een herhaling van de stof noodzakelijk is, beginnen met een basiscursus. Zij die reeds over een bepaalde elek trotechnische of elektronische kennis beschikken, worden direct tot een vervolgcursus toegelaten. De opleidingen worden bezocht door toren van het bedrijfsleven, zomede uit tal van overheidsbedrijven en in stellingen. De grote belangstelling voor deze cursussen is ongetwijfeld toe te schrijven aan de nieuwe on derwijsvorm en de uitgebreide collec tie moderne leermiddelen en meet instrumenten waarmee elke cursist werkt. Nieuwe cursussen zullen nog deze herfst beginnen in Amsterdam, Arn hem. Breda, Eindhoven, Enschede, Groningen. Maastrict, Rotterdam, U- trecht en Zwolle. Andere mogelijkheden De Stichting verzorgt eveneens avond cursussen Service techniek radio en televisie, Moderne halfgeleidertech niek, Antenne-inrichtingen, Service techniek electrische gebruikstoe- stellen en Medische elektronica. Van alle cursussen is een uitvoerige pros pectus beschikbaar. Het wordt op aanvraag gaarne toegezonden door het centraal bureau van de Stichting Nederlandse Technische School, Ja cob Marisstraat 61, Amsterdam. Telefoon (020) 157222. Nadat Siebrand Kampen tegen ein de 1972 de Nederlandse Rosé de Fruits op de markt bracht en in au gustus van dit jaar een Nederland se sherry, kan men nu reeds binnen het bedryf tevreden zijn over de ont vangst van deze unieke produkten door het Nederlandse publiek. In een tijd dat vele bedrijven in ons land het juist vaak moeilijk heb ben met de afzet van hun produkten. heeft het bovengenoemde bedrijf juist te kampen gehad met het bijbenen van de produktie. De vraag er naar is groot. Zo groot dat zoalseerder werd gemeld het bedrijf met grote spoed, maar zeer doordacht, is gaan uitbreiden Er wordt momenteel een nieuwe pers hal in gereedheid gebracht om aan die vraag te kunnen voldoen. Siebrand-Kampen heeft zich verze kerd van de modernste machines, die binnen enkele weken kunnen gaan draaien. Het is sinds de introductie van de beide bovengenoemde produkten niet de eerste keer dat naar nog doelma tiger werkmethoden werd gestreefd. Er kan nu al worden vastgesteld, dat het zeker niet de laatste keer zal zijn, want er liggen alwéér nieuwe plannen op tafel. De nieuwe pershai waar het Nederlandse fruit moet wor den geperst is slechts een eerste fa se. De uitbreiding en de te verwach ten toekomstige expansie, heeft niet alleen te maken met de gestegen om zet jn ons eigen land. Vooral ook om dat het buitenland veel interesse heeft in de Rosé de Fruits en de Neder landse sherry de Palos Creamix dient het bedrijf met exportmoge lijkheden terdege rekening te hou den. Wel verbazingwekkend, indien men weet dat zo'n 50 jaar geleden het bedrijf startte met een aange spoeld vat port en een aanvangskapi- taal van f 200,15. Hoe de ogenschynlijke stoerheid van leer met groot gemak te koppe len is aan uiterste vrouwelijkheid, laat Karen Hellemaa, de hoofdont werpster van de finse leren kleding fabrikant Friitala, ons zien in haar kollektie voor de komeöde herfst en winter. Van haar op het wereld-topmodel Veruschka geïnspireerde creaties straalt een warmte en luxe uit, die niet alleen door de originele belijning tot uitdrukking wordt gebracht maar ook en vooral door het gebruik van onder meer zachte, lichte lamshui- den (nappa en suède) en een over vloed aan langharige bontsoorten, zo als roodvos, wasbeer en tïbetaans schaap, verwerkt in grote kragen, manchetten en brede zomen. Het bekende warme en lichte „lam- my" (lamsuède met de vacht aan de binnenzijde er nog aan) is voor de ko mende Friitala-winterkollektie nu ook verwerkt in modieuze kleuren als olijf en roodbruin. Nieuw is kortge schoren lammy, dat nog zachter en flexibeler is en daardoor uitstekend geschikt voor heerlijk draagbare wik kel jassen. Een ander nieuwtje van het in Euro pa steeds bekender wordende Friita la is geverfde „nacktpelz" (een lam- my-kwaliteit) in de kleuren zalm, bleu en camel. Dit materiaal is voor namelijk gebruikt voor sportieve mo dellen als korte jacks en nauwslui tende jasjes. Ook aan de man heeft Karen Hel lemaa gedacht, zij het in een wat klassiekere stemming. Zo zijn er bij voorbeeld vele variaties op het be kende duffeltje, maar dan in lammy en nacktpelz. Zowel bedoeld als autocoat alswel als mantel zijn er stijlvolle knielange jassen. In de mode voor de jongere man ge bruikte de finse ontwerpster stoer pool-suède, met bontvoering en kra gen van schapevacht. De nieuwe Friitala-kleren zullen vanaf dit moment in de betere leer- en suède shops verkrijgbaar zijn. model uit de herfst-winterkollek- tie van Friitala heeft een wasbeer kraag: tailleboord en manchetten zijn van tricot. Wereldraad bestemd eerste S 250.000 voor hulp Watersnoodslachtoffers AZIE De Wereldraad van kerken is een hulpverleningsactie begonnen voor de vele slachtoffers van de overstromin gen in Pakistan, India en Bangla desh. In een eerste beroep op de le den-kerken van de wereldraad wordt gevraagd gezamenlijk een bedrag van 250.000 dollar, ongeveer 670.000 gul den, ter beschikking te stellen. Een van de medewerkers van de staf van de wereldraad zal ter plaatse na gaan waaraan de grootste behoefte bestaat en welk soort materiële hulp in dit stadium het meest in aanmer king komt. Dr Allan Brash, voorzitter van de hoofdafdeling voor gerechtigheid en dienst van de wereldraad, heeft ver klaard, dat de zich nog verder vol trekkende ramp de grootste is, waar voor de in de wereldraad samenwer kende kerken zich tot nu toe gesteld hebben gezien. Hij zei, dat er grote watersnood in de drie landen heerst, die naar schatting acht miljoen men sen dakloos heeft gemaakt, omstreek; drie miljoen hectare land onder wa ter heeft gezet en op het ogenblik nof ruim twintig steden met eik meei dan 50.000 inwoners bedreigt. De elec- triciteitsvoorziening is veelal onmo gelijk geworden, meer dan 1.600 km. wegennet is verwoest en honderden bruggen zijn vernield. De nood is zo omvangrijk, dat de vraagde kwart miljoen dollar voor de eerste lenigin^. niet meer dan een aanloopbedrag kan zijn. Een aantal kerken en hulpverle ningsorganisaties in verschillende lan den is al aan het werk gegaan. Afge lopen zondag is via IKOR-t.v. en ra dio-uitzendingen een „Wilde Ganzen- actie" voor hulp gevoerd. De geza menlijke organisatie van protestant se kerken in ons land, de stichting Oecumenische Hulp te Utrecht, heeft haar gironummer 5261 speciaal open gesteld voor bijdragen voor de slacht offers van de watersnood in Zuid- Oost-Azië. (Hervormd Persbureau). Hervormd en Geref. Eist: Kring voor onderwijzend personeel In de Hervormde gemeente en de Gereformeerde kerk te Eist nabij Arnhem, Gld. wordt al enige tijd ge meenschappelijk aan kringwerk ge daan, toegankelijk voor de gemeente leden en andere belangstellenden. Onder leiding van de plaatselijke pre dikanten en de Hervormde predikant van Driel, Over-Betuwe zijn er ko mend winterseizoen kringen voor bij belstudie, voor lezers en medewer kers van „Open Deur", rond publica ties van Bonhoeffer, Kuitert enz. en n het bijzonder ook een kring voor onderwijzend personeel van de scho len (evt. met echtgenoten) over „ge loven vandaag" in verband met de overdracht van het geloof aan kind en jongeren in deze tijd. Dit her- vormd-gereformeerde kringaanbod geldt ook de medewerkers van zon dagsschool en jeugdkerk. (Hervormd Persbureau).

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 7