„Eens geboekt, voorgoed aigescnreven VOOR WEINIG GELD EEN WEEKEND-TRIP ZWEDEN VAN HET ERF DER KERK Aan Een bank die iedere spaarder iels le bieden heeft 1 „Iej schrieft nooit meer" Geref. dominee bevestigt nieuwe Hervormde predikant van Geldrop Aanwinst uit eieren Kardinaal Alfrink schrijft bisschoppen in Mozambique Ned. Lutheranen: Draisma's nog weer drie jaar beschikbaar voor Mozambique Instituut HELPT ÜW RODE KRUIS HELPEN KONINGIN JULIANA 25-65 Wijnmaand oktober Twee trips NOOIT DOOR vroegtijdig opgegeven advertenties kunnen wij de meeste besteden aandacht PEDICURE Ford 12M1300 Fiat 127 Vrijdag 21 september 1973 4 ZAAK NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK BON Ja. Ik help het Rode Kruis helpen en bestel nu voor f 4.80 uw uitgave Koningin Juliana 25 65. Naam: Adres: Plaats: Handtekening: Ik draag het werk van het Rode Kruis een warm hart toe. En steun u daarom graag. Stuur mij omgaand uw prachtige fotomagazine Koningin Juliana 2565, dat vol staat met foto's in kleur en zwart/wit over het leven en werken van onze vorstin en over haar zilveren regerings jubileum. Ik ontvang graag exemplaar(en) Koningin Juliana 2565. Ik sluit hierbij een betaalcheque/girocheque in voor een bedrag van ften name van het Nederlandse Rode Kruis, Den Haag. Ik heb fovergemaakt op girorekening 124.000, ten name van het Nederlandse Rode Kruis, Den Haag. (Bon uitknippen en in gesloten envelop zenden aan het Ned. Rode Kruis,. Prinsessegracht 27, Den Haag). U kunt ook telefonisch bestellen, bel dan 070- 184200. HELPT UW RODE KRUIS HELPEN En koop dit schitterende fotomagazine Een feestelijk fotomagazine waarmee u uzelf en het Nederlandse Rode Kruis een groot genoegen doet. Geniet van de prachtige fotoreportage van de feestelijkheden rond het jubileum van Hare Majesteit. Kijk met plezier naar de vrolijke en gezellige familiekieken. Een fotomagazine dat belangrijke mo menten uit het leven van onze koningin de revue laat passeren. Koningin Juliana 25 65 Vijfentwintig jaar koningin in haar vijfenzestigste levensjaar. Bestel het nü. De hervormde gemeente te Geldrop. waarvan de pr. riikanispiaats vacant was, krijgt zondag 2 sept. niet alleen 'n nieuwe dominee, ds. W. Roggeveen uit Eindhoven, maar hij wordt boven dien door een niet-hervormde collega, fis. E. J. Aalbers van de geref. kerk van Geldrop, bevestigd. De hervormden en gereformeerden in Geldrop weten zich geroepen „teza men als één gemeente en als één kerk de Naam van hun Heer te belij den" en zijn daarom, in 1970 een plaatselijke federatie aangegaan. Dal gebeurde in de verwachting dat de hervormde kerk en de gereformeerde kerken in ons land „zich eerlang tot één kerkinstituut zullen vereni gen". De hervormde kerkordelijke be palingen staan de bevestiging van ds. Roggeveer door ds. Aalbers niet in de weg. De federatie laat naar buiten Gel- drop de band met de hervormde kerk resp. de gereformeerde kerken onver- RHENEN Een ingezetene van Rhenen heeft Ouwehands Dierenpark een schenking gedaan in de vorm van <0 eireren van de poelepetaat. De poelepetaat is een parelhoen. De directie van het park heeft de eie ren in dank aanvaard en onmiddel lijk in de broedmachine gestopt. Het resultaat was optimaal. Alle eieren kwamen uit en zo is de leven- do have van de Rhenense dierentuin uitgebreid met een prachtig koppel parelhoenilers. anderd. Ter plaatse heeft men echter één evangelische kerkengemeenschap gevormd, waarbinnen de ambtsdra gers van de beide partners dienst doen als predikanten, ouderlingen en diakenen van de gezamenlijke evan gelische kerkengemeenschap. De werkzaamheden worden in onder ling overleg verdeeld. Kardinaal Alfrink heeft als inter nationaal president van pax chris- ti persoonlijke brieven gezonden aan de r.k. bisschoppen van Tete en van Nampula in Mozambique. In zijn brief aan mgr. Ferreire de Silva, de bisschop van Tete, in wiens diocees Wiriyamu was gelegen, heeft kardinaal Alfrink gereageerd op de berichten in de internationale pers en de persoonlijke getuigenissen van de missionarissen, die hem hebben bezocht. Hij heeft: de stellige indruk gekregen, dat de feiten over slach tingen niet te loochenen zijn. Hij schrijft ook begrepen te hebben, dat de bisschop van Tete hierover is in gelicht en zegt er niet aan te twijfe len, dat hij de Vatikaanse autoritei ten daarover heeft geinformeerd. Met alle begrip voor diens delicate posi tie ten opzichte van de Portugese re gering, verzoekt kardiannal Alfrink de bisschop van Tete dringend alle maatregelen te nemen, die hij nodig acht eventueel een openbaar pro test gezien het gevaar, dat de jon ge Antionio en andere overlevenden van deze slachtingen bedreigt. (Hervormd Persbureau). De lutherse synodale commissi* heeft besloten het echtpaar Jan «a Frouke Draisma voor een nieuwe pe riode van drie jaar ter beschikking te stellen van het Mozambique Insti tuut in Tanzania. Het gereformeerde echtpaar Drais ma werd in 1970 door de lutherse kerk in Nederland uitgezonden naar Tanzania, waar de ned. gereformeer de zending niet werkzaam is en de luhteranen vanuit ons land goede contacten onderhouden met de luther se kerk ginds. De heer Draisma werd leraar wis kunde aan de middelbare school te Bagamoyo, 70 km ten noorden van Dar-es-Salaam. Deze school gaat uit van het, Mozambique Instituut, dat zorgt' voor onderwijs, medische en so ciale vooi-zieningen in het van Portu gese controle bevrijde deel van Mo zambique en in omringende landen, waar vluchtelingen uit deze oostafri- kaanse kolonie zorg behoeven. Het instituut wordt: door meer kerken in Europa en Amerika gesteund. In het landelijke' lutherse kerkblad „Elk" wordt de synodale beslissing, krachtig bevorderd door het Mozam bique Instituut zelf, „een belangrijk besluit" genoemd, teken van ,,ook een duidelijke koers ten opzichte van het Mozambique Instituut, dat in moeilijke omstandigheden moet wer ken aan de opvoeding van jonge men sen opdat zij straks aan de opbouw van hun land een waardevolle bijdra ge kunnen geven..." De uitzending van de Draisma's wordt bekostigd uit de actie „Eén plus", waarin lutherse gemeentele den individueel (extra) geld'bijdragen voor ontwikkelingssamenwerking. (Hervormd Persbureau) door het Zw.eedse fjordengebied ma ken, dat zich tot ver boven Goten- burg uitstrekt. Zelfs mensen die eer der in Zweden zijn geweest, merken, hoeveel juist deze Nederlandse gid sen van Intertourist over dit prachti ge gebied met heuvels, bosssen en meren weten te vertellen. Dat geldt trouwens ook voor de informatie die wordt verschaft over de intieme en buitengewoon interssante stad Goten- burg. De prijzen zijn laag. Wel is het aan te bevelen wat zakgeld mee te ne men. Aan boord van de Tor Line fer ries kan men tijd.-ns de overtocht te gen zeer redelijke prijzen eten en wie in Gotenburg de maaltijden in de zo genaamde „ringbaren" dat zijn zeer goede zelfbedieningsrestaurants gebruikt, hoeft voor zo'n „proef- vakantie" niet veel geld kwijt te ra ken. Vanzelfsprekend kan men ook zelf zijn (auto)tochten uitstippelen, maar de goed georganiseerde trips van In tertourist leren de toerist meer over Zweden en zijn inwoners dan welke weldoorwrochte reisgids ook. Oktober zal, in navolging van lan den als Frankrijk en Duitsland, voort- aan ook in Nederland een echte Wijn maand zijn. Dit dankzij een initiatief van de Nederlandse slijters. Door middel van de Nationale Manifes tatie „Oktober: Wijnmaand" zal het publiek op velerlei wijzen met wijn morden geconfronteerd. Deze uitspraak deed een trouw lezer van „Holtens Nieuwsblad", toen ilc enkele maanden geleden een ont vangst bijwoonde in restaurant „De Prins" te Holten, waar hij naar mij toe kwam om even „wat bij te pra ten". Tot die conclusie was hij geko men omdat de krant van de aan on ze ontmoeting voorafgaande vrijdag geen artikel van mijn hand bevatte. Als geboren en getogen Overstichter weet ik, dat zijn uitlating positief moet worden beoordeeld. Van de be volking rond de Holterberg moet men geen al te luide waardering ver wachten. Zo gaf een kerkganger op de vraag wat hij van een bepaalde kerkdienst vond ten antwoord: ,,'n Doomiej hef miej neet verveeld". Kort geleden vertelde een evange- lisch-luthers predikant mij, dat een ambtgenoot van hem gedurende diens tienjarig verblijf in een Friese ge meente nooit een schouderklopje had ontvangen, terwijl bij zijn afscheid aldaar werd gezegd: „Wat ons be treft had u nog best mogen blijven" Spreekt uit het. „Iej schrieft nooit meer!" dus appreciatie, waarvoor ik wel gevoelig ben, toch dient men zich te realiseren, dat aan het schrijven van artikelen over Holtens (kerk historie veel tijd en moeite ten kos te moeten worden gelegd. Natuurlijk kan men als amateur over de ge schiedenis van Holten publiceren, want ook Holten heeft zijn historie in 949 wordt al gesproken over Beus- bergen bij Holten maar er moet eerst nog veel aan de oppervlakte worden gebracht. Wij mogen dank baar zijn, dat wijlen de heren A. J. Goldstein en J. de Graaf op schrift hebben gesteld hetgeen zij in hun bes te jaren over Holtens verleden heb ben bijeengebracht. Ook de heer B. H. Brouwer zit ten deze bepaald niet stil. In het begin der vijftiger jaren ben ik mij gaan toeleggen op de geschie denis van Holten en zijn naaste om geving, daarbij telkens de grenzen ruimer trekkend. Uit ervaring weet ik nu, dat om daarover te kunnen schrijven onderzoek van archieven en het bezoeken van bibliotheken ge boden zijn. De reformator Johannes Calvijn schreef in zijn voorwoord op de Institutie: ,Ik beken, dat ik be hoor tot het getal dergenen die door in kennis te vorderen, schrijven; en door te schrijven, in kennis vorde ren". Toch bevat het „Iej schrieft nooit meer!" een kern van waarheid in die zin, dat het tot nog toe aangehou den tempo lager zal worden, omdat enerzijds het vervullen van een ker kelijke functie steeds meer vrije tijd gaat vragen, terwijl ik mij anderzijds bij het plaatsen van artikelen niet be perk tot deze krant. Bij gezondheid hoop ik evenwel nog met een zekere regelmaat mijn bijdragen aan „Hol tens Nieuwsblad" te kunnen leveren. Het in een jaartijds met vaart ver zamelde materiaal ligt reeds geor dend en wel op verwerking voor ar- tikelsgewijze plaatsing te wachten. Uit een gehouden onderzoek, door de Consumentenbond vast gelegd in de Consumenten Reis- fids, is gebleken dat het meren- eel van de Nederlanders dat in Zweden de vakantie gaat doorbrengen, z'n reis goed voor bereidt. Er blijft natuurlijk ten aanzien van dit - ook toeristisch - nog vrijwel ongerepte gebied 'n zekere drempelvrees bestaan en dat geldt zeker voor mensen die vele jaren achtereen hun va kantie in zuidelijke landen doorbrachten. Eigenlijk zou het voor hen de moei te waard zijn om eerst een soort „proefvakantie" in Zweden te hou den en gelukkig kan dat ook, dank zij een initiatief van de Tor Line in Amsterdam en Intertourist in Goten burg. De rederij, die tweemaal per week afvaarten heeft tussen de hoofd stad en Gotenburg, heeft met Inter tourist. een gidsenorganisatie die door twee jonge Nederlanders met veel succes in Gotenburg is opgezet teen samenwerking voor wat be treft het opvangen en begeleiden van toeristen die deze tweede gro te stad van Zweden bezoeken. Men behoeft slechts twee snipper dagen op het weekeinde op te nemen om voor weinig geld een weekend trip naar Zweden te maken. Dit be tekent dat men in vierentwintig uur van Amsterdam naar Gotenburg vaart om in werkelijk uitstekende hotels te overnachten. Onder het bovenstaande motto wordt door 't Nationaal Bureau voor de Reclassering te *s Gravenhage in de week van 17 tot en met 23 septem ber de jaarlijkse reclasseringsactie gehouden. I-M.A.R. schrijft daarover: „Toen de supermarkten er nog niet waren hadden we de bakker, de melk boer, de slager, de groenteboer en de kruidenier met wie we een meer of minder vertrouwde relatie hadden. In oude wijken van grote steden en in de provincie of op het platteland is dat dikwijls nog het geval, maar in de grote bevolkingscentra, in de nieu we satellietsteden zijn zelfstandige, kieine winkeliers lange tijd een grote zeldzaamheid geweest. De oudere generatie herinnert zich ongetwijfeld nog het meestal 2wart kartonnen kruideniersboekje met ge lijnde bladzijden waarin de bood schappen werden opgeschreven en de bedragen eens per week (of soms per maand) werden opgeteld en betaald. Er kwam dan een grote streep dooi de rekening. Sommige middenstan ders hadden voor honderden guldens „uitstaan" onder hun klanten. En pas wanneer het de winkelier duide lijk werd dat 'n bepaalde schuld nooit zou kunnen worden betaald, weigerde hij verder zijn waren te le veren en schreef hij een klant af. Meestal vertrouwde hij erop dat hij zijn geld bij stukjes en beetjes nog wel binnen zou krijgen. Vergelijkenderwijs zouden we kunnen veronderstellen dat iemand die door de rechter is veroordeeld en zijn straf achter de rug heeft, een streep door zijn oude rekening heeft gekre gen en weer „goed is" voor nieuw vertrouwen. Vreemd genoeg geldt dat niet voor de boekhouding van onze justitie. Wie één keer is veroordeeld en ge straft, heeft een dossier waar de he le geschiedenis in is vastgelegd en niets daarvan wordt doorgestreept. Er is zelfs een wet die dat regelt, de Wet op de justitiële documentatie. Daarin staat dat er een justitiële do cumentatiedienst is die in het belang van een goede rechtsbedeling nodige en als zodanig bij algemene maatre gel van bestuur aangewezen justitië le gegevens registreert. Onder „jus titiële gegevens" wordt verstaan de strafregisters met de strafbladen, 'n Strafblad wordt uit het strafregiste verwijderd na verloop van een ter mijn van vier jaar. De temijn beloopt 3 jaren indien bij de veroordeling is opgelegd gevan genisstraf of plaatsing in een rijks werkinrichting. De overheid verdub belt deze termijnen voor ambtenaren. De justitiële documentatiedienst verstrekt inlichtingen aan personen en instellingen die op het gebied van de reclassering de kinderbescher ming of de psychopatenzorg werk zaam zijn en zij geeft uittreksels uit de strafregisters aan de burgemees ters van de gemeenten ten dienste van de afgifte van de verklaringen omtrent het gedrag, vroeger bewijs van goed gedrag genoemd. Afgezien van het feit dat het voorbeeld van de overheid nu niet bepaald inspirerend werkt op het particulie re bedrijfsleven wat betreft het in dienst nemen van ex-veroordeelden en zij het werk van de reclassering wat zij aan de ene kant subsidieert, aan de andere kant weer ongedaan maakt door haar houding tegenover reclassenten, zijn er nog andere ka nalen waar langs een werkgever in lichtingen kan krijgen over het verle den van een eventuele werknemer. Het Besluit inlichtingen strafregisters maakt het instellingen zoals bijv. de PTT. de NS en de KLM mogelijk rechtstreeks inlichtingen uit de straf registers te krijgen. Hoewel uit politieregisters uitsluitend in een aantal met name genoem de gevallen inlichtingen over perso nen aan derden mogen worden ver strekt, blijkt in de praktijk dat het niet moeilijk is gegevens los te krij gen over iemands crimineel verleden. Verder hebben grote bedrijven dik wijls een eigen bedrijfsrecherche en rijzen particuliere detective bureaus als paddestoelen uit de grond. Al deze omstandigheden bij elkaar maken het mensen met een justitieel verleden erg moeilijk maatschanne- lijk weer aan de slag te komen. Klei ne bedrijfjes en uitzendbureaus kun nen soms nog uitkomst bieden. Lukt het ook daar niet werk te vinden dan ligt de weg naar herhaling van crimi neel gedrag open. Zo komt er nooit een streep door de rekening en wordt waar: „EENS GEBOEKT, VOORGOED AFGESCHREVEN". I.M.A.R- De zekerste manier om de crimina liteit te voorkomen, maar tevens de moeilijkste, bestaat in het verbeteren van de opvoeding. Cesare Beccaria. („Over misdaden en straffen"). Hilversum W. Otten. Er is een NMB-kantoor te Holten, Oranjestraat 9. Iel. 05483 -14 69. Er zijn twee mogelijkheden om in Gotenburg begeleide trips te maken. De eerste mogelijkheid is een twee uur durende rondrit dooj- het centrum en de naaste omgeving van Goten burg in de middag van aankomst te maken. De volgende dag kan men met met dezelfde comfortabele tou ringcar een vijf uur durende tocht TE KOOP 3 V2 hectare BLADKOOL bij „De Rinke,laar" in Dijkerhoek Briefjes inleveren vóór 25 september 12 uur bij „De Rinkelaar" Zutfenseweg 14, Laren (G.) Te koop z.g.a.n. kinderwagen (rood skai) Churchillstraat 32 HOLTEN Gedipi. MEJ. H. SCHUTTE komt bij u thuis. Belt u even voor een afspraak. Tel. 05483 - 1928 (tussen 10.00 en 12.00 uur)' Gratis af te halen: een jong bastaardje (reu) 8 weken oud. Telefoon 2710 TE KOOP Reiimksweg 2 - Holten TE KOOP april '72, km.stand 17500 Bergmanstraat 2 HOLTEN het z.g. 'klassieke pak', is dit seizoen verjongd: brede, doorgestikte revers, opgestikte zakken met klep en omslagen aan de pantalon. Het is nu 'klassiek-vlot', en dat is eigenlijk veel leuker. I KLEDJNGHUI9 SPECIAAL VOOR HEREN EN JONGENS Dorpsstraat 9 - Holten Telefoon 1397

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 4