Moeders met peuters vormden erehaag Cijfers spreken duidelijke taal Altijd aandacht voor verdrukten Holten uin P apoea-studenten vertrekken Koninginnebal Toeristisch rijwielpad Holten - Nijverdal in T ouwtrekwedstrijden in vakantiesfeer V.V. V.-vakantieprogramma Activiteiten VS. V. Programma Interkerkelijk recreatiewerk op De Borkeld De fluit van Van Campen Duif H. J. Aaftink eerste Theater op de Borkeld INGEZONDEN VV V-NIEUWS Steriuliuul april 1973 Aanvullende bijdrage ruimingskosten Gekke nijlpaarden MAANDAG 23 JULI: Groots theatergebeuren, van jong en oud voor jong en oud. Tent Int. Kerk. Recr. Commissie. Aanvang 19.00 uur. Bezichtiging manege Beltman, Markeloseweg 8, van 1416 uur. U kunt een kijkje nemen in de stallen en manege. Tevens is er een foyer waar consumpties verkrijgbaar zijn. Toegang gratis. DINSDAG 24 JULI: Bezichtiging kaasboerderij van de fam. Cats. U krijgt uiüeg en een proefje (geen bereiding te zien). Adres: Buurtschap Beuseberg, oude weg Holten-Laren blijven volgen, steeds doorrijden tot bij het bord kaas boerderij. Kosten f 1,- p.p., kinderen f 0,50. Aanvang 14.30 uur, gaarne op tijd aanwezig. WOENSDAG 25 JULI: Fietstocht met bezoek aan een boerenherberg, boordevol met antiek Vertrek 9 uur vanaf het VW-kantoor. Kosten f 1,- p.p. excl. koffie. Bezichtiging en rondleiding in het pluimveebedrijf Barvelink, Postweg Borkeld 80 te Holten. U ziet de ontwikkeling van kuiken tot de produktié van eieren. Er wordt een vrije gift gevraagd. Aanvang 14 15, en 16 uur Groepen op aanvraag. DONDERDAG 28 JULI: Ochtendwandeling onder het motto: .Zwerven door de Holterberg" 2SS0tt UUJ Vf\*f VVV"kantoor- Deelname f 1,25 p.p incl. koffie, deze krijgt U op de helft van de tocht aangeboden. Opgave verplicht Mooie wandeling voor jong en oud. j!nZ2ti?ing kaasboerderij, zie opgave dinsdag, zelfde tijd en plaats Populair orgelconcert door Piet van Egmond, in de Ned. Herv. Kerk Aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs f 2.- p.p. VRIJDAG 22 JULI: n311..20^0^21'30 UUr. rondleiding met natuurfilm in het museum „Piet Bos De heer Bos is een gezellig causeur en vertelt U veel over de fauna van de Holterberg. Ligging Toeristenweg. Warenmarkt aan de Kerkstraat (centrum dorp) van 14-18 uur. GEHELE WEEK: Het ingang van 1 juli is het recreatiewerk van de kerken weer gestart. Iedere dag volop ontspanning voor jong en oud m de recreatietent welke is geplaatst hoek Borkeldweg-Landuwerweg met bordjes aangegeven. Voor dagprogramma kantoor VVV. Fietst U lijdeHsUw vakantie eens het nieuwe toeristische fietspad Hol- tooï- Fletsen te huur e" routes verkrijgbaar aan het WV-kan- Zie speciaal Braderieprogramma. VVT - FIETSTOCHT Een flnk aantal vakantie gasten maakte woensdag onder leiding van mevr. Kers van het VVV-bureau een fietstocht rond Holten en omgeving. In Markelo werd kolf ie qedron- ken in de boerenherberg „De Kemper". Op 27 juni 1973 werd het toeristisch rijwielpad Holten—Nijverdal voor het fietsvcrkeer opengesteld. Het pad heeft een lengte van 11 km en een breedte van 1,50 m. Het pad is be doeld voor de rust- en recreatiezoe- kende wielryder en biedt de moge- Een RHENEN. aan Ouwehand jr. nieuws?" „Ja, ik heb slangen aangekregen!' routinevraag „Is er nog een zak vol En dat zegt de toekomstige dierentuindirecteur, straks opvolger van grootvader en vader Ouwehand, dan met een ge zicht alsof het om marmotjes gaat. In werkelijkheid zaten er vijf ver vaarlijke pythons in die zak. „Vraag maar aan verzorger Van Campen, die weet alles van slangen af." Nou en die zei dan, dat de pythons welis waar niet. giftig zijn, maar dat je ze desondanks beter op een afstand kunt houden. „Het zijn wurgslangen", legt Van Campen uit. Dat zegt eigenlijk al ge noeg. „Ze bijten zich vast in hun prooi, omstrengelen die dan met hun soms vijf meter lange lijf, om dan tenslotte die prooi te vermorzelen en met huid en haar te verslinden. Er zijn twee soorten pythons, de lichte en de donker getinten. Wij hebben de wat donker gekleurde soort, dezelf de die de slangenbezweerders ge bruiken." Er wordt nu op Ouwe hands Dierenpark gefluisterd, dat verzorger Van Campen overweegt een fluit te kopen...! In het Stadhuis van Hengelo (O) trad Christine Kouwenberq in het huwelijk met Ham Jansen. De bruid was tot aan haar trouw dag leidster van de peuterzaal ,,'t Kolnus" in de Hof fesstraat. Bij het verlaten van het stadhuis vormden een aantal moeders uit Holten met hun peuters een erehaag wat door het jonae paar bui tengewoon op prijs werd gesteld. lykheid de door auto's in de zomer maanden en mooie weekenden druk bereden recreatieweg Nijverdal-Hol- ten te myden. Het nieuwe rijwielpad is qua doel en uitvoering niet geschikt voor het berijden met bromfietsen en zal dan ook voor deze categorie weggebrui kers zijn gesloten. Het rijwielpad be gint in Nijverdal bij de jeugdher berg aan het begin van de Bonte- weg loopt langs de onverharde Bon- teweg en gaat vervolgens door het bos dat grenst aan de Bergleiding- weg. Men passeert hier op korte af stand het bezoekerscentrum van het Staatsbosbeheer op de Noetselerberg. Het pad buigt na enkele honderden meters af in zuidelijke richting en doorkruist enkele fraaie bospercelen. De „rieslenke" wordt gepasseerd en het pad loopt verder door een uit gestrekt heideveld, waarna via de j Holterweg de gemeentegrens met j Holten wordt bereikt. In Holten begint het rijwielpad bij de spoorwegovergang in het Beuken- I laantje en loop via dit fraaie laantje en de Oude Hellendoornseweg langs de dagcamping van het Staatsbosbe heer op de Holterberg. Via een fraai bebost heuvellandschap en de Plag- genweg wordt de gemeentegrens met Hellendoorn bereikt. Het tracé van 't pad is zoveel mo gelijk aangepast aan de bestaande be bossing, zodat slechts een gering aan tal bomen behoefde te worden geveld. Ook de verharding bestaande uit zgn. webosplit, een gebroken natuur- gesteente past- qua structuur en kleur (heidekleurig) uitstekend in het beboste landschap. De constructie van de verharding is als volgt opgebouwd: onderlaag: 10 cm grof webo-split; bovenlaag: 4 cm fijn webo-split. Voordat het split is opgebracht is een laag van 10 cm. humus en denne- naalden verwijderd;.' In totaal is 3000 ton split verwerkt over een oppervlak te van 16.500 m2. Het initiatief tót de aanleg van dit rijwielpad is uitgegaan van de ge meentebesturen van Holten en Hel lendoorn en het .Staatsbosbeheer. De eerste plannen zijn in 1968 ontwik keld. In de kosten van de aanleg van het nad (otaal f 204 846) is 50 pet. sub sidie verleend door het Ministerie van Cultuur Recreatie en Maatschap pelijk Werk. Het Staatsbosbeheer draagt 25 pet. bij in de kosten, de pro vincie Overijssel 15 pet. en de ge meenten Holten en Hellendoorn elk 5 pet. De Postduivenvereniging „De Berg- Vliegers" nam met 92 duiven deel aan een wedvlucht vanaf Survilliers (Fr.). Afstand: 488 kilometer. Los sing 05.50 uur. Aankomst eerste duif 13.39.03 uur. Laatste duif binnen: 15.25.44 uur. 1, 9 en 10 H. J. Aaftink, 2 en 7 A ten Dam (2), 3. Joh. Veldhuis, 4. G J. Egberts, 5. H. J. ten Velde, 6 en 8 G. Steunenberg. Joost Boer, provinciaal toneeladvi- suer en Berthold Frseve, kursusleider aan de Volkshogeschool .DLependaaf te Markelo hebben maandagavond in het kader van het Interkerkelijk re creatiewerk in een weiland bij de re- cratietent met een flink aantal me dewerkers (33) een soort cabaret ge presenteerd onder de naam „Groots theaterspektakel voor boeren, burgers en buitenluid" Het stuk was na de voorbereidende studie op de Volkshogeschool „uitge probeerd" op enkele campings en oogstte daar toch wel zoveel waar dering dat de interkerkelijke recre atiecommissie te Holten de groep uit nodigde. Centraal in het geheel stond een enorm grote plastic hand (de greep op het leven) uit wiens greep men zich tijdens de vakantie wel eens helemaal los wil komen. De zwaar geschminkte amateur-ar tiesten die vselkleurig waren „opge tuigd" boeiden de plrn. 300 belang stellenden voor het overgrote deel vakantiegasten ruim een uur met tal van doldwaze dingen, mogelijk wel met 'n diepere achtergrond, die niet altijd werd begrepen. Voor mu zikale omlijsting van het geheel zorg de de clown-accordeonist Wim Kroon. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) „Discussie gesloten", zo schrijft de redactie in het nummer van vorig' week onder de repliek van de heer H. Ch. Vogely aan drs. C. C. Ad- dink. Voor de beslissing heb ik be grip. Aangezien deze heren evenwel na de plaatsing van het „Protest te gen gemeenteraden" meer dan een maal aan het woord zijn geweest, vertrouw ik, dat de redactie ook mij andermaal een ronde zal gunnen, waarvoor ik dan zeer erkentelijk zal zijn. Uit mijn pen vloeit thans nog het volgende: 1) In zijn antwoord aan de heer Vogely schrijft ds. Addink o.m.: „Wanneer nu een gemeenteraad, die nog wel in grote meerderheid uit chistenen bestaat enz. enz. enz." Onmiddellijk rees ook bij mij de vraag welke raadsleden niet tot die grote meerderheid behoren. Blijkens de open brief aan de heer C. C. Ad dink zou ook het raadslid D. J. Wan- sink hierover wel klaarheid willen hebben. Maar de „laatste reactie" van ds. Addink is reeds geplaatst en uit dat stuk blijkt met zoveel woor den, dat het belangrijkste wat hij te zeggen had gezegd is. De heer Wan- sink schrijft o.a.: „Ik weet niet of u, al bent u dan dominee, kunt oorde len of iemand christen is of niet.' Daarop volgt de indringende vraag „Of denkt u soms dat alleen die men sen christen zijn die in de kerk ko men?" Weliswaar is het geciteerde tot de heer Addink gericht en hij zal onge twijfeld bekwaam theoloog als hij is wel een weerwoord hebben, maar het behoeft niemand, die tot d: christenen wil worden gerekend, er van te weerhouden zich hierop ook eens te bezinnen. Als de gedachte van de hr. Wansink juist is, dat er zeker net zoveel chris tenen zijn, die niet in de kerk komen als die er wel komen, dan is van uit de kerk gezien de situatie ern stig, maar nog niet hopeloos. De wel enige bekendheid genietende her vormde predikant Jac. van Dijk heeft eens gezegd: „Nu is het een feit. dat er in de loop der eeuwen helaas meer kerkmensen dan christenen zijn ge weest." Het komt ons naar mijn mening niet toe om over iemands al of niet Het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering is ook in 1972 weer bij zonder actief geweest. Duidelijke taal spreken wat dit betreft de eyfers. De bekende fo!der „Stand van Zaken bij de sociale verzekeringen en voorzie ningen" verscheen tweemaal, name lijk in ianuari en juli, in een opla ge van meer dan 248.000 stuks. Van de bundeling van de radio- ZATERDAG 21 JULI 19.30 u. Optreden van het amusements orkest van de Holtense Muziekvereniging. ZONDAG 22 JULI; Kampdienst aanvang 9.15 u. MAANDAG 23 JULI: Kindermorgen van 10.00-12.00 u. DINSDAG 24 JULI: Geen kïndermorgen maar ergens in het bos pick-nick. Vertrek om 11.30 u. Vervoer p. boerenwagen, 's Avonds in schemerdonker het spel „De dodende straal". WOENSDAG 25 JULI: 10-12 u. Kindermorgen. 14.00 u. Vossenjacht. DONDERDAG 26 JULI: 10-12 u. Kindermorgen. 's Avonds om 21.30 u. Dropping. Inschrijven vanaf 21.00 u. in de tent. VRIJDAG 27 JULI: 10-12 u. Kindermorgen. 19.00 u. Een bonte avond tot besluit voor het hele gezin. Het team voor deze week bestaat uit Klaas Dijkhuis, Ria Meijer, Rens Dijkhuis, Ria Gerrits, Rita Beldman en Rïkie Brinkman. teksten „Vast en Zeker" werden 5000 exemplaren verspreid. Een zeer forse oplage bereikte ook de folder „Vakantie en sociale verze kering". De vraag beliep 126.000 stuks terwijl de tekst ook nog in allerlei publiciteitsmedia werd afgedrukt. Een ziekenfondsfolder voor buiten landse werknemers (in acht talen) bereikte een oplaag van 91.000 exem plaren. De oplagen van andere folders varieerden van 10.000 tot 80.000 exem plaren. Een z.g. lesbrief voor het on derwijs en het vormingswerk, die in 1971 in enkele weken in een oplage van 8.000 exemplaren van de hand ging, kreeg een herdruk van 60.000 stuks. Een diaserie voor dezelfde sec toren trok. bijna allerwege waarde ring. Op verzoek van de Sociale Verze keringsbank werd, met behulp van het Ministerie van Buitenlandse Za ken, een intensieve actie gevoerd om Nederlanders in het buitenland te wijzen op hun mogelijkheden in het kader van de A.O.W. en A.W.W. De vele activiteiten van het V.S.V in 1972 vergden een bedrag van 230.000 gulden. De beide jonge Papoea's Piri Bakua en Duncan Seko, waarvan de laat ste op kosten van het Holtens studie fonds voor Papoeajongeren studeer de, hebben hun studie aan de Tro pische Landbouwschool in Deventer met succes voltooid en keren dezer dagen naar Australisch Nieuw Gui nea terug. Zij laten al hun bekenden en vrienden hartelijk groeten en dan ken zeer voor wat Holtenaren voor hen deden in 't bijzonder dankt Dun can Sekn voor de mogelijkheid, die u hem gaf, om hier te studeren. Daar de cursus „Engels" aan de Tropische Landbouwschool in Deventer opgehe ven wordt, zal het niet meer mogelijk zijn dat jonge Papoea's uit Austra lisch Nieuw Guinea hier studeren. Het is verheugend, dat de overgro te meerderheid van de vaste bijdra gers aan het Holtens Studiefonds voor Papoeajongeren er in toegestemd heeft hun vaste jaarlijkse bijdrage Op zaterdagmiddag 28 juli organi seert de touwtrekvereniging „OKIA" („Onze kracht is Achteruit") grote touwtrekwedstrijden in „Kalfsterman weide". Aanvang 14.00 uur. Er wordt getrokken tussen bedryven, cam pings en andere samengestelde ploe gen. De wedstryden worden georgani seerd in samenwerking met de Bra- deriecom missie. Iedere ploeg bestaat uit zes man en er wordt getrokken volgens de regele- menten van de Nederlandse Touw- trekkersBond. Als eis wordt gesteld, dat er geen personen meetrekken dié lid zijn van een touwtrekvereniging. Er worden voor deze wedstrijden drie prijzen beschikbaar gesteld. Verder wordt na afloop van de wedstrijden aan ieder die mee heeft getrokken een kleme attentie aangeboden. Ook zullen er getrainde ploegen aan wezig zijn, maar deze zullen in een aparte poule trekken. Degenen die willen meedoen, moe ten zich opgeven vóór 25 juli bij dhr. W. Lubbersen, tel. 05725-293. (variërend van f 5,— tot f 200) nu voortaan te schenken aan het nieuw- gestichte Holtens Fonds voor Inter nationale Hulpverelenïng", waarvan nu jaarlijks de grote zomeractie voor Internationale hulpverelening gevoerd zal worden en waarbij wij elk jaar aan een bepaald project in het bij zonder denken. Op de rekening 875587 van de Rabobank te Holten kwam reeds bijna f 800,binnen voor dit Holtens Fonds voor Internationale Hulpverlening. Dit jaar zal de zomer actie voor internationale hulpverlening gevoerd worden van 5-19 augustus en wordt in het bijzonder gedacht aan het project: „Studie en andere hulp voor vluchtelingen uit West-(voorheen Ned.) en Austarisch Nieuw Guinea. In verband met het vele mooie va- kantieweer, heeft de VVV deze week nog een 12-tal banken geplaatst. In samenwerking met de dienst ge meentewerken (hartelijk dank man nen van de gemeente) zijn er aan de Panoramaweg, Postweg, Oude Hellen doornseweg en Heideweg en bij hel Padvindersgebouw banken gezet om de vele vakantiegasten en plaatsgeno ten op hun tocht te laten genieten var het vele mooie wat hun boeit lang en op de wegen. Het toeristisch fietspad is door veler reeds ontdekt en gereden, de gaster zijn allen van oordeel dat de rust he meest aantrekkelijke is. om reden e' geen brommers van dit fietspad ge bruik mogen maken, heeft de fiet sers een zeer grote vryheid. Aan de fietsprestatietochf welke op 27 juni werd gehouden, namen ruim 100 personen deel, deze tocht kan dar ook als bijzonder geslaagd worden genoemd. Voor een ieder welke nog vakantie heeft nog krygt, zyn er program- I ma's of agenda's verkrijgbaar op 't WV-kantoor Zaterdagavond organiseert de Jeugd- sociëteit „De Schure" om half negen m zaal „Amicitia" een grandioos mu zikaal gebeuren in samenwerking met de Zwolse formatie „Alquin". De mu ziek van deze 6 man sterke groep is ondefineerbaar. Het laat zich 't best omschrijven door: Een mengel moes van Focus, Supersister, Eksep- tion en Solution, hier en daar wat in heems Afrikaanse en conutry and western invloeden en een vleugje klassiek. Insiders in de muziek wereld zeggen zeker te weten dat „Alquin" het in ternationaal en vooral in Amerika en Engeland helemaal gaat maken. Nu dus de kans om deze groep voor een zachts prijsje dicht bij huis te komen bekijken, en vooral te komen beluis teren. christen zijn snel een oordel te vel len. Daarvan uitgaande kan er *pra- ke zijn van een persoonlijke aangele genheid, zodat de he:r Wansink aan velen dus onbedoeld huiswerk kan hebben verschaft. Omdat >!cltens nieuwsblad geen kerkblad is, kan hierop niet verder worden ingegaan. 2) Ds. Addink zegt in zijn reac tie op mijn ingezonden stuk de for mele juistheid van de gemeenteraads beslissing nooit te hebben b streden. Waar heb ik het tegendeel beweerd? Ik heb alleen geconstateerd, dat het raadsbesluit correct tot stand is ge komen. Zou dat niet het geval zijn geweest, dan had zo schrijft de heer Addink de PvdA-fractie er wel voor gezorgd, dat die beslissing vernietigd werd. Bedoeld zal zijn, dat de fractie daartoe een poging had kunnen wagen, want alleen de kroon heeft de bevoegdheid, niet de plicht tot vernietiging van een raadsbesluit Maar er is meer .Het raadsbesluit, dat naar 't oordel van de burgemees ter ais strijdig met de wet of het al- gem:en belang door de kroon kan worden geschorst of vernietigd, brengt hij (de burgemeester) niet ten uitvoer. Hij geeft daarvan in voorkomend geval binnen 24 u. ken nis aan de raad, alsmede aan gede puteerde staten, die daarvan aan de kroon verslag doen. 3) Van zeer deskundige zijde is ds. Addink verzekerd, dat het inder daad mogelijk is een post voor ont wikkelingssamenwerking op de ge meentebegroting uit te trekken. Was die verzekering nog nodig? In mijn eerste ingezonden stuk toch heb ik geschreven, dat de heer Geertsema primair de raad ziet als de instantie die moet beslissen of een uitgave strekt ter behartiging van de geeste lijke belangen der inwoners. Als de raad van oordeel is, dat er geen post als bedoeld op de begroting komt. dan staat het ds. Addink vrij dat te betreuren, maar het gaat te ver om een op democratische wij ze tot stand gekomen raadsbesluit met „eerste wanklank" te betitelen. Ik herhaal mijn advies om in het schriftelijk verkeer met anderen, ook met de plaatselijke overheid, de no dige zorgvuldigheid te betrachten. 4) Ds. Addink wil graag boeten als hij onbedoeld één of meer be stuurscolleges van Holten heeft bele digd. Hij vraagt dan ook heel vrien delijk hem en ds. Lugtigheid aan te klagen. Ik had een andere instelling verwacht, nl, deze: „Wij haasten ons u. raad en burgemeester, onze ver ontschuldiging aan te bieden nu ons is- gebleken uit de afgelegde verklaring dat wij u, hoewel onbe doeld, hebben beledigd." Van dr. A. Kuyper is de uitspraak; „Het boete-^ kleed ontsiert den man niet." In mijn 32-jarige loopbaan bij de overheid in een vijftal gemeenten heb ik nimmer meegemaakt, dat een ge meentelijke bestuursorgaan een klacht te bevoegder plaatse indiende wegens belediging. Ik verwacht dat ook in dit geval niet. Het zou ook geen zin hebben, want er was im mers geen opzet aanwezig bij de ..protestanten"? HILVERSUM W. OTTEN. De minister van Landbouw en Vis serij, mr. T. Brouwer, heeft besloten aan boseigenaren, die in aanmerking komen voor een bijdrage ruimings kosten stormhout april 1973, een aan vullende bijdrage te verlenen van f 9,per kubieke meter voor het vervoer van ongeschild pinushout van een bosweg ngar een door de directeur van Staatsbosbeheer erken de tijdelijke opslagplaats Voorwaar de daarbij is, dat het hout gedurende tenminste twee maanden in de op slagplaats wordt bewaard. Als gevolg van de na de laatste storm (van 2 april jl.) ontstane marktsituatie is pinushout veelal niet meer afzetbaar. Daardoor wordt het niet meer uit bossen afgevoerd, hetgeen fytosanitair ongewenste ge volgen kan hebben. Aanvragen voor deze aanvullende bijdrage moeten vóór 31 augustus a.s. worden ingediend bij de direc teur van Staatsbosbeheer. RHENEN. „De nijlpaarden doen zó gek, u mag er wel eens gaan kij ken. Er ligt er al één op de zij in het water!" Die alarmerende bood schap kwam een buiten adem zijnde bezoeker brengen op het directiekan toor van Ouwehands Dierenpark. Uiteraard werd aan de noodkreet di rect gevolg gegeven. Maar het zag er allemaal nogal geruststellend uit. Die nijlpaarden deden helemaal niet gek. Ze leefden alleen maar hun paringsdriften uit en aangezien nijl paarden dat ónder water plegen te doen en het vrouwtje dan op haar zij gaat liggen, lijkt dat voor een leek inderdaad een „gekke" toestand. Maar beslist niet voor de Nijlbewo- ners zelf Voor hen betekent het „to be or not to be". Het „Saturnus Quintet" zal medewer- i king verlenen aan het Koninginne- I bal, dat na de verkiezing van de Bra- I deriekoningin 1973 op maandag 23 juli in de grote feesttent in „Kalfster- mansweide" zal worden gehouden. VrvJag zi) juii 1973

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3