Naar verbetering veiligheid oversteek Dijker hoek «diensten Rijkspolitie bracht rapport uit Doorberekening aan de gasten Toeristenbelasting O.M. ter bestrijding kosten Vreemdelingenverkeer In 1974 nog geen permanente weekmarkt Burgemeester koopt bouwterrein Geestelijk gehandicapten RA ADSVERGADERÏNG TOERISTEN BELASTING Verloren - Gevonden OMZË AGENDA VERBETERING NETSPANNING DIJKERHOEK Van 15 tot en met 20 oktober Nationale collecte voor Bezwaren van de ondernemers REPRODUCTIE BANKBILJETTEN VERBODEN Mooie onbrengst collecte DERDE PRIJS FOTOWEDSTRIJD Officiële publicatie UITLOTING OBLIGATIE LENING ADRESLIJST Advertentieprijs 15 cent per mm (bij contract lager) Abonnementsprijs 7,per half jaar, f 14,per jaar Vrijdag 12 or,i 'JV3 26ste jaargang - no. 41 Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Adm.: Gaardenstraat 17. tel. 1533 Hoofdredacteur W Beyers Telefoon 05483 1234 Redacteur en plv. hoofdredacteur J. Wiggers, telefoon 1356 Betaling op giro 875587 van de Raiffeisenbank te Holten, t.g.v. Holtens Nieuwsblad In verband niet een aantal dode lijke verkeersongevallen en een uit voerige reactie daarop van de heer G. H. Vlogtman zie ons nummer van 14 september heelt de rijks politie, mede op verzoek van de bur gemeester, een rapport uitgebracht over de verkeerssituatie op het kruis punt te Dykerhoek (Deventerweg- Schoolstraat -Stationsweg). De rijks weg is ter plaatse niet minder dan twintig meter breed, doordat er nog niet zo heel lang geleden opstel- en uitrijstroken zyn aangelegd. Aangezien, in verband met de aan leg van de nieuwe E 8, de verkccrs- intensivieit aanzienlijk is teruggelo. pen is de waakzaamheid mogelijk ook wat verminderd, met als volg dat het aantal ongelukken toegenomen. Men verkykt zich waar schijnlijk op de snelheid waarmede de auto's het kruispunt naderen, aangebracht verlichting van de over steekplaats heeft daarin des avonds geen verbetering gebracht. De groepscommandant der rijkspo litie adjudant H. Meijer dertig jaar bij de rijksverkeerspolitie is met ambtenaren van Rijkswaterstaat Herenhorloge merk Pontiac, blauw dames jack, bruine heren portemon- naie inh. f 13,45 plus treinkaart. gou den schakelarmband, lichtbruin kin- dej-jack, paarse damestrui T shirt, groene damesfiets, rode portemonnaie inh. f 80,en pasfoto, herenpolshoi- loge met schakelarmband (vierkant model), blauwe spin voor een brom fiets. GEVONDEN: Paai*s T-shirt. Vrijdag 12 oktober Tot 4.00 uur nog gelegenheid om bestrijdingsmiddelen in te leveren bij de dienst van Gemeentewerken, Waagweg 4. 20.00 uur: Vergadering van de afd. Holten van het NVV in hotel Vosman. 20.00 uur: Ruilavond Holten Post zegelclub HPC in hotel Vosman. Zaterdag 13 oktober 19.30 uur: Opemngsfestijn jeugd honk De Schure (boerderij Paalman- Stevens), Beusêberg 63. 21.00 uur: Start eerste deelnemer „Nacht rond Holten" bij clubcafé De Biester, Stationsstraat (zie adv.) Zondag 14 oktober Gelegenheid tot bezichtiging van jeugdhonk De Schure, Beuseberg 63. 19.30 uur: Dansen in bar-dancing Boode te Bathmen (zie adv.) Maandag 15 t.e.m. zaterdag 20 okt Rijwiel- en bromfietshandel Henk Kolkman, Larenseweg, wegens va kantie gesloten (zie adv.) Vanaf 19.00: Bloedafname-avond afd. Holten Nod. Rode Kruis in loka len Scholengemeenschap. 19.30 uur: Openbare raadsverga dering ten gemeentehuize. Donderdag 18 oktober 19.45 uur: Ledenvergadering afd. Hollen Ned. Bond van Plattelands vrouwen in zaal Amicitia. Lezing (met film) door schaatsenrijder Jan Bols uit Hoogeveen (zie berichten.) Zaterdag 20 oktober 19.30 uur: Zang- en muziekmani festatie in Ncd.-'herv. kerk te Mar- kelo (zie bericht). Maandag 22 t.e.m. zondag 28 okt. Dokter J. F. Sijtsema afwezig (zie adv.) 20.00 uur: Ledenvergadering afd. Holten PvdA in hotel Vosman Be spreking voorstellen raads- en sta- tencongres te Breda op 26 januari '74. Donderdag 25 oktober 20.00 uu: Vergadering Chr. Platte landsvrouwen in gebouw7 Rehoboth. Spr. mevr- De Vries uit Hengelo. On derwerp: „Zorgen voor de dag van morgen". Donderdag 25 oktober 20.00 uur: Repetitie zangkoortje Holtense Plattelandsvrouwen ten hui ze van mevr. H. J. Fransen-Lubber- sen. (Nieuwe leden hartelijk welkom.) Maandag 29 oktober 20.00 uur: Ouderavond van de o.l. Kolschool in hotel Vosman. Dinsdag 30 oktober 9.30 uur v.m.: Vertrek (OAD-sta- tion) excursie afd. Holten Ned. Bond van Plattelandsvrouwen naar Kazer ne te Ermelo (zie ber.) Dinsdag 30 oktober 20.00 uur: Ledenvergadering OLM afdeling Holten in café Kalfsterman. Spr. de heer A. J. Snijders, leraar Middelbare Landbouwschool te Hen gelo. Onderwerp ..Aspecten in de mo derne veehouderij". aan de tafel gaan zitten om te trch- ten daarin verandering te brengen. Rijkswaterstaat voelt niets voor het aanbrengen van verkeers lichten, zodat een andere oplossing moet worden gezocht. Adjudant meijer meent, blijkens het door hem uitgebrachte rapport, die oplossing ie hebben gevonden door het. aanbrengen van verhoogde verkeersgeleidingen in het midden van de weg. welke het ter plaatse zo gevaarlijke inhalen zo goed als on mogelijk maken. De snelheid zal daardoor lager komen te liggen, zo dat de overstekenden meer vertrou wen hebben bij het oversteken. Het oversteken van voetgangers, fietsers en brommers, zal in twee etappes kunnen geschieden, omdat er bij de aanleg van deze verkeersgeleidingen midden op de weg ruimte is om te wachten. Bij het op deze wijze over steken zal men op de eerste helft al leen maar te maken hebben met ver keer van links en op de tweede helft met verkeer van rechts, hetgeen de Artsen Vanaf vrijdagmiddag 5 u. t./m. maan dagmorgen 8.00 u. dokter J. H. A. Bruins, Molenbelterweg 15, tel. 1280. Wijkverpleging Zuster J. E. Duncan, Groene Kruis- gebouw. Holten, Gaardenstraat 33, tel. 05483-1436. Ambulancevervoer J. Aanstoot, tel. 1338, b.g.g. A. Mül- ler. tel. 1320 Fysiotherapie Alle werkdagen, behalve dinsdag middag en donderdagochtend, in het Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat G. J. Kraay, tel. 2299. Tandartsen J. v.d. Enk, Burg. v.d. Bergplein 33. Wierden, tel. 05496-1634. Voor spoed gevallen 67 u. namiddag. Gezinsverzorging Alle werkdagen behalve zaterdags van 910 u. bij mevr. C. Knijff-Dek- ker, tel. 1438. b.g.g. tel. 1799 (mevr. J. Beldman-Aanstoot). Maatschappelijk Werk Elke werkdag van 910 u. in het Groene Kruisgebouw. Maandagavond 7—8 u. Dierenartsen Th. A. Oostenbrug, Diessenplasstraat 2, tel. 1515. Wachtdienst Slachthuis T.e.m. zondag 14 oktober C. Dijkstra Schoolstraat 5, tel. 1833. Maandag 15 t.e.m. zondag 21 oktober H. J. Mole- man, Lageweg 13, tel. 1974 Aangifte gestorven dieren op zater dag van 911 u. aan het slacht huis, tel. 1318 Storingsdiensten Zaterdag 13 tot én met vrijdag. 19 ok tober: Electra: H. Huisman. Ko'.weg 42. tel. 1498. Gas: H. J. Kolkman, Diessenplas straat 32, tel. 2012. Brandmelding Overdag: tel. 1352 (Politiebureau), 's Nachts: tel. 1224 (G W. Knapen) b.g.g. tel. 1325 (G. W. ter Harm- sel). Een overzicht van de ver keerssituatie van de oversteek te Dijkerhoek waar al enige do den zijn gevallenomdat door de breedte van de weg ter plaatse het verkeer in zijn snel heid niet belemmerd wordt. veiligheid ten goede zal komen. Die verkeersgeleiding (en) kan zeer een voudig aangebracht worden. Ook de verlichting zal moeten worden aan gepast. „Rijkswaterstaat staat niet af wijzend tegenover deze oplossing" verklaarde adjudant Meijer. Hij heeft zijn rapport aan de burge meester overlegd, die het zeker zal doorsturen aan Rijkswaterstaat. Het maakt momenteel deel uit van de aan de raad overlegde ingekomen stukken en is voorzien van een si tuatieschets van Rijkswaterstaat- Voor het plaatsen van een hoog- spannings-tr ansf orm a torhuis j e aan de Oude Deventerweg ten behoeve van de verbetering van de netspan ning in Dijkerhoek wenst de ge meente de beschikking te krijgen over een strook grond, ter grootte van plm. 18 m2, deel uitmakende van een perceel grond toebehoren de aan de heer G. J. Ulfman, Dijker- hoek 31. Deze is bereid bedoeld strookje grond aan de gemeente te verkopen voor de hem geboden prijs van f 2.per m2, totaal derhalve f 36.—. De afrastering rondom de strook grond zal op kosten en door de ge meente worden verplaatst c.q. nieuw worden aangebracht. Aangezien B. en W. van oordeel is, dat de prijs en voorwaarden re- j delijk zijn, stellen zij de raad voor besluiten. Onze burgemeester, mr. W. H. En klaar, zal, als alles verloopt zoals hij het zich blijkbaar voorstelt, na zijn pensionering in ons midden blij ven wonen. Hij heeft aan het ge meentebestuur het verzoek gericht te mogen aankopen het perceel bouwterreinin het bestemmingsplan „De Haar" (kavel 7) gelegen aan de Houtweg, ter grootte van 660 m2. Mr. Enklaar wil daarop een woning bouwen en de woning zodra deze ge reed is, gedurende de tijd, die hem nog scheidt van zijn pensionering als burgemeester, aan derden ver huren. Zijn ambtswoning zal hij blij ven bewonen, zolang hij in functie is. Ingevolge het bepaalde artikel 1506 van het Burgerlijk Wetboek is het een burgemeester verboden als be windvoerder zaken van de gemeente onderhands aan te kopen. De Kroon kan echter vrijstelling van dit ver bod verlenen. B. en W. stellen de raad dan ook voor, behoudens vrijstelling van de Kroon, aan mr. W. H. Enklaar te verkopen het bovenbedoelde bouw terrein voor de kavelprijs van f 24.000.exclusief omzetbelasting onder de „Algemene voorwaarden voor de verkoop van bouwterreinen in het bestemmingsplan „De Haar". Ingevolge dit bestemmingsplan is de bouw van een ééngezinswoning, open bebouwing (lage bouw) toege staan. Ruim 2 miljoen 125 duizend gulden was in 1972 de opbrengst van de Nationale Collekte Geestelijk Gehandicapte^ een Collekte die georga niseerd wordt door de drie grote verenigingen voor maatschappelijk werk t. b. v. zwakzinnigen, en de drie ouderverenigingen 'Helpt Elkan der' (aig.), 'Philadelphia' (prot. chr.) en 'Het Zorgenkind' fr.k.). De collektegelden worden aangewend voor een veelheid van objecten op het gebied van de zwakzinnigenzorg; vakantiekampen, vrije-tijdsbe- steding en avondverzorging voor geestelijk gehandicapten, sportbeoefe ning door geestelijk gehandicapten, gezinsbegeleiding waar een gees telijk gehandicapte baby is geboren, voorlichting aan ouders en allen die met geestelijk gehandicapten in aanraking komen, en verder voor alles dat tot verdere ontplooiing en welzijn van geestelijk gehandicap ten kan bijdragen. De Nationale Collekte Geestelijk Gehandicapten heeft niets van doen met organisaties of personen welke telefonisch of huis-aan- huis-artikelen te koop aanbieden onder het voorwendsel dat de winst of een deel van de winst ten goede komt aan geestelijk gehandi capten. De Nationale Collecte Geestelijk Gehandicapten wordt gehouden van maandag, 15 oktober tot en met zaterdag, 20 oktober a.s. doo» middel van collecte-envelopjes en verzorgd door 'de afdelingen Holten, Dijker- hoek en Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. GEEF MILD Mocht U onverhoopt niet benaderd worden door èèn van de collectan- tes dan kunt U altijd Uw milde bijdrage nog storten op postrekening 1.122.222 van de Nationale Collecte Geestelijk Gehandicapten te Utrecht. Overeenkomstig een toezegging, gedaan aan de heer Bosschers (C.H.) in de raadsvergade ring van 16 januari j.l. bij de behandeling van de gemeentebegroting voor 1973, komen bur gemeester en wethouders thans met een voorstel tot de invoering van een toeristenbelas ting. In zijn toelichting zegt het college, dat de toeristenbelasting kan worden beschouwd als een verteringsbelasting, waarvan de opbrengst (mede) bedoeld is ter bestrijding van de kosten, gemaakt ten behoeve van het toerisme. Daarbij valt te denken aan de exploitatie van het zwembad, de subsidies aan de plaatselijke en streek-V.V.V., de deelname aan het Recreatieschap „Salland", het aanleggen, onderhouden en verlichten van wegen (verhard en niet-verhard), het toezicht op kampeerterreinen enz. In het algemeen kan deze belastingheffing plaats vinden, zodra iemand, die NIET in het bevolkingsregister van deze gemeente is opgenomen, bin. nen de gemeente van heffing verblijf houdt. Het „verblijf houden" is uiteraard zeer ruim. Het kan ieder soort „ver blijf houden" betekenen, zowel met als zonder nachtverblijf. B. en W. wij zen er op, dat verblijf houden zonder nachtverblijf (dagrecreatie) met het oog op controle en heffing moeilijk uitvoerbaar zal zijn. Zij zijn dan ook van mening, dat de heffing dezer belasting zich zal moeten beperken tot hen, die nachtverblijf houden in deze gemeente, voorzover zij NIET in het bevolkingsregister alhier staan ingeschreven. Belastingplicht Belastingplichtig is degene, die gelegenheid geeft tot nachtverblijf. De belastingplichtige kan de belas ting verhalen op zijn gasten. In hun toelichting geven B. en W. vervolgens een opsomming van de gelegenheden, waarin cn waarop het geven van nachtverblijf mogelijk is en zij noemen dan ondermeer kam peer- en zomerhuisjesterreinen, zo merhuisjes van particulieren, stich tingen, vereniging, enz., boerderijen, hotels, pensions, particulieren, die Een aantal houders van een stand plaats op de markt in onze gemeente heeft het gemeentebestuur verzocht de seizoenwarenmarkt om te zetten in een permanente warenmarkt, die wekelijks gehouden wordt. B. en. W. hebben omtrent dit ver zoek het advies ingewonnen van de heeft echter geen vrijheid kunnen vinden", aldus het college in een toe lichting op zijn voorstel, „omtrent dit verzoek gunstig te adviseren, om dat zij nog onvoldoende kan beoor delen of een wekelijkse warenmarkt een haalbare zaak is in de gemeen te". De markt commissie voelt ech ter er wel voor het tijdvak waar in de markt wordt gehouden met in gang van het komende jaar met twee maanden te verlengen en de markt voortaan te houden in de pe riode van 1 maart tot 1 november. Daarna kan dan worden beoordeeld of de continuïteit van de opkomst van de bezoekers en de stand plaatshou ders aanleiding geeft om de seizoen warenmarkt om te zetten in een we kelijkse warenmarkt. Op grond van het vorenstaande stel len B. en W. de raad voor om over eenkomstig het advies van de markt- commissie het verzoek van de stand plaatshouders af te wijzen en de sei zoenwarenmarkt met ingang van 1974 De gemeenteveraad komt maan dag 15 oktober bijeen in het open baar in het gemeentehuis ter behan deling van onderstaande agenda: 1. Notulen van de vergadering van 3 september 1973. 3. Voorstel tot verkoop van een perce:l bouwterrein aan de heer Mr W. H. Enklaar, alhier. 4. Voorstel tot aankoop van een stukje grond van de heer G, J. Uit man, Dijkerhoek 31, alhier. 5. Voorstel tot wijziging van de huur van perceel, Dijkerhoek 51, al hier. 6. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing en invor dering van rechten voor het. keuren van vee en vlees. 7. Voorestel tot vaststelling van een verordening op de heffing en invorde ring van een toeristenbelasting. 8. Voorstel tot wijziging tijdvak seizoenwarenmarkt. 9. Voorstel tot het toekennen van subsidie aan de Stichting Bureau voor Medische Sportkeuring „Hol ten". 10. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting 1973 (credieten voor aanbrengen verlichting Duiste re Steeg en aankoop materiaal licha melijke opvoeding o.l, Haarschool). 11. Beantwoording van de eventueel ingekomen schriftelijke vragen. te doen houden in de periode van 1 maart tot 1 november. Dit jaar is de marktperiode inmid dels verlengd tot en met vrijdag, 26 oktober a.s. De Nederlandse Bank N.V. vei-zoekt ons mede te delen dat het niet is toegestaan afbeeldingen van door haar uitgegeven bankbiljetten of van gedeelten daarvan en nabootsingen in gewijzigde vorm van zodanige, bank biljetten voor reclamedoeleinden of als illustratiemateriaal te bezigen. De bank schrijft: „Door het arrest van de Hoge Raad der Nederlanden van 3 4 juni 1968 is komen vast te staan dat. wij op grond van ons au teursrecht ons kunnen verzetten te gen iedere ongeautoriseerde verveel voudiging en openbaarmaking van bankbiljetten. Wij hebben tot ons leedwezen moe ien constateren, dat inbreuk op ons auteursrecht door reproduktie van bankbiljetten nog steeds voorkomt, ondanks de door ons op grote schaal verspreide waarschuwing dat wij om redenen van openbaar belang in een schending van onze rechten niet zul len berusten. Wij doen derhalve een dringend be roep op u. uw medewerking te verle nen opdat reproduktie van bankbil jetten, het zij geheel dan wel gedeel telijk. op welke wijze en met welk doel dan ook, voortaan geheel achter- wee» Viift". De collecte voor het Prinses Beatrix Fonds, die werd gehouden van 24 t.m. 29 september, heeft in Holten f 1876,65 opgebracht. Het comité dankt gevers, geefsters en collectan ten voor hun goede gaven en hun goede werk. kamers verhuren, die logies met ont bijt verschaffen, kampeerboerderij en, particulieren, die hun woningen, al dan niet tegen betalingen verhu ren, bijvoorbeeld bij woningruil dergelijke. Op zomerhuisjes, welke onder de forensenbelasting vallen wil het col lege geen toeristenbelasting heffen. Nachtregister Het gemakkelijkst zou het zijn om de belasting te heffen aan de hand van het nachtregister, dat door ie der, die nachtverblijf verleent, moet worden bijgehouden. De berekening vormt een vrij ingewikkelde proce dure en de praktijk leert, dat de nachtregisters niet altijd even zorg vuldig worden bijgehouden. Het verdient, volgens het college, dan ook de voorkeur om een bedrag per overnachting te heffen, onafhan kelijk van een vergoeding, die voor deze dienstverlening wordt betaald. De controle hierop is eenvoudiger, aangezien op deze wijze slechts één, voor alle gevallen gelijke, maat staf geldt, te weten het aantal ma len nachtverblijf. Tarieven Ten aanzien van de tariefstelling zien B. en W. twee mogelijkheden: a. een vast bedrag per overnach ting en b. een zogenaamd forfaitair drag, waarbij geen rekening wordt gehouden met het aantal overnach tingen (forfaitair wil zeggen: vooraf overeen te komen en vast te stellen bedrag). Uitvoerig gaat het college in op het feit waarom een forfaitair tarief de voorkeur verdient boven een tarief per overnachting. Doorberekening Hei nadeel van deze forfaitaire tariefstelling is, dat dit stelsel zich moeilijk verdraagt met de wettelijke mogelijkheid, dat verhaal van de be lasting op de toerist mogelijk is. De praktijk in andere gemeenten heeft echter uitgewezen, dat de eigenaar exploitant wel mogelijkheden vindt, im de belasting door te berekenen. Deze tariefstelling is bindend voor •Je objecten, die limitatief moeten worden opgesomd in de vordening en het tarief per overnachting kan lan niet meer worden toegepast. Ruwweg gezegd vallen onder de forfaitaire tariefstelling, kampeer- Mevr. J. Wiggers-Aanstoot, lid van de plaatselijke afdeling van de Chr. Plattelandsvrouwen Bond (CPB) won de derde prijs in 'n fotowedstrijd die door de landelijke bond werd uitge schreven ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan. Dc uitslag van de wed strijd werd door bondspresidente mej. J. van Leeuwen, bekend gemaakt op de jubileum bondsdag in de Martini hal te Groningen. De prijs werd toe gekend aan een opname van het Schreursweggetje in de Look te Hol ten. en zomerhuisjesterreinen, zomer huisjes van particulieren, verenigin gen, enz., boerderijen etc., kampeer boerderijen, hotels en pensions. Voor particulieren die logies verschaffen, hun woning verhuren of woningruil toepassen, zouden B. en W. het ta rief per overnachting willen toepas sen. Uit een lijst met meer dan zestig gemeenten blijkt dat de meesten een tarief heffen van 25 ct per overnachting. Enkele gemeenten heb ben dit tarief inmiddels opgetrokken tot 40 ct per overnachting. Na een uitvoerige uiteenzetting van hun berekeningen komen B. en W. tot het volgende forfaitaire tarief: a. voor een zomerhuisje, een kam- peerlokaliteit, een caravan met een oppervlakte van 17.50 m2 of meer, of een soortgelijke ruimte f 150. b. voor een caravan met een opper vlakte van minder dan 17.50 r F 100.— c voor een tent f 40. Bij het vaststellen van een forfai tair tarief voor hotels en (beroeps)- pensions (10 bedden of meer) gaan B. en W. uit van een gemiddelde be zetting per bed van 60 overnachtin gen a 35 ct per overnachting is f 21,- per bed per jaar. Zij ramen de opbrengst dezer belas ting op f 67.345./T90 zomerhuisjes a f 150.190 hotelbedden a f 21. 54 pensionbedden a f 21.1000 overnachtingen pensions 35 ct en tenten en caravans 445 x gemiddeld f 75.—). Datum ingang Aangezien op 16 januari de meeste contracten door dc eigenaren reeds waren gesloten menen B. en W., dat er doorslaggevende motieven aanwe zig zijn om de belasting met ingang van het jaar 1974 in te voeren. Bezwaren Tegen de invoering dezer belasting zijn door de ondernemers in de toe ristische bedrijven bezwaren inge bracht. Zij beklagen zich er over dat er in eerste instantie geen overleg met hen is geweest, dat de opsteller der voorstellen niet terzake kun dig is. Zij kunnen geen waardering opbrengen voor deze belasting en hebben de indruk, dat zij de sluit post vormt van de begroting. Ook menen zij. dat de raadsleden geen kennis hebben genomen van de nota „Toeristenbelasting" van de prov. VVV Overijssel. Ook de streek VVV „De Vechtstreek" heeft haar bezwa ren tegen deze belastingheffing, zeg gen zij. NED. HERV. KERK: 8.30 en 10.15 (Gezinsdienst) ds. C. C. Addink, Ex tra collecte: Kerk en gezin. Kinder oppas mevr. Wiersma en Miny Wis- sink. GfcREF. KERK: 8.30 en 10.30 u. (Bed. Heilig Avondmaal) en 3.00 uur (Na betrachting) ds. H. van Twillert. In alle diensten is de ene collecte voor de kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". Tijdens de dienst van half elf kinderoppas in gebouw „Re hoboth" (Ineke Verveda en Rikie Brinkman). R.K. KERK: 9.30 u. Heilige Mis in gebouw „Irene" (Boschkampsstraat). DIJKERHOEK: 9.30 u. hulpprediker A. Schellevis. Extra collecte „Kerk en gezin". NIEUW HEETEN: R.K. kerk zater dagavond 7 u., zondagmorgen 9 en 10 u. OKKENBROEK: 10 u. mevr. G. I. de Heer-Berkhof. Uitgangscollecte „Nederlands Bijbelgenootschap" (N.B.G.). Burgemeester en wethouders van Holten brengen ter openbare kennis, dat in een op dinsdag 16 oktober a.s. te 14.00 uur te houden openbare ver gadering van hun college zullen worden uitgeloot 3 obligaties van de per 1 november 1951 gesloten obliga tielening, groot f 85,000. Holten, 10 oktober 1973. Burgemeester en wethouders van Holten, W. H. Enklaar, burgemeester, G. J. Langenbarg, secretaris, De 2e wijziging van de adreslijst van de gemeente Holten is tegen be taling van f 6,50 ter secretarie ver krijgbaar. Naast de woonforensenbelasting welke in 1964 werd ingevoerd, wil de gemeenteraad nu ook een toe ristenbelasting invoeren. Hij deed daartoe de suggestie in januari jl. bij de behandeling van de gemeen tebegroting voor 1973. Burgemees ter en wethouders hebben nu een verordening ontworpen en daarin een tarief gecrëerd men zie de toelichting elders in dit blad waarover de raad zich maandag avond zal moeten uitspreken. De ondernemers in de toeristi sche bedrijven hebben zich tegen de invoering van deze belasting sterk gekant, omdat zij het zijn, die in eerste instantie de gelden op tafel moeten brengen. Zij kunnen deze weliswaar van hun klanten terugvorderen, maar dat brengt natuurlijk wel weer extra werk mee. Hun tegenstand is dan ook niet onbegrijpelijk en zelfs menselijk, want niemand betaalt nu eenmaal ?raag meer belasting. Bovendien is de middenstander, sedert de in voering van de omzetbelasting, reeds kassier voor het rijk en wil hij er natuurlijk niet graag kas sier voor de gemeente bij worden. De vrees is geuit, dat door deze belasting het vreemdelingenver keer zal teruglopen. Ieder jaar hebben de onderne mers hun prijzen in het voorjaar moeten aanpassen aan de gestegen kosten, maar het aantal zomergas ten is niet teruggelopen. Integen deel, het vreemdelingenverkeer is nog steeds toegenomen. Het valt niet aan te nemen, dat hierin door de invoering van de toeristenbe lasting, verandering zal komen. Heel veel gemeenten hebben voor Holten deze belasting reeds inge voerd, maar het valt moeilijk vol te houden, dat zij „de kip met de gouden eieren" hebben geslacht. Er zit voor de gemeente nog een heel andere kant aan de zaak. Zij maakt ten behoeve van de toeris ten tal van' kosten, zoals de exploi tatie van het zwembad, met een flink nadelig saldo, subsidies aan de plaatselijke- en streek-VW, deelname aan het Recreatieschap Salland, het onderhouden en ver lichten van wegen, het toezicht op de kampeerterreinen en niet te vergeten het ophalen van het huis vuil en het ledigen van de prulle- bakken bij de banken in de Hol- terberg en Zuurberg, waar heel wat manuren in gaan zitten. Met de opbrengst van de toeristenbe lasting. welke door burgemeester en wethouders geraamd wordt op rond f 67.000,- zullen deze kosten nauwelijks te dekken zijn. De ge meente zal in de komende tijd voor zeer hoge uitgaven komen te staan als gevolg van de exploita tietekorten van het Sportveld „Meermanskamp", van de nog te bouwen Sporthal en van andere voorzieningen op het gebied van de sport, cultureel en maatschap pelijk werk, enz. Door het vrij ko men van de uitgaven voor het Vreemdelingenverkeer door de op brengst van de toeristenbelasting zal het mogelijk zijn de laatstge noemde voorzieningen te bekosti gen. Het vreemdelingenverkeer brengt voor de ondernemers in de toeris tische sector en voor de gehele middenstand belangrijke financië le voordelen. In de belastingop brengst merkt de gemeente dat niet, omdat deze in de Rijkspot komt en de gemeenten worden ge financierd uit het gemeentefonds. Vroeger was dat wel aantoonbaar toen nog een hoofdelijke omslag geheven werd, maar toen stond 't vreemdelingenverkeer in Holten nog in zijn kinderschoenen. De door het gemeentebestuur ont wikkelde tarieven lijken niet on redelijk, al zal er misschien nog een draagkracht-factor ingebouwd kunnen worden. Een heffing per overnachting zou de meest billijke zijn, maar daaraan zijn nogal wat bezwaren verbonden in verband met het bijhouden van een nacht register, hoewei het Wetboek van Strafrecht (art. 438) het niet bij houden van zo'n register strafbaar stelt. Op grond van het bovenstaande mag op de ondernemers in de toe ristische branche een beroep ge daan worden op hun loyale mede werking aan de toeristenbelasting.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 1