BEJAARDENCENTRUM „DIESSENPLAS OFFICIEEL GEOPEND Burgemeester Enklaar: Beginnen kan iedereen alleen de besten houden vol 55 Toespraak voorzitter Niet opwindend Leehvaardig en aangenaam Dankwoord Modern tehuis Van dit huis tehuis maken Middel tot doel ■r- itIËï-S Droom van tien jaar komt nu Familie van elkaar Burgemeester enthousiast Trots Eigenlijke werk Bijzonder verheugd Belangrijke dag Prettig samengewerkt Bezichtiging Gezellige avond Kosteloze rechtsbijstand ZWARTBONTEN INGESCHREVEN Vrydag 28 september 1973 3 In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden en afgevaardigden van tal van verenigingen en instellingen heeft vrijdagmiddag de officiële opening plaats gehad van het Bejaardencentrum „Diessenplas" door de burgemeester van Holten, mr. W. H. Enklaar, die de sleutel werd aange boden door mevr. F. M. Sprokkereef-Stam, één van de be woonsters van het centrum, dat genoemd is naar het gelijk namige erve van de familie Wegstapel aan de Larenseweg. Nadat de voorzitter van het be stuur van de Stichting Bejaardencen trum van de Diakonie der Hervorm de Gemeente de heer H. D. Alink een kort welkomstwoord had gesproken hield hij de volgende toespraak: ..Wanneer wij bij de wording van dit. centrum een ogenblik willen stil staan, dan is dit voor ons bestuur ge legen in een besluit van de diakonie. De taken, die de diakonie tot haar opdrachten behoort te rekenen, heb ben in de achter ons liggende jaren een forse uitbreiding ondergaan en ze zijn ook van meer algemene maat schappelijke aard geworden dan voor heen waar de zogenaamde „armen zorg" toch wel het hoofdtema vorm de. Langzamerhand is het inzicht be reikt dat de mens in heel wat meer dan één opzicht arm kan zijn, waar door dan ook veroorzaakt. En de daaruit voortvloeiende zorg mag dan niet tot een enge kring blij ven beperkt. Uit het evangelisch ge bod tot naastenliefde' kómt de diako nie tot haar activiteiten en als uiting van dg nieuwe wegen waarlangs haar ó'pdrachté'n ondermeer" Tot uitvoering 1 komen, heeft zij in haar vergadering van 16 november 1964 besloten dat een stichting in het leven zou worden geroepen, die een bejaardencentrum zou moeten bouwen. Daarbij werd er van uitgegaan, dat de dienstverlening aan alle gezind ten zou zijn en wel zonder bij haar dienstbetoon eigen overtuiging of op vatting ook van de toekomstige bewo ners te verlangen of zelfs als voor waarde te stellen, godsdienstig, poli tiek of hoe dan ook. By de perfectvolle zorg voor de ou dere naaste, mag men zich voor ogen stellen de opdracht in Leviti cus 19 vers 32 ,,Voor het grijze haar zult gij opstaan en aan den oude zult gy eer bewijzen en voor uw God zult gy vrezen". Aan het ,,voor alle gezindten" heeft de diakonie direct al uitvoe ring gegeven door het bestuur van het bejaardencentrum niet uitsluitend uit diakenen te laten bestaan maar er meteen ook een paar kerkvoog den zitting in te laten nemen. En zo verschenen dan voor nota ris B. H. Pluimers te Markelo op 13 januari 1965 met de verklaring, dat zij de „Stichting Bejaardencentrum van de Diakonie der Hervormde Ge meente te Holten" in het leven wil den roepen: 1. J. H. Israël, predikant 2 J. G. M. Overbeek, architect, ou derling; 3 mevr. A. Müller-Tiessink; 4 mej. T. C. J. Groenevelt, wijkver pleegster, diaken; 5 J. Rietberg, land bouwer, kerkvoogd; 6 H. D. Alink, bankdirecteur, kerkvoogd; 7 G. H. Schorfhaar, houtzager, diaken, allen wonende te Holten. De naam „Diessenplas" voor het centrum is later, met instemming van de familie Wegstapel, gekozen naar de naam van het erve waarop de gebouwen zijn gesticht. De eerste paar levensjaren van de stichting zijn bepaald niet opwindend geweest. Statuten, huishoudelijk reg lement werden vastgesteld, er vond wat oriëntatie plaats en dergelijke. De grond, waarop de gebou wen zouden moeten worden gesticht, was in een nog niet vastgesteld uit breidingsplan gelegen, het daarmede verband houdende ontwerpen van het centrum stagneerde eveneens. Bo vendien meende men meer grond no dig te hebben dan later financieel mogelijk bleek en er waren ook com municatiestoornissen. De gedachten gingen uit naar een centrum voor 65 personen en 10 bejaardenwoningen. Toch waren er in die dagen met het bestuur meelevende optimisten, zoals de heer Meerman, die namens zijn Bond voor Staatspensionering mij 100.-— overhandigde om daarvan ter- zijnertijd iets aan te schaffen voor de bewoners, hetwelk nog op het .pro gramma staat. Inmiddels was door het vertrek van ds. J. H. Israël naar Coevorden het voorzitterschap eerst als waarne mend en dan definitief aan de huidige voorzitter opgedragen. Enkele bestuursleden waren door *t bereiken van de leeftijdsgrens, ver trek naar elders en huwelijk uitgetre den en door andere vervangen. Voorts waren op uitnodiging van het be stuur ook 2 leden van gereformeerde huize op aanwijzing van de Gerefor meerde Kerkeraad tot het bestuur toegetreden. In een wat later stadium waren bur gemeester mr. Enklaar en de heer Pronk van Sociale Zaken bereid het bestuur met adviezen ter zijde te Staan; vele vergaderingen woonden zij bij. Met deze „mankracht" die nu het bestuur vormt, werd aan de tot standkoming van de „Diessenplas" gewerkt. Om 'n vlotte werkwijze mo gelijk te maken werden vele taken aan 't Dagelijks Bestuur opgedrhgen. Om het doel te bereiken, was de me dewerking van verschillende instan ties nodig, hetgeen mag blijken uit de woorden van dank die ik nu wil uit spreken. Aan het bestuur van de Landelyke Hervormde Bouwstichting voor Be jaarden te Utrecht, die bereid is ge weest de gebouwen voor onze stich ting te doen bouwen en zodanig te fi nancieren, dat de voorziening met geldmiddelen voor ons en voor de dia konie geen grote problemen oplever de. Grond en gebouwen worden nu van de Landelijke Herv. Bouwstich ting gehuurd. Aan het Bureau Organisatie Bouw wezen (B.O.B.) te Utrecht, die de ge bouwen in opdracht van de Landelijke Herv. Bouwstichting (L.H.B.) bouw de en wel in nauw contact met ons bestuur en rekening houdend met on ze wensen. Er kwam een ontwerp tot stand voor 104 bewoners en 18 bejaar denwoningen. De samenwerking met de „B.O.B." in casu met de heren Bergsma en Wolfswinkel wil ik van deze plaats noemen, ze was zeer vruchtbaar en van bijzonder aan gename aard. Persoonlijk betreur ik het dat de ze contarten-nu sterk zullën-afnemèh-. Het ontwerp van de „B.O.B.", een maal gereed, was de aanzet tot de aanvraag om bouwvergunning, waar bij de heer Bergsma grote medewer king verleende. Op dit punt aangekomen, moet ik nu van op andere zyde komende hulp gewagen, namelyk op die van burgemeester Enklaar, die alles deed wat maar in zyn vermogen lag om behulpzaam te zijn bij de vergun ningsaanvrage, die nogal wat ambte lijke instanties moest passeren. Overigens konden en kunnen wy met diverse vraagstukken bij hem aankloppen. Ook de oplossing het probleem rond de benodigde grond heeft hy krachtig helpen be vorderen. Van de zijde van het Provinciaal Bestuur heeft ons bestuur op pretti ge wijze de hulp van de heer Van Oc- kenburg en van zuster Jelsema erva ren. Zuster Jelsema was bereid ook van haar vrije avonden tijd te nemen om in vergaderingen van ons bestuur ons met haar adviezen ter zijde te staan. Het „B.O.B." heeft het bestuur er van weten te overtuigen, dat het ge wenst was 'n architect, die gewend is in deze bouwsector te werken, aan te trekken. Voor dit centrum is dit ar chitect Twijnstra te Lochem gewor den die in het gehele ontwerp mede de hand heeft gehad. Met de architect en diens mede werkers is in een uitstekende verhou ding gewerkt. Ook opzichter Rodink verdient daarbij nog wel een afzon derlijke vermelding. De hoofdaannemer is de fa. Paul te Apeldoorn en aan de bouw werkten verder mee de fa. Van Lente te Ros- sel (elektriciteit etc.), fa. Emsbroek, Vorden (centrale verwarming), fa. Kaak, Groenlo (loodgieterswerk), fa. Talen, Apeldoorn' (schilderwerk), ,,De Bouwhal", Holten (zonwering). Een groot aantal bouwbesprekingen onder leiding van architect Twijn stra werd met deze firma's gevoerd en het was steeds een genoegen de ze besprekingen bij te wonen. Zij maakten het mogelijk de werk zaamheden als een goed team uit te voeren; het ging ook wel eens wat scherp toe, maar dat heeft een goe de geest in het gehele team niet in de weg gestaan. De resultaten daar van worden deze middag getoond. Tuinarchitect Koning te Enschede heeft het ontwerp voor de tuinen ge maakt die werden aangelegd dcor het hoveniersbedrijf Evertsen. Grote dank is ons bestuur ver. schuldigd aan onze medische advi seur, dokter J. F. Sytsema, die met zijn beide collegae het hoge tempo heeft weten te bereiken, nodig om het huis tydig volledig te doen bezet ten. Nu wil ik graag enkele woorden rich ten tot directeur, staf en verder per soneel van de „Diessenplas". Als ik hier directeur Dupon, mej. Zwart, hoofd van de huishouding, mevr. Bleijenberg, verpleegkundige en de heer Besten, kok. noem, dan richt ik mij daarbij ook tot hun mede werksters e,n medewerker, met wie zij in een zeer korte tijd, door enige stagnatie in oplevering" van het ge bouw en inlevering van een deel van de inventaris, nog meer ingeperkt er in zijn geslaagd, dit centrum in te richten en de bewoners in een vlot tempo in hun kamers te helpen instal leren. Dit is een hoeveelheid werk geweest die de gewone dagtaak verre te bo ven ging. U hebt dit alles gepresteerd en wat het bestuur daarbij nog mo gelijk waardeert is de geest van al gehele samenwerking die u gezamen lijk hebt weten te scheppen. Dit geeft het bestuur het vertrouwen, dat u er ook in zult weten te slagen om in uw werk opvattingen van het bestuur te helpen uitvoeren met betrekking tot de omgang met de bewoners en de bevordering van een leefklimaat waarin de bewoners zich geheel op hun gemak kunnen voelen. De reeds bestaande bewoners-commissie zal daaraan door haar activiteit en adviezen ook zeer kunnen bijdragen- Dames en heren van het personeel, het bestuur wenst u allen een goed stuk werk dat u elk persoonlijk mo ge aanspreken en u voldoening moge schenken. Tal van sprekers hebben hierna het woord gevoerd en dank gebracht aan allen, die een groter of kleiner aandeel hadden in de bouw en in al'le toespraken klonk de dank baarheid door voor het prachtige resultaat, dat werd be reikt. Een gebouw waarop Holten trots kan zijn. Het gehele werk dat hier werd ver richt heeft natuurlijk tot doel de be woners een verblijf te bieden met een zo goed mogelijke verzorging. De ze verzorging zal er ook op zijn ge richt hun verblijf hier zo leefwaardig en aangenaam te doen zijn als be reikbaar is. Hieraan kunnen de bewoners zelf natuurlijk ook hun medewerking ge ven. Het is dan ook verheugend dat reeds zo snel een bewoners-commis sie is tot stand gekomen, die in ve lerlei opzicht een waardevolle hulp kan zijn bij het in stand houden van een goede sfeer en samenleving in dit centrum. Tenslotte wil ik -misschien wat ongebruikelijk van deze plaats een dankwoord uitspreken aan de leden van het bestuur en niet te verge ten, aan hunhuisgenoten, die hun zovele avonden voor dit werk heb ben willen afstaan. In het bijzonder mag ik daarbij noemen de zéér vergaande mede- werkzaamheid van de leden van het dagelijks bestuur noemen mevr. Veenstra-Keukenkamp, secr.esse, de heer H. J. Westerik, penningmees ter en de heer J. Rietberg, plaatsver vangend voorzitter. Het aantal avon den en zelfs „snipperdagen" die zij beschikbaar moesten stellen was zeer groot, nog afgezien van de tijd waar in men buiten de vergaderingen voor het bejaardencentrum bezig moest zijn. Het Algemeen Bestuur is hun daar voor zeer veel dank verschuldigd. Wat ik persoonlijk bijzonder waardeer, is dat wij al de genomen beslissingen natuurlijk na discussie steeds met eenstemmigheid hebben kun nen nemen en in een sfeer van vriendschap, zo besloot voorzitter Alink, die hierna het woord gaf aan burgemeester mr. H. W. Enklaar voor het houden van de volgende toe spraak: Mijnheer de Voorzitter, Dames en Heren, Vandaag zyn wij naar aanleiding van de bouw van het bejaardencen trum Diessenplas - Uw of liever ons aller bejaardencentrum - dan einde lijk zo ver, dat wij met een glunde-. dit woord vindt vandaag haar beves tiging. U hebt moedig volgehouden en zijt alle tegenheden ten spijt blij ven streven naar de totstandkoming van dit huis, dat plaats en verzorging wil bieden aan hen. die, in de avond van hun leven verkerende, een onbe zorgde en vooral een verzorgde oude dag begeren. „Beginnen kan iedereen, alleen de besten houden vol" is een bekend ge zegde, dat ik vandaag gaarne in her innering zou willen brengen. Welnu, U hebt volgehouden. U hebt iets tot stand gebracht, waarmede U vele oudere mensen bijzonder aan U hebt verplicht. De kwalificatie daarvan moge U terugzien in het door mij zo juist ge geven citaat. Zou het ook kunnen zijn, dat u vandaag met Jacob, die om Rachel 7 jaren diende zoudt kun nen zeggen: de achter ons liggende jaren zijn in onze ogen als enige da gen geweest omdat wij het werk dat wij moesten doen, lief hadden? Ik dacht dat dit het geval zou zijn. De lange weg, gelegen tussen den ken, daden stellen en resultaten boe ken. heeft ook zijn onmiskenbare voordelen gehad. In de afgelopen jaren zijn de denk beelden omtrent het bejaardenbeleid geëvolueerd. Gedachten over de eisen, waaraan een bejaardentehuis zou moeten voldoen, zijn veranderd, waardoor U thans de beschikking hebt over een modern huis, dat niet meer ge bouwd in de woningwet- maar in de premiesector, royaler van opzet kon zijn en voor de bewoners van meer gemakken kon worden Ik, Mijnheer de Voorzitter, ben ge lukkig, dat wij vandaag hier in Hol ten de beschikking hebben gekre gen over huisvesting voor de ouder wordende mens. Terecht heeft de diaconie van de Nederlands Hervormde Gemeente van Holten het als haar taak gezien, haar schouders te zetten onder de totstandkoming van dit bejaarden centrum, waar de ouder wordende mens in onze samenleving, al naar zijn gezondheidstoestand hun dit mo gelijk maakt, in eigen zelfstandigheid de hem nog geschonken jaren met vreugde kan doorbrengen. In dit huis, wilt u, aan de bewo ners daarvan een zinvolle plaats bie den in de gemeenschap, waartoe zij behoren en blijven behoren, geen be tutteling, slechts dienstverlening, hulp ook bieden, wanneer dit nodig is en gewenst wordt. U wilt hun, zo heb ik het althans begrepen, de gelegenheid bieden zonder dwang tot een zinvolle be stemming van hun jaren, waarin de plicht tot arbeid is komen weg te vallen en tijd is gekomen voor veel ting zijn goede zorgen besteedde, kan ik evenwel slechts openen. Uw bestuur, Uw direkteur met zyn staf en last but not least de bewo ners moeten aan dit huis inhoud ge ven, zij zullen thans moeten gaan bou wen aan een sfeer waarin het goed 'zal zijn te wonen en te leven, zu zul len aldus doende van dit huis een sa menleving van mensen kunnen ma ken, waarin een ieder het géluk en de voldoening over de dag van zijn leven, de vrede moge vinden met de avond, die op deze dag is gevolgd. Zy zullen van it huis een tehuis moeten maken en al doende, ge- gevende en nemende daarin een nieu we opdracht en een nieuwe opgave mogen vinden, die aan hun leven en hun handelen een nieuw perspectief zal schenken. In het vaste vertrouwen, dat een ie der, op welke plaats deze ook in dit huis is geplaatst, als bestuurder, als lid van staf en personeel of als be woner, er naar zal streven de woor den van Paulus: „Houdt vrede met alle mensen" en „W'eest eensgezind onder elkander" na zal trachten te streven, aldus dit huis met recht een thuis hun thuis makende, ver klaar ik gaarne dit bejaardencen trum Diessenplas voor geopend. Ds. P. Lugtigheid, sprekend na mens de kerkeraad der Hervormde Gemeente, noemde het gebouw een middel tot een doel. Wij, zo zei hij, kunnen hier als kerkeraad wel ver heugd rondlopen en bewonderend het Door de 4 jarige René Veen stra werden aan mevrouw C. P. EnklaarVan Andel bloemen aangeboden. Jantine Toorneman met kampioene Jantina 21 derend gezicht, met voldoening in 't hart, hier bycen mogen komen om te constateren dat de kroon op het werk van bijkans 10 jaren is gezet- Gedurende meer dan 10 jaren zijn velen, die de Stichting van een be jaardenhuis ter harte ging, doende geweest met overwegen, met plan nen maken, met schermutselingen, met willige en onwillige instanties, met bouwen, organiseren en inrich ten van en in dit huis. Tien jaren is een lange tyd, tien ja ren zijn met name lang voor hen. die huisvesting begeerden in het huis. dat wij vandaag ten doop houden. Het heeft niet zoveel zin om van daag nog eens weer minitieus na tc gaan, waar wij de vertragingen op ons pad vonden en waarom het alle maal zo lang heeft geduurd. Duidelijk is wel dat U, Mijnheer de Voorzitter, Uw deel hebt gehad van de vele tegenslagen, welke de ge meente bij de realisering van het be stemmingsplan „de Haar" op haar pad heeft gevonden en helaas tot op de huidige dag nog vindt. U weet het, Mijnheer de Voorzitter, dat Gods molens langzaam malen maar ook zeer fijn, U hebt moeten ervaren, dat de molens van de Over heid nog' langzamer en nog fijner malen. Wij zijn geneigd te willen, dat datge ne, wat wij 's nachts dromen de vol gende dag wordt gerealiseerd. In Holten hebben wij 10 jaren lang gedroomd van een bejaardenhuis en 10 jaren lang hebben wy gewild, dat de volgende dag de schop in de grond zou gaan. Ik heb U een aantal jaren geleden, toen wij met de grondverwerving, no dig voor dit huis, op een dood punt schenen te zijn aangekomen, herin nerd aan het Bybclse woord „In rus tig afwachten en vertrouwen zal Uwe kracht bestaan". De waarheid van dingen, waaraan men tof. i toegekomen is. Het zal Uw bewoners gaan, zoals het ons allen te zyner tyd zal gaan, namelijk dat zy zullen moeten besef fen dat het er niet om gaat hoe oud men is, maar veeleer hoe men oud is. Dit is de levenskunst van de ou de dag, welke Uw bewoners, zich ei gen zullen moeten maken, willen zij ook de vreugde ten volle genieten van de periode in hun leven, waar in zy thans verkeren. Hierbij behulpzaam 4e zijn is niet alleen een taak voor de staf van dit huis, is ook een opdracht aan onze gehele Holter bevoking, waarvan ik. deze kennende, zeker weet. dat zij zich daarvan op voortreffelijke wijze zal kwijten. In mijn woorden hebt U grote waar dering horen doorklinken voor het vele werk, dat U, mijnheer de voor zitter, met Uw bestuur hebt verricht. Zonder iemand te kort te doen mag ik met name de andere leden van het dagelijks bestuur met ere noemen, van wie ik gaarne mevrouw Veenstra-Keukenkamp in dit ver band toch wel even bij name zou willen noemen. Zij, als de ijverige „pennevoerster" heeft zich voor de totstandkoming van dit centrum wel bijzondere verdiensten verworven. Ik heb er voorts behoefte aan de eerste voorzitter van Uw bestuur, ds. J. H. Israël, in dit verband, zo ver nodig, in Uw herinnering terug te roepen. In de eerste jaren van het plannen maken, heeft hij met name duchtig tegen de stroom in moeten roeien. Het is terecht, dat hij, die bij de wieg stond van dit bejaardenhuis, thans in ons midden is en dat onze erkentelijkheid mede naar hem uit gaat. Mijnheer de voorzitter, ik heb van U het verzoek ontvangen dit huis te openen. Aan deze opdracht kan ik en wil ik gaarne voldoen. Ik maak daar echter een kanttekening bij, namelijk dat een huis gebouwd wordt, doch dat een tehuis wordt gevormd. Het huis, dat gebouwd is door de bekwame architect Twijnstra, aan welks voorbereiding U en de Uwen hun liefde, toewijding en werkkracht gaven, waaraan aannemers en onder aannemers met ijver en kwaamheid arbeidden, waaraan de heer Bergs ma met zijn Hervormde bouwstich- Ds. R. A. Hoogkamp die geluk- wensie namens de kerkeraad der Ge- ref. Kerk sprak zijn vreugde uit over de bouw van dit prachtige cen tum. Het eigenlijke werk komt ei genlijk nog nu we de dagelijkse zorg hebben van een groot aantal men sen die overal uit het land naar Hol ten zijn gekomen om in de „Dies senplas" het laatste stukje van de levensreis af te leggen. Het is voor het bestuur, de difec- teur en z'n staf een enorme opgave om met zoveel mensen samen te le ven. Er is groot geduld, volharding en kracht voor nodig, waarom wij onze Hemelse Vader mogen vragen. Hij is een hoorder der gebeden. De kerkeraad der Ge.ref. Kerk op wie u nooit een vergeefs beroep zal doen als haar hulp wordt ge vraagd wenst u sterkte. God ze- gene u en allen die hier wonen zo besloot ds. Hoogkamp. Het verheugt mij zeer, dat ik hier namens de Algemene Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsver zorging ook enkele woorden van dank mag spreken. En nu ik hier in dit grote gebouw sta, gaan mijn gedachten uit naar het prille begin: het initiatief van de Hervormde dia conie om tot een bejaardencentrum te komen. Ik wil dan ook in de eer ste plaats de diaconie en daarbij betrek ik inzonderheid de toenmalige voorzitter, de heer Schorfhaar en col lega Israël, de voorzitter van de in eerste instantie benoemde commis sie hartelijk feliciteren, dat zij hun initiatief van toen thans bekroond zien. Maar niet minder wil ik het be stuur van thans gelukwensen omdat zij door noeste arbeid dit mooie be jaardencentrum gerealiseerd hebben. Wij, de Algemene Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsver zorging én het bestuur van het thans geopende bejaardencetrum zijn fami lie van elkaar, want ook aan de wieg van onze Stichting, toen de „Commis sie voor Gezinsverzorging" stond de diaconie. En wij zijn niet alleen familie van elkaar, maar ons werk grenst ook aan elkaar en overlapt elkaar ten dele. Wij kennen immers al jaren „Bejaardenzorg" als een deel van onze taak. Wij hopen daarom op een goede samenwerking om samen echt diaconaal en dus uitsluitend gericht op het welzijn van de mens in zijn le vensavond, werkzaam te zijn. Van harte hoop en verwacht ik dat ook van uw bestuur, directie en staf daar toe de wijsheid en kracht zullen ont vangen. zo besloot ds. Addink. Burgemeester mr. W. H. Enklaar, zo zei de heer G. H. Schorfhaar (werker van het eerste uur en oud- voorzitter van de diaconie der Her vormde Gemeente) was toen wij hem plm. 8 jaar geleden in verband met de plannen tot het, stichten van een bejaardencentrum, bezochten, met een enthousiast en we konden reke nen op alle medewerking om de plannen te realiseren. De heer Schorfhaar bracht hulde aan al degenen die ontzettend veel en be langrijk werk hebben verricht. Hij wenste Holten tv'aar tfit toch alle maal maar kan geluk met dit prachtige centrum, waarop men trots mag zijn, en sprak de hoop uit dat zeer veel bejaarden in „Diessen plas" een gelukkige oude dag mogen hebben. werk bekijken, maar dat zijn ondes kundige ogen. Hij hoopte dat het gebouw ook in de praktijk zal voldoen en dat de be woners hier in alle opzichten een thuis zullen vinden. Het mag niet gebeuren dat hier ie mand vereenzaamt, ook niet kerke lijk vereenzaamt. Die verantwoor delijkheid rust op ons allen. Er is daar nog niet voldoende over gespro ken, met name het onderwerp van het predikantenpastoraat is nog on derwerp van discussie. Ik vertrouw er op, zo besloot ds. Lugtigheid, dat ook wat dit betreft, een weg gevonden zal worden. De heer J. H. Harmeijer, bestuurs lid van de Landelijke Hervormde Bouwstichting, verklaarde trots te zijn op het gebouw dat in Holten ver rees. De bouwstichting (eigenaresse van dit huis) weet reeds heel vroeg aan wie ze gaat verhuren. De verhouding huisbaas en huurder geeft naar twee kanten rechten, maar ook verplich tingen. Er was tussen de bouwstichting en het stichtingsbestuur steeds een zeer goede samenwerking en wat dit betreft ziet men de toekomst met ver trouwen tegemoet. Het accent zal nu binnenkort ko men te liggen op het bestuur en de directie van dit huis. Dat de overheid straks regulerend zal optreden bij de bouw van bejaar dentehuizen vindt de heer Harmeijer juist. Men moet zoals in het verleden zo hier en daar is gebeurd, geen bejaardentehuis bouwen als een soort status-symbool. Er is in sommige plaatsen al een zekere leegstand. In Holten zal dit in de eerstkomende jaren niet het ge val zijn, want het huis werd terecht hier gebouwd, aldus de heer Har meijer, die de huisgenoten een goed tehuis wenste. Ds. J. H. Israël, Ned. Herv. pred. te Coevorden en oud-voorzitter van het Stichtingsbestuur, was om meer dan een reden bijzonder verheugd. In de eerste plaats omdat het vandaag zo ver is dat het complex kan worden geopend en in de tweede plaats om dat het hier staat en niet achter op de Zuurberg, zoals in het begin even het plan is geweest, althans de Zuur berg werd toen genoemd. Zo'n centrum hoort in 't dorp en zo als hier in Holten, dicht bij een school, waar de bejaarden elke dag geconfronteerd worden met de jeugd, welks doen en laten herinneringen op roept aan lang vervlogen tijden. Binnen het centrum zullen de be jaarden de liefde moeten ervaren die in Christus bekend geworden is. Het gaat in dit centrum om het le ven, om een nieuw begin. Ds. Israël die namens de oud-be stuursleden een prachtig schilderij met verjaardagkalender aanbood wenste bestuur, directeur met z'n staf en het verdere personeel die ga ven toe om met heel veel vreugde een samenleving te creëren die er zijn mag. Samen dienend op weg om tot zegen te zijn van de bewoners van de „Diessenplas". De heer J. H. Taat, bestuurslid van de Prot. "Vereniging van Instel lingen voor Bejaardenzorg te Drie bergen, noemde deze dag een heel be langrijke in het leven van een groot aantal bejaarden. Op zo'n dag past dankbaarheid je gens God die Zijn zegen over dit prachtige werk heeft willen geven. Het eerste hoofdstuk is nu afgeslo ten, het tweede hoofdstuk, de in standhouding van de „Diessenplas". begint vandaag. Hoofannemer, de heer L. J. Paul te Apeldoorn, wenste het bestuur na mens de gezamenlijke aannemers, van harte geluk met het prachtige centrum. Gedurende l1/; jaar werd prettig met het bestuur en met al len die op een of andere manier bij de bouw betrokken waren, heel prettig samengewerkt. De heer Paul bood Het ceremonieel van het aanbieden van de sleutel. V.l.n.r. voorzitter H. D. Alink, burgemeester W. H. Enklaar en mevrouw F. M. Sprokkereef-Stam. de gezamenlijke aannemers een fontein met electrische verlich ting in de vijver aan, welke fontein door voorzitter Alink met een druk op de knop in werking werd gesteld. Nadat de heer H. D. Alink in een kort slotwoord had dankgezegd voor de grote belangstelling die werd be toond bij deze officiële opening, de gelukwensen, de vele geschenken en bloemen die werden aangeboden, was er gelegenheid om het gebouw te bezichtigen. Tijdens de rondleiding onder leiding van de directeur, de heer O. Dupon en z'n staf, werd ken nis gemaakt met enkele bewoners en was er gelegenheid om een woonge deelte en de inrichting te bekijken. Bij de wandeling over de verschil lende gangen (met naambordjes Es- pelosestraat, Beusebergstraat, Look- straat, enz.) en het bezichtigen van de hypermoderne keuken, de verjaar dagzaal, de ziekenkamers, de prach tige ruime hal enz. enz. was de be wondering groot en was men una niem van mening: hier mag Hol ten trots op zijn, hier werd iets groots verricht. In de prachtige recreatiezaal was het 's avonds feest voor de bewo ners, het personeel en het bestuur. Tussen de bedrijven door werden aan het bestuur door de bewoners -twee prachtige klokken aangeboden en het personeel schonk een fraaie reproduktie van een havengezicht. De bewoners*verrasten directeur Du pon met een prachtige fles met bloe men. De Holtense Muziekvereniging HMV bracht even over achten een serena de wat op hoge prijs werd gesteld. Door de Adviescommissie Voorlich tingsmateriaal Rechtspleging is in samenwerking met de Nederlandse Orde van Advocaten onder boven staande titel een vouwblad samenge steld, waarin in 'n kort bestek wordt weergegeven wanneer en hoe men kosteloos kan procederen. Wie verwikkeld raakt in een bur gerlijk proces of in een strafproces of wie om zijn recht te krijgen een pro ces moet beginnen, kan aanspraak maken op kosteloze rechtshulp, wan neer zijn inkomen beneden bepaalde grenzen ligt. Bij het bepalen van deze grenzen worden ook bijzondere omstandigheden in aanmerking geno men, zoals gezinssamenstelling, ali mentatie-verplichtingen, enz. Uitgangspunt is het netto-inkomen per week, d.w.z. het bruto inko men inclusi- f kinderbijslag of -toela ge, verminderd met belasting, socia- le-verzekeringspremies. pensioenpre mie, alimentaties en dergelijke. Wie uitsluitend een AOW- of bijstandsuit kering krijgt komt altijd in aanmer king voor kosteloze rechtsbijstand. Krijgt, men daarnaast nog andere uit keringen of heeft men andere in komsten, dan worden de noramele re gelen toegepast. Deze en andere wenken kan men lezen in het vouwblad, dat verkrijg baar is bij het stafbureau voorlich ting van het Ministerie van Justitie te 's-Gravenhage. Door de heer E. Mastebroek, in specteur N.R.S. werden de volgende koeien van het zwartbonte veeslag ingeschreven: Fransje 79 B 81 p; Kaatjes Betje 1 B76p.; Kaatjes Bet- je 2 b77 en Jetske 6 met b+ 82 eig. H. Schuttert, Lichtenberg. Rijssen. Doutje A 77 met b 87, Doutje A 54 met b 76 en Witsnuit 3 met b 80 eig. H. Stegeman; Janna met b 79 eig. A. H. J. Groteboer; Jetske 74 met b 82 van G. J. Veneklaas Slots; Di- nie 10 met b 79, Dinie 15 met b 82 en Dinie 14 met b 78 eig. H. J. Nij- land. Niesje 58 met 'b 81 eig. A. J. Ribbink. Janna 25 met b78, Johanna met b 79 en Amelander 8 met b 82 eig. G. J. Nikkels, Hinke 41 met b-f82 eig. G. J. Klaasses. Anna 61 met b77 en Anna 71 met b 82 eig. J. W. Haverslag. Martetje 152 met b 78 eig. E. Krikkink. Mina 41 met b 82 eig. G.H. Volkerink. Dikkie 8 met b 77 Dikkie 10 met b 79 eig. H. J. Struik. Hiskie 13 met b 76 eig. Wed. J. W. Rietberg. Griet 5 met b+ 83 eig. J. Lunhersen. In het Keurstamboek werden inge schreven: Doutje A 57 met b+ 81, Blommetje 7 met b 83 en Doutje A 59 met b+ 84 eig. H. Stegeman. Bet- je 161 met b+ 80 en Truus 9 met b 83 eig. A. H. J. Groteboer. Jetske 72 met b+80 eig. G. J. Veneklaas Slots. Janke 36 met b 84, Janke 34 met b+ 83 en Janke 25 met b+ 80 eig. G. J. Meijerman. De stier 'Super Ard' eig. fam. P.G. Cats werd definitief ingeschreven met b+ 80. Van dezelfde eigenaar werden voorlopig ingeschreven de stieren Betje's Adema met B en Odan met B

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3