CATTY TIP Ernstig probleem vereist een Europese aanpak SMAKELIJK ETEN Kant en klare ham Lamsvlees bereiden Fiets door vreemde bril Nieuw receptenboekje van Conimex Baarn Bloemen, dwergbomen en circus op Flevohof Toenemende werkeloosheid onder de jeugd Oorzaken Vicieuze cirkel Kloof Statistieken HOGE BI ALS KINDERFIETS Nonchalance Vrij kamperen in Finland Ham in sherrysaus Ham met ananas in pikante saus Bonsai's Circus IPPPP De werkloosheid onder de jon geren beweegt zich in alle hoog geïndustrialiseerde landen in 'n voortdurend stijgende lijn. De golf van portesten die in de af gelopen tien jaar een aantal Eu ropese landen (Nederland, Ita lië, Frankrijk) heeft overspoeld is wellicht de meest in het oog lopende reactie op dit verschijn sel. De jongere generatie pro testeert heftig tegen een sys teem met een sociale en econo mische structuur die niet lan ger in staat lijkt te zijn tege moet te kómen aan hun verlan gens naar initiatief, dialoog en medezeggenschap. Ondanks de sterke tegenstellingen tussen de diverse landen ten aanzien van de socioculturele protestbewe ging en de gevolgde gedragslijn kan men veilig zeggen dat er in Europa een algemeen werkloos heidsprobleem onder de jeugd bestaat. Dit werd onlangs bevestigd door de Conferentie van ministers van Ar beid uit de 17 landen van de Raad van Europa, welke van 23 tot 25 no vember 1972 te Rome werd gehouden en betrekking had op de problema tiek van de jeugdige arbeidskrach ten. Het is niet eenvoudig concrete oor zaken aan te geven voor hedendaag se ontwikkelingen, maar men kan een duidelijk onderscheid maken tus sen factoren die van rechtstreekse in vloed zijn op het werkgelegenheids niveau en factoren die verband hou den met de persoonlijke aard van de betrokkenen (werknemers en werk gevers) en zo een indirecte uitwer king hebben op het betrokken vraag stuk. Het aantal jeugdige werkzoekende op de arbeidsmarkt ondergaat uiter aard de invloed van de algemene be volkingsaanwas. Sedert 1960 is het geboortecijfer in bijna geheel Europa (Oostenrijk, Griekenland en Italië uit gezonderd) sterk gestegen. De groei van de beschikbare beroeps bevolking betekent, de betrekkelijk geringe flexibiliteit van het. produk- tieapparaat ten aanzien van het op nemen van nieuwe krachten in aan merking genomen, gewoonlijk een stijging van de werkloosheid bij de werkloosheid bij de jongeren. De economische factor is uiteraard veel belangrijker dan de demografi sche. De intrede van jongeren in het produktieproces houdt nauw verband met het in het systeem beschikba re aantal arbeidsplaatsen. Dil hangt op zijn beurt af van de structuur en de cyclische verschijnselen welke men binnen dat systeem aantreft. In de laatste tijd hebben een aantal in grijpende veranderingen welke men in moderne economieën kon waarne men de betrekkingen tussen de land bouw-, de industi-iële en de diensten sector gewijzigd. Terwijl de economie van vele lan den vroeger hoofdzakelijk op het plat teland was gebaseerd is er thans een aanhoudende trek naar de ste den. Dit heeft, vooral in Italië, aan zienlijk evenwichtsverstoringen te weeggebracht doordat de jongeren er niet op waren voorbereid zich in een volkomen verschillende levens stijl in te passen en door het onver mogen van de grote steden.om deze toevloed van arbeidskrachten uit ar me en plattelandsgebieden op te ne men en voor de nodige infrastruc tuur te zorgen (woningen, scholen enz.). De industriële sector wordt- geken merkt door de achteruitgang van de mijnbouw, de vliegtuigbouw en de scheepsbouw en door een toenemen de crisis in de tectiel- en metaalin dustrie. In andere sectoren vinden voortdu rend fusies, rationaliseringen en mo derniseringen van de produktiemid- delen plaats, waarbij steeds verder verfijnde technische middelen wor den ingevoerd. Dit alles vermindert het aantal ongeschoolde functies, ter wijl het de vraag naar hooggespecia liseerde arbeidskrachten doet stijgen. De gevolgen voor jonge werkzoeken den zijn duidelijk: de specialisering en ervaring die door de bedrijven worden verlangd zijn meestal meer dan de jongeren kunnen bieden, en toch kunnen zij deze ervaring alleen door te werken verwerven. Dit is een vicieuze cirkel, die alleen kan wor den doorbroken door een'juiste be roepsopleiding. Jongeren geven, zoals vaak is op gemerkt, met name wanneer zij niet over voldoende opleiding beschikken, blijk van een zekere afkeer van hand arbeid, die in sociaal opzicht lager wordt aangeslagen dan hoofdarbeid. Deze oude vooroordelen zouden hoofd zakelijk door de scholen moeten wor den uitgeroeid, die de fundamentele vooropleiding zouden kunnen ver strekken waarop de in het moderne leven onontbeerlijke technische ken nis zou kunnen worden geënt. Helaas hebben de scholen echter slaafs vast gehouden aan verouderde criteria, en in de laatste jaren zijn werkelijk ernstige tekortkomingen gebleken. Men dient niet te vergeten dat de verhouding tussen school en werk in de vijftiger jaren was gericht op het produktiesysteem, waarbij nl., zij het volkomen in abstracto en zelfs opper vlakkig werd uitgegaan van het ef- ficiency-motief; „selectie met het oog op integratie in het produktieappa- raat". Maar in de praktijk is er steeds een scherpe scheiding geweest Twee salopettes op één foto. Het effen model is gemaakt van Acrylinstof. Het tuinpakje heeft behalve een viertal sierknopen, een opgestikt zakje vóóreen gulp met rits en witte sierstik- sels. Het tioeede model is ge maakt van Gwendacryl, is voor zien van een heel geleerd krijtstreepdessin, heeft twee opgezette zakken aan de voor zijde en verstelbare bretels mid dels de zilver-kleuriqe qesnen (Twéka). Toekomst zonder werk? tussen opleiding en werksituatie, zo als blijkt uit het toenemende aantal jonge schoolverlaters die hetzij terug gaan in het onderwijs of alleen ge schikt zijn voor ongeschoold werk, en uit de selectie van kandidaten voor hogere leidinggevende functies, wel ke thans in gespecialiseerde oplei dingsinstellingen geschiedt. De rela tie tussen school en arbeid behoort gebaseerd te zijn op een globaal over zicht van de situatie waarbij de no dige aandacht dient te worden ge schonken aan de mogelijkheden om werk te vinden. ledereen kent uit de beginjaren vand de fiets de zogenoemde hoge bi, de fiets met een uitzonderlijk groot voor wiel en een zeer klein achterwiel; een model dat in musea en oudheids- amers steeds weer een trekpleister blijkt te zijn. Als kinderfiets is de hoge bi nu in moderne uitvoering op nieuw op de markt gebracht. Niet helemaal een echte hoge bi, want het zadel is niet boven het vooriwel ge plaatst, maar meer naar achteren waardoor deze fiets stabieler is ge worden. Het voorwiel is ook minder extravagant hoog, maar de pedalen zitten nog steeds aan het vooriwel bevestigd. Een modem stukje speel goed dat voor de jeugd zeker goed in de markt zal komen te liggen. Over de bereiding van lamsvtee* was tot nu toe weinig bekend. Kook boeken besteden er door de gerin ge belangstelling in het verleden weinig aandacht aan. Hierin is nu verandering gekomen, 't Informatie bureau Nieuwzeelands Lamsvlees heeft namelijk een speciaal recepten boekje uitgegeven. Dit overzichte lijke boekje bevat veel informatie over bakken, grillen, braden en sto ven van lamsvlees. Originele recepten die nog niet eerder zijn verschenen, helemaal aangepast aan de nederlan smaak. En eenvoudig klaar te ma ken. Een overzicht van de verschil lende soorten die de slager heeft. En hoe men het vlees moet snijden. De brochure kan per briefkaart gratis aangevraagd worden bij dit Informa tiebureau (adres: Leliegracht 25, Am sterdam). De WDR brengt op zondag 8 juli om 20.15 uur de film „Ta- tort". Op de foto ontmoet Kres- sin (Sieghardt Rupp) de mooie, Mona (Krista Keiler) op het vliegveld. Dan is er het feit dat de werkloos heid van de jongeren niet voldoende vanuit alle gezichtspunten bestudeerd is. Zeer veel jongeren die in feite geen vast werk hebben komen niet voor in de officiële werkloosheidssta tistieken. Dit geldt voor degenen die niet in de waarden van de samenle ving geloven en, soms ook onbewust hun intrede in het. produktieproces opschuiven. Dit betekent een verlen ging van de schooltijd en het aan vaarden van tijdelijke ongeschoolde betrekkingen door dez.e jongeren, het geen eenvoudig neerkomt op het uit stellen van een oplossing voor hun werkloosheidsprobleem. Er is niets nieuws in deze baantjes-voor-de-nood die men in geheel Europa kan vinden, maar die bijzonder welig tieren op de Italiaanse arbeidsmarkt. Gezien de ingewikkeldheid van dit onderwerp zou het goed zijn wanneer verdere studies op Europees niveau werden verricht waarbij dieper op het waag stuk zou worden ingegaan zodat maatregelen op onderwijs- en politiek gebied zouden kunnen worden geno men als onderdeel van een doelge richt programma voor de zo noodza kelijk economische herleving en struc turele hervormingen. Voor buitenlanders is de fiets iets, dat typisch by Nederland hoort in het vaste rijtje molens, klompen, tulpen. Nederland heeft dan ook verhoudings gewijs de meeste fietsen ter wereld en het grootste aantal kilometers fiefsp%d.;„(jeen staatshoofd wordt ,v> vaak op de fiets gefotografeerd ais de Nederlandse koningin en deze fo to's komt men steeds weer in vele buitenlandse bladen en boeken tegen. Een van de eerste foto's die van toen nog prinses Juliana en Prins Bernhard werden verspreid, toonde het verloofde paar op een tandem; Nederlandser kon het niet. Bladerend in boeken die door bui tenlanders over Nederland worden ge schreven, komt men vrijwel zeker al tijd wel iets over de fiets tegen, al zal men vaak vreemd opkijken als men leest hoe de fiets en de fietsers in Nederland door vreemde bril wor den bekeken. In Special guide to Europe door de Amerikaan John Whitman wordt zo in alle ernst het advies gegeven om als je in Nederland een restaurant bezoekt je fiets mee naar binnen te nemen, omdat hij anders zeker ge stolen wordt. Een andere Amerikaan, Peter Lawlor, schrijft in het boek The clear Creek bike book, dat in Am sterdam het gemeentebestuur witte fietsen voor iedereen vrij ter be schikking heeft en dat je ze overal ziet staan. ,,Je hoeft niemand iets te vragen, spring er op en rijd er mee weg, waar je heen moet en zet hem daar ergens tegen een muur". Law lor suggereert daarbij dat de gemeen te schilders in dienst heeft die er voor zorgen dat deze fietsen steeds hagelwit blijven. Hij heeft in Amster dam nog iets ontdekt. Er zijn niet al leen witte allemansfietsen, maar ook groene en die mogen alleen door mi litairen worden gebruikt. Wat buitenlanders die ons land be zoeken steeds het meeste verbaast, is het grote aantal fietsen in de steden en de nonchalance waarmee de Ne derlander zich op de fiets in het ver keer beweegt. Zo wordt er in ver schillende publikati.es met verwonde ring op gewezen dat verliefde paren hand in hand door de stad, fiet sen, soms zelfs de armen om elkaar geslagen hebben en niet nalaten el kaar al fietsen van tijd tot tijd te kussen. Een Engelse journaliste vertelde haar lezers dater zelfs deftige mijnheren zijn die met. opgestoken paraplu over straat rijden 'en'Bat' m'èri in Nèdè'r- land in de weekends er graag op de -fiets op uit trekt en dan baby en hond in mandjes meeneemt. Joseph Moreau, een Franse hoogle raar in de filosofie, kwam in 1956 tot de conclusie: „Er is geen twijfel mo gelijk: het is de fiets, ie de Hollan der vrij maakt van de massaficatie der steden, die hem in staat stelt zich te verplaatsen in de ruime bui tenwijken, zich glijdeiTd te bewegen over straten, geplaveid met bakste nen naar de bebloemde landhuizen". Een andere Fransman schreef; „Wij weten heel goed, dat de fiets in uw vaderland het nationale vervoermid del bij uitstek is en dat fietsers er een even hoge achting genieten als de heilige koeten in India. Maar voor de buitenlanders zijn ze een nacht merrie". Dat laatste slaat dan op het feit dat er zoveel fietsen zijn. waarmee de automobilist en de voet ganger rekening moet houden. Een heel mooie impressie over fiet send Nederland werd door de Tsjechi sche schrijver Karei Capek gegeven in zijn in 1932 verschenen boekje over 1 Néderlahd. 'En daïf die fietsen'*," ZÖ' schreef hij. „Ik heb verschillende din gen-gezien in mijn teven, .maar ik heb nog nooit zoveel fietsen gezien als bij voorbeeld in Amsterdamhet zijn nau welijks nog fietsen, maar een soort collectief geheel, scholen, zwermen, kolonies fietsen, het geeft de indruk van het gekrioel van bacteriën, het gewriemel van infusoriën. het kolken van vliegen. Zij zijn het beste te ver dragen als een politieagent de stroom doet stoppen om de voetgangers een kans te geven de straat over te ste ken en daarna de weg weer groot moedig vrij te geven; een nieuwe zwerm fietsers springt vooruit, geleid door een aantal snelheidskampioenen en zij peddelen weg met de vreem de eesgezindheid van dansende mug gen". Het is wel duidelijk dat buitenlan ders ons fietsende volk op een eigen wijze zien. In onze ogen op dubbele wijze door een vreemde bril. Dat Ne derland en de fiets bij elkaar blijken te horen is wel buiten kijf. NIEUW RECEPTENBOEKJE TTG Conimex in Baarn heeft een ge heel nieuw receptenboekje uitgege ven als vervanger voor het oude be kende boekje „Het Allerbeste voor de Rijsttafel". Na een korte duidelijke inleiding waarin een toelichting op het be grip „rijsttafelen", de tafelaankleding menusamenstelling en een toelichting op 't gebruik van het boekje volgen niet minder dan 36 recepten uit de Chinese en Indische keuken. Deze re cepten zijn overzichtelijk gegroepeerd in: Complete maaltijden, soepen, Sa- en visgerichten. Naast een groot aantal in Neder land reeds zeer bekende gerechten geeft, het boekje ook geheel nieuwe recepten. De bereiding en de beno digde ingrediënten van de recepten, zijn zo eenvoudig mogelijk gehouden, zodat het boekje meer een gebruiks voorwerp dan een verfraaiing van de boekenkast is. Daarnaast zijn vele tips en wetens waardigheden over de oosterse keu ken en het gebruik van bijspijzen op genomen. Tenslotte geeft de index een opsomming van de bekends 2 ma- leise gerechtnamen en ingrediënten met een Nederlandse vertaling. Bijzonder handig is het met prach tige kleurenfoto's fraai geïllustreerde boekje is de vermelding bij ieder re cept van de zg. voorbereidingstijd en de kooktijd van 't gerecht. Iedere ge- bruikster (en gebruiker!) van 't boek je weet daardoor precies hoeveel tijd men per gerecht moet uittrekken voor de bereiding ervan. De consumentenprijs van het boek je is f 1,25. Men kan het boekje be steilen door een briefkaart met f 1,25 extra aan postzegels te zenden aan: Conimex. Postbus 14, Baarn. Ook zal het boekje via de levensmid delenhandel worden verkocht. VERANDERING VAN SPIJS Wees voorzichtig met het voorzetten van nieuw voed sel. Vooral jonge dieren krijgen vaak last van een slechte spijsvertering na het eten van iets nieuws met alle nare gevolgen van dien. Dat wil niet zeggen dat het nieuwe produkt niets voor Uw kat zou zijn. Welnee. De veelgemaakte fout is juist om van die nieuwe hapjes een veel te grote hoeveelheid ineens te geven. Maak eerst een klei ne portie om Uw kat er aan te laten wennen. Langzaam maar zeker voert U daarna de hoeveelheid op als Uw kat er gunstig op reageert. Verandering van spijs is prima, maar doe het wel geleidelijk. Het kamperen is vrij in Finland, mits men natuurlijk r.iet (zonder toe stemming) op particuliere grond gaat staan. Er zijn bijna 400 campings, waarvan er 250 zijn bewaakt. De be waakte campings beschikken over al le comfort, inclusief een sauna. De Finse campings zijn geopend van 1 juni tot 1 september. Nadere (gratis) informaties verstrekt het Fins Nationaal Verkeersbureau, Oranje Nassaulaan 25, Amsterdam, tel. 020 76 16 72. Met plakken gekookte ham is meer te doen dan ze op boter hammen of tussen broodjes te leggen. Laten we eens aan die makkelijke plakken ham den ken voor een gauwklaar maar Benodigdheden 4 mooie, dikke plakken gekookte ham, 2 lepels boter of margarine, 2 lepels fijngehakte ui of sjalot. 25 gr. bloem, ruim 1 glas sherry, 2 theele pels tomatenpuree. .2 dl bouillon, peper, zout, scheutje room, peterse lie. Bereidingswijze. Verwijder wat van het vet van de ham en bak de plakken snel aan weerskanten in hete boter. Neem ze uit de pan en houd ze warm. Fruit in de achtergebleven boter de uisnippers, voeg de bloem eraan toe en laat die al roerend meefruiten tot de kleur mooi goudgeel is. Voeg er dan geleidelijk en goed roe rend, bouillon, tomatepuree en sher ry aan toe. Blijven roeren tot dit bindt. Voeg er dan de room bij, verder roeren en 2 min. zachtjes laten door koken. De saus op smaak brengen met peper en (weinig) zout. Leg de plakken ham er weer in en laat die in de saus goed warm worden. Deze ham smaakt uitstekend met aardappelpuree en spinazie. Benodigdheden. 4 mooie, dikke plakken gekookte ham. 4 plakken ananas, 30 "gr. bo ter of margarine, 25 gr. bloem, 21/: dl, bouillon, 1 gesnipperd uitje, mes punt cayenne, lepeltje mosterd, en kele druppels Worcestershire sau ce, theelepel paprika, ananasvocht. Bereidingswijze. Bak dc plakken ham, ontdaan van overtollig vet, snel in de boter. Neem ze uit de pan, bak daarna de ananas in de boter. Houd beide warm. Fruit in de achtergebleven boter het uitje met de paprika en de bloem, voeg de bouillon toe, roer tot dit bindt. Voeg dan een klein scheutje ananas sap toe en maak dit pikant met de rest van de kruiderij. Leg ham en ananas er weer in. Lekker met rijst en sla. De Nederlandse Bonsai Vereniging brengt voor het eerst in volledig ver enigingsverband, een exclusieve Bon sai tentoonstleling op Flevohof. Behal ve deze fraaie Japanse dwergbomen expositie is er in het hoofdpaviljoen van Flevohof een grandioze bloemen- show die verzorgd wordt door de Stichting „De Nederlandse Bloemis terij" in het kader van het zoge naamde V.V.P.: het Volle Vazen Plan. Duizenden anjers, rozen en andere snijbloemen vormen te zamen één bloemenzee. Er wordt geen afzonder lijke entree geheven. Dagelijks zijn er bloemschikwedstrijden, waaraan de bezoeksters kunnen deelnemen. De winnares ontvangt de volle vaas, die zij zelf heeft geschikt. De Bonsai expositie is dagelijks geopend. Bonsai's zijn dwergbomen in pot ten. Ze zijn door de leden zelf uit stekken gekweekt, gevonden of uit Ja pan als jonge boompjes ingevoerd. Het verschil tussen een bonsai (let terlijk kleine boom in pot) en een gewone potplant is, dat de laatste ge woonlijk een plantsoort is waarbij het vnl. gaat om de bloemen of bladeren, terwijl bij de bonsai de schoonheid van de gehele boom en de harmonie met de pot, waarin hij is geplant, de hoofdzaak vormen bij de beoordeling. Een bonsai kan bijv. slechts 30 cm groot zijn, maar er toch precies uit zien als een volwassen boom. Het kweken van een bonsai is een poging natuurlijke boomvormen kunstmatig in miniatuur te imiteren. De bonsai en de bloemententoon stelling zijn hoogtepunten van het Fle- vohof-zomerseizoen en zijn op zichzelf al een bezoek waard. Een ander nieuw element dat de ze week op Flevohof verscheen is de Don Bosco circustent, die op de Flo- riade zo'n succes heeft geboekt. De Stichting Creatieve Recreatie geeft hier dagelijks kindervoorstellingen.

Holtens Nieuwsblad | 1973 | | pagina 5