Pech met V-snaar snel te verhelpen DAF 66 produkt van geavanceerde techniek TOYOTA Gebr. Z0ETBR00D Nieuwe smeerolie De Dion achteras Nieuwe variomatic en koppeling Schone motor Andere details Uitvoeringen Autoprognose is bandenprognose DUIDELIJKHEID GEVRAAGD DIT IS UW BLAD Y00R KLEIN VELDERMAN B.V. KLEIN VELDERMAN B.V. Corolla 1200 coupé Autobedrijf Arendzen KEURSLAGERS-PRODUKT KEURSLAGER KALFSTERMAN Te koop legen speciale prijzen G. Kuijpers „Slootsmid' Familie- en Handelsdrukwerk J. WIGGERS SLAATJE SLAATJE Vrijdag S juli 1973 4 DAF's topmodel, de DAF 55 is opgevolgd door de DAF 66, die zich onderscheidt van zijn voorganger door een compleet nieuw gesty leerde frontpartij, een gewijzigd interieur en voor al door enkele uitzonderlijke en fundamentele technische ver nieuwingen. Zo is de DAF 66 voorzien van een De Dion ach terasconstructie (voor een opti male wegligging en comfort), gecombineerd met een sterk ge wijzigde compacte Variomatic automaat, met één centrale reductiekast met differentieel. Bovendien is de DAF 66 voor zien van een nieuwe automati sche plaatkoppeling en andere technische verfijningen. Door deze geavanceerde techniek brefcgt DAF met, deze 66 een auto op de markt, waarbij sterk de nadruk is gelegd op actieve rij-veiligheid, een zo groot mo gelijk comfort en een lange levensduur. Het uiterlijk van de DAF 66 wordt gekenmerkt door de nieuw ge- styleerde neus en voorspatborden. De vrij ingrijpende restyling aan de voor zijde geeft een forser aanzicht en een gestrektere lijn. De hoofdafme tingen bleven gehandhaafd, omdat ook de DAF 66 moest blijven beant woorden aan de eis zowel een com pacte, handige stadswagen te zijn, als een snelle, comfortabele reisau- to. De DAF 66 biedt dus niet meer blik, maar wel meer automatiek, meer comfort en meer veiligheid, dat alles verpakt in moderne nieuwe kleuren. Rubberen eindstukken aan de bum pers accentueren de moderne vorm geving. Roestvrijstaal voor bumpers en raamlijsten vergemakkelijkt het onderhoud. Afzonderlijke zij-knipper lichten maken de intenties van de bestuurder ook voor naast hem rij- Mobil heeft een nieuwe olie voor personenauto's aan de markt ge bracht onder de naam Mobil SHC. De letters betekenen: synthesized hydrocarbons, d.w.z. dat het nieu we smeermiddel is opgebouwd uit door synthese veredelde koolwater stoffen. Koolwaterstoffen bestaan uit moleculen met goede en andere met minder goede smeereigenschappen. Doormiddel van een door Mobil ge patenteerd proces kan men door synthese de minder goede molecu len „ombouwen" tot goede molecu len, die men nodig heeft. Deze ont wikkeling kan gezien worden als een technologische doorbraak op het ge bied van de smering van automoto ren. Mobil SHC is een olie van het 10W-50 type, maar zij heeft een veei groter viskositeitsbereik dan de ge bruikelijke 10W-50 multigrade olie. Daarom is zij uiterst geschikt voor gebruik in motoren, die uitzonderlij ke bescherming behoeven, omdat zij dende verkeersdeelnemers duidelijk. De portieren zijn opvallend breed, maken een gemakkelijk in- en uit stappen mogelijk en kunnen aan de buitenzijde worden afgesloten. Nieu we grotere achterlichten karakterise ren de achterzijde van de DAF 66. In het dashboard is het streven naar veiligheidsverhogende details verwerkt. Een dikke stootrand met. daarin verzonken de schakelaars voorverlichting, ruitensproeier, rui tenwisser en eventuele achterruit verwarming. Het stuurwiel met diep liggende naaf is als veiligheidsstuur wiel uitgevoerd. Een nieuw com bi-instrument vormt de behuizing voor snelheidsmeter, benzinemeter, accuvoltmeter tevens laadstroom- controle- en waarschuwingslich- ten voor koelwatertemperatuur, olie druk en grootlicht. Het contactslot is tevens als stuurslot uitgevoerd een extra beveiliging tegen diefstal! Een alarmknipperlichtinstallatie behoort tot de normale uitrusting. De voorstoelen hebben een uitste- kéhde pasvorm. Aan de boven-ach- terzijde zijn zij extra ongevuld ter be scherming van de achterinzittenden bij plotseling remmen. De driepunts- veiligheidsgordels worden met één hand aan een beugel tussen de bei de voorstoelen bevestigd. De meest opvallende constructie aan de DAF 66 is de achteras van het De Dion type, die de wagen uit stekende rij-eigenschappen geeft en een grote mate van actieve veiligheid. Bij de De Dion as zijn de beide ach terwielen met elkaar verbonden door een holle koker aan de uiteinden waarvan de lagering van de beide wielen is bevestibd. Aandrijving ge schiedt vanuit componenten die vast aan de carossierie zijn opgehangen en dus geen deel uitmaken van de as die daardoor zeer licht kan blij ven. Deze asconstructie verenigt de goede eigenschappen van alle andere ophangsystemen in zich. Door de toe passing van deze as wordt het weg gedrag zeer gunstig beïnvloed. De wa gen is gemakkelijk te hanteren zo wel wanneer de bestuurderalleen zet ia. De DAF 66 heeft een neutraal tot licht onderstuurkarakter dat zeer zijn blootgesteld aan zeer zware om standigheden, zoals hoge temperatu ren, extreme kou (waarbij) vlot star ten en snelle oliecirculatie een eer ste vereiste zijn). Eveneens echter hij langdurige ritten en bij zware belasting. De nieuwe olie brengt motorslijta- ge terug tot een minimum waardoor ook de levensduur van de motor ver lengd wordt, heeft een aanzienlijk grotere weerstand tegen hoge tem peraturen dan minerale oliën, biedt ook veel meer weerstand tegen ver andering van de viscositeit tijdens gebruik cn zorgt uitstekend voor handhaving van de oliedruk bij sta tionair draaiende, warme motoren. Proeven hebben verbeteringen in de oliedruk tot honderd procent aange toond. De geringe vluchtigheid van de basisvloeistof van SHC brengt het olieverbruik tot een minimum terug; op grond van testresultaten met percentages van 25 tot zelfs 40 toe. constant blijft bij variërende bocht snelheden. Wat een prettige be trouwbare wegligging geeft. Als verend medium werden voor de De Dion as wrijvingsloze halfel- liptische bladveren gekozen, die te vens voor de geleiding van de as zorgdragen en de aandrijf- en rem- krachten op de wagen overbrengen. Voor het mede opnemen van het remkoppel werd bovendien een reac tie-arm ingebouwd. De schokdempers zijn van het hydraulisch dubbelwer- kende telescoop-type. Teneinde de De Dion-as en de Va riomatic optimaal op elkaar af te stemmen, werden aan de Variomatic constructiewijzigingen aangebracht die tevens ten doel hadden in de Va riomatic een grote kwalitatieve reser ve in te bouwen. Zo is nu de stand van de secundaire schijven vast en niet beïnvloeddoor het in- en uitve- ren van de achterwielen. Voorts zijn. de beide secundaire tandwielkasten vervangen door één centrale tand wielkast, van waaruit een differen tieel de aandrijving over de beide achterwielen verdeelt. Het Manoeu vreren in korte bochten zoals bij par keren e.d. geschiedt daardoor zeer soepel. De Variomatic is aanmerkelijk com pacter geworden en de complete unit is in rubber aan de wagenbodem op gehangen. De aandrijving wordt con- tinu-variabel geregeld tussen een overbrenging van 14.22; 1 en 360:1. Bij volgas acceleratie draait de mo tor daarbij circa 4400 toeren per mi nuut en bij topsnelheid 4750. Deze koppeling is ruim bemeten, hetgeenlevensduur en betrouwbaar heid ten goede komt. Bij stationair toerental loopt het motorvliegwiel geheel vrij van d.e koppelingsplaat. Bij toenemend toerental drukt een drietal centrifugaalgewichten in de vorm van rollen via 'n oploopnok de koppelingsplaat door middel van de drukplaat tegen het vliegwiel. Hier door komt de aangrijping bij 2300 2500 t.p.m. volledig. Bij lagere mo torkoppels is het toerental van com plete aangrijping uiteraard lager. De aluminium aandrijfas tussen koppe ling en primaire variomatic is aan beid-e uiteinden voorzien van rubber- torsiedempers, voor een soepele schokvrije aandrijving. Voor de DAF 66 werd de probleem loze 1100 cc 4 cilinder motor gehand haafd. Wel werden enige techni sche verfijningen aangebracht waar door de motor geruislozer is. De ge hele combinatie van in- en uitlaat systemen en ontsteking is zodanig af gestemd dat de verbranding met een minimum aan schadelijke gassen plaatsvindt. Verder draagt de Va riomatic bij tot het, ondanks wisse lende belasting en benodigde vermo gens, nauwkeurig onder controle hou den van de uitlaatgassamenstelling. Deze maatregelen hebben tot resul taat dat de DAF 66' motor ruim schoots voldoet aan de nieuwe E.C.E. emissie-eisen (CO stationair en rij dend, CH rijdend). In weerwil van deze anti-airpollu- tion maatregelen kon het vermogen worden opgevoerd tot 47 DIN-pk bij 5000 omw. per min. (53 SAE-pk). Het max. koppel bedraagt 7.6 mkg bij 2700 omw, per min, (DIN) (8 2 mkg bij 3100 omw. per min. SAE). Het koppelverloop is zeer gunstig, waar door de motor een grote souplesse heeft. Een lager specifiek brandstof verbruik werd door het streven naar schonere uitlaatgassen eveneens ver kregen. De max. snelheid, tevens continu- snelheid is 135 km per uur. voor de coupé. 140 km per uur. voor de Ma rathon 145 km per uur. De inhoud van de benzinetank is 42 1. Het on derhoud blijft beperkt tot oliever- versen, geen doorsmeren. De capaciteit van de motorkoeüng is vergroot. Een waarschuwings lampje dat oplicht bij 115 graden, geeft onmiddelijk weer of dit kook punt niet wordt overschreden. Een hogere thermostaatafstelling maakt eenvlugger op temperatuur komen vandemotor mogelijk. De elektrische installatie is als 12 Volts systeem uitgevoerd. De automa- tischevervroeging van het ontste kingstijdstip wordt zowel centrifugaal als door vacuum geregeld. Het ont stekingstijdstip is daarbij aangepast aan de lagere octaanwaarden die in steeds meer landen te verwachten zijn door een reglementaire vermin dering van het loodgehalte. Een wis selstroomdynamo met een capaciteit van 420 Watt, werd toegepast om bij het toenemnd gebruik van accessoi res, zoals o.a. een achterruitver warming, over meer elektrisch ver mogen te beschikken, ook bij gerin ge wagensnelheid en bij .stop and go' stadsverkeer! Een voltmeter is in gebouwd in het dashboard. De startmotor heeft een vermogen van 1,25 pk. De gehele elektrische instal latie is ontstoord. De De Luxe modellen van de DAF 66 hebben rondom trommel- remmen met gescheiden remcircuits over voor- en achteras. De Super Luxe en Marathon modellen zijn uit gerust met schijfremmen op de voor wielen en trommelrc-mmen op de achterwielen, die via gescheiden cir cuits worden bediend via een vacuum rembekrachtigor. De handrem werkt mechanisch op de achterwielen. Op de bergrem aanwezig, een drukknop die langs elektrisch-pneumatische weg de Variomatic doet terugschake- zodat voor het afdalen en beklimmen van lange hellingen 'n lage overbren ging wordt vastgehouden. De DAF '66 sedan en staioncaf zijn ieder leverbaar in drie uitvoeringen namelijk: de Luxe, Super Luxe en Marthon. De coupé wordt alleen in een Super Luxe of Marathon versie geleverd. (De stationcar is ook als bestelwagen met een houten laad vloer leverbaar). Voor alle modellen zijn verder nog als optiünals verkrijgbaar: een stalen schuifdak en een elektrisch verwarm de achterruit. Slaapstoelen met stof- bekleding endito achterbank beho ren alleen bij de Luxe versies niet tot de standaarduitvoering, doch kan men bij die versie als optional be stellen. Volgens Sicco de Jong in het blad Banden van de VACO wordt per au to die aan het verkeer deelneemt, jaarlijks gemiddeld één band ver vangen. Bij het huidige personenau topark is de Nederlandse markt dus goed voor ruim drie miljoen banden. Uitgaande van een levensduur van gemiddeld drie jaar betekent dit, dat de omvang van de personen-auto banden-markt meegroeit met het au topark. Er zullen dus in 1980 ruim 4.5 miljoen banden worden verkocht als het aantal personenauto's dit ni veau bereikt. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Mijnheer de Redacteur, Gaarne zou ik nog kort willen reage ren op wat Burgemeester Enklaar in de Gemeenteraadsvergadering van Holten op 28 juni jl. vei'klaarde over het protest van collega Lugtigheid en mij tegen gemeenteraadsbeslissingen, waarin de aangevraagde subsidie voor het a.s. Zuictelijk-Al'rika-Congres in Enschede, werd afgewezen. Wij wezen er in ons protest op dat, wanneer ge meenteraden zich bij hun beslising al tijd en al één door het gemeentebe lang laten leiden, men dan brutaal egoïsme tot norm van het gemeente- raadshandelen verheft. Wij deden dat juist omdat wij van overtuiging zijn, dat de gemeenteraadsleden, wanneer zij dat inzien, dit niet zullen willen. (Brutaal egoisme is bovendten niet te verstaan als onbeschoft egoisme zo als sommigen het misschien begrij pen, maar als egoisme ondanks het feit, dat het evangelie ons zo vele eeu wen verkondigd is). Nu noemt Burgemeester Enklaar ons protest „beledigend." Wij hebben in elk geval niet beledi gend willen zijn en zijn dat naar onze overtuiging ook niet geweest, maar wij hebben alleen enkele grove ge- dachtenfouten in de overwegingen van de gemeenteraden willen aanwijzen. Wij zijn fel geweest, zeker, omdat de zaak van de onderdrukten in Zuide lijk Afrika ons zeer ter harte gaat en ons inziens elk christen zeer ter harte behoort te gaan, maar wij zijn niet beledigend geweest. Gelukkig echter leven wij, in tegen stelling tot de gekleurde volken in Zuidelijk Afrika, in een rechtsstaat. Belediging is strafbaar! Wij wilden niemand beledigen, maar indien ik («nkelvoud omdat collega Lugtigheid met vakantie is) onbedoeld de Burgemeester, B. en W., of de Ge meenteraad van Holten beledigd heb, dan wil ik daar graag voor boeten. Ik vraag U dus heel vriendelijk: „Klaag ons aan wegens belediging." Indien U dat, om welke reden ook, niet doet, weest U dan zo vriendelijk om Uw woorden over ons protest, ge sproken in de Gemeenteraadsvergade ring van 28 juni jl. terug te nemen. Hartelijk dankend voor de plaats ruimte. C. C. Addink. Binnenkort is er een nieuw pro dukt verkrijgbaar, dat eigenlyk in geen enkele personenauto zou mo gen ontbreken: de SOSO vervan- gings-V-snaar, die iedere automobi- list(e), ai is hij nog zo weinig tech niek, in een wip kan monteren, zo dat onmiddellijk de reis voortgezei kan worden. Het is een universeel accessoire, dat voor iedere personen auto (met een cylinderinhoud to! 2500 cc) geschikt is. Uit onderzoek is gebleken, dat het breken van de V-snaar of ventilator- riem één van de tien meest voorko mende pechgevallen is bij personen auto's. Wat gebeurt er als die V- snaar breekt? Dat is afhankelijk van het merk auto, maar bij de mees te typen worden dan de waterpomp de ventilator en de dynamo uitgescha keld. Doorrijden is beslist af te ra den en in de meeste gevallen zelfs on mogelijk. Er ontstaat onmiddellijk oververhitting van de motor en de accu raakt leeg. Daar staat u dan aan de kant; van de weg. De normale reserve V-snaar uit het geadviseerde pech-pakket zal u weinig helpen. Om die over de drie (of twee poelies te krijgen is prak tisch onmogelijk tenzij u erg handig bent en bovendien het juiste gereed schap er voor heeft. De Wegenwacht zal u natuurlijk graag helpen, maar meestal duurt 't wel even voordat die verschijnt en op secundaire wegen moet die altijd nog gebeld worden via de dichtsbijzijnde telefoonaan sluiting (en die kan nog wel eens ver weg zijn). De nieuwe SOS vervangings V-snaar nu is een accessoire, dat ogenblikke lijk en afdoende uitkomst biedt. Hoe wel men er enkele honderden kilo meters mee kan doorrijden, is het uiteraard wel zaak de dichtsbijzijnde garage of eigen dealer weer een ori ginele V-snaar te laten monteren.. De constructie is heel simpel. De snaar bestaat uit een 1,20 meter lange, hol le slang vervaardig van een sterke en flexibele kunststof. Het monte ren kan heel eenvoudig, snel en zon der gereedschap door iedere, zelfs meest a-technische, automobilist (te) worden gedaan. Aan de hand van een op de verpak king aangebrachte maatverdeling wordt, per geval, de benodigde lengte bepaald en met behulp van 'n bijgeleverd mesje op de juiste leng te afgesneden. Eén van de uiteinden beval een aluminium verbindingspal- letje, waardoor de beide uiteinden in een wip samengevoegd kunnen wor den, zodat een gesloten snaar ont staat. Zodra deze over de poelis is getrokken, kan men onmiddellijk weer wegrijden, zij het niet harder dan ca. 80 kilometer per uur, maar dat is al tijd nog beter dan te moeten blijven De montage van de nieuwe SOS vervangings V-snaar is zeer simpel en kan door iedere automobilist(e)al is hij nog zo weinig technisch, in een wip worden uitgevoerd, waarna on middellijk de reis kan worden voortgezet. stilstaan. Voor 8,35 wordt lang wach ten en veel ergernis bespaard. Ver krijgbaar bij grossiers van automa terialen, auto-shops, service-stations en in de meeste warenhuizen. het meest complete installatiebedrijf ter plaatse met landelijke erkenningen loodgieter electro-technisch installateur dakdekker c.v.-installateur gas- en waterfiiter eigen showroom met ruime sortering: koelkasten diepvriezers wasmachines gaskooktoestellen sanitair radio en t.v. Holten - Telefoon 1332 4 cylinder, 1166 cc, 73 pk 150 km, schijfremmen vóór OFF. DEALER VOOR MARKELO EN OMG Holterweg 2 - Markelo Telefoon 05476-1244 een van de vele modellen van Toyota, met reden de best verkochte Japanse automobiel. s VOOR EEN GOED NAAR ORANJESTRAAT en T VIADUCT Dinsdag: 500 gr. fijne of grove runderworst 360 500 gr. fijne of grove varkensworst 2S5 150 gr. gebraden gehakt 113 Woensdag: 500 gr. schouderkarbonade 385 500 gr. speklapjes zonder zwoerd 240 150 gr. gekookt spek 135 Donderdag: 500 gr. gehakt half om 255 500 gr. mager rundergehakt 430 250 gr. boerenleverworst (stuk) 150 Vrijdag en zaterdag: 500 gr. ribstuk 598 150 gr. ontbijtspek 135 100 gr. gebraden rosbief 160 De hele week: 500 gr. gezouten spek 128 Blik appelmoes 119 138 Grote pot rode bietjes 88 LADEWAGENS, CYCLOMAAIERS, MAAIBALKEN, MESTWAGENS, MENGMESTTANKS, LASAPPARATEN, GAZONMAAIERS enz. enz. TRACTOREN voor alle prijzen vanaf 500, LAREN (G.) - TELEFOON 05738 - 227 2, 3, 4 of meer kleuren. ADVERTENTIEBUREAU Kolweg 14 - Telefoon 1356 Heerlijke verse voorjaarsgroente zo uit de tuinderij: Hagelwitte bloemkool, sla, boontjes, peulen, tomaten, capucijners, doppers enz. enz. enz. EXTRA ZATERDAGAANBIEDING Grote hagelwitte bloemkool98 Twee grote komkommers 110 Prima sinaasappelen 6-7-12 voor 198 EXTRA WEEKAANBIEDING Maandag: zak gesneden rode kool 35 Dinsdag: 2 kilo prima andijvie 110 Woensdag: bos geschrapte wortels 89 Donderdag: zak gesneden spitskool 35 Vrijdag: kilo bananen 89 STATIONSSTRAAT - TEL. 1216

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 4