Begin de dag gezond met trimoefeningen (slot) t Zïi_ j"KX Houdt Uw gewicht in evenwicht Electriciteitsgebruikers betalen mee in ontwikkeling snelle kweekreactor T 4t „Valhelm - hoofdzaak" Ornithophilia-V aruva Vakbeurs veredelings- landbouw Mammoet op sleep Bouw in Kalkar (West-Duitsland) WAAR GAAN WE HEEN? (Xm) a! tP/si iP 0 Druipsteengrotten Mandril probleem <xvi) P O 0 jsnf Inventiviteit is groot in de pluimvee houderij insecten en veidflora in Westfries museum Ziekenfondswet en AWBZ Vrijdag 21 september 1973 X Rompoefening rug. Hielenzit, ronde rug, neus op de knieën, armen ge strekt naar voren. Schuif de kin langs de grond naar voren (holle rug) tot buiklig en kom met een bolle rug te rug (armen strekken, handen laten staan). Doe deze oefening 5 maal. Kom poef enig buik. Hurkzit op de voorvoeten, armen gestrekt naar vo ren, hoofd omlaag ronde rug. Rol vanuit deze positie langzaam achter over en kom snel terug tot uitgangs houding. Herhaal de oefening vijf maal. Enkele dagen. Rompoefening heupen. Kleine spreid- stand, armen langs het lichaam. Veer afwisselend tweemaal links en tweemaal rechts zo diep mogelijk door. Handen op de buitenkant van dc benen. Herhaal de oefening vijfmaal. Enkele dagen. Van de meer dan 4000 druipsteen grotten in Oostenrijk zijn er nu 21 toegankelijk voor belangstellende toe risten. Onlangs kwam er namelijk een nieuwe" bij, de Gassl-druip- steengrot bij Ebesee am Traunsee (Sajzkammergut). Als extra attrac tie heeft deze alleen op zaterdag en zondag tussen 9 en 16 uur onder lei ding van een gids te bezichtigen grot een onderaardse waterval. Wist u overigens, dat de grootste toegankelijke ijsgrot ter wereld zich óók in Oostenrijk bevindt? Die is te vinden in Werfen in het Tennenberg- gebied (Land Salzburg). De grotleng te bedraagt 42 km. De grotingang ligt 1000 meter boven het Salzachdal en is bereikbaar met een kabelbaan. De Oostenrijkers hebben alle voor het publiek toegankelijke druipsteen grotten opgesomd in een informatie ve folder („Schauhöhlen in Oster- reich"), die op aanvraag gratis ver krijgbaar is bij het Oostenrijks Toe ristenverkeersbureau, Herengracht 437, Amsterdam, tel. 020-239178. RHENEN In Ouwehands Die renpark hadden de mandrils, een prachtig gekleurde apensoort, zéér sterk van constitutie, 'n plaatsje ge kregen in het vorig jaar geopende overdekte gedeelte van het park. Daar zaten ze gedeeltelijk achter een bijzonder dik soort glas. Maar al gauw ontdekten de slimme rikken, dat glas maar glas is en op een góede dag sloeg het wijfje met een steen een grote ster in de door zichtige wand. Het apenpaar werd tijdelijk overgebracht naar de qua rantaine-afdeling in afwachting van het gereedkomen van een nieuw en veiliger verblijf. In die quarantaine-afdeling kreeg datzelfde weerbarstige wijfje intussen een welgeschapen jong. Wellicht een verklaring voor haar daarvóór zo agressieve optreden. Als dit jaar het tweede en laatste deel van de overkapping klaar komt, krijgt de mandrilfamilie daar een geheel nieuw tehuis, dat naar wordt gehoopt niet meer kapot is te krijgen. In elk geval zal er géén glas meer worden gebruikt. Spieren armen-romp. Kniestand han- den gevouwen op de grond. Zak door de ellebogen tot met de kin op de han den en strek weer tot uitgangspositie. Tienmaal. Enkele dagen. Ontspanning armen-romp. Voeten bij elkaar, armen gestrekt. Zwaai beide armen langs het lichaam (met een lichte kniebuiging) naar achteren en weer terug, romp meedraaien, voe ten stil. Vijfmaal links, vijfmaal "hts. En'"-1? dagen. Ontspanning benen-heupen. Sta op één been, armen zijwaarts gestrekt. Zwaai het andere been losjes zij waarts en terug voor het standbeen langs. Houd uw evenwicht met de armen. Vijfmaal links en idem rechts. Enkele dagen. (XVDK (XVffl) Rompoefening rug. Ga op uw hielen zitten, handen om de enkels,. Breng nu de heupen naar voren (hol le rug), maar houd uw handen om de enkels. Herhaal deze oefening min istens vijf maal. Enkele dagen. Lenigheid benen-heupen: Sta op één been, armen gestrekt, andere been losjes achter. Schop het achterste been krachtig naar de handen. Vijf maal links, vijfmaal rechts. Enkele dagen. Romoeiinmg buik. Rugng, opgetrok ken kniën, voeten uit elkaar, ar men langs het hoofd. Breng de neus tussen de knieën en tik met de han den de grond aan. Zover mogelijk naar voren. Minstens vijfmaal. Enke- *- dagen. (XIX) Ontspanning armen-romp. Kleine spr Ontspanning armen-romp. Kleine spreidstand armen beide links zij waarts. Zwaai de armen krachtig voor langs naar rechts en terug. Romp meedraaien. Voeten stil. Tien maal. Enkele dagen. (XXI) Er zijn in Nederland ruwweg twee miljoen bromfietsen, die vast of beurtelings door drie miljoen mensen worden bereden. Voor een mil joen Nederlanders is de bromfiets het dagelijkse vervoermiddel in het woon-werkverkeer. Honderdduizenden doen er hun boodschappen mee, gaan er mee naar school of gaan er mee op vakantie. Schaduwzijde van de bromfiets als uitermate nuttig en handig ver voermiddel is de kwetsbaarheid van de berijder en zijn duopassagier. Een paar trieste cijfers: in 1970 werden 510 bromfietsers en 30 duo passagiers bij een ongeval gedood. In 1971 waren het er 561 bestuur ders en 40 passagiers. Zeer hoog is ook het aantal gewonden: in 1970 21.937 bestuurders en 2.749 passagiers, in 1971 23.542 bestuurders en 2.973 passagiers. De statistieken vertellen ons dat in de afgelopen tien jaar bijna 5.000 bromfietsers in het verkeer omkwamen en dat er een kleine 250.000 gewond raakten. Welk aandeel jonge mensen leveren in deze ongevallenbalans blijkt uit het feit dat 46,9% van de omgekomen bromfietsbestuurders in 1971 jonger was dan 25 jaar; het sterkst vertegenwoordigd is hierbij de leeftijdsgroep 16 t.m. 19 jaar. Spieroel'ei.ing benen. Sta rechtop, ar men losjes omlaag. Maak nu afwis selend kleine sprongetjes op de lin ker- en rechtervoet, terwijl u het an dere been gebogen heft. Tienmaal links, tienmaal rechts. Enkele dagen. Ontspanning knieën-benen. Ooievaars stand, linker bovenbeen horizontaal. Beschrijf met de vrije voet steeds grotere cirkels: eerst vanuit de knie, later met het hele been. Tienmaal links en rechts. Enkele dagen. M(XXIU) 0 Lenigheid benen-heupen. Sta op het linkerbeen (naast tafel of stoel) en houd de rechtervoet vast met de rech terhand. Strek dit been nu krachtig achterwaarts omhoog zonder los te la ten en kom terug tot uitgangshou ding. Herhaal dit vijfmaal rechts en links. Enkele dagen. Rompoefening buik. Zitten met ge strekte benen, handen achter de rug. Hef de benen, breng de armen naar voren en klap in de handen achter de knieën. Rustig terug tot uitgangszit. Doe deze oefening vijfmaal. Enkele dagen. Rompoefening. Handen- en knieën- stand. Zwaai de linkerarm krachtig zijwaarts omhoog, terwijl u naar deze opgezwaaide arm blijft kijken. Terug tot uitgangspositie. Herhaal de oefening tienmaal links, tienmaal rechts. Afwisselend. Enkele dagen. „Met ingang van 1 juli 1973 is in werking getreden de Wet financiering ontwikkeling snelle kweekreactor. Krachtens deze wet is vanaf genoemde datum door de elektriciteitsbedrijven aan de overheid een heffing van 3% verschuldigd terzake van leveringen van elektrische energie en van de daarmee samenhangende leveringen van goederen en diensten. De op brengst van de heffing komt ten goede aan een fonds, uit de middelen waarvan de uitgaven van de Staat in verband met de Nederlandse deel neming in de ontwikkeling van een mei natrium gekoelde snelle kweek reactor zullen worden gefinancierd. De kweekreactor zal worden gebouwd in Kalkar (West-Duitsland). Het project is opgezet in samenwerking tussen de regeringen van de Bonds republiek Duitsland, België en Nederland en wordt uitgevoerd door de betrokken elektriciteitsbedrijven in die landen". Aldus schrijven burge meester en wethouders aan de raad in een voorstel tot verhoging van de el ektriciteitstarieven. DEVENTER DEVENTER SCHOUWBURG telef. 11500, Grote Kerkhof, maandag 20 uur, modeshow fa. Penninkhof. Kaar ten verkrijgbaar bij de fa. E.D.B. Theater, Smedenstraat telef. 13615. donderdag 20 sept. t.m. woensdag 26 sept. Meisjes die denken dat alles mag (2e week) 18 jaar. vrijdag en zaterdag 21 en 22 sept. 23.30 u. Het mooiste speelgoed 18 jr.; zaterdag en zondag 22 en 23 sept. matinee 14.00 u. Duel der kampioe nen a.l. Aanvangstijden; wd. 20 u. za. 14, 18.30, 21 u. zo. 14, 16, 18.30, 21 u. nachtvoorst, vrij. en za. 23.30 u. CINEMA, Lange Bisschopstraat tel. 11100. donderdag 20 sept. t.m. woensdag 26 sept. Macbeth 18 jr.; zaterdag, zondag en woensdag mati nee 22, 23. 26 sept. Winnetou het gro te opperhoofd a.l. vrijdag en zaterdag 21 en 22 sept. nachtvoorst. 24 u. The birds 18 jr. Aanvangstijden: werkd. 20 u. za. 14- 20-24 u. zo. 14-16-20 u. Vrij. 20-24 u. LUXOR, Brink tel. 18662. donderdag 20 sept. t.m. woensdag 26 sept. 13 zonen van de gele draak 18 jr.; zo. 23 sept. matinee: Tarzana de jungle kat. Openingstijden: werkd. 20 u. za. 18.30 21.00 u. zo. 14.00 (mat) 16-18.30-21 uur. OPENBARE LEESZAAL, Brink tel. 13506. tot 1 oktober Johannes M. Ellenbroek kleurtechnieken. Openingstijden, di. t.m. vr. 10-17.30 en 19-21 u. za. 10-17 u. zo. en ma. gesloten. GOETIEK DE ROZIJNENKORF, As senstraat 4 tel. 11848 b.g.g. 15016. tot 18 okt. Jan van Krieken, kledr- potloodtekeningen. Openingstijden: ma. t.m. za. 14-18 u. vrij. d.e.b. 19-21 u. zo. gesloten. GALERIJ LENTEN WEERDWEG 9- 11, Epse tel. 21815 Tentoonstelling nieuwe aanwinsten schilders grafici en beeldhouwers. Openingstijden: di. t.m. za. 10-18 u. zo. 14.00-17.00 u. ma. gesloten. ATI-IENAEUM BIBLIOTHEEK, Kloos ter 3 tel. 16512. Keuze uit 20 jaar aanwinsten van de Stads- of Athe naeum Biblioth. Openingstijden: ma. t.m. vrij. 10-12 en 13-17 u. MUSEUM DE WAAG, Brink telef. 14556. Antieke fietsen, zilver, aarde werk en antieke keuken. Openingstijden: di. t.m. za. 10-12.30 en 14-17 u. zo. 14-17 u. MUSEUM DE DRIE HARINGEN, Brink tel. 14556 gesloten tot voorjaar. SPEELGOED, Noordenbergstraat 5 tel. 19739. WEEKENDROOSTER VOOR TAND ARTSEN. 22-23 sept. za. 17.30-18 en zo. 11.30-12 en 17.30-18 u. M. v. Harte, Singel tel. 13117. LITERAIR CAFE, Menstraat 2 tel. 11637 25 sept. 20 u. gebracht door Gerrit Eilander en Annemarie Strep- P-l; POP CAFE, Menstraat 2 tel. 11637, 21 sept. 20-23 o.l.v. Joban en Willem; JAZZ CAFE, Menstraat 2 tel. 11637, 28 sept. 20.30-24 u.o.l.v. Nanda Cools- ma; OPEN ATELIER. Menstraat 2 tel. 11637, 28 sept. 20-22 u. o.l.v. Arno Kramer. MUNTENTOREN. Achter de Muren, tot 7 oktober Ekspositie van Miep Spee (Batik-wandkleden) Wilfried Put beeldhouwwerk) Arno Kramer (te keningen en etsen). Openingstijden: di. t.m. za. 10-17 u. vrij. 19-21 u. zo. 14-17 u. Ma gesloten. ALMELO VAROSSIEAU Do. vrij. ma. di. wo. 14.30 en 20 u.; Frank en Eva, 18 jaar; zaterdag 18.45 en 21 u. Frank en Eva 18 jaar; zaterd. nacht 23.15 u. Sex in kantoor tijd 18 jaar; zondag 14.30 u. Satans monster: 14 jaar; zondag 16.45, 18.45 21 u. Frank en Eva 18 jr. CINEMA PALACE: Do. vrij. ma. di. 14.30, 18.45 en 21 u. The Big Boss: 14 jr.; Wo. 18.45 en 21 u. The Big Boss 14 jaar; zo. 16.30. 18.45 en 21.00 u. The Big Boss 14 jr.; zondagmiddag 14.15 u. Achilles a.l. woensdagmiddag 14.30 u. Achilles a.l. De heffing wordt geheven en inge vorderd door het Ministerie van Eco nomische Zaken bij de electriciteits- bedrijven; niet de verbruikers doch de electriciteitsbedrijven zijn de hef fing verschuldigd. Om de heffing aan de verbruikers door te berekenen is in dë wet een bepaling opgenomen, waardoor ten aanzien van bestaande overeenkomsten de prijzen met de heffing kunnen worden verhoogd. B. en W. zijn van mening, gelet op het advies van de Vereniging van Exploi tanten van Electriciteitsbedrijven in Nederland, dat van deze bevoegdheid gebruik dient te worden gemaakt en dat voorts ook aan de nieuwe ver bruikers de heffing moet worden door berekend. B. en W. stellen de raad derhalve voor in de tarievenverordening een bepaling op te nemen, dat het tarief voor de levering van electnsche ener gie verhpogd wordt met de heffing ingevolge de Wet financiering ont wikkeling snelle kweekreactor. Een concept-raadsbesluit ligt op de ge bruikelijke wijze ter inzage. De energiecommissie kan zich met dit voorstel verenigen. Wat de veiligheid van de bromfiets als vervoermiddel betreft dient er op gewezen te worden dat de remcapaci- teit van de bromfiets niet berekend is op de extreme snelheden die door het opvoeren nogal eens worden ontwikkeld. Proeven hebben uitgewe zen, dat de remweg van bromfietsen onder bepaalde omstandigheden twee maal zo lang is als die van personenauto's. Overschatting van deze remcapaciteit leidt er dan ook toe dat te hard rijdende bromfietsers in het bijzonder bij duisternis geen kans meer zien plotseling opdoe mende obstakels, onverhoeds over stekende voetgangers, onverwachts geopende autoportieren etc. te ontwij ken dan wel hun bromfiets nog net op tijd tot stilstand te brengen. Met. andere woorden; bijna-onge- lukken' met bromfietsers zijn uitzon deringen, ze zijn vrijwel altijd fataal. Wat het letsel betreft is vast ko men te staan dat de doodsoorzaak van 80 procent van de verongelukte bromfietsers hersen- en schedellet sel is. Voorzover deze verwondingen niet de dood tot gevolg hebben, ver eisen zij vaak langdurige, soms le venslange verpleging in ziëkerihuizen en inrichtingen Voorlichtingscampagne Veilig Verkeer Nederland is vori ge week donderdag begonnen met een grootscheepse voorlichtingscam pagne, die tot doel heeft het dragen van helmen door bromfietsers en duo passagiers te bevorderen; die toi doel heeft mensen te leren hun her sens te gebruiken door ze te bescher men. Motto van deze actie is: „Valhelm hoofdzaak", twee woorden, die over duidelijk het nut van de helm aange ven. „Valhelm-hoofdzaak" alle brom fietsers en hun duopassagiers die nog geen helm gebruiken, doen er verstandig aan dit advies nu al op te volgen en er niet mee te wachten tot dat de aangekondigde wettelijke helm draagplicht van kracht wordt. „Valhelm-hoofdzaak" is een zaak van blijven leven. Valhelm hoofdzaak Valhelmen zijn in. Je ziet ze steeds meer. Bijna de helft van de drie miljoen bromfietsers heeft er al een. En dht aantal wordt met de dag groter. Gelukkig maar. Want valhel men beschermen bij een ongeval be rijder en duo-passagier tegen ernstig hoofd- en hersenletsel. Nogmaals de cijfers: in de afgelopen tien jaar kwamen bijna 5000 bromfietsers in het verkeer om het leven. Een klei ne 250.000 raakten gewond. Geble ken is dat de dood van 80 procent van de verongelukte bromfietsers te wijten was aan hersen- en schedel letsel. We noemen die cijfers niet om somber te doen, maar gewoon om dat we er niet omheen kunnen. En om duidelijk te maken dat het dra gen van een valhelm door bromfiet sers een hoofdzaak is. Een zaak van blijven leven. Ongelukken maken wil niemand. Toch gebeuren ze. Tegen wil en dank. Een verkeersongeval loopt in veel gevallen beter af als u zich met een helm beschermt. Voor uw eigen bestwil. Goedgekeurde en du^s goede valhelmen voor iedereen Valhelmen beschermen. Waarom zet iedere bromfietser 'm dan nog niet op? „Omdat ze zo zwaar zijn", zegt de een. „Omdat ze je uitzicht beper ken", zegt de ander. Laat u niets wijsmaken. Een goedgekeurde en dus goede valhelm beschermt niet alleen, maar is licht van gewicht, garandeert een behoorlijk gezichtsveld, is sierlijk bo vendien en zonder meer sportief. Goede valhelmen zijn aan de bin nenzijde voorzien van een keurmerk. Koopt u een nieuwe helm, neem dan een specifieke bromfietshelm met het TNO-keurmerk x) x) Aangezien met de produktie van de bromfietshelm kortgeleden is ge start, kan het nog enige tijd duren, alvorens alle verkooppunten in ons land bevoorraad zijn. Er is voor iedereen een valhelm. Voor jong en oud. Voor man en vrouw. Belangrijk is dat de helm goed past. Net zöals schoenen lekker behoren te zitten zonder te knellen. Pasvorm Een juiste pasvorm van de helm is van belang voor een goede be- scherming en voor het draagcomfort. i Let daarbij op de volgende punten: I De een wordt dik van suiker, een ander van aardappelen en een derde van brood, tenminste dat beweert men. Toch maakt geen enkel voedingsmid del u zonder meer dik en evenmin bestaan er voedingsmiddelen die een vermagerend effect hebben. De ware oorzaak van dik worden ligt in de totale hoeveelheid voedsel, die per dag gegeten wordt. Het is bekend, dat ieder mens dagelijks een bepaal de hoeveelheid calorieën nodig heeft om arbeid te kunnen verrichten, zo als lopen, fietsen, werken, sporten, ademhalen, warmte produceren e-d. Een overmaat aan calorieën wordt opgeslagen in de vorm van vet, als reserve voor dagen, die er misschien niet voldoende calorieën toegevoerd worden, doordat er minder wordt gegeten dan verbruikt. Het evenwicht is zoek Het lichaamsgewicht berust dus op 'n evenwicht tussen aanvoer van ca lorieën en het verbruik ervan. Wordt dit evenwicht verstoord, door b.v. voortdurend meer te eten dan er verbruikt wordt dan worden alle over tollige calorieën opgeslagen. De vet- reserve neemt toe en men wordt dik. Eet men te weinig, dan worden de aanwezige vetreserves opgebruikt en men vermagert. Per dag heeft u, om gezond en in goede conditie te blijven, niet meer nodig dan: liter melk, karnemelk of yoghurt, 100 g. vlees, vis of peul vruchten, 1 plak kaas, plm. 250 g. groente en enkele aardappelen: plm. 50 g. boter, margarine of dieetmarga- rine (voor het „dun" besmeren van brood en het bereiden van de warme maaltijd); plm. 6 sneden bruinbrood of roggebrood of een portie grove graanprodukten b.v. havermout. 1 vrucht of 100 g. fruit, 2 a 3 eieren per week. Dit lijkt een redelijke hoeveelheid voedsel. Uw lichaam haalt er vol doende eiwitten, vitamines en mine ralen uit voor een goede gezondheid. Toch is het vrijwel zeker, dat u da gelijks nog eens bijna dezelfde hoe veelheid calorieën extra gebruikt. Zo gaat u dagelijks over de schreef De 100 gr. vlees die nodig is, wordt dikwijls bij de warme maaltijd gebruikt en op het. brood komen dan nog extra vleeswaren, laten we zeg gen 30 gr. boterhamworst, 114 cal. En één plakje kaas vindt u vast wat weinig. U neemt er nog wel een en een stukje kaas uit het vuistje fs ook niet te versmaden (samen plm. 50 gr.) 172 cal. 's Morgens neemt u een extra be schuitje 39 cal. met jam 25 cal. en natuurlijk doet u suiker 32 cal. in uw kopje thee. Bij de twee kopjes koffie om II uur met suiker 64 cal. en koffiemelk 27 cal. en u gunt zich vandaag een zure ha ring 199 cal. Ook de lunch gaat weer vergezeld van een kopje koffie mei suiker en koffiemelk 32 plus 14 cal. en u gunt zich vaandaag een zure haring 199 cal. Het kopje thee 's middags mét suiker 32 cal. wordt opgeluisterd met een koek je. 49 cal. Voor het eten neemt u een glaasje sherry 59 cal. en wat nootjes. 300 cal. Na de warme maaltijd wordt er koffie gedronken (2 kopjes met sui ker 64 cal. en koffiemelk 27 cal. met een koekje 49 cal. en chocolaatje 26 cal. erbij. Later op de avond drinkt u nog een glaasje frisdrank. 96 cal. want T.V. kijken maakt nu eenmaal dorstig. Totaal 1469 cal. De voedingsmiddelen, noodzakelijk om u gezond te houden leveren sa men plm. 1650 calorieën. Extra erbij en er tussendoor heeft u nog eens plm. 1450 calorieën gebruikt. Totaal plm. 3100 calorieën. De meeste vol wassenen hebben maar 2200-2400 ca lorieën per dag nodig. Wie meer ma len per week zoveel eet, ziet zijn vetreserves groeien! Herstel van het evenwicht Om een goed evenwicht te bewaren tussen de benodigde hoeveelheid voed sel en de hoeveelheid arbeid, die 't lichaam verricht, moet u een keu ze maken. Verbruikt uw lichaam weinig, dan moet u „naar verhou ding". dus niet te veel, eten en voor al zuinig zijn met tussendoortjes, om dat die weinig gezonde voedingsstof fen bevatten. Vergt u een dag veel meer arbeid van uw lichaam, dan kan de hoeveelheid voedsel ook wat groter zijn. Op de manier houdt u uw gewicht in evenwicht. Bent u vele kilo's te zwaar, dan zult u de deskundige hulp van een diëtist in moeten roepen, om het verloren gegane evenwicht met een goed dieet te herstellen. De maat die in de helm is aan gegeven moet overeenkomen met het aantal centimeters van de hoofdom- trek. (Meten ter hoogte van de wenkbrauwen en het „knobbeltje" op het achterhoofd, het punt waar de schedel naar binnen wijkt). Afge zien van de juiste maat moet de helm rondom het hoofd goed aan sluiten, zonder te knellen. De helm moet zodanig gedragen worden, dat deze op het voorhoofd tot iets bo ven de wenkbrauwen doorloopt; daar bij mag de helmrand door de dra ger maar juist gezien worden. Op het achterhoofd moet de helm tot aan het „knobbeltje" doorlopen, zon der dat bij achterover buigen van het hoofd de harde helmschaal nek of rug raakt. Wanneer de kindband gesloten is. mag de helm niet of nauwelijks met de hand heen en weer geschoven kunnen worden ten opzichte van de hoofdhuid. H Bij het dragen van de helm moet de kin band altijd gesloten zijn met zo min mogelijk speling. Denk cr om Iedere verandering aan de goed gekeurde helm houdt het gevaar in dat de beschermende werking verlo ren gaat. Daarom wordt het aan brengen van veranderingen ten sterk ste afgeraden. Wanneer de helm bij een ongeluk een klap heeft gehad, kan de schokdèmpende werking, ook als uitwendig geen beschadiging zichtbaar is, zodanig zijn vermin derd, dat vervanging van de helm noodzakelijk is. Aangeraden wordt in dat geval tot vervanging over te Dit open transport gaf de inwoners van Los Angeles een indruk van pre historische tijden. De man achter het stuur van de kever is Howard Ball. Hij houdt zich bezig met het ver vaardigen van al dan niet monster achtige „toestanden" uit glasachtige stoffen. Over het algemeen hebben deze een achtenswaardig postuur, zo als deze mammoet. Dit moderne „paard" van Troje het beest is hol van binnen is ongeveer acht meter hoog. Het gevaarte weegt, hoe wel lang niet zoveel als de mammoet eertijds moest meetfrógén, toch nog altijd zo'n duizend kilo. Howard rekent, aan „produktie-" en materiaalkosten het lieve sommetje van twaalfduizend gulden. De mammoet is in eerste instantie gemaakt voor een park in Los Ange les. Het dier is daar geplaatst temid den van „kollega's" uit lang vervlo gen tijden. De grootte van de bees ten maakte het open vervoer achter de kever van de maker noodzake lijk. De Amerikaanse voedingsdeskun dige M. Kroger is ervan overtuigd, dat in de nabije toekomst steeds meer levensmiddelen aan de markt zullen komen, die met verpakking en al gegeten kunnen worden. In de eer ste plaats denkt hij aan kippepootjes die met verpakking gebraden en ge geten kunnen worden. Dankzij deze methode blijft de smaak beter be houden. Ofschoon deze vinding ver rassend nieuw lijkt, is ze al eeuwen oud want, zegt Kroger, we eten im mers al sinds onheuglijke tijden worst met een velletje. Voedingsdeskundigen als Kroger en de creatieve geesten die zich in Nederlandse bedrijven bezig houden met het bedenken van nieuwe moge lijkheden om pluimveevlees nog aan trekkelijker te maken, bevinden zich aan het. einde van een lange keten die begint op een van de 14 fokbedrijven die Nederland telt (in 1971 waren het er nog 15). Daar worden de moeder- dieren gefokt van slachtrassen die naar vermeerderingsbedrijven gaan waar ze de broederijen produceren die op kuikenboederijen uiteindelijk de eendagskuikens en slachtkuikens leveren. Een handval fokbedrijven speelt een zeer voorname rol in dit geheel. 80 procent van alle moederdieren worden namelijk door slechts 5 fok bedrijven geleverd. De grote kosten en risico's die aan het fokwerk zijn verbonden hebben er namelijk toe geleid dat er op de gehele wereld slechts een betrekkelijk gering aan tal zeer grote ondernemingen op dit gebied bestaat, die in vele landen nederzettingen hebben. Er hebben de laatste jaren heel wat. concentraties plaatsgevonden, maar het is nog steeds niet rustig in deze sector van de pluimveehouderij. Nog steeds wor den grote fokbedrijven overgenomen door een concern, gesloten of derma te ingekrompen dat hun voortbestaan twijfelachtig is. In het afgelopen laar leverden buitenlandse vestigingen in Nederland 52 procent van de moe derdieren. De rest werd geleverd door Nederlandse fokbedrijven. De volgende schakel in de keten, de vermeerderingsbedrijven, telt. aanzienlijk meer ondernemingen. Ook daar zijn echter veranderingen gaan de. De 949 vermeerderingsbedrijven die er in 1971 waren, zijn in aantal teruggelopen tot. 848 eind 1972. Ze produceerden 457,5 miljoen broedeie- porteerd. Het grootste deel hiervan ging naar West-Duitsland, want Ne derland zorgt voor een belangrijk deel van de broedeieren die de Duit se braadkuikenindustrie nodig heeft. Verder zijn er de broederijen waar van er 112 in Nederland bestaan of wel 12 minder dan in 1971. Hiervan zijn er 69 die samen 95 procent van de produktie voor hun rekening ne men. Nederland produceerde in 1972 443.382 ton slachtpluimvee (levend gewicht) een hoeveelheid die niet uit sluitend bestond uit slachtkuikens. -kippen en -hanen, maar bovendien uit pekingeenden, kalkoenen, ganzen en parelhoenders. Het mesten van ganzen is in Nederland van weinig betekenis en parelhoenders worden maar op een enkel bedrijf gehouden, echter volledigheidshalve noemen we ze hier even. In totaal eet men in Ne derland per hoofd van de bevolking 7 kilo pluimveevlees per jaar, waar van 6,2 kilo braadkuiken. De pekingeenden, waarvan in Ne derland ruim 8 ton levend gewicht wordt geproduceerd, gaan voor het grootste deel naar Duitsland. Daai ondervindt de Nederlandse expor teur steeds meer concurrentie van Polen en Hongarije, waar men ook een goede eend weet te telen. Ook van de 4,75 miljoen kalkoenen die in Nederland voor de slacht wor den opgefokt gaat een aanzienlijk deel naar het buitenland en vooral naar Duitsland. De produktie bestond vorig jaar uit 907.000 zware kalkoe nen van 6 tot 9 kilo levend gewicht, 1.250.000 kalkoenen van 3 tot 5 kilo en 2.593.000 kalkoenen van 1tot 2,/s kilo. Het gebruik van pluimveevlees per hoofd van de bevolking is de laatste jaren geleidelijk toegenomen. De 7 kilo van thans werden voorafgegaan door 6,3 kilo in 1971 en 6 kilo in 1970. In tegenstelling tot de opvallende stij ging van de prijzen van varkensvlees en vooral van rund- en kalfsvlees, zijn de consumentenprijzen van pluim veevlees constant gebleven. Dit zal er ongetwijfeld toe bijdragen dat het verbruik wordt gestimuleerd. De slachterijen laten het echter niet van de wisselvalligheden van de prijzen afhangen om hun produkt in steeds ruimer mate af te zetten. Voortdu rend zijn zij attent op mogelijkheden om pluimveevlees een rol te laten spelen in het Nederlandse (en buiten landse) menu. Daarbij sluit men aan bij de veranderende leefgewoonten. Steeds meer gehuwde vrouwen werken buitenshuis, het aantal stu denten is sterk uitgebreid, kinderen worden eerder zelfstandig en gaan op kamers wonen, het aantal warme maaltijden dat in bedrijfskantines wordt geserveerd neemt hand over hand toe, studentenmensa's, bejaar dentehuizen ziekenhuizen zoeken naar mogelijkheden om hun keukens zo efficiënt mogelijk te laten werken en dit alles leidde tot de ontwikkeling ren waarvan 18 procent werd geëx- van convenience foods,levensmidde- „Noord-Holland" is de titel van een expositie van schilderijtjes en composities van insecten en veidflo ra van Erna van Mondfrans, die tot 24 september te bezichtigen is in het Westfries Museum in Hoorn. Erna van Mondfrans (1931) werkt in Annapaulowna en vindt de inspiratie voor haar werk overwegend in het landschap en de flora van Westfries land en de rest van de kop van Noord holland. In een aantal van haar schil derijtjes verwerkt zij op zeer origine le wijze vlinders en andere insecten uit dit gebied. Zij is in Hoorn voor het eerst met haar werk in de open baarheid getreden en werkt in een zeer eigen, sterk poëtisch aanspreken de stijl, die zekere verwantschappen vertoont met het magisch-realisme van schilders als Pyke Koch en Ca- rel Willink en in zeker opzicht ook met het werk van de Naieven. De expositie is dagelijks geopend van 10-17 u., zondags van 12-17 u. Bij het bureau van de Federatie van door Verzekerden en Medewer kers bestuurde Ziekenfondsen VMZ te De Bilt is door overschrijving van f 1.op postgiro 39696 een brochu re „Vertrouwd met het Ziekenfonds" verkrijgbaar, die een overzicht geeft van de Ziekenfondswet en de AWBZ. len die snel en zonder veel moeilijk heden klaargemaakt kunnen worden. Het woord convenience foods is ook in de pluimveewereld niet onbekend. Het verpakte kippepootje van Kroger is er een voorbeeld van. Maar ook in de supermarkten getuigen de vries- bakken van de inventiviteit van de slachterijen. Er is een verscheiden heid aan worstjes en kroketten, aan schnitzels, hele en halve haantjes en hennetjes, gevulde kip, paella, goe- lash van kalkoenevlees, sjaslik. kal koenfilet. Veel ervan is al voorgebak ken en kan na een korte behandeling in de keuken geurig op tafel ver schijnen. Het is duidelijk, dat de inventivi teit van de pluimveehouders en de technici die hen terzijde staan, ge ëvenaard wordt door de fantasie en vindingrijkheid van de voedingsdes kundigen. Van alle facetten van de verede- lingslandbouw en haar randgebieden is de Vakbeurs voor de Veredelings- landbouw ORNITHOPHILIA-VARU- VA een afspiegeling. De vakbeurs wordt gehouden van woensdag 3 tot en met zaterdag 6 ok tober 1973 en heeft de volgende ope ningstijden: woensdag 3 tot en met vrijdag 5 oktober van 10.00-18.00 uur en zaterdag 6 oktober van 10.00-17.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 7