Zoek de zon èn de sneeuw op. Bij de ABN. Aseot repareert uw kleren. Muziekauteurs onderbetaald en onrust over „witte platen" P.I.T.-collecte van 10 t/m 15 sept. Gebr. Z0ETBR00D Sfagané, Gymnastieklokaal en speeltuin op „De Kol" Nieuw blad voor ouders van schoolgaande kinderen DISCOBAL SLAATJE SLAATJE Mercedes Snelste duif liad G. Schuimerd Algemene Bank Nederland f f I a isme 200D Jaarverslag Buma/Stemra 1972 BRAMEN ZOEKEN PINGUINMODE Flinke vervoersgroei voor N.L.M. voor vakkundige haarverzorging FIAT 600 meisje of jonge vrouw Nuchtere stierkalveren KAMERPLANTEN Waar is dat nou voor nodig Spoedige bouw en aanleg Doelstelling ▼rijdag 7 september 1973 4 Te koop: Toek Onze gementeraad besloot dins dag in principe tot de bouw van de nevenstaande sporthal: Vaessen type 2242. De zaal heeft en oppervlakte van 22x42 me er en een vrije hoogte van 7 neter. Deze zaalmaat is ge- chikt voor alle grote en kleine aalsporten. Door middel van 'n •an te brengen vouwwand kan iet speelveld verdeeld worden, vaardoor twee gymnastiekzalen mtstaan. De hal staat in Ren- :um. De architectuur van de ial berust bij de heer A. A. Bue- ien, de constructie is van ir. M. W. I. Voets. De hal heeft ver- •chillende bijlokalen, waarin de erenigingen speltechnische '.ursussen kunnen geven, bestu ren kunnen vergaderen en lei ders worden getraind. De ontwerper van het nieuwe plan, de stedebouwkundige van de ge- meente, ir. J. Hajema te Assen, heeft o.m. als uitgangspunten geko zen, dat de basisschool met gymnas tieklokaal zo centraal en goed be reikbaar mogelijk gesitueerd moet worden. De combinatie met de be staande (chr.) school voor kleuter onderwijs bevordert de integratie en goede overgang van beide scholen. Het aanvullen van het areaal van recreatieve (spel)voorzieningen voor Door de P.V. Snelle Wieken" (Hol- ten-Markelo) waren 115 duiven inge- korfd voor de wedvlucht vanaf Reu- sel. Afstand 137 km. I.ossing 12.45 uur. Eerste duif „geklokt": 14.53.92 uur. De vlucht had als gevolg van de regen een slecht verloop. 1 2 4 G. Schuiterd-Holten, 3, 6, 9 G. J. Hassink-Markelo, 5. Joh. Paalman- Holten. 7 Dijkjans-Markelo, 8 H. Voortman.Markelo, 10 Bekkernens- Holten. Geplande voorzieningen in het Kolcomplex (voormalig industrieterrein de jeugd vooral in deze hoek van het gebied De Kol en gezien de toch wel grote schaarste groen in deze wijk, zal hierop een goede aanvulling ge geven moeten worden. De voorzieningen, welke zullen worden getroffen zijn, o.m. een trap veld voor de oudere jeugd, ook in schoolverband beschikbaar, een speeltuin voor diverse leeftijdscate gorieën met speeltoestellen. (Ook: timmeren, knutselen, graven en Voorts wordt gedacht aan de aan leg van avontuurlijk speelterrein voor leeftijdsgroepen van 6-10, 10-13 en 13-15 jaar, met een veelheid van mogelijkheden. Het gaat er daarbij om, dat de dingen niet af zijn. Het groen zal bij het karakter van de voorzieningen worden aangepast, zodat een zo groot mogelijke samen hang wordt verkregen tussen de di verse onderdelen. Het. plan heeft met de situatie schets vanaf 17 augustus 14 dagen op de secretarie ter inzage gelegen. heUl mede kenni voorgt 14 sep dags c gemeei. Ons hu bevestig uur in Holten heer Ds Receptie: 20.00—22.. „Amicitii Seplembt Pesse (1 Holten, I De reisadviseurs van de ABN weten de weg in vele bekende wintersportplaatsen, bijvoorbeeld in Zwitserland, Oostenrijk, Duitsland, Finland, Spanje en de Balkan. Voorstrandvakanties en over- winteringsreizen kunt u natuurlijk ook bij de ABN terecht. Gedetailleerde programma's liggen voor u klaar. Want wij stellen er prijs op u goed te informeren. Dat geldt voor onze reizen. En voor al die andere vakantiezaken die u meteen bij ons kunt regelen, zoals reisverzekeringen, vreemd geld en noemt u maar op. Speciaalzaak ta Smyrna - Soedan Breiwol en al1® andere handwerken 'TAiND WERKHUIS «•renseweg 28 Telefoon 1981 J Stuur mij nadere informatie over uw O overwinterings- j reizen O wintersportreizen O winterzonreizen 1 Naam: Woonplaats: Opsturen in ongefranlceerde envelop aan: ABN-Vakantiereizen, Antwoordnr. 3502, Amsterdam. Of inleveren bij het dichtstbijzijnde ABN-kantoor. Holten, Dorpsstraat 24, telefoon (05483) 1571 i Hieronder een greep uit de vele mogelijkheden. Een volledige prijslijst ligt in onze filialen ter mzage. j| Nieuwe rits in broek 6.45 Zakrand van broek repareren 6- 'm Stootband vernieuwen 8.. Aft. Vlindertje in rok zetten 6- aseotjf HOLTEN - ORANJESTRAAT 19 bouwjaar 1967. Te bevr.: M. Wansink, Holterberg 42, Holten. Radio Schoneveld Rijssen Haaretraat 44 Muziekauteurs worden onderbetaald. Dat is de conclusie van de Vereniging „Het Bureau voor Muziek-Auteursrecht" Buma na de analyse van de resultaten over 1972, zoals deze in het verslag over vorig jaar staan vermeld. De componisten en tekstschrijvers ont vangen per jaar een bruto honorarium van nog geen gulden per hoofd van de bevolking, waaruit een discrepantie kan worden af geleid tussen de waardering voor hun produkt en hun honorering. Voor deze onderwaardering van de muziekauteur zijn een paar oorzaken aan te wijzen, die invloed uitoefenen op hun honorering. Zo is in 1972 de groei van de omzet van Buma bij de voortwoe- rende inflatie achtergebleven. Bovendien gaan de muziekauteurs een belangrijk afzetgebied verliezen, namelijk de commerciële zen ders Radio Veronica en Radio Noordzee. Dat alles doet de directie van Buma vrezen, dat het verschil tussen het algemeen maatschap pelijk belang en de financiële waardering van de muziekauteur in Nederland onaanvaardbare afmetingen gaat aannemen. Buma's zusterinstelling, de Stichting Sterrtra uithaar vetóntrus ting,oyer illegale^rodi^tie;;yan, eh. handel in „witte" grammofoon platen en cassettes, waardoor niet alleen de muziekauteurs, maar ook de ariesten en de bonafide platenindustrie worden benadeeld. Dit zijn enkele facetten uit het jaarverslag van Buma en Stemra (Stichting tot Exploitatie van Mechanische Reproduktierechten van Auteurs). Puntsgewijs nog enkele belangrijke feiten uit het jaarverslag 1972: mede toe aan het feit, dat in Neder land nu al zovele jaren een zo uit zonderlijk kamerplantenvoedsel be staat. Zeer belangrijk is, dat men in da winkels die Pokon verkopen, plaat jes van de planten, die men thuis heeft, met achterop de verzorging van de plant, gratis kan krijgen. Enkele tips lichten wij uit deze ver- zprgingsaanwij zingen Licht: Nagenoeg alle planten die ver der dan Vt m. van het raam af staan, komen licht te kort. Water: Gooi na het gieten van plan ten, het water dat op het schotel tje komt, weg. Lucht: Houdt de aarde aan de op pervlakte los, zodat lucht kan toe treden. Voedsek Geef lx per week de plan ten direct opneembaar vers voed sel (Met 1 theelepel Pqkon op 1 liter water kunt u 10-20 planten wekelijks vers voedsel geven). Door waakzaam optreden kon Stemra cP vele honderdduizenden il legale grammofoonplaten beslag la ten leggen en de verkoop ervan ver hinderen. De piraterij in platen dient naar de mening van Stemra heel wat meer aandacht van de Nederlandse justitie te krijgen dan thans het ge val is. Strafrechtelijk optreden is noodzakelijk, maar waar Stemra de hulp inriep van de justitie bleven re sultaten uit. Buma In 1972 ontving Buma aan muziek- auteursr echten in Nederland ruim f 14,7 miljoen (in '71 ruim f 13,5 mil joen). Meer dan de helft van de om- zettoename werd geboekt in de sec tor „achtergrondmuziek". Daar nam de omzet met bijna 15 pet. toe, mede dank zij Buma's promotie-activitei ten, die ten doel hadden (en hebben) het verantwoord gebruik van achter grondmuziek te stimuleren. De ontvangsten in de sector radio- en televisiemuziek stegen met resp 4 en 11 procent. Buma vindt dit re sultaat onbevredigend en wijt dit aan het feit, dat met de NOS een nieuwe overeenkomst over 1972 niet kon den afgesloten. Verder zijn ook de achtergebleven inkomsten van df commerciële zenders (Veronica er Noordzee) een oorzaak. Hun activi teiten werden kennelijk al in 1972 na delig benvloed door het voornemen van de regering deze zenders het zwijgen op te leggen. Na aftrek van de bedrijfskosten groot circa f 5,3 miljoen (in 1971 f 4,7 miljoen) kan de vereniging Bu ma aan de binnen- en buitenlandse belanghebbenden, wier repertoire zij beheert, een bedrag van 10,6 miljoen gulden (in 1971 f 10,1 miljoen) ter beschikking stellen. Doelstellingen voor de komende jaren zijn: Aan sociale en culturele doehterin- stellingen stelde Buma in 1972 een n bijna f 1,1 miljoen be- Daarmee werden tiental- manifestaties gesubsi- Buma's sociaal fonds 240 oudere aangeslotenen uwen jaargelden uitge- wordt, dat binnen afzienbare tijd een nieuwe instelling zal worden opgericht die alle activi teiten van Buma op sociaal en cul tureel gebied gaat coördineren. De Stichting Stemra incasseerde in 1972 in Nederland ruim f 13,5 mil joen. Dat is een omzettoename van f 1.5 miljoen. Uit het buitenland werd circa f 1,9 miljoen ontvangen tegen f 1,5 miljoen in 1971. Stemra behartigt de belangen van binnen- en buitenlandse muziek auteurs en muziekuitgevers met be trekking tot het mechanisch repro ductierecht de vastlegging van muziekwerken op geluids- of beeld dragers. Netto kon Stemra aan aangeslote nen f 9,1 miljoen uitkeren; aan bui tenlandse zusterorganisaties ten be hoeve van hun leden f 3 miljoen. De exploitatierekening van Stemra vertoont over '72 een voordelig saldo van 521.000 gulden. Het recordresul taat van 1971 (556.000 gulden) werd dus niet geëvenaard of verbeterd. De directie stelt de algemene vergade ring van aangeslotenen voor het ge hele voordelig saldo te bestemmen voor een zogenoemde na-uitkering ten behoeve van de aangeslotenen. Ook wij hebben ons laten verleider en hebben in het afgelopen weekend met succes bramen gezocht, geplukt en er van gesmuld. We hoorden van mensen, die ze langs de spoorbaan vonden, maar we meenden er goed aan te doen hiervoor te waarschuwen om dat niet te doen. De baanvakken worden regelmatig bespoten, met een onkruid-verdelgingsmiddel en daar bij wordt niet gelet op de bermen, want de toegang tot deze NS-terrei- nen is toch ten strengste verboden. Deze vruchten kunnen vergiftigd zijn. Er groeien echter volop braamstrui ken in ons gebied en speciaal dit jaar is de oogst geweldig. Aan de zijlaah- tjes, vooral aan de zuidkant van een bosrand heeft men met enig geluk en doorzettingsvermogen (denk om de doornen en... kuilen) in een kort. tijdsbestek een emmer vol. En maar smullen of jam bereiden. 'kondigen de pinguins in Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg in Rhenen al aan, dat op deze zomer weer een winter »zal volgen.-' „Dat' behoeft een pinquin werkelijk -niet aan te-kondigen", zult u wellicht concluderen, „want op iedere volgt een winter". Akkoord, maar u trekt zich er dit ogenblik waarschijnlijk nog maar nauwelijks of niets van aan. En dat is het grote verschil met die pin- quins, die nu al bezig zijn voorzorg maatregelen te treffen. Die maatre gelen bestaan uit het wisselen van „kleren". Niet dat ze naar een mo dehuis lopen, dat niet. Maar de complete kolonie bij Ouwehand loopt er momenteel wel „half naakt" bij. Verklaring: alle pinquins zijn in de rui. Zelf de korte vleugeltjes verto nen grote kale plekken. In deze rui- periode zwemmen de poolbewoners niet. Ze zijn voortdurend in een lan ge rij, zij-aan-zij gezeten, te vinden op de rand van hun bassin, dat gla zen wanden heeft om de bezoekers te kunnen laten zien hoe de pinquin onder water leeft. Over enkele weken zullen de vogels in hun nieuwe „pakjes" zijn gesto ken, hun „winterjas". Zonder dat er ook maar één kleermaker aan te pas is gekomen, tenzij we moeder natuur in dit geval als zodanig moeten bi schouwen. En waarom eigenlijk niet? Op de binnenlandse lijnvluchten van de Nederlandse Luchtvaart Mij NLM steeg het aantal passagiers in de maanden april t.e.m. juni (het eerste kwartaal van het verslagjaar 1973-'74) met ruim 17 procent. In dit tijdvak werden in totaal 39.700 passagiei-s vervoerd tegen 33.900 in dezelfde periode van 1972. Verdeeld naar de verschillende tra jecten werd de volgende toename in passagiersaantallen geregistreerd: Groningen Amsterdam v.v. plus 51 procent (groei)Enschede Am sterdam v.v. min 6 procent; Eindho ven Amsterdam v.v. plus 14 pet; Maastricht Amsterdam v.v. plus 19 pet; Enschede Groningen en Eindhoven Maastricht plus 10 pet. De opvallende vervoersgroei tussen Amsterdam en Groningen komt voor al door het openen van extra dien sten in het weekeinde en de deze zo mer belangrijk uitgebreide mogelijk heden tot het maken van dagtripjes (vliegtocht plus arrangementen ter plaatse). Dit laatste speelt ook een rol bij de groei op de lijn Amsterdam Maastricht. De plaatsbezettingsgraad op de lijnen tezamen steeg in de ge noemde periode van 42,1 pet in 1972 naar 49,4 pet dit jaar. Zondag Aanvang 14.00 uur Café „DeWippert" DAMESKAÏSALON Burg. v. d. Borchstraa\ 12 Telefoon 1748 Te koop: bouwjaar 1967 z. kentekenbewijs, prima motor en goede banden 100, REINDERS Noordenbergstraat 24, telefoon 1435. Mevrouw Brummer Look 78 - Telefoon 2779 vraagt zelfstandig voor 2 dagen per week. GEVRAAGD: VOOR DE MESTERIJ H. J. BERENDSEN Mirkelo - Tel. 05713-344 Heerlijke verse groente zo uit de tuinderij Bloemkool, sla, andijvie, boontjes, spinazie, aardbeien enz. enz. EXTRA ZATERDAGAANBIEDING: Een kilo zoete druiven 149 Twee grote komkommers 110 10 flinke perssin aasappels 145 ALLE SOORTEN HANDAPPELS EN HANDPEREN Extra weékaan bieding Maandag: Va kilo gesn. witte kool 25 Dinsdag: kilo geschr. worteltjes 59 Woensdag: Va kilo gesn. rode kool 24 Donderdag: l'/a kilo andijvie 98 Vrijdag: een kilo bananen 89 Stationsstraat - Telefoon 1216 Nu honderdduizenden mensen jaar lijks met auto's, vliegtuigen en bus sen heel Europa doorkruisen, mer ken ze wel op, als ze weer thuisko men in Nederland, dat meer dan waar ook hier in alle huizen de ven sterbanken vol staan met een groot sortiment kamerplanten. „Holand-Bloemenland" slaat niet al leen op onze bekende bollenstreken, onze mooie tuinsteden, maar voorna melijk op de vele potplanten, die voor alle ramen staan. De grote ontwikkeling van de ver koop van kamerplanten schrijft men Defensie-uitgaven worden besnoeid en op de krijgsmacht wordt bezui nigd. Dat gebeurt allemaal, al is niet iedereen het er mee eens. Maar... bezuinigen op de mensen in die krijgsmacht kan niet. Mag zelfs niet, want van hen wordt hetzelfde ge vraagd, bezuiniging of niet. Het Protestants Interkerkelijk Thuisfront heeft direct te maken met de mensen in de krijgsmacht. Het PIT steunt daartoe: 1. Het werk van de krijgsmachtpre dikanten. 2. Het werk van de militaire tehui- 3. Het vormingswerk binnen de krijgsmacht. Daar is natuurlijk veel geld voor nodig en dat geld moet voornamelijk komen uit de opbrengst van de jaar lijks terugkerende landelijke collecte. Dit jaar te houden van 10 t.e.m. 15 september. Het is vooral door uw gaven, dat de geestelijke verzorgers in de krijgs macht zich geruggesteund weten door "net Thuisfront. Op de krijgsmacht wordt bezuinigd. Bezuinigen op de mensen mag nooit. De PIT-collecte bevelen wij ten zeer ste bij u aan. Op het brakliggend terrein in het bestemmingsplan „De Kol" ten oosten van de Pannenbakkersstraat eri ten zuiden van het 'Jachthuis, dat toebehoort heeft aan de heer H. Klein Veldernan, oud-wethouder en thans in het bezit is van de gemeen^, zal een gymnastieklokaal en een basis school voor lager onderwijs worden gebouwd. Aangezien deze grond nog de iestemming „industrieterrein" heeft, zal teneinde het gymnastieklokaal zo snel mogelijk te realise ren, door het gemeentebestuur gebruik worden gemaakt van artikel 19 der Wet op de Ruimtelijke Ordening. Er zul len tevens diverse recreatieve voorzieningen voor de jeugd worden getroffen, vooras ook omdat de speeltuin „De Kol" aan de Weverstraat, wegens de bouwplannen van „Univer sal" BV moest worden opgeheven. Dezer het dagen verschijnt eerste nummer van School, een maandblad waarin school en thuis elkaar ontmoeten. Dit nieuwe tijdschrift, dat redactio neel wordt verzorgd door de zelfde redactie die ook het maandblad Ouders van Nu maakt, gaat zich richten tot ou ders met kinderen in de school leeftijd. School zal in de eerste plaats infor meren over allerlei dingen die met de schooltijd van de kinderen te ma ken hebben. Er komt een rubriek in over huiswerk en de manieren waar op ouders daarmee kunnen helpen; onderwerpen als de schooltoets, de vakkenkeuze, straffen op school, leer moeilijkheden worden door deskundi ge medewerkers aan de orde ge steld. Reportages over scholen die zich op de een of andere manier onder scheiden, gesprekken met onderwij zers en leraren, interviews met on derwijsdeskundigen zullen ouders, meer dan nu het geval is, vertrouwd maken met wat er op school gebeurt. Zij zullen eruit kunnen leren dat „De School", die zij zich misschien uit hun jeugd herinneren, dikwijls niet meer bestaat. Dat er in veel geval len in de school van vandaag een heel wat plezieriger sfeer heerst. Dat een school die het goed doet zelfs een wat feestelijk karakter heeft, zodat de kinderen er met genoegen naar toe gaan. De doelstelling van School is in de eerste plaats de onnatuurlijke schei ding die in de loop der jaren is ont staan tussen opvoeden-thuis en op- voeden-op-school, zoveel mogelijk on gedaan te maken. Daarnaast komen er ook andere dingen aan de orde die kinderen in de leeftijd van- 6 tot on geveer 18 jaar betreffen: de proble men van de werkende jeugd; jeugd werkloosheid; de psychologie van het kind in de verschillende ontwikke lingsfasen. School verschijnt maandelijks en is in abonnement zowel als los verkrijg baar.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 4