Markeerpunt in de verbeteringswerken van 't Waterschap „Salland*' Ruim 4500 boeren vragen hogere compensatie voor inkomensdaling een Werkloosheid in gewest Deventer bleef constant Meer buitenlandse arbeiders verwacht Daar werd wat groots verricht 72 JAN BOLS Belangrijke regionale en plaatselijke activiteiten N.V.V. Tijdelijke verlaging invoerkeurloon vlees Geen vooruitgang werkgelegenheid Ruim voor miljoen geïnvesteerd de waterbeheersing e.a. werken spreekt over schaatssport Burgerlijke Stand ZANG EN MUZIEK IN MARKET.O Damesvolleybalteam had een goede start Succes voor de „Bergruitertjes" »rijdag 12 oktober 1373 'Op vrijdag 2 oktober 1959 gaf de toenmalige Commissaris der Koningin in de provineie Overijssel, ir. J- B. G- M- Ridder de van der Schueren. in aanwezigheid van het bestuur van het water schap en vele genodigden officieel het startsein voor de uitvoe ring van een zeer ambitieus plan tot verbetering van de primaire watergangen in Salland. In die dagen beliep de raming van het plan ca. f50 miljoen. Nu na 14 jaren is dit plan nagenoeg vol tooid. Het is zinvol de afsluiting van deze voor het waterschap zo belangrijke periode eveneens officieel te markeren', aldus het gedenkschrift van het Waterschap 'Salland', dat in brochurevorm uitgegeven werd, ter gelegenheid van een officiële bijeenkomst op donderdag. 4 oktober j-1- in de 'Leeren Lampe' te Raalte in tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin in deze pro vincie, Mr. J- L- M. Niers en tal van genodigden, ter markering van het feit, dat het waterschap in een nieuwe fase van het werk is gekomen na de periode oktober 1959-1973- Na een welkomstwoord var dijkgraaf van het waterschap, de heer J. H. Schoot Uiterkamp, werd door dr. J. Meulink, gedeputeerde van Overijssel, ir. J. Jcpma, hoofd ingenieur-directeur van de prov. rectie van de agrarische bedrijfs voorlichting, ir. J. Zandbergen direc teur van de Ned. Heide Mij. en A. van den Ende, lid van de directie van het Technisch Bureau van de Unie van Waterschappen, de grote betekenis van de verbeteringswer ken voor de waterhuishouding in haar facetten belicht. Er is in die periode een gigantisch werk verricht, waarvan ook tal Holtense landbouwbedrijven met me in 't Neerdorp, Dijkerhoek en Es- pelo de vruchten zullen plukken men kan het mr. W. H. van Hels- dingen cs, de schrijvers van het boek over „Nederlandsch-Indië in twintigste eeuw, nazeggen „Daar werd wat groots verricht". Het was ons niet mogelijk van de uit nodiging voor deze bijeenkomst ge bruik te maken, maar deze verbete ringswerken zijn ook voor onze ge meente wel van zoveel belang, dal we aan de hand van het gedenk schrift een historisch overzicht wil len geven van de tot nu toe uitge voerde verbeteringswerken voor de waterhuishouding van Salland- Het oorspronkelijke plan is in de loop van deze 14 jaren uitgewerkt en uitgebreid o.m. als gevolg van de op heffing van de binnen het waterschap Salland gelegen waterschappen Be noorden de Willemsvaart, de Vijf Marken, Sekdoorn, het Lierder- Molenbr-oek, de Molenpolder onder Zuthemerbroek. Als gevolg hiervan en mede door de stijgingen in het. prijspeil zijn de kosten thans te stel len op ca. f 70 miljoen. Het zou te ver voeren alle ups en downs van deze periode chronologisch te boekstaven in één boekwerk. De jaarverslagen van het waterschap geven reeds gedetailleerde informa tie terzake. Enkele hoofdmomenten en enig cijfermateriaal mogen hier evenwel de revue passeren. Eerste aanbesteding Het eerste bestek voor grondwer ken, tot een bedrag van f 395.400, werd aanbesteed op 31 augustus 1959 en gegund op 9 september 1959 aan de firma Haverkort te Vroomshoop Het eerste kunstwerkbestek, tot een bedrag van 1' 167.800,-— werd op 18 september 1959 aanbesteed en op 28 september d.a.v. gegund aan de fi: ma H. en F. Haarman. Beide bestek ken hadden betrekking op de boven loop van de Soestwetering. gelegen in 't zuid-oostelijke deel van het wa terschap. In de loop van de jaren zijn nog 77 andere bestekken c.q. over eenkomsten betrekking hebbende op grondwerken uitgevoerd door 30 aan nemers. Voor de kunstwerken (brug gen, duikers, stuwen, gemalen e.d.) zijn deze cijfers resp. 130 en 34. De directie over al deze werken is voerd door de K.N.H.M. en het Tech nisch Adviesbureau van de Unie van Waterschappen. Investeringen Een overzicht van de jaarlijks in het plan geïnvesteerde afgeronde bedra gen geeft het volgende beeld: 1959: 617.270 1966: 10.499.710 1960: 1.377.060 1967: 11.187.400 1961: 585.550 1968: 8.507.790 1962: 1.488.380 1969: 9.610.710 1963: 1.518.340 1970: 7.500.900 1964: 2.373.310 1971: 8.195.215 1965: 3.771.600 1972: 4.615.000 1973: 940.000,— (raming) Geboren: Arthur, zv G. Hogendorn en S. Kempers. Hendrika Egber- t-ina Jolanda dv J. W. Paalman en H. G. Klein Teeselink. Jacqueline dv J. Kelder en J. van Luttikhuizen (Geb. te Deventer). Overleden: H. Z. Wansink, 77 jr. Ondertrouwd: H. J. A. Podt, 29 jr. Holten en H. Elbersen, 26 jr., Holten J .C. van Hasselt, oud 26 jr, Vlissingen en M. K. Enklaar, oud 24 jr, Holten. Getrouwd: H. Romp, 23 jr, Marke- lo en A. Nijerees, 21 jr., Holten. BEVOLKING. Ingekomen: W. H. Salari van Deven ter. J. Jansen en echtgen. van Diepenveen. M-ej. J. T. Dijkstra van Hellendoorn. K, G. Honig van Nigeria. J. J. M. Driessen van Tanzania. H. G. M. Jansen 'en gez. van Voorst. E. de Ruiter en gez. van Nunspeet. Mevr. B. J, H. de Bock-Huijbers van Beverwijk. Mevr. G. van den Berg-Jansen van Deventer. Mevr. E. Slagman-Prins van Deventer- W. E. Lower en gez. van Haarlem. Mevr. C. G. van Benten-van der Mark van Am sterdam. O. I-Iorlings van Nieuwe Pekela. C. H. Hoogakker en echt genote van Rijswijk. C. J. Blokhui zen van Amsterdam. Vertrokken: Mevr. A. Garretsen-Ren- sink en gez. naar Rockanje. A. J. Deten en echtgen. naar Bathmen. Mevr. C. S. Klunk-Smit en gez. naar .Bathmen. Mej. H. J. M. Kemper naar Doetinchem. R. P. G. Kool naar Nigeria. H. Prak naar Wa- geningen. - Mevr. G. J. van der Hoe- vcn-Beldman naar Monster. W. Schöppersnaar Rijssen. Tegelijk met de uitvoering van het verbeteringsplan voor de waterhuis houding is een begin gemaakt met de verbetering van de IJsseldijk in het kader van de aanpassing van de ze dijk aan de nieuwe daarvoor vast gestelde normen Sedert 1963 is aan deze werken 'n bedrag v. f 3.859.400,- ten koste gelegd. De conclusie van een en ander luidt dat thans in totaal voor de waterbe- heersingswerken f 72.788.000,is ge ïnvesteerd. Aan subsidie van ryk en provincie is hierin ontvangen circa f 44.500.00,—. Gaat men optellen hoeveel lengte primaire watergang voor dit bedrag is gegraven c.q. verbeterd, dan komt men tot een getal van 569 km met daarbij nog 7 km van het kanaal Raalte-Lemelerveld. Voorts zijn ge bouwd 17 gemalen, 187 stuwen en 26 inlaatwerken. Ook zijn 21 onder leiders onder het kanaal Raalte-De- venter vernieuwd c.q. aangepast. In totaal is 11 km IJsseldijk verbeterd. Waterschapslasten Uiteraard heeft de uitvoering van al deze werken belangrijke financië le consequenties voor de ingelan den met zich meegebracht. Het ten laste van het waterschap Salland blij vende gedeelte van de kosten moet immers door hen worden opgebracht. Het is interessant hier ook een over zicht te geven van de ontwikkeling van de hoogte van het totaal van de jaarlijkse opbrengst van de omslag waterschapslasten. Vanzelfsprekend spelen nagst de kosten van de uitvoe ring van de verbeteringswerken ook andere factoren een rol, doch in het kadtr van deze samenvatting is zulks een overzicht instructief. Hierbij dient gewag te worden gemaakt van de bijdragen welke door de provincie werden toegekend uit de sinds 1969 door het rijk beschikbaar gestelde middelen voor waterschappen in de kosten waterbeheersing. Uit dien hoofde werd n.l. van het totale voor Overijssel beschikbare bedrag, groot f 2.370.000,in de jaren 1970 t.: 1972 een bedrag van f 1.433.747,t gunste van de gewone dienst ont vangen. Opbrengst waterschapsomslag: 1959: 187.460 1966: 953.280 1960: 222.350 1967: 1.430.660 1961: 223.665 1968: 2.198.585 1962: 381.710 1969: 2.799.486 1963: 527.350 19703.576.560 1964: 646.435 19714.130.250 1965: 784.810 1972: 4.726.700 1973: 5.143.447 (raming) plenaire bijeenkomsten gehouden, waaraan werd deelgenomen door ver tegenwoordigers van Sallands bestuur, van de administratieve en technische dienst van het waterschap, van de di recties, van de cultuurtechnische dienst, van de provinciale waterstaat en van het Staatsbosbeheer. Na 1971 werden deze besprekingen niet meer in deze vorm gehouden om dat het aantal objecten daarvoor te gering werd geacht. Het aantal bouw- besprekingen ter begeleiding van de uitvoering van de werken is slechts bij benadering te schatten. De tech nici van het waterschap zijn even wel betrokken geweest bij meer dan 700 van dit soort bijeenkomsten. Vrijwillige ruilverkavelingen Teneinde de uitvoering van de wer ken waar mogelijk ook in groter ver band mede dienstbaar te maken aan een niet efficiënte ligging van perce len zijn diverse vrijwillige ruilverka velingen door het waterschap geën tameerd, t.w. Schippershuizen De Rietberg Pleegste Broekland - Noord Neppelenbroek Haarle e.o. Lettelse leidingen ca. ca- 370 ha 65 ha 170 ha ca. 250 ha ca. 1.150 ha ca. 250 ha sommi- Vermeldenswaard is in dit verband dat het aantal ingelanden sinds 1959 toenam van 13.450 tot ca. 21.000 in 1973. In 1959 betaalde een ingeland voor 1 ha grond in de hoogste klas se f 9,in 1973 is dit f 129,in 1959 werd voor 1 ha in de laagste kiasse f 1,35 betaald, thans is het laagste tarief f 14,35. Het. laat zich indenken, dat in de loop van de periode waarin het ver beteringsplan werd gerealiseerd met betrekking tot een ,'antal pro cedures voortdurend verbeteringen zijn aangebracht teneinde de directe belanghebbenden efficiënter en snel ler te informeren en de met hen ge sloten transacties af te handelen. Meer ervaring leidde tot betere pro gramma's. Voor de verwezenlijking van de hier boven genoemde km's watergang met de kunstwerken is met ruim 5.000 ingelanden onderhandeld over grondaankoop. Ieder van hen is één of meermalen bezocht. Hoewel aan vankelijk niet direct overeenstem ming was te bereiken en meermalen toepassing van de procedure van ar tikel 12 Waterstaatswet 1900 gevolgd diende te worden om tijdig met het werk te kunnen voortgaan, blijkt dat uileindelijk na telkens herhaald overleg overeenstemming in der min ne mogelijk geweest te zijn. Thans resteren nog slechts 15 „artikel li gevallen". In totaal is ruim 600 ha. aangekocht. De kleinste transacties gingen over enkele m2, de grootste over bijna 2 ha. Toen versnelde uitvoering na 1965 mogelijk bleek, is het wenselijk ge oordeeld de aankoopbesprekingen met de ingelanden te organiseren in spe ciale zittingen, waarvan er sinds 1965 35 zijn gehouden. Ook de behandeling van de defini tieve eindafrekening met de onder scheiden ingelanden is sinds 1968 ge- "chied in de vorm van zittingen, voor ieder persoonlijk werd uit genodigd na voorafgaande behande ling van bezwaren. Deze zittingen werden geleid door een lid van het dagelijks bestuur. In het geheel zijn 23 van zulke zittingen gehouden. Ter algemene voorlichting van de in gelanden over de in hun omgéving uit te voeren werken werden sinds 1966 16 bijeenkomsten belegd, waar naast leden vay het bestuur ook vertegen woordigers van de directie en Sal lands technische dienst aanwezig wa ren. Netwerkplanning Teneinde de coordinate van de werkzaamheden zo optimaal moge lijk te laten verlopen is men in 1966 gestart met een zgn. netwerkplan ning voor alle uit te voeren objecten; dit was destijds een primeur in de waterschapswereld. In de jaren 1966 t.m. 1971 werden in het kader van deze planning 49 In kleiner verband ge objecten met medewerking van 6 a 7 ingelanden een ruiling van gron den verwezenlijkt, welke tot betere kavelindeling heeft geleid. Voorts is een deel van het plan ge realiseerd in de wettelyke ruilverka velingen Luttenberg en Holten-Mar- kelo. Grote gevolgen De verwezenlijking van het plan heeft allereerst grote gevolgen met zich gebracht voor de agrarische gelanden van Salland. Daarnaast is het mede dienstbaar geweest aan meer algemene belangen, zoals b.v. het beheer van wegen door de bete re drooglegging in het gebied, het verkeer door het waar nodig en mo gelijk verbeteren van bruggen c.a., de sportvisserij doordat meer en be ter viswater ter beschikking kwam, voorts het katalytisch effect op de uitvoering van werken door andere overheden. Komend tot een afronding van dit korte overzicht kan men denken aan een van de slotopmerkingen van mr. J. Fockema Andreae, voorko mend in het nummer van Studiën over Waterschapsgeschiedenis, ge wijd aan Salland, gedateerd 1950. Lettende op de ontginningen ten oos ten van de toenmalige grens van het waterschap Salland merkt hij op, dat deze ontginningen aanvankelijk niet tot uitbreiding van het ontwate- ringsgebied leidden (o.m. het ge bied van de Soestwetering onder Hol ten, dat vroeger een eigen „YVater- schapje" vormde n.l. de vereni ging „Soestwetering"). Hij stelt ver- vcflgens, dat de ontwikkelingsge schiedenis van Salland nog niet ten einde is. Terecht! Door de uitbreiding van het water schap in 1952 met het oostelijk ge bied werd het ontwateringsgebied drastisch vergroot. De daarmede sa menhangende noodzakelijke werken zijn in de periode 1959 tot heden voor het belangrijkste deel tot uit voering gebracht. Een achterstand van eeuwen is in een betrekkelijk korte periode weg gewerkt naar verwacht mag worden tot heil van allen, die in Salland wo nen en werken. „Opnieuw is een fase in de ontwik kelingsgeschiedenis van het water schap Salland met behulp van de werkkracht en de energie van velen afgesloten", aldus het met enkele to- to's verluchte gedenkschrift. BEJAARDENSOOS Dinsdag 16 oktober zal de maande lijkse bijeenkomst van de Holtense Bejaardensociëteit worden gehouden in het gebouw Irene aan de Bosch- kampsstraat. Aanvang half drie. Op donderdag, 18 oktober, houdt de bekende schaatscrack Jan Bols voor de afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Amicitia een lezing met film over „Schaats sport". De toegang blijft niet beperkt tot de dames, want ieder lid mag haar echtgenoot en twee kinderen vanaf 9 jaar inviteren. Ook niet-le- den kunnen tegen betaling van f 1,- per persoon deze naar verwacht wordt boeiende lezing bijwonen. Men moet zich wel snel opgeven. Alleen staande personen mogen 1 introducé meebrengen. Aanvang 19.45 uur. De Holtense plattelandsvrouwen heb ben nog meer op hun programma staan voor het seizoen. Zij gaan een cursus „Meer bewegen voor ouderen" organiseren, bestaande uit 12 lessen van 50 minuten. Opgave moet geschieden voor 18 oktober. De cursus kan alleen nog gegeven wor den op woensdagavond van 8.30-9.30 uur. Het cursusgeld bedraagt voor leden f 9,- voor niet-leden f 10.-. Op 30 oktober wordt per bus een ex cursie gemaakt naar een kazerne in Ermelo. Het vertrek is bepaald om 9.30 uur vanaf het O.A.D.-station. Kosten: zeven gulden, inclusief de lunch. Op donderdag, 1 november, start in hotel Holterman een cursus „Burger- schapkunde" om 19.30 uur. BIJ KAARTVERKOOP VOORRANG Leden en donateurs (boven 9 jaar) van de IJsclub „De Noordpool" heb ben voorrang bij de verkoop van de nog plm. 50 a 60 kaarten die nog be schikbaar zijn voor de lezing (met prachtige film over de schaats sport) die de bekende allround schaat senrijder Jan Bols uit Hoogeveen donderdagavond in zaal „Amici- citia" zal houden voor de afd. Hol ten van de Bond van Plattelandsvrou wen. De toegangsprijs bedraagt f 2. Voor een toegangsbewijs kan men terecht bij mevr. Dikkers-Rensen, Larense- weg 44, tel. 2082 f mevr. Vincent- Bronsvoort, Larenseweg 41, tel. 1520 Er staan de leden van de afdeling Holten van het N.V.V. de thans ingetreden herfst- en de komende winterperiode weer belangrijke activiteiten te wachten, aldus bleek in de maandagavond in hotel Vosman gehouden ledenvergadering. Voorzitter Tijhof toonde zich verheugd over de goede belangstelling gezien ook de, in een andere zaal van het hotei, plaatsvindende vergadering van geestverwanten. Secretaris Veneman gaf een overzicht van hetgeen de leden te wachten staat. Op 15 oktober zal te Zwolle in hotel Gijtenbeek en op 22 oktober in restaurant Cosa een voorlichtingsavond worden gehouden over het onderwerp „Ontwikkelingssamenwerking", met een inleiding van de heer P. Reckman, docent aan de sociale akademie te Driebergen, met aansluitend een forum met o.a. de heer R. van Meyenfeldt, mede werker van de S.O.S.V., en onder leiding van een der districtsbestuur ders van NKV, CNV of NVV. zal hierover plaatselijke rontact opnemen met de fdeling van het C.N.V. Verder volgen er bijeenkomsten op 7 en 14 februari 1974 over „Inko mensvraagstukken" resp. te Zwol- en en Hengelo en worden in dit ver band tussen half januari en half fe bruari cursussen van 5 en 2 avonden gehouden resp. voor beginners en ou dere jaarcursisten om hulp te kun nen bieden bij het invullen van de aangiftebiljetten voor de inkomsten belasting. Deze hulp wordt alleen ge geven aan leden, die inkomsten uit loondienst hebben, hetgeen inhoudt, dat degenen die b.v. een boerderijtje hebben en-of meer huizen en in loon dienst zijn niet geholpen kunnen wor den. Wel degene, die één eigen huis bezit. Cursisten kunnen zich opgeven bij de secretaris, vóór 1 dec. a s. Op zaterdag, 3 november, zal in schouwburg Odeon te Zwolle een pro vinciale dag gehouden worden over „milieu-vraagstukken en economi sche groei". Inleider is de heer F. Drabbe, bestuurder van het N.V.V. Dit seizoen wordt voorts weer ge start met. een provinciale kader- school met als vakken o.m. staats inrichting, maatschappelijk werk, E- conomie, Liberalisme. Socialisme en Arbeidsmarktvraagstukken. De cur susdagen zijn op zaterdagen in janua ri, februari en maart. Opgave moet geschieden via de hoofdbesturen van de bonden. Voorlichting De heer Veneman deelde nog mede, dat, zo mogelijk in samenwerking met het C.N.V. en verspreide leden van het N.K.V., plaatselijke voor lichtingsavonden zullen worden ge houden. Een van de onderwerpen is „De vakbeweging in een vorige tijd, toegespitst op de dan heersende ac tuele vraagstukken" in te leiden door de voorzitter van de Industriebond N.V.V,, Arie Groenevelt. Het D.B. Plaatselijke initiatieven Er wordt weer een bejaardenmiddag, kindermiddag en feestavond georga niseerd. Wanneer dat precies zal zijn kon de voorzitter niet zeggen, maar de daarvoor bestaande com missies wordt verzocht hierover spoe dig contact op te nemen met het D.B. Voor de jaarlijkse bindings- avond wil men niet alleen de kader leden maar ook de actieve leden van de ondernemingsraden, enz. uitnodi gen. Sterke groei De vergadering toonde zich verheugd over de ledenwinst van het N.V-V. Het ledental is de 660.000 ruim ge passeerd. „De federatie-gedacht wint steeds meer terrein", aldus secretaris Ve neman. Hij vond het jammer, dat het C.N.V. hierbij nog niet is toegetre den. Een z.g. „zware federatie" brengt alles dichter bij elkaar. Hier door wordt niet alleen economischer gewerkt, maar kunnen de verschil lende bestuursleden in de hoofdbe sturen beter contact krijgen met de leden in de lande. Indien de federatie van de drie vak centrales tot stand komt komen er twee bijeenkomsten in maart of april. Er zijn al enkele bonden, wel ke een federatie hebben aangegaan, aldus besloot de secretaris zijn me dedelingen. Voorzitter Tijhof dankte de leden voor de discussie en de goede vergadering democratische grondslag. Op zaterdag 20 oktober a.s. aan vang 19.30 uur, zal er in de Ned. Hervormde Kerk te Markelo een gro te zang- en muziekmanifestatie zijn. Hieraan zullen zes kerkkoren mee werken, t.w. uit Colmschate-Welsum, Diepenheim, Goor, Holten, Lochem en Markelo. Zij zullen ieder twee lie deren ten gehore brengen en daar naast als één groot koor van plm. 230 zangers zingen met begeleiding van het muziekkorps van het Leger des Heils te Almelo. Dit muziekkorps (brass-band) zal zelf enige mooie nummers uit zijn re pertoire laten horen, terwijl het ook de samenzang van alle aanwezigen zal ondersteunen in het zingen van enige bekende liederen. Programma's, in de kerk aanwezig. De toegang is gratis. By de vaststelling van de veror dening op de heffing en invordering van rechten voor het keuren slachtdieren en vlees in de vergade ring van 28 juni j.l. heeft de raad aan het college van B. en W. ge vraagd na te gaan of een verla ging van het invoerkeurloon ingaan de 1 oktober 1973 mogelijk zou zijn en werd voorgesteld overleg terzake met de „Enkco" te openen. Een nieuwe vaststelling van deze veror dening was n.l. noodzakelijk gewor den in verband met de verkoop van het gemeentelijk slachthuis. B. en W. hebben zich dienaangaan de beraden en schrijven in de toe lichting op hun voorstel om het in- voerkeurloontarief te verlagen het volgende: Tijdens het overleg tussen verte genwoordigers van Enkco en ons col lege, hebben wij ons bereid verklaard Ruim 4500 landbouwers en veehouders uit Overijssel en de IJssel meerpolders hebben maandagavond in de IJsselhal te Zwolle op waar dige wijze geprotesteerd tegen de te geringe compensatie, welke zij zullen ontvangen tegenover de lagere prijzen welke zij voor hun produkten maken ten gevolge van de opwaardering van de gulden. De zaal was stampvol. De bezoekers zaten tot op de traptreden en het sprekerspodium. In krachtige eensgezindheid werden met applaus de woorden onderstreept van de voorzitter van de O.L.M., de heer D. J. Jonkhans, die als eerste spreker de ernstige bezwaren formuleerde tegen de onvoldoende compensatie, welke boer en tuinder zullen ontvangen ten gevolge van de regeringsmaatregelen. De stemming was rustig maar wel aanmoedigend voor de sprekers. Behalve de heer Jonkhans waren dat de heren E. van Ittersum, die als CBTB-voorzitter de leiding van de avond had, alsmede de praktische boeren K. Salomons (veenkoloniale akkerbouw), A. Stcijaert (akker bouwer uit de IJsselmeerpolders) en A. W. M. Reuvekamp (veehouder uit Zwolle). De geregistreerde arbeidsreserve aan mannen is in de maand september in het gewest Deventer vergeleken met de vorige maand gelijk gebleven, n.l. 603 (2,5%). In de gemeen ten in het rayon heeft wel een kleine verschuiving plaats ge had. Ook ten opzichte van de overeenkomstige maand van het vorige jaar is er weinig veranderd in het aantal werklo zen. In de belangrijkste beroepsgroepen vertonen de werk loosheidscijfers vergeleken met de vorige maand geringe verschillen. Het werkloosheidscijfer blijft wat aan de hoge kant, maar is in verge lijking met andere rayons, b.v. Enschede, Almelo en Hardenberg, niet verontrustend. De vraag ligt wat het aantal betreft op een bohoorlijk ni veau, maar een groot deel van het aanbod past, volgens mededelingen van de heer J. A. Leenhouts, direkteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, niet op de vraag. Het aantal vrouwelijke werklozen is iets gestegen, n.l. van 164 (1,7%) tot 181 (1,8%). De vraag naar vrouwelijk personeel is iets gedaald. In liet aantal werklozen is een aantal jeugdigen begrepen, welke zich van school deze maand heeft laten inschrijven. Volgens de heer Leenhouts richt de vraag zich vooral op ongeschoolden waarvan het aanbod betrekkelijk gering is. Daarom zal volgens de direk- tetur het aantal buitenlandse arbeiders in Deventer in de toekomst waar schijnlijk nog stijgen. Reëel aanbod Volgens de analyse van aanbod en vraag van mannen bedroeg het aantal werkzaam op A.W. en S.W.- objecten respectievelijk 16 en 32, het aantal minder geschikten 194 (augus tus 174) en jeugdigen beneden 19 jaar 299 (aug. 321), zodat het reeël beschikbaar aanbod van volwasse nen feitelijk slechts 299 (aug. 321) bedraagt. Hiervan zijn er 43 50 jaar en ouder. Bij de vrouwen is het reëel beschikbaar aanbod 96, waarvan 10 ouder dan 50 jaar. Bij vergelijking van de cijfers met die van de vorige maand blijkt al leen een aanzienlijk verschil in het aantal minder-geschikte mannen. Wat de belangrijkste beroepsgroe pen betreft kan ten aanzien van de „bouw" geconstateerd worden, dat er zowel wat de werkloosheid als de vraag betreft er weinig veranderd is. Gezien het aantal aanvragen is de bedrijvigheid behoorlijk, maar het aanbod past niet op de vraag. In de „metaal" is het werkloos heidscijfer gedaald. De vraag is ge stegen. De werkgelegenheid is gun stig in deze sector, maar ook hier past een groot deel van het aanbod niet op de vraag. Hardnekkig De daling van de werkloosheid on der het „handels- en kantoorperso neel" ten opzichte van de vorige verslagmaand kan voor een groot deel worden toegeschreven aan de vermindering in de onderwijs-sector (werkloos sept. 72, aug. 85, vraag resp. 22 en 29). Volgens de heer Leenhouts is de werkloosheid in de kern van deze groep hardnekkig. Wellicht zal de binnenkort te ver wachten supplettiereglieng (het vr. schil tussen het laatst verdiend en het nieuwe salai-is, dat lager is, wordt door de overheid aangevuld) hierin enige verbetering brengen. Eisen De geregistreerde arbeidsreseve tenslotte van de mindergeschik- ten. Deze bedroeg in september 215. waarvan werkloos 194 (aug. resp! 194 en 174). De eisen van het be drijfsleven zijn zodanig, dat perso nen, die niet helemaal aan deze eisen kunnen voldoen-, niet aangenomen worden. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen in absolute cijfers en in procenten van de afhankelijke man nelijke beroepsbevolking bedroeg ul timo september in de gemeenten in het gewest Deventer (tussen haak jes de cijfers van augustus): Bath men 9 is 1,8 pet. (idem). Deventer 464 is 2,8 pet. (461 is 2.8 pet.), Die penveen 22 is 1,2 pet. (26 is 1.4 pet.). Holten 26 is 2,6 pet. (31 is 3 1 pet Olst 28 is 1,5 pet. (24 is 1.3 pct.ï en Raalte 54 is 1,9 pet. (52 is 1,81 pet.), inclusief de minder-geschik- ten. I Jonkhans had de aanwezigen voor gerekend welke verminderingen de inkomens van de akkerbouwers en veehouders zullen ondergaan en ge zegd, dat de regering deze ongedaan moet maken door een verdere verho ging van de BTW-aftrek en andere te gemoetkomingen in de nadelige gevolgen van de revaluatie in die sectoren waar die het hardst aanko men. Overigens kunnen de provinci ale landbouworganisaties wel waar dering opbrengen voor het streven van de regering om de inflatie te be strijden, mits dat niet gaat over de ruggen van de boeren. De overige sprekers lieten zich in gelijke geest uit met enig nuance verschil naar gelang van de sector van de landbouw en de veeteelt. De betogers hadden slechts een drie tal spandoeken meegebracht met o.a. „Als de boeren staken, zal dit 't he le volk gaan raken" en,,Organisa- tie pleit voor een betere compensa tie". Na anderhalf uur vergaderen wer den de spandoeken opgerold en togen allen met bussen en auto's weer huis waarts. Aan het slot van de vergade ring werd onder algemene instem ming de volgende resolutie aange nomen. Aan de Voorzitter en de leden van de Tweede Kmer der Staten Gene raal. De landbouworganisaties in Overijs sel en de IJsselmeerpolders met 4500 leden in Zwolle in vergadering bijeen spreken hun waardering uit over het streven van de regering om de infla tie te bestrijden. Anderszijds spreken zij hun grote zorg en verontrusting uit over de voldoende opvang van de gevol gen van de revaluatie van de gulden, met name de te geringe compensa ties die daar voor de boer en tuinder tegenover staan. De landbouworganisaties achten het niet aanvaardbaar dat de land- en tuinbouwers door inkomensdalingen een onevenredig zwaar offer moeten brengen voor de inflatiebestrijding. Zij vragen een hogere compensatie teneinde een inkomensdaling voor de gezinnen van de landbouwers en tuin ders op te vangen. E. Weersink voorzitter A.B.T.B. Overijssel E. van Ittersum voorzitter Overijsselse C.B.T.B D. J. Jonkhans voorzitter O.L.M. J. W. M. van de Noort voorzitter A.B.T.B. IJsselmeer polders W. van Tilburg voorzitter C.B.T.B. IJsselmeer polders. J. Th. Keur voorzitter Landbouwmaat- schappij IJsselmeerpolders. SCHIETWEDSTRIJD Bij de in zaal Vosman om het kam pioenschap comp. 1973-'74 door de schietvereniging De Eendracht ge houden werdstrijd werden de volgen de punten behaald. Groep A: 1 G. A. Haverslag 120 p., 2 J. van Asselt 116 p., 3 G. Koopman 112 p., 4 Jan Haan 103 p. Groep B: 1 D. Jansen 105 p., 2 G. Jansen 96 p., 3 D. J. Nijendijk 88 p., 4 A. Paalman 84 p. Groep C: 1 G. Schöppers 114 p., 2 G. J. Sluiter 102 p.. 3 E. J. Dene kamp 90 p.. 4 J. A. Bouwhuis 85 p., 5 H. J. Bekkernens 82 p. 6 F. J. Sluiter 79 p., 7 J. Louwerenburg 76 p., 8 J. C'. Lamping 56 p. een verlaging van het invoerkeurloon ingaande 1 oktober 1973 te bewerk stelligen, waarbij wederzijds voorstel len zijn gedaan. Daarbij is echter uitdrukkelijk afgesproken, dat een mogelijke verlaging van het invoer keurloon slechts tot 1 januari 1974 zal gelden en dat wij voor het komen de jaar de gehele zaak opnieuw zul len bezien. De vertegenwoordigers van Enkco hadden daar wel begrip voor. Uit een ingesteld onderzoek naar een mogelijke verlaging van het in voerkeurloon (artikel 8 invoer) is gebleken, dat een verlaging van het huidige 6 cent tarief tot 3»/= cent per kg. mogelijk is. De mogelijkheid tot verlaging is ontstaan als gevolg van een toename der, „omzetten". In overleg met de slachthuiscom missie stellen wij u voor, het invoer keurloon, als bedoeld in artikel 8 van de Vleeskeuringswet, voor de vlees- werkende industrieën of grossiers in gaande 1 oktober 1973 vast te stel len op 3'/i cent per kg. Een daartoe strekkend ontwerp-be- sluit ligt op de gebruikelijke wijze ter inzage. Voor het gepromo%'eerdë dames team BATO I begon op zaterdag 29 september het nieuwe seizoen. Vo rig seizoen is dit team van de onder afdeling Nijverdal gepromoveerd naar de tweede districtsklasse. Er staan de dames in deze nieuwe af deling nog zware wedstrijden te wachten, maar de uitslag van de eer ste wedstrijd laat zien dat men er wel tegen opgewassen is. Het team, dat zoals vorig jaar reeds bleek, over een goede techniek en inzet beschikt, maakt alle kans om aan het eind een goede plaats op de ranglijst in te nemen. De selectie van het eerste team bestaat uit: Henneke Bloemsma. Marian Dondertman Fen.ny Ebrecht. Annie Gervedink-Nijhuis, Inge van de Harst, Anke Meerman, Martha Oolbekkink en Mieke Vincent. Naast BATO I speelt het Rijssen- se Rivo I en het Nijverdalse Levo I ook in de tweede districtsklasse. Verder zullen onder andere Set-Up 2, Volley '68, Vrivo I, Rac 2 en Tor nado I tegenstanders van het Holten se team zijn. De eerste tegenstandster was het damesteam Set-Up 2 uit Hengelo. In de eerste set was Set-Up 2, ook een nieuweling in deze afdeling, iets minder nerveus dan de Holtense dames, en wist zodoende met een kleine puntenvoorsprong de set te winnen. Gelukkig namen de BATO- dames in de tweede set het initiatief in handen. Nu bleek duidelijk dat zij de betere waren en dat kwam ook in d esetstand van 15-7 naar voren. Set-Up 2 dat met een overwinning uit de eerste set nog goede kansen had, scheen in de derde set geheel geslagen te zijn. Ze lieten zich zelfs met 15-0 „inmaken". De overwinning was nu zo goed als zeker in handen van de Holtense da mes. De vierde en laatste set wis ten de BATO-dames met goed volley bal verdiend op hun naam te brengen. Setstanden: 13-15, 15-7, 15-0, 15-10. Vanavond wordt om half acht in Losser de tweede wedstrijd gespeeld tegen Volley '68. Ook dit jaar zal een tweede dames team aan de competitie deelnemen. Dit team dat vorig jaar in de mid denmoot eindigde zal evenals vorig seizoen in de onderafdeling Nijverdal uitkomen. Het herenteam BATO. dat vorig jaar eveneens promoveerde van de distriktsklasse zai dit jaar niet aan de competitie deelnemen. Door ver schillende redenen, zoals vertrek naar andere plaatsen in verband met studie en militaire dienst, was dit team aan het begin van de competi tie lang niet compleet. Op het sterk bezette concours te Vriezenveen behaalden de Bergrui tertjes mooie resultaten. Het achttal, bestaande uit Riek eneklaas, Karin Broawers, Ineke en Toosje Nyenhuis. Rudie Dekker. Marieke en Harm Robers en Patri cia van Berkel, behaalde de 3e prüs met 100 pnt. Bij de individuele dressuur werd Patricia van Berkel in ring 2 twee de met 1071/; pnt. Marieke Robers werd in Ring 5 eer ste met 101 pnt. Toosje Nyenhuis en Cora van Berkel werden 1ste en 2e in ring 6 met respectievelijk: 97' en 95 pnt. liet springen verliep als volgt: Klasse M (alle Cat.): Ronnie Werk man 5e prijs. Klasse L Cat. B: Hans Barvelink, 3e pr. Klasse L Cat. C: Patricia van Berkel le pr. Klas se L cal. D: Engbert Prins 3e pr. Klasse L. cat. D: Marieke Robers 3e pr. Klasse L cat. D: Rudie Dek ker 4e pr. Klasse L, cat. D: Harm Robers 6e prijs.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3