Kever bedwingt de Ierse see Alle aandacht voor verdrukten lotowedstrijd 90-jarige I II H Antwoord aan meester Vogely Plm. vijf hectare bos door brand verwoest „O.K.I.A." Vacantieweek „Socuwé5 Muntentorenexpositie te Deventer Diploma zwemmen Uit het leven van dominee D. Huender Groots geblaar van Holtense dominees M.A.C. „De Holterberg" naar Francorchamps Radio „IKOR" zendt kerkdienst in Bethanie uit Duif G. J. Bekkernens eerst e van Noyon Duif A. ten Dam eerste INGEZONDEN Vrijdag 6 juli 1973 3 De Holtense vrijwillige brandweer werd maandagmiddag om plm. 2 uur gealarmeerd door een bosbrand aan de Plaggenweg in de Heihuizen achter de boerderij van de heer A. Lubbersen. Men rukte met twee ho ge druk tankwagens uit en het lukte met assistentie van de Hellendoom- se brandweer, die ook snel met 2 tankwagens ter plaatse was, de brand te localiseren binnen het ge bied van de jonge aanplant. Even dreigden de vlammen nog over te slaan naar een groot gebied met ou dere dennen (met veel dood hout als- gevolg van de storm in nov. en in dit voorjaar) doch door een aantal bo men om te zagen kon een grote ramp worden voorkomen. De brandweer werd bij het blussen geholpen door buurtbewoners, 'n aan tal mensen uit het dorp en vakantie gasten. Over de oorzaak kan niets met zekerheid worden gezegd- De brand ontstond in de dennen vlak aan de Plaggenweg (met aangrenzend Zeven en dertig leden van de Holtense Motor en Automobielclub „De Holterberg" zijn zondag in Fran corchamps met vele duizenden ge tuige geweest van fraaie overwinnin gen van Jan de Vries en Jos Schur- gers resp. in de 50 en 125 cc. De reis naar België, gemaakt per OAD bus, had een voorspoedig ver loop, zodat men om plm. 9 uur al kon genieten van de sfeer rond de Grand Prix en de prachtige na tuur in deze omgeving aan de uit lopers van de Ardennen. Op het zeer snelle circuit kwamen de coureurs ook deze keer weer tot snel heden van boven de 200 km. Jan de Vries op z'n Van Veen-Kreidler draai de voortreffelijk (gem. ruim 160 km per uur) en ook Jos Schurgers op z'n „eigenbouw" „Bridgestone" bleef met een gemiddelde van bijna 180 ki lometer iedereen voor. Beide Hol landse jongens gingen als eerste dooi de finish en voor beide speelde een groot orkest het Wilhelmus. Voor Jos Schurgers betekende dit Vreugde tranen" en voor de Holtenaren klonk in deze vreemde omgeving onze na tionale hymne toch weer heel anders dan anders. 't Was al met al een heel fijne dag en al laat toen chauffeur Willem Kre kel het gas terug nam om de Smids belt op te draaien. De 720 kg touwtrekploeg van de Hol tense T.T.V. „Onze kracht is achter uit" heeft met 3 overwinningen op de laatste wedstrijd in dit esizoen in Eerbeek een zeer eervolle 2e plaats veilig gesteld. Er werd in Eerbeek gewonnen met 3-0 van Enter, EHTC en Buurse. Eindstand: 1. en kampioen Noordijk 63 p., 2 .O.K.I.A. Holten 57 p., 3. En ter 42 p., 4. E.H.T.C. 36 p., 5. Buur se 20 p. Voor. het prachtige succes zorgden fietspad) waarvan in de vakantie- tijd door automobilisten brommers en fietsers vrij druk gebruik wordt ge maakt. Het door brand verwoeste gebied is eigendom van het Staats bosbeheer en ressorteert onder de Boswachterij Haarle. Het blussingswerk stond onder lei ding van de heren D. J. Pekkeriet en H. O. Nieboer resp. waam. cdt. van de brandweerkorpsen te Holten en Hellendoom. Door de Rijkspolitie te Holten wordt naar de oorzaak een onderzoek ingesteld. In verband met deze uitzending zal de dienst op 15 juli in Bethanië niet om 9.30 uur aanvangen, maar om 10.30 uur.De kerkgangers worden ech ter dringend verzocht om 10 uur in Bethanië aanwezig te willen zijn. Het pas gevormde „Jongerenkoor" onder leiding van mej. I. Kevelam, zal medewerking verlenen aan deze dienst, waarin ds. Addink zal voor gaan, terwijl mevr. J. Manenschijn- Brinkman, zoals gewoonlijk, de or gelbegeleiding zal verzorgen. Bij de ingang van Bethanië wordt een orde van dienst uitgereikt. Ook dit seizoen zal de Stichting voor Sociaal en Cultureel werk (So- cuwe) weer een geweldige vakantie week organiseren voor alle kinderen van de lagere scholen in Holten. De ze kindervakantieweek wordt gehou den van maandag 16 t.m. vrijdag 20 juli. Er is een fantastisch programma, dat bestaat uit: Maandag 16 juli van 1.30-3.00 uur Straattekenen in de Churchillstraat. 3.30 u. Autoped-race op het grasveld bij de Vrijheidslaan Keizerslaan. Bij ongunstig weer om 2.00 u. Film en poppekast in het gebouw „Reho- both" (Stationsstraat). Dinsdag 17 juli: 9.30 u. Spelmorgen of levend ganzebord op „Kalfsterman weide" (Stationsstraat). Bij ongunstig weer hetzelfde pro gramma i n,,Rehoboth". Woensdag 18 juli: 10.30 -3.00 u. „In- dianendag" in het bos. Vertrek om 10.30 u. bij de Scholengemeenschap en 't Kolnus. Er wordt o.m. een pick nick gehouden dus brood meene men". Bij regen vervalt de picnick. Donderdag 19 juli; 2.00-4.30 u. Doe- feest op de „Kalfstermansweide", waar men o.a. kan timmeren, schil deren, kleien, werken met metaal en met kosteloos materiaal. De Markelose en Holtense leden van de postduivenhoudersvereniging „Snelle Wieken" te Markelo namen met 44 duiven deel aan de wedvlucht vanaf Noyon (Frankrijk), afstand ca. 390 km. De duiven werden om 5.15 u. gelost. De vlucht had 'n vlot ver loop. De uitslag van de tien eerst aankomende duiven was: 1. G. J. Bekkernens, Holten, 11.28.39 u., 2. en 3. G. J. Hassink, Markelo, resp. 11.28.46 u. en 11.33.57 u., 4 en 5 Joh Paalman, Holten, resp. 11.24.21 u. cn 11.28.46 u. en 11.33.57 u, 4 en 5 Joh. Markelo 1137.02, 7. H. Voortman, Markelo 11.39.55 u., 8. Joh. Paalman, Holten 11.40.51 u., 9. H. Voortman, Markelo 11.44.29 u. en 10. G. J. Bek kernens, Holten 11.46.13 u. G. Paalman, B. J. Paalman, G. Boo- de, H. Klaasses, J. ten Dam, A. Wan- sin'k, E. Struik en J. Reijlink (reser ve A. Luggenhorst). Sterke mannen en ploegleider Wim Lubbersen profici at! Op 6 juli wordt om 20 uur in de Munlentoren, Achter de Muren, Deventer, sinds lange tijd weer een expositie geopend. De Werkgroep Tentoonstellingen van de Deventer Culturele Gemeenschap heeft kans gezien om gedurende vijf weken wer ken van drie beeldende kunstenaars ten toon te stellen. Jan Rozenboom uit Zutphen, waar van al eerder werk in Trog-Art, De venter, te zien is geweest, toont hier zijn laatste serie kleurpotlootteke- ningen. Hij volgde in Arnhem de Aka- demie voor Beeldende Kunsten en nam na het beëindigen van de oplei ding al spoedig deel aan diverse ten toonstellingen. Jan Rozenboom is verder actief met handenarbeid e.d. voor een groep huisvrouwen. Van 't werk van deze groep hield hij onlangs een tentoonstelling 'in zijn atelier aan de Kolenstraat in Zutphen. Henk Erkelens uit Eerbeek is op expositie vertegenwoordigd met ruim twintig stuks lid van de Groep Kunstenaars „De verbonden aan he „De Doekom" te cursusleider keram miek. Hij Apeldooi'nse n en tevens ef Centrum '^orn, waar hij •k is. Erkelens, die de Vrije Akademie in Den Haag volgde, exposeerde eerder schilderijen en tekeningen in binnen- en buitenland. Gradus Verhaaf, de derde expo sant, is woonachtig in De Steeg. Hij volgde het Instituut voor Kunstnij verheidsonderwijs en de Rijksacade mie te Amsterdam. Verhaaf maakt voornamelijk ge wassen-tekeningen, waarover hij zelf zegt: „Mijn tekeningen zijn een su blimaat van de verbazing over het menszijn in al zijn goede en slechte hoedanigheden op moeder aarde en daar buiten. Met daar achter de vraag (zonder partijpolitieke betrok kenheid of moraliserende vingerwij zing) van de leefbaaitheid met opti male vrijheid, 'in een steeds_ grotere mensenmassa, die op een hem elk denkbare wijze zijn milieu en zichzelf bevuilt, terroriseert, vernietigt en lief heeft en meer en meer in een schijnwereld vlucht, of het de ander opdringt om zichzelf beschermende zekerheden te verschaffen." Deze tentoonstelling is van 6 jul'i tot en met 12 augustus te bezichti gen: van dinsdag tot en met zater dag van 11 tot 17 uur, vrijdagavond van 19 tot 21 uur en zondags van 14 tot 15 uur. De Muntentoren is op maandag de gehele dag gesloten. Een vijftien jaar oude VW-kever voer 32 mijl door de Ierse Zee van 't ei land Man tot St. Bees Head op de Cumberland coast, bij windkracht zes en hoge golven. De onverschrokken overtocht nam 7 1/4 uur in beslag. De kever, voor deze gelegenheid ge doopt als „Yellow Submarine", was met een propeller uitgerust, en twee extra benzinetanks. Door de zware zee raakte de „au to-boot" danig uit de koers. Ver schillende pogingen om een touwver- binding met de volgers tot stand te brengen mislukten door de hoge gol ven en de kever dreef uiteindelijk af, mede door de opkomende vloed, rich ting Blackpool. De tocht ging ook overigens niet zonder problemen. „De haren re zen mij te berge" zei de 23-jarige ke verkapitein Marc Buchanan die de ..eruise" organiseerde. We werden ingesloten door de hoge golven en soms dacht ik dat we aan de haaien waren overgeleverd. Maar de oude kever bleef ronken. Vissers aan boord van een vissers boot voor de kust konden hun ogen niet' geloven toen de kever voorbij voer half op eigen kracht, half door golven. De tocht die plaatsvond in het kader van de „Whitbread's An nual Race" tussen het eiland Man en Blackpool, werd als het meest suk- sesvol avontuur met de Castrol tro fee en 100 pond beloond. Het is de langste zeereis ooit. door een kever ondernomen. Een poging, die 12 jaar geleden op het Kanaal werd gewaagd, mislukte toen de ke ver moest opgeven omdat de „rijder" zeeziek werd. Voor een tocht van 1*3*2 mijl over Loch Ness in juni 1971 had destijds een kever een half uur nodig. Bij regen in zaal „Irene" (Bosch- kampsstraat). Vrijdag 20 juli: 2.00-5.00 u. groot dis cobal voor kinderen met o.a. disc-jo- ckey wedstrijd, miss verkiezing, stoe lendans en danswedstrijd. Dit feest wordt gehouden in gebouw „Irene". Inlichtingen over deze vakantieweek worden versterkt door 't Kolnus, Hoffesstraat 1 (achter) tel. 2463. Hier kunnen de kinderen ook worden opgegeven voor deelname doch dit is niet verplicht. De kosten bedra gen: per activiteit 50 cent en voor de hele week twee gulden. Ouders laat uw kind (eren) mee doen zodat deze weak een daverend succes wordt. De Postduivenvereniging „De Bergvliegers" nam met 95 duiven deel aan de wedvlucht vanaf Survil- liers. Afstand 415 km. Lossing 5.40 uur. Aankomst eerste duif 11.53.34 u. Laatste duif binnen om 12.22.52. uur. 1. A. ten Dam (2), 2., 5. en 7. H. J. Aaftink, 3. H. ten Velde, 4. Jongman- Meesters, 6. en 10. G. Steunenberg, 8. J. Kruimelaar, 9. Joh. Veldhuis. In het prachtige natuurbad „Twen- haarsveld" werd voor de eerste keer in dit seizoen diploma-zwemmen ge houden. De examencommissie be stond uit de heren G. van Lemel, chef-badmeester en badmeester E. P. Nijhoff. Namens de kring Twen- te-IJsselstreek van de Kon. Ned Zwembond was aanwezig de heer H. v.d. Molen, KNZB consul te Haaks bergen. De geslaagden zijn: „Diploma „Zwemvaardigheid" (Meis jes) D. Bergsma, H. J. M. Poppe, A. D. Rensen, H. P. Brands, H. Valk, H. v.d. Heijden, T. Schooien, R. Klink, L. Pennewaards, G. M. S. Velterop, E. D. Vorkink, J. Broek- maat, D. Krieger, R. Pasop, F. Mei link, S. M. Verhoeve, A. Kappert, H. Oolbekkink, R. Jurjens, J. Lub bersen, R. Aaltink, H. Hulsman, A. Groteboer, W. Aanstoot, M. J. Vogt. F. Lammers, A. Beeftink, F. Hase, G. A. Scheperman, H. M. Broekmaat, W. Keizer, A. Kampman, E. E. Re- terink, W. Brinks en J. etr Maat. Diploma .zwemvaardigheid' jongens: A. J. Bekkernens en R. Schrijver. DIPLOMA A( (Jongens) R. Schmets, G. Meijer, A. Traanman. D. J. Ad miraal, G. Stam, G. Schipper. W. Aaftink, D. J. Beijer, D. J. Mege- link, A. Bronsvoort, M. Jansen. G. Rutgers. E. Snter. R. Verveda, B Baltes, R. Enter, H. -T. Veneklaas. N. Klein Nulent, G. B. Lodeweges. D. H. Sehiopers, R. Boele. R. R. C. H. Lardinois. R. de Geus. G A. Ulf- man, H. Stepeman. H. Müller, G. •T. Wpsspidiik. M. Aanstoot, Mas.selink, J. Aaftink. G. W. Baltes en R Bergsma. DIPOLOMA B (meisjes): M. Grote boer, A. Grotewal, J. Kruimelaar, A. Dikkers, M. Murris, J. Hofman, J. Foks, A. Mateboer, A. C. Willemsen, J. C. Willemsen, M. Voerman, J. R. Jager, J. Ruitenbeek, G. Camme- raat en N. Roelofs. Diploma B (jongens) A. Wissink, E. G. Jansen, R. Schaap, R. Ulf- man, G. J. Vincent, E. Aaltink, H. Veldhuis, M. Vogely, F. van Spron- sen, E. Mondeel en H. Beeftink. De dertiende predikant van Holtens hervormde gemeente was de heer Dide- ricus (Derk) Huender Hij aanschouwde op 26 mei 1765 te Doetinchem het le venslicht als enige zoon van Rutger Hendrik Huender, rector van de Latijnse scholen in die plaats en Femia Mcchteld Boelen. Aan de hand van deze infor maties is het ontstaan van de in de Achterhoekse gemeente Wisch thans nog voorkomende dubbele geslachtsnaam Boelen Huender gemakkelijk te verkla ren. Derk Huender studeerde theolo gie aan de hogeschool te Harderwijk. Hij was gehuwd met Harmina Anto- netta Weddelink, dochter van de op 4 september 1733 te Neede „uit bra ve ouders" ter wereld gekomen ds. A. Weddelink predikant te Enschede wiens zoon H. Weddelink ook evan geliedienaar was, nl. eei-st te Nieuw- land (Z-H), daarna in Watergang (N-H) en tenslotte in het Twentse stadje Ootmarsum, waar hij in 1841 op 77-jarige leeftijd overleed. Het echtpaar Huender-Weddelink had elf kinderen. Twee zoons traden in het voetspoor van hun vader. In het navolgende kom ik hierop terug. Ds. Huender aanvaardde op 2 no vember 1792 het predikambt te Hol ten, zijn eerste gemeente, welke hij reeds op 15 juni 1794 verwisselde met de gem. van Wijngaarden en Ruy- broek i.d. Alblasserwaard. Op 28 mei 1797 kwam ds. Huender over naai de kerk van Silvolde. Dr. G. A. Hul- sebos, die in 1906 aan de synode verslag uitbracht over zijn inspectie van de kerkelijke archieven, schreef dat het kerkeraadsarchief te Silvol de werd bewaard door de predikant in de pastorie. Het oudste aktenboëk heeft tot opschrift: „Kerkboek van hetgeen in de kerkgemeente te Sil volde is voorgevallen; beginnende met 28 mei 1797 onder de bedie ning van D. Huender." Op 6 december 1807 treedt Huen der op als bevestiger van zijn ambt genoot Z. Quint van der Trans, Lich tenvoorde, terwijl hij op 17 maart 1816 in Gendringen een dienst leidt na het overlijden aldaar van zijn collega J. B. Grimmelius. In hetzelfde jaar, op 4 juli, wordt hij geplaatst op de nominatie te Doe tinchem, zoals gezegd zijn geboor teplaats, waar hij evenwel niet wordt beroepen. Op 8 september 1816 wordt in Eibergen bevestigd A. J. Gooszen, geboren 4 februari 1793 te Ootmar sum als zoon van de vrederechter Andeas Gooszen en Gerhardina van Assen. Maurits Albrecht Gooszen AJzn werd in 1878 kerkelijk hoog leraar te Leiden. De bevestiging in Eibergen vindt plaats door ds. P. Im- mink uit Ootmarsum. Aan de hand oplegging neemt ook Huender deel. Als consulent van Gendringen leidt ds. Huender op 8 november 1816 daar het beroepingswerk. Hij komt voor op een drietal, doch vraagt op zijn persoon verder geen aandacht teves- tigen. De „leeraar" viert op 2 november 1817 in de middagdienst te Silvolde gedachtenis van zijn 25-jarige evan geliedienst, daarbij sprekende over pslam 7115-17. Opnieuw optredend als consulent van Gendringen wordt op 3 juli 1823 in z'n aanwezigheid op vertoonde col latie van de vorst van Hohenzollern Sigmaringen kerkelijk beroepen ds. H. Horst t" Nieuw-Lekkerland De ze vorst had dus het collatierecht in handen, dat wil zeggen het recht om dc pastoor na de reforma- tie de hervormde predikant van een in de heerlijkheid gelegen kerk te mogen aanwijzen. Ds. B. J. Dibbetz te Terwolde is op 29 februari 1824 zo vriendelijk zijn beurt, in Nieuwbroek (Nijbroek) af te staan aan ds. D. Huender, zodat de ze daar zijn zoon Rutger Hendrik Huender als predikant kan beves tigen. De teksten voor bevestiging en intrede zijn respectievelijk Johannes 21: 15-18 en Johannes 4: 34-48. Op 19 dec. 1830 wordt D. Huender weer tot de installatie van een predikant geroepen, nl. van A. H. van der Hoe ve te Gendringen, kandidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Over ijssel. Hij spreekt ditmaal over 2 Ko- ï'inthe 5: 20, terwijl Van der Hoeve Nehemia 2: 20b tot uitgangspunt neemt voor zijn intrede. Op 16 oktober 1831 spreekt ds. Huen der sr. in Silvolde over psalm 112: 6b, luidende: „De rechtvaardi ge zal in eeuwige gedachtenis zijn", dit in verband met het overlijden op 4 oktober 1831 van J. A. L. F. C. ba ron van Nagell, heer van de hoogheid Wisch, in de leeftijd van bijna 70 jaar. Dit verscheiden wordt voor gemeente en gehele hoogheid een ge voelig verlies genoemd. Gewoon, om het grootste gedeelte van het jaar in ons midden door te brengen en al tijd nederig, gedienstig en hulpvaar dig jegens een ieder, milddadig omtrent de armen, uitmuntend in het waarnemen van de openbare godsdient, wordt zijn gemis door alle standen betreurd. In zijn preek bracht ds. Huender wijlen de baron een wel verdiende hulde toe." Zelhem krijgt op 9 juni 1833 een nieuwe predikant in de persoon van kandidaat R. van Sijll, die bevestigd wordt door ds. G. Molenkamp uit De Vuursche (thans Lage Vuursche). Daarbij zijn ook aanwezig vader D. en zoon R. H, Huender, die aan de handoplegging deelnemen. De 28e mei 1837 is voor de gemeen te van Silvolde een plechtige dag. Haar predikant D. Huender „gedenkt openlijk en dankbaar aan den God zij nes levens en veelvuldige goedertie renheid in het 73e jaar zijnes ouder- doms aan zijne vervulde 40-jarige evangeliedienst in deze gemeente. Hij verkondigde 40 jaren met veel ijver en getrouwheid onder ons het zalig evangelie." Sprak ds. Huender bij zijn 25-jarig jubileum over psalm 71: 15-17, ditmaal voegt hij vers 18 eraan toe. Veel belangstellenden, ook uit naburige gemeenten, woon den de dienst bij. „Wij bidden den Alzegenaar, dat Hij ons het voorregt vergunnen nog eenige jaren van de dienst van deze onzen waar- digen leeraar te moge gebruik ma ken", aldus de berichtgever- Bij koninklijk besluit van 9 maart 138' wordt Huender per 1 juli d.o.v. emeritaat verleend. Reeds op 22 april 1838 wordt in zijn plaats beroepen zijn zoon J. W. ten Cate Huender, kandidaat bij het provin ciaal kerkbestuur van Noord-Bra bant, die het beroep gaarne aan vaardt. Huender sr. neemt op 1 juli 1838 afscheid met de woorden van 2 Thessalonicenzen 3; 16 en beves tigt een week laer zijn zoon in Sil volde met een preek over Johannes 4: 34-38. Ten Cate Huender doet in trede met 1 Korinthe 2:2. Behalve zijn vader woont ook zijn broer uit Nijbroek deze dienst bij. Op 6 januari 1843 overlijdt ds. D. Huender in Terborg, oud 77 jaar en 7 maanden. Om de taak van zijn zoon te verlichten vervulde hij na zijn emeritaat tot groot genoegen der ge meente nog twee jaar de halve dienst. Dan breekt de tijd aan, dat de senior niet meer kan optreden. De ouder dom is ook bij hem gekomen met ge breken. Op 24 mei 1842 kreeg hij een attaque, terwijl „een tweede aanval van beroerte een einde maakte aan zijn voor ons dierbaar leven." Ds. H. W. de Wilde van Doetinchem bepaalt de gemeente op de volgende zondag bij dit heengaan door te spreken over Johannes 16: 22b. De begrafenis vindt plaats op 10 januari 1843. Het stoffe lijk overschot werd grafwaarts gedra gen door kerkvoogden, notabelen en kerkeraad, die de familie hadden ge vraagd dit laatste blijk van achting te mogen toebrengen. Het overlijdensbericht werd op 15 januari 1843 in Holten ontvangen. Een week later spoort ds. J. G. P. Mül ler sr. de gemeente aan „tot het lei den van zulk penen nuttigen en echt chistelijken levenswandel, dat ook wij eenmaals ons werk op aarde vol- bragt hebbende in vrede en in eere ontslapen mogen. Met ernst en ge trouwheid heeft hij volgens getuigen degenen, die hem gekend hebben en tot leden der christelijke kerk door hem werden aangenomen, het evan gelie verkondigd." Hilversum w. Otten. Een groepje jongens van de vrijdagavondclub maakte voor de kinderen van ,,'t Kolnus", een prachtige poppenkast. Er werd een aantal avon den hard aan gewerkt maar het resultaat mag gezien worden. De kinderen zullen er zeker heel veel plezier aan beleven. Op de foto v.l.n.r. de ontwerpers en „bouwers" Henk Calkhoven, Henk Mossinjc, Jan Kampman Dirk Verveda en Hans VincentEr werkten ver der nog aan mee Henk Lonink en Joost Cam- meraat (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) 2) Na de „200 van Mertens" heeft ook Holten zijn „200', nl. die van drs. C. C. Addink en ds. P. Lugtig- heid. Ik wil de feiten gemakshalve nog even op een rijtje zetten. 1) Aan de raad van Holten wordt het verzoek gericht een subsidie te verlenen voor het zuidelijk- Afrika-congres te Enschede. Burgemeester en wethouders geven de raad in overweging de subsidie-aanvraag af te wij- 3) Twee predikanten „komen in het geweer" door een protest te richten tegen gemeenteraden, die het gevraagde subsidie weiger den. 4) Burgemeester en wethouders van Holten menen, dat de raad op een grove manier werd bele digd. 5) De heer H. Ch. Vogely plaatst 'n ingezonden stuk met opschrift „Groots gebaar van Holtense do minees." 6) De Holtense raadsfractie der par tij van de arbeid schrijft over een „Verheugend initiatief". Nu volgt mijn commentaar. De he ren Addink en Lugtigheid niet te vereenzelvigen met de kerkeraad der hervormde gemeente van Holten noemen tweemaal de naam Geertse- ma in hun protest. Deze vorige mi nister van binnenlandse zaken heeft volgens hen de gemeenteraden al de vrijheid gegeven om te breken met de opvatting van veleoverheidsin- stanties dat er altijd eigen belangen moeten worden gediend. Uit de mij ten dienste staande stuk ken blijkt echter het volgende. De tweede kamer heeft de heren drs. H. M. Franssen (PvdA) en prof. dr. mr. B. de Gaay Fortman (PPR) toege staan de ministers van binnenlandse zaken en voor de ontwikkelingssa menwerking, resp. de heren mr. W. J. Geertsema (WD) en dr. C. Boertien (AR) te interpelleren over de kwestie van de toelating van ge meentelijke subsidies voor activitei ten, verband houdende met het ont wikkelingsvraagstuk. Deze interpella tie werd gehouden op 30 mei 1972. Zij spitste zich toe op het staatsrech- etlijk probleem van de bevoegdheden der gemeenten. De heer Geertsema deed hierbij de uitspraak, dat hij pri mair de raad ziet als de instantie die moet beslissen of een uitgave strekt ter behartiging van de geeste lijke belangen der gemeentelijke in woners. Hij verzekerde, dat de kroon slechts marginaal zal toetsen, waar bij als criterium zal gelden het ant woord op de vraag of men redelij kerwijze nog kan aannemen dat die belangen inderdaad worden gediend. Artikel 152 van de grondwet bepaalt dat de raad aan het hoofd der ge meente staat, terwij! artikel 153 van dit staatsstuk zegt, dat aan de raad de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente wordt overgelaten. Artikel 167 van de ge meentewet kent aan de raad alle be- voegheid toe, die niet. bij deze (de ge meentewet) of enige andere wet aan de burgemeester, of aan burge meester en wethouders is opgedra gen. Artikel 209 van de gemeentewet luidt (voorzover ten deze relevant) „Tot het dagelijks bestuur der ge meente, aan burgemeester en wet houders opgedragen, behoort: s) het behoorlijk voorbereiden, zo ver het niet aan anderen is op gedragen, van al hetgeen in de raad ter overweging en beslis sing moet worden gebracht." Het Holtense raadsbesuit is der halve op correcte wijze tot stand ge komen. De raadsleden hebben zich niet in te laten met de vraag of hun stem wel de goedkeuring v.d. heren Addink en Lugtigheid kan wegdra gen. De reeds genoemde gemeente- De ANWB bestaat dit jaar negen- ig jaar. Deze verjaardag wordt niet gevierd, maar de ANWB des tijds opgericht door een groep fiets- enthousiasten wil wel acte de présence geven. De ANWB grjjpt deze verjaardag aan om de fiets in het middelpunt van de belangstel ling te plaatsen. Onder de ruim een miljoen leden heeft zy een fotowed strijd uitgeschreven onder het mot to „Fietsen *73". Er zijn twee kategorieën, name lijk „jeugd" (t.m. 17 jaar) en „vol wassenen". Tot 31 december a.s. kun nen zowel zwart-wit als kleurenfoto's en-of -dia's worden ingezonden. Alle recente foto's met de fiets ais onder werp komen voor beoordeling in aan merking, maar wie het beste de re latie tussen de ANWB en de fiets tot uitdrukking weet te brengen maakt kans op een speciale prijs. De prij zen zullen overigens bestaan uit rei zen, fietsen en foto-film kadobonnen. De ANWB organiseert de wedstrijd in samenwerking met de Stichting Amateurfotografie en de „Stichting: Fiets!" Een folder met de volledige spelregels en verdere bijzonderheden over het prijzenpakket is o.a. ver krijgbaar bij de ANWB-kantoren en de fotohandel. wet schrijft zelfs voor, dat de raads leden stemmen zonder last van of rug gespraak met hen. die benoemen. Bij het aanvaarden van het lidmaatschap van de raad hebben de leden, in de vergadering, in handen van de voor zitter, de volgende eed of belofte af gelegd: „Ik zweer (beloof) trouw aan de grondwet en aan de wetten des rijks, en dat i kde belangen der ge meente Holten met al mijn vermo gen zal voorstaan en bevorderen. Zo waarlijk helpe mij God almachtig (Dat beloof ik)". Het duo Addink-Lugtigheid schrijft voorts: „Inderdaad, u bent geen eer ste en tweede kamer, maar u bent wel „volksvertegenwoordiging" en het volk, dat u vertegenwoordigt in Holten en de andere gemeenten, heeft menigmaal bij verschillende acties laen blijken heel wat over te hebben voor de verdrukte en arme volken. U bent wat deze beslissing betreft dus (ta zijn minst volks vertegenwoordigers in gebreke om dat u anders handelt dan zij vaak gedaan hebben." Deze passages, waarin de gemeen teraden in gebreke worden gesteld en de bevolking een attest van wel dadigheid wordt uitgereikt, zijn niet terzake doende. Het subsidieverzoek in Holten is afgewezen, omdat met inwilliging ervan volgens de raad geen gemeentebelang werd gediend. De afwijzende beschikking is niet ge nomen, omdat de gemeentekas leeg was. Het financieel aspect heeft bij het nemen van het besluit niet mee gespeeld. De heer H. Ch. Vogely noemt de geste van de predikanten blijkens het opschrift van zijn ingezonden stuk in het nummer van 29 juni jl. 'n grootsgebaar. terwijl h ij wat ver derop spreekt over een groots initia tief en een royaal gebaar. De heren Addink en Lugtigheid beoordelen zelf hun initiatief wat bescheidener. Zij toch doen een beroep op alle Holte naren om door een kleine bijdrage het subsidie van f 200,— te verhogen, zodat het een royale bijdrage wordt. Dit impliceert, dat f 200,- nog niet ro yaal kan worden genoemd. Blijkens de verklaring van 's raads voorzitter gevoelen burgemeester en wethouders zich beledigd door de be woordingen van het protest der pre dikanten, die het wel niet zo bedoeld zullen hebben. Daarom zou ik de he ren Addink en Lugtigheid willen ad viseren in het schriftelijk verkeer met anderen, ook met de plaatselijke overheid, voortaan de nodige zorgvul digheid te betrachten. C'est le ton qui fait la musique. Van deze gelegenheid maak ik gaar ne gebruik ook aandacht te vragen voor verdrukten die in het stuk van mijn plaatsgenoot prof. dr. H. Jon ker. geplaatst in het nummeren vorige week in de figuur van Pietersen werden gepersonificeerd. Ik weet. dat ze ook in Holten wo nen. HILVERSUM W. OTTEN. Leuk om eens een „Hoofd der School" tegen te komen op de poli tieke toer. Kan dat wel? Of alléén als het de juiste politieke toer is? Jammer voor ons, maar van een „Groots gebaar" is geen sprake, hoogstens van een initiatief. Het „groots gebaar" komt hopelijk van Holten zélf en u helpt daaraan mee. Hartelijk dank! Ook is het geen ge baar van Holtense dominees maar van twee burgers van Hol ten, want als zodanig protesteerden wij. Uw waarschuwing aan de ge meenteraadsleden „Houdt u schrap!" en „Hoedt u" kunnen dus vervallen en wel mede om het volgende. De ze beide burgers hebben de gemeen teraadsleden voor hun beslissing la ten weten hoe de Raad van Kerken in Nederland over Zuidelijk Afrika denkt. Is het niet te waarderen, dat burgers meedenken en materiaal aan dragen voor de gemeenteraadsleden om tot een juiste beslissing te ko men? Zij zitten daar toch niet als „de machtigen", maar zij zitten er toch om de juiste beslissingen te nemen? En is het niet de christenplicht van elke christen-burger om te proteste ren wanneer er zijns inziens een heel verkeerde beslissing genomen wordt? Verder, wat uw waarschuwingen be treft: Wanneer de Gemeenteraad (in navolging van de Herv. en Geref. Kerk alhier, die daarbij gehoor ge ven aan de oproep van de Wereldraad van Kerken) het toegestane bedrag voor ontwikkelingssamenwekring op zijn begroting had uitgetrokken, en men had dan gezegd: „Zuidelijk Afri ka Congres, goede zaak, maar wij kunnen helaas niets meer beschikbaar stellen", dan had u ons protest niet gehoord. Zowel personen als gemeen ten hebben begrensde mogelijkheden, al moeten die grenzen niet te krap gesteld worden in dezen. Ook moet ik u een vriendelijke, be langrijke vraag stellen: ..Waar leest u in de Bijbel, dat van dienaren van het Evangelie hetzelfde mag worden verwacht als van, overigens hoogge achte volksvertegenwoordigers? Predikanten staan zelfs niet in dienst van de gemeente, maar van de Heer der Kerk. Burgerlijk vallen zij daar om onder de leuke categorie „Kleine Zelfstandigen". Omdat u ons protest blijkbaar erg vond, lijkt het mij goed u te zeg gen wat wij èrg vonden. In Zuidelijk-Afrika is kortgezegd spra ke van achteruitzetting, onderdruk king, uitbuiting, vrijheidsberoving zon der vorm van proces, martelingen, guerilla-activiteiten en volgens de somberste deskundigen (zie juni-num- mer Herv. Holten) dreigt daar een tweede Vietnam te ontstaan (mooi voor wapenfabrikanten en hun aan deelhouders en als zij „de buit" binnen hebben, kunnen wij weer de opbouwacties starten). Nu organiseert het Campus Pastoraat (is verenigde studenten-pastores) van de Techn. Hogeschool te En schede in september dit Zuidelijk- Afrika-Congres om de mensen hier te wijzen op de gevaarlijke ontwik keling en op wat er gedaan kan en moet worden voor de verdrukten en uitgebuiten daarom ontploffingen te voorkomen. Qanneer nu een Gemeenteraad, die nog wel in grote meerderheid uit christenen bestaat, een kleine subsi die voor dit Congres afwijst, dan zégt die Gemeenteraad dóór die af wijzing: „Om ons hoeft het niet. Laat die verdrukten maar in hun el lende. Laten wij maar rustig door gaan met onze eigen problemen en niets doen om een ontploffing te voor komen". En dót vinden wij erg. Daarom protesteerden wij en roepen wij de mensen op om een bijdrage te stor ten op do rekening „Altijd aandacht *7oor verdrukten" bij de Raiffeissen- bank te Holten (giro 875587). Ik hoop mijnheer Vogely, dat ik u overtuigd heb en ik acht u zo hoog. dat ik in dat eeval verwacht, dat u de moed hebt dat ook eerlijk en open lijk te erkennen. Veel dank voor de plaatsruimte. C. C. Addink. Naar aanleiding van ingezonden stukken in het Holtens Nieuwsblad van 29-6-'73, zou ik aan deze Eer waarde Heren het volgende willen zeggen. Als dominees behoren ze het woord van God te verkondigen en zich niet te bemoeien met de politiek, en nog wel van een land in dit geval Zuid- Afrika waar ze volgens mij geen praktische ervaring hebben (van ho ren zeggen!) Er zijn in elk land in deze wereld wetten gemaakt die nageleefd moe ten worden en overtreden worden met gevolgen van dien. Ik kan u uit een 21-jarige ervaring in Zuid-Afrika met een gerust gewe ten zeggen dat de zwarte bevolking het beter heeft dan in verschillende andere z.g.n. zwarte landen. Dan 'n woord van bewondering aan onze burgervader die als man van erva ringen. en zijnde een diplomaat zich met zijn eigen Holtense huishouding bemoeit. Dus Eerwaarde Heren kijk eens uit in uw eigen gemeente of daar misschien nog geholpen kan worden, op mijn bijdrage kunt u rekenen. En tenslotte wil ik nog zeggen: Schoen maker blijf bij uw leest. JERRY HALFWERK. Holten, Canadastraat 71.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 3